Grieks leger neemt macht in handen om „orde te handhaven „Koninklijk besluit" met Konstantijns handtekening HET WEER De Jong en Van Hall ontkennen Conclusies rapport-Enschedé over burgemeestersbeleid nog niet in kabinet behandeld Bommen op Haiphong morris ELZER's UST Geen deelnemer met alles goed Wel of geen parade in Amsterdam op 1 mei? V erantwoordings- plicht van burgemeesters Leven wordt 1 juli ruim 2 duurder Twee gewonden bij gas-explosie Critiek christelijke politiebond op mr. Van Hall Meldingsplicht BVD voor ambtenaren niet algemeen Zes vrachtwagens in brand Woonkunst 52e JAARGANG NUMMER 145 VRIJDAG 21 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9 12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje LAATSTE NIEUWS Premier Kanellopoulos gearresteerd De sporttoto Koud en harde wind - Herziening Gemeentewet Het woord is aan Minister Beernink: hazenberg CAMEL - TWEEDJASSEN HOEDEN PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE DEKKERS IJmuider Courant LONDEN (Reuter, AFP en AP). In Griekenland heeft het leger de macht in handen genomen. Dit ge beurde op grond van een koninklijk besluit, getekend door koning Kon- stantijn, minister-president Panayo- tis Kanellopoulos en het Griekse ka binet. Alle telefoonverbindingen met Athene, de Griekse hoofdstad, zijn verbroken. De verbindingen met Griekenland waren toch al verbroken, want donderdagochtend vroeg ging het personeel van de Griekse tele communicatie voor 24 uur in staking. Het luchtverkeer tussen Londen en Athene werd vanochtend afgelast. Vandaag zal de Griekse stafchef een radiorede houden. Vermoedelijk wordt hiermee bedoeld de stafchef van het leger, luitenant-generaal Gre- gorios Spandithakis. Waarnemers in Londen maken uit het koninklijk decreet op dat het leger met de staatsgreep de positie van de 26-jarige koning en die van de interim-regering wil versterken tegenover de leider van de Unie van het Centrum, de voormalige premier George Papandreou, die in 1965 na een geschil met de koning aftrad. Volgens de uitzending van de legerra- dio, die in Londen werd beluisterd, is de maatregel genomen ter handhaving van de openbare orde. Alle voertuigen moes ten de straten van Athene verlaten en het publiek werd gewaarschuwd geen levens middelen te hamsteren. In de uitzen- Griekse militairen hebben premier Panayotis Kanellopoulos en andere be langrijke ministers en politieke leiders gearresteerd. Volgens de echtgenote van de premier was Kanellopoulos in een auto gesleurd en weggevoerd. De cijfers van sporttoto 42 luiden: aan tal deelnemers: 583.683; totale inleg: f 796.194. Prijzenbedrag 262.744. Eerste orijs 144.509,20. Geen meldingen, zodat deze prijs voor naar de tweede prijs en voor l/s naar de derde prijs ging. Tweede prijs: 175.162,67, 12 meldingen, bruto 14.596,80. Derde prijs: 87.581,33, 21 meldingen, bruto ƒ4.170,60. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9, 11, 1,1 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3, 11 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op see 7 Medische verzorging 7 Kunst 19 Radio en tv19 Films 7, 19 Uitgaan in Haarlem 19 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 17, 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 15, 23 Schrijvende lezers 9 Topsy 20 Ferdinand 10, 12 Luidsprekers 12, 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, afgewisseld door buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde noordweste lijke wind. Vrij koud met in het zuidoosten van het land kans op nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Premier Kanellopoulos ding, afkomstig van een legerzender in de hoofdstad, werd verder gezegd, dat de effectenbeurs van Athene is gesloten. Over het lot van 's lands politici is met geen woord gerept. Volgens in Londen ontvangen onbevestigde berichten zouden enige politieke figuren zijn gearresteerd. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Athene dat daar tanks patrouil leren door de verlaten straten. Scholen zijn gesloten en het radiostation zwijgt. Kranten zijn niet uitgekomen en buiten de politiebureaus staan wachtposten. De Griekse koning, Konstantijn, kwam op 6 maart 1964 op de troon na het over lijden van zijn vader koning Paul. Het jaar daarop kwam hij in conflict met pre mier George Papandreou leider van de Unie van het Centrum, een gematigd link se politieke beweging en de grootste par tij van het land. De kern van het conflict was Papandrou's streven naar zuivering van de strijdkrachten van rechtse ele menten. Toen de premier op 15 juni 1965 vrijwillig aftrad ontstond een politieke crisis die tot op heden nog niet is opge lost. Ook Papandreou's zoon, de voorma lige minister van Economische Zaken, An dreas Papandreou, is in conflict met het leger over de „Aspida"-affaire. Hij is er van beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij de geheime linkse militaire or ganisatie „Aspida" (schild), die een mi litaire omwenteling zou hebben voorbe reid. Op de Griekse ambassade in Rome werd vandaag vernomen dat ondanks de militaire staatsgreep de Griekse verkie zingen op 28 mei gewoon zullen doorgaan. Premier De Jong heeft in de Tweede Kamer geen positief antwoord gegeven op de vraag van de PvdA-fractieleider drs. Den Uyl over een militaire parade in Amsterdam op 1 mei. De premier zei dat het aanvankelijk het plan was ge weest Koninginnedag, welke dit jaar op zondag valt, op maandag te vieren. Men wil echter de bewegingsvrijheid van de militairen zo min mogelijk beperken en daarom wordt thans overwogen hoe het aantal aan parades deelnemende militai ren kan worden beperkt. (Van onze parlementsredaktie) De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, denkt er op het ogen blik niet aan af te treden. Dit zei hij gisteravond in antwoord op vragen van journalisten tijdens een receptie in de hoofdstad. De burgemeester be stempelde de publikatie in een aan tal bladen over de inhoud van het rapport-Enschedé (de commissie lot onderzoek van de achtergronden van de gebeurtenissen in Amsterdam) als „een fabel". De kwestie-Van Hall is gisteren ook in de Tweede Kamer uitvoerig aan de orde geweest, naar aanleiding van vragen van mr. Van Mierlo van D'66. De minister president ontkende dat de beslissing over een ontslag van burgemeester Van Hall al gevallen zou zijn. De berichten daar over liet hij geheel voor rekening van de bladen die ze publiceerden. Hij zei dat het rapport van de Commissie-Enschedé eindigt met zeven beleidsvragen, die de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft premier De Jong over het streven van de fractie D'66 om met een eigen westontwerp te komen inzake de verant woordingsplicht van de burgemeester ge zegd dat de commissie voor de herziening van de Gemeentewet gisteren reeds op dracht heeft gekregen om dit onderwerp versneld te behandelen. De premier vond het invoeren van een verantwoordingsplicht voor de burgemees ter betreffende de handhaving van de openbare orde een moeilijke zaak. Hij legde uit dat dit onderwerp deel uit maakt van een herziening van de Ge meentewet, die in gedeelten wordt gewij zigd en later geheel zal worden herschre ven. Het onderwerp kan volgens hem moeilijk worden losgemaakt van de ver antwoordingsplicht ter zake van daden van mede-bewind. De regering zal echter be kijken of het mogelijk is de door D'66 verlangde voorzieningen los te koppelen en naar voren te schuiven. regering moet beantwoorden. Zodra dat is gebeurd zullen de betrokkenen van de antwoorden in kennis worden gesteld, waarna het rapport zal worden vrijgege ven. Dat zal op zeer korte termijn geschie den. Premier De Jong zei niet wie hij met het woord „betrokkenen" bedoelde. De regering zal aan het rapport een begeleidende nota toevoegen. Een tweede rapport van de commissie-Enschedé dat volgens enkele Kamerleden bijna klaar zou zijn heeft de regering nog niet be reikt. Premier De Jong zei dat de situatie in Amsterdam de regering met grote zorg vervult. Er zal zo nodig voor worden ge zorgd dat de politie in Amsterdam bij stand krijgt. De premier voegde eraan toe, dat de zaak niet alleen met de politie kan worden opgelost. De ongeregeldheden zijn echter in de eerste plaats een aange legenheid van het gemeentebestuur. Dat heeft er voor te zorgen dat er betere ver houdingen in de stad komen. Ondanks de formele