De wind kan niet lezen Rijkspensioen wordt voortaan maandelijks per giro betaald Amerikaanse Surveyor-3 gaat graven op de maan PANDA EN DE MEESTER-DRINKER U POLLE, PELLI EN PINGO R RECHTER TIE KRAMMETJE FOK 7. Ons vervolgverhaal Doden in het verkeer Stroomvoorziening niet in orde Politie-onderzoek naar een pamflet „Cultuurbeschermingsrevolutie" Tweejarig meisje onder trein 1 ti LAAT HET NIET TOT KAALHEID KOMEN! DONDERDAG 20 APRIL 1967 17 Een romantisch verhaal door Richard Mason CAMBRIDGE HAARINSTITUUT De Amerikaanse Surveyor-3 heeft de afgelopen nacht even na één uur Nederlandse tijd een perfecte zachte landing op de maan gemaakt in de „Zee der stormen" in de omgeving van de krater Landsberg. Dat is on geveer 500 kilometer van de plaats waar in juni vorig jaar de Surveyor- 1 de eerste Amerikaanse zachte lan ding uitvoerde. Ruim een uur na de landing begonnen de t.v.-camera's beelden naar de aarde te seinen. De eerste niet scherpe beelden waren zelfportretten die aantoonden dat de Surveyor onbeschadigd was. Dit bleek ook uit de radiosignalen over de werking van de verschillende in strumenten aan boord. Latere foto's waren aanzienlijk beter. Al A Cl! O IMIw VERPAKKINGSBEURS VAKBEURS INTERN TRANSPORT Nog 5 beursdagen ZEEROB, MA6 IK VANDAAG f MUM BROERS /MEEBREN GEN VOOR HET ETEN? GRAA6 ERWTENSOEP MAAR MEE 22) Eens meende ik, haar op straat te zien lopen. Ik liet mijn ghari stilhou den, sprong eruit en rende de vrouw in kwestie over het trottoir na. Ze was het niet. Daarna keek ik haar steeds opnieuw op straat te herken nen, altijd in personen op een af stand. En als ik dan mijn vergissing ontdekte, ondervond ik hetzelfde ge voel van verwarring en teleurstel ling als wanneer ze niet op school kwam om les te geven. De dagen waren lang en mistroostig; er was een leegte in, die er niet geweest was voor zij op de school was ge komen. Het gaf me een lichte schok, toen ik me realiseerde hoe ik haar miste. Ik voelde me plots gedrongen, haar bloemen te sturen en tijdens de siesta ging ik naar Matier en gaf opdracht, een boeket aan haar hotel te bezorgen. „Moet er geen kaartje bij?" vroeg ze me. „Nee," zei ik. „Een kaartje is niet nodig." Ik vond het genoeg, als ik haar alleen de bloemen zond; het zou de gevoelens verlichten, die me inwen dig zo beklemden. Ik bemerkte, dat ik aldoor aan haar dacht. Het was net een ziekte; ik wilde me ervan ontdoen, omdat het me afleidde van andere dingen, die ik me had voor genomen. Ik voelde me veel beter, toen ik de bloemen had gestuurd en 's avonds ging ik naar de Cricket Club. Ik nam een bad en vond. dat ik me had gedragen als een idioot. Ik bestelde ijskoffie en dronk die in een ligstoel aan de rand van het zwembad, terwijl ik een boek las en werkelijk het grootste deel van het gelezene in me opnam. Ik voelde me volmaakt gelukkig en op mijn gemak en was blij dat ik de bloe men zonder kaartje had gestuurd. Alles was prachtig in orde tot ik naar bed ging. Toen kwam alles met plotselinge heftigheid terug en ik verlangde zo wanhopig naar miss Wei, dat ik me voornam, de volgen de dag naar haar hotel te gaan. De volgende dag was het zaterdag en 's middags toog ik er heen. Ik drentelde wat in de hall rond, terwijl een bediende naar boven ging om te vragen of ik ontvangen kon worden. Het hotel heette het Mayfair, maar het leek meer op een van de oudere hotels in Belgravia, vrij donker en geheimzinnig en vol Victoriaanse or namenten. Het had betere dagen ge kend, maar