VAN PLAK TOT PLAAT BIJ HOOGOVENS Walser ij West" bestaat al weer twintig jaar Na tijd van herbouwd sabotage en roof op oude plaats Verenigingsnieuws uit de IJmond N.S. voor sluiting lijn Santpoort-I Jmuiclen Joannes ulo 2 greep titel in schoolvoetbaltoernooi Veisen Internationaal bezoek aan Velsen •- Lunapark komt weer in Beverwijk Drukke dag voor de Velsense brandweer Bestuurder van bromfiets gewond Vogelrampenfonds protesteert tegen afbranden van riet De Robben-teams zeer sterk in waterpolofinales 1 DONDERDAG 20 APRIL 1967 4 99 Zoals een huisvrouw een stukje wasgoed door de wringer draait, zo worden op het Hoogoventerrein in Walserij-West kolossale plakken staal van tien tot twintig centimeter dikte gewalst tot stalen platen van drie tot dertig millimeter dikte. y Maar daar komen dan wel zo'n vijf honderd werknemers aan te pas, die in ploegendienst helse ovens en mam moetmachines bedwingen met behulp van elektronische ogen, computers, televisiecamera's, metershoge en -bre de bedieningspanelen, maar toch ook altijd nog met blote handen en ge zond verstand, zonder welke de meest moderne techniek machteloos is. De in alle opzichten gigantische Walserij-West werd op 1 april 1947 nu twintig jaren geleden in ge bruik gesteld, maar deze had op dat moment al een merkwaardige ge schiedenis achter de rug; een geschie denis van opbouw, sabotage, roof naar Duitsland en terugkeer naar Nederland, om hier in de naoorlogse chaos een belangrijke functie in de nationale economie te vervullen. iz Weg Velsen-IJ muiden Beverwijk -k Verknocht Gigantisch Nadeel voor vogelstand lp*"* In de laatste jaren voor de tweede we reldoorlog werd een begin gemaakt met de bouw en inrichting van de walserij voor dikke platen. Toen echter de Duit sers ons land bezetten, was de animo om de immense fabriek bedrijfsklaar te maken zeer gering. Men werkte in een dermate vertraagd tempo, dat de bezet tende macht wel aan sabotage moest den ken. Veel vertrouwen in een topproduk- tie van de nieuwe walserij wanneer deze eenmaal bedrijfsklaar zou zijn konden de Duitsers, gezien de ervaringen bij de op bouw, niet hebben. Juist toen de walse rij in 1943 gereed was en had proef ge draaid, kwam dan ook de onheilstijding. Op 3 maart 1943 bereikte de directie van Hoogovens de verpltterende mededeling dat de walserij in haar geheel zou wor den overgebracht naar de „Hermann Gö- ringwerke" bij Brunswijk in Duitsland. Er was door Hoogovens toen een be drag van circa tien miljoen gulden in de walserij voor een dikke plaat geïnves teerd. DONDERDAG 20 APRIL Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 21 APRIL Stadsschouwburg, 9.30 u.: opening Land dag Rotary. Cultureel Centrum, 20 u.: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, film „Sex is overal". Herv. Jeugdhuis, 20 u.: Toneeluitvoering door Herv. Toneelgroep; opgevoerd wordt „De heilige vlam" Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30- en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaamberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek weg 96, IJmuiden: 14.30- 17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 20 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Ver. Gebouw, Dommelsingel, 20 u.: Le denavond met lezing voor Aquariumver. „Kennemerland". K.S.A.-gebouw, Peperstraat, 20 u.: de monstratieavond door Tornado voor Vrou wen beweging N.K.V. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 21 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk: Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Oosterwijk, Am- stelstraat, volw.: 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u., jeugd: 15.3p- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la: jeugd: 15.30-17.30 u. Drie dagen zou het duren voordat de walserij onder Duitse militaire bewaking kwam te staan en in die drie dagen is er met man en macht gewerkt om het een en ander uit Duitse handen te red den. Wagonladingen koperwerk (lagers, ap pendages, etc.), gereedschappen meet instrumenten, motoren en essentiële on derdelen werden in veiligheid gebracht. Tal van belangrijke werktekeningen en bedrijfsvoorschriften zijn ergens in As sendelft terecht gekomen, terwijl van de instructieve tekeningen met toelichtin gen nieuwe exemplaren zijn gemaakt, doch zonder toelichtingen. De nieuwe te keningen kwamen uiteraard niet hele maal met de werkelijkheid overeen. Onder strenge bewaking werd de wal serij met grote zorg voorbereid en ge bouwd tot op de fundamenten afge broken. Negen maanden vergde de de montage. Tot 1945 is men in Duitsland bezig geweest met de opbouw maar de walserij kwam daar nimmer in bedrijf. Van april 1945 stond de gehele kostbare installatie in Watenstedt bij Brunswijk on beheerd, waar de vertegenwoordigers van Hoogovens de walserij pas in het begin van 1946 in zeer deplorabele toestand terugvonden. Tal van onderdelen ontbra ken en de machines waren verroest, maar wat er restte was toch waardevol ge noeg om het naar Nederland terug te ha len. Na de afwezigheid van twee en een half jaar arriveerden op 1 juli 1946 de eerste zeven schepen met machines en onderdelen in Velsen. Die schepen waren ook door de Duitsers gestolen en voeren toen voor het eerst door de vaderlandse wateren. Met de vlag in top kwamen zij, getrokken door twee sleepbootjes, bij het Hoogoventerrein aan, waar de Hoogoven harmonie ter verwelkoming het Wilhel mus speelde. Met de harmonie voorop trok men ver volgens in optocht naar de plaats waar eens Walserij-West had proefgedraaid en waar nu alleen nog de fundamenten rest ten. Enorm hard is er na die glorierijke dag gewerkt om de walserij zo spoedig mo gelijk weer op te bouwen. Reeds negen maanden later en dat is een geweldige prestatie geweest kon de Hoogoven-harmonie de nieuwe immen se hal binnen marcheren ter gelegenheid van de officiële opening van de walserij; eindelijk, na in 1939 al met de bouw te zijn begonnen. De toenmalige minister van economi sche zaken, dr. G. W. M. Huysmans, wees in zijn openingstoespraak op het grote nationale belang van de walserij. Sinds diexopeningsdag is de walserij al enige malen uitgebreid om meer, bredere langere en beter afgewerkte stalen pla ten te kunnen vervaardigen. De laatste tijd is de vernieuwing vooral gericht op de kwaliteitsverbetering. In 1966 beliep de produktie van dikke plaat 402.000 ton. Er werken in de Walserij-West nog mensen, die vóór 1939 al naar andere Eu ropese landen zijn gezonden om zich daar op de hoogte te stellen van de produktie- processen. Zij maakten de opbouw mee, die later moest worden gesaboteerd. Met de geroofde installaties moesten zij mee naar Duitsland, waar zij niet zo bar be hulpzaam waren bij de wederopbouw. Na de bevrijding waren zij nauw betrokken bij de herbouw en de uitbreidingen. Zij zijn als het ware verknocht aan de walse rij, waarmee zij zoveel hebben meege maakt. Het twintigjarig bestaan van de Wal serij-West is in april niet gevierd, maar het heeft bij hen toch vele herinneringen opgeroepen. Wie nu als leek de walserij betreedt wordt overweldigd en geïmponeerd door de enorme krachten die hier worden be heerst. In immense ovens worden plak ken staal van 500 tot 10.000 kg. verhit tot een temperatuur van 1300 graden. Via een gesloten televisiecircuit kan men kijken of het in de oven allemaal wel goed gaat. De roodgloeiende plakken worden dan uit gestoten op de walsbaan en tot op tien de milimeters zuiver met behulp van com puters en elektronische ogen tot iedere gewenste afmeting en dikte gewalst en geknipt, klaar voor gebruik door de staalverwerkende industrie. Het gehele produktieproces is zo gi gantisch, dat men elk gevoel voor verhou dingen en krachten verliest en men toe kijkt alsof men in 'n onwezenlijke droom wereld is binnengestapt waarmee men als mens geen