Puzzel van de week De wind kan lezen PANDA EN DE MEESTER^DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO Stoffenfabriek verkocht Oplossing voor de Fr. Beeren-fabrieken 50 RECHTER TIE KRAMMETJE FOK mm Mitex weigert loonsverhoging M2 Unilever breidt belang in de chemische sector uit Oprichting KNTU fashion-group Ons vervolgverhaal 1 li neem 'n IJnoraCI VRIJDAG 21 APRIL 1967 17 K Een romantisch verhaal door Richard Mason vJÈmrn „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 204 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Vat 2 uees 4e over de tweetraps Wn'Cm V EN DAAR KOMT r EEN KEIJZER TAPIJT Groot belang in Scado W 23) Je zegt het een beetje slepend en het klinkt als het droevig zuchten van de wind. Maar het betekende geen droefheid en ook geen eenzaam heid, maar iets daar tussenin, een droeve verlatenheid, een sentimen teel verlangen. Miss Wei was sabis- hii ik kon het zien aan haar ogen, ofschoon ze eerst erg vrolijk had ge keken. „Ik ben heel gelukkig", zei ze. „Ik heb overvloed van reden om geluk kig te zijn, behalve zieke hoofdpijn. En nu heb ik twee vrienden ik heb man die druiven heeft gestuurd en man die bloemen heeft gestuurd. Het is aardig van mensen om vrien delijk te zijn tegen Japanse". „Het doet er niet toe wat u bent", zei ik, „als u maar een goed hart hebt". „Ik heb zelfzuchtig hart". „Dat geloof ik niet". „Jawel, ik denk alleen aan mij zelf". „Bent u daarom helemaal uit En geland gekomen om ons te helpen?" „Dat is omdat ik Engelse men sen aardig vind; en ze zijn goed voor mij geweest. In Japan is veel kwaads". „Het is niet gemakkelijk voor u, dat u moet omgaan met mensen, die tegen uw eigen land vechten". „Ik probeer niet veel te denken over vechten tegen eigen land", zei ze, „zou u thee willen drinken?" Ze trok aan een kolossaal Victo riaans schellekoord, dat naast haar bed hing, en de bediende verscheen. Hij bracht de thee binnen en we spraken niet meer over de oorlog met Japan, maar wel over het leven in dat land en over de thee-ceremo nies en over Japanse kleren, en nu en dan praatten we Japans. Ik ont dekte, dat ik haar kon laten lachen, en als ze tegen mij alleen lachte, hield ze niets voor haar gezicht waardoor het leek alsof ze huilde. Haar lach was zacht en wellui dend en heel even waren haar ogen volstrekt niet sabishii. Ik lachte ook; niet omdat er iets speciaal grap pigs was, maar omdat er iets in mijn bloed zong, dat me vrolijk en blij maakte. Ik vond, dat er op de hele wereld geen groter genoegen bestond dan langzamerhand een mooie vrouw te leren kennen en met haar alleen te zijn. Toen ik wegging, nam ik geen gha- ri, maar ik wandelde de hele weg naar huis. Ik glimlachte nog steeds en alle bekledheid in mijn binnen ste, die me zo had gehinderd, was door de veiligheidsklep ontsnapt. Toen kreeg ik opnieuw een aanval van dysenterie. Ik had het al een dag of twee vermoed, en op die och tend werd mijn vermoeden zeker heid. Ik wist dat heet met geen drankje van de apotheker tegen te houden was. In plaats van naar school te gaan, ging ik naar de mi litaire dokter. „Pak je koffer, jó", zei hij. „Je gaat naar het hospitaal." Ik werd met een ambulance naar mijn hotel teruggebracht om mijn spullen te halen en briefjes achter te laten voor Peter en voor Baha dur, mijn bediende. Daarna zei ik te gen de chauffeur, dat hij langs de school moest rijden. Ik ging naar bin nen om de brigadier op te zoeken en een Japanse grammaire uit mijn kastje te halen. Toen ik met de bri gadier praatte, vertelde hij me, dat miss Wei die middag weer les zou komen geven. Het speet me nu dub bel, dat ik naar het