Nijmeegse blindenbibliotheek is uniek in onze wereld Schipperskind krijgt te weinig onderwijs Internaten zijn overbezet Ledenwerfactie van KWF in Velsen-Noord gestart Voorzitter Duitse Brown- Boveri volgt Nordhoff bij Volkswagen op ANVV wil nachtelijke schoonmaak van strand Geluidsbanden gaan naar abonnees in alle hoeken van de aarde Dringend beroep op Velsenaren Ook kraaneiland „Lepelaar" weg uit IJmuiden DINSDAG 2 5 APRIL 1967 7 Veel hulp Voorlezers Archaïsch VW 1500 1600 (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Dezer dagen landde het K.L.M.-toestel uit Schiphol in Rio de Janeiro met het laatste boek van Den Doolaard aan boord. Niet de tra ditionele uitgave, maar een geluids band waarop de tekst in esperanto is opgenomen. Zo gaan dagelijks wel achthonderd boeken vanuit Nijmegen naar alle windstreken. Een gesmeerd lopende zaak waaraan geen cent wordt verdiend, omdat alle blinden of slechtzienden ter wereld gratis een beroep kunnen doen op de unieke bibliotheek die de vereniging Le Sage ten Broek in het blindeninsti tuut St. Henricus te Nijmegen heeft opgebouwd. Deze bibliotheek, die bijna vijftig jaar geleden in Grave werd opgericht, legde zich aanvankelijk toe op het vervaardigen van brailleboeken, waarvan er intussen zo'n kleine zeventienduizend zijn ver vaardigd. Tien jaar geleden werd daarnaast be gonnen met de afdeling „gesproken boek", waarvoor een stormachtige belangstelling bleek te bestaan. Het aantal uitleningen per dag is nu al opgelopen tot ongeveer achthonderd. Onlangs is de miljoenste band de deur uitgezonden, bestemd voor de heer Th. Elfrink in Groessen (Gld), een 43-jarige oud-metselaar, die op latere leeftijd blind is geworden. Hij had een „gesproken boek" van Jan Mens besteld en ter gelegenheid van het feest werd hem dit door de directeur, frater Fausti nus, thuisbezorgd. Compleet met een ex tra cadeautje. Het aantal uitleningen van gesproken boeken liep vorig jaar op tot 167.000. De meeste ervan circuleerden uiteraard in Nederland, doch honderden gingen er ook naar Bulgarije, India, Amerika, Israel, Zuid-Afrf<.a en Hongarije, om maar enke le langui» te noemen: gratis toegezonden, zodat de lener alleen de retourpost be hoeft te betalen en dat nog tegen sterk verminderd tarief. Hoezeer die hulp aan blinden en slecht zienden wordt gewaardeerd mag blijken uit het feit, dat in al die jaren slechts één keer een boek niet is teruggezonden. De lener, een Bulgaar, stuurde later wel een vergoeding. lijk maar weinig goede voorlezers zijn. Velen hebben een verkeerde (en dus sto rende admehaling, anderen smakken onder het praten of klapperen met een kunstgebit. Voor wie daar op let (en dat doet iedere blinde) is het op den duur niet om aan te horen. Vijfenzestig tot ze ventig percent van de vrijwilligers wordt op grond hiervan onder dankzegging afge wezen. Opmerkelijk is dat veel blinden het Es peranto machtig zijn. Naast geluidsban den in het Nederlands, Frans, Duits en Engels worden daarom vooral opnamen in Esperanto gemaakt. Hiervoor komen veel aanvragen uit het buitenland binnen. Zo heeft een clubje van vijf Arnhemse Es perantisten op speciaal verzoek uit Ame rika de gehele bijbel in Esperanto op de geluidsband gezet, een karwei dat hun twee jaar heeft gekost. Dat „Le Sage ten Broek" dit menslie vende werk kan doen, is te danken aan de hulp van velen: in de eerste plaats het rijk, dat een subsidie van zestig percent in de kosten betaalt, voorts de vereniging „Le Sage ten Broek" in Den Haag, die de rest van het geld bijeen brengt. Een Duitse fabriek zorgt voor de aan voer van goedkope geluidsbanden en dan zijn er nog ruim honderddertig vrijwilli gers die belangeloos vele uren beschik baar stellen om voor te lezen in de twee studio's van „Henricus" in Nijmegen, of in de samenwerkende studio's in Eindho ven en Tilburg. Kinderboeken, romans, wetenschappe lijke werken, alles komt aan bod. Vaak ook op aanvraag. Zo is er een blinde ad vocaat, die al zijn vakliteratuur via