Een vliegveld dient zichzelf te kunnen bedruipen wsssHMHF Jan Dellaert, de man die Schiphol groot maakte ZO IS HET NU... Geen gratis parkeren op Schiphol 19 RAIFFEISENBANK Schiphol-spoorlijn even duur als nieuwe luchthaven zelf Vertraagd door touwtrekken LUCHTHAVEN VAN EUROPA GATEWAY TO EUROPE Oordeel van Schiphols econoom spaarbank en alle bankzaken DINSDAG 25 APRIL 1967 15 Geen luxe - m Enquête Kosten óók voor 9t I9 re mie- spaarplan. Vierhonderd miljoen (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Voor het hoofd financiële zaken en bedrijfsadmini stratie van de n.v. Luchthaven Schip hol, de heer D. Riemens, betekent de verhuizing van het „oude" Schiphol naar het fraaie gebouw in het nieuwe areaal niet alleen een ruime kamer op de achtste verdieping met een prach tig uitzicht over de Haarlemmermeer polder, maar ook dat op het naam bordje naast zijn deur de titel „dr." kan worden toegevoegd. De heer Riemens is dezer dagen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de economische we tenschappen. Zijn proefschrift is getiteld: „luchthavenexploitatie", een actueel on derwerp in een maand waarin het nieuwe Schiphol in gebruik wordt genomen. „Toeval" zegt hij er zelf van. „Prof. dr. F. L. van Muiswinkel heeft mij des tijds gevraagd het een en ander over de luchthavenexploitatie op papier te zetten en dat heb ik gedaan. Het is eigenlijk mijn dagelijkse werk. Ik heb er drie jaren aan gewerkt en ik had er erg veel ple zier in". Het klinkt haast als een verontschuldi ging. De dissertatie van de heer Riemens is echter een waardevolle studie van een onderwerp waarover maar zeer weinig litteratuur bestaat. Het behandelt onder andere de beheersvorm, de financiële grondslag van de luchthavenexploitatie de geschiedenis en de interne organisatie van Schiphol en de vergoedingen voor de door een luchthaven te verrichten leve ringen en diensten aan derden. Het is geen leesboek voor een groot publiek, maar het bevat belangrijk materiaal voor ingewijden. Een van de stellingen bij het proef «chrift luidt: „De luxe die ook nog in mo derne luchthavengebouwen wordt aange bracht moet uit het oogpunt van stimule ring van het luchtverkeer ondoelmatig worden geacht". Slaat dit op de opening van het nieuwe itationsgebouw van Schiphol? „Nee, wis en waarachtig niet. Iedereen kan toch zien dat wij Schiphol vrij sober van in richting hebben gehouden. Maar er zijn in Europa luchthavens die voor de gran deur zijn gebouwd, zoals dat tachtig jaar geleden ook met spoorwegstations wel ge beurde. Die luxe schrikt de mensen af en is bovendien uit de tijd. Het vliegtuig is een gewoon vervoermiddel geworden, zoals een bus en een trein. Niet dat een luxeuze luchthaven het vliegen merkbaar duurder zou maken, dat niet. Maar het is als met een luxueuze 'winkel: het publiek loopt er niet zo gemakkelijk binnen als in een warenhuis, ook al zijn bepaalde arti kelen er niet duurder". Wie maken er gebruik van een luchtha ven? In zijn proefschrift gaat dr. Riemens uitvoerig in op de ontwikkeling van het vliegtoerisme. Over het aandeel van de toeristische reizigers in het totale vervoer van passagiers door de lucht is weinig statistisch materiaal beschikbaar. Een en quête die in verschillende maanden van het jaar op Schiphol is gehouden, heeft echter uitgewezen dat niet minder dan 35 percent van het aantal reizigers vakan tieganger was. Het resultaat zag er als volgt uit: za ken 55 percent, vakantie 35 percent, fami liebezoek zeven percent en overige reis motieven drie percent. Dr. Riemens stelt dat de geweldige im puls die het luchtverkeer aan het inter nationale toerisme heeft gegeven tot ge volg zal hebben dat de toeristische ac commodatie in verschillende landen zal moeten worden uitgebreid. Hij wijst on de waarschuwingen, in ons land onder meer geuit door de directies van de Algemene vereniging voor Vreem delingen Verkeer, de Amsterdamse Ka mer van Koophandel en de VVV-Amster- dan ten aanzien van de noodzakelijke uit breiding van het aantal hotels. De in Doorn wonende dr. Duco Rie mens (43 jaar) is geboren in Soerabaja en studeerde in Rotterdam. Via het bankwezen en de scheepvaart kwam hij in de luchtvaart terecht. Dat laatste ge beurde in 1952, toen hij in dienst trad van de KLM. In 1955 kwam hij bij de luchthaven