Adenauers grootste politieke daad: keuze voor het Westen Rijnlander wantrouwde uit traditie België wijst Rus uit U KUNT SNEL VERMAGEREN Bedrijfsleven wachtte al jaren op Rijksgarantie DAG IN DAG UIT BIJ DRAKENSTEYN extra 50 „de Prui REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Pastils/808 M2 Doodstraf voor drie Hongaarse oorlogsmisdadigers Investeren in ontwikkelingslanden kamerbreed BEGIN VANDAAG OJUUSUO. EEN KEIJZERTAPIJT WOENSDAG 19 APRIL 1967 9 Met het overlijden van dr. Konrad Adenauer is een man heengegaan wiens invloed op de na-oorlogse ont wikkelingen in Europa men moeilijk kan overschatten. Adenauers keuze na 1945 voor het Westen is mis schien zijn meest beslissende politieke daad geweest. Onverwacht kwam die niet. Als Rijnlander had hij steeds een afkeer van „Pruisen" en zich steeds aangetrokken gevoeld tot de Franse geest. In dit verband is in de jaren na de eerste wereldoorlog zijn naam herhaaldelijk genoemd als een van de voormannen in Duitsland die een af zonderlijke staat Rijnland wilden stichten. Conceptie Onwaarachtig Gras- en Bloemzaden Grasmachines en alle Tuingereedschappen Gebrekkig Twee meisjes vermoord in Groot-Brittannië Onmiddellijke verlichting van (en toch 3 x per dag lekker eten!) PASTILS/808 zijn nu verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist Spelregels ADENAUERS naoorlogse carrière be gon overigens niet zo voorspoedig. Nadat de Amerikanen liem in maart 1945 tot burgemeester van Keulen hadden be noemd, zetten de Britten hem spoedig daarna, in oktober, weer af, omdat hij „onbekwaam" zou zijn. Het naoorlogse Engeland was Labour- gezind en de Westduitse socialisten speel den een belangrijke rol in de eerste dagen na de bevrijding. Daarna heeft Adenauer zijn krachten gewijd aan de opbouw van de C.D.U., de uit protestanten en katho lieken bestaande christelijke partij. De toen 70-jarige ex-burgemeester zag in de ze rol van partijleider, die hij zichzelf gaf, een kans. Een kans die hij met bei de handen greep en benutte. Hij evolueerde snel van een ietwat con servatieve christelijke politicus tot de mo derne partijman, aan wie niets moderns vreemd was. Hij sloeg zich erdoor toen een ongeluk zijn gezin trof: zijn tweede vrouw stierf en hij bleef met zeven kin deren achter. Schermutselingen met drie bezettingscommandanten Sir Brian Ro bertson, Clay en König, de strijd tegen de geallieerde demontages van Duitse fabrie ken, de strijd tegen de S.P.D. hij vocht het allemaal uit. En al strijdende rees zijn ster tot het absolute leiderschap van de C.D.U. Aden auer bracht het in 1948 tot voorzitter van de parlementaire raad, die voor West-Duitsland een grondwet moest ma ken. En via deze post werd hij na de eerste vrije verkiezingen in Duitsland sinds 1933, bondskanselier: met een meer derheid van één stem die van hemzelf. Zijn keuze voor het Westen is waar schijnlijk de enige politieke conceptie die hij ooit heeft ontwikkeld. Als anti-Pruisische, rooms-katholieke Rijnlander stond Adenauer als burgemees' ter van Keulen in de twintiger jaren al be kend als een separatist, die aanstuurde op cie vorming van een Westduitse Rijnbond staat die in nauwe samenwerking met Frankrijk zijn levensvatbaarheid zou moe ten bewijzen. Daarvan kwam toen niets. Maar na 1945, nadat Adenauer, die gedurende 't duizend jarige nazirijk twaalf jaren lang rustig ro zen had gekweekt in zijn tuin in Rhöndorf, teruggekeerd was als Rijnlands politicus, zag de situatie er anders uit: het voor malige Pruisen lag voor een groot deel in de communistische machtssfeer en Aden auer werd kanselier van een Westduitse staat, die zijn zwaartepunt langs de Rijn had. Voor hem