Vrouwen zijn onmisbaar in de economie van Oost-Duitsland O wee, als bij de grens een geel uitreiskaartje weg is 1000 CALTEX Paniek in Spaans dorp door lekkend stuwmeer Bergingspoging van „Blücher" ontaardt in een schandaal Volgende week koninklijk bezoek uit Nepal RAAF GULDEN GEWONNEN Goederenmarkten blijven lusteloos Opstandige boeren demonstreren opgewonden tegen de regering Schoenfabriek in Kaatsheuvel gaat dicht IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen]. KUIPERS N.V. VRIJDAG 21 APRIL 1967 11 Politie overal Wat dan Groene eieren Citroenjenever Haal Henkes in huis! Schrootwaarde geschat op 2 miljoen gulden Spaans Venetië (Van een onzer verslaggevers) Frau Renate P. is 26 jaar en werkt als secretaresse op het ministerie van Buitenlandse Handel in Oost-Berlijn, waar ook haar man werkzaam is. Zij heeft drie kinderen, een tweeling van vijf en een dochter van drie jaar. Evenals haar man werkt zij van 's morgens half acht tot 's middags half vijf. Haar kinderen brengt zij 's morgens naar een Kindergarten en ze haalt ze tegen vijf uur weer op. Het echtpaar P. eet 's middags in de kan tine van het ministerie, waar voor een luttel bedrag een warme maaltijd met voor- en nagerecht wordt geserveerd De kinderen eten in de Kinder garten. Erau P. ontkent, dat zij werkt om het gezinsinkomen te brengen op een peil, dat bijvoorbeeld het aanschaffen van een televisietoestel en een autootje mogelijk maakt. „Ik sta nu midden in het volle leven en heb toch nog volop tijd om me met het gezin te bemoeien. Een huisvrouw heeft een geestdodend bestaan. Ze mag dan aanvankelijk veel tijd kunnen besteden aan de kinderen, maar wat moet ze beginnen als die kinderen volwassen zijn? Ze wordt ze dan maar al te vaak tot last en ze verzuurt omdat ze haar tijd niet weet te vullen. Dat de kinderen al jong in de gemeen schap worden opgenomen in een Kinder garten en daarna de school, komt ze al leen maar ten goede, 's Avonds en in de weekeinden is er volop gelegenheid voor het gezinsleven. Ik heb het dan wel druk, maar ik vind toch nog tijd om me zelf verder te ontwikkelen. Ik volg een vijfjarige cursus journalistiek." Er zijn enkele honderduizenden vrou wen als Renate P. in de D.D.R. Zij heb ben hun gezin en zij hebben hun dag taak in fabriek en bedrijf, waar zij in vele gevallen ook hun kinderen kunnen onderbrengen en een levensmiddelenwin kel vinden. De grote fabrieken, waar enige duizende mensen werken, zijn zon der uitzondering met deze voorzieningen uitgerust, evenals met een compleet res taurantbedrijf en niet zelden met een ge neeskundige dienst voor de gezinnen van de arbeiders en arbeidsters. Men vindt de vrouwen niet alleen in de typisch vrou welijke beroepen, maar ook op hijskra nen en achter draaibanken, op vorkhef trucks en achter zetmachines. Oost- Duitsland telt ruim twee miljoen meer ADVERTENTIE De heer A. F Steenbergen Herculesstraat 118 Enschede vrouwen dan mannen op een totaal inwo nertal van zeventien miljoen. Vrouwen zij onmisbaar in het produktieproces van deze staat, die zich industrieel snel ont wikkelt. In het noordoosten van de D.D.R., tegen de Poolse grens, ligt de stad Schwedt, de snelstgroeiende gemeente van het land. De groei houdt verband met het feit, dat in Schwedt een olie raffinaderij is gesticht, die weliswaar pas in 1970 zijn volledige capaciteit zal be reiken, doch het afgelopen jaar al twee miljoen ton olie verwerkte. De olie wordt via een 3500 kilometer lange pijpleiding aangevoerd uit het Russische Kuiby- schev. Wij telden als bewakers van de raffina derij 53 bewapende leden van de Volkspo- lizei en ongetwijfeld waren er meer. Schwedt ligt 250 km. van de westelijke grens. Is men dan misschien bevreesd voor de Polen? Maar met deze buren is juist een vriendschapsverdrag geslo ten. Of vreest men sabotage? Er is nie mand die een verklaring kan geven voor de omvangrijke politiebewaking, zomin als men duidelijk kan maken waarom de poli tie ook elders zo'n belangrijke rol speelt. Wie als buitenlander door de D.D.R reist dient zich in iedere stad opnieuw bij een politiepost te melden. De arg waan, die nergens duidelijk wordt gemo tiveerd, staat vooralsnog een open ver keer tussen Oost-Duitsland en het Westen in de weg. Wij