Regeringscommissie zal ramp met de Sojoez-1 onderzoeken Rouwtelegrammen hele wereld voor Rus Komarov Militaire tribunalen in grootste Griekse steden HET WEER „Geen gevaar voor recessie" Bonn brengt Adenauer laatste groet Radioluisteraars wachtten vergeefs op LSD-uitzending n ij m a n morris 1000 CALTEX GULDEN GEWONNEN Protest tegen hypnose door leken Aantal doden in het verkeer ruim 2600 Koninklijk paar uit Nepal in Amsterdam Stakende grafici weer aan het werk (met 160.224 geldprijzen]. IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL 52e JAARGANG NUMMER 148 DINSDAG 25 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mye Radiocontact Samenwerking Andreas Papandreou bij zijn arrestatie geschopt ATHENE (Reuter, AP en AFP). Koning Konstantijn van Griekenland zal binnenkort een zitting van het nieuwe Griekse kabinet presideren. Dit heeft de nieuwe premier Kon stantijn Kolias bekendgemaakt. Een woordvoerder voor het Griekse mi nisterie van Voorlichting heeft mee gedeeld dat de speciale militaire tri bunalen, die in de tien grootste steden zijn opgericht, zich slechts met over tredingen van de staat van beleg zullen bezighouden. Andere overtre dingen zullen door de competente civiele gerechtshoven worden be handeld. Zon blijft Dr Holtrop van Ned. Bank Het woord is aan In jaar 1966: Het nieuwe Schiphol Suggestie? (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Terwijl 21 proto collaire saluutschoten weerklonken zijn vanmorgen de koning en de ko ningin van Nepal op het Centraal Station in Amsterdam aangekomen. Zij waren vergezeld van hun 18-jarige zoon en hun 16-jarige dochter. Objectief NEONINSTALLATIE'S CAMEL - TWEEDJASSEN u* IJmuider Courant (Van onze ruimtevaartmedewerker) De Russische ruimtevaarder Vladi mir Komarov, die in de nacht van zaterdag op zondag werd gelanceerd in het grote ruimtevaartuig Sojoez-1, is om het leven gekomen by een ver keerd gelopen landing, waarbij het ruimtevaartuig te pletter sloeg. Vol gens de Russen, die gistermiddag om kwart over drie Nederlandse tyd dit nieuws bekendmaakten, kon de para chute van het ruimtevaartuig zich niet normaal ontplooien, doordat de koorden in elkaar verward raakten. Dit ontplooien van de parachute ge schiedde op een hoogte van zeven kilometer. Officieel zijn geen nadere bijzonderhe-1 den over dit tragische einde van de eer ste Russische ruimteviucht sinds meer dan twee jaar bekendgemaakt. Vermoed wordt echter dat Komarov al enige tijd voor de mislukte landing moeilijkheden ondervond en het is zelfs niet uitgeslo ten dat hij enige vergeefse pogingen heeft I gedaan om naar de aardf terug te keren voordat hij bij de mislukte landing om het leven kwam. De Russische regering heeft besloten een regeringscommissie in het leven te roepen, om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk met de Sojoez-1. Het tijdstip van het ongeluk is niet bekendgemaakt. Uit het feit dat het laat ste bericht over het verloop van de vlucht in de nacht van zondag op maandag om streeks vier uur Nederlandse tijd werd uitgegeven kan worden opgemaakt dat het ongeluk zich korte tijd later heeft afgespeeld. Dus lang voordat het nieuws werd bekendgemaakt. Vermoedelijk is het Sojoez-ruimtevaartuig ergens in het Wes ten van Rusland neergekomen. AANVANKELIJK heeft men vermoed dat na de Sojoez-1 nog meer bemande ruimteschepen gelanceerd zouden worden die 'n ontmoeting met 't eerst gelanceer de ruimtevaartuig tot stand zouden moe ten brengen. Het gunstige tijdstip voor een tweede lancering verstreek echter in de nacht van zondag op maandag, daaruit zou kunnen worden geconcludeerd dat zich toen al moeilijkheden hadden voor gedaan. Enkele uren na dit gunstige tijd stip voor een tweede lancering is er nog radiocontact met Komarov geweest zoals uit Westelijke waarnemingen is gebleken. Het was de tweede