Volksstemming in Australië over Abo's gelijke rechten Op 27 mei beslissing over afschaffing discriminatie Britten willen zich spoedig uit Verre Oosten terugtrekken Toetreding tot EEG staat bij Wilson op de voorgrond «RAIFFEISENBANK uw matras Noordvietnamese lof voor Joris Ivens Zweden breekt diplomatiek met Zuid-Vietnam Belgisch autospook Melaatsen vragen heiligverklaring pater Damiaan Pionier van de Carnaby Street in moeilijkheden p voor ui anter is ni< illeen bezit meneer T< ït 9 »pman Extremisten winnen terrein in de NPD Haarlems matrassenhuis i spaarbank en alle bankzaken DINSDAG 18 APRIL 1967 Genegeerd In poëzie Doodstraf geëist tegen drie van Soekarno's paleiswachten Vliegtuig van Iran ontploft: vele doden Ghanees bevelhebber bij staatsgreep gedood ^7^'-' O De heer Topman uit Leiden liet Panter weten dat hij zeer in z'n schik is met de Panter Naturel. „Waarom", vroeg hij, „maakt u nog zo veel an dere sigaartjes. Die eer lijke, lekkere, lichte, onge matteerde Naturel is toch goed voor iedereen?" dè makers Nee, meneer Topman, wij van Panter vinden dat niet. Mensen verschillen, sma ken verschillen. Daarom maakt Panter fijne, kleine sigaren in drie smaken, acht modellen, twaalf prij zen. van kleine sigaren l ZEER LICHT LICHT KARAKTER Domino Panatella20ct Senoritas Rood 17ct Domino 16 ct Sprint 7£ ct Naturel 21 ct Furore 19 ct Passage 17 ct Sobrino 15 ct Pari 14 ct Historia 22 ct Mignon 18 ct Ponny 12 ct (Van onze correspondent) LONDEN. Er zijn zowel in Lon den als in Washington sterke' aan wijzingen dat de Britse regering in beginsel heeft besloten zich omstreeks 1970, sneller dan was verwacht, op grote schaal uit het Verre Oosten, dat wil zeggen Singapore, terug te trekken. waar ruim f5 miljard wordt gespaard, Consequenties Onomwonden Cycloon in Pakistan eist honderd levens (Van onze correspondent) SYDNEY. Een referendum (volksstemming) zal op 27 mei be slissen of Australische Abo's nog langer als tweederangs burgers kun nen worden behandeld. De politieke partijen zijn er sterk voor om de nu nog bestaande discriminatie de hals om te draaien, maar de regering die daar zelf ook naar streeft, wil het volk laten beslissen of „het donkere volk" op gelijke voet met blanken be handeld behoort te worden. De re gering koppelt dit referendum aan de vraag of het aantal leden van het parlement al dan niet dient te wor den uitgebreid. Zo'n volksstemming kost een paar miljoen gulden en met de onderbrenging van twee vragen in hetzelfde referendum wordt dus nog al wat geld bespaard. De uitvoering van het referendum ge schiedt namelijk op democratische wij ze door de verspreiding van pamfletten, waarin zowel het standpunt van de voor standers als dat van de tegenpartij wordt uiteengezet. Ondanks de aanzwellende stroom van critiek, o.a. tot uiting geko men in een „vrijheidsmars" in het bin nenland om de discriminatie aan de kaak te stellen, is de minderwaardige behande ling van de inboorlingen in Australië nog lang niet verdwenen. De 31-jarige Charles Perkins, de eer ste Abo die aan de universiteit van Syd ney is 'afgestudeerd in de letteren, heeft een leidende rol gespeeld in de actie voor gelij kberechtiging. Het resultaat heeft hem niet bevredigd, hij maakt nu een buitenlandse reis. Mis schien is hij te vroeg gedesillusioneerd, want de Australische regering heeft bij monde van de minister van Sociale Za ken, mr. Sinclair, dezer dagen met zo- vegl woorden gezegd: „De Abo's moeten op gelijke voet worden gesteld met alle andere leden van de Australische bevol king." door hun stem te laten horen voor een groot gehoor (er worden zelfs open lucht vergaderingen gehouden met