handhaafde desondanks zijn hoge prijzen. Ik begon te wen sen, dat ik maar niet was gekomen, niet vanwege de sombere hall, maar omdat ik nu opeens een zenuwachti ge siddering door me heen voelde gaan. Het ene ogenblik bedacht ik, dat mijn hier-komen louter een ge baar van beleefdheid was, dat bui ten alle kritiek stond, en dat ze, als ze in bed lag en me niet wenste te zien, gemakkelijk een boodschap naar beneden kon sturen. En het vol gende ogenblik vroeg ik me af. of werkelijk een kind zou kunnen zien, dat ik door een belachelijke verliefd heid tot deze stap was gedwongen en dat ik me als een dwaas aanstelde. Alles bij elkaar genomen had ik zin, het hele bezoek te laten varen en weg te gaan en alles te vergeten in een koele bioscoop. Maar ik wist, dat als ik dat deed, toch weer dat zelfde verlangen zou terugkomen, en dan zou ik mezelf verachten om mijn lafheid. Ik wist dat ik moest handelen naar mijn gevoelens, zelfs als die een ogenblik afwezig waren. De bediende kwam terug. „Het is kamer drieënveertig", zei hij. „Kan ik naar boven gaan?" „De dame zegt, u alstublieft ko men". Ik werd met een oude, rammelen de lift naar de tweede verdieping ge bracht en in een gang gezet. Ik vond de deur van nummer 43 en klopte. De stem van miss Wei riep me bin nen. Het was een grote kamer met hoog plafond, lichter dan de rest van het hotel, maar slordig gemeubileerd. Al leen het bed leek nieuw, met de hel derwitte lakens en kussens. En in dat bed zat miss Wei, steunend in de kussens en ze leek heel klein en nietig zo alleen in die kamer. Maar ik had haar nooit zo prachtig ge vonden als nu, met haar zwarte haar om haar klein, bleek gezicht en haar slanke handjes aan weerszijden van haar op het laken. Al mijn wrevel verdween op slag; ik voelde één grote verrukking in me en ik wilde wel alle mogelijke dingen tegen haar zeggen, die ik wist dat ik onmoge lijk zeggen kón. In plaats daarvan draaide ik de gebruikelijke compli mentjes en betuigingen van sympa thie af en daarna zette ik me in een stoel op meters afstand van het bed. „O heus, ik luier maar een beet je", zei ze. „Het is alleen beetje hoofdpijn". „Is de dokter bij u geweest?" „Hij komt lelijke pillen geven". „Ik denk dat het de zon is", zei ik. „U had in het begin wat kalmer aan moeten doen". „Ik ben luie vrouw, dat is de kwes tie. Ik denk, dat op school iedereen kwaad op me is. Heeft brigadier u gestuurd om mij les te lezen?" „Ja, hij is woedend op u". „O, nu houdt u voor 't lapje. Dat is heel ondeugend". „We waren allemaal erg bezorgd over u", zei ik. „Iemand heeft me prachtige bloe men gestuurd. Kunt u me alstublieft zeggen, of die van school waren?" „Misschien wel". „U plaagt", zei ze. „Ik denk dat u wel weet wie bloemen zond". „Is er niemand anders dan iemand van school, die u bloemen kan heb ben gestuurd?" „Heeft u maar één vriend in Bom bay?" „Ja", zei ze, „één maar. Behalve vriendeljike mensen op school". Ik vroeg; „Bent u sabishii Ik vond dit een van de mooiste Japan se woorden zo vol uitdrukking, sa bishii. (Wordt vervolgd.) De 186.000 pensioengerechtigden van de rijksoverheid zullen voortaan hun uitke ringen, uitgerekend per computer, maan delijks per giro thuis ontvangen. Dit is een aanmerkelijke verbetering ten opzich te van het huidige systeem, waarbij de pensioengelden „machinaal" werden uit gerekend. Het aantal te verwerken gege vens maakte de berekening zo ingewik- taal konden worden gedaan. De hoofddi recteur