maal in successie dat de Russen moeilijkheden hadden met de terugkeer van een bemande capsule uit de ruimte. Ook de vorige vlucht van Beljajev en Leonov in de Voskhod-II, meer dan twee jaar geleden, eindigde met een mislukte landingsoperatie al hebben de twee ruimtevaarders dit overleefd. Zij hebben toen bijna een etmaal moeten wachten tot zij door reddingsploegen m de Oeral werden gevonden. BOODSCHAPPEN van rouwbeklag zijn uit de hele wereld naar Moskou gestuurd, onder meer door president Johnson en de 47 Amerikaanse ruimtevaarders, die de tragische dood van drie collega's in een Apollo-capsule eind januari nog vers in het geheugen hebben. In vele van die boodschappen wordt gesuggereerd dat deze ongelukken wellicht voorkomen had den kunnen worden wanneer niet een wedloop, maar een samenwerking tussen Russen en Amerikanen had bestaan. Het is echter onwaarschijnlijk dat uit de ongelukken met Amerikaanse en Rus sische ruimtevaarders nu een nauwere samenwerking zal ontstaan. Daarvoor zijn de ruimtevaartprogramma's van de beide landen nog te zeer verweven met militai re belangen. Wel kan worden verwacht dat het ruimtevaartprogramma van de Russen door deze tegenslag een even ernstige vertraging zal ondervinden als de Ameri kanen nu hebben als gevolg van de Apollo-ramp. Het ongeluk met de Sojoez-1 is een des te ernstiger slag voor de Russische ruim tevaart omdat het hier om een proefne ming ging met het eerste type van een nieuwe generatie van ruimteschepen. Weliswaar had de kosmonaut tijdens de meer dan vierentwintig uur durende vlucht volgens Tass de belangrijkste sys temen van de nieuwe kabine beproefd en wetenschappelijke experimenten verricht, maar er zijn waarschijnlijk waardevolle gegevens vooral filmmateriaal ver loren gegaan. (Zie verder pagina 3.) Volgens de woordvoerder zijn enige politici die vrijdag werden gearresteerd weer vrijgelaten. Hij noemde geen na men. Ook zijn volgens hem slechts zeer weinig parlementsleden gearresteerd. Hij ontkende dat Turkije troepen langs de grens met Griekenland heeft samenge- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 ln de Vishal en op zee 6 T o psy wi 6 Ferdinand 6 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 13, 17 Scheepsberichten 17 Beurs 77 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en zonnig weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Naar aanleiding van de recente tele visieuitzending „Opus 13", waarin hypno se werd toegepast, heeft de Nederlandse Vereniging voor Medische Hypnose in een telegram aan 't ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid om maatregelen gevraagd „om te voorkomen dat hypnose in lekenhanden wordt misbruikt". In het telegram zegt de vereniging met grote verontrusting kennis te hebben ge nomen van de onverantwoordelijke toe passing van de hypnose voor niet-medi- sche doeleinden in de betrokken TV-uit- zending, met duidelijke schadelijke ge volgen voor enige kijkers. Aangezien de vereniging de hypnose als een medische ingreep beschouwt, wel ke in handen van leken een gevaar kan opleveren, verzoekt de vereniging het mi nisterie op te treden tegen herhaling van dergelijke verstoringen en tegen mis bruik van hypnose door leken. „Voor een algemene wereldrecessie is geen direct gevaar maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de conjuncturele ommekeer aanleiding geeft tot stimule ringsmaatregelen, die de inflatie opnieuw op gang zou brengen." Dit zegt de schei dende president van de Nederlandsche Bank dr. Holtrop in het vandaag ver schenen verslag' van de bank over 1966. Van overspanning der conjunctuur zijn I we in een ontspanning gekomen, waar van zuiver economisch gezien gezegd kan worden, dat deze tot een zekere grens goed is, mits de daarmee gepaard gaan de werkloosheid zich niet in bepaalde de len van het land