Officiële versie Sojoez-ramp wordt in Moskou betwijfeld Journalist bezorgde Svetlana Stalin onderduikadres Een prinses, twee costumes r' „Vietnam-forum" vermoedelijk niet toegelaten in Stockholm Surveyor-3 fotografeert aard-eclips Zoon Komarov Komarov vermoedelijk morgen met zeer grote eer begraven EEG-handel groeit bijzonder sterk Luchtaanval van VS vlakbij Hanoi NSU heeft 171 schepen varen Johnson inviteert Kiesinger en Ludwig Erhard Breznjef doet op China nieuw beroep Geen uitweg voor Clay Modebewust, prijsbewust, service-bewust dat is Modehuis Wieringa! tel eg rammen DINSDAG 25 APRIL 1967 Goede wijn is niet duur! Rouwrand 1 s Weinig kans modieus en meer keus Tot degenen die treuren om de dood van de Russische kosmonaut Vladimir Komarov behoort ook een oude Duitse vrouw die eens dacht dat Komarov haar zoon was. Komarov hielp de 71- jarige mevrouw Lina Wittmann-Ko- marov bij het terugvinden van haar zoon die zij aan het einde van de tweede wereldoorlog in Rusland moest achterlaten. De Duitse vrouw, die met een Rus getrouwd was, had naar Komarov ge schreven nadat zij zijn foto in een krant had zien staan en gevraagd of hij misschien haar vermiste zoon was. Hij antwoordde dat het niet het geval was, maar beloofde moeite te doen haar echte zoon op te sporen. Later slaagde Komarov in inderdaad in zijn naamgenoot te vinden. Moeder en zoon hebben elkaar daarna in de Sovjet-Unie ontmoet. Mevrouw Witt- mann-Komarov bedankte de kosmo naut voor zijn hulp en beloofde voor hem te zullen bidden als voor haar eigen zoon, opdat hem niets mocht overkomen op zijn ruimtevluchten. (Van onze correspondent) MOSKOU. Waarnemers in Mos kou hebben de officiële mededelingen over de ramp met het ruimteschip Sojoez-1, waarbij gistermiddag de kosmonaut Vladimir Komarov om het leven kwam, sceptisch ontvangen. Men gelooft niet dat de Sovjet-Unie, na een pauze van twee jaar in de be mande ruimtevaart, nu alleen maar ADVERTENTIE PARIJS Het is de befaamde Franse journalist en televisiespreker, Emmanuel d'Astier de la Vigerie bijgenaamd de „rode markies" geweest die, in samen werking met de Zwitserse autoriteiten, enkele maanden geleden voor Svetlana Stalin in Zwitserland een adres vond, waar deze dochter van de voormalige Russische dictator zich geruime tijd met succes aan de belangstelling van de inter nationale pers en de buitenwereld heeft weten te onttrekken. D'Astier, die Svetlana tijdens de oor log, toen hij minister van Binnenlandse Zaken in de eerste emigrantenregering van generaal De Gaulle in Londen was, voor het eerst in Moskou ontmoette en onmiddellijk sympathie voor haar opvat te, heeft een nicht die met een Zwitserse bankier getrouwd is, begin van dit jaar bereid gevonden Stalins dochter een voor lopig onderdak aan te bieden. Die nicht is vorige week vrijdag bij een auto-onge luk in Zwitserland om het leven gekomen. Gisteren had Svetlana in de Verenigde Staten, waar zij nu vertoeft, een pers conferentie willen houden, die door de televisie zou worden uitgezonden. De uit zending is uitgesteld, omdat gisteren de Amerikaanse opperbevelhebber in Viet nam generaal Westmoreland ook op de televisie verscheen. Svetlana's ma nagers wilden die concurrentie liever ver mijden. In oktober zullen de memoires van Svetlana Stalin verschijnen. Het Ameri kaanse weekblad Life geeft er bijna twee miljoen gulden voor, het hoogste hono rarium dat ooit voor een levensverhaal zou zijn betaald. Svetlana Stalin heeft al bekendgemaakt dat ze de opbrengsten van haar autobio grafie voor een ruim deel zal besteden aan liefdadige doeleinden in de drie lan den (India, Zwitserland en Amerika), die ze na haar vlucht uit de Sovjet-Unie heeft leren kennen. In India wil zij bovendien een monument bekostigen, dat de herin nering levend zal moeten houden aan haar Indische echtgenoot Brijesh Singh, die in oktober vorig jaar is gestorven. De onderlinge handel tussen de zes EEG-landen is in 1966 opgelopen tot 23 miljard dollar, dat is 12 percent meer dan het jaar ervoor. Vooral Frankrijk en Italië waren grote kopers op de EEG- markt, en Duitsland was een grote leve rancier. Duitsland had in 1966 dan ook weer na een tekort in 1965 een positief saldo op zijn handelsbalans in het EEG-verkeer, van 380 miljoen