de bibliotheek in Nijmegen krijgt toegezon den, waar het speciaal voor hem wordt klaargemaakt. Zo kunnen op het ogenblik ook twintig studenten in Nijmegen en Lei den hun studies in psychologie, sociologie rechten en Nederlands volgen dankzij de ze bibliotheek die al hun aanvragen in behandeling neemt. Wat een enorm kar wei dat is kan men zich enigermate voor stellen als men weet dat alleen al het ge sproken burgerlijk wetboek twintig ge luidsbanden in beslag neemt. Tot hen die zich als voorlezer voor de geluidsband beschikbaar stellen behoren studenten, fraters, huismoeders, een do minee (want de bibliotheek staat open voor alle gezindten), onderwijzers en to neelschoolleerlingen. Er bestaat thans nog behoefte aan voor lezers in Eindhoven en Nijmegen, maar lang niet iedereen die zich hiervoor op geeft wordt geaccepteerd. Zo'n vrijwilli- ger moet eerst een proefbandje volpraten dat door een commissie van vijf blinden wordt beoordeeld. Dan blijkt dat er eigen- Een andere groep heeft de katholieke encyclopedie compleet op de band ge zet. Hiervoor werden liefst 628 geluidsban den „volgepraat". Het aantal blinden of slechtzienden in Ne derland wordt op het ogenblik geschat op zevenduizend, van wie dertig percent braille kan lezen. Het aantal neemt be langrijk toe omdat door de stijging van de leeftijdsgrens tegenwoordig veel meer ouden van dagen tot de slechtzienden moeten worden gerekend. Daarnaast vra gen in toenemende mate ook bijvoorbeeld langdurig zieken of spastische patiënten, die zelf geen boek kunnen vasthouden, om geluidsbanden uit Nijmegen. De gegadigden worden zonder enige restrictie op de corréspondentielij st van „Le Sage ten Broek" opgenomen, onge acht of ze in Bovenkarspel wonen of er gens in de binnenlanden van Zambia en onverschillig of ze de sprookjes van Moe der de Gans willen hebben of de dictaten voor de student in de sociologie. Dit heeft de Nijmeegse blindenbibliotheek, die nu de mijlpaal van een miljoen uitleningen heeft bereikt, tot een unieke instelling in de wereld gemaakt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het schipperskind is het kind van de rekening. Dit blijkt uit een onderzoek naar de situatie van inter naten voor schipperskinderen, dat is inge steld door het instituut voor toegepast so ciaal-psychologisch en apologisch onder zoek van de universiteit van Amsterdam. Een groot deel van de Nederlandse schipperskinderen groeit op het ogenblik nog op onder onaanvaardbare omstandig heden", zo wordt in een rapport geconclu deerd. De internaten voor schipperskinderen, die niet onder de leerplichtwet vallen, zijn overbezet. De kinderen, die vanuit deze internaten het onderwijs aan voor hen be stemde lagere scholen volgen, worden te zwaar belast. In vier jaar moeten zij een lesprogramma volgen, dat voor andere kinderen over zes jaar wordt uitgesmeerd. De accommodatie in de internaten is, al dus het rapport, bovendien meestal er barmelijk tot slecht te noemen. Het ziet er niet erg naar uit dat aan deze situatie binnenkort een eind zal ko men. Onlangs is een ontwerp-leerplichtwet 1968 ingediend. Wanneer deze ingevoerd wordt zal ook het schipperskind volledig leerplichtig worden. „Wij zijn hierover natuurlijk erg ver heugd. Er is echter ook een reden tot ver ontrusting", zegt de heer J. Broeze, di recteur van de stichting hervormde inter naten voor schippersjeugd in Amsterdam. „In het ontwerp is een bepaling opgegno- men, die vrijstelling van geregeld school onderwijs mogelijk maakt als het kind huisonderwijs of schriftelijk onderwijs krijgt. Wij vragen ons af of dit niet een veiligheidsklep is om te ontsnappen aan de plicht om internaten te bouwen. Als dat zo is zou men het paard achter de wagen spannen". Daar komt bij dat van de rond zesdui zend schipperskinderen in ons land er op het ogenblik slechts vijfentwintighonderd in de internaten verblijven. Van de rest is een deel ondergebracht in pleeggezin nen, in kosthuizen of bij familieleden aan de wal. De