Schiphol, die toen nog door de gemeente Amsterdam werd geëxploi teerd, maar in 1958 in een naamloze vennootschap (met als participanten het rijk, Amsterdam en Rotterdam) werd omgezet. Het nieuwe Schiphol zal vierhonderd miljoen gulden kosten. Voor degenen die vrezen dat zo'n dure luchthaven een slok op is bij de besteding van belastinggel den kan het wellicht een geruststelling zijn, dat althans het hoofd financiële za ken van Schiphol de mening is toegedaan dat een luchthaven zich zelf moet kunnen bedruipen. Zelfs wat betreft de voorzieningen van navigatie en bebakening rondom een lucht- Bij de opening van de nieuwe luchthaven Schiphol ontbreekt de man onder wiens leiding het vliegveld groot is geworden en die de basis heeft gelegd voor het nieuwe centrale areaal: Ulrich Francois Marie voor zijn vrienden „Jan" Dellaert. Hij stierf in 1960, 67 jaar oud, enige maanden nadat hij afscheid had genomen van de luchthaven, die hij veertig jaar lang had geleid. Het hart van de lucht haven Schiphol ligt twaalf kilometer van het centrum van Am sterdam. Deze afstand is korter dan bij de meeste andere grote steden het geval is. Het centrum van Schiphol ligt aan de rijksweg AmsterdamDen Haag en beschikt aldus over goede wegverbindingen met de grote steden in de randstad-Holland. In de toekomst zal er ook een uitstekende nieuwe wegverbinding komen met het Gooi, Haarlem en Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Het grote stationsge bouw voor vertrekkende en aankomende passa giers is met tal van technische snufjes uit gerust. Via drie van rollende tapijten voor ziene pieren geeft het stationsgebouw verbin ding met de opstel plaatsen van de vlieg tuigen. De vliegtuigen „me ren" langs de pieren en de passagiers begeven zich via overdekte loop bruggen (zogenoemde aviobruggen) van het vliegtuig naar de pier of vandaar naar het vliegtuig. Er kunnen thans 25 vliegtuigen tegelijk met aviobrug gen op de pieren wor den aangesloten. banden binnengevoerd en bij de douanecon trole gedeponeerd. Schiphol verwerkte in 1966 2,9 miljoen passa giers. Het nieuwe sta tionsgebouw heeft een capaciteit van ruim zeven miljoen passa giers per jaar. Daarna kan het gebouw wor den uitgebreid met een vleugel, waardoor het mogelijk wordt de capa citeit op te voeren tot maar liefst 22 miljoen passagiers per jaar. De inrichting van het sta tionsgebouw is voor lopig afgestemd op een spitsuurbelasting van tweeduizend passagiers per uur, welk aantal vermoedelijk in 1970 zal worden bereikt. Schiphol is gebouwd volgens een tangentieel systeem: de vier start en landingsbanen zijn als raaklijnen om een centraal „eiland" ge legd. De banen lopen twee aan twee nagenoeg parallel, zodat steeds twee banen tegelijk kunnen worden ge bruikt: één om te lan den in de richting van het stationsgebouw en een ander om te starten van dit gebouw af. Een voordeel van het tan- gentiële plan is voorts, dat het taxiën van de vliegtuigen tot een zeer beperkte afstand wordt teruggebracht. De rijksweg Amster damDen Haag loopt dwars door de lucht haven heen en wordt via tunnels onder een van de startbanen door geleid. Bij de onder tunneling is reeds reke ning gehouden met de aanleg van een spoor lijn AmsterdamSchip holDen Haag. Het aantal opstel plaatsen van vliegtui gen, dat thans 25 be draagt (de nieuwe luchthavens van Rome en Parijs elk 22), kan worden uitgebreid tot 45 en later zelfs tot 70. Hierbij is rekening ge houden met de komst van de reuzenvliegtui- gen), die omstreeks 1970 worden verwacht en die vier- tot vijf honderd passagiers tege lijk kunnen vervoeren. In het stationsgebouw is de aankomsthal op de begane grond, de ver trekhal op de eerste verdieping. De bagage van de vertrekkende passagiers gaat op transportbanden naar een sorteerkelder en vandaar naar de ge reedstaande vliegtuigen. Bagage van aankomen de passagiers wordt eveneens via transport- Het aantal parkeer plaatsen voor personeel, bezoekers, luchtreizi gers, afhalers en weg brengers, is vijfduizend, welk aantal is uit te breiden tot 6500. Op het „oude" Schip hol werkten tot dusver vijftienduizend mensen. In het nieuwe areaal zullen voorlopig slechts enkele duizenden men sen werken. Het oude Schiphol blijft immers bestaan. Hier blijven de reparatieafdelingen ge vestigd