dui zenden toehoorders), maar zij uiten zich ook in poëzie en muziek om te getuigen DE HUIDIGE grondwet discrimineert de Abo's doordat dezen bij een volkstel ling worden genegeerd. In het voorstel van de regering wordt nadrukkelijk be paald, dat zij voortaan in de volkstelling zullen worden begrepen. Voorts krijgt de regering bevoegdheid om hun bijzondere belangen te regelen bij de wet (hetgeen tot nog toe volgens de grondwet niet mo gelijk is). De minister, die de status van de Abo's wil verhogen, heeft gezegd: „We zijn alle maal Australiërs en we moeten allemaal gelijke gelegenheid hebben om deel te ne men in de ontwikkeling van alle aspec ten van het gemeenschapsleven." Dit zijn stoute woorden uit de mond van een bewindsman. De Australische regering wil nu zelfs schikkingen treffen om de belan gen van de Abo's te bevorderen in die staten waar tot nu toe de federale rege ring grondwettelijk niet gerechtigd is dit te doen. Lang niet alle staten zijn namelijk zo vooruitstrevend als Zuid-Australië. Daar heeft de regering een wet uitgevaardigd die discriminatie verbiedt op straffe van een hoge boete. Abo's en andere niet- blanken moeten er nu dezelfde diensten worden verleend in hotels, restaurants, theaters, bioscopen, enz. als de blanken genieten. Dit voorschrift wil een eind ma ken aan gevallen, waarin Abo's in zulke openbare gelegenheden de deur werd ge wezen of dezen slechts toegelaten werden in bepaalde secties. DE ABO'S vechten niet alleen voor hun rechten op vergaderingen somtijds zelfs door overheidsinstanties bevorderd ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis s morgens 9 uur gehaald avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant De Noordvietnamese premier Pham Van Dong heeft de Nederlandse filmre gisseur Joris Ivens en diens vrouw gepre zen voor hun steun aan Hanoi's strijd te gen de Amerikanen, aldus meldde het Noordvietnamese persbureau gisteren. De door Ivens bij een vorig bezoek in 1965 vervaardigde film „Hemel en aarde", ver toond in Westeuropese en andere landen had de mensen een beter begrip gegeven van de strijd der Vietnamezen, aldus het persbureau. Vijftien jaar geleden had men daar aan misschien nog kunnen twijfelen, maar de gebeurtenissen elders in de we reld, waar „kleur" en discriminatie de gemoederen hebben opgezweept, zijn een goed voorbeeld voor Australië geweest om zulke fouten te vermijden. Australische inboorlingen met boeme rangs en speren gereed voor een „corro- boree" (inlandse dans). van het leed, dat hun volk wordt aange daan door de discriminatie. Een van die Abo-dichters is Kath Walker. Haar bun dels gedichten „we are oging" (voorwaarts gaan wij) en „the dawn is at hand" („de dageraad gloort") zijn „best-sellers", die een diepe indruk maken op blanke le zers. Er zijn ook protesten in zang, die jonge Abo's uit schamele hutten aan de rand der dorpen naar buiten uitdragen op hun „beat" gitaar. Onlangs heeft de regering, als blijk van haar moderne, verlichte opvattingen om trent de rechten van de inboorlingen, be sloten de Abo's in het noorden, waar reus achtige bauxiet-voorraden zijn ontdekt, meer dan acht miljoen gulden te doen Karakteristiek type van een lid van de Arunta, een inboorlingenstam in Austra lië. Tot deze stam behoort ook wijlen Al- bert Namatrjira, Abo-kunstschilder van wereldvermaardheid. uitkeren als royalties en vergoeding voor verlies van grond. De Abo's zullen dit geld mogen gebruiken naar eigen goed dunken. Deze nieuwe ontwikkeling volgt het on langs aan de Abo's gegeven kiesrecht, ge lijkwaardig recht op maatschappelijke steun en recht op gelijkwaardig loon voor Abo's, die