Stationsgebouw biedt reiziger alle mogelijke voorzieningen Op rollend tapijt door de pier naar het vliegtuig Hiltonhotel NIEUW SCHIPHOLMODERNSTE Koningin opent 28 april grootste project na de deltawerken Ereplaats onder de groten ■y f mm r* DINSDAG 2 5 APRIL 1967 14 Vertrek op één niveau Wachtruimten Kijkers zijn welkom (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Vrijdagmiddag 28 april om vier uur zal koningin Juliana in aanwezigheid van duizend genodigden de nieuwe luchthaven Schiphol officieel in gebruik stellen. Tien dagen later, op 8 mei, zal het nieuwe, centrale areaal operationeel in gebruik worden genomen. De bouw van de nieuwe, nationale luchthaven, waarmee f 400 miljoen is gemoeid, is het meest omvangrijke en kostbare project na de Delta werken. De ingebruikstelling komt geen dag te vroeg: het oude Schiphol was al jaren niet meer voor zijn taak berekend. De komende maanden zullen honderdduizenden nieuwsgieri gen uit alle delen van het land naar Schiphol stromen om het gigantische project met eigen ogen te zien. Zij zijn welkom. Het nieuwe Schiphol is niet alleen toegerust voor een snelle en efficiënte afhandeling van vertrekkende en aankomende luchtreizigers en vracht maar ook voor de ontvangst van dagtoeristen, waarvan er tot dusver reeds 1,4 miljoen per jaar het inter nationale luchtverkeer kwamen gadeslaan. Sinds 1946 f an de grond af Roet in eten ertragingen Bessenjenever Haal Henkes in huis Overzicht van Schiphol nu: lucht foto Behrens en Consenheim, Rotterdam. Als er ooit een prijs zou worden 'uitgereikt voor het fraaiste, gezelligste en meest praktische stationsgebouw van de Europese luchthavens zou Schiphol een goede kans maken te worden bekroond. Het gebouw is uiter aard niet het werk geweest van één man, maar gegroeid uit omvangrijke studies en rapporten, waaraan honderden deskundigen hun aandeel heb ben geleverd. De vormgeving en technische constructie zijn voortgekomen uit de samenwerking van de architecten prof. M. Duintj er, ir. G. C. van Wageningen en ir. F. C. de Weger b.i. De finishing touch tenslotte is aan gebracht door de binnenhuisarchitect Kho Liang Ie uit Amsterdam. Men is er in geslaagd een ideale op lossing te vinden voor een uiterst efficiën te afhandeling van de passagiers. De stro men van aankomende en vertrekkende luchtreizigers zijn geheel gescheiden van de toeristische bezoekers, welke laatsten wel tot een belangrijk deel van het gebouw toegang hebben. Voorts moesten de kanto ren en balies van de luchtvaartmaatschap pijen. de douane en de marechaussee hun plaats krijgen en was er accommodatie nodig voor een vlotte verwerking van ba gage Karakteristiek voor het enorme gebouw dat zes bouwlagen telt van 110 x 110 me ter, is dat de vertrekkende passagiers via een verhoogde weg voorrijden op hetzelfde niveau als de ingang van het vliegtuig. De gehele eerste verdieping is bestemd voor deze reizigers. Bij het betreden van de vertrekhal vindt de vertrekkende reiziger de door de lucht vaartmaatschappijen bediende balie- blokken, waar lichtbakken op duidelijke wijze de verschillende bestemmingen aan geven. De bagage wordt hier gewogen en via transportbanden naar de kelder ge bracht voor distributie naar de vliegtui gen. De reiziger betaalt zijn luchthavenbelas ting en komt via de paspoortcontrole in de wachtruimte, die 110 x 33 meter groot is. Hier bevindt zich ook een met zorg op gezet winkelcentrum met belastingvrije artikelen en een snackbar. Vanuit deze wachtruimte, waar achthon derd stoelen staan, voert een trap naar het transitorestaurant op de tweede ver dieping. Een trap naar beneden leidt naar een rustkamercomplex, waar 