De wind kan niet lezen Touwtrekken om Brits Noordzeegas gaat door PANDA EN DE MEESTER*DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO Soemerische muziek op klei X Spoedig Brits „jawoord" over toetreding tot EEG verwacht RECHTER TIE 0 A KRAMMETJE FOK m I Nieuwe dochter bij Selo-groep fa* MAANDAG 24 APRIL 1967 Qns vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason Prijzenslag Goudvoorraad westerse landen verminderd rrescHo/vuweiT hede/waal ver- voeu, dat hij me Loononderhandelingen met classificeerders zijn hervat AUG ISO PAK. VERPAKKINGSBEURS VAKBEURS INTERN TRANSPORT Nog 2 beursdagen 9 'WVWUWVWWVWWt !Sii^lrif!F¥g'iffiaTi?T; 25) „Nou, hoor eens, wil jij de oorlog tegen de Jappen winnen of niet?" „We móeten 'm winnen." „Maar we winnen de oorlog niet door te zeggen, dat het aardige men sen zijn. Stel je voor, dat je zegt: „Spijt me, ouwe jongen, enzovoorts, maar ik zal je moeten doodschieten." Nee, je moet fanatiek zijn." „Ik had graag willen zeggen: ,,'t Moet wel erg raar zijn, als je je fan- natiek voelt met een polood in je hand en je wou maar steeds, dat het een bajonet was." Maar dit sarcasme was te goedkoop en bovendien: had ik recht van spreken, ik, die een vei lig en kalm baantje had en alleen maar de vleugels op mijn tuniek, die aan het verleden herinnerden? „Ik ben bang, dat ik niet erg fa natiek ben" zei ik. „Ik vind deze oorlog een vervloekt onplezierige plicht, net zo iets als het schieten op dolle honden. Ik haat de oorlog", voegde ik eraan toe. „Ja, dat blijkt", zei hij. „Maar het meest haat ik, wat het de mensen aandoet en dat blijkt niet zo gauw." „Nou laten we in ieder geval wat muziek aanzetten", zei hij. Hij draai de aan de knop van de radio en een heksenketel van geluid vulde de ganse zaal. Ik bleef liggen en pro beerde te denken en wijs te worden uit de geluidsgolven, die mijn trom melvliezen rammelden. Toen de zus ter met de thermometer verscheen, kookte mijn bloed nog steeds en het bezorgde me een temperatuur van 39 graden en 96 polsslag. „Voelt u zich niet goed?" vroeg ze. „Ik voel me best." „U ziet er koortsig uit", zei ze, mijn kaart invullend. 't Heeft niets te betekenen." En toch kwamen als een soort van koorts mijn gedachten aan miss Wei terug. Het was om haar, dat ik de woorden van de kapitein zo diep had verafschuwd; Ik had al mijn denk beelden gewijzigd, om haar erin op te kunnen nemen. Ik had gezegd: „Ik haat ze niet allemaal maar ik dacht er alleen maar aan, dat miss Wei mooi was en mooie handjes haÖ' en diepbruine ogen met een blik erin, die sabishii was. Ik herinnerde me nu al haar uitdrukkingen, in de klas en in de bazaar en toen we in haar kamer thee gedronken hadden; en al les wat haar betrof, leek aardiger en liever dan wat ik ooit had meege maakt. „Maar dat is te vlug", hield ik mezelf voor. „Je weet niets van haar, helemaal niets! Je verbeelding schept haar voor je in een speciale gestalte." Maar mijn verbeelding stond in brand en alle protesten van mijn verstand verbrandden als knisteren- de, droge bladeren, en hun as woei weg en ging verloren in de lucht. De volgende morgen was mijn tem peratuur normaal en mijn pols tikte gestadig en was teruggevallen op 65. De dokter kwam zijn ronde doen en zijn uitspraak luidde: „bacillaire dy- sentrie. Maak je niet bezorgd in tien dagen knappen we je weer op". De zuster hield me vier tabletjes op een lepel voor. Ik kauwde ze fijn en slikte ze in met een teug water. Ze waren zo smakeloos als kalk. Ik voelde me prettig. Ik stond op en ging de hospitaalboeken op de plank eens bekijken: maar de ban