relatie meer heeft. Maar misschien is voor de werkers in deze hal het doorsnijden van een boterham wel een ingewikkelder bezigheid dan het met behulp van de modernste technieken door knippen van een plaat staal van dezelf de dikte. In 1943 roofden de Duitsers de Walserij-West. Slechts de funda menten bleven staan. \sv-v*>\vvv (Vervolg van pagina 1) Wat het andere dan passagierservoer betreft, moet worden opgemerkt, dat er een niet onbelangrijk vis vervoer met treinkoelwagons van het (eindstation) IJ muiden naar het buitenland plaats heeft. Van de vervoersmogelijkheid over de rails op bedoeld gedeelte is tot dusver ook een zeer intensief gebruik gemaakt voor de aanvoer van materialen voor de uitbreidingswerkzaamheden van de IJ- muidense havenmond. Ook na de voltooi ing van dit werk zou, voor onderhoud en reparatiewerkzaamheden, railsvervoer moeilijk kunnen worden gemist. Voorts zouden de industrieën in IJmui den het zonder spoorwegvervoer moeten gaan stellen. De directie van de Nederlandse Spoor wegen zegt in een commentaar ingeno men te zijn met de duidelijke antwoorden van de minister, gezien ook de critiek die van vele zijden op NS is uitgeoefend nadat bekend was geworden dat bedoel de lijnen bij de minister waren aange meld. De aanmelding heeft in de eerste plaats tot doel gehad de verantwoordelijkheid aan de orde te stellen, die de directie van N.S. heeft voor het bereiken van een slui tende rekening, tegenover de verantwoor delijkheid van de overheid, die ligt in het (Van een medewerker) Op het veld van Waterloo hebben de finalisten in afdeling D van het Velsense schoolvoetbaltoernooi woensdagmiddag met elkaar strijd geleverd om het kam pioenschap. Het tweede van de Joannes Ulo bleek daarbij duidelijk sterker dan de Hugo de Groot Ulo 2 en zegevierde dan ook verdiend met 2-0. Bij de rust was de stand nog 0-0. Beide elftallen mochten zich in de aanmoedigingen van een klein supporterslegioen verheugen. Van goed voetbal was in het treffen tus sen de Joannes Ulo 2 en Hugo de Groot Ulo 2 over het algemeen niet veel te be speuren. Het was echter wel een eerlijke en sportieve strijd. De 58-jarige scheids rechter P. Snoek, die verschillende wed strijden van het Velsense toernooi heeft gefloten, had een makkelijke middag. Hu- go de Groot genoot in de eerste helft het voordeel van de wind, maar kon daar van geen profijt trekken. De strijd ging vrijwel gelijk op met aan weerskanten doelrijpe kansen. Aan scoren kwamen de voorwaartsen evenwel niet toe.-Na de doel- wisseling kreeg Joannes de wind mee en veroverde toen een veldoverwicht. De achterhoede van Hugo de Groot kreeg het zwaar te verduren en moest na zeven mi nuten spelen voor de eerste keer capitu leren. Tien minuten later was het weer raak en kon Joannes op een 2-0 voor sprong bogen. De paal stond daarna een derde treffer in de weg. In de stand kwam geen verandering meer, zodat St. Joannes zich kampioen van D mag noe men. Eerder had de Comitéschool zich in E al de beste getoond. De twee resterende finales worden maandagmorgen 1 mei om tien uur ge speeld op de velden van Waterloo. Het betreft de wedstrijden Prins Bernhard HBS 1-W. de Zwijger Ulo 1 in B en Tech nische school 2-Prins Bernhard HBS 2 in C. Van 29 april tot en met 6 mei is er de traditionele lunapark op het Kuenenplein in Beverwijk. In verband met de doden herdenking zullen ongeveer tien diverse kermisvermakelijkheden woensdag 3 mei gesloten zijn. waarborgen van een duurzame en rede lijk voorziening in de behoeften aan open baar vervoer. In het kader van haar ver antwoordelijkheid heeft de directie van N.S., nu een sluitende bedrijfsrekening niet meer bereikt kan worden, de financi eel zwakste lijnen aan de minister voor gelegd teneinde hun betekenis te doen toetsen aan het maatschappelijk belang dat aan handhaving van de exploitatie is verbonden. Vanuit air-conditioned cabines wordt de