Caldéron door Rodenko bewerkt Het bovenzinnelijke in de amusementslitteratuur en t.v.- ramma s Première in Amsterdam Opvoering lijdt onder te nadrukkelijke humor NEGEN MUZEN Prijsuitreiking van Stutofes Nederlandse kunst naar Japan LSD-programma van Ned. Radio Unie Tentoonstelling op Nijenrode EkSnWIJ ONTVINGEN MAANDAG 24 APRIL 1967 Van de vele tientallen blijspelen die tot het omvangrijke dramatische oeuvre van Pedro Calderon de la Bar- ca behoren, is „La Dama Duende", geschreven in 1629, nog altijd het be kendste en meest gespeelde. Ook in Nederland is het herhaaldelijk opge voerd, vroeger onder de titel „Dame Kobold", in 1953 door de Toneelgroep Theater als „De onzichtbare dame" en nu, in een zeer vrije bewerking van Paul Rodenko, getiteld „Spoken in Spaanse kant", door de Nederland se Comedie. De première van het stuk in deze nieuwe bewerking vond zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg plaats. Schema Platvloers Onvoldoende Kinderachtig STRIJD tegen indringers is het thema van menig science-fictionver- haal. Strijd in een verre toekomst en tegen infiltranten vanuit de ruimte. De panische situatie die daarbij ont staat onder radeloze bevolkingen en machteloze regeringen, weten alleen de beste vertellers onder de s.f.- auteurs zo indringend tot leven te wekken, dat hun fantastische gegeven elke goedkope bijsmaak verliest en bijna aan de realiteit ontleend gaat lijken. Tot die betere vertellers be hoort John Wyndham. Hij bewees het al met zijn obsessionele De Triffids komen en met zijn minder bekendè, maar nog veel intrigerender De Ge tekenden, waarin hij een fanatieke, tot de natuur teruggekeerde geloofs gemeenschap portretteerde, die, le vend in een toekomst na een fatale atoomoorlog, elke herinnering aan de oude „beschaving" wenste uit te ban nen. In Invasie uit de ruimte, een nieuwe Prismavertaling van zijn Thé Kraken Wakes, is hij weer meer tot het thema van de „Triffids" terugge keerd en hij toont er opnieuw zijn grote verbeeldings- en uitbeeldings kracht in. Bundel Schijn Wallace Bert Japin De radio geeft dinsdag T elevisieprogrammas Kerkelijk nieuws Bij het schrijven van dit blijspel heeft Calderon hetzelfde schema toegepast, dat ook tot grondslag van vele andere blij spelen, zowel van hemzelf als van zijn Spaanse tijdgenoten, heeft gediend. Een mooie jonge weduwe, dona Angela, wordt door haar broers, Juan en Luis, streng bewaakt tegen mogelijke avances van Madrileense rokkenjagers. Als Juans vriend Manuel bij hen komt logeren, wordt hij dan ook gehuisvest in een ka mer met een afzonderlijke ingang, geheel afgescheiden van de rest van de woning. De enige verbindingsdeur hebben de broers laten blokkeren met een grote spiegelkast. Maar Angela's kamenier, Isa bel, ontdekt een geheime deur in de ach terwand van die kast en daarvan maakt Angela gebruik om toch in contact te ko men met Manuel, op wie ze bij de eerste vluchtige ontmoeting verliefd is gewor den. Manuel vindt dagelijks briefjes en geschenken in zijn kamer, hoewel hij die toch goed meent te hebben afgesloten; zijn knecht Cosme is er dan ook van overtuigd, dat het er spookt, dat er een Jazztrompettist. De jazztrompettist Henry „Red Allen" is op 60-jarige leeftijd in New York overleden. Allen speelde in de orkesten van Fletcher Hendersonen Louis Armstrong, alvorens in 1940 zijn eigen orkest te vormen. Fellini. De filmregisseur Federico Fellini heeft pleuris. Dit heeft zijn vrouw, de actrice Giulietta Masina, meegedeeld. Fellini is acht dagen geleden in een ziekenhuis opgenomen. Toen werd mee gedeeld, dat hij bronchitis had. Toppop. Het liedje „Puppet on a string", waarmee Sandy Shaw het Eurovisie songfestival heeft gewonnen, heeft