Zuid west-Afrika komt vrijdag in Algemene Vergadering VN Succes is afhankelijk van Zuid-Afrika's medewerking Franse jeugd helpt handje in de strijd tegen olie Controverse in VS over Kings critiek op oorlog in Vietnam „Strijd wordt vooral door armsten - negers - gestreden Voor utw buitenlandse irakantje **1 wtfSAas iesss-ww# en exl,a sa I Nieuwe kans voor Java's leeglopers °p de achterziJ verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN EXAMENS DONDERDAG 20 APRIL 1967 Plannen VN-dilemma Basis voor persoonlijk bezit Actie om Karei Hugo Spaanse nationaliteit te bezorgen Drie redenen Steun Critiek nu n 11111 11i 1 11111 1111>1 i 111 111 Ml (Van een onzer redacteuren) De algemene vergadering van de Verenigde Naties komt vrijdag in een speciale zitting bijeen om het al 21 jaar oude probleem Zuidwest- Afrika te bespreken. Het gaat om een gebied, ongeveer twaalf keer zo groot als ons land, maar met niet meer in woners dan Den Haag (circa 600.000). In 1920 is Zuidwest-Afrika een Duitse kolonie die in de eerste wereld oorlog door Zuidafrikaanse troepen was bezet door de toenmalige Volkenbond als mandaatgebied aan Zuid-Afrika gegeven. Zolang de Ver enigde Naties bestaan is die zeggen schap over „zuidwest" al een strijd punt tussen New York en Pretoria. De kwestie heeft weer de aandacht ge kregen door activiteiten aan beide kan ten. Zuid-Afrika, dat de V.N. niet zonder meer wenst te beschouwen als de opvol ger van de Volkenbond, heeft indertijd geweigerd Zuidwest-Afrika onder het trustschapsstelsel van de V.N. te plaat sen. Het heeft de V.N. gevraagd Zuidwest te mogen annexeren en heeft, toen dit werd afgewezen, besloten het gebied te blijven besturen overeenkomstig de bepa lingen van het mandaat. In de praktijk bleek dit te betekenen, dat het de politiek van apartheid ook in Zuidwest ging toe passen. Onlangs heeft de Zuidafrikaanse minis ter voor Bantoezaken, Botha, verklaard dat het gebied van de grootste stam in Zuidwest-Afrika, Ovamboland, zal wor den ontwikkeld tot een zelfstandige Ban toe-staat. Enkele jaren geleden hebben vooraanstaande leiders van de Ovambo's een reis mogen maken naar Transkei, het eerste gebied in Zuid-Afrika zelf, dat tot zo'n zelfstandige „Bantoestan" wordt op geleid. Toen al waren zij van mening dat Ovamboland te zijner tijd het voorbeeld van Transkei zou moeten kunnen volgen. Het was een taktische zet, waarmee de Zuidafrikaanse regering haar huidige ac tiviteit in Ovamboland, dat in ontwikke ling nog verder achterop is dan Transkei, heeft voorbereid. Het is de bedoeling van Pretoria Zuid west-Afrika in gedeelten naar (beperkte) zelfstandigheid te leiden. De argumenten daarvoor vindt men nog overtuigender dan in Zuid-Afrika zelf het geval is. In dit voor een groot deel woestijnachtige ge bied leven de inheemse stammen onder ling meer geïsoleerd en zijn de verschil len in ontwikkeling groter dan in de repu bliek het geval is. De Ovambo's, die bijna de helft van de bevolking uitmaken, vormen de minst on derontwikkelde stam. In een geïntegreerd Zuidwest-Afrika zouden zij ongetwijfeld vrijwel alle leidende posities gaan bekle den. Aangezien een aantal stammen uit gesproken vijandig tegenover elkaar staat, zou er een reëel gevaar ontstaan op moordpartijen zoals men die de laatste maanden in het (veel meer ontwikkelde) Nigerië heeft beleefd. Minister Botha heeft zijn plan gelan ceerd in een vergadering van stamhoof den en oudsten der Ovambo's, die er posi tief op hebben gereageerd. Hij heeft bo vendien een vijfjarenplan voor de ont wikkeling van het aan Angola grenzende gebied ontvouwd, waarmee een bedrag van 150 miljoen gulden gemoeid zal zijn Deze stappen zijn genomen juist nu de V.N. tot een beslissing over Zuidwest Afrika zal moeten komen. Vorig jaar ADVERTENTIE Van Nelle bestellen SPOORWEG ANGOLA Isoemeb Grootfontein Gobabis fSMopmun Wolvisbaa BOTSWANA WINDHOEK AFRIKA Neuhof Keetmanshoo 