„Holyday nog veel Inn" meer gaat in motels ons land bouwen Eten op zijn Turks in de Jordaan Sovjet-Venus tiaar Expo Montreal Stijgende onrust bij Spaanse studenten en de arbeiders y§s1 midden in de roos Winkeldiefstal in het groot Sleepzuiger voor België te water Radarsimulator voor zeevaart school Delfzijl Goede zorg kost tijd!! lmm lp DONDERDAG 20 APRIL 1967 8 Rechercheur mishandeld in Den Haag De Gaulle en Pompidou hebben reisplannen Veertig gulden Kerkelijk nieuws SLECHT"^ (Van onze correspondent) BARCELONA. Ruim honderd priesters hebben een protestdemon stratie gehouden in Bilbao, voor het gebouw van de gouverneur van de provincie Biscaje. Vertegenwoordi gers van deze demonstranten hebben aan de commandant van de politie een brief overhandigd, waarin zij demonstreren tegen het optreden van de politie tijdens een vreedzame ma nifestatie op 4 april, tegen de slui ting, van 30 november 1966 af van de grootste staalpletterij van het land waardoor duizenden arbeiders werke loos zijn geworden, en tegen de pro cessen die zijn aangespannen tegen een aantal arbeidersleiders, waarbij een priester gedwongen zou zijn te getuigen. Wilt (Van onze correspondent) LEIDEN „Als een lawine zijn de on derhandelingen en beslissingen over ons gevallen toen wij besloten in Europa en dan in Leiden een „holiday-inn" (vakan tie-motel) te bouwen, een motel zoals er in vijftien jaar circa achthonderd, met een totale capaciteit van ongeveer hon derdvijftigduizend bedden, buiten Euro pa zijn gebouwd. Het Leidse motel, en dit zal een hevige inspanning vergen, moet 1 april 1968 zijn eerste gasten kun nen ontvangen." Dit vertelde ons de Amerikaanse direc teur van de „n.v. Hotelmaatschappij Lei den, de heer T. Voight. Met de heer Voight ontvingen ons initiatiefnemers en ontwedpers van dit spectaculaire plan, waaronder mr. Kruis van de K.L.M., en een vertegenwoordiger van het Leidse in genieursbureau voor bouwnijverheid I.D.B., welk bureau voor de opgave staat de plannen binnen één jaar te verwezen lijken. Ongeveer ter hoogte van het nimmer afgebouwde viaduct langs de oude rijks weg Den Haag-Amsterdam, even voorbij de begraafplaats Rijnhof in de richting Haarlem, komt dit miljoenenproject waar voor ook de K.L.M., de Nederlandse Spoorwegen en Heinekens Bierbrouwerij en zich financieel interesseren. Hoewel het project thans voorziet Met de aanhouding van een 47-jarige kantoorbediende uit Rotterdam is een eind gekomen aan een reeks winkeldief stallen in alle delen van het land. In zijn woning werd een partij goede ren met een geschatte waarde van ca 15.000 gevonden. Het bleek dat de man voor zover nu bekend is in 27 zaken in Rotterdam onder meer elektrische ap paraten, foto- en filmmateriaal, klokken, kantoormachines en dergelijke had gesto len. Verder kwam aan het licht dat hij heeft geopereerd in Den Haag, Amster dam, Delft, Rijswijk, Voorburg, Maas tricht, Apeldoorn, Deventer, Schiedam en Haarlem. Een Haagse rechercheur is in een wo ning in de Haagse Spoorwijk tegen het hoofd geslagen en daardoor van de trap gevallen. De rechercheur was naar de woning gegaan om een jongeman te spre ken die niet voldaan had aan de dienst plichtwet. De jongeman bleek niet thuis. Diens broer liep de rechercheur achterna toen deze weer wegging, en sloeg hem van de trap af. (Van onze correspondent) PARIJS. In Parijs is bekendgemaakt dat president De Gaulle volgende maand de EEG-conferentie in Rome zal bijwo nen. Ook reist hij dit jaar naar Canada en Polen. Premier Pompidou zal in de loop van dit jaar een staatsbezoek bren gen aan Moskou. De sleephopperzuiger „Ourthe" is op de tot de I.H.C. Holland-groep behorende werf Smit Kinderdijk tewatergelaten. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw N. Van der Cruyssen-Van Gorp, echtgenote van de directeur van de „Al gemene baggermaatschappij (S.G.D.) n.v. te Antwerpen, de maatschappij die dit schip liet bouwen. De hoofdafmetingen van deze sleepzui ger zijn: lengte over alles 94,50, breedte 16.00 m, holte 8.50 m, laadruiminhoud 3000 m3, nuttig laadvermogen 4.800 ton, snel heid (geladen) ong. 10% knoop. De twee vaarmotoren en de pompmo- tor hebben elk een vermogen van 1.650 pk. Inclusief de hulpapparatuur is op de „Our the" een totaal vermogen van 6.000 pk. geïnstalleerd. De sleepzuigbuis, die zich aan stuur boordzijde bevindt en die een diameter heeft van 900 mm; kan worden voorzien van een rechte zuigmond voor het statio nair zuigen. Het schip heeft bovendien een naar voren gerichte stekende zuig- buis. Varend of stilliggend kan gebaggerd worden tot op een diepte van 21 meter. De „Ourthe" zal eind juni in de vaart worden gebracht. De hogere zeevaartschool „Abel Tas man" in Delfzijl heeft woensdag officieel de beschikking gekregen over een radar simulator, de modernste in West-Europa. De in school opgestelde radarsimulator is gebouwd door Redifon ltd, Crawley- Sussex, Engeland, welke firma in Neder land vertegenwoordigd wordt door radio Holland. De simulator opereert op een opper vlakte van zestig vierkante mijl, waar bij ook de kustlijnen van Noord-Neder land kunnen worden gesimuleerd, dus ook het zeegat van Harlingen en de toegangen tot Delfzijl. Aan de simulator zijn vier radartoestellen gekoppeld, (twee types die in gebruik zijn bij de grote handelsvaart en twee types die bij de kleine handels vaart veel voorkomen). Met de simulator worden stuurlieden op geleid voor het getuigschrift radarnaviga tor, terwijl anderen die ook met radar varen praktisch kunnen oefenen in het gebruik van radar, daarvoor zullen cur sussen worden ingesteld. De cursus duurt veertien dagen. de bouw van tweehonderd kamers, vier honderd bedden, denkt men nu al de grond is daarvoor gereserveerd aan aan een spoedige uitbreiding met nog eens honderd kamers en tweehonderd bedden. Er wordt dan nog een vleugel bijgebouwd. Ook meer parkeerruimte is achter de hand gehouden. Heeft men op 1 april 1968 de beschikking over een parkeer ruimte voor driehonderd auto's, in de loop van volgende jaren zal dit worden uitge breid tot duizend, dit mede met het oog op de te houden congressen, waarvoor straks vier zalen beschikbaar zijn met een totale capaciteit van 750 personen. Behalve een overdekt zwembad, tennis- en midgetgolf banen zijn er ook een hon denkennel, een koffieshop, een restaurant (tweehonderd personen), dagwinkeltjes en een saunu in de plannen opgenomen. De totale bouw vraagt een investering van ca. zeven miljoen gulden. Voor logies betaalt men per kamer 40 per nacht. In deze prijs is het gebruik van zwembad, hondenkennel en de ten nis- en midgetgolfbanen inbegrepen. Aan het hoofd van dit motel komt een Nederlandse directeur te staan met een staf van circa honderdvijftig man perso neel, dat zoveel mogelijk uit Leiden en omgeving zal worden aangetrokken. Voor Nederuand heeft „Holiday-inn" nog meer plannen in petto. Men denkt in de toekomst nog drie of vier motels te bouwen