i Jacob Hillenius exposeeft in IJmuiden Vergadering Bloembollencultuur Voor oogst van volgend jaar Europees systeem van kracht IS 1^ deruyter marktplein Zes buizen van elk 200 meter met bokken naar Spaarnebodem In bloembollenhandel wordt EEG-beleid duidelijk toegepast Werk begint morgen om vier uur DIGING S. J. DE GOEDE F I Vragen over Telstar van agenda afgevoerd Vele problemen moeten nog worden opgelost warme weelde voor uw slaapkamer tegen een verwonderlijk lage prijs wmm Spectaculair karwei aan Spaarndamseweg Weer nederlaag van Rapidity in promotiestrijd Europese gedachte wint veld in de Bollen streek DINSDAG 25 APRIL 1967 ml tapijt tapijt tapijt kamerbreed sfaapkamertapïjt is een luxueus geschoren vloerbedekking van 100% Evlan-M. Warm en behaaglijk, 6 gemêleerde dessins enper meter op 3 meter breed f49,50. Moet u zien en voelen, dan wordt u vast enthousiast. Dat kan heel gemakkelijk. Loop even binnen bij gemaakt van 100% Evlan intermeubel MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN Wielerdriedaagse in West-Fiesland safe"HimêÉÊi WÊËMËmm, Inschakelen TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK BOOTSMA Zijlstraat 11-15 (bij de brug) Telefoon 13039 - HAARLEM Bij Felison aan de Heidestraat (45) in IJmuiden-Oost wordt aanstaande vrijdag om 20 uur een nieuwe expositie geopend. Geëxposeerd worden schilderijen en grafieken van Jacob Hillenius. De opening geschiedt door de heer G. W. in 't Hout, namens de Culturele Raad van Noord-Holland. De tentoonstelling duurt tot en met 21 mei en zal dagelijks geopend zijn van 14 tot 17 uur. De agenda voor de woensdag 26 april te houden vergadering van de gemeente raad van Velsen, vermeldt, als laatste punt de beantwoording van de vragen, welke door de fractieleider van de K.V.P., de heer Th. C. Witte over de sportclub Telstar zijn gesteld. Men /zal zich wellicht herinneren dat wij onze le zers reeds zowel over deze vragen, als over de antwoorden van B. en W. hebben geïnformeerd. Op verzoek van de heer Witte is dit punt echter van de agenda afgevoerd, zodat deze kwestie op de ver gadering van woensdag niet in discussie zal worden gebracht. ABVA. De Algemene Bond van Amb tenaren (ABVA) houdt hedenavond, aan vang 22 uur, haar jaarvergadering in het Cultureel Centrum in IJmuiden Gepensioneerden. Woensdag 26 april, 's middags om half drie, begint de jaar vergadering van de afdeling Velsen- Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden, in de zaal van het oude raadhuis in Velsen-Zuid. Fauna Felisena. De Volièrevereni ging Fauna Felisena voor IJmuiden en omstreken houdt vrijdagavond aan staande, aanvang 20 uur, een bijeenkomst waarop de heer Beekman een causerie zal houden over „Vogels". rkT'~k veelheid praktische bezwaren, dat de bloembollenvak zal zich terdege met de- „Wij hebben een verhoogd tempo in het bloembollenvak ervaren. Ondanks de be trekkelijke traagheid, waarmede aan de Europese marktorganisatie vorm is gege ven, moet worden onderkend, dat de nieu we verhoudingen ons in de afgelopen ja ren telkens opnieuw en in opvolging steeds „sneller" voor andere aanpassingen heb ben geplaatst. Het vak is steeds opnieuw genoopt geweest zich op te stellen tegen over de in gang zijnde ontwikkeling. Het stuitstuk hiervan is (voorlopig) de con cept-verordening van de E.E.G.