Tineke Wuisman zweeft als wolk tussen hemel en aarde Parachutespringen is allang geen stunt meer ploegstoffen HAAR JOURNAAL SC ZERSSCHR Zonnebrillen- mode 1967 f J - 1 Po VRIJDAG 21 APRIL 1967 9 Geen stunt? lekker lopen Kick Toekomst l" lekker lopen 'cf A - -> >,;f -J"-!-- v* f "!'S -V ,4 Fotoalbum zonder plakkers Zevende dag Koninkrijk Protest Rechtsstaat ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder Reisgeld Bankgebouw Zwembad Roomboter Paspoorten Provocatie 99 99 (Van onze speciale verslaggever) ZEIST. Ze krijgt een duw tegen haar schouder, kijkt naar de man naast haar op het bankje achter in de Cessna. Die man knikt. Ze schuift een grote stofbril voor de ogen, verschikt even haar roodwitte valhelm, trekt zich overeind en gaat in de deuropening staan. Even zoekt ze naar de gele zandcirkel duizend meter beneden ons in de hei. De piloot neemt zoveel gas terug dat het toestel zo langzaam mogelijk zonder stabiliteit te verliezen vliegt. Dan zet ze de linkervoet op het opstapje buiten het vliegtuig, grijpt met beide handen de vleugelrand en plaatst de rechtervoet op de kleine band van het landingsgestel. Even blijft ze zo tegen de wind in ge bogen staan, dan, zonder geluid, zonder enig teken zonder waarschuwing, ver dwijnt ze, zeilt ze met wijdgespreide ar men en benen als een vallende kat de diepte in. Een meisje van 21 jaar suist met een snelheid van 250 kilometer per uur naar de aarde. Tien, vijftien secon den lang valt ze als een snel kleiner wor dende bal onder ons weg totplot seling een wit wolkje zich van haar af scheidt, groter wordt en als een bescher mende koepel boven haar blijft. Tineke Wuisman stuur dan heerlijk „swingend" tussen hemel en aarde haar parachute naar het doel: die cirkel van vijftig me ter doorsnee op die grote lap hei. „De Amerikanen zijn de beste precisie- gpringers" vertelt Tineke Wuisman, die al minstens zestig sprongen op haar naam heeft staan. „De Russen zijn formidabel in „style-jumping." Voor dat onderdeel moet je tijdens je vrije val, die niet meer dan twintig seconden mag duren, allerlei voorgeschreven figuren, zoals bijvoor beeld salto's achterover en cirkels lipks- en rechtsom, uitvoeren. Zoiets als figuur rijden bij het kunstrijden op de schaats." „Gevaarlijk? Waarom? Parachutesprin gen is geen stunt meer. Vroeger, ja, toen ze in allerlei gevaarlijke houdingen uit een vliegtuig tolden en willoos overge leverd waren aan een onbestuurbare dich te koepel en ze maar moesten afwachten waar ze terecht kwamen, toen was het ge vaarlijk. Maar nu, met een gedegen ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing Haarlem» M x kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Nature grondopleiding, waarvoor je tot 1965 naar Frankrijk moest, maar die je nu ook op drie springcentra in ons land kunt krij gen, leer je precies hoe je uit een toestel moet stappen en stabiel moet blijven tij dens de vrije val. Je leert alles van je chute, hoe je die moet vouwen, hoe sim pel dat doek zich opent en hoe gemak kelijk het bestuurbaar is door het grote aantal gaten in de koepel, leer je ook hoe je moet landen zonder iets te bre ken. en leer je als er iets mis gaat Mej. Wuisman, parachutiste. hoe je dat in de lucht kunt verhelpen. Er gaat haast nooit iets mis en als dat eens op de vijftigduizend sprongen gebeurt, heb je altijd nog je reserve-chute bij de hand die je soepel naar de grond zeilt. Bij de allereerste sprong die je maakt heb je enige angstgevoelens, denk je waarschijnlijk: als dat ding nou maar open gaat. Maar als je een paar keer gesprongen hebt verdwijnen die angstgevoelens en maken plaats voor een heerlijk vrij gelukzalig gevoel, om dat je los van alles komt." „Wat je tijdens een vrije val voelt is moeilijk onder woorden te brengen", zegt de charmante Schiedamse lang zaam. „Het geeft je telkens weer een heerlijke „kick" misschien wel omdat je iets doet wat je nooit voor mogelijk hebt gehouden: als mens alleen door het lucht ruim suizen, zonder enig ander geluid dan de wind om je