met een totale capaciteit van dui zend kamers, waarvan driehonderd in Leiden. uinnnjvinnnnnnn>innnnnfinnnnnnfinnnnfinnfirifvinnnnnnnnnrinnnnfv*inrwirvinnnnnnnnnfvinnnnnfvvvvvinrinnrir>n rMvvvvvvvvvviivvvvvvvvvvvvvv*tnnnnnnnf>ivvvvvviiuiiii (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De hoofdstad is opnieuw iets kosmopolitischer geworden. In het hart van de Jordaan, aan de Goudsbloemstraat, is Nederlands eerste Turkse restaurant geopend: Topkapi lokasi ofwel restaurant Top kapi. Het restaurant is opgezet door de directeur van de boodschappendienst T.S.O. John. Lantermans. De dage lijkse leiding berust bij zijn compagnons Wolf Anholt, vroeger chef-kok van het RAI-restaurant en Theo Groenewoud, die tot voor enkele maanden chef-ober was in Wim Wagenaars le Double W. Lantermans 37 jaar, brood mager en zwaar besnord, terwijl een geluidsinstallatie de achtergrond wel door voedt met Turkse klanken: „Eind 1964 was ik overwerkt. Ik moest met vakantie. Ik ging een reis door Europa maken en zou zeven dagen in Turkije blijven. Het land en het volk grepen mij zo, dat het vier-en-een-halve maand werd. Terug in Ne derland maakte ik met mijn zwager Anholt al gauw de eerste plannen voor een Turks restaurant." „Hier is het dan. Geen souvenierkitsch, geen dui- zend-en-één-nachtsfeer maar een restaurant, dat repre sentatief is voor het moder ne Turkije. Het is een res taurant zoals dat vandaag in Istanboel gebouwd zou wor den. In de keuken staan twee Turkse koks. Wij mik ken op een publiek van ze ventig percent Nederlan ders en dertig percent Turk se gastarbeiders en leden van de Turkse kolonie hier. De prijzen liggen in de mid denklasse." Dat klopt. Een blik op de kaart leert snel dat we voor de beroemde sjis kebab, aan een pin geregen geroosterd vlees, 7,50 moeten beta len. Yoghurtsoep komt op 1,50, een portie slakken kost 3,75. Restaurant Topkapi zo geheten naar een van de ze ven heuvels waarop Istan boel is gebouwd en naar het Turkse „rijksmuseum" biedt plaats aan negentig personen. Vooral voor Tur ken die in ons land werken is het een uitkomst. Zij krij gen vaak heimwee naar hun vaderlandse keuken en schromen dan niet in een weekeind naar Hamburg of Frankrijk te reizen om in een Turks restaurant daar eindelijk weer eens te eten zoals bij moeder thuis. Dat vertelt althans de heer Lan- germans. In een atelier in de Rassische hoofdstad wordt de laatste hand ge legd aan een groot diorama van de planeet Venus, een van de zesdui zend inzendingen van de Sovjet unie naar de wereldtentoonstelling in Montreal. Vulkanen en bliksem flitsen zijn natuurgetrouw nage bootst. In de diepte een ruimteschip, daar geplant door de reuzen van de aarde. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Klazienaveen-Zwarte- meer (toez.) L. C. Vogelaar te Boven- smilde - voor Zaamslag A. de Kleine te Oudemirdum c.a. Beroepen te Ochten (toez.) A. Breure te Hei- en Boeicop; - te Rijnsaterwoude Ph. J. Leenmans te Oud-Vossermeer,; - door de Gen. Synode (als studentenpred.) P. Bijleveld te Hoogcarspel-Lutjebroek. Bedankt voor Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman) (toez.) H. A. v. Bemmel te Oldebroek; - voor Strijen (wijkgem. I) C Baas te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Waalwijk H. J. Begeer, em. pred. te Hoofdplaat. Geref. Kerken Beroepen te Assen (vac. K. A. Firet) E. Haverkamp te Leiden; - te Boven- smilde R. Pluim te Oosterend (Fr.). Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Ommen H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spakenburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Beroepen te Elburg en te Idskenhuizen J. A. C. Rullmann te Schoonoord. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Opende-Surhuisterveen J. Geertsema te Kantens. Geref. gemeenten Beroepen te Waardenburg J. S. West- strate te Meliskerke. Bedankt voor Veenendaal C. Schip- aanboord te Apeldoorn. westen komt. ^de maan eenk^^ te zien geeft. §ii steekt. er schaapjeswolken aan de hemel zijn. _.er morgenrood is de zwaluwen 'V laag vliegen. Daarna trokken de demonstranten naar het bisschoppelijke paleis waar een van hen door de bisschop van Bilbao werd ontvangen en een brief afgaf waarin de motieven van deze demonstratie werden uitgelegd. De Spaanse politie greep de ze keer bij de demonstratie niet in. In de Spaanse hoofdstad heerst opnieuw grote onrust onder de studenten. De laat ste dagen is het herhaaldelijk tot handge meen gekomen tussen de politie en duizen den demonstrerende studenten. Het optre den van de politie is de laatste dagen har der dan ooit. Voor het eerst in de lange geschiedenis van de universiteitsrellen in Madrid draagt de politie helmen en voert charges te paard uit. Dit wordt door de studenten met mee geweld dan anders beantwoord. Een po. litiejeep werd vernield, drie agenten wer den gewond en vijftig studenten werden gearresteerd. Dinsdag zag een politieman zich genoodzaakt gebruik van zijn vuur wapen 'te maken. Hij moest enkele scho ten in de lucht lossen, toen omstanders probeerden door hem gearresteerde stu denten uit zijn jeep te halen. Dit studentenprotest is gericht tegen het op handen zijnde proces tegen de leiders van de illegale vrije studentenbonden die zijn gearresteerd tijdens de ernstige on lusten in de tweede helft van januari van dit jaar. In verband met dit proces zijn in bijna alle universiteitssteden onlusten uitgebroken. Duizenden studenten hebben geweigerd colleges te volgen. De studen ten aan de universiteit van Oviedo hebben in een brief aan hun rector magnificus gepleit voor een algemene amnestie voor alle studenten die gevangen zijn genomen. Zij zien hierin de enige oplossing van het huidige conflict. Intussen hebben de besturen van de studentenvereniging van de Spaanse Ka tholieke Actie hun ontslag genomen. Zij zijn het niet eens met de nieuwe richtlij nen die door de Spaanse bisschoppen voor de Katholieke Actie zijn opgesteld. Zij achten het onmogelijk om in deze situ atie naar behoren hun taak te vervullen. Daarnaast groeit ook de onrust in ar beiderskringen. Volgens een recente stati stiek heeft slechts vier percent van de bijna tweehonderd stakingen die de laat ste tijd in Spanje zijn uitgebroken, een politiek karakter. Ruim 65 percent werd genoodzaakt door sociale conflicten, voor namelijk de niet-naleving van de collec tieve arbeidsovereenkomsten. TE KOOP aangeboden Leeg te aanvaarden DRIEHUIS midd.woning met garage (met woningruil 3 of 4- kam.-flat) f 55.000. SANTPOORT Middenst.woning m. gar. en c.v. f 68.000. DRIEHUIS Gr. middenst. gar. en c.v. VELSEN Woning keurig f 35.000.—; WIJK AAN ZEE Middenst. woning m. zo merhuis f 55.000.— Inl. Mak. Joh. Bais. Drie- huizerkerkweg 100, Driehuis. Telefoon 5686. woning m f 80.000.-; onderh, dat uw WIJ advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is i f Crêpe. Twenniematen 39.75 t

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8