-commis- sie voor de organisatie van de Europese sierteelt", aldus merkte vanmorgen de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, drs. H. B. G. A. Letschert, in zijn openings rede op de 243e algemene vergadering in Haarlem op. De voorzitter vervolgde, dat men met deze verordening niet geheel ontevreden behoeft te zijn. En zeer belangrijke aan vulling ten opzichte van een eerder ont werp mag worden genoemd het alsnog in de verordening opnemen van het systeem van minimumprijzen ten opzichte van de zogenoemde „derde landen". Het ziet er momenteel naar uit, dat voor de oogst 1968 het Europese systeem van kracht zal zijn. Weliswaar noemt de verordening de datum 1 juli 1967 als da tum van inwerkkingtreding. Maar een complete toepassing van de verordening op die datum stuit op een dergelijke hoe verordening wel dit jaar van kracht zal worden - zodat menig onderdeel ter hand genomen kan worden doch dat het werkelijk totaal functioneren pas per oogst 1968 het geval zal kunnen zijn, Belangrijk in de verordening is ook het systeem der kwaliteitsnormen. Normen, die kwaliteit willen garanderen voor de laatste consument, voor de „eindverbrui ker". Gesteld kan worden aldus drs. Let schert dat wij nu op zeer korte termijn geplaatst zullen zijn in een nieuwe, Euro pese situatie. Het zal geen betoog behoe ven dat deze verandering haar consequen ties zal hebben. Het minst zwaar zullen deze consequenties zich doen voelen, als het over aanpassingen gaat. Niet duide lijk valt echter te voorspellen, of een en ander ook niet van ingrijpender aard zal zijn. Feit is, dat de Europese regelingen van minder beschuttend karakter zijn dan de nationale marktorganisatie, welke wij in de afgelopen jaren reeds aan functies zagen verliezen. De nieuwe verhoudingen zullen het vak in de toekomst nog voor de nodige vragen stellen, vragen, welke men ook in eigen kring steeds frequenter hoort. Zij hangen samen met dit grondpro bleem: als wij in de Europese situatie tot minder beschutting, tot grotere vrij heid geraken, is het dan nog verdedig baar maatregelen te handhaven (zo „Brussel" die al accepteert), welke fei telijk niet meer corresponderen met de liberalisatie-gedachte? De teeltregeling is, behalve voor hyacinten, terecht verdwe nen; wat is de toekomst van bijvoorbeeld het surplusfonds? Spreker zeide slechts de vraagstelling te signaleren, omdat zij raakt aan een wezenlijke problematiek in het vak. Het ADVERTENTIE ze zaken bezig moeten houden, omdat de vakgenoot er eenvoudig recht op heeft een toekomstbeeld te kennen. Zeer vaak wordt de vraag gesteld, hoe de bloem bollencultuur in de toekomst wordt ge zien. Dit heeft te doen met de bedrijfs structuur, met de rationalisatie van de teelt, met een planmatiger teelt en der gelijke. Spreker vreesde dat menig vak genoot op zijn vragen, die vaak zijn be staan betreffen, geen bevredigend ant woord ontvangt. „Bevredigend" hier niet alleen bedoeld als „geruststellend" maar vooral in de betekenis van „eerlijk". On danks gewaardeerde pogingen hiertoe heeft eigenlijk niemand van de in het vak verantwoordelijkheid dragenden de mogelijkheid om een zo uitgewogen mo gelijke visie te ggven. Die visie moet worden opgebouwd, in de eerste plaats voor een harmonische uitbouw van het vak, maar ook om de eerlijke moed te kunnen opbrengen in bepaalde gevallen tot „sanering" te adviseren, aldus de voor zitter. (Van onze wielermedewerker) Door de wielervereniging „West Fri- sia" wordt in samenwerking met de sup portersclub „Herman Hoogzaad" en de IJsclub „Hoogkarspel" het komende week end de internationale wieler-driedaagse van West Friesland voor amateurs gehou den. Deze internationale meerdaagse weg wedstrijd wordt m 3 verschillende plaat sen gereden: zaterdag 29 april gaan de renners aan de slag in Hoogkarspel, zon dag 30 april rijden zij in Venhuizen en maandag 1 mei in Enkhuizen. De ama teurs moeten in elke ronde 80 km. afleg gen. Tot de deelnemers behoren onder anderen: Jan Jansen, Jan Buis, Hans Tes- selaar, Jan Serpenti, Anne Koster, Cees van Borre, Jan Rol en de streekfavorie- ten Gerrie Bruin en Herman Hoogzaad. Zo liggen de 200 meter lange buizen nu nog langs de Spaarndamseweg. Vijf grote drijvende bokken zullen woensdagmorgen in het Haarlemse Noor der Buiten Spaarne voor een bijzonder spectaculair schouwspel zorgen, dat te vergelijken valt met het invaren van de Buitenrustbruggen enkele jaren geleden aan de andere kant van