Vic Elford en ploeggenoten kan niet veel meer gebeuren Jan van Ispelen maakte meeste indruk in boksinterland amateurs Jonge spelers brachten vaart in Nederlands waterpoloteam Martin Roesink bereikte wat hij als jonge caddy wilde: GOLFPROF ZIJN fris in de mond RIJDERS VAN TULPENRALLYE IN ANNECY BRIDGESPELER GEROYEERD Ajax-DWS in Olympisch stadion Perseus favoriet op Duindigt Elfde zege van prof. Aad Jansen zonder glans KESSLER ZAG HONGARIJE: „kwaliteit lag niet hoog" Vandaag al Dukla-Celtic Rudi Lubbers is uit vorm Schaakbond wil eigen bondsbureau maar Rusland was toch sterker (3-7) Inter vraagt bescherming tegen ruw spel Damkwartet naar Bolzano Nederlander had veel succes op lange tournee DINSDAG 25 APRIL 1967 19 1 Zorg (Van onze sportredactie} Het bestuur van de Nederlandse Bridge Bond heeft de speler, die in de slotron- de van het Martinitoernooi een scorekaart vervalste, geroyeerd als lid. Hij was al voorlopig geschorst in afwachting van de eindbeslissing. Tot 5 mei is de spe ler in de gelegenheid om in beroep te gaan, daarna wordt het besluit bekrach tigd. Porsche heeft in de eerste nacht van de Tulpenrallye in lentesfeer zyn positie aanmerkelijk versterkt. De wagens van de Duitse fabriek voe ren zowel het klassement van de Grand Tourismo's aan, als dat van de Toerwagens. Bepaald oppermachtig zyn de rode Porsches 911 s in de categorie van de G.T.'s. Vic Elford bijvoorbeeld heeft een voorsprong van 277 punten op „papa" Meur, die als beste amateur met zijn super snelle 911 s een vierde plaats in de algemene rangschikking inneemt. Hij moest slechts de drie fabrieks- Porsches laten voorgaan. Als de om standigheden niet veranderen, wordt de stryd van de Gran Tourismo's dan ook weinig interessant. Alleen pech zou Vic Elford en zfjn teamgenoten dan van een overwinning kunnen af houden. Interessanter is de krachtmeting bij de toerwagens. Ook hier zijn de eerste plaat sen voor Porsche. Rallye-Monte Carlo- winnaar Rauno Aaltonen toonde zich na 24 uur rijden echter nog steeds een ge vaarlijke concurrent. Hij legde alle spe ciale etappes, evenals de Porsches, in de voorgeschreven tijd af en verspeelde slechts enkele punten in de klassements proeven. Op de bochtige wegen, waar vannacht de sterrit wordt beslist, zal hij waarschijnlijk minder moeilijkheden on dervinden dan de grotere Porsches. Het blijft de vraag, of wanneer om wed strijdleider Piet Nortiers eigen woorden te gebruiken „de hel" is gepasseerd, de rode racemonsters het klassement van de toerwagens nog steeds zullen aanvoeren. Hoewel de weersomstandigheden goed waren het was helder, koud weer in de Vogezen hebben toch nog veertien cou reurs de eerste opdracht niet kunnen vol brengen. Pech maakte hen kansloos. Voor vijf Nederlanders kwam in de eerste nacht een einde aan hun Rallye-avontuur. Maarten van Wamelen, die als radio-ver slaggever in een wedstrijdwagen de lui steraars wilde laten delen in de bele venissen van een rijder tijdens de klasse mentsproeven, kon zijn plannen niet ver wezenlijken. Een zwakke kruiskoppeling maakte alle voorbereidingen op slag zin loos. Ben van Marken werd van rallye-rij- aer toeschouwer toen een wielbreuk zijn Morris 850 uitschakelde. Ook Jo en Ger de Ruyter, Ben en Bep Meijer en Bert Muller-Ko Eijffius haalden door pech de rust in Annecy niet. In de morgen hebben de eerste wagens zich in het vriendelijke toeristenplaatsje Annecy aan het prachtige blauwe meer gemeld. Na een rust van 13 uur zullen zij dinsdag laat in de avond beginnen aan