walsbaan bediend, waarop rood-gloeiende, bijna doorzichtig lijkende plakken staal door de wals- tuigen tot steeds langere en steeds dunnere platen worden gewrongen. De Velsense brandweer is woendsag driemaal uitgerukt. Om vier uur 's mid dags werd alarm geslagen in het waren huis V D aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. Baldadige jeugd bleek binnen het gebouw een brandknop te hebben in gedrukt. De daders ontkwamen. Twintig minuten later rukte de brand weer uit voor het blussen van een helm- brand in de duinen. Daar aanwezige jon gens hadden het ontstane vuur inmiddels geblust. Tegen middernacht werd brand gemeld in een schuur achter een pand aan de Spaarnestraat. In deze schuur waren' kerstbomen in brand geraakt. De be woners waren niet thuis en de schuur stond open. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer bluste het vuur. De schuur bleef gespaard. Op het kruispunt Hoflanderweg, Alk- maarseweg-Kerkstraat in Beverwijk kwa men" woensdag twee bromfietsbestuurders met elkaar in botsing. Een inwoonster uit Heemskerk moest na de aanrijding met vermoedelijk een gebroken neusbeen naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden over gebracht. Het ongeluk gebeurde, omdat een inwoner uit Beverwijk de doorgang voor het slachtoffer versperde. Uitstel eerste oefening. De leeftijdsnormen voor uitstel van eerste oefening om studieredenen zijn verruimd. Dit be treft hen, die op uitstel van eerste oefe ning aanspraak kunnen maken wegens het volgen van een studie aan een uni versiteit of hogeschool, alsmede van de opleiding voor een m.o.-akte. Het Nationale Vogelrampenfonds heeft een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gestuurd om te protesteren tegen de afbranding van rietvelden in de IJ sselmeerpolders. „Het Vogelrampenfonds protesteert tegen de eenzijdige op waterstaatspolitiek gegronde afbranding van rietvelden in de IJsselmeerpolders ten nadele van de vogelstand en dringt aan op contra-maat regelen", zo stelt het telegram. Het is ondertekend door mr. W. Boers uit Haar lem, de voorzitter van het Nationale Vo gelrampenfonds. De rol van De Robben op zwemgebied moge dan wel na vele jaren van grote suc cessen tot een ondergeschikte zijn terug gelopen, op waterpologebied hebben de Hilversummers deze winter een ongekend record gevestigd. Want nadat de jeugd- ploeg eerder al het nationale kampioen schap had veroverd werden door De Rob ben woensdagavond in het Sportfondsen bad Oost te Amsterdam ook de finales van de bekercompetitie, zowel bij de dames als de heren, gewonnen. De dames, bij wie Dicky Kloekvan Ekris opnieuw de centrale figuur was zij maakte drie van de vier doelpunten jvonnen met 4-1 (2-0, 2-1) van ZIAN. De heren van De Robben versloegen Het IJ, dat in de laatste speelperiode duidelijk in conditie tekort schoot, met 9-3 (1-1, 1-0, 2-1 en 5-1). 1L «atasq I I 3 lÉÉs .rvr In Velsen was vandaag een internatio naal gezelschap op bezoek, dat in ons land verblijft voor het volgen van een cursus- bouwen en stedebouw op het Bouwcen trum in Rotterdam. De cursisten, een dertiental architecten en stedebouwkundi gen, zijn afkomstig uit landen in Zuid- Amerika, Afrika, Azië, het Nabije- en het Verre Oosten. Het gezelschap was hedenmorgen de gast van het gemeentebestuur op het stadhuis, waar zij werden verwelkomd door de wethouder van openbare werken, de heer C. Ockeloen. In zijn welkomswoord gaf de wethouder een beknopt overzicht van de historische ontwikkeling van Velsen, in het bijzonder van IJmuiden, en van de huidige pro blematiek op het gebied van de ruimtelij ke ordening in het Noordzeekanaalgebied. Later ging de directeur van Openba re Werken, ir. D. N. Dammers, tijdens een inleiding met dia's dieper op deze za ken in. Het studiebezoek werd in de middag uren afgesloten met een excursie door de gemeente.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4