schiep dat de mogelijkheid zijn oude drdom te verwezenlijken. Hij loodste de Bondsrepubliek binnen in de Westelijke gemeenschap. Hij integreerde zijn staat economisch door E.E.G. en E.G.K.S. in West-Europa, militair door de NAVO. Met de landen van de westelijke wereld sloot hij voorlopige vredesovereenkomsten, die de lacune tot een vredesverdrag met een herenigd Duitsland moesten vullen. Hij be taalde aan deze landen gedeeltelijke her stelbetalingen en smartegeld. Ook aan Is rael betaalde de regering-Adenauer grote Met dit alles maakte de kanselier West-Duitsland meer dan „salonfahig in de Westelijke wereld. Zijn staat werd een van de economische en militaire zui len van het Westen. Hijzelf zag als hoog tepunt van zijn politiek de afsluiting in januari van het jaar 1963 van een Frans- Westduits vriendschapsverdrag. Daar mee waren de staten aan weerszijden ADVERTENTIE UW BABY IS ZOVEEL MOOIER IN EEN LUXUEUS GEBREID DELANA LUIERTRUITJE VAN DE FIJNSTE GLANSGARENS. WAS- EN KOOKECHT. MATEN 62-74 HET MOOISTE VAN DELANA VOOR SLECHTS 4,95. van de Rijn aaneengesmeed tot een bond, die niet meer in gevaar kon worden ge bracht door de oude Pruisische neiging tot lonken naar het Oosten. ONWAARACHTIG was het echter, deze politiek aan de Westduitse bevolking te verkopen als de beste weg tot hereni ging. Adenauer en zijn naaste christen-de mocratische medewerkers hebben echter sinds 1949 steeds herhaald: hoe nauwer het Westen zich aaneensluit des te ster ker wordt het; die sterkte zal de Russen op een gegeven moment dwingen tot de erkenning dat ook het Duitse volk recht op zelfbeschikking heeft; dan komen er vrije verkiezingen in heel Duitsland, wordt het land herenigd en kan een vredesver drag worden afgesloten op basis van de Duitse grenzen van 1937, waardoor een deel van de aan Polen toegevallen oostelij ke gebieden terugkeren in het Duitse staatsbestel. Dat was een drogreden, maar één die insloeg bij een groot deel van de kie zers, die voor een kwart uit vluchtelingen uit Oost-Duitsland en de oostelijke gebie den bestonden en voor de rest uit lieden, die vooral de welvaart zagen, die met de wending naar het Westen gepaard ging. De sociaal-democraten en de liberalen begrepen evenwel dat Adenauers politiek van integratie m het Westen een Duitse integratie (lees: hereniging) onmogelijk maakte. Zij zagen in dat de Russen niet gauw zullen zwichten voor Westelijke sterkte omdat in een kern tijdperk deze kracht nauwelijks als politiek argument kan wor den ingezet voor het verkrijgen van een machtsverschuiving. Zij pleitten daarom voor een Duitse hereniging op basis van neutraliteit. De Westduitse toetreding tot de Westelijke gemeenschappen poogden zij tegen te houden en zij probeerden met man en macht de deur naar het Oosten open te houden. Tevergeefs. Adenauer wist zijn politiek door te zetten met het gevolg dat tenslotte ook de liberalen en sociaal-democraten de integratie van de Bondsrepubliek in het Westen hebben moeten aanvaarden. Thema twee, de binnenlandse ontwikke ling onder Adenauers bewind, hangt nauw samen met het voortduren van de Duitse ADVERTENTIE in een grote sortering. Telef. 