Zaterdag in Haarlem allermodernste van concert muziek K Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne iJ kapokmatras Briljante muziekgeschiedenis ten onrechte in pocketvorm VANAVOND REBELSE „GROEP VAN VIJF" GAF VOORLICHTING Nieuwe regeling voor omroepen SOS-berichten Pastoorsfamilie verzet zich tegen verboden film gëSliWU ONTVINGEN Egyptische tempel voor Nederland? Sir Laurence mag Hochhuth-stuk niet spelen Ciske de Rat J u I11 d® De Limburgsche Kolenhandel X DINSDAG 25 APRIL 1967 ii Pinkelen C^ortgenó I CHURCHILL AANGEVALLEN Sesam-mozaiek van Otto Glastra van Loon De radio geeft woensdag SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje. T elevisie programmas Feitenkennis Bril C. B. Talent GRATIS BOEKJE l 1 1 1 'iafxt atrs, I (Van onze kunstredacteur) I van deze geluiden zorgen. Het werk drijft op het contrast tussen kunstmatig ge- VIER LEDEN van de „Groep van bruikte reële en reëel gebruikte kunst- Vijf" waren gisteren naar Haarlem matige treingeluiden, verduidelijkte de J a t ui toondichter. (Het mixen van live gespeel- gekomen om de pers voor te lichten de muzjek en geluidsbanden is de radio- over het concert van hun werk, dat luisteraar overigens vertrouwd sinds zaterdag in de grote zaal van het Jules de Corte). Concertgebouw zal worden gegeven, i De leden van deze jeugdige compo- I HIPR nistengroep zijn Louis Andriessen, i gen bindend element in het hele con- Reinbert de Leeuw, Jan van Vlijmen, Cert vormt een tweetal sprekers, Krijn Misja Mengelberg en Peter Schat. De ter Braak en Annemarie Oster, die in de laatste alleen kon wegens verblijf 4 buiten Nederland niet aanwezig zijn. Louis Andriessen zei, dat het een pro gramma zou worden van wat de groep momenteel produceert. Mu- ziektechnisch waren er grote ver schillen tussen de leden, die zich zaal zullen zitten met handmicrofoons en kritieken op de uitgevoerde werken cite ren. Voor de pauze doen zij dat als de mu ziek zwijgt, bij de werken na de pauze horen de kritische stemmen bij de compo sitie, zodat zij ook de kans krijgen door de muziek heen te praten (volgens de partituur dan altijd). Eerder dit jaar was het nog de bedoe vooral door hun maatschappelijke ac- ling, dat de leden van de Groep van Vijf ties, bijvoorbeeld die tegen de leiding samen een „happeningtheater zouden i maken. Dit idee is uitgesteld, tot de groep van het Amsterdamse Concertge- subsidie krijgt. Het is namelijk een dure bouw, verbonden voelden. Schouw- aangelegenheid: het gebruik van de elek- burgdirecteur en initiatiefnemer Pe- tronische studio in Utrecht alleen al kost ter Lohr karakteriseerde een deel tweehonderd tot vierhonderd gulden per van het uit te voeren programma als ^tg' ürVZïnutn^opnaLrZrden ver- „geluiden van alle dag, ondergebracht vaar(jigd. Overigens zijn de vijf nu van in een concert". Kwaliteit was vol- mening, dat het beter is de samenwer- gens hem niet het eerste punt, waar- king tot drie leden, Peter Schat Misja om dit concert de moeite waard was. fe|elbei'g en Louis Andriessen te be- Vooral de actualiteit moest een aan- sporing tot bezoek zijn. Hoewel vol- A eung gens Louis Andriessen de muzikale Andriessen is de enige schepper van het prestaties van de groep hier sterker werk na de pauze. Het is zo keurig, dat Tiillon «nrplrpn Han Hp maatschanne- het volgens de heer Mengelberg zelfs in zullen spreken dan de maatschappe K Meine zaaJ van hel Amsterdamse Con- lijke bemoeiingen, zei de kwestie-1 cert;gebouw uitgevoerd zou kunnen wor- Concertgebouw waarschijnlijk wel den zonder moeilijkheden te veroorza- een rol spelen: men hoopt in de hal ken. Of het concert zaterdag op het po- het derde Vlugschrift van het litte- dium of midden in de zaal zal worden ge- j bracht, was gisteren nog met zeker. Het werk van Andriessen en Bernlef, raire tijdschrift De Gids te kunnen verkopen, dat als titel heeft „Achter de muziek aan" en als ondertitel „Het Concertgebouw ter discussie". Na de pauze zal, zoals wij al hebben geschreven, Souvenirs