de etappe die het klassement moet vor men: de rit door de hel. (Van onze sportredactie) De wedstrijd AjaxDWS voor de twee de ronde van het toernooi om de KNVB- beker (betaald voetbal) zal zondag 7 mei in het Olympisch Stadion worden ge speeld. Scheidsrechter is Piet Roomer. De wedstrijd MVVSparta wordt zater dag al gespeeld. Daarentegen is Fortuna Ajax, die eerst zaterdag zou worden gespeeld verschoven naar zondag. In de eerste divisie wordt VeloxSVV op zater dag gespeeld. SpartaWillem II, de inhaalwedstrijd, die morgen zou worden gespeeld is verscho ven naar donderdag 4 mei. (Hemelvaart dag.) Met negen goed bezette draverijen en ren nen zet de renbaan Duindigt woensdagmiddag (3 uur) haar serie weekdagen voort. In de ren om de Makarit-prijs maakt één der snel ste driejarigen Perseus, die als één der Derby kandidaten wordt beschouwd, zijn seizoendebuut. Hoewel hij het hoogste gewicht draagt wordt hij als de favoriet gezien. De tips: DRAVER IJ EN 1. Dninrell-prijs: 1. Filomeel S.; 2. Flossie; 3 Fridtjof; outsider: Electric Kinley. 2. Waalsdorp-prijs: 1. Comtessa Terraise; 2 Benny Parisien; 3. Eberdina TH.; outsider Cunera. 3. Duinhorst-prijs: 1. Fabiana H.; 2. Fletcher D 3. Dalila Regina; outsider: Edel Six. 5. Wittenburg-prijs1. CH. van Rood en Noot 2. Allegonda's Juweel; 3. Allouez II; outsider keuze M. Vergay (Bernadine, Elisabeth Hol- landia). 6. Groot Hasebroek-prijs: 1. Anton; 2. Cherie Spencer; 3. Diogen; outsider: Amigo. 7. Duyngheest-prijs: 1. Darina Braun; 2. Entry Volann; 3. Elma Kinley; outsider: Ernie Rita. 9. Groenendaal-prijs: 1. Evaliene; 2. Dougalls Stem S.; 3. Cisca Scotch; outsider: Dorthéa. RENNEN 4. Paljas-prijs: 1. Chatiée; 2. Happy Jinks S. B. Osman; outsider: Paladijn. 8. Makarit-prijs: 1. Perseus; 2. Spirit; 3. Flag rant; outsider: Hurricane. Dinsdagavond volgt Hilversum met een serie goede draverijen, w.o. een matig bezet inter nationaal nummer en een amateurdraverij met zestien paarden. Vooral voor de minder ervare- nen zal het een moeilijke opgave zijn hieruit «onder kleerscheuren tevoorschijn te komen, De tips: 1. Mignon-prijs: 1. Freeloader; 2. Etty Hollan- dia; 3. Elli Kan; outsider: Epilog V. 2. Tosca-prijs (le afd.): 1. Earl Milkbottel; 2 Flying Miss; 3. Faxy Du Commerce; outsider Dita Donum. 3. Tosca-prijs (2e afd.): 1. Fay du Commerce 2. Fabion; 3. Fazantduif S.; outsider: Eliza Kan. 4. Oteloo-prijs: 1. Dox van Rood en Noot; 2 Baron Pluto, 3. Aalscholver S.; outsider: Bento van Eiberhof. 5. Falstaff-prijs: 1. Alchimist; 2. C. Alkestis van E.; 3. Zilver Kid; outsider: Quarteron II, 6. Aida-prijs: 1. Elite Mac; 2. Dinsdag; 3 Donna Fabiola; outsider: C. van Rood en Noot 7. Rigoletto-prijs: 1. Carmania; 2. Edelpapegaai S 3. Dorita H.; outsider: Constant Heny. 8. Turandot-prijs: 1. Dahlia; 2. Ekan Zora I. Flair S.; outsider: Edoublaise. Te Paske, linksin gevecht met Hartslehen. Aad Jansen, de Rotterdamse welterge- wicht, is maandagavond in de Rotterdam se Rivirahal in zijn elfde gevecht als professional ook ongeslagen gebleven, maar glans straalde er ditmaal niet van zijn overwinning af. Het duurde tot de zesde ronde eer er werkelijk van strijd sprake was. Tot dat moment hield de Fransman Sion Lelouche zoveel mogelijk het centrum en liet Aad Jansen om zich heen dansen. Slechts zelden flitste er bij beide boksers een stoot uit de verdedi ging, waarbij Jansen zich iets trefzeker der toonde. Zijn boksen had echter te veel tekortkomingen. Joop Verbon behaalde in een partij over zes ronden in het