gis teren de top van de Noorse hitparade bereikt. Verdens Gang, het avondblad dat sinds oktober 1958 wekelijks de stand opmaakt, schreef, dat dit de eerste plaat is, die ooit meteen op de bovenste plaats kwam. Heerlijk. Zondag dertig april zal in Thea ter Gooiland in Hilversum de laatste voorstelling van „heerlijk duurt het langst" worden gegeven. Van deze mu sical, die op 2 oktober 1965 in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam in premiëre ging, zullen dan 530 voor stellingen zijn gespeeld. De afscheids- voorstelling in Hilversum sluit een tour nee af, die negen maanden heeft ge duurd. Musicoloog overleden. Dr. Ludwig Misch, een in Duitsland geboren musicoloog, die veertig artikelen en verscheidene boeken over Beethoven heeft geschre ven, is gisteren in New York overle den. Misch werd in 1887 in Berlijn ge boren en trad op als dirigent en com ponist, voordat hij zich op de musico logie toelegde. Hij ging in 1949 naar de Verenigde Staten, waar hij professor aan de Mannes-muziekschool te New York was. Ernest Marini, de balletdanser die de partner is geweest van de Russische prima ballerina Anna Pawlowa en de enige Brit, die ooit lid is geworden van het Keizerlijk Russisch Ballet, is in een Londens ziekenhuis voor hartpatiënten overleden. Hij is 77 jaar geworden. Marini, wiens carrière op 11-jarige leeftijd begon, heeft vijftig jaar ge danst. Een van zijn leerlingen was Sonja Henie, die wereldkampioene kunstrijden is geweest. „Spoken in Spaanse kant" („La dama duende"), blijspel van Pedro Calderon de la Bar ca. Nederlandse be werking van Paul Rodenko. Première bij de Nederlandse Comedie op 22 april in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Regie: Jules Croiset. Hoofdrol len: Petra Laseur, André van den Heu vel, Kittie Courbois, Jules Croiset, Willem Nijholt. Decor en kostuums: Herman van Elteren. kobold aan het werk moet zijn. Maar Manuel raakt geleidelijk in vuur en vlam voor de onbekende en onzichtbare dame, die hem zo vereert. De broers, hoewel afgeleid door Angela's vriendin Beatriz op wie zij beiden verliefd zijn (Juan met meer succes dan Luis), merken dat er iets niet in de haak is; zij menen echter, dat Manuel de eer van Angela belaagt en daar komt natuurlijk een duel van. Maar alle misverstanden worden tenslotte keu rig opgehelderd en zoals vanzelf spreekt, geven de broers hun zegen aan het huwe lijk van Angela met Manuel. De manier, waarop Rodenko de tekst van Calderon heeft bewerkt, vloeit over van een tamelijk platvloerse humor. De anachronistische grapjes zijn soms wel aardig, maar nooit werkelijk geestig en de herhaalde toespelingen van de acteurs op het feit dat zij „rollen" spelen in een „stuk van Calderon" heeft in het zoveelste jaar van de „vervreemdings"-mode al lang geen werkelijk komisch, illusie-ver storend effect meer. Het is allemaal een beetje amateuristisch leuk en vreselijk onschuldig, maar ik kan niet zeggen dat Calderons stuk erdoor gewonnen heeft of De jury van het zevende studentento neelfestival te Wageningen heeft na de laatste voorstellingen van zaterdagavond de prijzen voor de beste prestaties en creaties uitgereikt. De Associatie Studen ten-toneel Utrecht (ASTU) won de prijs voor de beste voorstelling met „Darts' van Lodewijk de Boer, die ook de regie voerde. De hoofdrolspeler Marinus Crans verwierf de „Ossekar" voor de beste mannelijke hoofdrol. De prijs voor de beste keuze van een «tuk ging naar de Utrechtse studenten toneelvereniging, een eveneens geheel Ne derlandse produktie van „Het rauwse Diep" van Leo Vroman, regie Erik Ploo- yer. Heieen Terbeek, hoofdrolspeelster in dit stuk verwierf de Ossekar voor de bes te vrouwelijke hoofdrol. Volgend