van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds, mr. H. J. van de Poel, heeft gisteren in het IBM-computercentrum in Amsterdam het ingewikkelde programma voor de berekening van de pensioenuit keringen officieel in werking gesteld. Sinds het in werking treden van de nieuwe wet op de overheidspensioenen op januari 1966 is het aantal bij het alge venen snel toegenomen tot ongeveer 600.000. Dit is een tiende deel van de werkende bevolking. Het aantal rijksambtenaren, dat momenteel een ouderdomspensioen geniet, is eveneens 10 percent van alle Nederlanders boven de 65. Thans wordt ongeveer 56 miljoen gulden per jaar uit gekeerd aan overheidspensioenen. Tengevolge van de automatisering zal het personeel, dat bij het pensioenfonds in Den Haag werkzaam is, door natuur lijk verloop binnen anderhalf jaar wor den gereduceerd van 730 tot 650. Dat het personeelsbestand niet nog meer wordt ingekrompen vindt zijn oorzaak in het ve le voorafgaande werk, zoals de beoorde ling van het recht. Bovendien verwacht men dat het aantal pensioengerechtigden in de komende jaren nog aanmerkelijk zal toenemen. Op dit ogenblik zal meer dan 95 percent van de uit te betalen pensioenen op ge heel automatische wijze kunnen worden afgewerkt. De berekening van de reste- Op de Wittevrouwenstraat in Utrecht is de zeventienjarige N. van Kuik uit Utrecht onder een vrachtauto gekomen en later aan zijn verwondingen overleden. Zonder het bewustzijn te hebben herkre gen is de twaalfjarige Max Gebhardt in Schiedam overleden. Hij was op 27 janu ari op de Burgemeester van Haarenlaan aangereden. De dertienjarige Ulo-scholier Barend de Graaf uit Nijkerk is op de Berkenlaan in zijn woonplaats bij een ongeval om het leven gekomen. Hij reed op de fiets en kreeg, toen hij door een vrachtauto met open laadbak werd gepsaseerd, een klap van een stalen schudgoot van bijna vier meter lengte die los op de laadbak lag. rende 5 percent is dermate gecompliceerd dat een nadere anaylse en uitbreiding van de bestaande computerprogramma's nodig zijn om ook deze gevallen automa tisch te kunnen verwerken. Deze aanpas sing zal in de komende maanden worden verwezenlijkt. ADVERTENTIE Roos, haaruitval, vet haar, droog haar, stilstand in de haargroei, kan bij 4 van de 5 mannen en vrouwen direct verholpen worden; iedere dag bewijzen Cambridge haar-adviseurs dit aan vele mannen en vrouwen.. GRATIS ADVIES Voor afspraken kunt u elke dag terecht van 11.00 tot 19.30 uur (behalve 's maandags). LAAT UW HAAR NIET LANGER WACHTEN JANSSTRAAT 48 HAARLEM TELEFOON 0 2500-21230 Een deel van de stroomvoorziening is echter bij de remoperaties na de landing niet uitgeschakeld waardoor enig stroom verlies optreedt. Hoe ernstig dit is kon nog niet worden bepaald. De landing werd ongeveer 65 uur na de lancering van Kaap Kennedy uitge voerd. Op 96 kilometer hoogte boven de maan werden de grote remraketten inge schakeld toen de snelheid 9600 kilometer per uur bedroeg. Na een vertraging tot vierhonderd kilomter per uur namen kleinere remraketten de taak van de gro te over tot de Surveyor zich vier meter boven de maanbodem bevond en de snel heid was beperkt tot die van een voet ganger. De laatste meters maakte de Surveyor een vrije val. Het gevaarte kwam op de drie verende en van stoot' kussens voorziene poten terecht. HET IS DE bedoeling dat een etmaal na de landing een graafapparatuur aan boord van de Surveyor aan het werk wordt gezet. Deze apparatuur bestaande uit een anderhalve meter lange arm met een mechanische hand, zal geleid door radiosignalen vanaf de aarde, sleuven in de maanbodem graven en maanstenen verbrijzelen. Deze operaties worden via de camera's aan boord op aarde gadege slagen waardoor men gegevens kan ver krijgen over de gesteldheid van de maan bodem. De graafwerkzaamheden kunnen slechts worden uitgevoerd wanneer de maan bo ven de horizon is van de Amerikaanse golfstations. Het graafwerk wordt afge wisseld met T.V.