De wind kan nie, t lezen KDFFIE *HAG PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO Diepdrukkerij ligt plat Staking bij „Lumax" na ontslag van directeur ook vandaag voortgezet extra 50 M2 Sf RAMMETJE FOK Omzet Technische Unie groeit waarom Koffie Hag? r". mwm Unitas eist voor de textielindustrie direct maatregelen Kort economisch nieuws Groei gaat door bij Nill Mij Met meer koeien meer melk kamerbreed RECHTER TIE HET GEHEIM VAN DE WIEROOKKLOK y. DINSDAG 25 APRIL 1967 13 OrtJ vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? f Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èncoffeïnevrij, v dus veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïne - vrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! met hart duwen! WMj'% l^nhalonL EEN KEIJZERTAP1JT I I M I M j K WVMWWVWMMWMV 26) Daar was bij voorbeeld een nagelschaartje; hij zei, dat mijn na gels evengoed doorgroeiden, al lag ik in bed; voorts drie pyjama's en of ik maar zo vriendelijk wilde zijn de pyjama die ik nu aan had, aan hem mee te geven voor de wasserij; een schrijf bloc, want het was toch mijn plicht als goede zoon om iedere week naar huis te schrijven, en tenslote een boekje, dat hij in een winkel had zien liggen. Hij zou graag willen, dat ik dit van hem aannam als een cadeautje, omdat ik eens waar hij bij was het verlangen te kennen had ge geven, wat meer van de Indische vo gels af te weten. Hij schaamde zich, zei hij, dat hij zelf geen enkele vo gelnaam wist, behalve dan zo'n ding met iets wits op zijn vleugels, dat een shama heette. Ik kon met dit boekje in de veranda gaan zitten en de rondvliegende vogels vergelijken met de plaatjes. Na deze redevoering boog hij zich over mijn stoel heen en staarde me verdrietig over zijn hangsnor heen aan. „Ik had u geen slecht voedsel moe ten laten eten", zei hij. „Het was jouw schuld niet, Baha dur. Het was een bacil". Maar Bahadur geloofde niet in bacillen. Hij schudde zijn hoofd en glimlachte toegeeflijk, als was ik hier de bijgelovige, die over boze geesten in mijn ingewanden sprak. „Als Bahadur er niet is, gaat u naar verkeerde plaatsen om slechte, hete Indische dingen te eten, die de maag bederven. U bent een Engels man en u zult eens misschien een groot Engelsman zijn, maar het heeft geen nut te proberen, een Indische man met een Indische maag te wor den". „Ik zal trachten me behoorlijk te gedragen", zei ik. „Om vier uur 's morgens moet u geen oude eieren op verkeerde Indi sche plaatsen eten". „Wie heeft je dat verteld?" „Peter sahib vertelt me alles wat u doet". „Dan moet je tegen Peter sahib zeggen, dat hij jou geen enkel ge heim van mij meer mag vertellen". „Peter sahib en ik praten heel lang over Michael sahib. Ik hoor heel veel dingen". „En je loopt niet van me weg?" „Ik blijf bij Michael sahib, als Michael sahib Bahadur wil houden". Pas toen hij op het punt stond te vertrekken, haalde hij twee of drie brieven uit zijn zak. „Deze prettige dingen heb ik met opzet voor het laatst gehouden", zei hij, maar ik vermoedde, dat hij ze me niet eerder had gegeven om te voorkomen, dat ik te nieuwsgierig naar de inhoud zou zijn om naar zijn vermaningen te luisteren. Er was een brief van thuis en een briefje op een telegramformulier van Peter: „Cher ami. Je hebt dus een kwaal in die ingewanden van je! Dat is be roerd, maar ik kan het nu tenminste een paar dagen op mijn slofjes af, zonder te voelen dat ik te ver achter raak bij jou. Er is dus alweer geen ongeluk zo groot of enfin, de rest ken je. Schrok me daarstraks in de koffiepauze een ongeluk, toen Mer- vyn tegen me zei, dat ik geel zag. Had er al een visoen van, dat de Air Force een aanval van geelzucht zou benutten om me boven Tokio af te werpen, een Lawrence in natuur lijke vermomming. Maar het was slechts een speling van het vreemde licht en géén gal, en dus ben ik ge spaard gebleven voor de Japanse ge vechtsvliegtuigen en andere kleine on gemakken, die me in één nacht tot de Grote Britse Held van de Tweede Wereldoorlog zouden hebben omge vormd. Het noemen van jouw tropi sche ziekte lokte Itsumi San uit tot een uitgebreide verhandeling van