en voorts tal van bedrijven die bij de luchtvaart betrok ken zijn. Voor buitenlanders is het interessant, dat Schiphol vier meter be neden de zeespiegel ligt en daardoor de laagst gelegen luchthaven ter wereld is. Jan Dellaert (op foto midden) werd in 1917 op zijn verzoek overgeplaatst van de artillerie, waar hij als tweede luitenant diende, naar de vliegdienst op Soester berg. Hij zwaaide af in 1920 en werd door Albert Plesman, die zojuist met twee tweepersoons vliegtuigjes de KLM had opgericht, gevraagd als havenmeester naar Schiphol te komen. Dellaert was een van de zes personeelsleden van de modde rige vliegweide in het hoekje van de Haarlemmermeer. In 1926, toen Schiphol een gemeentelijke luchthaven werd, kreeg hij de aanstelling tot directeur. In 1958 bij de oprichting van de nv Luchthaven Schiphol, werd hij directeur van de nieu we vennootschap. Dellaert heeft veertig jaar lang gemid deld veertien uren per dag gewerkt voor zijn luchthaven, die onder zijn leiding reeds voor de oorlog een der voornaam ste luchthavens van de wereld was. Op bevrijdingsdag in 1945 stond hij bij de puinhopen van Schiphol, maar hij zorgde ervoor dat de luchthaven binnen een paar jaar weer een vooraanstaande rol speelde in de internationale luchtvaart. Dellaert stond bekend om zijn spontane humor, zijn nooit aflatende enthousiasme en zijn optimisme, die hem tegenslagen deden overwinnen. Er waren vele tegen slagen. Zijn plan voor de bouw van een nieuw Schiphol, waaraan hij in 1946 begon te werken, is een lange en zeer moeilijke weg gegaan. Het begin van uitvoering van het plan-Schiphol heeft hij nog meege maakt: de ingebruikneming van de eerste 3300 meter lange startbaan. Jan Dellaert is in 1960 opgevolgd door zijn beide adjunctdirecteuren, mr. J. C H A. van Stapele (commercieel direc teur), links op de foto, en S. de Mul (tech nisch directeur) rechts. Zij namen de lijfspreuk van hun voorganger over: „Het moet". Duizenden malen heeft Jan Del laert deze twee woorden gesproken. Zij hebben na zijn vertrek nog vele malen geklonken. haven is dr. Riemens van oordeel dat de ze zaken niet uit de algemene middelen mogen worden bekostigd. „Het kan zon der meer billijk worden geacht dat de luchtvaart, ten dienste waarvan de steeds in omvang toenemende voorzieningen in de eerste plaats worden getroffen, zelf de kosten volledig draagt". Dit geldt niet alleen voor de luchtvaart maar voor alle diensten die de luchthaven biedt. Het is goed hieraan te denken als men straks voor het parkeren van de au to op de luchthaven een kleinigheid moet betalen. Die vierhonderd miljoen gulden zijn immers ook uitgegeven om de ge wone bezoeker van de luchthaven een be hoorlijke accommodatie te geven. Op het oude Schiphol waren negentien honderd parkeerplaatsen. In het nieuwe areaal van de luchthaven zijn er niet min der dan vijfduizend, welk aantal nog kan worden opgevoerd tot 6500. Er is lang ge discussieerd over de vraag of men het publiek gelegenheid moet geven kosteloos te parkeren of dat er een parkeertarief moest worden geheven. Er is besloten tot het laatste. Het terrein van de luchtha ven is geen openbare weg en de n.v. kon de beslissing dus zonder meer nemen. Het besluit is genomen omdat de voorzieningen voor het wegverkeer zeer veel geld heb ben gekost. De auto's die het terrein van de lucht haven oprijden, worden verdeeld over verschillende wegen. Blauwe richtings borden sluiten vergissingen uit. Er heeft een splitsing plaats van passagiers-met eigen-auto en afhalers en wegbrengers van passagiers. De in het hart van het areaal liggen de parkeergelegenheid is de kelder onder het stationsgebouw, die plaats biedt aan 350 auto's. Deze ruimte is bedoeld voor luchtreizigers die hun wagen enkele dagen op Schiphol willen achterlaten. Zij beta len 1,25 per uur of 10 per etmaal, maar wie dit te duur vindt kan zijn auto op een van de parkeerterreinen in de open lucht onderbrengen. KLM-directeur Plesman moest vaaic op reis. Op de foto toordt hij bij zijn terugkeer op Schiphol door zijn kleinkinderen begroet. Niet minder dan 32 luchtvaartmaat schappijen onderhouden geregelde passa giersdiensten op Schiphol. Nederland wordt door deze luchtvaartmaatschappij en via Schiphol verbonden met 115 steden in 71 landen. In 1966 verwerkte