Opschuiving in de richting van de Velsertunnel MSKER Verenigingsnieuws uit de IJmond Turnvereniging IJm uiden herdacht vierde lustrum UST RADIO RADIO BECKER IJmuider Courant ZWANENBURG OLIEHANDEL I.V- CHEQUE 3 weken IJmuider Courant Uitvoering trok veel publiek Sterke stijging van ledental Diefstal bij Hoogovens Koopman aangehouden in woonwagenkamp Centrale verwarming in alle woningen en winkelpanden Zeewijk Zeewijkschool wordt met zes lokalen uitgebreid TELEVISIE 1# TOESTELLEN WOENSDAG 19 APRIL 1967 WASAUTOMATEN AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER In de bocht V elsen-IJ muiden Beverwijk STOFZUIGERS DE VILDER Controle il-1* T m MM. .«OS#3® b A d V" BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT Nieuwe kruithaven in aanleg bij de uitmonding van Zijkanaal B „Het is onaanvaardbaar, dat in de toelichting op het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied wel over een kruithaven wordt gesproken, maar dat op de streekplankaart geen plaats voor een dergelijke haven is aan gegeven. Een eventuele kruithaven in de zuidelijke groenzone langs het Noordzeekanaal moet verwerpelijk worden geacht",, aldus Burgemeester en Wethouders van Velsen in een nota aan de raadsleden. „Het lijkt overbodig te stellen, dat wij er bezwaar tegen hebben, wan neer er een kruithaven in het recreatiegebied zou worden aangelegd", schrijft het gemeentebestuur van Haarlem aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Ook de gemeentebesturen van Beverwijk, Heemskerk en Haarlemmer- liede en Spaarnwoude hebben bij de behandeling van het streekplan in krachtige bewoordingen stelling genomen tegen de eventuele aanleg van een kruithaven in het recreatiegebied langs het Noordzeekanaal. „Onaanvaardbaar" is de algemene conclusie. Naar de plaats waar de nieuwe kruithaven zou moeten komen gist men, omdat deze niet staat aan gegeven op de streekplankaart. Maar de aanleg van een nieuwe kruithaven is ook geen „plan" meer. De nieuwe haven is er al! Wordt althans aangelegd, onder verantwoorde lijkheid van Rijkswaterstaat. Gezien de felle protesten van de gemeentebesturen tegen de eventuele aanwijzing van een plaats binnen het Noordzeekanaalgebied moet dat voor de betrokken gemeentebesturen een opzienbarende mededeling zijn. Hoewel er eigenlijk niets nieuws aan de hand is, want de kruithaven bij Buitenhuizen vrijwel dagelijks in gebruik ligt daar al sinds de vorige eeuw. De nieuwe haven komt er pal naast te liggen. Wanneer het streekplan voor het Noord zeekanaalgebied wordt gerealiseerd wordt het Zij kanaal C naar het Noordzeekanaal toe rechtdoor getrokken en wordt de uit monding in het Noordzeekanaal in de rich ting van Velsen verlegd. In verband met de aanleg van de Stam- tunnel ter vervanging van het pontveer Buitenhuizen en de bijkomende voorzie ningen, alsmede als gevolg van de verbre ding van het Noordzeekanaal komt de be staande kruithaven enigszins in de ver drukking. Daarom heeft Rijkswaterstaat naar een nieuwe plaats gezocht en die dichtbij gevonden. Een dienstboot ligt in de oude kruit haven bij Buitenhuizen te wachten op binnenschepen die gevaarlijke stoffen zullen aanvoeren welke moe ten worden overgeladen in zee schepen. Op de achtergrond een tweetal dienstgebouwtjes. In één ervan verblijven de schippersgezin- nen tijdelijk als zij bij de overlading van de gevaarlijke stoffen van boord moeten. ADVERTENTIE daqeti km MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 daqetiiks demonstratie WOENSDAG 19 APRIL Stadhuis, 19.30 u.: Openbare gemeente raadsvergadering. Stadsschouwburg, 19.30 u.: Gymnastiek- uitvoering door Chr. Gymnastiekvereni ging IJmuiden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, Brinostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 u. polotraining of wedstrijden. DONDERDAG 20 APRIL Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 14 u.: Lezing door dr. A. van Leusen over „Gezinsverhoudingen", voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Stadsschouwburg, 19.30 u.: Gymnastiek- uitvoering door Chr. Gymnastiekvereni ging IJmuiden. