Den Uyl: Regeringsprogramma vaag en teleurstellend Critiek op samenstelling van het nieuwe kabinet HET WEER Adenauer overleden J Vier gevangenen uit celwagen ontsnapt Onlusten op Oost-Java Beverwij ker bij botsing in Spanje gedood Wiesenthal doet beroep op Italië Vierenhalf jaar voor Mihajlov VERZOCHT GULDENS BELONING! 4 morris DEBAT IN TWEEDE KAMER BEGONNEN Aanleg van nieuwe kruithaven is al begonnen Belastingverlaging niet voor 1 juli Houd geen parade in Amsterdam Eén weer gegrepen Meer blanke baby's in Zuid-Afrika Slagerij Jan Webbe en Zn Bankstellen I In Noordzeekanaal Kings critiek op ooriog in Vietnam pagina 9 Wereld op papier pagina 11 Veel wind Afwachten Drs. Den Uyl: Het woord is aan „Niets veranderd KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. Polydof Nodig schilderen of behangen ASSENBROEK SUEDE - NAPPAJASJES 52e JAARGANG NUMMER 143 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COL'RANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 19 APRIL 196 7 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje ,.Dit kabinet is kennelijk door prof. Zijlstra in de startblokken gezet zon der dat de banen van de lopers reeds voldoende waren uitgezet". Dat zei vanmorgen de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, drg. Den Uvl, die het debat over de regeringsver klaring van het kabinet-De Jong opende. Hij had ook critiek op de samenstelling van dit kabinet. „Het draagt de sporen van de naargees tige voorgeschiedenis. In zijn perso nele bezetting speurt men op tal van posten vergeefs naar logica. Prof. Witteveen van de uit de hand gelopen Fel hebben de gemeentebesturen van Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Haarlemmerliede en Spaarnwoude in de laatste weken geprotesteerd tegen de eventuele aanleg van een kruithaven in het Noordzeekanaalgebied. Rijkswaterstaat is echter al maanden bezig met de aanleg van de nieuwe kruit haven, pal naast de bestaande kruithaven in Buitenhuizen. Voor meer bijzonderheden over de nieu we en de oude kruithaven verwijzen wij naar pagina 5. De regering heeft afgezien van de haar gegven mogelijkheid om de verlaging van de tweede helft van de belastingverlaging vóór 1 juli a.s. te laten ingaan. Vandaag is namelijk een inkomstenbelastingtabel '67 vastgesteld, waarin de tweede helft van de belastingverlaging voor een half jaar is verwerkt. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot dag 3 Achtergrond: Shackleton 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee 4 Kennemer Kruimels 7 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 13, 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 17 Ferdinand IS T opsy 18 Luidsprekers 10, 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijde- regen. Tot krachtig of stormachtig toenemende zuidwestelijke wind, later ruimend naar west tot noord west. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. overheidsuitgaven van 1964 en 1965 zit nu als bezuinigingsexpert op Financiën", aldus drs. Den Uyl. De passages over de staatkundige ver nieuwingen die het kabinet door een staatscommissie wil laten bestuderen, noemde drs. Den Uyl teleurstellend. Hij vroeg een eigen benadering van deze problematiek door de regering en be pleitte enkele verbeteringen, zoals de ge kozen burgemeester met verantwoor dingsplicht aan de gemeenteraad en een nieuwe overweging van het Twee-Ka- mer-stelsel. Ook vond hij nodig dat een kabinet zich zelf tot inzet van de verkie zingen maakt, zodat er een directe band komt tussen kiezerswil en regeringswis seling. Hij noemde de regeringsverklaring een vaag stuk, vager dan de regeringsverkla ringen van voorafgaande kabinetten, meer een formulering van beginselen en inzichten dan van beleidsvoornemens. De eerste taak van een regering dient thans te zijn 't terugdringen van de werk loosheid zei drs. Den Uyl, die van oordeel was dat de economische toestand van ons land een actiever beleid ter vergroting van de werkgelegenheid mogelijk en ge boden maakt dan waarvan het tussenka- binet-Zijlstra blijk heeft gegeven. Op dit punt achtte hij de regeringsverklaring