-opnamen die dankzij een extra stel spiegels een groter gebied kunnen bestrijken dan de camera's van de eerste Surveyor. De zachte landing van vannacht was de vierde in de geschiedenis van de ruim tevaart. De Russen voerden in februari vorig jaar de eerste uit met de Luna-9, daarna volgden in juni de Surveyor-1 en in december de Luna-13. In Amsterdam is een in pamflet- vorm uitgegeven circulaire ver schenen, getiteld „Begin van de cul- tuurbeschermings-revolutie-oproep". „Het omverwerpen van de machtsposi tie van de planologische-economische technocraten en het vernietigen van het economisch leven, doodvonnissen voor stedebouwkundige misdadigers, vernie ling van installaties en goederen, die ge bruikt worden voor, of het motief zijn van stedebouwkundige misdaad, radicale be ëindiging en onderdrukking van het slo pen en als eindfase het overnemen van de staatsorganen en het tot stand bren gen van een cultureel wereldgezag", aldus de circulaire, die volgens een stempel op de envelop waarin zij verspreid is, afkom stig is van „Cultuurbeschermingsverzets organisatie" met een postbusnummer in Amsterdam. De recherche stelt in opdracht van de Het tweejarig meisje Laurentia W. A. van den Besselaar uit Oisterwijk is op een spoorwegovergang te Oisterwijk ver ongelukt. Het kind kroop onder de geslo ten spoorwegbomen door en raakte onder een goederentrein. officier van justitie en hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, mr. J F. Hartsuiker, een onderzoek in naar de herkomst, samensteller (s) en versprei der (s) van de circulaire. „Het economische leven moet totaal verlamd worden, met uitzondering van voedselvoorziening, gezondheidsdiensten en berichtgeving. Als inleiding daartoe moet in het gehele land een massale werkloosheid (plus minus 1 miljoen) wor den veroorzaakt, die zijn hoogtepunt be reikt in de bouwvakken" aldus de circu laire. In de toelichting op punt 2 wordt onder meer gezegd dat de enig mogelijke vorm van executie is de openbare aanzegging en vogelvrijverklaring via alle publici teitsmedia. „Liquideer Van Hall, liqui deer Elsenburg en De Wit (wethouders), De Gier (hoofd der afdeling stadsontwik keling), Den Uyl". „Door de tijdige liqui datie van stedebouwkundige top-misdadi- gers kunnen nog hele delen van de histo rische stad gered worden. Dat geldt met na me voor Amsterdam, maar in principe ook voor andere plaatsen (Nijmegen e.a.)", aldus de circulaire. „Er moeten zo veel automobielen en zware vrachtwagens worden vernietigd dat er een duidelijke vermindering van het autoverkeer uit voortkomt", zo wordt in de toelichting op punt 3 gezegd. „Ver moord het ruimte-vretende automobiel wezen. In Amsterdam moet de IJ-tunnel opgeblazen worden door springladingen bij de veiligheidsdeuren te plaatsen. ADVERTENTIE CROESELAAN - UTRECHT Geopend van 9.30-17.30 uur. Voordelige reis-/entreebiljelten op de N.S. stations verkrijgbaar. VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG 21 24 APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL Afscheid