hospitaal moest. Het leek dwaas, dat je lichaam je zo opeens in de steek kon laten, en ik was even kwaad op mijn ingewanden als ik zou zijn geweest op iemand, die me onheus had behandeld. Het hospitaal lag zes mijl buiten de stad, niet ver van de renbaan in Mahalkshmi een dozijn lange, la ge gebouwen op een erf. Ik werd naar de dysenteriezaal gebracht. De officieren, die in hun pyjama op de veranda zaten, bekeken me met vriendelijke nieuwsgierigheid. Ik volgde de zuster in een vertrek, waar één leeg bed stond: de twee andere bedden waren al bezet. Ik voelde me als de laatste man, die in een spoor wegcoupé stapte. „Amoebe of bacillair", vroeg een van de twee officieren. Hij was le gerofficier en heette Gregory. „Bacillair, hoop ik." „Als het amoebe is, krijg je een ellendige tijd." - „De vorige keer was 't bacillair", zei ik. „Ik ben er nooit helemaal vanaf gekomen." „Ik heb amoebe, ik ben hier al een maand. De vijfde keer dit jaar. Nu ga ik naar Engeland terug." „Dat is tenminste enige vergoe ding." „Maar ik wil niet weg", zei hij. „Ik hou van India." Ik trok mijn kleren uit en stak me in pyjama. „Waar is het heilige der heiligen?" vroeg ik. „Die deur ginds door." Ik ging naar buiten en later schreef ik mijn naam op een stuk papier en liet dit achter, ik stapte in bed en niet lang daarna bracht een verpleger mijn lunch op een blad. Er was soep en kippepastei en gelei. Ik. had erge honger en behalve het ongemak van mijn kwaal, voelde ik me volkomen gezond. Ik vond het ellendig, patiënt te zijn en dun, on smakelijk voedsel te moeten eten en ik vond, dat Gregory eruit zag als 't soort legerofficier, dat in alle opzich ten is afgestompt; helemaal niet een type om mee op te schieten. De an dere officier sliep. Hij werd wakker voor zijn lunch, knikte vaagjes ter begroeting en ging dadelijk na het eten weer slapen. Hij had niet de minste last van de radio, die het eigendom van Gregory was en die hij knalhard aan had staan. De hele kamer dreunde van de jazzmuziek. Ik bedacht, hoe beroerd het zou zijn, als mijn dysenterie mogelijk amoebe zou worden. Dan zou er waarschijnlijk geen sprake meer zijn van plezier. Ik zou naar huis moeten. (Wordt vervolgd.) ^t/W\AAAI\A<\AAAAAAAA<WWWUIIWWIAA/IAAAft«WWMWIAAAWA<W\A/WWWWIAAAIIAA/W>AIIAIWWUWIIWWWIA/y|ft||^ PUZZEL NO. 16 De letters van het alfabet hebben we genummerd van 1 tot en met 26. In de op gave geven we het product van de waarde van de letters van de gevraagde woorden. Zou er moeten staan SAP, dan is dat S x AxP=19xlxl6 304. Welke zijn de gevraagde woorden? Horizontaal: 1. 55724760; 6. 56430000; 12. 1140; 14. 1200; 15. 13; 17. 237600; 20. 13; 21. 224; 22. 100; 23. 525; 24. 12; 25. 9; 27. 60; 28. 12; 30. 1; 31. 13230; 33. 168; 35. 504; 37. 2520; 38. 60; 39. 264; 40. 162; 42. 113400; 45. 21280; 49. 84; 51. 1400; 53. 135; 54. 90; 56. 15; 57. 5; 58. 36; 59. 6900; 60. 1188; 61. 1764; 62. 19; 64. 25270; 67. 171; 68. 25200; 70. 4410; 73. 218400; 74. 49896. Verticaal: 1. 13002444; 2. 171; 3. 360; 4. 180; 5. 831600; 7. 194040; 8. 20; 9. 990; 10. 228; 11. 42000; 13. 240; 16. 182; 18. 300; 19. 300; 20. 156; 26. 585; 29. 40; 32. 97200; 34. 360; 36. 110; 37. 19; 41. 5835375; 43. 132; 44. 730296; 46. 3175200; 47. 350; 48. 1354320; 50. 36; 52. 27930; 55. 1425; 56. 900; 63. 3600; 65. 133; 66. 3078; 68. 40; 69. 195; 71. 28; 72. 