jaar worden in Japan tentoon stellingen gehouden van 17e-eeuwse Ne derlandse schilders Rembrandt, Ver meer, Frans Hals en Jan Steen, zo meldt het dagblad Yomioeri Sjimboen, dat met de Nederlandse regering de tentoonstel lingen organiseert. De werken zullen van oktober 1968 af vijf maanden te zien zijn in Tokio en Kyoto. Het besluit tot het houden van deze exposities is op 12 april genomen tijdens een bijeenkomst in Tokio van Matsoetaro Sjoriki, directeur van de Yomioeri Sjim boen, en dr. G. W. de Vries, curator van het Mauritshuis in Den Haag. Dr. De Vries was door de Nederlandse regering afge vaardigd. De Nederlandse regering zal musea in de hele wereld en in de eerste plaats die in Den Haag, Amsterdam en Rotter dam verzoeken doeken af te staan. Ge streefd wordt naar een tweehonderdtal schilderijen, etsen en tekeningen. André van den Heuvel, Kitty Cour bois en Petra Laseur in „Spoken in Spaanse kant". dichter bij een hedendaags publiek is ge komen. De opvoering, waarmee Jules Croiset zijn debuut als regisseur maakte, was af gestemd op dezelfde onschuldige, kinder lijke toon, maar het kinderlijke werd daarbij nogal eens kinderachtig, vooral door de veel te nadrukkelijke humor van regie en spel. Croiset had een aantal aar dige invallen gehad, maar had die zo breed uitgesponnen, dat de aardigheid er al af was, voordat ze helemaal waren uit gespeeld. De visuele grapjes werkten bo vendien vaak nog vertragend op een tem po, dat over het geheel toch al te lang zaam was voor het luchtige en vluchtige spel dat de regisseur voor ogen had ge staan. André van den Heuvel wist met zijn routine over veel van deze hindernissen heen te komen, zodat zijn Don Manuel een vermakelijke en toch geloofwaardige figuur werd. Petra Laseur was een hoogst onnatuurlijke Angela, uit wier mond het: Ik ben een vrouw, niets meer en niets minder", weinig overtuigend klonk, en Kittie Courbois toonde als Beatriz op nieuw dat zij buiten het moderne werk niet helemaal op haar plaats is. Van de vrouwen trof alleen Kitty Janssen, al^ de kamenier, een frisse, natuurlijke komische toon. Willem Nijholt had een paar uit stekende scènes als de jaloerse Luis, maar Jules Croiset (die al bij dit debuut de gebruikelijke fout van Nederlandse re gisseurs maakte om onder zijn eigen re gie te willen meespelen) maakte van Juan slechts een stijve hark. Peter van der Linden bedierf als de knecht Cosme veel van zijn eigen humor door een onnodig lijzige toon en Rudolf Lucieer sloot het ensemble in het kleine rolletje van de andere knecht. Herman van Elteren had een vernuftig en spectaculair (maar niet steeds goed belicht) decor en heel mooie empire-kostuums ontworpen. Een opvoering die zou kunnen worden aanbevolen met de gebruikelijke formule voor kinderen van acht tot tachtig jaar"' maar die voor een volwassen schouw burgpubliek veel te wensen overlaat. Simon Koster De Nederlandse Radio Unie zendt van avond om tien voor elf het klankbeeld „De weekend-kickers" uit. De samenstel lers hebben een hele nacht doorgebracht in het gezelschap van jongelui, die het hallucinaties - verwekkende middel LSD hadden ingenomen. De arts dr. O. de Vaal bekend als voorstander van het vrij ge bruik van marihuana, verleent zijn me dewerking aan het progamma, dat meer dan een uur duurt. De beste namen uit de wereld der s.f.