op de grote veestations wer ken. Tot nog toe bedroeg het loon der laatsten een schijntje van het normale ba- sisloon voor blanken. De grootgrondbezit ters hebben wel pijn aan de nieuwe re geling, die overigens pas (zeer tot onte vredenheid der Abo's) in 1968 in voilé om vang in werking zal treden. De „verlichte denkbeelden" over men selijke behandeling van dé inboorlingen zijn echter al te ver doorgedrongen dan dat die landeigenaren kunnen hopen op een terugkeer van de „goede oude tijd", toen de Abo's werden uitgebuit. Trou wens, wanneer op 27 mei de volksstem ming wordt gehouden, is er geen twijfel aan of de meerderheid van de bevolking schaart zich achter het voorstel tot af schaffing van de discriminatie. (Van onze correspondent) STOCKHOLM In een maandag uitge geven communiqué is de tijdens het week end al gedane verklaring van de Zweeds minister van Buitenlandse Zaken, Torsten Nilsson, bevestigd, dat de regering van Zweden niet van plan is een nieuwe am bassadeur in Saigon te benoemen na het aanstaande vertrek van de huidige ambas sadeur, Ake Sjoelin. In een commentaar op zijn verklaring zei minister Nilsson, dat men in Zweedse regeringskringen de regering-Ky in Zuid Vietnam niet langer kan beschouwen als representatief voor het gehele Vietnamese volk. „Weliswaar", zo zei hij, „zullen we niet alle verbindingen met Zuid-Vietnam verbreken, maar de verbindingen die blij ven bestaan, zullen een onofficieel karak ter dragen." Voorlopig wordt een consul honorair de enige officiële Zweedse ver tegenwoordiger in Zuid-Vietnam. SINGAPORE (Reuter) In Djakarta is maandag de doodstraf geëist tegen drie voormalige paleiswachten van Soekarno wegens poging tot ontvoering van en moord op generaal Nasoetion toen de communisten in 1965 een staatsgreep uit voerden. Radio-Djakarta, die dit meldde, zei dat de openbare aanklager levenslang heeft geëist tegen vijf van de tien in dit proces terechtstaande paleiswachten en tien jaar gevangenisstraf tegen twee hunner. Het proces is verdaagd tot 25 april. TEHERAN (AP) Een C-130 Lock heed Hercules transportvliegtuig van de Iraanse luchtmacht is maandagavond in de lucht ontploft na door de bliksem ge troffen te zijn. Er zijn daarbij zeker 22 piensen om het leven gekomen. De luchtmacht weigert de berichten te bevestigen, volgens welke zestig mensen in het toestel zouden hebben gezeten, toen het boven Saveh explodeerde. Vol gens berichten uit Saveh zouden die allen om het leven zijn gekomen. BRUSSEL (ANP). Het Belgische au topark dat op het ogenblik 1.800.000 wa gens omvat, zal in 1980 zeker 3.500.000 voertuigen tellen. Bumper aan bumper ge zet zouden die auto's een file vormen van 15.750 kilometer of vijftienmaal de afstand Brussel-Nice. Als in 1980 alle au to's tegelijk op de weg zouden gaan zouden op het Belgische wegennet van het begin tot het eind vijf files auto's naast elkaar moeten rijden. Dat hebben deskundigen van een studiecentrum voor het verkeer berekend. VATICAANSTAD (AP) Aan paus Paulus VI is maandag een petitie met 33.000 handtekeningen van melaatsen overhandigd. In de petitie wordt gevraagd om de heiligverklaring van pater Da miaan Joseph de Veuster, de Belgische missionaris uit de vorige eeuw, die heeft gewerkt en is gestorven onder de lepra lijders op het Hawaï-eiland Molokai. ACCRA (Reuter) Luitenant-generaal E. K. Kotaka, bevelhebber van de Ghanese strijdkrachten en leider van de staats greep van vorig jaar,, toen president Nkroemah werd verdreven, is bij de mis lukte staatsgreep van maandagochtend gedood. Zijn lijk zou bij het vliegveld van Accra zijn gevonden. Generaal Ankrah, voorzitter van de Nationale