ontkenning van premier De Jong en burgemeester Van Hall neemt men in de politieke kringen aan dat het heengaan van de Amster damse burgemeester slechts een kwestie van tijd is. .Met name in de kringen van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid wordt de materiële juistheid van het bericht onderschreven, ook al weigert fractieleider drs. Den Uyl officieel commentaar. Drs. Van Thijn, de fractielei- SAIGON (Reuter en AP) Toestellen van de Amerikaanse marine hebben gis teren twee energiebedrijven in Haiphong gebombardeerd. Het was de eerste keer dat doelen bin nen de stad Haiphong werden bestookt. Piloten van de vliegkampschepen „Kit ty Hawk" en „Ticonderoga" voerden twee aanvallen uit op de twee krachtcentrales. De eerste aanval vond plaats omstreeks het middaguur, de tweede halverwege de middag. Piloten van Amerikaanse verkennings vliegtuigen meldden later: „Er branden geen lichten in Haiphong of Hon Gai." Hon Gai is de wijk ten oosten van Hai phong die ook werd aangevallen. Het Noord Vietnamese persbureau meld de gisteren dat vijf Amerikaanse vlieg tuigen boven Haiphong zijn neergescho ten „tijdens luchtaanvallen op woonwij ken en industriële installaties van de stad. Verscheidene vliegtuigen werden bescha digd." Het totaal aantal neergeschoten Ameri kaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam volgens het persbureau is nu 1.767. der van de P.v.d.A. in de Amsterdamse gemeenteraad, wilde vanochtend slechts meedelen dat het verzet in de Amster damse gemeenteraadsfractie en in de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. te gen mr. Van Hall groeit. Uit de formele ontkenning van pre mier De Jong is op te maken, dat er inderdaad nog geen sprake is van een ontslagaanvrage door mr. Van Hall, maar dat hebben wij ook niet geschreven. Dat de heer Van Hall moet heengaan is hoogst waarschijnlijk beslist in de ambtelijke top van de betrokken ministeries, Binnenland se Zaken en Justitie. De zaak is waar schijnlijk nog niet formeel onderwerp ge weest van kabinetsraad en daardoor kon premier De Jong formeel verklaren, dat er nog geen beslissing is gevallen, omdat het kabinet in dezen het laatste woord heeft. Bovendien kon de premier niets anders doen dan de juistheid van het be richt ontkennen, omdat er nog koorsachtig gezocht wordt naar een opvolger. Wat de positie van mr. Van Hall be treft: Men moet aannemen dat hij inder daad nog niet op de hoogte is van de ambtelijke beslissing in Den Haag. De re gering is zo blijkt uit de woorden van premier De Jong nog niet in de gele genheid geweest om met hem te spreken en er wordt kennelijk buiten hem om ge werkt bij het zoeken naar een opvolger. Premier De Jong heeft gezegd, dat het antwoord van de regering op de beleids vragen, die aan het slot van het interim- rapport-Enschedé zijn gesteld, op zeer korte termijn zal worden gegeven. Er hoeft met aan te worden getwijfeld dat één van die vragen zal gaan over de vervanging van burgemeester Van Hall. Het was voor de premier een onmoge lijke opgave om nog in te gaan op de in houd van een krantebericht dat meldt dat de burgemeester van de hoofdstad heengaat, zonder dat de betrokkene zelf op de hoogte is gesteld. Hier komt nog bij dat het tijdstip waar op de beslissing formeel van kracht zal worden, nog niet te geven is. De heer Van Hall kan immers niet ontslagen worden, maar moet zelf ontslag vragen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het leven wordt per 1 juli ruim 2 pet. duurder. Dit moet wor den opgevangen door de anderhalf pet. loonsverhoging die voor die datum is toe gestaan, plus de verlaging van loon- en inkomstenbelasting. De extra duurte vloeit voort uit de huurverhoging en de ver zwaring van de sociale premielast. Vanmorgen werd Eerwacht dat de werkgevers en werknemersorganisaties, die vanmiddag aan de vergadertafel gin gen zitten om te beraadslagen over de verdeling van de sociale premielast, mi nister Roolvink (Sociale Zaken) het vol gende zouden adviseren: van de premie voor de nieuwe arbeidsongeschiktheids verzekering (invaliditeit) gaan de werk nemers 0,75 percent betalen. De werkge vers betalen de rest van de 4,2 pet, om dat