concentreert. Het grote probleem is aldus dr. Holtrop de over gang naar een evenwicht en de vraag of we door een nog diepere kuil moeten gaan, ja dan nee. Uit het verslag blijkt verder onder meer, dat de loonkostenstijgingen in Ne derland de laatste jaren bijzonder sterk zijn geweest, terwijl verder vergelijken derwijze blijkt dat zich in ons land een revolutie heeft voorgedaan in de ontwik- I keling van de sociale verzekering. (Zie ook pagina 17) trokken en noemde de houding van Tur kije tegenover het nieuwe bewind juist zeer welwillend. Zeven van de zestien in Athene ver schijnende dagbladen hebben de publica tie hervat, maar de telegraafverbindin gen met het buitenland zijn nog niet her steld en bij internationale telefoonge sprekken wordt meegeluisterd door cen soren. Sommige verslaggevers bemerkten dat hun gesprekken met het buitenland halverwege werden afgebroken. .Het Griekse parlementslid Andreas Papandreou. zoon van de oud-premier, werd vrijdag bij zijn arrestatie na de militaire staatsgreep geschopt, geslagen en naar een auto gesleept", zo deelde een Deense politicus, Mogens Camre, gis teren na terugkeer van een bezoek aan Athene mee. Papandreou was naar het dak van zijn huis gevlucht en gaf zich pas over nadat militairen hun wapens op zijn 14-jarige zoon gericht hielden. (Van onze correspondent) BONN Met een bijeenkomst in de grote vergaderzaal van de Bondsdag zijn vanochtend de plechtigheden rond de be grafenis van oud-kanselier Adenauer be gonnen. President Lübke, Bondsdagpresi dent Gerstenmaier en kanselier Kiesinger spraken herinneringswoorden. Die werden aangehoord onder anderen door de Ameri kaanse president Johnson, de Franse pre sident De Gaulle, de Britse eerste-minis ter Wilson en tal van andere regerings leiders, onder wie de Nederlandse pre mier De Jong, die werd vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns. Ook de vroegere Israëlische pre mier Ben Goerion was aanwezig. Vanmiddag om twee uur begonnen de kerkelijke plechtigheden in de dom, waar kardinaal Frings een plechtige requiem mis opdroeg. ■m J. Einander: De natuur is niet mooi; zij is echt, eerlijk en onaandoenlijk; men kan van haar opaan, zoals men van de dood opaan kan; dat alles bijeen noemt men: mooi. In 1966 is het aantal verkeersdoden in ons land 26.200 geweest 'n stijging van vijf percent ten opzichte van het vorige jaar. Het aantal zwaargewonden was 41043, het aantal lichtgewonden 24266. Op het Amsterdamse Centraal Sta tion is vanmorgen het Nepalese koningspaar aangekomen aan het begin van een officieel bezoek aan ons land. Op de foto Hare Majesteit koningin Juliana in gezelschap van koning Mdhendra tijdens de rit over het Damrak naar het paleis op de Dam. (Van één onzer verslaggevers) Nederland zal voorlopig het breeduit in de pers aangekondigde radioprogram ma over het gebruik van het hallucina ties verwekkende middel LSD niet kunnen beluisteren. Gisteravond om negen uur besloot Herman Felderhof, chef van de progammadienst van de Nederlandse Ra dio Unie, de uitzending van tien voor elf te schrappen. Hij en zijn medewerkers konden de consequenties van het wel uitzenden op dat moment niet overzien. Zij besloten het gladde ijs te verlaten, nadat twee ministeries ongevraagd ad vies hadden gegeven zo te handelen. Twee inspecties van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid duchtten scha de aan respectievelijk de lichamelijke en de geestelijke gezondheid van de luiste- De Amerikaanse president Lyndon B. Johnson komt bij de Bundestag in Bonn aan voor de staatsbegrafenis van Adenauer. raars. Het ministerie van Justitie (één van de chefs van de persdienst van dit ministerie had vanmorgen van het hele geval nog niet gehoord) rook de mogelijk heid van overtreding van de opiumwet. Bovendien waren volgens een groot ar tikel in Het Binnenhof