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster. 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. WOENSDAG 19 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 19 uur: naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Gebouw „Wjjkerbaan", Pres. Kennedy- plein 3a, 20 u.: Instuif door N.V.V.-Jonge- rencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.45-22 u. DONDERDAG 20 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 13.30 u.: Naai- en kniples door St. Recrea tie Bejaarden. Ver. Gebouw, Dommelsingel, 20 u.: Le denavond met lezing voor Aquariumver „Kennemerland". K.S.A.-gebouw, Peperstraat, 20 u.: de monstratieavond door Tornado voor Vrou wen beweging N.K.V. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. ADVERTENTIE Electrolux H.E. Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Het Zijkanaal B is al afgesloten van het Noordzeekanaal. Ter plaatse van de vroegere uitmonding van dit kanaal in het Noordzeekanaai maakt de weg van Velsen naar Amsterdam een flauwe, van het Noordzeekanaal afwijkende en dan weer naar het kanaal toebuigende bocht. In die bocht is de afstand van de weg tot het water van het Noordzeekanaal groter dan overal elders tussen Velsen en het zijkanaal C. Precies in die bocht, waar dus meer ruimte dan normaal beschikbaar was, is nu de nieuwe kruithaven in aanleg. Rij dende over de weg ziet men niets van de werkzaamheden, omdat deze door de hoge dijk van het Noordzeekanaal aan het oog worden onttrokken. De nieuwe kruit haven ligt precies naast de oude. Er zijn maar twee plaatsen in Neder land, waar gevaarlijke en ontplofbare stoffen mogen worden overgeladen van de binnenschepen in de zeeschepen. Dat zijn de kruithaven in Buitenhuizen en de Poor tershaven in Rotterdam. Ten aanzien van deze havens gelden zeer speciale veilig heidsvoorschriften, die zijn te vinden in deel 1, hoofdstuk 8 van de Reglementen Binnenvaart, die iedere binnenschipper verplicht aan boord moet hebben. Het be treffende hoofdstuk omvat het Koninklijk Besluit van 15 oktober 1885, „houdende vaststelling van voorschriften omtrent het vervoer, de in-, uit- en doorvoer, verkoop en opslag van buskruit en andere ontplof bare stoffen*. De reglementen zijn sinds 1885 vele ma len herzien, maar niettemin sterk verou derd, hetgeen blijkt uit het „verbod om meer dan twee paarden naast elkander aan de jaaglijnen te spannen" in hoofd stuk twee van deze reglementen en het voorschrift „dat de schoorsteen van een schip waarvan de ketel met turf wordt ge stookt bedekt moet zijn met een kap van ijzer draad met openingen van ten hoogste 0.005 meter". En dat in een tijd waarin men bij een kruithaven eerder denkt aan radio-actieve stoffen dan aan buskruit en turf. Voor het voldoen aan de zeer stringente wettelijke voorschriften met betrekking tot de activiteiten in de kruithaven is het korps controleurs gevaarlijke stoffen, een rijkskorps onder leiding van commandant J. W. Zuidema, verantwoordelijk. De mannen van het korps mogen de binnen- •.\VKvs-*v. v-^-v-.w .s...