een half uur lang over vuil water, uit werpselen, de opruimingsmethoden daarvan in alle landen van de we reld (die man is een lopende handlei ding. met een nieuwsgierigheid voor alles), hygiëne en de grote zindelijk heid van de Jappen vergeleken bij die van de Chinezen. Ik geloof wer kelijk, dat hij voor het ministerie van propaganda van de keizer werkt. De lieftallige Wei is vanzelfspre kend troosteloos over je afwezigheid. Ik ben wild jaloers. Sayonara PETER". Ik las de brief twee keer over en de slotzin nog verscheidene keren meer. Natuurlijk was het niet waar. Maar kon het misschien de halve waarheid zijn. Had ze mijn afwezigheid opge merkt, had ze er iets van gezegd? Of was het allemaal maar een grapje van Peter, een voor-de-gek-houderij, een wraak, die hij al lang geleden had gezworen voor het feit, dat ik het cellofaan van een doos van zijn geurige zeep had getrokken en er sinaasappelen voor in de plaats had gelegd, zodat hij woedend naar de bewuste winkel was gestapt om zich te beklagen. Maar nee hij kon immers nooit van me verwachten, dat ik zijn uitlating au sérieux zou nemen. Troosteloos jawel! En toen opeens dacht ik als vanzelf: ik zal miss Wei een brief schrijven. Ik ben het absoluut aan mezelf verplicht. Het is roekeloos en krankzinnig en brieven zijn gevaarlijk, maar ik schrijf er toch een, want ik kan het niet nóg een week in dit hospitaal uithouden en helemaal niets doen. Ik zal schrijven dat ik blij ben te horen, dat ze weer beter is en dat het me spijt dat ik haar lessen moet missen, maar dat ze misschien eens met me wilde gaan dineren, als ik beter ben en dat ze alsjeblieft geen moeite moet doen om terug te schrijven en inmiddels verblijf ik, haar 1 haar wat? Ik weet het: haar dienstwillige dienaar. Of nee: haar toegenegene daar steekt niets buitenissigs in. En natuurlijk zou ze moeten antwoorden. Eén dag zou mijn brief nodig hebben om het Manyfair Hotel te bereiken. Ze zou misschien niet dadelijk terugschrij ven. Aangenomen dat er twee dagen mee zouden verlopen en dan nog één dag eer de brief kon aankomen, dat waren vier dagen in het geheel. Een eeuwigheid! En wat zou ik zelfs dan anders kunnen verwachten dan een formeel briefje? Maar het zou ten minste iets zijn. (Wordt vervolgd.) De gang van zaken over 1966 is voor de Technische Unie N.V., blijkens het ver slag, gunstig geweest. De groei van de omzetten in een aantal belangrijke artike- lengroepen maakte het mogelijk de tegen slagen in enkele andere afdelingen te compenseren. De directie is ten aanzien van de marktontwikkeling niet pessimis tisch. Na afschrijving, reservering en na af trek van belasting, bedraagt het netto winstsaldo 2.29 (v.j. 1.84) min. Hier van wordt 500.000 (onv.) aan de reser ve diverse belangen toegevoegd. Voorge steld wordt, zoals bekend, over het eind 1965 tot f 9.04 min. door een aandelenemis sie verhoogde kapitaal, een onveranderd dividend van zeventien percent. Het saldo exploitatierekening steeg tot 4.33 4.0) min. Door de zachte winter 1966-1967 mocht de Technische Unie in de eerste maanden van 1967 een verheugende groei in de om zetcijfers constateren. De directie kan echter geen voorspellingen op langere ter mijn doen. Zij is bepaald niet pessimis tisch over de mogelijkheden die zich ook in langer tijdsbestek zullen voordoen in het elektro-technische en sanitaire vak. ADVERTENTIE HAG tOMIMVlUf Oploskoltie coffeïnevrij voor uw gezondheid ADVERTENTIE Woensdag 3 mei is de eerste dag van verhan deling van een 6'/i percent 20-jarige obligatie lening. groot 25 miljoen dollar, per 1 maart 1987 tegen de koers van 98'/! percent ten laste van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.). 