D '66 maakte Kamerdebat levendig Oppositie verlangde vergeefs meer werkgelegenheid Ook moties over ontwikkelings hulp en financieel meer jarenplan haalden het niet adviescentrum m n Lk m pi Olie op strand in De Hoek 11 Al house of lords sturka Agenda voor Haarlem en de IJmond ■aL Kort en bondig KEUKENCENTRUM IJMUIDEN 0LDA Valse dollars in omloop Paul de Groot beschuldigd „De Brillenspecialist" Doden in het verkeer Ministers naar begrafenis van Adenauer Geen speciale beurzen voor topsporters Opperman valt van stelling Weer provo's met „Teleraaf" aangehouden Koud en onstabiel II VRIJDAG 21 APRIL 1967 2 Staatscommissie Werkloosheid In Vrij Nederland 'brillenspecialist 1 n 1 1 Heeft die vlotte mJÊUÊUÊ kostuums en HAARiiM-AMSTEflOAM Gen. Cronjéstraat 86 - Haarlem N. kolherts Haarlem MMMMm Velsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN e (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regeringsploeg van minister-president De Jong is gisteravond ondanks felle oppositie van P.v.d.A., Democraten '66, P.S.P. en C.P.N. ongehavend uit de Kamer debatten over de regeringsverklaring tevoorschijn gekomen. Het nieuwe kabinet doorstond na het antwoord van premier De Jong een reeks aan vallen op zijn beleid, die in een vijf tal moties waren verpakt. De moties, die betrekking hadden op de werkgelegenheid, de ontwikkelings hulp, staatsrechtelijke vernieuwingen, meerjarenplanning en de defensie uitgaven werden alle door een eens gezind optreden van de regeringspar tijen verworpen. In de vrij roerige debatten hadden de regeringsfracties echter wel moeite het heleid van de nieuwe regering overeind te houden. Dat was niet in de laatste plaats het gevolg van het actieve optreden van D'66 dat bij zijn pogingen om het ka binetsbeleid op sommige onderdelen om te buigen, opvallend veel steun kreeg van de P.v.d.A. en de P.S.P. Dat was bij voorbeeld het geval bij het voorstel van mr. Van Mierlo om de ontwikkelingshulp drastisch te verhogen door een aanpassing aan de bestedingsmogelijkheden van de arme landen. De regeringsfracties, die ge noegen namen met de toezegging van de premier dat de hulp geleidelijk tot 1 per cent van het nationale inkomen zal wor den opgevoerd, stemden tegen de motie, die mr. Van Mierlo daartoe had inge diend. De motie werd verworpen met 95 tegen 42 stemmen. Tevoren had mr. Van Mierlo in een le vendig interruptie-debat de beschuldiging van drs. Schmelzer afgewezen dat hij met zijn motie iets verlangde dat onmogelijk is te overzien. Ook verzette hij zich te gen de opvatting van mr. Toxopeus (V.V.D.) dat over de hoofdlijnen van het regeringsprogramma afspraken zijn ge maakt. waaraan niet meer te tornen valt. Mr. Biesheuvel (A.R.) noemde het streef cijfer van 1 percent al een aardige ver dubbeling van de uitgaven van 450 tot 800 miljoen gulden. Boerenleider Koe koek vond dat D'66 zich drukker maakt over de ontwikkelingslanden dan over het eigen land. „Als we zo doorgaan zijn we binnenkort zelf ontwikkelingsland", zei hij. Staats. Van Mierlo kreeg voor zijn motie de steun van de P.v.d.A. Verworpen werd ook de motie van D'66 waarin werd gevraagd de taakomschrij ving voor de staatscommissie die het kies stelsel moet bestuderen pas na overleg met de Kamer vast te stellen. Zelfs de P.v.d.A. had aan 'n dergelijke motie geen ADVERTENTIE U hebt altijd in ons nieuwe voor kook-, verwarmings-, koel en wasapparaten Cruquiusweg 25 - Heemstede (naast de gasfabriek) Dagelijks geopend van 8.30-17.30 uur. 