*X\ vV,V'*: v „W- schepen bij het laden en lossen nimmer verlaten. In Buitenhuizen is sinds men zich her inneren kan nog nooit een ongeluk ge beurd, hetgeen natuurlijk allerminst be tekent, dat de haven geen gevaar ople vert. Er wordt alleen al het mogelijke ge daan om het gevaar te voorkomen. De gevaarlijke stoffen die in de haven Buitenhuizen vanuit binnenschepen wor den overgeladen in zeeschepen zijn voor een zeer groot percentage afkomstig uit Duitsland en bestemd voor de mijnbouw in Zuid-Amerika. Dat deze stoffen niet rechtstreeks vanuit Duitsland naar Zuid- Amerika worden vervoerd vindt zijn oor zaak in het feit dat KNSM vaste en fre quente lijndiensten op dit werelddeel on derhoudt en de Duitse scheepvaartmaat schappijen niet. De uit Duitsland afkomstige gevaarlijke stoffen komen per spoor ons land bin nen. Vroeger werden deze stoffen in Weesp vanuit de spoorwagons overgeladen in bin nenschepen die er mee naar Buitenhui zen voeren. Dat overladen gebeurde in de bebouwde kom van Weesp en daar is destijds fel tegen geprotesteerd. Nu vindt het overladen plaats bij Schel- lingwoude. De spoorwagens arriveren daar op een van de spoorponten, die men dagelijks door de Amsterdamse haven kan zien varen. Die spoorponten zouden in principe ook naar Buitenhuizen kunnen varen, maar daar ontbreekt de accom modatie voor het op rails overzetten van de wagons en voor opslag van de stoffen. Wanneer de gevaarlijke en ontplofbare stoffen in Buitenhuizen arriveren om te worden overgeladen in de schepen van in hoofdzaak de KNSM hebben deze stof fen al een lange reis door Nederland ach ter de rug via belangrijke stedelijke spoorwegstations en dwars door de Am sterdamse haven heen. Dat doet natuurlijk niets af aan het gevaar van het overladen van de onder zeer strenge controle staande kruithaven maar het relativeert dit gevaar wel eniger mate. De aanduiding „kruithaven" is overi gens misleidend. Het woord „kruit" om vat geenszins alle gevaarlijke stoffen die hier worden verscheept en het woord „ha ven" is een te veel omvattend begrip voor de simpele aanlegplaats voor gevaarlijke stoffen vervoerende binnenschepen. De gemeentebesturen hebben wellicht op de kaart gezocht naar een havenbekken, maar zowel de oude als de nieuwe kruit haven bevindt zich binnen het norma le tracé van het Noordzeekanaal. Binnen de dijk is over een afstand van enkele honderden meters langs de oever een vaar geul gemaakt met een aantal ligplaatsen. Op de landkaarten zal men de „haven" dus in de meeste gevallen niet kunnen vinden. Op de waterkaarten staat deze wel aangeduid. Dat verklaart mogelijk het misverstand van de gemeentebesturen die de laatste weken fel hebben geprotesteerd tegen de eventuele aanleg van een nieuwe kruithaven, terwijl deze al maanden in aanleg is, zoals een ieder kan constateren die bij het Zij kanaal B even de dijk van het Noordzeekanaal op stapt. De nieuwe kruithaven ligt achter het gedeelte van de dijk dat pas is geëgaliseerd én der halve nog niet met gras is begroeid, zo als de rest van de dijk tussen de Velser tunnel en het Zijkanaal C. Een overzicht van de nieuwe kruit haven die wordt aangelegd naast de bestaande. De christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" heeft dinsdagavond haar vierde lustrum herdacht met een bijzonder geslaagde uitvoering in de Stadsschouwburg. Tijdens deze uitvoering, waarvoor van de zijde der ouders en donateurs een buitengewoon grote belangstelling bestond, is opnieuw gebleken, dat deze gymnastiekvereniging haar bestaan in de IJmuidense gemeenschap ten volle waard is. Het programma is een aaneenschake ling geworden van hartverwarmende charme, gratie en kunnen. De kleuters zorgden met hun onbevangenheid bij de behendigheidsvormen voor de charme, terwijl de kleinere en de grote meisjes niet alleen technisch en ritmisch zeer goed, maar ook bijzonder gracieus enkele dansen uitvoerden. De jongens en de he ren gaven met verschillende uitstekend uitgevoerde oefeningen aan de hoge brug en de bok juist dat typische turneffect aan het geheel. Ook de dames bleven hierbij niet achter; met hun oefeningen aan de ongelijke brug oogstten zij veel succes. Het tamboerkorps, dat tien jaar geleden voor het eerst naar buiten trad, besloot het eerste gedeelte met een verantwoorde show. In het tweede gedeelte ontbrak zelfs de humor niet bij het aardig gevonden inter mezzo. Hierbij werd de toeschouwer ver