'zich ook toiletten en douche- en badgelegenhe- den bevinden, alsmede een ruimte voor tie verzorging van baby's en een kappers zaak. De vertrekkende reiziger vindt in de wachtruimten op duidelijke wijze aange geven van welke plaats in welk van de drie pieren zijn vliegtuig vertrekt. Bij de 25 plaatsen, waar zich de toegangen tot de vliegtuigen bevinden, zijn opnieuw wachtruimten. De kortste weg om deze tc bereiken is 145 meter, maar wie naar de uiteinden van de pieren wordt ge stuurd, moet een afstand van 410 meter afleggen. Op de luchthaven van Kopenhagen staan de reizigers voor het vervoer door de pier autopeds ter beschikking. Schip hol koos een duurdere oplossing: het „rol lende tapijt", een transportband. Tenslot te bereikt men het vliegtuig via een avio- brug. Op de plaats, waar de middelste pier zich splitst, is nogmaals een wacht ruimte met een café-restaurant ingericht. Deze zal vermoedelijk voornamelijk de transito-reizigers aantrekken. Voor de aankomende passagiers zijn er trappen en roltrappen om zich van de eer ste verdieping naar de begane-grond- ruimte te begeven, waar zich de aankomst hal bevindt. Hier zijn zeven transport banden die de bagage aanvoeren. Op borden wordt aangegeven van welke band men zijn bagage in ontvangst kan nemen. Na de douanecontrole betreedt men de afhalersruimte, waar onder meer gevestigd zijn een bank, een balie voor autoverhuur, een informatiestand van A.N.V.V., V.V.V. en A.N.W.B., een inlich tingen-balie voor de afhalers, een koffie bar en het autobusstation van de K.L.M. Wie zijn auto in de keldergarage heeft ge parkeerd kan deze per lift bereiken. Het oude Schiphol trok jaarlijks ca. 1,4 miljoen toeristische bezoekers. De nieuwe luchthaven rekent op een bezoek van min stens twee miljoen kijkers per jaar. Zij hebben een aparte toegang tot het stations gebouw en vinden op het dak van de pie ren een enorme ruimte, vanwaar men de bedrijvigheid op het platform kan bekij ken. De bezoekers hebben bovendien de gehele derde verdieping van het gebouw tot hun beschikking, waar zich de café's en restaurants bevinden met een prachtig uitzicht over de luchthaven. Op deze ver dieping zijn ook een luxe restaurant en een intieme bar. Op het „piereiland", de plaats waar de middelste pier zich splitst, wordt een snackbar ingericht. Naast het stationsgebouw staat het ne gen verdiepingen hoge gebouw van de luchtvaartdirectie met de verkeerstoren. Beide gebouwen staan met elkaar in ver binding door een laagbouw, waarin het be manningscentrum is gevestigd. Hier wor den de bemanningen voor elke vlucht inge schreven, hebben zij het het contact met hun luchtvaartmaatschappij en vinden zij alle inlichtingen voor het maken van een vluchtplan. In het centrum bevindt zich verder de meteorologische dienst en een computer. Deze verwerkt de gegevens van de bela- dingslijsten van de vliegtuigen en geeft het personeel aan de balies in de vertrek hal langs elektronische weg allerlei gege vens, bijvoorbeeld of er nog plaats in een vliegtuig beschikbaar is, eventuele vertra ging en het nummer van de opstelplaats van het vliegtuig. Dit elektronische check-in-systeem is slechts één van de communicatiemiddelen die in het stationsgebouw worden toege past. Voor het verzenden van tickets, dienstmededelingen en documenten is er een buizenpost, een telexsysteem wordt gebruikt voor het op diverse afdelingen tegelijk melden van berichten, andere af delingen zijn via intercom met elkaar in contact en de bedrijfstelevisie is er voor controle van de borden, die de vertrektij den aangeven en voor het doorgeven van dienstgegevens. Het gehele gebouwencomplex stati