7. Oplossingen, uilsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. ADVERTENTIE Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant f I COP. MARTEN TCCNDPR 28. Zoals Geheim Agent nummer 39 reeds vermoed de, was de verdwijn-drank uitgewerkt. En het toeval wilde, dat Joris Goedbloed zich juist naar een ge deelte van de stad begaf, waar de beide man nen van de geheime dienst naar hem zochten. „Daar zijn de heren.prevelde hij, naar de over kant van de straat kijkend. „Gelukkig heb ik mijn le- gerkleding verwisseld voor iets minder opvallends, an ders zou ik gewis moeilijkheden krijgen! Maar kom aan winstgevende zaken wachten mij! Hier is de Nuts- bank en wanneer ik mij daar nu eens onzichtbaar naar binnen begeef. Verder kwam hij niet, want op dat moment kwamen de beide geheime agenten in beweging. „Halt"! riep een van hen. „Staan blijven! En maak geen beweging! „Helaas"mompelde Joris geschrokken. „Ik heb te lang getalmdEn ik ben bang dat die heren onaardige bedoelingen heb ben. RAKETTEN p!E ZUN DOOR DE KAN GOEROES UIT6EU0NDEN LET Op - DIT 15 DE EERSTE TRAP... rfi'ti f;r,t it-5. t'n y.ut PUZZEL NO. 15 G R A N I E T P A R 0 D I E 0 0 0 0 R 0 L R T E - I R E I N D I A A N - M E L D I N G L T D - U E A L I R 0 L E N A L G E B R A - A R G L I S T E - - - Y - - - E - - - A T E N D E N S - T I L B U R G E R N 0 R U E R I U - A I L M A A N D A G - W I N G E R D I K G - A I E E E E N N N T 0 0 N D E R T 0 E G A N G De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. De Mitex, de organisatie waarin de drie ondernemersbonden in de textiel-delail- handel samenwerken, heeft de werkne mersbonden voorgesteld akkoord te gaan met een loonsverhoging van drie percent in plaats van de vier percent, die eind vorig jaar door de regering is aangegeven. De werknemersbonden staan op het standpunt dat dit voorstel onaanvaardbaar is. De Mitex verlangt ook een gedeeltelij ke afbraak van de bepalingen die op de arbeidstijd betrekking hebben en ook dit wijzen de werknemersorganisaties af. „Mercurius", het orgaan van de Alge mene bond Mercurius, de bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank en verzekeringswezen en de vrije beroe pen verwacht dat er nu voor de DECOM, de commissie waarin de drie werknemers bonden samenwerken, weinig anders op zit, dan deze zaak voor te leggen aan het College van Rijksbemiddelaars. (Van onze correspondent) WEERT Honderdvijftig mannen zul len binnen twee maanden in de voorma lige Frans Beeren-fabrieken in Weert aan het werk kunnen. In het najaar zal er ook weer een boterham te verdienen zijn voor een 75-tal vrouwen. Mr. P. Jacobs, sinds 16 maart curator van het failliete Frans Beeren-Bedrijf, is nu zonder garanties en medewerking van de rijks overheid er toch in geslaagd de onroe rende goederen van de onderneming in Weert en Venray van de hand te doen. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Unilever heeft een meerderheidsbelang verworven in Scado-Archer-Dahiels NV en in met deze onderneming gelieerde maatschappijen. Scado, waarvan het hoofdkantoor in Zwolle is gevestigd, is gespecialiseerd in de fabricage van alkydharsen (bindmid delen in de verfindustrie), weekmakers (voor de plasticindustrie) en onverzadigde polyesters (materiaal voor boten, diverse toepassingen in de bouw etc.) Voor Unilever die in West-Europa en elders reeds verscheidene belangen in de chemische sector heeft, betekent deze deelneming een mogelijkheid tot verbre ding van haar activiteiten in deze sec tor, die gezien de moderne ontwikkelingen steeds belangrijker wordt. Scado heeft in Nederland in totaal 400 mensen in dienst. Drie textielfabrieken, Rosita N\' In Sit- tard, Etex in Someren en de Brabant se textielmaatschappij Artex in Aarle- Rixtel zijn de nieuwe eigenaressen. Sa men zullen deze drie de stoffenfabriek van Frans Beeren weer op gang brengen. In het najaar zal ook de produktie van de Linda-Lu artikelen