112 59 splitsing. Daardoor is in de Bondsrepu bliek het gevoel blijven bestaan dat men in een frontstrijd met het communisme was gewikkeld. Eerbied voor het standpunt van de te genstander, vrije meningsuiting, totale persvrijheid en rechtszekerheid bleven in die situatie twijfelachtige waarden, opge legd door de voormalige overwinnaars, die West-Duitsland tot een democratie wilden uitbouwen. Bij vele Westduitsers gebeurde na 1945 niet veel meer dan dat hun ondemocra tisch fanatisme en onverdraagzaamheid uit de nazitij d zich totaal in anticommu nistische richting ontwikkelden, met het gevolg dat iedere stem, die maar even links of critisch tegen de Westelijke poli tiek klonk meteen als communistisch ge luid werd vervolgd. Adenauer zelf ging daarin vooraan. Hij boekte zijn grootste verkiezingsoverwin ningen door de sociaal-democraten als hal ve landverraders en communisten voor te stellen, een verdachtmaking, die maar al te goed insloeg, omdat de socialistische partij geleid werd door anti-nazi's die tij dens het derde rijk of geëmigreerd wa ren óf in concentratiekampen zaten. Voor het overgrote deel der bevolking golden deze bestrijders van nazi-Duitsland echter ook nog in de eerste jaren na de oorlog als landverraders. Gestimuleerd werd deze opvatting ook nog door de uiterst gebrekkige denazifice- ring door de geallieerden en later door Adenauer. Dat de eerste kanselier van de Bondsrepubliek een prominente nazi-mede- werker als Glo'oke tot staatssecretaris in de kanselarij benoemde, dat hij nazi's als Oberlander en Von Merkatz in zijn kabi net opnam, nazi's als Hettlage, Vialon en anderen tot staatssecretarissen maakte, heeft elke werkelijke denazificering onmo gelijk gemaakt. Maar ook is het daardoor jarenlang niet gelukt vertrouwen in de nieuwe staat bij de bevolking te kweken. Al die miljoe nen, die zich door Hitier en zijn mede misdadigers bedrogen hadden gevoeld, die hun mannen, vaders en kinderen verloren hadden en letterlijk op de puinhopen van hun bestaan zaten, stemden op Adenauer, omdat zijn patriarchale manier van doen hun vertrouwen gaf en omdat zij in elk geval tegen de Russen waren. Maar in de nieuwe staat wilden zij lange tijd niet geloven, omdat zij dezelfde mannen als in Tiet Derde Rijk op de belangrijke stoe len zagen zitten. Dit gold niet voor de politiek bewuste arbeider, die socialistisch stemde, even min voor de min of meer welgestelde bur ger, die er alleen maar voordeel van had dat zijn nazi vriendjes weer in het zadel zaten, maar dat gold voor de grote massa van a-politieke Duitsers, die wellicht het grootste deel uitmaakten van Hitiers heer scharen. Toch heeft het bewind van Adenauer ook verdiensten gehad voor de ontwikkeling van de democratische staatsvorm in West- Duitsland. Waarschijnlijk had zich het staatsburgerbewustzijn beter ontwikkeld als de socialisten met hun oude, democra tische traditie de eerste regering van de Bondsrepubliek hadden gevormd. Maar dat neemt niet weg dat ook nu de democratische staatsvorm ingang heeft gevonden bjj de Westduitsers, dat het aan tal ultrarechtse antidemocraten al even gering is als het aantal ultralinkse en dat na de inval van de politie in de redactie van het oppositionele weekblad Der Spiegel het grootste deel der bevolking toch maar op zjjn achterste benen ging staan en het af treden van een ondoorzichtige figuur als Strauss eiste. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De correspondent voor België van het Russische persbureau Tass, de 34-jarige journalist Ogorodni- koff, is dinsdag gearresteerd. Hij is van daag uitgewezen en zal naar de Sovjet- Unie vertrekken. Dinsdagoc.htend werd hij aangehouden, toen hij zijn woning in een Brusselse voorstad verliet om zijn zesjarig zoontje naar school te brengen. Zes leden van de Nationale Veiligheidsdienst heben hem rustig gearresteerd en hem daarna naar het bureau van de dienst overgebracht. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegeedeld dat de uitwijzing geschiedt, omdat de correspon dent wordt beschuldigd van handelingen die een aanslag tegen de veiligheid van de Belgische staat betekenen. De uitwijzing wordt in verband ge bracht met de recente uitwijzing van een vertegenwoordiger van de luchtvaart maatschappij Sabena in Moskou en even eens met de uitwijzing van de heer Gloe- kov uit Nederland. BOEDAPEST (Reuter). Een Hon gaarse rechtbank heeft drie voormalige leiders van de fascistische Pijlkruisers- beweging ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Zeven beklaagden kregen elk vijftien jaar gevangenisstraf en negen kregen straffen variërend van acht tot veertien jaar. BEENHAM (Engeland) (AP). Detec tives van Scotland Yard zoeken naar een moordenaar, nadat zij de lijken van twee kleine meisjes gevonden hebben in een steengroeve, slechts drie kilometer van de plaats waar zes maanden geleden een zeventienjarige kinderjuffrouw werd ge wurgd. De politie deelde mee dat Ginette Wig more en Kathleen Williams gewurgd zijn. De kinderen waren respectievelijk tien en acht jaar oud. UDEN. Waarschijnlijk door kortslui ting is gisteravond een brandje ontstaan in een slaapkamer in Uden, waardoor de bekleding van een wiegje vlam vatte. De slapende baby het acht dagen oude dochtertje van de familie A. Tiebosch werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis in Veghel vervoerd, waar zij korte tijd later overleed. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ADVERTENTIE U hoeft geen honger te lijden terwijl u vermagertals u PASTILS/808 gebruikt. U eet gewoon slees, vis, kaas, groenten, kortom alles en u vermagert snel! Want met PASTILS/808 eet u wat u nódig hebtu hebt alleen geen behoefte om méér te eten! Deze nieuwe, revolutionaire methode om uw gewicht onder controle te houden wordt reeds door duizenden in Amerika en Europa gevolgd! Neem gewoon 1 of 2 PASTILS/808 voor iedere maaltijd en houdt u aan het uitgekiende puntensysteem. U zult minder eten en daarom het teveel aan gewicht verliezen! Neem de .pastilles ook tussen de maaltijden, wanneer u in de verleiding komt eens, extra te snoepen. Neem de proef op de som! Ga vandaag nog naar uw apotheker of drogist en haal een pak PASTILS/808 (f 15,90). U doet er lange tijd mee enu zult ze aangenaam van smaak vinden. Maar het 'belangrijkste is, dat u alle overtollig gewicht snel zult verliezen. Zodat uw figuur weer wordt zoals u het graag wilt hebben! A product from Ashe' Laboratories,England snel afslanken met een minimum aan wilskracht N.V. Devam-Amsterdam Ged. Oude Gracht 62 HAARLEM Tjwuinimnnnnnnnnn-i (Van onze correspondent) DEN HAAG. In navolging onder meer van Duitsland, de Verenigde Sta ten, Japan, Noorwegen. Denemarken, Oostenrijk en Israël zal de Nederlandse regering het bedrijfsleven vermoedelijk garanties gaan leveren tegen politieke ri sico's die men loopt bij investeringen in ontwikkelingslanden. Dit blijkt uit de door minister-president De Jong afgelegde re geringsverklaring. De regering zal hier toe zo spoedig mogelijk een wetsontwerp indienen en hoopt dat door het tot stand komen van zo'n garantie de stroom van particuliere investeringen naar ontwik kelingslanden zal toenemen. Het bedrijfsleven heeft al jarenlang op het verlenen van een garantie tegen ri sico's die buiten de commerciële sfeer lig gen, aangedrongen. In de korte periode waarin investeringen in jonge landen wor den gedaan, zijn verschillende bedrijven de dupe geworden van de politieke onzeker heden in die landen. Herhaaldelijk zijn veranderingen van regime bijv. gepaard gegaan met nationalisaties van buiten landse ondernemingen. Wanneer de over heid investering in andere landen aan moedigt, mag men hieruit concluderen LAGE VUURSCHE. Davy, een driejarige ruin uit een Hilversumse manege, heeft in Lage Vuursche voor opschudding en hilariteit gezorgd door met een