de stad. De vijf bokken, Gazelle. Jumbo, Reebok en Anti lope van de N.V. Rederij Goedkoop in Amsterdam en de bok Meeuw van de N.V Bergingsmij. Van der Tak in Rotterdam zullen dan twee 120 ton zware riolerings buizen en vier 130 ton zware buizen voor gas en water van de oever aan de Spaarndamseweg oppakken en tot zinken brengen in het water van het Spaarne. Het spectaculaire karwei, dat zoals we gisteren al hebben bericht, woensdag 26 april zal geschieden begint 's morgens om (Van onze tafeltennismedewerker) De tweede wedstrijd van Rapidity in de promotiecompetitie voor een plaats in de landelijke overgangsklasse tafeltennis is opnieuw in een teleurstellende neder laag geëindigd. Les Amis uit Gouda was het Beverwijkse team met 2-8 de baas, waardoor de kansen op promotie voor Ra pidity er niet beter op zijn geworden. In de promotie-degradatiewedstrijden van de afdeling Kennemerland won VTC de strijd tegen Spinneweb met 7-3. Voor de Velsenaren volgt nu nog de belangrijke ontmoeting tegen Bloemendaal 2. De winnaar hiervan zal volgend seizoen in de eerste klasse mogen uitkomen. Het zag er aanvankelijk voor Rapidity in de ontmoeting tegen Les Amis gun stig uit. Theo Keet won zijn eerste partij en hij verschafte zijn team daardoor een 1-0 voorsprong. Doch al spoedig bleek dat de Beverwijkers niet in hun beste vorm staken. Vooral bij Rob Voogt wilde het niet lukken. De mensen uit Gouda bouw den een 1-4 voorsprong op, alvorens Al- fons Winder kon tegen scoren. Meerdere sets moesten in drie games worden be slist, waarbij Rapidity telkens aan het kortste eind trok. Het einde kwam daar door met een 2-8-nederlaag voor Rapidi- ry. Les Amis, dat vorige week met 4-6 van TOGB had gewonnen, leidt nu met vier punten, gevolgd door Scylla 4 en TOGB met elk twee punten. TOGB won namelijk van Scylla 4. In de promotie-degradatiecompetitie le- 2e kl. deed VTC uitstekend werk door Spinneweb met 7-3 terug te wijzen. In de 2e-3e kl. klopte Meertreffers op fraaie wij ze Johez met 1-5. VTC 3 bleef met 6-3 de meerdere van Sido. Hierbij bleef P. Hee- rema zonder verlies, won P. Hes twee maal en bevocht A. Bos een zege. Bij Si- do tweemaal winst voor F. Koops en een zege voor N. Gooyer. J. Veenstra kon geen winst boeken. CSV is itgeschakeld na de 3-7 nederlaag tegen Shot 2. Overige uitslagen: 3e-4e kl.: Sneeuw bal - Cementbouw 2-8, Spinneweb 4 - TCD 2 8-2, GTTC 5 - DOKO 3 6-4, Togido 6 - Sido 4 9-1, (Van onze medewerker bloembollencultuur) In Lisse aan de oostzijde van de Heereweg staat nu een vreemde naam op een grote witte bloembollenschuur „Sarpellini". Het klinkt weinig Hollands en het is het dan ook niet. Scarpellini Nederland n.v. is een dochteronderneming van een groot Italiaans „zaadhuis", dat druk doende is de E.E.G.-gedachte in praktijk te brengen. Bij het wegvallen van de grenzen wil Scarpellini zijn tuinbouwproduk- ten via dochterondernemingen inkopen en verkopen. Er dient een wisselwerking te ontstaan tussen de verschillende Europese tuinbouwcentra, zoals bijvoorbeeld zaden uit Italië, bloembollen uit Nederland en azalea's uit België. Er komen verschillende vormen van de Europese gedachte voor. In theorie heeft een studiegroep van oud-leerlingen van de RMTS Lisse „Theorie en Praktijk" jaren geleden al een soort mammoettuinbouw bedrijf laten ontstaan. Kwekers en han delaren zouden een N.V. moeten stichten, die liefst nog directe afnemers onder de aandeelhouders zou moeten hebben. Om een vloeiende lijn van producent naar consument te krijgen, zou er dus een wis selwerking moeten komen, waardoor de producenten zouden gaan produceren, wat de consumenten wensen. Het geheel zou gecoördineerd moeten worden door men sen, die hun exportzaak langzaam maar zeker zouden laten opgaan in die nieuwe N.V., waarin ook een verzamel- en pak- station zou komen. Deze ex-exporteurs met hun relaties over de gehele wereld zouden