Bevrijdingsraad waarvan luitenant-generaal Kotoka ook deel uit maakte had eerder op de dag gezegd dat twee legerofficieren bij de mislukte staatsgreep waren gedood. Kotoka werd beschouwd als een van de krachtigste lei ders in de raad. LONDEN (AP) Eén van de pioniers van de Carnaby Street stijl John Michael kledingbedrijven heeft een schuld van 241.000 pond sterling. Fabri kanten, die John Michael, een bedrijf met 14 filialen, goederen hebben geleverd hebben een crediteurencommissie ge vormd om het beheer over de zaken over te nemen. Acht winkels worden onder de naam „John Michael" gedreven, vier heten „Guy" en twee „The Westerner". Het hoofdkantoor vbn de onderneming be vindt zich in Savile Row, de straat waar Londens beste kleermakers wonen. Tot de klanten van John Michael behoren Lord Snowdon, de hertog van Bedford en pop-ster Cliff Richard. ADVERTENTIES I i s Wh Dit is een besluit van historische bete kenis, dat nauw verband houdt met een spoedig te verwachten ander historisch besluit, namelijk het Britse verzoek tot aansluiting bij de EEG. Het einde van Engelse wereldrol is in zicht. Het gaat zich op Europa concentreren. Premier Wilson zal deze kwestie met president Johnson besprekep wanneer hij zoe^Is verwacht wordt, begin juni in Wash ington is na zijn bezoek aan de Canade se EXPO. De Britse minister van Buiten- ADVERTENT1E IN HOUAND SMEBilUIIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. landse Zaken, George Brown, zal de zaak aansnijden op de deze week in Washing ton te houden conferentie van de Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie. Bovendien zal de Britse minister van Defensie, Denis Healey, hetzelfde doen wanneer hij later in de maand naar Koea- la Loempoer en Singapore gaat. De Britse regering is al lang van plan om Singapore, meer dan een eeuw het symbool van Engelands wereldmacht, als basis op te geven, vooral ook omdat deze op den duur politiek onhoudbaar is. Dit proces zal thans worden versneld. Ster ker nog dan in Malta zijn hieraan echter vergaande consequenties voor de plaatse lijk bevolking verbonden, die voor een groot deel van de Britse marinebasis eco nomisch afhankelijk is. Londen heeft al eerder duidelijk ge maakt dat het zijn militaire verbintenis sen ten Oosten van Suez tot een mini mum wil beperken, omdat de defensie- last jaarlijks totaal 2200 miljoen pond sterling economisch ondraaglijk is ge worden en de Britten niet langer in staat zijn als wereldpolitieagent op te treden, een rol die door de Verenigde Staten is overgenomen. De eventuele aankondiging van het be sluit om zich terug te trekken uit het Ver re Oosten zou er vooral op berekend zijn president De Gaulle te vermurwen wat betreft Engelands lidmaatschap van de EEG. Want hierdoor hoopt Engeland in de ogen van de generaal te kunnen door gaan voor een onvervalste, geloofwaar dige Europese mogendheid. Bovendien zal een opgeven van de militaire taken in het Verre Oosten bijdragen tot Enge lands financiële herstel, dat tevens nodig is om door „de zes" voor vol te worden aangezien. Wilson gaat wat dit betreft recht op zijn doel af en trotseert tijdelijke politieke impopulariteit, zoals hij gedurende het weekeinde in Zijn commentaar over de voor Labour vernietigende provinciale verkiezingen duidelijk maakte. Hoewel beseft wordt dat de aankondi ging van het Britse voornemen om het Verre Oosten de rug toe te keren de V.S. onwelgevallig is zolang de oorlog in Viet nam duurt, hoopt Londen de Amerikaan se ontstemming hierover te kunnen onder mijnen, door de instemming over Enge lands aanmelding voor het lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt. Want