van dr Uoltrop. Naar de directie van de Nederlandsche Bank mededeelt zal woensdag 26 april in het Amstel- hotel te Amsterdam een receptie wor den gehouden ter gelegenheid van het afscheid van dr. M. W. Holtrop als pre sident van de Nederlandsche Bank. Op 1 mei volgt prof. dr. J. Zijlstra hem op. mmmw towns* 27. Soldaat Jansen meldde zich na een half uurtje zenuwachtig bij zijn meerdere. „Zo!" brulde deze. „Ben jij een soldaat van Stavast? Het lijkt wel ner gens op! Je maakt het leger te schande! De eerste de beste vijand kan over je heen lopen en onze ge heime wapens stelen! Maar het zal niet meer gebeu ren! Ik degradeer je tot burger! Ingerukt mars! Loop pas!" Vervolgens greep hij een draagbare telefoon en draaide een geheim nummer. „Het hoofdkwartier hier!" meldde hij. „Ontvangt u mij? Agent 39, kom door!" Zijn oproep werd ontvangen door een van de twee heren van de Geheime Dienst, die op zoek wa ren naar de onzichtbare Joris Goedbloed. Ze bewo gen zich daartoe tastend in de lucht voort, zonder overigens iemand te voelen. „We zijn nog niet in contact met de vijand!!" meldde nummer 39 daarom. „Maar we hebben vermoedens dat hij zichtbaar is geworden! De verdwijnvloeistof moet zo langzamerhand zijn uitgewerkt!" rVA/'/ t V //(ft <v-; 90. Lie Mai laat zijn hoofd hangen. Met gesloten ogen vervolgt hij: „Ik vroeg haar „Wat moeten we in 's hemels naam met Jade doen?" Zij liet Jade los en zei tegen haar: „Kijk es in dat gat, meisje! Daar kan je lering van trekken". Maar Jade keek niet in de crypt, ze vloog op mij af en riep: „Lie Mai, jij valse ge mene. Opeens gaf Tau's vrouw Jade een harde duw. Zij stortte naar beneden, in de crypt. Meteen schoof Atu's vrouw de altaartafel terug en het luik van de crypt sloot zich. Terwijl ik daar met stomheid geslagen stond, knielde zij op de vloer en luisterde met haar oor op de tegels. „Ik hoor alleen Tau wat schreeu wen", zei ze klam. „De meid moet haar nek hebben gebroken. We zullen dus van geen van beiden meer last hebben". „Je bent gek!" schreeuwde ik tegen haar. „Als je Tau daar laat omkomen, zullen we het goud nooit vinden!" Zij schudde haar hoofd. „Het goud is natuurlijk niet in deze crypt verborgen. Tau heeft dat alleen maar gezegd om ons op een dwaal spoor te brengen; ik ken die valserik door en door! Hij heeft het ergens in deze tempel onder de vloer gestopt. Jij moet zorgen dat ik hier abdis word, dan kunnen we op ons dooie gemak naar het goed zoeken". Lie Mai heft zijn hoofd op. Hij zegt mat: „Dat is alles, edelachtbare". 810. Twee, driemaal voer Bram om de geheimzinnige golf heen, die zo recht uit de oceaan omhoog stak. Toen nam hij een besluit. Hij bracht het goede schip Kokanje voor de wind, nam het roer stevig in de handen en voer met een vaartje de waterige hel ling op. Meegevoerd door wind en stroom gleed het schip snel omhoog, tot de laag hangende wolk was bereikt. Het rook er sterk naar zwavel, en het gierde en bruis te er, alsof er een geweldige storm aan de gang was. Het zonnetje werd door flarden wolken buitengesloten en het leek, alsof zij zo van de dag in de nacht waren ge varen. Uit die duisternis dook plotseling een donkere figuur op, die Bram met moeite herkende. „Een heks.een echte toverkol. stootte hij uit. „Ze heeft ons niet in de gaten.hé, pas op daar.je vliegt zo tegen de mast op!" Maar de heks staarde voor zich uit en scheen hem nist te horen. Een botsing was onvermijdelijk.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17