rest volgt slechts ongeregeld „ligplaatsonderwijs" onderwijs dat ge geven wordt op plaatsen waar het schip van de ouders soms een of twee dagen, soms langer aan de wal ligt. Ook deze kinderen zullen naar internaten moeten. „Want", zegt de heer Broeze, „schrif telijke lessen zijn ongeschikt voor kinde ren. Hoe zouden zij die moeten volgen zonder te kunnen lezen of schrijven? Van vader of moeder is er meestal niets te verwachten. Die hebben vaak ook al leen maar zeer gebrekkig onderwijs ge had." De bouw van nieuwe internaten is dus hoogstnoodzakelijk. De stichting hervorm de internaten voor schippersjeugd, die in acht internaten ongeveer zeshonderd schip perskinderen huisvest, heeft hiervoor ver schillende plannen. In Terneuzen wordt reeds een internaat voor 128 kinderen ge bouwd. Ook in Amsterdam (honderd vijftig plaatsen), Zwolle of Hattum (on geveer tweehonderd plaatsen), Rotter- dan en Groningen wil men aandeslag. De financiële middelen in totaal is vijf tien tot twintig miljoen gulden nodig ontbreken echter vooralsnog voor het grootste deel. De heer Broeze: „sinds 1964 krijgen wij wel subsidie, maar die is in vergelijking met soortgelijke instellingen zeer laag. Ons personeel moet met onderbetaling ge noegen nemen. Een drastische verhoging van de overheidssubsidie voor de huisves ting van schipperskinderen is noodzake- lijk". In Zwolle, waar zestig schipperskinde ren op de wachtlijst staan voor het inter naat, zal de stichting binnenkort om de fase naar de nieuwbouw te overbruggen, een schip inschakelen dat de Nederland se Spoorwegen vroeger gebruikten als ver blijf voor mannen die bovenleidingen van spoorlijnen aanlegden. De postkoets „The Greenhat" rijdt deze lente, zomer en herfst tussen Rheden en Zutphen, getrokken door vier paar den. Ze biedt plaats aan vijftien personen. Honderd jaar heeft de postkoets op stal gestaan, maar nu heeft ze haar regel matige diensten hervat. Wel niet om de posterijen concurren tie aan te doen, maar dan toch om belangstelling te trekken voor het landschappelijk schoon van het natuurgebied „De Pos- bank". Ofschoon het aantal bezoekers op de voorlichtingsavond van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding maandagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal groter had kunnen zijn, heeft de oproep tot medewerking aan de ledenwerfactie, die deze week in de ge meente Velsen wordt ingezet, in Velsen- Noord toch een vrij welwillend oor ge vonden. De heer W. P. J Mudde, voorzitter van de afdeling Velsen-Noord, uitte zijn dank baarheid aan de inwoners van dit deel der gemeente, dat met zijn jaarlijkse bij drage aan de collecte toch altijd nog een flink percentage vormt en zelfs landelijk zeer hoog staat genoteerd Echter blijft een groot aantal leden-donateurs noodza kelijk, omdat zij de vaste inkomsten voor het KWF verzekeren. De jaarlijkse collec te in de vakantieperiode valt niet in de gunstigste tijd. Dit heeft de heer H. Andrea sr. er nim mer van weerhouden om vrijwel van het begin af zich altijd met elan voor het KWF in te zetten. Ofschoon hij reeds vo- Het vliegtuigmoederschip „Karei Doorman" is na een revisie van ruim een jaar weer de Nieuwe Waterweg uitgevaren voor een proefvaart op de Noordzee. rig jaar afscheid had genomen van het bestuur, waarbij hem namens het hoofd bestuur de draagpenning werd overhan digd, kreeg hij onder instemmend applaus de fraaie oorkonde uitgereikt van het ver leende erelidmaatschap. Mevrouw Andrea kreeg bloemen. Dokter G. K. Fierstra hield vervolgens een medische causerie over kanker en kankerbestrijding. Hij ging uit van de angst voor de gevreesde ziekte, waaraan reeds veel wordt gedaan maar nog veel meer aan te doen is als de geldmiddelen daartoe toereikend zijn. Kanker komt in een verscheidenheid van vormen voor als een ongeordende celgroei en niet altijd op één plaats blijvend, daar uitzaai mogelijk blijft via bloed- of lympfbaan. De vraag hoe kanker ontstaat, is moeilijk te beant woorden. Er wordt