Schiphol 2.9 miljoen passagiers (2,5 miljoen in 1965) en 104,8 miljoen kilo vracht (92,1 min. kilo in 1965). De Nederlandse luchthaven neemt in de rij der grote Europese luchthavens op het gebied van passagiersvervoer de acht ste plaats in en op het terrein van vracht vervoer na Londen, Parijs en Frankfort de vierde plaats. Sinds 1964 propageert de KLM in sa menwerking met de ANVV en VVV-Am sterdam in de Verenigde Staten en in Ca nada op grote schaal dat Amsterdam de „Gateway to Europe" is. Mede als ge volg van deze actie zijn bijna driehon derdduizend .Amerikanen in 1966 hun Euro pese vakantie in Nederland begonnen. De heer K. O. Kielman, vice-president van de KLM in de Verenigde Staten, sprak onlangs als zijn verwachtingen uit, dat in 1970 via Schiphol 550.000 Amerika nen naar Nederland zullen komen en in 1975 zelfs een miljoen. De afgelopen zo mer was het geen uitzondering, dat de KLM uit New York meer dan duizend pa- sagiers per dag naar Amsterdam en ver der vervoerde. De nieuwe luchthaven Schiphol zal de groei in het te verwerken aantal passa giers gemakkelijk kunnen opvangen, zelfs als over enige jaren de „jumbo-jets" ko men. die vier- a vijfhonderd passagiers tegelijk vervoeren. De vraag is alleen hoe veel passagiers ertoe zullen besluiten en kele dagen van hun vakantie in Nederland te blijven. De hotelcapaciteit in de rand stad Holland is thans reeds onvoldoende om aan de vraag in het zomerseizoen te voldoen. Maar dat is een ander probleem, dat door de ingebruikneming van het nieu we Schiphol alleen maar groter is gewor den. ADVERTENTIE IN HOUAND STAAT ON HUIS Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie) Ga er eens praten Dit is het driemanschap: mr. J. C. H. A. van Stapele, V. F. M. Dellaert en S. de Mul. Bij de situering van het nieuwe areaal van de luchthaven Schiphol hebben de verbindingen een grote rol gespeeld. Het wegennet in de on middellijke omgeving getuigt daar van, al moet men betreuren, dat de Haagweg voorlopig doodloopt op een ondoordringbaar Amsterdam en de zogenoemde Schipholweg naar Haar lem en 't Gooi door de temporisering van de wegenbouw pas over enige jaren door een nieuwe rijksweg no 6 zal zijn vervangen. Zolang e r over een nieuw Schiphol wordt gedacht wordt er gesproken over een spoorwegverbinding. Amsterdam en ook Schiphol zelf hoopten op een spoedi ge realisering van een gedeeltelijk onder grondse verbinding tussen de luchthaven en de stad. Maar de Schiphollijn is jaren lang een zaak geworden van touwtrekk- rij tussen de hoofdstad, de spoorwegen en het rijk. Nu de luchthaven gereed is moet het openbaar vervoer uitsluitend plaats vinden met autobussen. Het vertrouwen in de Schipholspoorweg is echter nog niet verloren. De Neder landse Spoorwegen immers zien zich in een niet meer zo verre toekomst voor het probleem dat de capaciteit van de spoor lijn Amsterdam-Haarlem-Leiden-Den Haag moet worden uitgebreid. De Schiphollijn kan uitkomst bieden, zij het, dat er dan sprake moet zijn van een spoorweg Am- sterdam-Schiphol-Leiden-Den Haag Op papier zijn de voorbereidingen gaande. Binnenkort verschijnt er een rapport van een commissie die zich met de renta- biliteitsberekening heeft beziggehouden. De spoorweg zal in ieder geval geruim» tijd op zich laten wachten. De kosten im mers worden begroot op 350 miljoen gul den en het zal niemand verbazen als de ze over enkele jaren zullen zijn gestegen tot 400 miljoen of hetzelfde bedrag, dat het nieuwe Schiphol heeft gekost. Een ideale situatie zou zijn als d» spoorlijn een station zou krijgen onder of althans in het stationsgebouw van de lucht haven. Tot het laatste ogenblik is met die mogelijkheid rekening gehouden. Toen dui delijk werd dat de aanleg van de spoor lijn te lang op zich zou wachten is naast het gebouw ruimte gereserveerd voor een spoorwegstation en een overc^ekte toe gangsweg. Aan de spoorlijn is inmiddels al wel geld uitgegeven. Naast de autotunnels, die onder de startbaan zijn gelegd, is voor 12 miljoen (betaald door de spoorwegen en het rijk) een spoortunnel gebouwd, hetgeen in een later stadium niet meer mogelijk zou zijn geweest. In de midden berm van de rijksweg no 2 is voorts over enige kilometers ruimte gelaten voor d» spoorweg.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15