31. De onzichtbare Joris Goedbloed stapte de bank uit met de drie geldzakken op zijn schouder. „Een prettige bank om zaken mee te doen!" mompelde hij in zichzelf. „Met een prettige bediening werkelijk keurig en voortvarend Hoewel men nu toch iets te snel te werk gaat.' Daar is de alarmbel reeds!" Zo prevelend passeerde hij de twee Geheime Agenten die nog steeds naar hem op zoek waren. „Hoor je dat?" sprak de een. „De bank is gestolen!" „Zie je dat?" zei de ander. Daar zweven geldzakken!" De detekti- ves bleven even in gedachten verzonken staan, en kwa men toen gelijktijdig tot een gevolgtrekking. „Joris Goedbloed!" riepen ze als één man. „Halt! Je hebt on zichtbaar een bank geplunderd!" „Het is treurig, dat men mij durft te storen met zulke kleinigheden!" mom pelde de aangeroepene. „Ik zal daar toch een eind aan moeten maken!" IETS MIMD6R W/ASMISSCHIÊt PA6 KNOP, 66ÊF JE ME EEN ZETJE IK HEB «EEN ZIN OM IE DE HEtE DA6TE itfifi/*- '/t'r f C ©PIB 4 2330»B (Van onze correspondent) UTRECHT. Een staking bij drukkerij Lumax, gistermiddag be gonnen en vanmorgen voortgezet, dreigt dit bedrijf van 200 man binnen enkele dagen volkomen stil te leggen, 37 technici in de diepdrukkerij leg den het werk neer uit protest tegen het ontslag van de directeur van de n.v. Lumax, de heer J. H. A. Roovers. Een direct gevolg van de staking was, dat het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond, „Ruim Zicht", gisteren niet van de pers kwam. De stilstand van het werk vandaag be tekent dat de twaalf edities van het N.K.V.-blad niet klaar komen. De N.V. Lumax is een instelling van het Nederlands Katholiek Vakverbond, - dat ook de enige aandeelhouder is. Alle commissarissen zijn vakbondbestuur ders, president-commissaris is N.K.V.- voorzitter P. J. J. Mertens. Deze heeft nog geen enkel commentaar over de situ atie willen geven. De stakers verwach ten dat zij vandaag ontslagen zullen wor den. Het personeel heeft de raad van commissarissen vandaag een telegram gestuurd waarin het zijn eisen kenbaar heeft gemaakt. De staking was door het diepdrukper- soneel rond 1 uur begonnen nadat de di rectie gistermorgen het definitieve ont slag van de heer Roovers bekend had gemaakt. Het personeel stuurde daarop een brief naar de president-commissaris de heer Mertens, waarin zij zeiden het ontslag van de heer Roovers onbegrijpe lijk te vinden. Daarbij zou namelijk het oordeel van de ondernemingsraad, de ad viseurs, de staffunctionarissen en het ge hele diepdrukpersoneel zijn genegeerd, Onderhandelingen over de positie van de heer Roovers die van de raad van com missarissen ook niet meer in het bedrijf mag komen, lipen gisteravond op niets uit. De adjunct-directeur van de Lumax, Drs. T. Coppes (tevens Volkskrant-direc teur), waarschuwde de stakers voor de gevolgen van hun actie. Het personeelcb- mité nam de verantwoordelijkheid daar voor op zich. Toen vorige week het be richt verscheen dat de heer Roovers ont slagen zou worden, stuurden de diepdruk kers ook al een brief naar de president commissaris van de Lumax. Zij beschul digden hem daarin van demagogie en zelfs van chantage, omdat de heer Mer tens hen bij voorbaat beschuldigde van de ineenstorting van de Lumax, als zij zouden vertrekken. Het personeel meent dat door het ver trek van de heer Roovers de hele diep drukkerij op losse schroeven zou komen te staan, en legt de verantwoordelijkheid voor het ontslag van de directeur geheel bij de commissarissen. De voorzitter van de Katholieke grafische bond, waar het merendeel van de stakers lid van is, de heer Van Werkhoven, zei dat de bond geen enkele bemoeienis met de actie ge had heeft en die uiteraard afkeurt. „Het personeel van Lumax mengt zich in za ken, waarin het niet tot oordelen be voegd is", alus de grafische voorzitter. De heer Roovers, die ook voorzitter is van de K.V.P.-fractie in de Utrechtse ge meenteraad, zei de staking wel verwacht te hebben. Het hoofdbestuur van de Nederlands Christelijke bond van werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas" heeft een telegram aan de minister van Economische Zaken gestuurd, waarin het pleit voor maatregelen op korte termijn voor de Nederlandse textielindustrie. Dit in verband met de recente ontwikkelin gen in de Twents-Gelderse industrie. Het bestuur van „Unitas" zegt in het telegram van mening te zijn dat de oorzaken van de ze recente ontwikkelingen bij de minister voldoende bekend zijn. Tezamen met Mercantile Marine Engineering Engraving Docks Company te Antwerpen is door de maatschappij voor industriële ondernemingen Gebr. Van