door het vasthouden van hun con tacten en het uitbuiten van hun kennis ook nog kunnen zorgen, dat op het mo ment, dat ergens bloemen te veel of te weinig zouden zijn, een directe af- of aan voer mogelijk zou worden. Men zou een nieuwe N.V. moeten stich ten, omdat de oude niet zonder meer ge liquideerd zou kunnen worden. De belas ting maakt liquidatie onmogelijk, omdat men zijn verborgen reserves dan aan de oppervlakte moet brengen. Men zou volgens die studiegroep een zeer snelle handel in siergewassen kun nen ontwikkelen en dan niet alleen af hankelijk zijn van de bloembollen. Het stelletje fantasten, aldus bloembol lenexporteurs, zal nog eens een aap zien duikelen, want het kan nooit! De door voering van de E.E.G. was veilig ver weg. Men kon zich eenvoudig niet voor stellen, dat de functie van exporteur zou verdwijnen met het uitgommen van de grenzen. De situatie wordt overigens steeds dui delijker, want buitenlandse zaken als een Kiepenkerl, Scarpellini, Oro en misschien nog meer wensen direct op de markt te zitten. Sommige afnemers schakelen bloembollenexporteurs rechtstreeks in, die dan op provisiebasis gaan werken. Het is jammer, dat in deze ontwikkelingen nog geen duidelijk inzicht te krijgen is. Wel staat vast, dat er in het buitenland wel steeds meer bundeling van de afnemers komt. Men krijgt dus grotere belangen groepen tegenover zich en kan niet voort gaan een splijtzwam te koesteren, die alle grote exportzaken langzaam maar zeker degradeert tot broodvechtertjes, die alleen maar kunnen concurreren door nog goed koper te werken dan de collega's. Scarpellini lijkt het gehele verhaal in zijn eentje te gaan spelen. Dit bedrijf schijnt 50 hectare boomkwekerij-produk- ten zelf te hebben en een grote zaadteelt van planten, die hier geen zaad kunnen geven. Met andere woorden: een voor Nederlandse begrippen groot bedrijf. Dit bedrijf importeert nu via een eigen doch ter in België grote hoeveelheden azalea's. Maar tevens kan Scarpellini Nederland, die ook bloembollen naar Scandinavië ex porteert, met de bloembollenreiziger aan gename offertes meegeven voor die ande re produkten. Ze worden dan in Neder land samengevoegd en verzonden. Omge keerd kunnen de vertegenwoordigers van deze zaak in België, Italië en Zwitserland ook dat gehele assortiment meenemen. Deze zaak heeft ook een voet in Noord- Af rika! De voordelen zijn duidelijk. Men zit in het produktiegebied en zelfs in het afzet gebied. Men kan de markt zeer duidelijk volgen, beschikt over de vakkennis van in dat gebied gevestigde mensen en weet zeer precies, dat men ook ontvangt wat men koopt. De heer Scarpellini is van mening, dat dit de enige manier is om de constant stijgende kosten en concurrentie van aller lei ongedachte artikelen en omstandighe den het hoofd te kunnen bieden. Hij moet nog overal aparte N.V.'s stichten, maar hoopt, dat de mogelijkheden tot het op richten van een Europese N.V. niet al te lang wegblijven. In Brussel wordt dit onderwerp bestudeerd. Hij is Italiaan, maar ook een man. die van zijn land best een provincie van Europa wil maken. Hij gaf daarvan ook blijk tegenover zijn zes tig klanten, die de opening van het be drijf, dat al een jaar had proefgedraaid, bijwoonden. Bloembollenexporteurs hebben al lang uitgerekend, dat het bedrijf in Lisse geld moet kosten. Signor Scarpellini kent deze berekeningen ook. En toch blijft hij er bij, dat hij in het produktiegebied een voet aan de grond wil hebben. Meneer Scarpel lini denkt verder dan bloembollen, zoals sommige bloembollenmensen dat ook doen. Hij is wel een van de mensen, die de posi tie van de exporteurs „van voor de E.E.G' helpt mee ondergraven. Zonder het ove rigens te willen, want „zo belangrijk ben ik nu ook weer niet." Hij maakt slechts gebruik van dezelfde mogelijkhe den, die anderen ook hebben. vier uur Tussen tien en twaalf uur zal het voor de