den waren gescheurd en triestig en de inhoud leek nog triester. Ik slen terde naar het balkon en ging even buiten de zon in een leunstoel zit ten, kijkend naar het trage bouwen van een bungalow aan de overkant van de weg. Vrouwen bewogen zich met een slakkegang voort: ze droe gen manden met bakstenen of stuk ken van de dakbedekking op hun hoofd. Ze waren gehuld in zware, rode gewaden en hadden een trotse, kaarsrechte houding. Na een poosje kwam er een auto aanrijden en de sikh, (aannemer) een man met een prachtige baard, een witte tulband en een puntbuikje, stapte uit en liep met zwaaiende gang naar het huis in aanbouw. Maar niemand schonk enige aan dacht aan hem; de Indiërs werkten loom voort in de ochtendhitte. Een ossekar kwam langs. Het dier leek dromerig-onbewust van het juk, dat over zijn zware, beenderige uitsteek sels was vastgemaakt; al voortsjok kend staarde het van de ene kant van de weg naar de andere, zonder iets te zien, terwijl de dikke, losse plooien van zijn huid zwabberig meedein den. De kar zelf rees en daalde met veel gekraak bij iedere wenteling van het ruwgesneden wiel. Toen joeg een taxi voorbij en even ving ik achter het portierraam een glimp op van twee roze gezichten en de glin stering van uniformknopen. Daarna verdween de wagen, een dunne stof wolk achter zich latend; en terwijl die nog in de lucht hing, traden er twee figuren uit tevoorschijn: een lange, magere ,man met een modde rig kleed (een dhoi) en blote, stof fige voeten, en een paar meter ach ter hem zijn vrouw, die al hun huis houdelijke bezittingen op het hoofd droeg. Zwijgend liepen ze langs me heen. Weer spurtte er een wagen voorbij, zodat de lichtbruine stoflaag, die ternauwernood tijd had gehad zich weer over het wegoppervlak te leggen, omhoog woei. Daarna, even statig-langzaam en laatdunkend als een oude heïtogm, kwam ér een ka meel aangeschreden, geluidloos op de zachte vleeskussens onder zijn poten. Ik bleef daar zitten, genietend van dit echt Indische tafereel met zijn intermezzo's van Westerse gejaagd heid. De zon kwam om de hoek van het huis tevoorschijn, maar dit was voor mij geen aaneiding om me te verplaatsen. Ik sloot mijn ogen en de hitte drukte zwaar op mijn oog leden. Ik begon in te dommelen. Ik werd gewekt door Bahadur. Het deed me plezier, dat hij me kwam opzoeken. Hij had alle mogelijke din gen ontdekt, die hij meende dat ik in het ziekenhuis nodig kon hebben. Hij zette zijn tas op de grond en haalde ze een voor een tevoorschijn en bij ieder stuk gaf hij een ver klaring, waarom hij het had meege bracht. (Wordt vervolgd.) nnnnniMinnniMiiwinnniVMinnnnnfyviniinnnnnnnfinTinnnnnnnnnnnriivinnnnnnfinnAnnniwiiwinnniiniirtnriniiAiuiw. (Van onze correspondent) LONDEN. In Groot-Britannië woedt tussen regering en oliemaatschappijen een verwoede strijd over de prijs voor het Noordzeegas. Wanneer de oliemaat schappijen de prijs welke zij verlangen niet kunnen krijgen, bestaat het gevaar dat zij de tegenwoordige operaties, die zoveel succes hebben opgeleverd, zullen staken en hun verdere opsporingswerk in de Noordzee opgeven. Dit laatste is een dreigement dat na tuurlijk met een korreltje zout dient te worden genomen. Het vormt een onder deel van het gevecht waarin de oliereu zen met de Britse autoriteiten zijn ge wikkeld. Zij staan daarbij tegenover een andere reus: de door de Britse regering gesteunde, genationaliseerde gasindustrie welke een monopoliepositie inneemt. Bovendien ijvert een studiegroep van Labour-Lagerhuisafgevaardigden achter de schermen voor een beperkte vorm van nationalisatie van