volstrekt onvoldoende, o.m. omdat zij blijk geeft van 'n foutief inzicht in de aard van het probleem. Drs. Den Uyl erkende dat na de sterke kostenstijgingen over een reeks van jaren voorlopig grote zorg moet worden betracht om verdere kostenstijgin gen tegen te gaan. Hij wilde niet pleiten voor verdergaande loonsverhogingen dit jaar, maar stond op het standpunt dat bij invoering van kostenverhogende soci ale voorzieningen voorzichtigheid in acht moet worden genomen evenals bij verder gaande verkorting van de arbeidstijd. Hij stelde daartegenover dat, nu het even wichtsherstel van de economie ten opzich te van het buitenland zich geheel voltrekt volgens de verwachtingen, die van de kant van zijn fractie waren geformuleerd, het noodzakelijk is dat het tempo waar in woningwetwoningen in aanbouw wor den genomen, wordt versneld, de financië le armslag van gemeenten met een meer dan gemiddelde werkloosheid verder wordt verruimd, dat financiële steun aan de in ademnood verkerende textielindus trie wordt gegeven en dat het infrastruc tuurprogramma voor het noorden verder wordt verruimd. Economisch beleid dat gericht is op volledige werkgelegenheid, is een balanceren rondom een evenwicht dat nooit geheel wordt bereikt, aldus drs. Den Uyl. „Wij zijn evenwel gaarne bereid om de daden van het kabinet af te wachten, waarbij het het onmiskenbare voordeel heeft dat de verwachtingen niet overal even hoog gespannen zijn". De heer Den Uyl sprak voorts over de tweedracht birr nen de C.H.U., de partij van minister Udink, over de uitvoering van de ontwik kelingshulp. „Ik wil daarmee niets ten na dele van de heer Udink noch ten nadele van de C.H.U. zeggen", aldus de heer Den Uyl, „maar wel een vraagteken plaatsen bij de koers die dit kabinet met de ontwikkelingshulp wil gaan varen". De P.v.d.A.-fractievoorzitter vroeg zich ook af waarom mr. Beernink als mi nister van Binnenlandse Zaken is geko zen in een kabinet dat ernst moet maken met staatkundige vernieuwing. Volgens yy I)rs. Den Uyl, de P.v.d.A.-fractie- leider in de Tweede Kamer, heeft vanmorgen bij het debat over de rege ringsverklaring o.m. gesproken over de gezagsmoeilijkheden in Amsterdam. Uit recente gebeurtenissen in Am sterdam blijkt overduidelijk dat daar bestaande scheve verhoudingen on voldoende zijn gesaneerd en dat er op nieuw een explosieve sfeer aan het ontstaan is. Aan die voortdurende on zekerheid dient snel een einde te ko men, zei hij. Hij vroeg met klem aan de regering hier voortvarendheid te betrachten. „Mag ik in de thans bestaande situa tie in Amsterdam de regering vragen nog eens te overwegen of het juist is in het hart van Amsterdam op 1 mei een militaire parade te doen houden, waarbij, als ik wel ben ingelicht, de mariniers dan voorop zouden moeten lopen. Ik meen dat het wijs beleid zou zijn van een dergelijke parade af te zipn," aldus drs. Den Uyl. velen, voegde hij eraan toe, is dit geen keus maar een vondst. Drs. Den Uyl toetste de regeringsver klaring aan enkele uitgangspunten die hij als beslissend zag voor een regerings beleid in de komende periode. Hij noem de in de eerste plaats welvaartsgroei, werkgelegenheid en financiering van voorzieningen om het land bewoonbaar te maken en te houden. „Dat kan alleen lukken als het gebeurt in een grote mate van solidariteit en met de bereidheid om de maatschappijstructuur te hervormen". In de tweede plaats gaat het volgens hem om vragen, opgeroepen door de ver anderingen van geest en mentaliteit. „Er is een drang naar mondigheid en volwas senheid van de enkeling. Dat schept de noodzaak van vernieuwing en intensive ring van onze democratie". Tenslotte wees drs. Den Uyl op de ver schuivingen van de machtsverhouding in de wereld, waarbij nieuwe motieven tot gelding komen, de werkelijke gelijkheid van de mensen van verschillend ras en gelijke levensmogelijkheden voor mensen in arme en rijke landen, het tot stand komen van een blijvende verzoening tus sen Oost en West en het verwerkelijken van een consequente vredespolitiek. *De P.v.d.A.