van zaterdag vijf minderjarigen betrokken, die LSD hadden gekregen. Dit schijnt echter niet waar te zijn. Volgens de Volkskrant was hun gesug gereerd, dat ze dit middel hadden gekre gen. Ook Felderhof houdt dit niet voor onmogelijk. Dat stelde hem voor de moei lijke beslissing, te kiezen tussen achteraf strafbaar zijn op grond van onvoorziene gegevens, of achteraf niet strafbaar blij ken, maar ervan overtuigd, het luiste rend publiek het gevoel te hebben gege ven bij de neus te zijn genomen. Hij be sloot, zich vandaag met de programma commissarissen verder te beraden over het al dan niet gewijzigd, alsnog uitzen den van het progamma. Als hij dat wen selijk vindt, verzekerde hij ons, zal niets hem daarvan kunnen weerhouden. Prins Claus had om kwart voor tien namens de koninklijke familie de 37-jari- ge koning Mahendra Bir Bikram en diens gade welkom geheten op het vliegveld Soesterberg, waar het gezelschap per vliegtuig uit Parijs was aangekomen. Vandaar reed het in de uit drie wagons bestaande koninklijke trein naar Amster dam. Enkele minuten na elf uur schoof de koninklijke trein door de overkapping van het voor deze gelegenheid zorgvuldig opgepoetste eerste perron van het Am sterdamse Centraal Station. Op het perron wer den de hoge gasten welkom geheten door koningin Juliana en prins Bernhard waarna hun enige autoriteiten werden voorgesteld, onder wie burgemeester Van Hall. In de koninklijke wachtkamer maakte het bezoekende koninklijk paar onder anderen kennis met de voorzitters van de beide Kamers, de ministers en staatsse cretarissen. In een stoet van drie koninklijke rij tuigen en negen auto's reed het gezel schap via het door 800 militairen van land-, zee- en luchtmacht geflankeerde Damrak naar het paleis op de Dam. Manschappen van de mobiele politie- brigade hadden tevoren uit voorzorg op de Dam een vijftal provoachtige jongelui opgepikt, omdat de politie gemerkt had dat zij onder een bank op het midden- damterrein stenen hadden klaargelegd. Mogelijk is het niets, maar we kunnen ze aanhouden op grond van dreigende ordeverstoring", zei hoofdinspecteur Val ken. De gebruikelijke kranslegging op de Dam had plaats om kwart over twaalf. Sinds vanochtend half twaalf is het voltallige personeel van de n.v. Drukkerij Lumax in Utrecht weer aan het werk gegaan. Zoals bekend legde het personeel in de koperdiepdrukafdeling (37 man sterk) gistermiddag het werk neer als protest tegen het ontslag van directeur A. J. Roovers. Vanochtend zijn de stakende perso neelsleden toegesproken door drs. Th. Coppes, directeur van de n.v. Hij zegde toe dat vanmiddag de raad van commissarissen een voorstel in behande ling zal nemen om de heer Roovers, die met ingang van 1 november van dit jaar is ontslagen, tot dat tijdstip normaal in het bedrijf toe te laten. Hem was te ver staan gegeven dat hij zich niet meer in het bedrijf hoefde te laten zien. (Zie verder pagina 13) Bij dit alles valt op, dat Justitie en Volksgezondheid de opname niet hebben beluisterd. Volgens Felderhof en ook vol gens de deskundige dokter O. de Vaal, ging het om een objectieve wetenschap pelijke uitzending. Laatstgenoemde is wel het meest verbaasd. Gisteren om kwart voor elf thuiskomend, probeerde ook hij vergeefs de uitzending te beluisteren Ook vanmorgen wist hij nog niet, hoe de NRU deze beslissing motiveert. Hij was één van de teleurgestelde luisteraars, die de uitzending ongetwijfeld een grote luis terdichtheid zouden hebben gegeven. Te lefoonverbinding met de studio's was gis teravond laat niet te krijgen. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljoritttraat - Haarlem - Tel. 15SH leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon («20) 22SM Amsterdam ADVERTENTIE *lL. Mej. I. van Hoeven Lessinglaan 52 Utrecht

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1