Swaay N.V. opgericht het installatie bureau Meiair N.V.. te Antwerpen voor de uitvoering van installaties op het gebied van luchtbehandeling, centrale verwarming en elektro-techniek Duizend expeditie-ondernemingen binnen een straal van 80 km met Chicago als middelpunt, hebben hun activiteit gestaakt met het gevolg, dat meer dan 45.000 vrachtrijders zonder werk zitten. Aanleiding tot deze gang van zaken is de weigering van de vrachtrijders de nieuwe CAO te aanvaarden, die anderhalve week ge leden in Washington tot stand kwam dank zij de tussenkomst van regeringsbemiddelaars. De gang van zaken bij N.V. levensver zekeringmaatschappij Nillmij werd in 1966 getypeerd door voortgaande groei, zo meldt het verslag. De produktie aan nieu we verzekeringen steeg met 28 percent tot 619 miljoen. Het verzekerde bestand bereikte nagenoeg het bedrag van 3.5 miljoen. Volgens de verlies- en winstrekening steeg het winstsaldo van 6,1 miljoen tot 7,4 miljoen, de stijging is in hoofd zaak het gevolg van de toeneming der in komsten uit beleggingen. De kosten stegen met 1.9 miljoen ofwel elf percent. Zoals bekend is wordt voorgesteld een dividend van achttien (vijftien) percent uit te keren. In het melkjaar april 1966 - april 1967 was de Nederlandse melkveestapel 1.7 pereent groter dan in het voorgaande jaar en ze produceerde twee percent meer melk. Voor 1967-'68 wordt een groei van de melkveestapel met 1,1 pet. verwacht en een toeneming van de melkproduktie met nog eens twee percent. Het produktschap voor zuivel heeft dit uitgerekend. De raming die het produkt schap in april vorig jaar maakte van de melkproduktie in 1966-'67 verschilde maar 0,4 percent van de werkelijke produktie. ADVERTENTIE vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM fc.n. 1. Het leven van een districtsbestuur der bestaat niet alleen uit het oplossen van misdaden. Deze misdaad heeft Rech ter Tie besteed om een zakelijk geschil uit de wereld te helpen tussen de reders Hwa Min en Yie Pen. „Ik geloof dat de zaak nu wel geregeld is", zegt Rechter Tie als het tegpi vijven loopt. „Wat denkt u ervan, meneer Ho?" De Heer Ho is een gepensioneerd rechtskundig ambtenaar, een gezette man met een kaal hoofd, die de Rechter in deze zaak belangeloos van advies heeft gediend. Hij schraapt zijn keel en antwoordt op zijn precieze manier: „Het ontwerp voor ziet inderdaad in alle mogelijkheden. De nieuwe regels voor de scheepsbouw zijn billijk en verzekeren iedere reder een eerlijk deel van de winst." Hwa Min, de reder die naast Ho zit, een geslepen za kenman met een dunne, rafelige baard, zegt op spijtige toon: „Billijk, ja, maar als koopman hoor ik liever het woord „voordelig". Als de concurrentie met mijn collega's vrij was gebleven, zou dat heel voordelig voor mij zijn geweest." „De scheepsbouw heeft te maken met on ze kustverdediging"antwoordt de Rech ter op droge toon, „en de regering wenst daarom geen bevoorrechte posities. Dank zij het advies van meneer Ho is deze zaak nu in kannen en kruiken. Alle re ders zullen zich aan de nieuwe voor schriften houden." 814. Geen van de heksen scheen er iets bijzonders aan te vinden, toen Bram met hen meevloog in de richting van het kas teel. Voortdurend spraken zij met elkaar. En uit hun woorden werd het Bram steeds duidelijker, dat hier inderdaad een school voor jonge heksen was gevestigd. Hij hoorde praten over repetitie Slangekruid, over bezemgymnastiek en over opstellen over de vervoeging van de toverspreuken, tot het hem duizelde. Op de binnenplaats van het kasteel stond een heks van de verkeersleiding aandachtig toe te kijken, hoe de heksen met Brammetje in hun midden een landing uitvoerden. „Voorzichtigvoorzichtig.riep ze met schelle stem. „Benen een beetje bijtrekken.voeten vooruittikje snelheid bijgeven. Bram deed angstvallig, wat de anderen ook deden. Hij kon nu niet meer weg, zelfs al zou hij het heb ben gewild, zonder de aandacht te trek ken. De groep kwam tot stilstand. Zacht trilden de bezems nog na. De verkeersleidster schudde het hoofd. Blijk baar was ze niet geheel tevreden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13