d'Enfance van Louis Andriessen en Jan Bernlef worden uitgevoerd. Dit werk zal overgaan in de première van Locomotieven van Andries sen voor drie pinkeltreintjes (Japanse. - speelgoedtreinen die op batterijen lopen regeling In overleg tussen de NRU en de ANWB zal van maandag 8 mei af een nieuwe dat in dit blad al uitgebreid is besproken (het ontstond uit een regeringsopdracht om een stuk voor gevorderde amateurs te maken) wordt zaterdag door pianist Rein- bert de Leeuw, vermenigvuldigd via klanksporen, op een van de talloze moge lijke manieren uitgevoerd. Hij maakte ge bruik van de vrijheid, het geheel „in kleine stukjes te knippen" en stelde met die muzikale snippers een collage samen, die twintig minuten duurt. Behalve kritiek van de bij de voorstel ling betrokkenen, wordt ook kritiek van het betalende publiek op hoge prijs ge steld. Misja Mengelberg hierover hoog hartig: „Als het een geestige bijdrage is, meestal is het dat niet." TILBURG. Jef van der Heijden ont moet toch nog tegenstand van de fabri kantenfamilie de Beer uit Tilburg over de ongewilde figuratie voor de film „On gewijde Aarde", welke in eerste instan tie door de filmkeuring is verboden. Ook de burgemeester van Hilvarenbeek, de heer Meuwese, is ontstemd over de wijze waarop de notabelen van het dorp door de filmer zijn misbruikt. De familie De Beer heeft zondag op nieuw familieberaad gehouden. Het aan vankelijk ingenomen standpunt na het zien van een besloten voorstelling van de film, dat verwachten deed, dat er geen bezwaren naar voren zouden wor den gebracht, heeft men verlaten. Het zal daardoor voor Jef van der Heijden niet makkelijk worden de film alsnog in de biosoopen te krijgen. In de film is zonder toestemming een deel van de begrafenisreportage van pas toor dr. De Beer uit Hilvarenbeek opge nomen. Diens begrafenis vond onder zeer slechte weersomstandigheden plaats, zo dat de beelden een buitengewoon trieste indruk maken. In de stoet lopen B. en W van Hilvarenbeek en vele andere notabe len mee, die ongevraagd materiaal voor de satirische film „Ongewijde Aarde" werden. en als bielzen xylofoonplankjes onder zich hebben) en de nodige klanksporen, die echte Engelse locomotiefgeluiden be vatten. Buiten de zaal zal een geluidswa gen van de elektronische studio van de universiteit van Utrecht voor de dosering ADVERTENTIE I^cvct '^llver - ^torloge* - Cr. HoutflrMt 6, Haarlem, Tel. 02500- <0616 de radio laten omroepen van SOS-berich ten. Deze regeling betreft berichten voor verwanten (grootouders, ouders, kinderen of pleegkinderen, broers of zusters) met onbekende verblijfplaats in gevallen van ziekte of ongeval, waarbij sprake is van levensgevaar of overlijden. De nieuwe regeling houdt in dal van 8 mei af de alarmcentrale van de ANWB (telefoon 070-814381) als centraal punt dienst gaat doen. Deze alarmcentrale dag en nacht bereikbaar. Hier kan men zich voortaan melden met oproepen voor Nederlanders zowel als buitenlanders met onbekende verblijfplaats in Nederland, maar ook voor Nederlanders met onbe kende verblijfplaats in het buitenland. Deze berichten zullen door de ANWB voor uitzending worden aangeboden aan de Nederlandse omroeporganisaties. Voor berichten, bestemd voor verwanten die zich in het buitenland bevinden, kan dooi de ANWB-alarmcentrale de bemiddeling van buitenlandse omroepstations worden ingeroepen De mogelijkheid voor het aanbieden van SOS-berichten staat voor iedereen open. Men behoeft dus geen lid te zijn van de ANWB of van een van de omroep organisaties. Dit is de tempel die Nederland mis schien krijgt. boeken boekenboekenboeke boekenboekenboekenboek boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boe kenboekenboekenboekeni in het bij „Israël, het Georges Friedmann geeft Moussault verschenen boek einde van het joodse volk?" een beschou wing over het verleden, het heden en de toekomst van de joden, tegen de achter grond van de Israëlische samenleving. De vertaling is van P. H. W. C. Rommers. „De dood