plaatst naar het jaar 2022 bij het 75-jarig bestaan van de vereniging. De leden van nu doen dan aan bejaardengymnastiek en geven dan volkomen aangepast aan ADVERTENTIE Voor modem vakwerk DAMESKAPSALON Permabel en Cold-wave Pruiken en haarstukjes Lange Nieuwstraat 471, Tel. 8166. Ter zake diefstal, gedurende de laatste maand meermalen gepleegd in het ma gazijn van Breedband op het Hoogoven terrein, is een 29-jarige magazijnbedien de uit Alkmaar aangehouden, die heeft bekend de diefstallen te hebben gepleegd. V - V hun toestand van dat ogenblik nog eens een uitvoering van een dansje, dat zij bij de viering van het vierde lustrum in 1967 ook deden. In een kort openingswoord releveerde de voorzitter van de vereniging, de heer J. Zwaan, de gestadige groei van de ver eniging van 59 tot 700 leden. Dit ontlokte hem de opmerking, dat het werk van de vereniging toch wel rijk gezegend was ge worden. Voor de in de afgelopen twintig jaar ondervonden medewerking en steun toonde de heer Zwaan zich zeer dank baar. De politie in Velsen heeft woensdag morgen in het woonwagenkamp te Vel sen een 35-jarige koopman aangehouden die stond gesignaleerd voor het onder gaan van acht maanden gevangenisstraf. BEVALLEN: A. H. Smit-Bekkers, d. v. d. Bergh v. Eysingaplantsoen 87, Sant poort; W. M. J. Haleber-Markus, d., Cura- gaostraat 25, Santpoort; M. L. Wouda-van der Veer, z„ Pegasusstraat 30, IJmuiden J. M. Ebbeling-Lokerman, d., Bloemen- daalsestraatweg 118, Santpoort; M. van Pel-Hofmann, d.. Radarstraat 132, IJmui den; E. de Gelder-Uiterwijk Winkel, z. Lange Nieuwstraat 421, IJmuiden; C. A, M. Wesseling-Koppers, z., Hoofdstraat 153 Santpoort; C. S. H. de Nooijer-van Uden, d., van Riebeecklaan 20, Haarlem; J. C. M. Pannekeet-Mul, d., Schulpweg 448, Vel sen (noord). OVERLEDEN: A. Zwemmer, 81 jr. echtgenote van M. van der Kuil, Schut terstraat 36, IJmuiden. ADVERTENTIE BREESTRRRT 107 - TELZ3S57 BEVERW'JK ADVERTENTIE r de ideale brandstof voor uw verwarming Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 5404 - 8400 Binnenkort zal met de levering van warmte aan de eerste bewoners in Zee wijk, in de gemeente Velsen, worden be gonnen vanuit een centrale wijkverwar- mingsinstallatie. Volgens voorschrift van het ministerie van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning kan warmtelevering aan woningwet woningen slechts plaats hebben indien een gemeentelijke dienst of bedrijf voor die levering zorg draagt. In verband hiermee hebben B. en W. van Velsen de raad algemene voorwaarden voor de aanslui ting en warmtelevering in ontwerp ter goedkeuring aangeboden. Het is de bedoeling dat alle woningen en winkelpanden in Zeewijk worden aan gesloten op de wijkverwarming. De ver plichting daartoe voor de huurders en ei genaren zal worden vastgelegd in speciaal daarvoor op te nemen bepalingen in de huur- en koopovereenkomsten. ADVERTENTIE BEELDBUIS Gespecialiseerd in toestellen met visserijband in verschillende prijs klassen. TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 Het ligt in de bedoeling, dat de open bare lagere school in Zeewijk, in de ge meente Velsen, de Zeewijkschool, met zes lokalen wordt uitgebreid. Deze school, die twee jaar geleden werd geopend, telt thans 213 leerlingen, ver deeld over zeven groepen in zeven loka len. De kosten van de uitbreiding worden geraamd op 486.000, waarvoor krediet aan de raad wordt verzocht. Met ingang van januari 1968 zullen ook de autobussen van de Nederlandse Spoor wegen op de route Den Haag-Amsterdam in de residentie opengesteld worden voor stadsvervoer. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK90 cent Naam: Adres: Gemeente: Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. i '^KfWWWWVWWIfWIIIIWIfllMWIIWWIfllWWWWWWWiAfWWWWIIWWWWfWWWWIfWIfWMWAflWWIIMWIfWW^

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5