permanent gezocht naar de oorsprong. Wel echter persisteer de dokter Fierstra bij het feit, dat teer (roken) van zeer nadelige invloed is. Voor het onderzoek en de research onder andere voor het biochemisch on derzoek zijn zeer veel specialisten no dig. Bestrijding is mogelijk door opera tieve ingreep, medicijnen, bestraling en zovoorts. Longkanker neemt volgens statistische gegevens toe. Kanker is echter niet be smettelijk en niet erfelijk, tenzij een fa miliegevoeligheid bestaat. De ziekte wordt door de meeste men sen met angst en vrees benaderd. Kanker kan zich verspreiden door radio-actieve invloeden, onder andere in mijnen. Dokter Fierstra vindt het bijzonder be langrijk om het roken bij de jeugd tegen te gaan. Al wat men op kankergebied in de we reld ontdekt, wordt over de gehele we reld uitgewisseld. De behandeling in Ne derland gebeurt dan ook volgens interna tionale maatstaven. Ongeveer eenderde van hen, die aan kanker hebben geleden, vinden genezing door tijdig ingrijpen. Voor het landelijk bestuur dankte me juffrouw D. J. J. van Schijndel alle me dewerkers (sters) en speciaal mevrouw G J. Meerhoff-v.d. Burg, die in korte tijd veel werk verzette ten behoeve van de ledenwerfactie. Zij wees nog indringend op de ontoereikende geldmiddelen om on danks subsidiale bijdragen van overheden de bestrijding van kanker nog beter aan te pakken. Thans zijn er veertien institu ten in ons land en telt het Fonds drie honderdduizend leden. Dit aantal moet groter worden om het belangrijke geld op zo goed mogelijke wijze te kunnen in vesteren om het kankergevaar te bestrij den. Daarom deed zij nog eens een drin gend beroep op contribuanten tegen een jaarlijkse minimale bijdrage van ƒ2,50 of hoger. Aan deze oproep werd meteen gevolg gegeven, want bijna de helft van de uit geschreven adressen in Velsen-Noord kan in de komende dagen een medewerker (ster) aan huis krijgen om het ledental te versterken. Want het is een zaak, die allen aangaat. De actie zal in Velsen slechts eenmalig zijn en met de start in Velsen-Noord vol gen dinsdag, vandaag dus, IJmuiden en woensdag komt de beurt aan Santpoort Met een informatieve film over kanker bestrijding en een kleurenreisfilm werd deze voorlichtingsavond afgesloten. (Van onze correspondent) BONN. Eind volgend jaar zal de leiding van de Volkswagenfabrieken door de huidige chef Nordhoff wor den overgedragen aan dr. Kurt Lotz, op het ogenblik voorzitter van het bestuur van de Duitse Brown Boveri en Cie. Nordhoff maakte dit nieuws vrijdag op een persconferentie in Ber lijn bekend. AI binnen korte tijd zal Lotz deel van de leiding van de Volkswagenfabriek gaan uitmaken. Hfj geeft daarmee een carrière bij de Brown Boveri en Cie op, die hij daar kort na de oorlog als controleur van loonbriefjes in de fabriek in Dort mund begon. Lotz neemt de leiding van de Volkswa genfabrieken over op een moment, waar op de roem van Duitslands meest popu laire automobiel begint te tanen. Niet al leen de directie van de fabrieken blijkt in de Bondsrepubliek de laatste jaren de fout te hebben gemaakt te denken dat de roem van een eens glorierijk produkt onaantastbaar zou zijn voor actievere bui tenlandse concurrentie. Voor de niet meer zo erg lage prijs van de huidige Volkswagen en zijn archaïsche uiterlijk koopt de steeds meer op zijn beurs passende Duitser liever een vlotte Franse of Italiaanse wagen. De eens zo doorslaggevende reclame-argumenten van de Volkswagen: de luchtgekoelde motor, Het kraaneiland „Lepelaar" is vanmid dag, gesleept door de zeesleepboten Titan, Hektor en Stentor, uit IJmuiden naar Rotterdam vertrokken. Eerder werd, zoals gemeld, het kraan eiland „Kraanvogel" naar de Maashaven gesleept. Beide kraaneilanden, die een belang rijk andeel hebben gehad in de werk zaamheden ter verlenging van de IJmui- der pieren, zullen een grondige onder- houds- en reparatiebeurt ondergaan, gaan, waarna zij vermoedelijk zullen worden ingezet voor de uitbreidingswerk zaamheden van de Scheveningse buiten haven. de motor achterin en de „tor"-vorm heb ben hun magie verloren. Blijft nog het Volkswagenvoordeel: het redelijk billijke servicesysteem, dat de Volkswagenrijder overal waar hij moeilijkheden heeft op zijn weg tegenkomt. Maar deze service kunnen concurrerende autofabrikan ten thans ook leveren en vooral buiten landse automerken doen in Duitsland al les om hun klanten aan een even vlot servicesysteem te helpen. De V.W.