van Jezus" van Joel Car- michael, publicist in New York, is in de vertaling van Johan Winkler verschenen bij Moussault. Ter inleiding wordt opge merkt, dat voor meer dan een derde der mensheid de geschiedenis met de geboorte van Jezus Christus begint, maar, vreemd genoeg, is diezelfde geboorte menselijkerwijs gesproken een duister raadsel. Van de serie SESAM, handboek der mens-, dier- en plantkunde, zijn de twee laatste van de vier verschenen. Het derde deel gaat over dieren en het vierde over planten. De uitgave betreft een Neder landse bewerking (door dr. J. C. van der Sleen) van Meyers Handbuch über Mensch, Tier und Pflanze, samengesteld en uitgegeven door het Biografisches In- stitut A.G. te Mannheim. De Nederlandse uitgave is van BOSCH KSUNING n.v. te Baarn. DEN HAAG ROME Er is een goede kans, dat Leiden binnenkort een Egypti sche tempel krijgt. De beslissing hier over ligt op het ogenblik ter tekening bij de president van Egypte. Dit geschenk zou een bewijs van dankbaarheid zijn voor de hulp, die Nederland geboden heeft bij de redding van de rots-tempels in Nubië, vooral de grote tempel van Aboe Simbel, waarvoor een grootscheepse actie op touw is gezet. Het was een internatio naal project van 100 miljoen gulden. Ita- lië's hulp bestond uit het zenden van ar beiders uit de Carrara-marmergroeven Zij zaagden de tempel in stukken en her bouwden hem op een hoger niveau, waar hij niet kon worden overstroomd door het Nijlwater op de dag, waarop de grote stuwdam van Assoean in gebruik zou wor den genomen. In Turijn is zaterdag een trein aange komen uit Genua, bestaande uit zes wa gons, die zes en zestig kisten bevatten, elk van 2 bij 2 meter, waarin een Egyp tische tempel was verpakt, daterend van 1500 jaar voor Christus, en gebouwd tij dens de 18e dynastie der pharao's. De tempel stond tot nu toe in Ellesya het is eveneens een rotstempel, aan de binnenzijde acht meter lang en breed en drie meter hoog. De tempel is van bin nen rijk versierd met reliëfs en hiërogly fen. Hij zal worden opgebouwd in een gro te zaal van het Egyptologisch museum in Turijn. Een oorlogsspel van de Westduitse schrijver Rolf Hochhuth heeft gisteren ge leid tot een openlijke breuk tussen het Britse Nationale Theater en de regisseur, Sir Laurence Olivier. Het stuk „De sol daten", doet een aanval op de politiek van Winston Churchill. Sir Laurence wil de het stuk op het toneel brengen. De raad van het theater sprak er zijn veto over uit. Hochhuth is de schrijver van „Der Stellvertreter", dat in Europa in 1963 veel deining verwekte. In het stuk wordt wijlen paus Pius XII ervan beschuldigd, waterstanden ^O Schoolradxo lh^ nagelaten te hebben de nazi-wreedheden tegen de joden te veroordelen. 12 27 Meded t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Het was al enige maanden bekend, dat Amusementsmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Atuali- Olivier „De soldaten" op het toneel wilde teiten. 13.25 Kamermuziek. 13.50 Gesproken brengen; dit stuitte echter op verzet van portret. 14.05 Klavecimbel, fluit en cello: de door de regering benoemde raad. Gis- U.00 Voor d^ teravond maakte de raad, onder leiding 2jejcen yj Militair commentaar. 17.40 Ama- van Lord Chandos, een lid van het oor- teursprogramma. 18.00 Nws. 18.15 Aktualitei- logskabinet van Churchill, bekend: „En- Len.18.20 Uitzending van de P.vd.A. 19.05 Vo- kele van de personages, in het bijzonder, caal en instrumentaal ensemble 19.30 Artis- in het bijzonder Sir Winston Churchill tieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Tramme- - ,i j .i 1 1I lont in T naron 9! WMffWTMr HILVERSUM I. 7 00 Nws. 7.23 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.mu ziek. 9.00 Romantische orkestwerken. 9.35 T n,.j Phprwell (de wetenschappelijke lant in Loeren aan de Hor. 20.55 Ik loop door en Lord Cherweil de wetenscnappeiijKe 2110 Liedjes. 