-fractieleider minister van Economische Zaken in het kabinet-Cals betoogde met klem dat onze samenleving behoefte heeft aan de hervormingen die dat kabinet heeft voorgestaan, maar waar aan het niet is toegekomen. „Met minder kunnen we niet toe", zo besloot hij. Samuel Johnson: De toekomst wordt gekocht met het heden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vier gevangenen zijn gisteren in Amsterdam ontsnapt toen zij met vijf anderen in een celwagen van het huis van bewaring aan de Amstel- veense weg werden overgebracht naar de strafgevangenis De Koepel in Haarlem. Eén werd dadelijk weer gegrepen. De drie anderen waren vanmorgen nog voort vluchtig. Eén van hen is één van de daders van de roofoverval op het postkantoor in Dui- vendrecht eind vorig jaar. De mannen ontsnapten toen de celwa gen op het Surinameplein voor een stop licht stopte. Plotseling vloog de achter deur van de auto open. Vier van de ge vangenen sprongen naar buiten en renden in verschillende richtingen weg. De par ketwacht van de rijkspolitie, die het tran sport begeleidde, kon één van hen na een felle sprint en een korte schermutseling DJARKARTA (ANP) In Sitoebondo en de havenstad Panaroekan op Oost-Java hebben duizenden Indonesische jongeren, leden van anti-communistische actiegroe pen, huizen en winkels van Chinezen en Indonesieërs van Chinese afkomst wier loyaliteit in twijfel wordt getrokken, ge plunderd en in brand gestoken. Ook scooters, motors en fietsen verdwenen in het vuur. De eigenaars zelf was, volgens Antara geen haar gekrenkt, met uitzondering dan van een Chinese jongeman die werd afge ranseld, nadat hij een actiefront-lid met een knuppel had aangevallen. Aanleiding tot de onlusten vormden be togingen van de Chinezen tegen de rege ring. De voorzitter van het Indonesische parlement, Achmad Sjaichoe, heeft ver klaard ervan overtuigd te zijn dat Pe king de hand heeft in de Chinese demon' straties op Oost-Java. Volgens hem waren in Sitoebondo de Chinezen in opstand ge komen nadat een Chinese consul het ge bied had bezocht. Het dagblad Trouw bericht dat het Zuid- afrikaanse dagblad Die Burger heeft be kend gemaakt dat er in het land meer blanke baby's zijn geboren. Dat is ver klaard door de Zuidafrikaanse minister voor Bantoezaken, M. C. Botha. Die zei dat zijn oproep aan blanke ouders om te zorgen voor meer blanke baby's onge veer een jaar geleden gedaan succes heeft gehad. Het geboortecijfer is de laat ste maanden gestegen, aldus Botha. „Er kunnen er nog meer bij", aldus Botha. Hij hoopt dat de-nieuwe belasting faciliteiten voor kinderrijke gezinnen een nog grotere stimulans zijn dan zijn oproep. Hij kon meedelen dat hij zich niet van de zaak had afgemaakt met een oproep. „Ik heb mijn taak reeds ver vuld", vertelde de minister aan een jour nalist van Die Burger. Het gezin Botha telt vele kinderen. in de kraag vatten. De vijf anderen ge vangenen in de auto werden ondertussen door de chauffeur in bedwang gehouden. Men vermoedt dat een van de ontsnap te gevangenen de beschikking heeft ge had over een sleutel waarmee hij de deur van de celauto heeft kunnen openen. De mannen zaten alleen achter in de wagen. Normaal zit de begeleidende rijkspolitie man bij hen. Omdat de wagen te vol was, zat deze nu echter voorin naast de chauffeur. De 29-jarige A. van Dijk uit Bever wijk is zaterdagavond in de omgeving van de Spaanse stad Burgos dodelijk ver ongelukt. De heer Van Dijk laat een vrouw en twee kinderen achter. De over ledene werkte als lasser-monteur voor een Nederlandse brouwerij in Spanje. Hij had zijn verlof onderbroken om het werk van een ontslagen collega voort te zetten. Begin mei zou hij met zijn gezin naar Nederland terugkeren om vandaar naar Brazzaville te gaan. De heer Van Dijk kwam zaterdag avond in botsing met een vrachtwagen. Toen hij in een bocht op een berg wilde remmen, begon zijn personenauto te slip pen. Zijn voertuig werd volkomen ver nield. Het stoffelijk overschot van de heer Van Dijk komt donderdagavond op Schiphol aan, vanwaar het naar het uit vaartcentrum aan de Velserweg in Be verwijk wordt overgebracht. De begrafe nis vindt zaterdag om twaalf uur plaats op „Duinrust" in Beverwijk. WENEN (DPA) De leider van het joodse documentatiecentrum in Wenen, ir. Simon Wiesenthal, heeft een beroep op Italië gedaan, eveneens de uitlevering van de voormalige commandant van de ver nietigingskampen Treblinka en Sobibor, Franz Stangl, te vragen aan Brazilië. In een brief aan de Italiaanse ambassa deur in Wenen wijst Wiesenthal op de „Italiaanse" aciviteit van Stangl in de oorlog. Nadat Stangl in augustus 1943 van Treblinka vertrok, werd hij in het gebied van Triëst en Venetië bij de strijd tegen de verzetsbeweging ingezet. Hij zou voor het doodschieten van joden in het kamp Risiera di San Saba, bij Triëst, en voor de deportatie van Italiaanse joden naar Auschwitz verantwoordelijk zijn. De Westduitse officier van Justitie, Adalbert Rückerl, hoofd van het Bonds- centrum voor onderzoek naar nazi-mis daden in Ludwigsburg, heeft in Tel Aviv verklaard dat minder dan tien percent van het totale aantal geïdentificeerde en nog levende nazi-misdadigers tot nu toe heeft terechtgestaan. Hij zei dit op een persconferentie aan het einde van een bezoek van tien dagen aan Israel, in welke tijd hij heeft getracht tot een coördinatie te komen van zijn werk met dat van de speciale afdeling van de Israëlische politie die zich met dezelfde zaken bezighoudt. BONN (AP). Dr. Konrad Adenauer is vanmiddag om half twee op 91-jarige leeftijd in zijn villa in Rhöndorf over leden. De oud-Bondskanselier is begin vo rige week ziek geworden. Zijn toestand werd geleidelijk slechter. Vanochtend werd bekendgemaakt dat hij naast griep en bronchitis ook longontsteking had ge kregen. Zijn naaste familie was toen naar zijn ziekbed ontboden. In januari van het vorig jaar had Adenauer zijn negentigste verjaardag, onder overweldigende belangstelling ge vierd. De loftuitingen van de zijde van CDU-vrienden waren toen zo luid, dat men er duidelijk de hoop in hoorde door klinken dat dit verjaardagsfeest ook het afscheidsfeest van de politiek betekenen zou. Tevergeefs echter. In mei 1966 was Adenauer in Israel en ondervond naast veel vriendschap ook de haat van de jo den tegenover Duitsland en weinig diplo matieke begroetingswoorden van minister Esjkol. Het was de tacticus Adenauer die de sfeer wist te zuiveren. In de Bondsdag verscheen Adenauer de laatste tijd alleen nog op belangrijke momenten. Hij zat dan kaarsrecht op de voorste bank en maakte ten onrechte de indruk dat hij sliep. De enig uiterlijk waarneembare activiteit die hij ten toon In Amerika confereerde Adenauer herlMaldelijk met president Eisen hower, Foster Dulles, een vriend "can de ex-burgemeester van Keulen, kijkt toe. Helemaal rechts professor Hallstein, toen nog staatssecretaris. spreidde was, als de bode hem uit de boekwinkel in het Bondshuis de exempla ren van zijn memoires bracht, die hij, ten gerieve van de klanten, van zijn hand tekening voorzag. Vorige maand was Konrad Adenauer, volgens de resultaten van een opinie onderzoek, de man - die „iedere ander historische persoonlijkheid in belang overtrof". In dit onderzoek had hij aan vankelijk de oude Bismarck ingehaald, en hem toen vele lengten voorbij gestreefd. (Zie ook pagina 9) BELGRADO (AP) Mihajlo Mihajlov, schrijver en voormalig docent aan de uni versiteit van Belgrado is tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld voor „het verspreiden van vijandelijke propa ganda" tegen zijn land. ADVERTENTIES Jac. v. Heemskerkstraat 23, IJmuiden EXTRA AANBIEDINGEN 250 gram supermalse paardebiefstuk 2.25 250 gram biefstuk, gemalen f 1.50 Karbonade, deze week extra voordelig dan naar v/h RASCH IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 4858 Bartel joriittraat Haarlem ïaL 15111 loldiaatraat (bij Koalngaplalii) Telefoon (020) 22HM - Amsterdam Bankstellen met royale overgestoffeerde arm- leggers en losse, keer- bare, zitkussens. Lekker zacht en soepel zittend. Een bankstel dat ieders bewondering afdwingt. En de dralonstof is bij zonder eenvoudig te on derhouden en slijtvast. Kom eens kijken bij eubelen BOOT (1. 12047 /6lari(raatl Us-SA-M/ HAARLEM 's Maandags gesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1