dollar. Daarentegen noteerde Frankrijk een ne gatief saldo van 245 miljoen dollar. Ne derlands negatieve saldo van 1965 426 miljoen dollar nam in 1966 verder toe tot 582 miljoen dollar. België had een overschot van 284 miljoen. Meer dan de helft van de handel der Benlux-landen speelt zich nu af in EEG-verband. SAIGON (Reuter). Jachtbommen werpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben vandaag een herstelwerkplaats van de Noordvietnamese spoorwegen aangevallen op ruim drie kilometer van het centrum van Hanoi. Dit heeft een mi litaire woordvoerder in Saigon bekend ge maakt. Het was het dichtst bij Hanoi ge legen doel dat ooit door de Amerikanen is bestookt. In juni van het vorige jaar werd een olieopslagplaats op ruim 5,5 kilometer van de Noordvietnamese hoofdstad aangeval len terwijl Amerikaanse toestellen half december bij aanvallen tot op acht kilo meter van de stadskern kwamen. De aanval van vandaag kwam een dag nadat de Amerikanen twee thuisbases van Noordvietnamese „Mig"-jagers aan vielen, maar de vliegers meldden na hun terugkeer van de aanval op het spoor wegemplacement op tegenstand te zijn gestuit van „Migs" en luchtdoelraketten. Na de aanvallen in december ontstond politieke beroering toen in persberichten uit Hanoi melding werd gemaakt van het treffen van bevolkte gebieden. Hoewel deze berichten door Amerikaanse func tionarissen werden tegengesproken, gaf het ministerie van Defensie later toe dat bij de aanvallen op militaire doelen per ongeluk bommen op woonwijken konden zijn terechtgekomen, sport boksen. De winst- en verliesrekening over 1967 van de N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie (houdstermaatschappij van aan delen Stoomvaart Mij. Nederland, Rotter damsche Lloyd en K.J.C.P.L.) verant woordt een bedrag aan te ontvangen divi dend van 11,67 (vj. 9.98) min. Voorge steld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot 11,3 (9,7) percent. De aandelenpaketten van de Unie in de drie scheepvaartmaatschappijen ble ven onveranderd op tezamen nominaal 103,7 min. Volgens de vlootgegevens per 31 december 1966 hadden de drie scheep vaartmaatschappijen, inclusief dochter ondernemingen, 171 schepen in de vaart metende 1.314.439 brt en in aanbouw 14 «chepen met een tonnage van 156.800 brt de start van een nieuw type ruimte vaartuig heeft willen beproeven. Er hebben gisteren de gehele dag ge ruchten de ronde gedaan over com plicaties bij de vlucht. Deze werden ongetwijfeld mede geïnspireerd door het in de loop van de dag afbreken van de serie radioberichten over de vlucht. Volgens de officiële mede delingen is er echter pas bij de lan ding iets mis gegaan. Nog altijd wordt in Moskou aangeno men, dat het de bedoeling is geweest gis teren een tweede ruimtevaartuig uit deze nieuwe of een oudere serie te lanceren, waarna beide scheepjes een voor de Sov jet-Unie nieuw experiment zouden heb ben moeten uitvoeren. Ook het feit, dat die tweede lancering uitbleef, zou een aanwijzing kunnen zijn, dat er al in een eerder stadium inderdaad complicaties zijn geweest. Waarschijnlijk heeft Koma rov de problemen niet kunnen oplossen en vervolgens opdracht gekregen naar de aarde terug te keren. Of deze visie juist is, zal overigens in ieder geval voorlopig niet bekend worden. Moskou zal zich zeker aan zijn officiële versie houden. DE VERONGELUKTE Russische kos monaut kolonel Komarov heeft vorig jaar een bezoek gebracht aan Nederland. Hij was negentien juli op doorreis van Japan naar Moskou op Schiphol geland en bracht in de enkele uren die hem hier ter beschikking stonden een bezoek aan Ma durodam. De kosmonaut die aankondigde binnen afzienbare tijd opnieuw een ruim tevaart te maken, had bij die gelegenheid verklaard „graag nog eens terug te keren naar Nederland, waarvan hij nu slechts de miniatuur had kunnen beschouwen". Komarov was veertig jaar. Hij was commandant van de Voschkod 1 in okto ber 1964. De vlucht van dit toestel was een belangrijke nieuwe ontwikkeling in de ruimtevaart, omdat het de eerste maal was, dat een ruimtevaartuig meer dan één man aan boord had. Komarov was getrouwd. Hi.i laat een zoon van vijftien en een dochter van ne gen achter. Tijdens de televisie-uitzending ver scheen er een foto van Komarov op het scherm met een