het Noordzeegas zelf. De mogelijkheid daartoe bestaat doordat overeenkomstig de internationale praktijk inzake olie en gasexploratie de oliemaat schappijen na een aantal jaren, in dit ge val 1970, vijftig percent van de opper vlakte van de Noordzeebodem waar op het ogenblik boringen worden verricht aan de staat zullen moeten teruggeven. Toen deze bepaling door de conservatieve re gering in 1964 bij de verstrekking van boorvergunningen werd gemaakt was het natuurlijk nooit de bedoeling door deze clausule staatsondernemingen ten koste van de internationale oliemaatschappijen te bevoordelen. Het touwtrekken gaat om een een de zer dagen informeel door de regering genoemde prijs van twee pence tot twee eneenhalf per therm, dat is de Britse warmte-eenheid. Deze prijs kwam als een teleurstelling voor de oliemaatschappijen die op een prijs van drieëneenkwart pence hadden gerekend en die nog door vechten om minstens tweedriekwart pence in de wacht te slepen. Maar de In haar jaarverslag over 1966 komt de Westduitse Bundesbank tot de conclusie dat de werelddeviezenreserves na 1965 kennelijk in een nieuw stadium zijn geko men. Voor het eerst sedert enige jaren is de monetaire goudvoorraad van de westerse landen in 1966 verminderd. Het aanbod van goud was belangrijk kleiner dan in het voorgaande jaar, onder meer door het uitblijven van goudverkopen van de Sovjet-Unie. Bovendien is het aanbod van Amerikaanse dollars verminderd. De toeneming van de wereldreserves, die in 1965 slechts twee percent en in 1966 1.8 percent bedroeg tegen gemiddeld 3.1 percent in de zeven jaar tot 1966, is dan ook geheel het gevolg van de bijzondere kredietvoorzieningen voor de overbrugging van betalingsbalanstekorten, zo meent de Bundesbank. Het belangrijkste facet hier van was de financiering van het Britse betalingstekort via het internationale mo netaire fonds en door andere centrale banken. De Bundesbank is van mening dat de ontwikkeling van de wereldreserves in de afgelopen twee jaar zeker niet mag wor den beschouwd als een aanwijzing voor het bestaan van een tekort aan liquide middelen dat een bedreiging voor de we reldeconomie vormt. De ontwikkeling on derstreept wel de noodzaak van een gron dige herziening van het huidige systeem in de vorm van een „plan voor onvoor ziene omstandigheden". 30. De bankklert was in zijn loopbaan gewend geraakt aan de meest uiteenlopende klanten. Daarom was hij dan ook niet buitengewoon geschokt, dat hij deze keer met een onzichtbaar iemand te maken had. „U kunt uw geld hier veilig beleggen!" verklaarde hij. „Onze reserves bedragen tachtig-miljoen en in deze zakken bevinden zich zeventien-duizend florijnen. Maar ehHela! U kunt ze niet zomaar meenemen!" Hij leunde over de toonbank heen en greep de geldbui dels, die langzaam weg zweefden. „U moet eerst geld storten, voor u iets mag opnemen!" legde hij uit. „Juist!" prevelde de onzichtbare bezoeker. „Dan is alles nu dus keurig geregeld! U hebt daar geld van mij aangenomen, nietwaar? Welnu dan neem ik dat geld nu weer op!" En met die woorden werden de zakken opnieuw in de lucht geheven en verdwenen daarop naar de deur. „Eh.mompelde de klerk. „U hebt gelijk, eh.Dat is te zeggenNee, u bent fout! Stop! Kom terug!" Maar de drie geldzakken verdwenen door de deur uit het gezicht - PAN ZAP IK 46 PAT6N ZIEN H06 46 H6T DOEN MOET IK H6B HET 66-^ TE 6RA26M HEEFT GENOMEN EEN ZETJE regering heeft zich vooral wegens de kwetsbare betalingsbalans vastgelegd op een goedkope brandstoffenpolitiek. De oliemaatschappijen voeren aan dat zij hierdoor niet aan hun