vragen ons dan ook af wat de zin is van de pogingen om het toe ristisch verkeer naar de D.D.R. te bevor deren, zolang de vrijheid van bewegen niet mogelijk is. „WETTEN en verordeningen zijn er om te worden nageleefd." Dat zei ons een of ficier van de Volkspolizei en men krijgt de indruk, dat in geen enkel Oosteuro pees land het toezicht op de naleving van iedere letter van die wetten en verorde ningen zo scherp is als in de D.D.R. De Oostduitse chauffeur van de transittaxi, die dagelijks vier a vijfmaal buitenlan ders door de controlepost in de Berlijn se muur brengt, moet zich evenveel ma len een grondige visitatie laten welge vallen, waarbij de taxi wordt doorzocht en aan de onderzijde met spiegels wordt gecontroleerd. Het in- en uitreizen van de buitenlan ders gaat met een ware papierwinkel ge paard en o, wee als aan het lijstje van visum, paspoort, in- en uitreis-bewijzen en douaneverklaringen iets ontbreekt. Toen wij op een zaterdag na een verblijf van een week de D.D.R. via Berlijn wil den verlaten was een geel uitreiskaartje zoekgeraakt. De politieman van de pas poortcontrole stuurde ons zonder meer te rug. Na drie vergeefse pogingen werd ons aangeraden een nieuwe uitreiskaart aan te vragen op een bureau, dat eerst 's maandags weer geopend ou zijn. Maar het visum liep zaterdags af en ook het visabureau bleek tot maandag ge sloten. Geen hotel zal een buitenlander met een verlopen visum onderdak kun- Men vindt de Oostduitse vrouwen niet alleen in de typisch vrouwelijke beroepen. nen verlenen. En illegaal verblijf heeft arrestatie tot gevolg. In zo'n geval blijkt, dat alle wetten en verordeningen nooit rekening hebben gehouden met de moge lijkheid van verlies van e ensimpel pa piertje. Het staatsreisbureau durfde eigenmach tig geen nieuw papier te geven en ande re instanties gaven ook niet thuis. Ten slotte vroegen wij de commandant van de doorlaatpost te spreken. Hij noteerde onze verklaringen en bracht ons een uur later door de opening van de muur. „Eigenlijk ga ik buiten mijn boekje. Wet ten en verordeningen zijn er niet voor niets. Bij u niet en bij ons niet. Wie een van zijn reisdocumenten verliest moet de gevolgen maar dragen. Ik laat u gaan om u te tonen, dat wij niet zo slecht zijn als er vaak over ons wordt gesproken." Wij hadden vier uur verloren. Ons vlieg tuig was inmiddels vertrokken. Wij wil len niets slechts zeggen, maar een feit is, dat het verlies van een paspoort in welk westers land ook minder problemen geeft dan het missen van een klein geel kaartje uit de papierwinkel van de D.D.R. „IN HET TEKEN van de technische revolutie", „Voor de opbouw van het so cialisme." Met deze leuzen voor ogen werkt het Oostduitse volk als een paard In tegenstelling tot wat het Westen veelal denkt is het politieke klimaat voor de be trokkenen niet onleefbaar. Voor velen misschien wel benauwend, maar niet on leefbaar. Dit blijkt wel uit het feit, dat zich onder degenen die ondanks de af schrikwekkende grensbewaking naar het vrije Westen weten te vluchten, maar zeer weinig politieke vluchtelingen bevin den. In de meeste gevallen gaat het om vluchtelingen, die verwachten in het Westen met minder werken meer welvaart te vinden dan in de D.D.R. Hoewel gering in aantal komt het toch voor, dat vluchte lingen in de kapitalistische wereld niet kunnen aarden en ontgoocheld terugkeren, Er wordt hard gewerkt in de D.D.R De produktie stijgt van jaar tot jaar. De levensstandaard stijgt eveneens van jaar tot jaar zichtbaar. Over tien jaar, en wellicht zelfs eerder, zal het welvaartspeil in de D.D.R. op hetzelfde peil kunnen komen als dat van de Duitsers in de Bondsrepubliek. De vraag rijst: wat dan? Met welk doel voor ogen en aangevuurd door welke leuzen zullen de arbeidersbrigades in fa brieken en bedrijven werken als een op timale prestatie en een optimale produk tie zijn bereikt. Zal het mogelijk zijn het peil van die optimale prestatie te hand haven als elementen van strijd en op bouw zijn verdwenen? Walter Ulbricht zal het niet meer beleven. Maar de lei ders, die na hem komen, zullen met nieu we zorgen en problemen worden gevon- fronteerd. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) IJZENDOORN. De kip van de heer G. van Gelderen te IJzendoorn, is van de gewoonte om witte eieren te leggen afgeweken. Sinds enkele we ken legt deze kip namelijk groene eie ren. „Eerst meende ik dat er een eend in het nestgelegd had" vertelde de heer Van Gelderen. „Maar in de hele buurt was er geen één te bekennen, zodat ik besloot de kip eens in de ga ten te houden. Toen hij weer naar zijn nest ging, wacthte ik net zo lang tot hij zijn ei kwijt was. Het was weer een grasgroen ei. De kippendojrter die ik het vertelde had zoiets ook nog nimmer mee gemaakt. In totaal heeft de kip nu al 25 groene eieren gelegd We eten ze zelf op, want niemand koopt ze omdat het precies eende-eieren zijn". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De verwachting dat de ontspanning op de internationale geld- en kapitaalmark ten met name in de Verenigde Sta ten handelaren aanleiding zou geven een grotere koopactiviteit aan de dag te leggen, werd niet bewaarheid. Het wil voorkomen dat de duidelijk vertraagde economische expansie in de meeste wes terse landen ten deze van invloed is ge weest. Een indicatie voor de lusteloze stem ming is onder meer de daling van het prijsindexcijfer van „Moody", dat eind 370 aan het begin van de maand. Facto ren die eveneens weinig stimulerend werkten, zijn o.m. het moeizame verloop van de onderhandelingen in het kader van de Kennedy-ronde, alsmede de verslech terde situatie in Z.O.-Azië. Daarbij komt dat in sommige sectoren de voorraden re latief nog groot zijn. Aldus het overzicht goederenmarkten van de Nederlandse Overzee Bank N.V. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BARCELONA. De bevolking van het Spaanse dorpje Mequinenza in de provincie Zaragoza is in opstand ge komen. Over de slecht geplaveide straten die tussen de armoedige huis jes doorslingeren trokken in zwarte doeken gehulde vrouwtjes en hun echtgenoten in versleten pilo broeken in een protestdemonstratie, waarbij zij borden met insinuerende opschrif ten droegen. De paar Guardias Civil die in het dorpje gelegerd zijn, kon den er niets anders tegen doen dan zich afvragen wie de opschriften op de plakaten zou hebben geschilderd, omdat bij hun weten niemand in het dorp kon lezen of schrijven. De nog in middeleeuwse stijl levende boeren van Mequinenza hadden naar het middel van een moderne demonstra tie gegrepen om te protesteren tegen het Spaanse ministerie van Openbare Werken en de stuwdam die in de wilde rivier de Ebro is gebouwd. Die stuwdam lekt. Iedere seconde sij pelt 16.000 liter water door de openingen die tussen de betonnen dam en de berg wand zijn ontstaan. De boeren van Mequi nenza zijn bang dat vroeg of laat de dam het zal begeven, waardoor de 1500 miljoen kubieke meter water van het grootste stuwmeer van Europa het dorp en al de inwoners van de aardbodem zal wegva gen. Zij hebben door hun burgemeester een verzoek aan de gouverneur van Za ragoza laten overhandigen waarin zij ei sen dat hun dorp naar een hoger gelegen deel van de Ebro-vallei zal worden ver plaatst. Deze onrust onder de boeren van Mequi nenza illustreert één van de belangrijkste problemen waarvoor het Spaanse minis terie van Openbare Werken zich ziet ge plaatst. Spanje heeft water nodig, meer nog dan geld. Regen en sneeuw, die ge durende een heel korte periode in de win ter in rijke overvloed op het Spaanse berg land vallen, lopen weg naar de zee door de wilde bergrivieren die het land door snijden. Om dit water ook in de lange droge periode dienstbaar te maken voor bevloeiing van het dorre land en de op wekking van energie heeft Spanje in de laatste decennia meer dan honderd stuw dammen aangelegd, waarachter enorme waterreservoirs zijn ontstaan die de grootste van Europa zijn. Het water dat door de openingen in' de ze dammen wordt gestuwd, wekt veruit de meeste elektrische energie op die het land behoeft. Dertig miljard k.w.u. wordt door de enorme turbines in de stuwdam men geleverd tegenover tien miljard k.w.u. die door thermische centralen wordt opgewekt. Dit water bevloeit bo vendien reeds meer dan anderhalf mil joen hectaren voorheen dor en braak- ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) OSLO De bergingspoging van de Amerikaanse bergingsfirma Ocean Sys tem Incorporated om het negen april 1940 in de