kelner op zijn rug in volle vaart de hekken van kas teel Drakensteyn binnen te galopperen. Het dier zette koers naar het kasteeltje, maar zijn berijder vond toen dat dit „paard van Troje" toch wel wat te ver ging en sprong op de slotbrug van zijn rug. Davy verdween in de kasteeltuin en er was een wilde jacht van acht marechaussees voor nodig om hem weer te pakken te krijgen. Davy was in Hilversum gehuurd door een jonge dame, die al van haar vijfde jaar af paardrijdt. Zij kende Davy niet, maar de tocht naar Lage Vuursche leverde geen enkele moeilijkheid op. Zij dronk een kopje koffie en wilde daarna Davy weer bestijgen voor de terugtocht. Maar Davy wilde kennelijk nog wat blijven. Een kelner met paardenervaring schoot te hulp. „Ik rijd hem wel even naar buiten", be loofde hij. Dat gebeurde inderdaad, maar niet op de manier zoals hij bedoelde. Met de kelner op zijn rug ging Davy er vandoor en draafde de oprijlaan van Drakensteyn op. De marechaussee bij het hek staar de Davy verbaasd na. Van tegenhouden was geen sprake. De marechaussee waarschuwde telefonisch de paleisrecherche, maar het paard draafde op dat moment de slotbrug al op. „Hij ging recht op de deur van het kasteel af en toen moest ik er wel afsprin gen", vertelde de kelner later. Het paard zag toch af van een bezoek aan de prinses en verdween via de bloemperken. Nadat het was gevangen mocht de kelner het weer meenemen. Hij besloot wijselijk, niet nogmaals een ritje te proberen en wandelde met liet paard aan de teugel terug naar zijn hotel. Daar mocht Davy bijkomen van zijn avontuur Dergelijke voorvalletjes brengen wat afwisseling in het eentonige wachten van het veertigtal journa listen en fotografen. Elk nieuwtje, zelfs al houdt dat maar heel in de verte verband met Drakensteyn, is welkom. En elke niet-inwoner die wat langer dan de gelegenheidskijkers in het dorp blijft rondhangen wordt voorzichtig benaderd. Misschien levert hij wat nieuws op. De Amersfoortse huisschilder Jan Bleij, die zomaar eens naar Lage Vuursche was gekomen, bleek zo iemand te zijn. „Ik was de eerste die prins Bernhard in 1938 bij de geboorte van zijn eerste dochter de hand schudde". En als de journalisten daar meer over willen weten vertelt hij „Op die 31ste januari 1938 was ik paleis Soestdijk aan de buitenkant aan het opschilderen. Om tien uur 's morgens steekt prins Bernhard zijn hoofd door Dit is het paard Davy dat in vliegende galop on gehinderd de kasteelhekken kon passeren. Een kelner van een restaurant maakte onvrijwillig deze dolle rit op de rug van het paard mee. De weg terug ging heel wat rustiger. een raam en zegt: „Hou er maar mee op! Ik heb een dochter!" Trots zegt Jan Bleij: „Ik schudde de ge lukkige vader enthousiast de hand en vroeg, net zoals bij gewone mensen, hoe het met moeder de vrouw was. „Wunderbar", zei de prins". Jan Bleij herinnert zich nog heel goed dat hij met een paar collega's door de prins werd uitgenodigd enkele dagen later met het paleispersoneel feest te vieren. „De prins was gastheer en tracteerde ons op bier, sigaren en beschuiten met oranje muisjes!" Als prins Claus vader geworden is zal hij ook een beschuit met muisjes krijgen, maar dan een met een doorsnee van een halve meter. Daarvoor zorgt een vereniging van fabrikanten van banket, beschuit, bis cuit, koek en aanverwante produkten. Deze vereni ging heeft ook gezorgd voor de produktie en ver zending van de ongeveer 1,2 miljoen beschuiten, die bestemd zijn voor de lagere en kleuterscholen in ons land. Al die beschuiten zijn al te bestemder plaatse. Er zijn ook 50 „king size" beschuiten met een middel lijn van ruim 30 centimeter vervaardigd, die aan