trekken ko men. Het laatste woord is over dit alles nog niet gezegd. Maar er is haast bij een eindbeslissing omdat het leggen van bui zen in de Noordzee deze zomer zal moe ten geschieden. Volgens de oliemaatschappijen zou de door hen gevraagde prijs nog beneden die van de goedkoopste brandstofolie lig gen, zodat hierdoor de olie-invoer ter besparing van buitenlandse deviezen reeds aanzienlijk kan worden verminderd zonder dat het nodig is de lagere door de gasraad aangeboden gasprijs te beta len. De oliemaatschappijen moeten zich dekken tegen de enorme kosten van de zeebodemboringen en het daaraan ver bonden financiële risico. Shell bij voorbeeld heeft tot nu 25 mil joen pond (250 miljoen gulden) in dit avontuur gestoken. Wanneer de oliemaat schappijen een te lage prijs voor het gas ontvangen bestaat op zijn minst het risico dat zoeken naar nieuwe velden, zoniet wordt opgegeven, dan toch aanmerkelijk vertraagd. V(an onze correspondent) LONDEN De officiële beslissing van Londen over Engelands toetreden tot de Europese gemeenschap zal niet worden aangekondigd vóer het einde van de nu aan de gang zijnde tariefsbesprekingen van de Kennedy-ronde, om Frankrijk niet het excuus te geven dat de Britten de tariefsonderhandelingen in de war drei gen te schoppen. Oorspronkelijk zou de Kennedy-rond uiterlijk eind april eindigen. Nu is de kans groot dat dit niet het geval zal zijn voor middenmei. Het Britse parle ment is dan op reces en het wordt niet aan genomen dat de aankondiging van een officiële lidmaatschapsaanvrage geduren de de afwezigheid van het parlement zal worden ingediend. Het is hoogstwaarschijnlijk dat de re gering inmiddels op 9 mei in het Lager huis een verklaring zal afleggen dat het besluit ten gunste van aansluiting van de EEG in feite is genomen, ter inleiding van een tweedaags debat hierover. De rege ring vertrouwt op een ruime meerder heid. Het debat dient, evenals de uitvoerige debatten welke op het ogenblik in het ka binet zelf en in Labours Lagerhuisfractie worden gehouden want de tegenstand in de eigen partij is Wilsons grootste zorg als basis voor de latere gedetailleerde onderhandelingen met de EEG. De rege ring is blijkbaar na de pelgrimstocht van Wilson en Brown langs de hoofdsteden van de Zes tot de slotsom gekomen dat er wat Engeland betreft geen onoverkome lijke hindernissen meer bestaan. Alles hangt af van de Fransen, van wie echter geen reactie kan worden verwacht, voor dat Engelands lidmaatschapsaanvrage op tafel ligt. Wat Groot-Brittannië betreft gaat alles echter niet van een leien dakje. In La- bourkringen zijn een flink aantal tegen standers en twijfelaars. Ook het kabinet is verdeeld. Beweerd wordt dat er van de 21 leden van het zogenaamde kern kabinet, acht definitief tegen de toetre ding zouden zijn. De groep Seffelaar en Looyen N.V., ge specialiseerd op de fabricage van machi nes voor verwerking van vlees- en vlees- produkten, heeft haar mogelijkheden uit gebreid met de stichting van Selo-Bol- lans ltd. te Birkenhead bij Liverpool. Door deze overeenkomst is Seffelaar en Looyen beter in staat om te voldoen aan de stijgende vraag in het verenigd ko ninkrijk naar moderne machines en syste men voor de vleesindustrie en aerosol- afvulbedrijven. Langer dan zeventig jaar lag een Soemerische kleitajel ergens in het museum van Philadelphia. Toen zag mevrouw dr. Duchesne-Guillemin, docente aan de universiteit van Luik de kleitafel. Ze keek goed en ont dekte dat er muzieknoten opstonden. Daarmee was de ontdekking van 's werelds oudste genoteerde muziek een feit. (Telefoto). De