21.35 Waag het met raadgever van Churchill) worden zeer K democratie (beschouwing) 21.50 Lichte boosaardig voorgesteld. De raad is daar- orkestmuziek 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. dat- het stuk 22.55 Moderne- en volksmuziek. 23.55 Nws om unaniem van mening, niet geschikt is om in het Nationale Theater te worden opgevoerd". Het stuk van Hochhuth bevat een pro test wegens het bombarderen van bur-1 gers, in het bijzonder tegen de geallieer de luchtaanval op Dresden tijdens de tweede wereldoorlog, waarbij tienduizen den Duitsers gedood werden. Het stuk bereikt een hoogtepunt, met een Angli caanse bisschop, die in het Hogerhuis een hartstochtelijke aanval op Churchill doet, omdat die pleit voor „terreuraanvallen" op Duitse steden. HILVERSUM II. 7 00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke gramm.muziek. 7.30 Nws. 7.32 Gramm.mu ziek. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 10.30 Morgendienst. 11.00 Schoolradio 11.30 Lichte gramm.muz. 12.27 Meded t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Hervormde kerkdienst. 13.00 Variant 13.30 Lichte gramm.muziek. 14.00 De fami lie Leenhouts (hoorspel). 14.25 Klassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Praatje. 17.15 Jazz en blues. 17.50 Overheidsvoorlich ting. 18.00 Koorzang en harmonie-orkest. 18.30 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 18.50 Lichte gramm. muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Le ger des Heils. 19.45 Wereldprogramma. 19.55 Gramm.muziek. 20.00 Radio-quiz. 21.30 Klas sieke en moderne muziek. 22.15 Avondover denking. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Gevarieerd muziekprogramma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeids vitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Platen. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 Country en Western. BRUSSEL 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Schoolkoren. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.15 Beat. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuziek 20.00 Operette. 21.14 Lichte mu ziek. 22.00 Nws. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 - HAARLEM TELEFOON 10748 VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 12.00 Teleac: De de taillist als ondernemer. 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 De held (TV film) 19.25 The Nashville Show. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.50 Kijkje achter de schermen tijdens een opera-opvoering. 21.25 Het Get to van Warschau (documentaire). 22.25 Voor dracht. 22.30 Journaal. 23.00 Teleac: Kern fysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Première: nieuws over films. 20.30 Ciske de Rat, Ne derlandse speelfilm. 22.04 Reclame. 22.08 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reklame. 19.00 Vakantie in Lipiza (TV-film). 19.25 Interna tionaal Agrarisch nieuws. 19.51 Uitzending Stichting Socutera. 19.56 Reklame. 20.00 Jour naai en weeroverzicht. 20.16 Reklame. 20.20 Uitzending van D'66. 20.30 Geen tijd voor tranen (speelfilm) 22.25 Marmotten in de Al pen (korte film). 22.40-Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reklame. 20.05 Waauw: ge danste hitparade. 20.35 Documentaire over de achterbuurten van Sydney. 21.15 Hazel (TV-film). 21.40 Rogier van der Weyden en zijn tijd (dokumentaire). 22.10 Reklame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: De detaillist als ondernemer. OP EEN PRETTIG leesbare, infor matieve manier over muziek te schrijven is een moeilijke opgave. Men kan een zeepbel nu eenmaal niet met de handen beetpakken. Neder landse auteurs op dit gebied verval len nogal eens in de kneuterig do cerende toon, met nadruk op ontwik kelingen, invloeden, verwantschap pen, een snufje psychologie voor het dagelijks leven en een mespuntje idealisme aan de esthetische kant. Engelsen schrijven zakelijk, to the point, met een afstand die het in levingsvermogen scherpt, en soms een uitstekende karakterisering van een figuur in zijn omgeving, de Fran sen (zie de serie „Solfèges", compo nistenportretten