0nle'" REP k\ ZUID-AF heeft het Internationale Gerechtshof in Den Haag op technische gronden een klacht van Ethiopië en Liberië tegen het Zuidafrikaanse beheer afgewezen. De Al gemene Vergadering van de V.N. heeft daarop besloten zelf Zuid-Afrika van het mandaat te ontheffen en Zuidwest onder directe verantwoordelijkheid van de vol kenorganisatie te plaatsen. Een commissie van veertien landen, die na dat besluit in het leven is geroepen, heeft echter geen conclusie over de toe komst van Zuidwest-Afrika aan de Alge mene Vergadering kunnen voorleggen. De voorstellen in de commissie liepen uiteen van desnoods militair optreden tegen Zuid-Afrika tot een simpele nieuwe stu die van het probleem. Het enige voorstel dat tenslotte werd aangenomen, behelsde het voorleggen van alle ideeën en ont werpresoluties aan de Algemene Vergade ring. Deze komt ter bespreking hiervan vrijdag bijeen. Het dilemma, waarvoor de Algemene Vergadering staat, is dat zij, om tot een oplossing te kunnen komen, de medewer king van Zuid-Afrika nodig heeft. Gezien de houding van Zuid-Afrika, dat vastbe sloten is het gebied niet prijs te geven, bestaat namelijk slechts de keus tussen militair optreden en het streven naar Zuidafrikaanse concessies. Er is in Zuid-Afrika's buitenlandse po litiek de laatste tijd enige beweging ge komen. De huidige minister van Buiten landse Zaken, Hilgard Muller, is een di plomaat die een veel gematigder indruk maakt dan zijn voorganger Eric Louw. Wellicht zullen hij en zijn medestanders in de regering de V.N. een nieuwe studie ter plaatse voorstellen. De kans op con cessies van Zuidafrikaanse kant is echter bijzonder gering. De waardering voor het V.N.-werk is in Zuid-Afrika niet groot en de falende actie tegen Rhodesië heeft het geloof in effectief optreden van de volken organisatie niet doen toenemen. Bovendien voelt Zuid-Afrika zich sterk, omdat het meent door zijn recente activi teiten in Ovamboland de V.N. een stap voor te zijn. Er wordt buiten Zuid-Afrika vaak schamper gesproken over de door de Zuidafrikaanse regering gesalarieerde stamhoofden. De praktijk is echter dat deze (vaak gekozen) leiders, die verant woordelijk zijn aan een raad van oudsten, wel degelijk de leiders zijn van hun stam men. En de stamhoofden hebben inge stemd met minister Botha's plan, dat on der meer een financiële hulp inhoudt, gro ter dan een V.N.-instantie ooit zou kun nen fourneren. Evenmin'zal de V.N. het aantal deskundigen kunnen leveren dat Zuid-Afrika in Zuidwest heeft gestatio neerd. De Algemene Vergadering verkeert in de moeilijke situatie dat zij, voor een ac tie tegen Zuid-Afrika, in wezen afhanke lijk is van Zuidafrikaanse medewerking ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE Van Nelle bestellen DJAKARTA (AFP). Het rooms-ka- tholieke instituut Mgr. Soegijopronoto in Semarang op Java heeft de leegloperij in de stad energiek aangepakt met een massaal trouwplan. 840 Leeglopers is een oplossing geboden voor emigratie, als ze trouwen. Zij moe ten een vrouw zoeken en wanneer d^ kan didaat-emigranten een levensgezellin heb ben gevonden zullen ze allen op één mon ster-bruiloft worden „getrakteerd". Daar na zullen de honderden bruiden en brui degoms vertrekken naar dun bevolkte ge bieden in de Indonesische archipel. Dit is de tweede keer dat op Java een dergelijk plan wordt uitgevoerd. De poli tie van Djakarta heeft al eens een mas saai trouwfeest met emigratie georgani seerd voor publieke vrouwen in de Indo nesische hoofdstad. ADVERTENTIE En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. (Van onze correspondent) BARCELONA. De secretaris-gene raal van de Carlistische beweging heeft alle Carlisten opgeroepen dertig april telegrammen te sturen aan het Spaanse staatshoofd Franco, waarin om de Spaan se nationaliteit van troonpretendent Xavier de Borbon y de Parma en diens zoon Carlos Hugo wordt gevraagd. Zondag dertig