zwaarwelterge- wicht een verdiende overwinning op pun ten op de in Parijs wonende Tunesiër Ad- jelhawab Djenboubi, ondanks de handi cap, dat de Utrechter in de eerste ron de reeds zijn linkerhand blesseerde. De Rotterdamse halfzwaargewicht Leen Jansen, bezig aan een comeback, heeft nog geen drie ronden nodig gehad om de Franse kleurling Mausse Snagare tot capitulatie te dwingen. Nadat Jansen met een linkse-rechtse op de kaak zijn tegenstander had neergehaald en scheids rechter Knil tot acht had geteld, bezweek de Fransman onder de regen van slagen, die Jansen op hem neerliet. Als teken van overgave gooide zijn verzorger de handdoek in de ring. De Amsterdammer Gerard Berkhout heeft zijn revanche gekregen voor de ne derlaag, die hij eerder tegen de Belg Horny leed. Nu zegevierde Berkhout op punten na een fel gevecht, waarin beide boksers elkaar weinig in kracht ontliepen. Het Nederlands elftal verwacht „een niet onwaardige tegenstander voor Hon garije" te zijn, wanneer de twee ploe gen op 10 mei tegen elkaar aantreden in het NEP-stadion in Boedapest. Dit is het oordeel van Georg Kessler, die zondag in Boedapest Hongarije met 1-0 heeft zien winnen van Joegoslavië. Kess ler zei: „Er werd verrassend hard ge vochten, maar de kwaliteit lag niet hoog. De Hongaren hadden in de eer ste helft een voorsprong van een paar doelpunten moeten nemen. De Joego- slaven werden in de tweede helft beter en waren toen niet de minderen van de Hongaren. Bij een nauwkeurig bekij ken van de Hongaarse spelers, ben ik tot de conclusie gekomen dat verschei- denen van hen uit vorm zijn. De aan vallers Albert en Bene en de halflinie van Szecs en Meszoly waren zeer goed. Wij bereiden ons intensief voor op 10 mei. We verwachten een niet onwaardige tegenstander voor Honga rije te zijn. Wij komen drie dagen voor de wedstrijd in Boedapest aan. Ik heb kamers gereserveerd in het ho tel Rode Ster, ver van het stadsla- waai." De returnwedstrijd uit de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen het Tsje chische Dukla Praag en Celtic Glasgow zal niet woensdag 26 april, maar vanmid dag 25 april worden gespeeld. De wed strijd begint om 16.00 uur. De rol van Rudi Lubbers als primus inter pares van de Nederlandse amateur boksers lijkt voorlopig uitgespeeld. De blonde Amsterdammer, die twee weken ge leden tijdens de finale van de Nederland se kampioenschappen al niet kon impo neren, haalde gisteravond in Amsterdam in de wedstrijd tegen Oostenrijk ook zijn oude peil niet. De Nederlandse kampioen won zijn partij tegen de Oostenrijkse kampioen Baumgarten wel, maar de toe schouwers in Krasnapolsky zullen met weemoed teruggedacht hebben aan de Lubbers die hen enkele maanden geleden nog met flitsend boksen tot enthousiasme bracht. De meeste indruk in de Nederlandse ploeg, die met ruim verschil (16-4) zege vierde, maakte technicus Jan van Ispelen uit Haarlem, die gevarieerd boksend en vooral in de tweede en derde ronde su bliem counterend zijn tegenstander Koh ier kansloos maakte. Herman Schregardus, die veertien da gen geleden voor de achtste maal natio naal kampioen werd, boekte zijn vierde overwinning voor de limiet in nauwelijks een maand tijd op de Oostenrijkse kam pioen Schedl. Aanvankelijk bood Schedl, die in 1965 bij de Europese kampioen schappen in Oost-Berlijn brons had ge wonnen, goed tegenstand. De Oostenrij ker blokte de gevaarlijke leverstoot van de Amsterdammer bijzonder goed. In de tweede ronde leidde Schregardus met en kele hoeken op het lichaam het