burgemeesters zullen worden aangeboden. Er wordt in en om Lage Vuursche steeds drukker gewed op de geboortedag. Een nieuwe datum werd gisteren populair: 24 april, de geboortedag van de eerste prins Willem van Oranje. De wedders op 21 april zijn in de meerderheid, maar zondag was er in Lage Vuursche een bekende inwoner die een gokje waagde op 29 april. Fotografen en journalisten mochten gistermiddag de toegangspoort van Drakensteyn ongehinderd pas seren en een kijkje nemen rondom het kasteeltje, waarvan de wachters op het grote nieuws dagelijks slechts de contouren te zien krijgen. Prinses Beatrix bracht intussen een bezoek aan paleis Soestdijk en prins Claus woonde in Rotterdam een vergadering bij. Na de twee jaar geduurd heb bende restauratie staat Drakensteyn er weer zeer fraai bij. De bijgebouwen, waarin zich het atelier voor de prinses en een werkkamer voor de prms bevinden, zijn eveneens- in oude glorie hersteld. Er werd nog druk gewerkt aan de bouw van de ge bouwtjes bij het zwembad, dat gedeeltelijk een plas tic overkapping krijgt. De verstandhouding tussen pers en bewaking bleek zeer goed te zijn. Vanavond speelt de paleisrecherche een voetbalwedstrijd tegen de journalisten en fotografen. Om de spiedende cameralenzen te ontwijken rijdt prinses Beatrix thans in een geblindeerde auto. De ramen zijn aan de achterkant en de beide zijkanten dichtgeplakt met zwart plastic. Prinses Beatrix ging gistermiddag in deze auto naar haar moeder in paleis Soestdijk. zo is altijd het standpunt van het be drijfsleven geweest dat een zeker ver trouwen in de betrokken regeringen be staat. Hieraan meent men het recht te mogen ontlenen op deze garantie tegen politieke risico's. Het onderwerp is tussen de regeringen van de hulpverlenende landen herhaalde lijk besproken. Met name van Duitse zij de is aangedrongen op het tot stand ko men van een soort „internationale spel regels voor ontwikkelingshulp", waar bij de landen die hulp ontvangen op de één of andere wijze zouden moeten mee spelen. Géén van die landen heeft echter concrete toezeggingen kunnen doen. De hulpverlenende landen hebben, onder ander binnen het kader van de OESO, de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling, gestreefd naar een multilaterale regeling. Hierbij zou de Wereldbank moeten worden betrokken. Deze zaak is nog in studie, maar inmid dels heeft dus een aantal landen al na tionale regelingen getroffen. De vorige minister voor ontwikkelingshulp Bot, is van mening geweest dat Nederland even eens niet op een multilaterale regeling kan wachten. Meer nog dan de grote mo gendheden heeft ons land belang bij een meer landen omvattende samenwerking, bijv. in verband met eventuele sancties tegen landen die verplichtingen niet na komen. Een nationale garantieregeling zal daarom moeten kunnen worden inge past in een internationale regeling. In opdracht van minister Bot heeft prof. Kapteijn een rapport samengesteld voor de Tweede Kamer over een Neder lands garantiesysteem voor ontwikke lingshulp. Dit is in december aan de Ka mer voorgelegd en heeft als basis ge diend voor het wetsontwerp dat in voor bereiding is. Wanneer een wetsontwerp over dit on derwerp wordt aangenomen, betekent dit dus dat voor de industrie een bezwaar tegen investeringen in ontwikkelingslan den wordt weggenomen, dat in verschil lende andere landen al niet meer be stond. De Nederlandse regering, die de garanties verleent, zal volgens het rap- port-Kapteijn op haar beurt tot een re geling moeten komen met het ontvangen de land om de risico's zoveel mogelijk uit te schakelen. ADVERTENTIE vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9