april vieren de Spaanse Carlisten hun nationale feestdag met een massale bijeenkomst op de berg de Monte- jurra in de omgeving van Pampolona, nationaal monument voor alle in de bur geroorlog gesneuvelde Carlisten. AMSTERDA (V.U.) Kandidaats psycho logie: J. W. Kuyper (Haarlem). Doctoraal: J. v. d. Kolk (Haarlem). UTRECHT. De heer H. P. Leenhouts uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „Een experimenteel en theoretisch onderzoek naar het niveau schema van 40ca". NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld: „Het fermi- oppervlat van wit tin" de heer M. D. Stafleu, geboren te Leiden. Promotor: prof. dr. A. G. M. Janner. De promotie geschiedde cum laude. AMSTERDAM. (Gem. Un.). Docto raal economie: H. J. Mulder (Amster dam). LEIDEN. Kandidaats Nederlandse taal- en letterkunde: W. A. M. Vroomen (Lisse). Doctoraal Nederland recht: C. Herrera Oegstgeest). UTRECHT. Gepromoveerd de heer L. A. M. Schulte uit Utrecht tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift getiteld: „Scheuren en ganglia van de menisci van het kniegewricht". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ff (Van onze correspondent) WASHINGTON. Ds. Martin Luther King, Nobelprijswinnaar voor de Vrede en eredoctor van onder andere de Vrije Universiteit in Franse jongens helpen een handje bij de schoonmaak van het strand van de Bretonse badplaats Perros- Guirec, dat bedekt is met een dikke laag olie uit de vergane Liberiaanse tanker Torrey Canyon. ADVERTENTIE !neneen Amsterdam, heeft van zijn hart niet langer een moordkuil gemaakt. In de scherpst denkbare bewoordingen heeft hij de afgelopen weken de Amerikaanse rol in de oorlog in Viet nam veroordeeld, zeggende dat die oorlog politiek en moreel onverdedig baar is en dat de Verenigde Staten op dit moment de grootste exporteurs van gewelddadigheid op aarde zijn. Volgens ds. King zou president John son het initiatief moeten nemen om vre de te stichten door de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten en de militaire actie te reduceren. Gebeurt dit niet en wordt de strijd door Washington steeds weer opnieuw uitgebreid, zoals in de afgelopen jaren steeds gebeurd is, dan zal volgens dominee King tot actie moeten worden overgegaan. Massale campagnes van burgerlijke on gehoorzaamheid zouden moeten worden ge organiseerd als aanvulling op dienstwei gering uit gewetensoverwegingen, die King zijn volgelingen nu al aanbeveelt. Martin Luther King, die leider is van ae Southern Christian Leadership Confe rence (S.C.L.C.), een organisatie die een hoofdrol speelt in de strijd voor gelijk stelling vah de neger in de V.S., voelde zich geroepen zijn scherpe uitspraken over de oorlog in Vietnam te doen om drie redenen. Ten eerste, aldus dr. King in een in terview met de New York Times, omdat Vietnam verijdelt dat werkelijke voort gang gemaakt wordt met het oplossen van de sociaal-economische problemen in de V.S. zelf zodat men kan zeggen dat pre sident Johnsons „grootse samenleving' één van de slachtoffers is op het Vietna mese slagveld. Als tweede reden voor zijn scherpe cri tiek noemde dr. King het gevaar voor uit breiding van de oorlog tot China en de rest van de wereld. En tenslotte herin nerde hij eraan dat geweldloosheid steeds door hem is gepredikt als strijdmethode in de worsteling om ggelijkstelling van de neger, zodat het niet meer dan consequent is ook op het internationale vlak geweld pleging te veroordelen. Dr. King kreeg voor zijn standpunt on middellijk steun van de uit ruim zestig leden bestaande Raad van Toezicht van de S.C.L.C. Ne een bijeenkomst eind vo rige maand in Kentucky publiceerde de raad een resolutie van zes punten, die er niet om loog. „Thuis bevechten wij de ar moede, overzee bestrijden wij de armen", staat o.a. in de resolitie te lezen en ver der: „voor de Amerikaanse neger is het belangrijkste gevecht dat tegen ongelijk heid racisme en armoede in de eigen natie". Critiek is er ook op het onloochenbare feit dat het Amerikaanse dienstplichtsys teem met zijn vrijstellingen voor studen ten etc. ertoe leidt dat de oorlog in Viet nam voornamelijk gevochten wordt door de armen en dat wil in Amerika zeggen voor een groot deel door negers. (Volgens de New York Times, bijvoorbeeld, zijn 25 percent van de frontsoldaten negers, terwijl Amerika'? negerbevolking maar elf percent van de totale bevolking omvat.) De S.C.L.C.