zij ontlast worden van de huidige in- validiteitspremie. De Ziekenfondspremie blijft fifty-fifty, wat aan beide zijden 0,1 pet. verhoging betekent. De huurverho ging wordt niet gecompenseerd en kost de werknemers gemiddeld 1,3 pet. Tijdens een door de VVV georgani seerde bijeenkomst in het Havenge bouw te Amsterdam heeft burge meester Van Hall miss Tourisme uit Singapore, Molly Ang Mooi Hua, ontvangen. De foto toont van links naar rechts burgemeester Van Hall, miss Tourisme en VVV-directeur J. N. Strijkers. Uit een lekke leiding stromend gas heeft vannacht in de Ericastraat in Nij megen een arbeidershuis, bewoond door het acht leden tellende gezin Van Well, in een puinhoop veranderd. Bij de ont ploffing, die in de wijde omgeving hon derden ruiten deed sneuvelen, liepen de heer en mevrouw Van Well ernstige ver wondingen op. Zij verkeren evenwel niet in levensgevaar. Twee kinderen werden naar buiten ge slingerd en vielen op straat. Hun vader en moeder, alsmede vier broertjes en zus jes, werden door buren uit het puin be vrijd. Alleen de ouders liepen letsel op. V auvenargues De edelmoedige geeft minder raad dan bijstand. Niet de politie is er schuldig aan dat er niet eerder is ingegrepen bij de wanorde lijkheden in de hal van het Amsterdamse Centraal Station, maar de burgemeester van Amsterdam. Dit is de mening van de heer D. Rook, voorzitter van de bond van christelijke politie-ambtenaren. Hij uit die mening in een hoofdartikel in het orgaan van zijn bond. De politie mocht slechts op uitdrukke lijk verzoek van de spoorwegen in de hal optreden. De heer Rook verwijt burge meester Van Hall, dat hij deze toestand heeft getolereerd. „Een algemene verplichting voor amb tenaren om aan de BVD inlichtingen te geven bestaat niet", heeft de minister van Binnenlandse Zaken mr. H. K. J. Beernink verklaard in antwoord op vra gen van de Kamerleden mevrouw Singer- Dekker en Franssen (P.v.d.A.) en Wie- benga (P.S.P.). „Voor bepaalde categorieën van ambte naren geldt een verplichting om de BVD behulpzaam te zijn bij zijn werkzaamhe den en om deze inlichtingen te geven". De minister wijst er op dat voor alle ambtenaren, ook die van de BVD, geldt dat zij bij hun werkzaamheden gebonden zijn aan de wet. Inbreuken op het brief geheim kunnen alleen geschieden op last van de rechter in de door de wet om schreven gevallen. De Kamerleden kunnen vertrouwelijk kennisnemen van het vertrouwelijke KB nr 51 van 8 augustus 1949, waarin nade re regels zijn gegeven met betrekking op de organisatie, de werkwijze, de taak en de samenwerking van inlichtingen- en veiligheidsdiensten. VENLO. Op de Venlose loswal zijn zes voertuigen van het expeditiebedrijf Manders verbrand. De inhoud, waarde ongeveer 150.000, werd een prooi der vlammen. De brand is ontstaan door achteloosheid van enkele dieven. Bij het stelen van een bankstel hadden zij brandende lucifers weggesmeten. De Venlose recherche heeft twee inwoners van Venlo gearresteerd, verdacht van diefstal en brandstichting. Bij een van de twee stond thuis het bank stel opgesteld. ADVERTENTIES WIJ HEBBEN ONZE BONBON- FABRICAGE UITGEBREID EN GEAUTOMATISEERD Het bijzondere van eigengemaakte bonbons is, dat daarin roomboter en slagroom worden verwerkt. TER KENNISMAKING 100 gram van 1.50 nu 1.35 150 gram van ƒ2.20 nu ƒ2.00 250 gram van ƒ3.65 nu ƒ3.30 ZATERDAG 6 mokka's in een doosje ƒ2.70 Mokka Roomtaartje 3.00 U snijdt er 8 punten uit DUS NAAR mmm heerlijk I Tel. 6479 Kartel joriaatnMt Haarlem - Tel. 155SI Leidseatraal (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 51U Amsterdam HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN Voor modern vakwerk DAMESKAPSALON Permabel en Cold-wave Pruiken en haarstukjes Lange Nieuwstraat 471, Tel. 8166. INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 Telefoon 20874 Haarlem Als een actief lid van een vooraan staande banketbakkersgroep zijn wij, mede in staat door onze studiegroep op banketbakkersspecialiteiten, steeds in staat iets nieuws te brengen. A.s. zaterdag ter kennismaking als reklame 3 Plundergebakjes en 3 Plunderbroodjes voor 1.80 Patisserie

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1