zwarte rouwrand erom heen. Het was dezelfde foto van de kos monaut in uniform die gisteren zonder rouwrand in alle Russische kranten stond. In de officiële aankondiging werd ge zegd dat hij alle taken met succes had uitgevoerd voor de fatale landing. Hij zal vermoedelijk morgen een heldenbegrafe nis krijgen op het Rode Plein. Komarov is postuum onderscheiden met de titel van „Held van de Sovjet-Unie met gouden ster", de hoogste onderscheiding die bestaat in het land. Ook zal er een standbeeld voor hem worden opgericht. BONN (DPA en Reuter) President Johnson heeft getracht de plooien in de Westduits-Amerikaanse betrekkingen wat glad te strijken door kanselier Kiesinger uit te nodigen voor een bezoek aan Wash ington. De Amerikaanse president gaf de verzekering dat de V.S. bereid zijn tot ruggespraak over alle belangrijke kwesties. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee staatslieden. Kiesinger heeft onlangs geklaagd over het gebrek aan overleg tussen Washing ton en Bonn, met name over het voor gestelde Oost-Westverdrag tegen de ver spreiding van kernwapens (non-prolifera- tie-verdrag), waartegen de Bondsrepu bliek ernstige bezwaren heeft. Johnson, die in Bonn is voor de begrafenis van Adenauer, sprak tachtig minuten met de kanselier, veel langer dan het plan was. De Amerikaanse president zou oorspron kelijk slechts een beleefdheidsbezoek af leggen. Morgen volgt formeel politiek overleg tussen beiden regeringseiders. De Amerikaanse president heeft ook de voormalige Westduitse bondskanselier Erhard voor een bezoek aan de V.S. uitgenodigd. KARLSBAD (AP en REUTER) De Russische partijleider Breznjef heeft Chi na voorgesteld samen met de Sovjet- Unie „de grootst mogelijke hulp te ver lenen aan de Vietcong en Noord-Vietnam" De Rus deed dit in een toespraak op de vierdaagse conferentie van communistische leiders uit 24 landen in het Tsjechische Karlsbad. „Het is duidelijk dat de agressie van de Verenigde Staten in Vietnam gemakkelij ker te beëindigen zou zijn, wanneer Chi na en de Sovjet-Unie gezamenlijk stappen ondernemen." In zijn rede drong hij ook aan op liqui datie van de Amerikaanse bases en spio- nageagentschappen op Europese bodem. Hij zei voorstander te zijn van bilaterale overeenkomsten tussen Europese landen. „De Sovjet-Unie is bereid hierover be sprekingen te beginnen met de landen van West-Europa." (Van onze correspondent) STOCKHOLM De houding van de Zweedse regering ten opzichte van het zogenaamde Johnson-proces dat onder de leiding van de bekende Britse filosoof, Lord Bertrand Russell, en met medewer king onder meer van de Franse schrijver Jean-Paul Sartre en de Zweeds-Duitse to neelschrijver Peter Weiss, aanvankelijk in frankrijk zou plaatsvinden, maar daar za terdag j.l. door president De Gaulle werd verboden, is niet gewijzigd. In de Sovjet-Unie heerst grote ver slagenheid over de dood van de Russische ruimtevaarder Komarov. Op de foto luisteren een aantal in woners van Moskou gespannen naar een autoradio om het laatste nieuws te horen over de rampzalig ver lopen ruimtevlucht. Na de Franse weigering heeft de groep van Russell namelijk direct weer contact opgenomen met de Zweedse premier, Ta- ge Erlander, hierbij gesteund door de sociaal-democratische studentenvereni ging van de universiteit van Stockholm. Peter Weiss was gisteren niet bereik baar voor een commentaar, maar zijn echtgenote, mevrouw Gunilla Weiss, die onder andere verschillende jaren in Ne derland heeft gewoond, vertelde ons dat haar man er nog steeds op rekende het proces woensdag of donderdag a.s. te la ten beginnen in Stockholm. Reeds in december 1966 heeft premier Erlander de Britse filosoof schriftelijk la ten weten dat hij geen goedkeuring zou geven om het oorlogsmisdadigersproces in Zweden te laten plaatsvinden. Dit zou in strijd zijn met de Zweedse neutraliteit Via de sociaal-democratische studenten vereniging en met behulp van Peter Weiss is hem echter nadien materiaal ter hand gesteld. Daaruit zou moeten blijken dat het niet de bedoeling is van deze rechtbank om president Johnson als een tevoren gedood verfde zondebok te laten fungeren. Men zou trachten een zo onpartijdig mogelijk oordeel te vellen als mogelijk zou zijn uit menselijk oogpunt. Premier Erlander