onsgebouw, bemanningencentrum en ge bouw luchthavendirectie is voorzien van air-conditioning. Hierdoor is het mo gelijk het interieur vrij te houden van ke- rosinedampen van vliegtuigen. Aan de ge luidsisolatie is bijzondere aandacht be steed. Dezer dagen is in principe overeen stemming bereikt over de bouw van een hotel in het centrale areaal van de lucht haven Schiphol. De luchthavendirectie verwacht dat nog voor het einde van dit jaar een begin met de bouw kan worden gemaakt, waardoor het hotel in het voor jaar van 1969 in gebruik zal kunnen wor den genomen. De exploitatie van het gebouw zal ge schieden door de Hilton-organisatie, die in Nederland reeds hotels te Amsterdam en Rotterdam exploiteert. Het bouwplan voorziet in een accommodatie voor twee honderdvijftig tot driehonderd bedden. Er zal bijzondere aandacht worden besteed aan de geluidsisolatie, opdat de gasten in deze bedden ook werkelijk kunnen sla pen. De foto hieronder toont enkele grootheden uit vervlogen tijden. In het midden de grote vlieger Kings- ford Smith, die zojuist op Schiphol is aangekomen. Links de heer Fles- man, rechts KLM-vlieger Evert van Dijk. Kingsford Smith was op door reis naar Londen. De foto dateert uit 1933. Schiphol zal de komende weken voorts op de belangstelling kunnen rekenen van honderden deskundigen uit de gehele we reld. De nieuwe luchthaven geldt name lijk als de best-geoutilleerde van alle in de laatste jaren gebouwde grote lucht havens. Zü is niet de grootste en zal dat nooit worden. Maar wel neemt zjj een ere plaats in onder de grote internationale luchthavens van de wereld. Een luchthaven is nooit geheel voltooid. De snelle ontwikkeling in de luchtvaart maakt steeds uitbreidingen nodig. Voor deze uitbreidingen beschikt de nieuwe luchthaven tot in een verre toekomst over voldoende ruimte. Als de koningin op 28 april het nieuwe Schiphol officieel opent zijn voor de inge bruikneming gereed: Het één hectare grote stationsgebouw met de drie pieren, die naar de opstel plaatsen van de vliegtuigen leiden (bouwkosten inclusief inrichting 110 miljoen). De 53 meter hoge verkeerstoren. Het gebouw van de Rijksluchtvaart dienst. Het bemanningscentrum. Het negen verdiepingen hoge gebouw van de luchthavendirectie. Het luchtvrachtstation (in mei in ge bruik). Het negen verdiepingen hoge, bij het luchtvrachtstation behorende kantoor gebouw (in mei in gebruik). De warmtecentrale. Een energiegebouw, waar de hoogspan ningskabels samenkomen. Een gasontvang- en -verdeelstation. Daarmee is het totaal van 400 miljoen nog niet uitgegeven. Er zijn nog in aan bouw. Een publiek douane-entrepot. Een busstation voor het door Maarse en Kroon te verzorgen openbaar ver voer. Een complex werkplaatsen en kantoren van Martin Air Holland. In de naaste toekomst zal een begin worden gemaakt met de bouw van: Een bezoekerscentrum, waarin onder meer het nationaal luchtvaartmuseum wordt ondergebracht. Een Hiltonhotel. Schiphol heeft, sinds het in 1919 toen een „militaire vliegweide" een beschei den rol begon te spelen in de burgerlucht vaart, een stormachtige ontwikkeling door gemaakt. De eerste jaren heerste er nog een algemeen gebrek aan vertrouwen in de luchtvaart, dat zich uitte in tal van vooroordelen en wanbegrip. Daarbij kwam dat de overheid het maar niet eens kon worden over het beheers- recht van het vliegveld. De voorzieningen die noodzakelijk waren werden aanvanke lijk door de KLM bekostigd. Pas in 1926, toen de gemeente Amsterdam het beheer X i. V Twee overzichten van het nieuwe Schiphol, die een goed beeld geven van de pieren met aviobruggen. De middenpier vertoont een splitsing. Op deze „knoop" is een restaurant gebouwd. (Luchtfoto's van Behrens en Consenheim) van een deel van het militaire vliegkamp kreeg, werd het mogelijk een goede ac commodatie te bouwen. Dankzij de enorme vlucht, die de KLM in de vooroorlogse jaren nam, en de goede leiding van de toenmalige havenmeester U. F. M Dellaert, groeide Schiphol uit tot een van de eerste luchthavens ter wereld. In 1945 moest er van de grond af aan worden begonnen, toen de met zorg opge bouwde luchthaven door de Duitsers gron dig was verwoest. Maar Schiphol was een van de eerste vliegvelden in Europa, die de oorlogsschade te boven kwamen. Voor de accommodatie werd gebruik gemaakt van semi-permanente gebouwen, want reeds in 1946 rees het plan voor de bouw van een nieuw Schiphol. Terwjjl onder leiding van de dynamische „Jan" Dellaert erhter hard werd gewerkt aan de studies voor een groter Schiphol gooide KLM-directeur dr. Plesman in 1947 roet in het eten door de bouw van een na tionale luchthaven bp Burgerveen, in het zuiden van de Haarlemmermeerpolder, te propageren. Het plan-Burgerveen heeft ongetwijfeld vertragend gewerkt op de voorbereiding van het nieuwe Schiphol- plan. maar het is wél een extra prikkel geweest voor Dellaert en zijn staf om met een zo goed mogelijk plan ter tafel te ko men. En Dellaert werd de overwinnaar, Nadat iedereen er het zijne van had gezegd in vaak heftige discussies besliste de regering dat Schiphol de nationale luchthaven zou blijven en dat Rotterdam over een eigen vliegveld zou gaan beschikken. Er zijn vele voor-ontwerpen geweest voor een nieuw Schiphol, waarin de er varingen van tal van andere grote lucht havens waren verwerkt. Uiteraard moest rekening worden gehouden met de komst van de grote straalverkeersvliegtuigen en met een enorme toeneming van te verwerken passagiers en vracht. In 1949 werd het eerste „tangentiële" plan gelanceerd, dat zes startbanen bevat te rond een eivormig centrum. Een later, gewijzigd plan omvatte een vijfhoekig cen trum met vier startbanen, welk aantal tot zes kon worden uitgebreid. In hetzelfde jaar werd het ontwikkelingsplan door de gemeenteraad van Amsterdam aanvaard. Schiphol is sinds 1957 geen hoofdstedelijk gemeentelijk bedrijf meer, maar een n.v., waarin het rijk en de grootste steden van de randstad participeren. In 1957 werd het ontwikkelingsplan-Schiphol, dat toen op 230 miljoen werd begroot, door de rege ring goedgekeurd. Het was de bedoeling de gelden te fourneren in het tijdvak 1961- 1966. De bestedingsbeperking jieeft ook het plan-Schiphol getroffen. Steeds weer werd het begin van de werkzaamheden verscho ven, terwijl werd bestudeerd of er bezui nigingen in de plannen konden worden aangebracht of een spreiding van de werk zaamheden over een langere periode. Het uiteindelijke plan. dat thans grotendeels is verwezenlijkt, bevatte enkele wijzigin gen in het centraal areaal en bracht het aantal startbanen terug tot drie met de mogelijkheid in de toekomst een vierde baan aan te leggen. In 1963 pas ging de eerste spade in de grond. Moet men de vele vertragingen, die in de loop der jaren zijn opgetreden, ach teraf nog betreuren? Nee, want het heeft de honderden deskundigen, die bij de voorbereidingen betrokken zijn geweest, in de gelegenheid gesteld de meest moder ne voorzieningen te treffen. Het resultaat is nu een project, dat het allernieuwste aan vindingen en technisch vernuft omvat. Het nieuwe Schiphol heeft grote finan ciële offers gevraagd. Zij zijn het waard geweest. Nederland, dat haast de bus had gemist, kan zijn belangrijke rol in de we reldluchtvaart blijven meespelen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14