de V.S. hebben altijd gewild dat de Brit ten zich bij de EEG aasluiten, omdat dit zowel de politieke stabiliteit van Europa als het economische evenwicht tussen Europa en de Verenigde Staten zal bevor deren. Bovendien is thans ook Engelands militaire concentratie in Europa een Ame rikaans belang. Wanneer Engeland dit politieke spel goed wil spelen, zal het zich onomwon den voor de EEG moeten verklaren. Wil son en Brown schijnen dit altijd te heb ben gewild, maar zij moeten nu eenmaal rekening houden met de tegenstanders in eigen rijen. De super-tacticus Wilson ziet thans waarschijnlijk zijn kans schoon om het verzet van de linker vleugel te bre ken door afkapping van de militaire ver plichtingen ten Oosten van Suez, die al zo lang een vurige eis is van de linkervleu gel van Labour. Voor de Verenigde Staten is dit echter een moeilijk te slikken pil op een mo ment dat het van zijn bondgenoten juist een actievere steun in Vietnam verwacht. Engeland was tot dusver slechts bereid zijn morele steun aan de strijd in Viet nam te geven en in het gebied van "de Indische Oceaan als hulp-agent van politie te blijven optreden, vooral met het oog op een Britse necleaire bescherming van In dia en Pakistan. Hoewel het weigerde een nieuw vliegdekschip te bouwen, zal het met behulp van Amerikaanse F-lll- straalbommenwerpers van een Ameri kaanse basis af dit gebied blijven beheer sen. Afgewacht dient te worden aan welke andere beperkte militaire taken in het Verre Oosten de Engelsen eventueel zul len vasthouden. Het is niet de bedoeling Hongkong los te laten. Het zal waarschijn lijk ook geen verandering brengen in het voornemen om een Britse basis in Austra lië te vestigen. De terugtrekking van de 50.000 man Britse troepen, die als dam waren opge worpen tegen de thans geëindigde con frontatiepolitiek van Indonesië met Malei sië, is in volle gang. President Johnson zal ongetwijfeld trachten Wilson te bewe gen zijn plan uit te stellen of te vertragen, want de Britse militaire aanwezigheid in het Verre Oosten heeft hem tot dusver voor een politiek isolement in Vietnam behoed. Maar het Britse plan is een ge volg van het feit dat de Verenigde Staten niet bereid zijn geweest Engeland finan cieel tegemoet te komen om zich mili tair ten volle in het Verre Oosten te hand haven. De vaste Britse strijdkrachten in Sin gapore bestaan uit: vloot 9900 man, luchtmacht 10.500 man, leger 8.500 man, personeel op de basis 5.000 man. BREMEN (AFP) De groep binnen de neo-nazistische National-Demokrati- sche Partei Deutschlands (N.P.D.), die een „harde" politiek wil, heeft maandag weer een overwinning behaald op de gematig den onder leiding van partijvoorzitter Fritz Thielen. Een rechtbank besliste dat Otto Hess, één van <ie medestanders van Adolf von Thadden der rivaal van Thielen ten onrechte was vervallen verklaard van zijn zetel in het partijbestuur, toen Thielen hem in maart als partijlid had geroyeerd. Volgens de rechtbank heeft Thielen niet overeenkomstig de partijstatuten gehan deld. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Zaterdag kreeg Von Thadden op een bijeenkomst van afgevaardigden uit de deelstaat Neder-Saksen de meerderheid achter zich. KARATSJI (AFP) In Oost-Pakistan heeft afgelopen weekeinde een cycloon gewoed die van honderd mensen het leven heft geëist. Ongeveer duizend Pakistani zijn in drie dorpen bij de monding van de Ganges, enige honderden kilometers ten zuiden van Dacca dakloos geworden. Het getroffen gebied was gisteren nog niet te bereiken. Gevreesd wordt dat het aan tal slachtoffers nog groter zal zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9