oren Van het moment dat chute-springen zich als sport ontwikkelde is het heel snel ge gaan, werd het vrije vallen ontwikkeld tot een kunst en werden de parachutes steeds beter bestuurbaar gemaakt door toepassing van de aërodynamische wetten. Toen ie mand voor het eerst met een gat in zijn koepel sprong, dacht iedereen dat hij als een steen zou vallen. Hij merkte echter tot zijn verbazing dat hij veel langzamer daalde dan met een dichte koepel en. ADVERTENTIES P"iBdlinsfo«gq dat hij horizontaal veel verder kwam. Nu, met 30 tot 39 gaten in de chute, kun je als met een vliegtuig bijna alle kanten op, bijvoorbeeld zigzaggen in de lucht. Wist u dat je zelfs in de vrije val, als je met een snelheid van 200 tot 250 kilome ter per uur daalt, ook door een bepaalde houding aan te nemen een horizontale snelheid van ongeveer zeventig kilometer per uur kunt bereiken? Met die kunde en middelen is het sprin gen, vooral als je het doet van grote hoog te bij nationale kampioenschappen springen we van zestienhonderd meter geen stunt meer. Onze sport stelt he lemaal geen bijzondere lichamelijke eisen, wel mentale, omdat je nu eenmaal heel snel moet kunnen beslissen." „Er zijn nu drie para-clubs. De eerste Nederlandse parachutistenclub, die nog uit de tijd van de para-commando's in In donesië stamt, de Seppe parachutisten club in Roosendaal en de „Flying Dutch men" op Zestienhoven-Rotterdam. We heb ben in totaal zo'n vierhonderd leden, van wie een stuk of zestig vrije valspringers. Volgens jaar zullen in Grenoble en Mexi co springers onze sport demonstreren op de Olympische spelen, omdat de Flédéra- tion A(éronautique) I(international) het parachutespringen op het wedstrijdpro gramma van de spelen wil hebben. Waar om niet? Veel ruimte hebben we niet no dig en onze sport voldoet aan alle eisen om tot een eerlijke competitie te komen. Parachutespringen is geen sensatie, geen stunt meer, maar een nimmer ver velende sport, met een grote toekomst." ADVERTENTIES verkrijgbaar bij WAGENWEG 1 en 15 - HAARLEM TEL. 1 2816 50 m van het Houtplein VOOR DE DEUR PARKEREN I Speciaalzaak voor prettige schoenen i z in g Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura wyyyiaiiiieii/iA/ewiieweveiniviivvvwiniwwwinivwweeviiyvviiiivieeeerieneeiVMiaeiwiiMiivifWVifVifieiiwevii^ k i- v v >ii<v - X J Zonnebrillen brengen de sfeer van zomer en vakantie met zich mee. Voor de aanstaande zonnige dagen in eigen land of over de grenzen is er weer een grote zonnebrillencollectie gereed. De vormen van de monturen zijn zowel rond, ovaal als rechthoekig. De kleu ren passen bij de nieuwe modetinten. De bril rechts doet wel wat aan auto koplampen denken, het is een „]a- loezieën"bril die ook vorig jaar al op gang maakte. Zonnebrillenmode 1967. Felle kleu ren dit jaar, aangepast aan de nieuwe modetinten: geel, paars, groen, zwart, zilver en goud. De vormen zijn dol: gekarteld, zes- kantig, achtkantig, vierkant, rond, ovaal, rechthoekig en „teevee". Geheel doorzichtige en kleurloze en veloppen van kunststof worden thans in de Verenigde Staten verkocht om foto's te bewaren. Ze kunnen, in de enveloppe, worden opgeborgen in een band en vormen dus een losbladig al bum. De foto's worden niet geplakt en kunnen dus ook niet loslaten en zoek raken. Ze kunnen niet vuil of bescha digd worden als een kind in het album bladert. Een asje in de band, waar op de enveloppen worden bevestigd, zorgt er voor, dat men door het om draaien van een knop de „bladzijden" van het album kan omslaan zonder zelfs het plastic aan te raken. De kunst was, een kunststof te vin den die absoluut doorzichtig was en ook onder de invloed van klimatologi sche omstandigheden niet gaat verwe ren. Vijfhonderd foto's; elk in haar eigen envelop, kunnen in deze nieuwe albums worden opgeborgen. Zoals de heer Van Putten mijn betoog gaat interpreteren (de stukken verkeerd aan elkander plakt), krijgt men zeer be slist hnisvattingen. Zo is het ook met de interpretatie van Gods wet. Het ligt dus niet aan Gods wet, maar aan ons ge