waarvan er helaas maar enkele in onze taal verkrijgbaar zijn) hebben grote eruditie waardoor ze met fijne toets een historische achtergrond kunnen schilderen. Bij hen vindt men dikwijls nog ongepu bliceerde details, die ons van een musicus die wij meenden te kennen opeens een ander beeld geven. Dicht bij deze laatste vorm van mu ziekhistorische beschrijving ligt de stijl van Otto Glastra van Loon in de erste twee delen van zijn Mozaïek der Muziek geschiedenis, als pocket verschenen in de ning. Het gehele werk is in zes delen com Sesamreeks van uitgeverij Bosch en Keu- ning. Het gehele werk is in zes delen com pleet, het derde tot en met zesde zal in de komende maanden het licht zien. Glastra van Loon, eertijds werkzaam als dirigent onder andere voor de oorlog van een door hem opgericht Nederlands Kamer- orkest, en sinds vijftien jaar program maleider bij Philips Phonografische In dustrie, bezit een feitenkennis en belezen heid, die menige hooggeleerde hem kan benijden. Wat h ij citeert uit brieven, dag boeken, mémoires, didactische geschrif ten, lofredes, ambassadeursrapporten, pamfletten en testamenten vindt men zel den in een zo beknopt bestek bijeen en is zowel voor de liefhebber als voor de vak musicus interessant. Om een voorbeeld te noemen: van het Wilhelmus weten de meeste mensen niet veel meer dan dat de woorden (waar schijnlijk) van Marnix van Sint Aldegon- de zijn en dat de melodie iets met Vale rius' Gedenck-Clanck te maken heeft. Glastra van Loon geeft in vijf kleine blad zijden de hele opkomst, groei, tijdelijke verdwijning, verbastering en herleving van onze nationale hymne, waarbij hij in het voorbijgaan nog een paar minieme af wijkingen van de huidige versie ten op zichte van Valerius vermeldt. Het door de tienjarige Mozart in 1766 gevarieerde melodietje, KV 25, dat hij tevens als fu gathema gebruikte voor Galimathias Mu- sicum, KV 32, is onder de naam Prinsen- marsch een naneefje uit een andere tak, die direct teruggaat op het trompetsig naal van de Franse Hugenoten tijdens het beleg van Chartre^. Dat Vivaldi als priester verliefd was op de dochter van een Franse pruikenma ker die hij voor de zangkunst had opge leid, dat Bach bij het werken een bril droeg, sterkte plus twee met lichtwerende glazen, dat Scarlatti aan het hazardspel verslaafd was, dat Pergolesi leed aan rug- gemerg-tbc, waardoor zijn linkerbeen kor ter was dan zijn rechter, dat Mattheson, de auteur van de eerste Algemene Mu ziekleer, die door Haydn en Goethe hoog gewaardeerd werd, een intellectuele om nivoor was, op de hoogte van de recht spraak, de wereldhandel en de Europese hofpolitiek, een kapelmeester, theoreticus en componist, in zijn tijd even beroemd als Bach, het zijn bijzonderheden, die ieder voor zich misschien gering lij ken, maar in samenhang met talloze an dere, goed geselecteerd en met vermel ding van zegsman en herkomst toch een breder perspectief geven op periodes en op namen, die soms niet meer dan vage clichés zijn. Om nog één voorbeeld te geven: in ieder handboek over de opera vindt men de castraten vermeld, die be klagenswaardige heilige monsters van de operapraktijk uit de achttiende eeuw. Wanneer men zoals hier, eens iets meer leest over de voor ons zo bizarre verering die deze zangvogels in hun gouden kooi ten deel viel. dan begrijpt men beter, dat de grenslijn tussen esthetiek en bar bardij te allen tijde een dunne geweest is, dit geval bepaald een omissie lijkt, een discografie. De vlot geschreven maar vooral briljant gedocumenteerde deeltjes verdienen eigenlijk een wat duurdere, meer blijvende gedaante dan het simpe le, nogal vergankelijke pocketboek. Deze heid. Sas Bunge NU we weer een periode van verhoog de filmactiviteit in ons land beleven, met een generatie van nieuwe filmers en nieu we stijlen, is het interessant een blik te rug te werpen naar een tijd dat de film een minder gecompliceerd ding was en vaak een regelrechte verbeelding van een populaire roman betekende. „Ciske de