's Zaterdags van 9-17.00 uur groot parkeerterrein doorlopend demonstraties levering via Uw installateur C.J. VAN DEN BROEK HAARLEM TECHNISCHE HANDELSONDERNEMING N.V. Cruquiusweg 25 Heemstede - TeL02500>84350* In twee Heerlense warenhuizen zijn door een onbekende met een Amerikaans accent sprekende Engelsman een aantal valse vijftien dollarbiljetten uitgegeven. Het zijn falsificaties van in 1934 in om loop gebracht bankpapier. Ook in 1956 werden deze valse biljetten in West- Europa verspreid. Daarna zijn ze niet meer gesignaleerd. behoefte meer nadat de minister-presi dent zich bereid had getoond over de op dracht die de commissie zal krijgen, met de betrokken Kamercommissies van ge dachten te wisselen. De premier had gro te bezwaren tegen de voorstellen van D'66 omdat de Kamer daanpee op de stoel van de regering zou gaan zitten. De motie werd dan ook met slechts de steun van de P.S.P. bij zitten en opstaan verworpen. Evenmin bleek er veel behoefte te be staan aan een uitspraak over de wense lijkheid om op 't gebied van de overheids uitgaven tot meerjarenplanning te komen. Hoewel de minister-president ook op dit terrein enige toezeggingen had gedaan (Er wordt gestreefd naar meerjarenplan nen voor bepaalde uitgavencategorieën), handhaafde D'66 zijn motie. Ook deze mo tie, die de steun kreeg van de P.v.d.A. en P.S.P. werd bij zitten en opstaan ver worpen. Verworpen werd ook een motie van P.v.d.A., P.S.P. en D'66 .waarin om tal van maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid werd gevraagd. De mo tie, die behalve door de indieners alleen steun kreeg van de C.P.N., werd verwor pen met 91 tegen 45 stemmen. Dat ge beurde nadat de minister-president nog maals met nadruk had verklaard dat de regering alles in het werk wil stellen om de werkloosheid zoveel mogelijk te be strijden. „De regering deelt de zorg over de toenemende werkloosheid en wil in haar beleid een centrale plaats geven aan de bevordering van de werkgelegenheid." aldus premier De Jong. Maar op deze toe zegging kwam nogal scherpe critiek los en niet alleen van de oppositie. Ook de regeringspartijen brachten wensen naar voren. Drs. Den Uyl (P.v.d.A.), drs. Schmelzer (K.V.P.) en de heer Mellema (C.H.U) drongen aan op spoedige publi- katie van de toegezegde nota over het noorden van het land. De heer Bakker (C.P.N.) was teleurgesteld over de maat regelen voor de textielindustrie en consta teerde sarcastisch: „De regering heeft Paul de Groot, voorzitter van de C.P.N. heeft in de oorlog, toen hij in Zwolle was ondergedoeken, geen illegaal werk willen verrichten, aldus stelt Igor Corne- lissen in Vrij Nederland. Ook is hij schul dig aan de arrestatie van de communist Lou Jansen door de Duitsers. Jansen is later vermoord. Volgens Cornelissen heeft De Groot ook naar Rusland willen uitwijken, maar dit is door de Komintern geweigerd. Hij diende hier het illegale werk te organiseren. zich bij de werkloosheid neergelegd." Mr. Biesheuvel (A.R.) vond dat de regering zo spoedig mogelijk met concrete plan nen moet komen. De mededeling van de minister-presi dent dat ook de defensie-uitgaven betrok ken zijn bij het financiële overleg binnen het kabinet over de begroting van 1968, ontnam tenslotte ook een door de heer Lankhorst (P.S.P) ingediende motie, waar in om een beperking van deze uitgaven gevraagd werd, het gewenste effect. Zijn motie werd met 90 tegen 43 stemmen ver worpen. Ook hier stemden P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en D'66 voor. ADVERTENTIE Ma Mi'aAA JU •k 30°/o korting op ALLE monturen en voor IEDEREEN if ziekenfondsleden BOVENDIEN de gebruikelijke vergoedingen Leden Co-op Haarlem 5 extra korting. 