-fabrieken in Wolfsburg drij ven de laatste tijd op de produktie van de uit zijn as herrezen V.W. 1200, die hier af fabriek 4.485 Duitse Mark kost. De produktie van deze, de fabrikant weinig winst opleverende en eens plechtig ter aarde bestelde luxe-loze Volkswagen, moest zelfs met een aantal van 400 tot 1100 stuks per dag worden verhoogd. In tussen blijkt het V.W.-percentage in de Bondsrepubliek toch van 35 percent in 1961 tot 24,6 percent in januari van dit jaar te zijn teruggelopen. Buitenlandse fabrikanten hebben gelijktijdig een marktaandeel van 16 percent weten te veroveren. In Wolfsburg moet men zich erbij neer leggen, dat ook de experimenten met de V.W. 1500/1600 niet tot de gewenste resul taten hebben geleid. Commentatoren wij zen er dan ook op dat Nordhoffs laatste grote daad zal moeten zijn, een geheel nieuwe auto te ontwerpen, die een nieuwe epoche in de Duitse automobielindustrie inluidt en die geen „voortknutselen" be tekenen mag op bestaande vormen. Voor een dergelijke ingrijpende beslis sing stond vroeger al eens Nordhoffs op volger Lotz, als leider van de Brown Bo veri en Cie. Hij kocht in 1964 voor 40 miljoen Mark de financiële noodlijdende firma voor elektronica van Konrad Zuse. Dit was de enige computer-pionier die Duitsland had en Lotz probeerde voor zijn concern hiermee de computermarkt te veroveren, die werd en wordt beheerst door de Amerikaanse firma's. De beslissing van Lotz bleek toentertijd niet door de leiding van het Zwitserse moederbedrijf te worden gebillijkt en hij moest de aanval op het Amerikaanse mo nopolie staken. „In de begrenzing van zijn doelstellin gen ligt het belangrijkste grondsysteem van de toekomstige bedrijfspolitiek van ondernemingen van deze omvang", gaf Lotz als commentaar. Maar hij werd af gelopen zomer niet meer herkozen als lid van het bestuur van de Zwitserse moe derfirma in Baden, in het kanton Aargau. Toen hij in 1961 tot dit lichaam werd toe gelaten, was hij sinds 1916 de eerste Duit ser die voor dit exclusieve college waar dig werd geacht. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft zich tot de minister-president gewend met een verzoek maatregelen te treffen, waar door, als de Nederlandse kust eens ern stig door olieverontreiniging zou worden getroffen, de aan de bestrijding daarvan verbonden technische, scheikundige, juri dische, organisatorische en financiële vra gen in beginsel reeds zijn beantwoord. De ANVV heeft zich tevens gewend tot de vereniging Contact Noordzeekustge meenten. Daarin wordt aandacht ge vraagd voor strandverontreiniging door drijvend vuil, maar ook door ongerechtig heden zoals plastic verpakkingsmate riaal en flessen die door het publiek op het strand worden achtergelaten. In deze brief wordt gezegd: „In een aantal landen om ons heen kan men waarnemen dat in veel gevallen het strand 's nachts wordt gereinigd, hetgeen naar onze ervaring in Nederland geen regel maar veeleer een uitzondering is. Wij vragen ons af of het juist is de bestrijding van dit verschijnsel over te laten aan het inzicht en de wellicht be perkte financiële mogelijkheden van de verschillende strandbeheerders. Wij gelo ven veeleer, dat dit vraagstuk een be hoorlijk onderzoek waard is, waarbij wij ons voorstellen dat het wellicht aanbeve ling verdiend eens een inzicht te krijgen in de technische kanten van de bestrij ding, waaraan verbonden een begroting van de kosten, om daarna in te gaan op de vragen van bestuurlijke en organisa torische aard."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7