werkgevers, aangesloten bij de ver eniging van werkgevers in het scheeps- onderhoudbedrijf-zuid, de Nederlandse bond van vervoerspersoneel en de ka tholieke bond van vervoerspersoneel te Rotterdam, hebben na een bemiddeling de onderhandelingen heropend. Van beide zijden is kennis genomen van de verschil lende standpunten. Na intern beraad van de zijde van de werkgevers en de werk nemers zullen de onderhandelingen in de komende weken worden voortgezet. Zoals gemeld is hebben woensdag vijf honderd en donderdag achthonderd clas sificeerders uit het Rotterdamse haven gebied het werk neergelegd in verband met het niet inwilligen van hun eis van vier percent loonsverhoging met ingang van 1 maart, de datum waarop de CAO voor deze werknemers afliep. Deze CAO is tot dusver nog niet ver nieuwd. Het passagiersvervoer via de luchthaven Rot terdam was in het eerste kwartaaal van dit jaar aanzienlijk groter dan in de overeenkom stige periode van 1966. Het vertoonde een stij- giii'g vim 32.5117 op 48.705, dit is 49,8 pércent. Het goederenvervoer nam 18,1 percent af, m 1.597.082 kg op 1.308.647 kg. ADVERTENTIE CROESELAAN - UTRECHT Geopend van 9 30-17.30 uur. Voordelige reis-/entreebiljetten op de N.S. stations verkrijgbaar. WOENSDAG DINSDAG APRIL APRIL 93. „Heeft de Prinses u geholpen, edel achtbare?" Rechter Tie wijst op het ebbe- houten doosje dat op tafel staat, naast de plattegrond van de tempel. „Haar nauw keurige tekening, Tsjao Tai, deed mij ontdekken dat het teken „lang leven" van groene jade op het deksel van dit doosje, op zijn kant gezien, de essentiële punten van de plattegrond weergeeft: de grote hal in het midden, de gangen met de cel len van de nonnen en de torens aan weerskanten.het klopt allemaal. In haar laatste uren in de crypt vond Jade dit doosje tussen de rommel op tafel en de overeenkomst van het teken op het deksel met de plattegrond van de tem pel trof haar. Ze kraste met haar haar speld het woord „ingang" bij de voordeur van de hand en het woord „beneden" bij het altaar. Toen schreef ze met haar bloed haar laatste boodschap". „Waarom die be dekte aanwijzing, edelachtbare? Waarom schreef ze niet precies waar t", „Omdat ze niet zeker wist wie het doosje in han den zou krijgen, Tsjiao Tai. Zij hoopte dat ook haar naam „Jade" de- aandacht van de vinder op het jade letterteken op het dek sel zou vestigen. Zij was een zeer intelli gente jonge vrouw. Maar ik heb dit alles eerst begrepen, toen jouw Prinses mi] de juiste interpretatie aan de hand deed. De wegen des Hemels zijn onnaspeurlijk, Tsjiao Tai." 813. Op de grens van licht en duisternis maakten zich lange lijnen los. Het was of er langzamerhand een kasteel in de lucht werd getekend. Wat gek", zei Karo, „het lijkt wel of het kasteel op een wolk is gebouwd". Sprrrrookjesachtig"kraste Tutu. Hij zei nooit veel, maar als hij wat zei, was het ter zake. „Tjonge", zei Bram, „een sprookjeskas teel en een vliegende heks en. Een hevig geruis deed hem opschrikken. Vlak boven zich zag hij, joelend en gie chelend een aantal heksen voorbijkomen, die zich met grote vaart voortbewogen op gloednieuwe bezems. „Heb jij je huiswerk geleerd?" riep er één. Als ik het niet kan, moet je me voor zeggen, hoor". „Als ik maar geen beurt krijg voor tover formules", riep een andere heks. Bram was stomverbaasd. „Horen jullie dat?" stootte hij eindelijk uit, terwijl hij Tutu een teken gaf om hem achter de heksen te laten zweven. „Ik geloof ik geloof, dat we in een heksenschooltje terecht zijn gekomen!"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6