2 jaar verzekerd tegen breuk en verlies. Jansstraat 56, telefoon 10180 (tegenover Gerechtsgebouw) Rijksstraatweg 86 c, tel. 51254 Een tweejarig jongetje, Jerfaas de Jong uit Zeist, is bij het oversteken van de Laan van Beek en Roy en nabij zijn ouderlijke woning aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Op een kruising in Heerhugowaard is het zestienjarige meisje S. Weggelaar, woonachtig in deze gemeente, met haar bromfiets tegen een auto aangereden. Het meisje overleed later op de dag in het centraal ziekenhuis te Alkmaar. De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zullen op dinsdag 25 april namens de Nederlandse regering in Keulen aanwezig zijn bij de plechtige uitvaart van oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer. Bij het licht van de koplampen is men gisteravond begonnen met het schoonmaken van het strand, dat door stroken zwarte olie is besmet. In Hoek van Holland is gisteren een deel van het strand besmeurd met een olieachtige stof. Het betreft een strook van twaalf kilometer. Met bulldozers' en tractoren heeft men de verontreiniging aangepakt. Het ministerie van Verkeer en Water staat is van oordeel dat de verontrei- ninging niet van zodanige aard is dat men zich zorgen moet maken. Het vermoeden bestaat dat de olie af komstig is van de „Alkyone", die gisteren van de zuiderpier is losgetrokken en daar bij waarschijnlijk olie heeft verloren. Dodelijke messteek. De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige jongen uit Den Haag, die tijdens een gevecht met een 40-jarige kelner deze een mes in het hart stak, waardoor de man ter plaatse overleed, veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, waafvan drie maanden voor waardelijk. De kelner, die onder invloed van drank verkeerde, had het gevecht uitgelokt. ADVERTENTIES Minister Klompé wil geen speciale studie beurzen instellen voor topsportlieden, zegt zij in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (K.V.P. „Nog afgezien van de consequenties Wélke êeh dergelijke vbörzienifijl'zóu'die nen te hebben met betrekking tot top sportlieden, die zich een andere toekomst wensen dan via een bepaalde' studie, vraagt de minister zich af of een scheiding tussen sportbeoefening en de voorberei ding op een maatschappelijke loopbaan wel in het belang is van de amateuristi sche sportbeoefening. De heer Van Rijckevorsel had zijn vraag namelijk als volgt toegelicht: „Top sportlieden zijn vrijwel niet in staat zich door studie en praktijkopleiding tijdig voor te bereiden op een maatschappelijke loopbaan. Vanwege hun belang voor het Nederlandse volk dienen zij als bijzonder geval te kunnen worden voorzien van een volledige studiebeurs, nadat hun veel al zeer korte topsportloopbaan is geëin digd. Zij kunnen dan, met minder zorgen over hun toekomstige maatschappelijke loopbaan, enige jaren van hun jeugd uit sluitend aan de sportbeoefening besteden" Bij de in aanbouw zijnde uitbreiding van de centrale Merwedehaven te Dor drecht is de 34-jarige opperman C. Kus- ters van een stelling op een enkele meters lager gelegen stookvloer gevalen. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermiddag in de drukke Passage twee jongemannen gearresteerd, die liepen te venten met de Amsterdamse provobladen „Provo 15" en „De Teleraaf", een persi flage op het ochtendblad „De Telegraaf". Twintig nog niet verkochte exemplaren van „Provo 15" en één „Teleraaf" wer den in beslag genomen. De jongemannen een twintigjarige timmerman en een 28-jarige fulltime pro vo, beiden uit Amsterdam moesten mee naar het politiebureau. Ze kregen een pro ces-verbaal en konden na een uur weer gaan. Er waren bij de politie weer klachten binnengekomen van Hagenaars, die zich aan de inhoud van de bladen ergerden, maar de arrestatie geschiedde weer om dat venten met drukwerk op die plaats en op dat tijdstip volgens de algemene poli tieverordening van de gemeente 's-Gra- venhage verboden is. ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten origineel FORMICA DROOMKEUKENS Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165- 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770. X Spwllp 5 SsÉïjii- ■-"1 1 Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Wie kan er twee heren dienen" van Carlo Goldini. Regie: Ton Lutz en Nicolaas Wijnberg. Zaterdag, 20 u.: Nederlandse musical „Heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. Regie: Gordon Marsh. Concertgebouw, vandaag, 20 u.: Eeuw feestconcert van het Ned. Roode Kruis door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solisten: Aafje Heynis, alt; Emmy Verhey, viool en Hans Henkemans, piano. Zaterdag, 15 u.: Piano-recital door Ruben Lifschitz. Grote of Sint Bavokerk, zaterdag, 19.30 u.: Orgelbespeling door Klaas Bolt. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „King Kong", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De Boeka niers", 14 j.; vandaag en zaterdag, 23.30 u.: .Legende der liefde", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Drie op de di van", a.l. Zaterdag, 23.30 u.: „Een sadist neemt wraak", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Goed ge schoten Matt Helm", 14 j. Minerva, 20 u.: „Chinese avonturen in China", 14 j.. Zaterdag 14.30 u.: „Winnetou keert terug", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: Nattlek", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Oog om oog, tand om tand", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lilith", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67), Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf' expositie van werken van 50 internationale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks ge opend van 11-17 uur, zondags van 13-17 u. Cruquius Museum, (Cruquiusweg, Heem stede), Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u en 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 u. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. tot 8 mei. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend ep donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk. Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Artlficia (Heemstede): expositie van werk van Max Bueno de Mesquita en Wim Worm. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Gemeentehuis O verveen (Bloemendaal- seweg 158): Exppsitie van kunstwerken van het echtpaar Jorritsma. Dagelijks van 14-19 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Waag (Spaarne): Expositie van werk van Haarlemse kunstenaars (K.Z.O.D.. Tot 24 april. Vleeshal (Grote Markt), Van 21 t.m. 30 april Stedebouwkundige tentoonstelling uit Osnabrück. Dagelijks van 10-17 u. Op zon- en feestdagen van 13-17 u. Vishal (Grote Markt), Van 21 april t.m. 21 mei werken van kunstenaars uit Osna brück. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Op zon en feestdagen van 13-17 u. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vandaag, 21 u.: Jonge artisten. Za terdag, 21 u.: Dick Poons: „Stoel in de hemel". Concertgebouw, zaterdag, 20 u.: Slot- avond van Jong Haarlem vooruit! Poppentheater Merlijn, Hasselaerplein 35, zaterdag 14.30 u.: „Het torenhaantje". Linnaeushof, Bennebroek. Openlucht tentoonstelling van voorjaarsbloemen. Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voor j aarsbloemen. VRIJDAG 21 APRIL City, 20 u.: „Operatie Opium". Stadsschouwburg, 20 u.: „Noodlanding in de Kalahari". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19-21 uur: Expositie werken van Karei Appel. ZATERDAG 22 APRIL Stadsschouwburg, 20 u.: „Noodlanding in de Kalahari". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, Expositie werken van Karei Appel, van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultereel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 21 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nattlek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sesey Gang". W.B. Theater, 20 u.: „The bridge over the River Kwai". ZATERDAG 22 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nattlek"; 23.30 uur: „Striptease des doods". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sesey Gang". W.B. Theater, 20 uur: „The Bridge on the River Kwai". Stem te veel. Een inwoner van Para maribo is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij bij de ver kiezingen van 15 maart twee keer zijn stem had uitgebracht, eerst met zijn eigen stembiljet en daarna in een ander stemlokaal met het biljet van een vriend. Metro-visie. Het gemeentelijk vervoerbe drijf in Rotterdam is van mening dat men als stramien voor het openbaar vervoer in de Rotterdamse agglomeratie moet kiezen voor een net van metro lijnen. Prijs voor Visser 't Hooft. Dr. W. A. Vis ser 't Hooft, voormalig algemeen secre taris van de Wereldraad van Kerken, heeft de Deense Soningprijs in ont vangst genomen voor zijn werk ten gun ste van de eenheid van de christelijke kerken. De prijs omvat een bedrag van 125.000 kronen (62.500 gulden). Pornografische foto's. De Haagse politie heeft 1700 pornografische foto's en een stapel bijbehorende teksten in beslag ge nomen in het huis van een 24-jarige Ha genaar, die inmiddels achter slot en gren del zit. Zijn 21-jarige stadgenoot en me dewerker is ook opgepakt. Om het koper. In Woudenberg hebben die ven de bovengrondse lichtleiding aan de Doornseweg over de lengte van een kilometer gestolen. De leidingen van ko perdraad stonden onder een spanning van 220 volt. De diefstal gebeurde om vijf minuten over twaalf 's nachts, want op dat moment zijn alle elektrische klok ken blijven stilstaan. Lysolgebak. De bewoonster van een boven huis in de Kinkerstraat in Amsterdam moet zich onthouden van handelingen die haar benedenbuurman, een banket bakker, in zijn bedrijf kunnen schaden. Dit heeft de president van de Amster damse rechtbank haar bevolen in zijn uitspraak in het proces van de banket bakker tegen zijn buurvrouw. Zij had de stoep van haar huis met lysol schoon gemaakt, waarbij de lysollucht in de winkel was doorgedrongen. De Keurings dienst van Waren had alle voorraden, 843 gebakjes en alle grondstoffen afgekeurd. De banketbakker had toen zijn zaak een paar dagen moeten sluiten om de lysol lucht weg te krijgen ADVERTENTIE wijn is niet duur! Het KNMI deelt mee: Citiit .IPX TE.OOY :ji8I0 Een depressie, die gisteren boven Zuid- Scandinavië lag, is naar Finland wegge trokken. Een randstoring ervan, die ten zuiden van IJsland tot ontwikkeling kwam, bereikte gistermiddag Schotland en trok vanochtend, vergezeld van regen en onweersbuien, over de Duitse Bocht naar Denemarken. Achter deze storing is de wind naar het noordwesten geruimd en stroomt koude onstabiele polaire lucht over de Noordzee naar onze streken. Een volgende depressie uit de omgeving van Newfoundland zal zich het komende et maal naar IJsland verplaatsen. Zij wordt voorafgegaan door een rug van hoge- luchtdruk, die zich morgen later op de dag over de Britse eilanden zal gaan uit breiden. Langs de oostflank van dit hoge- drukgebied handhaaft zich boven onze omgeving een noordwestelijke luchtstro ming, zodat het koude en onbestendige weer aanhoudt. Maximum- en mlnlmum- tem peraturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regenbui zw. bew. zw. bew. regenbui licht bew. regenbui zw. bew. onweer regen sneeuw sneeuw regenbui sneeuwbui regenbui hagelbui regen zw. bew. regen regen zw. bew. onbewolkt geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. half bew licht bew. half bew. •0 ,B ÏZ <9 a, ES wnw 10 4 wnw li 5 wnw 10 5 w 12 4 w 12 4 w 13 4 w 9 4 wzw 12 2 zzw 4 -0 w 7 1 nno 5 1 wzw 9 4 wnw 6 -0 wnw 12 2 wnw 11 4 wzw 12 4 wzw 16 4 w 18 5 nw 21 6 nw 24 10 n 18 9 zw 13 6 wzw 18 7 zzw 19 10 wzw 20 8 z 21 13 nno 17 8 zo 18 7 w 20 5 z 15 3 windst. 14 8 O 18 8 nnw 17 10 windst. 21 5 windst. 23 8 nnw 20 12 Zaterdag 22 april Zon op 5.30 uur; onder 19.48 uur. Maan op 17.07 uur; onder 4.59 uur. Maanstanden Volle maan24 april 13.03 uur Hoog en laag water in IJmliden Vrijdag 21 april Hoog water 1.01 uur en 13.26 uur. Laag water 8.50 uur en 21.35 uur. Zaterdag 22 april Hoog water 1.54 uur en 14.15 uur. Laag water 9.53 uur en 22.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2