Oslo-fjord gezonken Duitse slag schip Blücher te lichten, ontaardt lang zaam maar zeker in een schandaal. De Amerikaanse firma, die deze moeilijke opdracht het schip ligt ongeveer op 150 meter diepte zal uitvoeren, heeft garanties verlangd, die de kosten van de onderzoekingen door de Amerikaanse dui kers moeten dekken. De Noorse firma die eigenares is van het wrak, verlangt van haar zijde even eens garanties van de Amerikaanse firma om eventueel ontstane schade door uit het ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De koning en de koningin van Nepal brengen volgende week een officieel be zoek aan Nederland. Koning Mahendra Bir Bikran en koningin Ratna Rajya Lakshini arriveren dinsdagmorgen per koninklijke trein in Amsterdam, waar zij op het centraal station worden verwel komd door koningin Juliana en prins Bern- hard. Het gezelschap rijdt dan naar het koninklijk paleis op de Dam waar het Nepalese koninklijk paar zijn intrek zal nemen. Om 12.00 uur volgt een kransleg- ging bij het nationale monument, 's Mid dags zal het gemeentebestuur van Am sterdam het koninklijk gezelschap in de ambtswoning van de burgemeester ont vangen. Daarna wordt een rondvaart ge maakt door de Amsterdamse grachten. Later op de middag zal het corps diplo matique in het paleis zijn opwachting ma ken. De koningin en de prins bieden hun Nepalese gasten 's avonds in het paleis een galadiner aan. Woensdag gaan de koning van Nepal en prins Bernhard per vliegtuig naar Eindhoven voor een bezoek aan de Phi- lipsfabrieken. Koningin Juliana en de ko ningin van Nepal bezoeken in Den Haag het Mytyl-vormingscentrum. Nadat de koning en de prins uit Eind hoven op Ypenburg zijn teruggekeerd gaat het vorstelijk gezelschap naar het gemeentemuseum in Den Haag, waar de koning van Nepal de tentoonstelling van kunstschatten uit zijn land zal openen. Donderdag gaat het koninklijk gezel schap, na een bezoek aan de Keukenhof in Lisse, naar Rotterdam, waar een rond vaart wordt gemaakt door de havens. Daarna zal met helikopters een tocht wor den gemaakt over de Deltawerken. 's Avonds biedt het Nepalese koninklijk paar de koningin en de prins een diner aan in het Amstelhotel in Amsterdam. Vrijdagmorgen vertrekken de koning en de koningin van Nepal met de koninklijke trein naar Duitsland. wrak lekken van olie bijvoorbeeld te kun nen dekken. Gunnar Lund, die de leiding van het project op zich heeft genomen, heeft af stand gedaan van alle rechten en verbrak zijn verbindingen met de Noorse wrak eigenaren die naar zijn mening onnodige moeilijkheden veroorzaakten. Als de ber ging niet doorgaat, zo zei de heer Lund, zal er een aanklacht worden ingediend tegen de bergingsfirma en de Noorse eigenaren. De Amerikaanse duikers zijn, na maan dag een duikpoging ondernomen te heb ben, uit Oslo vertrokken, maar de uitrus ting bevindt zich nog ter plaatse. Ook het filmteam van de Amerikaanse televisie, dat de bergingspoging zou volgen, is al vertrokken. Men acht het onwaarschijn lijk dat de Blücher na al deze verwikke lingen nog geborgen zal worden, ondanks het feit, dat men de schrootwaarde van het gezonken slagschip op meer dan twee miljoen gulden schat. De tanks van het schip bevatten nog altijd 2000 ton olie. De Blücher werd aan het begin van de Tweede Wereldoorlog tot zinken gebracht in de Oslo-fjord door een van de laatste intact gebleven kustbatterijen en verging met de toekomstige leiding van de bezet tingsmacht en een groot aantal soldaten aan boord. In totaal hebben ongeveer dui zend mensen het leven gelaten bij de on dergang van de Blücher die, naar het er nu uitziet, voorlopig dus nog wel op de bodem van de Oslo-fjord zal blijven rus ten. (Van onze correspondent) Den Bosch. De directie van de schoem- fabriek A.C. tokkermans-Siegl in het Brabantse Kaatsheuvel, die vorige week aan 21 van haar 65 werknemers ontslag heeft aangezegd, heeft nu voor de overi ge 44 man een ontslagvergunning aange vraagd. Volgende week wordt een defini tieve beslissing genomen over de liquida tie, die onontkoombaar lijkt. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen liggend land thans vruchtbare lande rijen. De Spanjaarden tonen zich meesters in het bouwen van de ingewikkelde beton constructies die in staat moeten zijn de druk van miljoenen kubieke meter water tegen te houden. Daarbij is hun grootste vijand het feit dat de Spaanse bodem on rustig is. Talrijke kleine aardbevingen waarvan de epicentra in of bij het schier eiland liggen, doen jaarlijks de Spaanse bodem sidderen. In Alicante worden ge middeld meer dan honderd kleine aard bevingen geregistreerd, in Malaga onge veer tachtig en ook het dal van de Ebro één van de jongste plooiingsgebergten wordt jaarlijks door tientallen bevin gen geplaagd. Dit is ongetwijfeld de oorzaak van de onrust onder de boeren van Mequinanza. De stuwdam daar heeft een geschiedenis die aanleiding geeft tot ongerustheid. Vol gens plan zou het grootste stuwmeer van West-Europa, dat er achter ligt, reeds in 1962 moeten zijn volgelopen. Het ministe rie van Openbare Werken weigerde ech ter de vergunning en pas twee jaar later werd toegestaan het meër vol te laten lo pen tot een maximum van 31 meter on der de hoogste rand van de stuwdam. Maar in het begin van dit jaar voerde de Ebro zoveel water aan dat men het stuwmeer liet vollopen tot op drie me ter van de maximum hoogte. De ander half miljard kubieke meters water oefen den een zo grote druk op de dam uit dat er overal filtraties ontstonden die in kor te tijd een omvang aannamen van 1600 liter per seconde. Daardoor raakten de boeren in de lager gelegen vallei in paniek. De elektrici teitsmaatschappij die de stuwdam be heerst, wist niet hoe gauw een half mil jard kubieke meter water te laten weg lopen, omdat de dam dreigde te bezwij ken. Het water staat nu nog slechts hal verwege de dam en het sijpelt er niet meer doorheen. Maar daarmee is de rust onder de boeren nog niet teruggekeerd. Zij vrezen dat de dam niet te herstellen zal zijn en dat het water als een grauwe moordenaar achter hun rug blijft loeren. Eenzelfde vrees beheerst de inwoners van de Katalaanse stad Gerona. Deze stad wordt het Venetië van Spanje ge noemd, omdat zij wordt doorsneden door drie grote rivieren, de Ter, de Onyar en de Guell. Elk voorjaar en najaar wassen deze rivieren door de smeltende sneeuw in de Pyreneeën of door regen in het nat te jaargetijde. Dan lopen alle lagere gedeelten van de ze prachtige Romaanse stad onder water. Om dit in te toekomst te voorkomen, wordt thans enkele kilometers noordelijk van de stad bij het dorp Susqueda een stuwdam gebouwd, waardoor de waterloop van de drie rivieren van Gerona, gere geld kan worden. Naarmate dit giganti sche werk groeit, stijgt de onrust onder de 35.000 inwoners van deze prachtige stad. De stuwdam wordt gebouwd volgens de moderne principes van een „eierschaal". Dat betekent dat de dam gebogen is als de dop van een ei en daardoor de grootst mogelijke weerstand krijgt en minder massaal en breed hoeft te zijn. Zo was ook de dam gebouwd bij het Franse dorp Fréjus. De dam hield niet en in enkele seconden werd enkele jaren geleden het dorp Fréjus met al zijn in woners door de watermassa's weggevaagd. De inwoners van Gerona zijn bang voor de toekomst. Nu het nog tijd is om het bouwprincipe van de dam te wijzigen, hebben zij petities aan de provinciale en nationale autoriteiten gericht en hebben zij demonstraties tegen de dam gehou den. Er zijn comités opgericht, voor de redding van Gerona. Maar de bouw aan de dam gaat gewoon door. De Spaanse ingenieurs hebben verklaard dat zij zeker zijn van hun zaak en dat niemand iets hoeft te vrezen. Maar een commissie van deskundigen, samenge steld door de bevolking, heeft een ernsti ge waarschuwing laten horen. Een ande re commissie, samengesteld door het mi nisterie van Openbare Werken is het eens met de bouwers van de dam. Deze verschillende inzichten leiden tot felle discussies onder de bevolking die blijft vrezen voor het water, dat nu tweemaal per jaar deze „hoofdstad" van de Costa Brava onder water zet. ADVERTENTIE Als vakhandelaar zijn wij er trots op U een witte raaf onder de naaimachines te kunnen bieden: de EFKUI De Efku Is een échte MERKMACHINE en heeft de goede hoedanigheden van veel duurdere machines. Toch kost een LICHTGEWICHT zig-zag met vrije arm maar 398,—II KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 0 2500-11142 HAARLEM

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11