bruik of geestelijk misbruik van Gods wet. Als het onze houding zou zijn om in de gehoorzaamheid aan Gods wet onze ge rechtigheid te zoeken, dan vallen we in wetticisme of legalisme, dus wetsgerechtig- heid. Dan gaan we het genadeleven ver anderen in wetleving, die is een ver meende gerechtigheid. „Indien de gerech tigheid door de wet is, dan is Christus tevergeefs gestorven". Gal. 2:11. Maar als we de wet afschaffen of als „doods vijand" gaan projecteren van de gena de, dan komen we in conflict met God zelf. Want wet en genade zijn beide uit de hand Gods gekomen. Naast Zijn gena de blijft ook de heilige wet de openba ring van Zijn heilige en onveranderlijke wil in goed en kwaad. De wet blijft staan in zijn organische samenhang met het genadeverbond. Stellen wij dan door ons geloof de wet buiten werking? Rom. 3:23. Dat zij verre! Dat mag volstrekt niet! Veeleer bevestigen wij de wet! de wetï Wet en genade of wet en belofte zijn géén tegenstellingen die elkaar buiten sluiten. Dat kan ook niet, want zij komen beide uit God! Kan echter de wet de zon de verhinderen of wegnemen? Neen! Maar wèl aanwijzen. De wet onthult juist dat onze redding buiten de wet ligt. Ze horen dus bij elkaar op een bepaalde wijze, in hun functie met betrekking tot onze heilsweg tot het Koninkrijk Gods. D. VINK, Haarlem. In deze spannende tijd, waarin macht hebbers het voor het zeggen hebben en door hun niets ontziende begeerte als het ware ons aller leven in handen hebben wordt zo vaak gezegd en gedacht: Zou er eigenlijk nog wel een God bestaan? Maar wij vergeten dat wijzelf ook deel uitmaken of deel kunnen uitmaken van Gods macht. Wij hebben hel zelf toege laten toen het kwade het goede ging over heersen. Wat deden wij toen? Totaal niets. Het is geen wonder dat God zegt in Johannes 18 36:37: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Indien mijn konink rijk van deze wereld geweest was, zou den mijne dienaren gestreden hebben". Het wordt hoog tijd dat onze ogen open gaan. Het is nog niet te laat, als we maar eendrachtig willen zijn in dit opzicht. En niet teveel door onszelf in beslag geno men zijn. Van harte hoop ik, dat de ware betekenis van Johannes 18 36:37 nu ook beter begrepen zal worden! H. GUDSHOORN, Haarlem Hiermede wil ik ingaan op de brief van de heer Wezenbeek, waarin hij zo van leer trok tegen protestmarsen en sit-downs. Uit deze brief maak ik op dat het de heer Wezenbeek niet zozeer om de marsen zelf gaat, maar wel om het feit dat deze hoofd zakelijk gericht zijn tegen Amerika en vooral tegen de Amerikaanse oorlogspoli tiek in Vietnam. Mijn stelregel is dat ik nooit of te nim mer zal meedoen aan een protestmars of een demonstratie, tegen of voor wie dan ook. Dit feit neemt niet weg dat ik het niet eens ben met alles wat Amerika doet. Vooral het optreden in Vietnam vind ik zeer afkeurenswaardig. Als de leidingge vende figuren in Zuid-Vietnam nu einde lijk eens de Vietcong, waarmee ik ove rigens heel niet sympathiseer, wilde erken nen als een gelijkwaardige gesprekspart ner en deze bestaande organisatie niet lan ger zou negeren, zou de vrede in Viet nam eerder te herstellen zijn dan alle Amerikaanse soldaten en bombardemen ten ooit zullen bewerkstelligen. Volgens mij zijn de protesten alleen maar een weerklank van de afschuw die elk welden kend mens vervult als hij ziet hoe de be volking, zowel van N.- als Z.-Vietnam, na ruim 25 jaar, nog steeds elke dag in diepe ellende en onmacht doorbrengt. Als zelfs de politieke leiders van Zuid-Vietnam het onderling aal niet eens kunnen worden, dan vragen ze toch om de ellende. Het enige streven van Noord is de er kenning van het Volksfront, dat dit com munisten zijn zal ik zeker niet ontken nen. Is het daarom noodzakelijk dat er aan weerskanten zoveel burgers het slachtof fer worden? NNu weet ik ook wel dat een enkele brief in de krant geen oplossing biedt voor dit probleem, maar wel is dit een teken dat het ons toch niet koud mag laten. De kwestie leeft in ons volk, en aange zien wij wel jn