einde in. Schedl liet de dekking zakken en de Ne derlandse kampioen profiteerde daar goed van. Na een zuivere rechtse hoek op de kaak ging de Oostenrijker voor de volle tien tellen neer. Jan Huppen, de Nederlandse hoop voor de Europese kampioenschappen die vol gende maand in Rome worden gehouden, stond tegen Gerhard Neidhart precies één minuut in de ring. De kleine Amsterdam mer begon direct na de gong met korte hoeken op het lichaam, waarop Neidhart acht tellen rust moest nemen. Toen hij kort daarna weer zwaar werd getroffen greep de Oostenrijkse arbiter terecht in. Hij bespaarde zijn landgenoot daarmee een zekere knock out. De uitslagen van de interland bokswed strijd Nederland Oostenrijk (amateurs) die in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden, luiden: bantamgewicht; Huppen (Ned) wint door interventie in de eerste ronde van Neid hart (Oost). vedergewicht; Te Paske (Ned.) wint op punten van Hartsleben (Oost), lichtgewicht; Spitaler (Oost) wint op pun ten van Bok (Ned), lichtweltergewicht; Schulte (Ned) wint op punten van Gailer (Oost). Het Nederlandse schaakparlement, dat in Amersfoort in voorjaarsvergadering bij eenkwam, heeft een groot gedeelte van zjjn tijd besteed aan het discussiëren over het voorstel van het bestuur van de KNSB om op korte termijn over te gaan liefst met ingang van 1 maart 1968 tot de instelling van een bonds bureau. Wil het plan een gezonde financiële basis hebben dan zal de persoonlijke con tributieafdracht van de georganiseerde schakers met twee gulden per jaar moe ten worden verhoogd, terwijl de overige middelen zullen moeten worden verkre gen uit subsidies van de overheid en van bedrijven, die schaaktoernooien wensen te organiseren. weltergewicht; Koolmees (Ned.) wint op punten van Stary (Oost), zwaarweltergewicht: Schregardus (Nederl.) wint door k.o in de tweede ronde van Schnedl (Oost.). Salzburger (Oost) wint op punten van Schenk (Ned), middengewicht; Van Ispelen (Ned) wint op punten van Kohier (Oost), halfzwaargewicht: Lubbers (Nederl.) w.o.p. van Baugarten (Oost), zwaargewicht; Heijne (Ned) wint door in terventie in de derde ronde van Koglbau- er (Oost). In coach Ruud van Feggelens „eigen" overdekte bad in Deventer hebben gister avond twee jonge spelers in de officieuze waterpolo-interland tegen de Europese kampioen Rusland getoond meer doorzet tingsvermogen te kunnen opbrengen dan menigeen van het basisteam van vorig jaar, dat na het vertrek van Aalbers naar Amerika en het geblesseerd raken van Wormgoor ernstig verzwakt leek. Het Nederlandse team verloor met 3-7. Dat lijkt een vrij forse nederlaag, maar daarbij dient te worden aangetekend dat Rusland niet alleen alle spelers van het Europese kampioensteam had meege bracht, maar bovendien weer beschikte over de excellente midachter Tsdikwana- ja, die na Leipzig wegens deviezensmok- kel uit de ploeg was gezet. Nederland vertrouwde in de eerste twee perioden op de oudgedienden De Vries, Van Dorp, Wouda, Van der Voet nauwe lijks genezen van een ernstige armbles- sure en Hoogveld, aangevuld met Hermsen en Geutjes. Ondanks de openingstreffer van Hoog veld stond het Nederlandse team weldra met 3-1 achter. En eens te meer bleek weer dat het nationale team geregeerd wordt dpor angst. Geen opzwemmen, geen kansen scheppend, kwam men tot onaan trekkelijk waterpolo, hetgeen nog werd geaccentueerd door scheidsrechter Geurt- sen, die nergens een zware fout in zag. Pas in de vierde speeltijd kende hij de Russen een straf worp toe. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Donblemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist Twee jongeren kregen daarna een kans. Henk Nolting en Bart Bongers namen de plaatsen van Van der Voet en Hermsen in. Het tweetal schoot aan techniek tekort, maar toonde tenminste durf en dat werk te zo aanstekelijk dat zelfs aanvoeder Van Dorp meeging in snelle rushes. Na een doelpunt van Tsdikwanaja maakte Bon gers 2-4 en Van Dorp zelfs 3-4, maar toen buitten de Russen de onervarenheid van het Nederlandse team genadeloos uit. De einduitslag werd tenslotte 3-7, een score die de Russen onlangs ook tegen de internationaal hoger aangeslagen Italia nen bereikten. Morgen (20.00 uur) spelen de Russen het Beverwijkse bad tegen Nederland). Ter omlijsting van de waterpolowed- strijd werden zwemwedstrijden gehouden. Dames: 100 meter vrije slag: 1. Ina Mulder (GZPC Groningen) 1.04.1, 2. Lydia Schaap (HDZ Amsterdam), 1.05.2 100 meter schoolslag: 1. Wilma Klieverink (OZPC Oldenzaal), 1.20.6, 2. Tieneke van Rheenen (Naarden), 1.21.1. 100 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (Futen, Amstelveen), 1.06.4, 2. Nel Bos (HDZ Amsterdam), 1.08.5, 3. Betty Heukels (PSV Eindhoven), 1.11.1. Heren: 200 meter schoolslag: 1. Hans Spijkerman (BZZ Zwolle), 2.34.9, 2. Arthur van Oest (IJ Amsterdam), 2.35.4, 3. Ben Sliphorst (IJ Amsterdam), 2.38.6. Internazionale heeft de Europese voet balbond garanties gevraagd tegen ruw spel in de return wedstrijd voor het Eu ropese bekertoernooi die Inter woensdag tegen C.S.K.A. uit Sofia moet spelen. In de eerste finale in Milaan, welke in een 1-1 gelijkspel is geëindigd, zijn drie spe lers van Inter geblesseerd geraakt. Inter heeft verder gevraagd dat de spe lers van beide elftallen voor de wedstrijd onderzocht zullen worden op het gebruik van stimulerende middelen. In het Italiaanse Bolzano zal van 23 t/m 30 juni een landen-damtoernooi worden gehouden, waarvoor alle Europe se landen zijn uitgenodigd. Elk land zal op dit toernooi vertegenwoordigd zijn met vier spelers. De KNDB heeft reeds drie spelers voor deze strijd uitgenodigd: de nieuwe Nederlandse kampioen Ton Sy- brands. Harm Wiersma en Jan van Leeu wen. Een vierde speler moet nog wor den aangewezen. (Van onze sportredactie) Martin Roesink zegt aarzelend en lacht daarbij verontschuldigend: „in Nederland zijn nog een hoop clubs, die willen geen indringers. Daar wordt een exclusief karakter be waard. Daar wordt gezegd, de melk boer en de bakker zie ik al de hele week, dat hoeft op zaterdag en zon dag niet meer". Daarmee verklaart deze 27-jarige inwoner van Deventer, 1.91 m lang en slank, iets van het ge mis aan populariteit dat zijn sport, golf, in Nederland kenmerkt. „Veel meer mensen moeten in de gelegen heid worden gesteld om golf te spe len", en dat is dan de opmerking van een man, die op een tournee van zes- eneenhalve maand door Australië. Nieuw-Zeeland, Japan en Voor-Indië merkte hoe populair golf daar is. Roesink maakte die tournee voor de derde maal, voor de eerste keer is het resultaat „meer dan quitte" ge weest. Dat wil zeggen, de onkosten van reis (6.300 gulden) en verblijf zijn overtroffen door het prijzen- gewin. Vandaag is Nederlands opvallendste golfprof, van de dertig anderen wagen zich slechts enkelen over de grenzen, na een week thuis golf alleen maar in ge dachten te hebben behad, vertrokken naar Engeland. Er wacht hem daar een korte tournee, waarop hij tot de sterkere spelers zal worden gerekend. Achttien jaar geleden