repliceerde inder tijd dat hij ervoor bevreesd was dat een dergelijk proces, als het in Zweden of elders zou plaatsvinden, de onderlinge verstandhouding zou verslechteren tussen verschillende landen en dat een vreedza me oplossing erdoor bemoeilijkt zou wor den. Het tribunaal dat deze week in Parijs zijn eerste zitting zou hebben, probeert momenteel toch toestemming te krijgen het proces in Stockholm te doen plaats vinden. Maar de kans dat men toestem ming krijgt is uiterst gering, zo verklaar de een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Drama. De veertigjarige Morris Hood heeft maandag in de rechtszaal van Bennetsville in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina rechter Stephenson dood geschoten, die hem juist veroordeeld had tot betaling van dertig dollar ali mentatie per maand aan zijn vrouw. Deze echtgenote werd door schoten zwaar gewond. De dader is aange houden. Cassius Clay's laatste kans vrijstelling van militaire dienst te krijgen is verke ken. Het Amerikaanse hooggerechtshof wees maandag een verzoek van de we reldkampioen zwaargewicht af, zodat er voor Clay niets anders opzit dan zich vrij dag aan de kazernepoort te melden. De 25-jarige Clay, die zijn bezwaren tegen de militaire dienst en zijn bewering dat de lagere gerechtshoven bij het afwijzen van zijn verzoeken discriminatie hebben toe gepast niet voor het hooggerechtshof mocht uiteen zetten, verklaarde maandag in ieder geval bij zijn in diensttreding de eed niet af te leggen. ADVERTENTIE AMERSFOORT. APELOOORN, ARNHEM, HAARLEM. HILVERSUM, ZWOLLE De Engelse prinses Anne heeft dezer dagen de Britten verrast door zich binnen enkele uren met „twee ge zichten" te presenteren. Eerst woon de zij, met haar vader en moeder en haar broer kroonprins Charles de National Scout Service bij, een zeer officiële aangelegenheid. Ze droeg een elegant rose mantelpak, een witte pompoenmuts en hand schoenen. Maar wat later verscheen ze op het sportveld, gekleed als een tiener, in jekker en jeans, de handen onverschillig in de zakken. Aan de wedstrijd deden haar vader en haar oudste broer mee. PASADENA (AP) In de koude scha duw van een eclips heeft de Surveyor-3 maandag zijn camera's op de aarde ge richt en foto's overgezonden waarop de aarde lijkt op een gouden ring met dia mant. Het was de eerste eclips-foto die door een Amerikaans ruimteschip van de maan af is gemaakt. De deskundigen hebben geen verklaring kunnen geven voor het feit dat de dunne lichtcirkel gevormd door de aardbol op één plaats feller schittert, zodat het ge heel op een ring met een diamant lijkt. Op foto's van eclipsen die van de aarde af genomen zijn, heeft men hetzelfde verschijnsel waargenomen. De Surveyor-3 heeft zijn camera's ook ge richt op de planeet Venus en op enkele sterren. Op het moment worden de foto's bestudeerd. De Surveyor-3 heeft al meer dan 1600 foto's gemaakt. 1 Vals. In het dorp Falaise bij Parijs zijn de 58-jarige Edouard Georgnon en zijn twee zoons aangehouden, toen zij op heterdaad werden betrapt bij het ma ken van valse „goud"stukken. Betrekkingen. De diplomatieke betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Ara bische staat Libië zijn hersteld. Libië heeft een ambassadeur in Bonn be noemd. Vonnis. In Ottawa is maandag een amb tenaar van het ministerie van Energie, Edward Featherstone, tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf veroordeeld voor schending van staatsgeheimen. Hij had twee exemplaren van een vertrou welijke kaart van de marine meegeno men „met een bedoeling die in strijd was met de veiligheid van de staat". Jacht. De pplitie in Georgia maakt jacht op vier blanke jongens, die zondag avond een neger-kerk zijn binnenge drongen, geld stalen en twee neger meisjes als gijzelaarster meenamen. De negermeisjes werden enkele uren na de overval gevonden. Zij zeiden verkracht te zijn. Arrestaties. De Spaanse politie heeft zon dag veertig mensen gearresteerd na af loop van een vergadering in de stad Cornelia bij Barcelona. De vergadering zou zijn georganiseerd door de verbo den „arbeiderscomités", om demonstra ties in mei voor te bereiden. Na onder vraging bleven negentien van de veer tig aangehoudenen in hechtenis.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3