DINSDAG BEGRAFENIS VAN DR. ADENAUER De Gaulle en Johnson ook naar Keulen j». 9 a#:m 1 t-l !£'ywnMÊF. C- a ~&ÈÊmÊ»m DONDERDAG 20 APRIL 1967 Aanmoediging Belangstelling Lot Monument de ex-kanselier zichzelf politiek overleefd had en dat zijn tegen verzoening met de communisten gerichte koude oorlog poli tiek in de stijl van John Foster Dulles al lang achterhaald was. Hier en daar wordt eraan herinnerd, dat Adenauer sinds de regering-Kennedy geen groot be wonderaar van de Amerikaanse politiek was en dat De Gaulle van hem meer steun kreeg dan van welke buitenlandse staatsman ook. Maar uiteraard voerden gisteren de lo vende uitspraken de boventoon. President Johnson noemde Adenauer „een sym bool van de vitaliteit en de moed van het Duitse volk", en prees hem „voor zijn levenslange oppositie tegen elke vorm van tirannie". Uitspraken die meer ten doel leken te hebben de Duitsers en Ade nauers nagedachtenis te eren dan de his torie gerechtigheid te doen. ven të worden dan de plaatsruimte ons nu toestaat. Dat ze uit hetzelfde autoritaire hout ge sneden waren is wel zeker. Ze waren ook door een gemeenschappelijk katholiek ge loof verbonden, als scheen de vroomheid van de kanselier, die zijn zoon priester liet worden, dan ook dieper in zijn hele leven verankerd te zijn dan het geval is bij de generaal, wiens katholicisme eer der de vrucht lijkt van de strenge opvoe ding die hij in zijn jeugd in een jezuiten- internaat genooti Ook de traditionele francofilie van de Rijnlander moet de kanselier, die pas op zijn 73 ste jaar zijn loopbaan als staatsman begon, bijna instinctieve bewondering hebben ingegeven voor de Franse gene- raal-president, die er immers nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij zich bewust was Frankrijk daadwerkelijk te incarneren. IN ZIJN memoires heeft president De Gaulle de ouderdom eens met een schip breuk vergeleken. Toen hij zelf zijn 76ste verjaardag achter de rug had, was het voor hem zeker een troost en aanmoe diging een gast te mogen ontvangen die nog vijftien jaar ouder was dan hij en die niettemin een geestkracht en een vitaliteit had weten te behouden, waar door de uitdrukking „oude dag" tot een aanfluiting werd gemaakt. Toen Adenauer in 1963 min of meer gedwongen werd plaats te maken voor Ludwig Erhard, gebeurde dat niet van harte. Adenauer vreesde dat Erhard te weinig politicus was om als Bondskanselier succes te kun nen hebben. Een mening die in de praktijk bewaarheid werd. In Downing Street ontmoette Adenauer in het midden der vijftiger jaren Winston Churchill. Beide man nen waren geen vrienden. Wel be wonderden zij eikaars politieke feeling. Anders was het tussen de Franse president De Gaulle en Adenauer. De Duitser bezocht de Fransman herhaaldelijk in Parijs. 9 In november 1957 ontmoette hij ko ningin Juliana op het eerste Euro pese Culturele Congres dat in Am sterdam werd gehouden. De jeugdfoto van Adenauer (met bolhoed) temidden van familieleden werd genomen in 1897. De uitvaartdienst voor oud-honds- kanselier Adenauer, die gisteren op •jl-jarige leeftijd is overleden, zal dinsdagmiddag worden gehouden in de dom van Keulen. Adenauer zal in zijn woonplaats Rhöndorf naast zijn vrouw en een van zijn kinderen wor den begraven. President Johnson van de "Verenigde Staten, premier Wilson van Groot-Briftannië en president De Gaulle van Frankrijk zullen de be grafenis hijwonen. Uit alle delen van de wereld zijn reacties gekomen op het overlijden van de Westduitse staatsman. Paus Paulus had „diep ontroerd" na Adenauers dood voor diens zielerust. In verband met het overlijden van de oud-bondskanselier ligt vandaag en mor gen van 10 tot 12 uur op het Westduitse consulaat-generaal in Amsterdam (de Lairessestraat 172) een condoleanceregis ter ter tekening. Het officiële Oostduitse persagentschap ADN, meldde gisteren: „Het leven van Adenauer was