een democratie leven mo gen we protesteren, al of niet in kudde- verband. L. J. WEYERS, BENNEBROEK. Ik ben zo vrij met u van mening te verschillen wat betreft uw naschrift bij de ingezonden brieven over de rechts staat in uw blad van 15 april j.l. Als u schrijft „De ouderen onder ons moe ten zo verstandig zijn in te zien dat or de en recht onder alle omstandigheden zaak zijn van de officieel daartoe aange stelde autoriteiten" ben ik het daarmee volkomen eens, maar daar ging het juist om bij de gebeurtenissen in de hal van het C.S. te Amsterdam. In dat geyal faalden de autoriteiten volkomen. Zij de den niets, nóch de NS, nóch de leiding van de hoofdstedelijke politie, nóch de justitie, nóch de overheid. En dan is het begrijpelijk, dat buitenstaanders het falen van die autoriteiten beu worden en aan toestanden, die ook u zelf afkeuren zult, een einde maken, door wat u noemt het recht in eigen hand te nemen. Waarom konden de deuren van de hal van het C.S. de dag na het optreden van de matrozen wel 's avonds gesloten blijven? Omdat de officieel daartoe aangestelde autoritei ten wel moesten inzien, dankzij dat onoffi cieel optreden, dat zij eindelijk eens wak ker moesten worden. Ook u had toch die toestand zeker niet willen laten voortduren? Het optreden van de matrozen heeft mijns inziens niets te maken met de vroegere NSB-terreur zo als u laat doorschemeren. Die terreur werd beschermd door de toen aan de macht zijnde autoriteiten en kon slechts illegaal worden bestreden. T. F. ROOS, Santpoort. Naschrift: Knokploegen, die het recht in eigen hand nemen, zijn het groot ste gevaar voor een geordende staat. Fa lende autoriteiten en gezagsdragers zijn al erg genoeg, maar het toelaten van „schoon schip" maken door onbevoegden maakt dat falen nog des te erger. Daar om en daarom alleen moet iedereen, die nog iets verwacht van de democratische rechtsorde, er met kracht tegen proteste ren. Iedereen die dergelijke manieren van „orde herstellen" goedkeurt en toejuicht, zal ons te allen tijde op zijn weg vinden. Redactie. ADVERTENTIE In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beechouwd. De Inzender moet de briei met zijn volle naam en adrea ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem ot initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalds brief be tekent allerminst dat ae redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het reizen met de bus of trein is de laatste jaren steeds duurder geworden. Dit is voor mensen boven de zestig die van de AOW leven, en voor gezinnen met veel kinderen, dikwijls een handicap. Waarom voor oudere mensen en kinde ren beneden de veertien jaar geen half geld? Men verwacht in bus of trein van kinderen dat zij opstaan voor oudere mensen; nu, goed, maar dan ook half geld, dat lijkt mij billijk; zij hebben zelf bovendien nog geen inkomen, dus alles drukt op de ouders. Het vervoer, vooral per bus, is toch al zo dat je meestal moet H. VAN VELDHUIJSEN, Haarlem. In Heemstede worden de panden Bin nenweg 63. 65, 67 en 69 gesloopt om plaats te maken voor het nieuwe gebouw van de Raiffeisenbank. Ik begrijp dit niet. Al jaren wordt ons in alle toonaarden door regering en pers verteld dat er woning nood is, dat er jonge mensen zijn die niet kunnen trouwen omdat ze geen woning hebben. Had die bank dan niet ergens anders gebouwd kunnen worden dan op een plaats waarvoor vier goede woningen gesloopt moeten worden? Is er wel be hoefte aan wéér een nieuwe bank er bij? Bij mijn bank word ik altijd vlug en cor rect geholpen als ik maar bulten het spits uur kom. Zelden zijn er meer dan twee mensen voor me. A. P. BRANDES, Haarlem. I Onderschatten wij eigenlijk niet de men taliteit van de moderne badgast indien we zo sterk de nadruk gaan leggen op het bouwen van een pier? Is het niet juist zo dat èn de badgast èn de inwoners van Zandvoort, Haarlem enzovoort snakken naar een heerlijk zwembad met mooi zui ver zeewater, aan de zijkanten beschut voor de wind en met een dak dat open en dicht kan; zodat alle