-resolutie laat verder niet onvermeld dat een deel der gesneuvelde negers In Amerika's diepe zuiden begra ven wordt op „gescheiden" begraafplaat sen. In een slotparagraaf wordt gezegd dat de stem van Amerika's armen niet gehoord kan worden boven het lawaai van het strijdgewoel en dat de S.C.L.C. daarom plechtig belooft alles te zullen doen om de oorlog in Vietnam te beëin digen, die eerder in de resolutie, „moreel en politiek onrechtvaardig" wordt ge noemd. Van buitenaf kregen dominee King en zijn burgerrechtenorganisatie meteen bij val van twee linkse negerorganisaties, n.l. het Congress for Radical Equality (CORE) en Stokely Carmichaels Student Nonviolent Coordinating Committee (SNCC). Maar verder daalde een hagel bui van critiek op de Nobelprijswinnaar neer. Zowel de New York Times als de Wash ington Post critiseerden Kings „extre me bewoordingen" in zijn aanval op het regeringsbeleid en vonden dat de neger predikant alleen maar de fouten aan de Amerikaanse kant signaleerde zonder ge lijke maatstaven aan te leggen aan de tegenstander. Bovendien vonden zij, en hierin kregen zij meteen steun van de gro te burgerrechtenorganisatie N.A.A.C.P. (National Association for the Advance ment of Colored People), dat de strijd van negers voor gelijkstelling in Ameri ka niets te maken heeft met de oorlog in Vietnam en dat het heilloos en ver warrend is om de burgerrechtenorganisa ties in te schakelen in vredesacties tegen het buitenlandse beleid van de regering in Washington. Dit standpunt werd ook ingenomen door dr. Ralph Bunche, de ondersecretaris der Verenigde Naties voor Politieke Zaken die een neger is. Bunche noemde het com bineren van de campagne voor gelijkstel ling van de neger met actie tegen de oor log een „ernstige tactische fout." Volgens hem dreigt dit een heel aantal mensen, die de zaak van de negers een warm hart toedragen te vervreemden van de burger rechtenbeweging met als resultaat dat deze verzwakt wordt in plaats van ver sterkt. Ds. King heeft geantwoord dat het he lemaal zijn bedoeling niet is de negeror ganisaties direct te betrekken in de anti- Vietnam-activiteiten,maar dat hij bewust heid wil aankweken voor de samenhang tussen de geweldloze en humanistische ide alen van de burgerrechtenbeweging en de strijd tegen de Amerikaanse Vietnam- politiek. Individueel zouden leiders en le den van negerorganisaties deel moeten nemen aan acties en demonstraties te gen Vietnam. De controverse tussen de negerleiders over Vietnam gaat echter dieper dan zo maar een verschil van mening over een onderdeel van het Amerikaanse buiten landse beleid. Steeds duidelijker wordt dat de linkse negerorganisaties (CORE, S.N.C.C. en meer ook ds. King's S.C.L.C.) genoeg hebben van de gematigde bena dering van N.A.A.C.P. en Urban League, die door overreding en samenwerking met vooruitstrevenden geleidelijke opne ming van de negers in de structuur der blanke maatschappij nastreven. De linkse radicalen, wier slogan „black power" (zwarte macht) al vele blanken de stuipen op het lijf gejaagd heeft, voe len niets voor opneming in de blanke sa menleving. Zij verwerpen evenzeer de dol- larzucht, het commercialisme en soci aal-economische individualisme, die de Amerikaanse samenleving zo sterk ken merken, ^ls Amerika's wereldomvattende interventionisme, dat zij zien als een kind van blank imperialisme en kolonialisme. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7