-auteurs komt men ook tegen in De verschrikkelijke buiksprekerspop, een bundel griezel- en science-fictionverhalen, die door Manuel van Loggem werd sa mengesteld en vertaald voor Bruna's Zwarte-Beertjesreeks. Het is een uitmun tende en gavarieerde verzameling gewor den, waaraan Van Loggem, behalve een fantastisch verhaal van eigen hand, een intelligent essay bijdroeg over science-fic tion en het moderne griezelverhaal Een interessant gegeven uit de sfeer van het bovenzinnelijke is het onderwerp van het misdaadverhaal De dood hield woord (The chill and the kill) van Joan Fleming, niet te verwarren met Ian Fle ming, de schepper van James Bond. In dit deel uit Leopolds Misdaad en mys teriereeks draait het om een meisje, dat begiftigd is met „het tweede gezicht" en onder meer sterfgevallen kan voorspellen Een aspirant-moordenaar laat zich door contacten met haar verleiden tot fatale fouten, maar raakt door het verschijnsel zozeer gefascineerd, dat hij verdere be studering van haar „gave" van meer be lang acht dan zijn val. Het boek als ge heel is een originele variatie geworden op het motief van de in het Engelse pro vinciestadje gesitueerde thriller, waaraan de lezer op zichzelf reeds het genoegen pleegt te beleven, dat is gelegen in het ontmoeten van een aantal min of meer bizarre, maar altijd goed geportretteerde figuren. Joan Fleming toont zich ook in dit opzicht een schrijfster uit de klassie ke Engelse thrillerschool Vrijwel hetzelfde kan gezegd worden van Ellis Peters, wier Flight of a Witch als De verliefde heks in de Prismareeks is verschenen. Ook bij haar schijnt het in het begin te draaien om een bovenna tuurlijk gegeven: een jongeman ziet een meisje verdwijnen over de top van de Hallowmount, de heksenberg, zoals hij door de bijgelovige strekbewoners wordt genoemd. Als het meisje na vijf dagen beweert niet langer dan twee uur te zijn weggeweest, lijkt er reden aan hekserij te gaan geloven tot blijkt, dat er in Bir mingham een roofoverval heeft plaatsge vonden waarbij het meisje in de omge ving zou zijn gesignaleerd. Het hoeft geen betoog, dat er hierna vrijwel niemand meer in een bovennatuurlijke verklaring gelooft en dat is het begin van een goed gevonden, knap uitgewerkte thrillerin trige. Een obsederende thriller eveneens in de Prismareeks is U spreekt met. (The voice on the Telephone) van Mil dred Davis. Drie vrouwen, overlevenden van een vliegramp, worden betrokken in een beklemmende situatie, die aan een van hen het leven zal kosten, als de FBI een onderzoek instelt na de ontdekking, dat hun vliegtuig is verongelukt door een aan boord gesmokkelde bom. Een knap gebouwd verhaal, vol geraffineerd gedo seerde spanning. Een auteur die het bij ons nog altijd goed blijft doen is de in 1875 geboren Edgar Wallace, wiens sterk op het avon tuur geënte thrillers menig exponent van de diverse misdaadgenres hebben over leefd. In de Prismareeks, waarin tot dus ver zo'n twintig titels van Wallace ver schenen, wordt het geheim van zijn best sellers langzamerhand wel onthuld: goe de vondsten en geraffineerde constructie blijken steeds weer de bouwstenen waar op hij zijn met vaart vertelde verhalen baseert. In een nieuwe Prisma: De man die Londen kocht (The man who bought London) is zijn uitgangspunt een groepje Amerikaanse miljonairs, dat zich uit menslievende zowel ais commerciële overwegingen in Engeland vestigt en zijn kapitaal investeert in bepaalde onderne mingen. Hun leider, King Kerry, vindt er als tegenspeler een gevaarlijke gangster en als medespeelster een lieftallige se cretaresse; beiden eindigen uiteraard zo als dat behoort: de een in Kerry's armen, de ander een sensationele verrassing onthullend in die van de altijd rech vaardige dood. Een beproefd recept, dat gelardeerd met de nodige listig geser veerde verwikkelingen, bij de Wallace- fans ongetwijfeld weer aftrek zal vinden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Aktualiteiten. 8.15 Gramm.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 12.00 Licht instrumentaal ensemble. 12.25 Beurs. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.40 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journ en beurs. 13.30 Zang en piano. Jiddi sche liederen. 13.30 Lezing met gramm.platen. 14 40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Gitaarr. 16.00 Nws. 16.02 Negro spirituals. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Gramm.muziek voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Aktualiteiten. 18.25 Amusements muziek. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Politieke ge- dachtenwisseling. 19.40 Moderne muziek. 20.00 Nws. 20.05 Showavond. 21.15 Het marte laarschap van Pjotr Ohey, (hoorspel). 22.00 Gonk: satirisch programma. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.50 Klassieke muziek, en Modern pianoconcert. 23.55 Nws. HILVERSUM 11. 298 M. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Por der. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muziek.8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 10.00 Klassieke orkestwerken. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette orkest en zangsoliste. 12.18 Marktberichten voor schip pers. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Lichte gramm.muziek. 13.30 Musiesta. 12.40 Schoolradio. 14.40 Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Schoolradio. 14.40 Licht instrumentaal ensem- schoolradio. 14.40 Licht instrumentaal ensem ble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Voortgezet medisch onderwijs op Curacao. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Koninklijke Harmonie Sainte Cécile. 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Man doline orkest. 18.50 Nws en commentaren. 18.55 Concertgebouw orkest in Amerika. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepost bus. 19.35 De zingende kerk. 19.45 Zoekend geloven. 20.00 Moderne en klassieke muziek. 21.45 Oude liederen 22.00 Kunst. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Prinses zoekt een man (hoorspeli 23.30 Klassie strijkkwartet. 23.55 Nws. HILVERSUM UI. 240 M. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.07 Program ma van Harmen Siezen. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Muzikaal VARA-Varia. 13.00 Nws. 13.02 Hoor nou 's. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Decor. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Licht ensemble 15.30 Lichte orkestmuziek. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Zorro, programma voor tieners. 17.00 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.05 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Amusement. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Nws en beursberichten. 16.09 Lich te muziek. 16.30 Programma voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Gramm.platen. 17.45 Volksliederen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Amusementsmuziek. 19.50 Uitzending voor de middenstand. 20.00 Amusementsmu ziek. 20.30 Hoorspel. 21.12 Nwe muziek 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame 19.00 Van erkenning tot herken ning. 19.30 Het laatste bolwerk (natuurfilm) 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Recla me. 20.20 Zo is Ria (showprogramma). 21.05 Silhouet: gesprek met een bekend tijdge noot. 21.35 Havenpolitie: De blindganger (t.v.-filmi. 22.00 Wie Tom Lehrer wil, moet voelen (liedjes). 22.25 Epiloog. 22.30 Jour naai. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Sport. 20.35 The man from UNCLE. 21.20 Dichters dich terbij. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. 22.30 Teleac: Automatisering. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 12.00 Teleac: De de taillist als ondernemer. 