gelegenheid ge geven wordt om te genieten van zuivere lucht en de zon. Deze laat zich dikwijls niet zien en dikwijls is er dan te veel wind om er van te genieten. Het normale zeewater is bij bepaalde wind en vooral op warme dagen zeer troe bel (lijkt iets op rioolwater) en is dan nog bevolkt door kwallen. Diegene die graag op de pier willen uitwaaien zijn binnen een half uur met de auto in Scheveningen. zelfs een bootreisje van Zandvoort naar Scheveningen zou in het seizoen geweldig renderen. Zou het niet geweldig zijn indien er in de toekomst meer gedacht zou worden aan de gezondheid der mensen, aan hun be hoefte aan licht, lucht en zon, dan aan de koffiedrinkende en aan de bar hangen de pierewaaiers die wel zorgen dat zij aan hun trekken komen. Nog een betere toegangsweg er naar toe en Zandvoort wordt een heerlijke bad plaats met een verlengd seizoen. PUCK VAN WA VEREN, Heemstede. Met verbazing heb ik de grote annonce gelezen over roomboter. Dat roomboter zo lekker is op de boterham en zo heer lijk is om een biefstuk mee te bakken en niet te vergeten zo fijn om een kip petje mee te braden. Nu dat is geen nieuws, dat weten alle huisvrouwen wel, maar wie kan tegenwoordig nog roomboter be talen? Zeker niet de gewone man en nog veel minder de AOW-ers. Er zijn winke liers die 1,65 voor een half pond room boter vragen. Dit soort advertenties kun nen ze beter achterwege laten. Men hoeft zich dan niet te ergeren, daar de door sneemens er geen gebruik van kan ma ken. De reden daarvan is mijns inziens de E.E.G.: wij moeten gelijkschakelen. Weg met de E.E.G., misschien kunnen we dan weer roomboter betalen. B. v. d. GOERBERG. Haarlem. Waarom zijn paspoorten plotseling duur der geworden? Men heeft een paspoort nodig voor het passeren van de grens. Mag het recht de grens te passeren af hankelijk worden gesteld van de vraag of men zich wel of niet wil laten pressen een (naar verhouding) niet onaanzien lijk bedrag boven de kostprijs van een paspoort aan rijk en gemeenten cadeau te doen? G. LIMPER, Amsterdam. Luisterend naar de diepgelukkige reac ties van de doorsnee van ons volk op het gedrag van onze schattige „Jantjes" (de lofprijzingen zijn niet van de lucht; de strafmaatregelen tegen hen zijn een farce!) is de groep nozems in de C.S.- hal plotseling verschrompeld tot een clubje stoute kleuters. Voor mij althans. De haat en de agressie en het ongebrei delde plezier, die het volk deze week ten toon spreidde in hun ingezonden stukjes en in hun gesprekken, deden denken aan de nationale „Zo-is-het" rel. Soms is het ontzettend moeilijk pacifist te zijn en te blijven; ook een pacifist heeft zijn momen ten van zwakte. Hij is ook maar een mens en dus op zijn tijd agressief en verniel zuchtig. Dan wenst hij zich ook, dat die bom dan eigenlijk maar moest vallen en kost het hem een enorme krachtsinspan ning om weer tot normaal volwassen den ken te komen. Dat kunnen we dan nu misschien wel weer. We hebben weer even het ware gezicht gezien van de he dendaagse mens, die zijn eigen kinderen laat afstraffen en erbij applaudisseerde. Die van de C.S.-hal een brok Vietnam maakte (nee, inderdaad geen napalm, maar de mentaliteit was identiek!Die het zelfs niet eens merkte dat daar eigen lijk iets verschrikkelijks aan het gebeu ren was. Integendeel, die er opgelucht over durfde te lachen. Je kunt dan al leen nog maar hartstochtelijk wensen, dat er misschien meer zijn, die verdriet hebben over dit ontstellend teken aan de wand. Noem mijn reactie overdreven, mijn denken gefrustreerd, mijn angst be lachelijk. Na alle gezwets van de afgelo pen dagen durf ik bekennen, dat ik bang ben. Gewoon bang. Niet voor die no zem of die marinier, maar voor de non chalante wijze waarop men deze kinde ren, onze kinderen, bespeelt. Ze worden bespeeld, ze worden geleefd, de marinier veel meer nog dan de nozem. Nietsis gevaarlijker dan een provocatie, die door de massa welwillend ontvangen wordt. M. VAN HEERIKHUIZEN, Heemstede.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9