Rat", voor de tweede maal in betrekke lijk korte tijd op het tv-scherm, is van dat soort filmen een goed voorbeeld. In zijn tijd werd de film vap Wolfgang Staudte als een van de betere produkties van eigen bodem beschouwd en de Zilve ren Leeuw op de Biennale van Venetië on dersteunde die waardering. Staudte („Die Mörder sind unter uns," „Der Untertan") bracht naar ons land zijn veeljarige erva ring en kennis van het filmvak mee en bezat bovendien een frisse kijk op het hier beschikbare spelersmateriaal en de ze voordelen liggen in „Ciske" duidelijk merkbaar verdisconteerd. De keuze van de stof was niet direct de zijne, maar het idee om een deel uit de ongelooflijk po pulaire romancyclus van Piet Bakker te verfilmen was bijna een zakelijke noodzaak: het heeft dan ook aanzienlijk bijgedragen tot het financiële succes van de onderneming. En het aandoenlijke ver haal van het verwaarloosde straatjonge tje Ciske, dat ondanks de zorg van zijn onderwijzer Bruis (Kees Brusse) een misdaad begaat en in een verbeteringsge sticht terecht komt, blijft zijn attractie op het publiek uitoefenen. De film brengt, behalve Kees Brusse als de humane on derwijzer, Rob de Vries als de zwerven de vader van Ciske en Riek Schagen als een zorgzame buurvrouw, andere acteurs van naam Cees Laseur, Paul Steen bergen, Johan Vlak, Johan Kaart op het scherm. Nederland I. Na het gebruikelijke voor programma van Pipo, Journaal en Recla me gaan we op bezoek bij Sam Garret, die in de studio's de grote held uit het Wilde Westen uithangt, maar in het pri- vé-leven minder heldhaftig weet te leven. Voor het journaal dan nog een half uur tje Nashville-show. Deze show werd voor de Duitse televisie opgenomen in Mün- chen, juist voordat Jim Reeves bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Ver- Glastra van Loon geeft bovendien meer dan alleen „petit histoire". De lijn die vorm van geschiedschrijving is op muzi kaal terrein bij ons helaas een zeldzaam door zijn verhaal loopt is die van de ont wikkelingsgeschiedenis van stijlen, vor men, toonsystemen en instrumenten, ge leid via de biografische steunpunten van de grote en iets minder grote componis ten. Muziekvoorbeelden vindt men nauwe lijks, maar de schrijver heeft een peda gogisch talent om door middel van woor den veranderingen in het muzikale denk patroon te verduidelijken. Zoals vaker bij wetenschappelijke poc kets voor de niet-vakman ontbreekt een register, een bibliografie en, wat mij in L •t Albert van Dalsum der werken mede Chet Atkins. Bobbie Bare, the Antita Kerr Singers, Bill Ram- seyy en dan Jim Reeves, die in een Mex icaans intermezzo Mexican Joe zal zin gen. Na Attentie brengt de NCRV ons naar de schouwburg Orpheus in Apel doorn, waar we achter de schermen mo gen kijken tijdens de opvoering van de opera Nabucco door het gezelschap Fo rum. Vanuit Apeldoorn brengt de NCRV ons naar Warschau en wel in het Getto aldaar ten tijde van de Duitse bezetting. Een van de overlevenden, Alexander Bernfes, die momenteel in Engeland woont, heeft het initiatief genomen tot het maken van deze onthutsende documentai re, waarin originele filmopnamen van de nazies zijn verwerkt. Aan het slot van de ze documentaire leest Albert van Dalsum de laatste brief voor van een van de ver dedigers van dit Getto, Jessel Rakover. Na het laatste journaal de herhaling van de 28ste les van Kernfysica, een cursus van Teleac. Nederland 2. De NTS houdt het van avond geheel en al op de film. Na het nieuws en de reclame, de filmrubriek van Charles Boost: Première, gevolgd door een herhaling van de Nederlandse film Ciske de Rat. Deze film werd twee jaar geleden op Nederland 1 uitgezonden. Tot slot van de avond dan nog slechts de reclame en het journaal. ADVERTENTIE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn". Vol tipr, voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. Het Stica-merk is uw garantie voor kwaliteit van vulling en tijk.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11