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 De held (TV film) 19.25 The Nashville Show. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.50 Kijkje achter de schermen tijdens een opera-opvoering. 21.25 Het Get to van Warschau (documentaire). 22.25 Voor dracht. 22.30 Journaal. 23.00 Teleac: Kern fysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Première: nieuws over films. 20.30 Ciske de Rat, Ne derlandse speelfilm. 22.04 Reclame. 22.08 Journaal. John Wyndham: Invasie uit de ruimte, Prismaboek. Manuel van Loggem: De verschrik kelijke buiksprekerspop, Zwart Beertje. hield De verliefde heks, Joan Fleming: De dood woord, uitg. Leopold. Ellis Peters: Prismaboek. Mildred Davis: U spreek met Prismaboek. Edgar Wallace: De man die Lon den kocht, Prismaboek. Nederland 1. Na Pipo, journaal, Ster en het Humanistisch Verbond gaan we in de Engelse natuurfilm Survival naar Zuid- Spanje, alwaar gieren en adelaars van hun woonoorden worden verdreven. Na de ster en het journaal is de beurt aan Ria Valk. De vierde show rond Ria Valk is de laatste van dit seizoen. Voor volgend jaar zijn er weer vier afleveringen gepland. Henk Neuman presenteert vervolgens weer een Silhouet. Nu is de gespreks partner oud-minister van Buitenlandse Zaken Stikker. Mr. Stikker is nu ambte loos burger. Sinds hij zijn memoires pu bliceerde, is hij nauwelijks meer in de openbaarheid getreden. Voor de laatste keer kunnen we dan nog kijken naar de verrichtingen van de Hamburgse Haven politie, die het moeilijk heeft met een niet-geëxplodeerde bom. Voor de Epiloog en het laatste journaal dan nog een lied jes-programma. Liedjes van de Ameri kaan Tom Lehrer, die door zijn harde BöSEënEöekenbo*! boefcenboekenboekenboe) boekenboekenboekenboel boekenboekenbomkenbo« 1 boekenboeken boekenboeken boe k en boe it enboe k en boe kei boekenboeken boekenboel boekenboekenboekenboel boekenboekenboekenboeki Bij de uitgever PAUL BRAND (Hilver- sum-Antwerpen) verscheen in de serie „Samen mens zijn" (bijdragen tot geeste lijk gezond leven) „De vrouw van mor gen" van Evelyne Sullerot. Deze Franse schrijfster behandelt in haar publikaties en spreekbeurten voornamelijk onderwer pen als informatie, onderzoekingsmetho den en -technieken, vrouwelijke pers en bevolkingsvraagstukken. De vraag „De haat tegen de joden schuld der christenen?" wordt behandeld in een paperback onder deze titel van W. P. Eckert en E. L. Ehrlich. (Uitgeve rij Paul Brand, Hilversum-Antwerpen) en de vertaling is van Jos Mertens. .Ongewervelde dieren in bos en veld" van G. Mandahl-Barth is een uitgave van MOUSSAULT's Uitgeverij, Amsterdam. Het boek is een onderdeel van de reeks „Moussault's natuurgidsen. De Deense uitgave is vertaald door drs. Heieen Boelen. De bij Moussault verschenen „Kleine luchtvaartencyclopedie" is uitgebreid met Bommenwerpers" en „Jagers", beide van Kenneth Munson, vertaald en be werkt door L. van 't Hof en G. H. Kamp huis. De reeks biedt een overzicht van de luchtvaart in zijn verschillende facet ten. Jules B. Farber, een Amerikaanse jour nalist, die in 1959 en in 1962 in ons land vertoefde, heeft een boek over Nederland samengesteld onder de titel „Holland in Focus". Uitgever is H. J. Paris in Am sterdam. Prins Bernhard schreef een voor woord, waarin hij opmerkt dat het al tijd verhelderend is te lezen hoe een vreemdeling ons land ziet. Zijn bezoek aan Haarlem begint de schrijver met de luilakmarkt hij vertelt verder over Lou rens Coster, Frans Hals, Grote Markt, hofjes enzovoort. In de serie „Grieben Reiseführer" is bij Karl Thiemig KG in München als band 286 verschenen een boekje over Tjechoslowakije (weste lijk deel). Importeur van het boek is Meu lenhoff Co in Amsterdam. Deze