een leven tegen de belan gen van het Duitse land.Adenauer was voorstander van het behoud van het oude hardnekkige verzet tegen het nieu we. Ten tijde van de fascisten betaalde de Hitler-dictatuur Adenauer een hoog pen sioen. Toen hij stierf was de familie Ade nauer een van de rijkste families van West-Duitsland." „Als kanselier", aldus het ADN, „stelde hij de communistische partij en andere democratische organisaties buiten de wet, ontwikkelde de federale republiek tot een speerpunt tegen het Oosten en beraamde de verovering en de uitplundering van Dr. Konrad Adenauer maakte zijn entree op het toneel van de wereld politiek, toen de geallieerde bezet ters hem de felle anti-nationaal- socialist naar voren schoven. Toen werd hij een politicus die zich ont wikkelde tot een staatsman en die met vele staatshoofden verkeerde. de Oostduitse Democratische Republiek". Radio Moskou maakte het nieuws zonder commentaar bekend, aldus onze corres pondent in Washington. OP DIT MOMENT zijn de Westduits- Amerikaanse verhoudingen ook ietwat moeizaam en het is begrijpelijk dat John son elke gelegenheid wil aangrijpen om de relaties met Bonn te verbeteren. Zijn reis naar Europa voor Adenauers begra fenis (de eerste tocht over de Atlantische Oceaan sinds Johnson het Witte Huis be trok) staat zeker ook niet los van dit stre ven en moet bepaald gezien worden als een demonstratie van de Amerikaanse president hoe na West-Duitsland hem aan het hart ligt (voor Churchills begrafenis ging Johnson tenslotte niet naar Europa yen zelfs zond hij vice-president Humphrey toen niet om de Verenigde Staten te ver tegenwoordigen De bedoeling zal verder zijn om binnens kamers met kanselier Kiesinger te pra ten over kwesties die tussen beide landen hangen, waarvan het non-proliferatiever drag en de Westduitse tegenprestaties voor de legering van Amerikaanse troe pen in de Bondsrepubliek de dringendste zijn. Omdat ook president De Gaulle in Keu len zal zijn, is bovendien een confronta tie tussen de mannen uit Washington en Parijs onvermijdelijk, hetgeen hier met belangstelling tegemoet wordt gezien. ONZE CORRESPONDENT in Parijs voegt hier aan toe: Het lot schijnt het zo te willen dat de tegenwoordige Ameri kaanse en Franse presidenten elkander slechts ontmoeten ter gelegenheid van een begrafenis: hun eerste kortstondige en tot dusver enige ontmoeting vond immers plaats bij de begrafenis van John F. Ken nedy. Met Adenauer is, na Stalin, Kennedy en Churchill, nu tevens de laatste staatsman heengegaan, die zich in de ogen van ge neraal De Gaulle op het niveau bewoog waarop hij zich ook zelf bevond. De be trekkingen tussen beide mannen zijn het uit hoofde van menselijke, psychologische en politieke redenen reeds meer dan waard uitvoeriger belicht en beschre- In Amerika wordt Adenauer gehuldigd als de grootste Duitse staatsman sinds Bismarck, die kans zag zijn gesmade en in puin levende volk terug te brengen in de vaart der volkeren en aansluiting te laten vinden bij het democratische Wes ten. Het moderne Duitsland zelf is Ade nauers monument, was één van de uit spraken die gisteren in de V.S. te horen was na het binnenkomen van het bericht van Adenauers overlijden. „Der Alte was precies de figuur die de Bondsrepubliek in 1949 nodig had", al dus vele commentaren die de nadruk leg gen op Adenauers patriottisme, persoon lijke soberheid en onverzettelijke over tuiging dat alleen door het steeds stek ker maken van het Westelijk bondgenoot schap de Russen ontspanning en de Duitse hereniging zouden kunnen worden afge dwongen. Ondanks de bewondering voor Adenau ers prestaties wordt in sommige reacties niet onder stoelen of banken gestoken dat Eén dag voordat Adenauer ziek werd, op tweede paasdag, werd deze foto gemaakt toen hij van de kerk naar zijn huis in Rhöndorf wan delde.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9