geïnteresseerde toeschouwers ech ter het meest bezienswaardig zijn. Al weken hebben de Haarlemmers langs de oever van het Noorder Buiten Spaarne in de omgeving van de uitmon ding van de Zaanenstraat op de Spaarn damseweg de ruim tweehonderd meter lange buizen kunnen zien liggen. Velen hebben zich afgevraagd, waar dit bui zenstelsel met zijn vijf meter de lucht in stekende uiteinden voor diende. Anderen waren ervan op de hoogte, dat de buizen deel uitmaken van een gecombineerde zinker van riool-, water- en gasbuizen die de oost- met de westoever zal verbinden. Begin april 1965 is voor het eerst een bespreking gevoerd over dit project dat totaal 1.7 miljoen gulden kost. Zowel de riolering, die de afvoer van het grootste deel van de gemeenten Haarlem en Bloe mendaal naar de zuiveringsfabriek ver zorgt moet het Spaarne passeren, als een ringtransportleiding van het waterbedrijf, een gasverbinding en enkele telecommuni- catiekabels. On economische en financiële redenen werd besloten het geheel in één zinker onder te brengen. In het voorjaar van 1966 werd het werk aanbesteed aan N.V. Visser en Smit's Aannemingsmaat schappij in Papendrecht, die bijzonder veel ervaring in dit soort werk heeft. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de Spaarnebodem bijzonder slibberig en derhalve weinig draagkrachtig is. Er is een laag slib van ongeveer tien meter dikte op de hier 4V2 meter onder het wa teroppervlakte gelegen Spaarnebodem weggebaggerd. In totaal zijn er 24.000 kubieke meter grond bovengehaald. In dien deze slibberige massa door vracht wagens zou zijn afgevoerd had een grote tientonvrachtwagen 2400 maal moeten rijden. In de uitgebaggerde gleuf is een laag zand gestort, waarop de zinker zal worden neergelaten, waarna er nog een nieuwe laag zand overheen wordt gestort. Aan beide zijden op de Spaarne-oever zijn putten tot acht meter diepte gebouwd, waarin de aansluitingen voor de riolering zullen worden aangebracht. Deze putten zijn gegraven in een met stalen wanden afgedamde kuip, die uiterst zorgvuldig moest worden bemalen. Het bemalen, dat elke dag werd gecontroleerd, heeft geen schade veroorzaakt. Vanmiddag omstreeks twaalf uur zijn de vijf drijvende bokken op het werkter rein gearriveerd. Morgenochtend om vier uur wordt het karwei dat tot 's avonds elf uur duurt, aangepakt. Dan worden de twee buizen van het rioleringssysteem, die samen 120 ton wegen, door de bokken op gepakt en enkele honderden meters in noordelijke richting getransporteerd. Daar blijven ze drijvend liggen tot het moment dat ze tot zinken worden gebracht. Het eerst komen namelijk de vier bui zen die samen 130 ton wegen van de gas- en waterleiding aan de beurt. De vier 200 meter lange buizen, die elk een doorsnede van 40 centimeter hebben, worden in de bokken gehangen en dwars over het Spaarne gevaren. Dit gedeelte van het werk begint omstreeks tien uur. Omstreeks het middaguur hoopt men deze buizen af te zinken. Daarna worden de rioleringsbuizen naar de plaats gevaren en zakken ook zij in het water van het Spaarne, waarop het scheep vaartverkeer van 's morgens zeven tot middernacht is gestremd. Bij de werk zaamheden zijn ook enkele kikvorsman nen betrokken. De volgende dag worden de telecommunicatiekabels getrokken. Dertig man moeten het karwei klaren. De buizen zullen aan de overkant van het Spaarne dwars door het terrein van Conrad Stork heen worden doorgetrokken. Voor het einde van het jaar moeten alle aansluitingen gereed zijn en moeten met name de rioolbuizen de verbinding tussen rioolwaterzuivering en het centraal riole ringsstelsel verwezenlijkt hebben. ADVERTENTIE L RUIME KEUZE IN' KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK DIJKSTRA LAMPEN óók verkrijgbaar bij of vié Verlichtingsadviesbureau Kleine Houtstraat 26 - Haarlem - Tel. 12984

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4