maat schappij is ook importeur van de „Tra vellers Guides" waarvan het deel aan Zuidwest Wales is gewijd aan Pem broke, Cardigan, Carmarthen en Gower Peninsula. Meulenhoff Co importeerde verder twee kaarten die in de Nederland se boekhandel te koop zijn: Zwitserland en Noord-Italië (Freytag-Berndt) en Lon den. „Gezellig uitis een boekje dat bedoeld is als reis- en pleziergids voor het gehele jaar op vrije dagen, weekends en vakanties. Eerst wordt een opsomming ge geven van gebeurtenissen in de twaalf maanden en vervolgens worden pro vinciegewijs van een aantal gemeen ten bijzonderheden vermeld, echter niets van Haarlem. De ANWB geeft een hand boek van twee delen een lijst van binnen landse en buitenlandse hotels met bijzon derheden over toerisme en verkeer. De door Meulenhoff Co geïmporteerde uit gave „Italia Camping, bungalows, motels 1967" geeft een indruk van de vele moge lijkeden tot kamperen en logeren in Italië In de 51e jaargang is verschenen de gids „Hotels, motels en restaurants Nederland". Een uitgave van het Bureau JAN G. LASSCHUIT in Bilthoven bevat bijzonderheden met foto's van on geveer 950 bedrijven. Ronnie Potsdammer F. ten Harmsen van der Beek songs over de Amerikaanse samenleving een golf van protest veroorzaakte, zullen worden uitgevoerd door Janine van Wely, Ronnie Potsdammer en Peter Blanker. Nederland 2. Na het nieuws en de re clame presenteert de AVRO het Sportpa- norama. In de daarop volgende aflevering van „The Man from UNCLE" krijgen Na poleon Solo en Illya Kuryakin te maken met twee Nederlanders in Parijs, die een grote partij ruwe diamanten te verhande len hebben. Het zou voor die twee een gemakkelijk zaakje zijn, ware het niet, dat ook Trush een oogje op de diamanten heeft laten vallen. Het wordt een meedo genloze strijd met een beeldschone nacht clubzangeres als lokaas. In het program ma Dichters Dichterbij zullen de volgen de dichters lezen: Peter Berger, Judith Herzberg, Hubert van Herreweghen, K. Schippers, F. ten Harmsen van der Beek en Cees Noteboom. De avond wordt be sloten met de reclame, het laatste jour naal en de herhaling van de negende les van Teleacs cursus Automatisering. Op vrijdag 5 mei zal op Nijenrode een tentoonstelling worden geopend, die ter gelegenheid van het vierde lustrum van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland (NOIB) wordt gehouden. Voor deze expositie is een keuze gemaakt uit de ongeveer zeshonderd litho's tellen de collectie van Piet Clement uit Amster dam. Tevens is door Constant, bekend door zijn schepping Nieuw Baby lon, een ontwerp voor een vierkleurenlitho ge maakt met als thema „Communicatie" dat tevens het centrale thema van het lus trum is. De tentoonstelling is tot stand gekomen dank zij de medewerking van dr. L. Gans, het Prins Bernhardfonds en enkele bedrijven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft (wijkgem. 8) J. C. Stelwagen te Zwijndrecht; te Groot Am- mers (toez.) H. A. van Bemmel te Olde- broek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (2 vac.) J. H. Boerlijst te 's-Gravenhage en P. Holst te 's-Gravenhage; te Zuid-Beijerland G. J. Voortman te Dussen; te Nieuw-Stads- kanaal (2e pred.pl.) H. Dol, leraar gods dienstonderwijs aan de Herv. Kweek school te Assen; te Zaltbommel (vac. Th. Rinkema) <toez.) H. P. Venema te Nieu- wenhoorn; door de gen. synode als pred. voor buitgengew. werkzaamh. H. Gort, laatstelijk pred. te Austerhaule. Geref. Gemeenten Beroepen te Enschede A. Kok te Poort vliet. Geref. Kerken De classis Heerenveen heeft ds. D. de Boer, laatstelijk predikant bij de vrije geref. kerk van Wolvega opnieuw be roepbaar verklaard.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7