droomde Roesink nog niet van een dergelijk succes, toen hij op een steenworp afstand van zijn ouderlijk huis op de Sallandse golfclub als caddy met golf kennismaakte. „Ik wil prof worden", betekende toen nog slechts de wens om als leraar verbonden te zijn aan een club. „Ik wil prof worden" kon hem niet uit zijn hoofd worden gepraat met opmerkingjen thuis als „dat is niets voor ons. Hoe moeten we aan geld komen om dat te bereiken." In Nieuw-Zeeland („daar kennen meer mensen mij dan hier") en in het Verre Oosten drong hij regelmatig door tot de top. Roesink gaat daarom in oktober met f Roesink meer vertrouwen aan een nieuwe toernee beginnen. Te zamen met hen, die hij in de komende maanden in de Europese wedstrijden zal tegenkomen. Te zamen waarschijnlijk ook met een tweede Ne derlander, die probeert door te dringen in de toplaag van de golfprofs, André van Pinxten. Maar deze speler uit Maastricht, die een gedeelte van Roesinks trip mee maakte, moest nog veel geld toeleggen op zijn wedstrijden. Voor hem geldt de opmerking, die Roe sink thans kan maken na eigen ervaring: „De eerste twee a drie jaar kun je niet veel verwachten. Je moet wennen aan de sfeer, al word je wel meteen opgenomen in de kring van spelers. Dat zul je bij andere sporten nauwelijks vinden. Een ervaren speler zal je bij het oefenen ook bijspringen, wanneer je moeilijkheden ondervindt. Voor ons is het wel een sport, maar meer nog een werkdag met goede collega's." Aan conditietraining doen die collega's weinig, maar: „Ik rook niet, ik drink niet. Ik geloof dat het scheelt. Om je een paar dagen achter elkaar te concentreren, valt niet mee. Dat is onze grote zorg". Uiterst wilskrachtige Roesink had een karaktereigenschap mee, die het hem toch mogelijk heeft gemaakt om zijn ideaal te bereiken. Dat was doorzettingsvermogen. Een andere factor van beslissende beteke nis, de bereidheid van leden van de Sal landse golfclub om de talentvolle, wils krachtige caddy verder te helpen. „Ik was direct gepakt, ik vond het geweldig om dat kleine balletje een oplazer te geven. Steeds zuiverder." Altijd oefende hij, zodra de gelegenheid zich voordeed. „Dankbaar accepteerde hij de opleiding in Sint Michielsgestel, die hij op 21-jarige leeftijd begon. Dat was mo gelijk omdat leden van de Sallandse golf club geld bijeenbrachten. Het Nederlands Golfcomité deed dat met een bedrijf ten einde hem tien maanden naar Engeland te sturen. „Ik presteerde niets." En die kwalificatie geeft hij ook over de trips, die hij in '63 en '64 maakte door Austra lië en Nieuw Zeeland. Ondertussen gaf hij les aan de Sallandse golfclub om wat geld bijeen te sparen voor zijn tournees. In het afgelopen halfjaar had hij voor het eerst geen spaargeld nodig om uit te komen. Martin Roesink brak door en durft nu reëel te denken over een tour nee door Amerika. „Dat gaat veel geld kosten. Ik moet rekenen op 250 dollar on kosten per week. Op het ogenblik zijn er een paar mensen in Hongkong, die er geld in willen steken. Tegen een bepaald per centage van mijn verdienste." De prijzen in Amerika zijn evenredig met de onkos ten. „De eerste prijzen zijn toch wel gauw 8, 10, 12 of 20.000 dollar. De 40ste prijs is dan toch altijd nog wel 500 dollar." De inschrijving voor deze wedstrijden is eveneens groot: tegen de 400 deelnemers. Roesink kan nu over een tournee door Amerika denken, omdat hij op het golfcircuit van de afgelopen zes maanden goede resultaten heeft behaald.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19