weer worden hervat. Een groot deel van de fabrieksgebouwen blijft voorlopig nog leeg staan. Koorts achtig worden daar huurders voor ge zocht. De gemeente Weert overweegt voor een lange reeks van jaren het grote kan toorcomplex van de voormalige tricotage- fabrieken van de nieuwe eigenaressen te huren. Mr. Jacobs was donderdag, nadat de kogel rond zes uur 's avonds door de kerk was gegaan, opgelucht. „Jammer, dat de regering de gevraagde garanties niet heeft kunnen verlenen. De minister van economische zaken wilde wel, maar het huidige regeringsbeleid liet die oplos sing voor de Frans-Beeren-groep niet toe", zei hij donderdagavond. Vandaag gaat het ontslag definitief in voor alle bijna duizend werknemers van de NV. Tricotagefabrieken Frans Beeren in Weert. Vijf in modestoffen gespecialiseerde le den van de Koninklijke Nederlandse Tex- tiel-Unie NV (KNTU) hebben onderling een modegroep, de KNTU Fashion Group gevormd teneinde door een doelbewuste coördinatie wat grondstof, doekconstruc tie en kleur betreft, hun greep op de Euro pese markt te vergroten. Het betreft hier de bedrijven Menko te Enschede, Kersse- makers te Beek en Donk, ten Hoopen te Haaksbergen, Jordaan-ter Weeme en Har- dick te Haaksbergen. ADVERTENTIE 91. Op een teken van Rechter Tie heb ben de soldaten de goudsmid Lie Max ge ketend en weggevoerd. De schilder Lie Ko, die met lijkbleek gelaat naar het stoffelijk overschot van Jade in de crypt heeft gestaard, zegt met gebroken stem: „Ja, ik heb het wel gevoeld dat Jade dood was, al die tijd.Ik heg verleden jaar met die schurk van een broer van me gebroken, edelachtbare, omdat ik toen al hem ervan verdacht heb, dat hij bij haar verdwijning betrokken is geweest. Ik nam die lammeling Yang alleen maar in dienst om hem uit te horen, want ik wist dat ook hij mijn broer van een mis daad verdacht-. Ja, het raas mijn broer Yang alleen maar om Jade's geld te doen. Maar ik.ik had haar lief.De schil der staart somber voor zich uit. De voor malige prefect Woe slaat zijn hand tegen zijn voorhoofd. „Ik ben ziende blind ge weest!" riept hij uit. „Ziende blind!" Dan neemt hij de schilder bij zijn arm. Samen verlaten zij de hal. Rechter Tie gaat naar Tsjiao Tai die met gekruiste benen op de vloer zit met het hoofd van de dode Len tebloesem tegen zijn schouder. De rechter zegt zacht: „De hemel besliste dat door deze moedige jonge vrouw drie misdaden zouden worden ontraadseld, Tsjiao Tai". Tsjiao Tai strijkt met zijn grote hand over haar stil gelaat en fluistert: „arme prin ses." 811. Met een hevige klap bonkte de heks tegen de mast van het goede schip Kokanje. Er klonk een krakend geluid: Bram wist niet zeker of het de bezem, de mast of de heks was. Karo danste opgewonden heen en weer. „Jij kwam van rechts. Bram, jij had voorrang", riep hij alsof er een politieman in de buurt was. „En ik zag duidelijk, dat ze geen hand uitstak. En d'r bel deed het ook niet." Bram luisterde nauwelijks naar de op gewonden kreten van de scheepskat. Hij droeg de bewusteloze heks in de kajuit en keek aandachtig naar haar gezicht. „Ze komt wel weer bij", zei hij blijmoe dig. „Maar voordat het zover is moeten we even overleggen. Die Grote Golf be valt me niets.en dat noodsignaal, dat we opvingen, net zomin.en nog min der de aanwezigheid van deze toverkol. Laten we haar vastbinden maar zon der haar pijn te doen en voorlopig aan haar lot overlaten. Het is nu van het grootste belang, dat we mensen te hulp komen, die ons daarom hebben gevraagd." „Hoe wil je er komen?" vroeg Karo. „Op haar bezemsteel", zei Bram.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17