Lange zomer vol rassenrellen staat in V.S. voor de deur Amerikaanse steden worden troosteloze, sombere getto's CREDIET H.K.C. Partijvorming blijft een probleem in Indonesië STOUTENBEEK Russisch legerblad erkent verdiensten van Stalin België wil KSG- steun voor scheepsbouw Onrust in Nigeria niet zonder gevaar Raad van Europa sticht jeugdcentrum DINSDAG 25 APRIL 1967 9 (Van onze correspondent) WASHINGTON. „De rel is de taal van diegenen, naar wie niet ge luisterd wordt", zei dominee Martin Luther King kortgeleden via de tele visie. En omdat steeds meer negers in de getto's van Amerika's steden het gevoel hebben dat hun geroep om hulp, hun gekreun van ontbering en hun schreeuwen van vertwijfeling niet doordringen tot de oren van de zelfgenoegzame blanken en de met Vietnam gepreoccupeerde politici in Washington, zijn er zeker weer rellen te verwachten deze zomer. Dominee King heeft tien grote steden in het noorden van Amerika op zijn lijstje staan als kandidaten voor rassenrel len. New York en Washington zijn er twee van. Grote werkloosheid Verslaving TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Partijen Hatta s partij Als laatste nieuws brengt Parijs jacquard kamgarens met uni- garnering. Dit kostuum (precies in de roos) heeft de nieuwe aangesloten lijn met slankldedende zakjes in de taille. In diverse kombinaties f 149.- Dwang van volk Kort nieuws Waarom gaat het de negers dan? Heb ben zij niet intussen alle rechten van een volwaardig Amerikaans burger? Zo lui den vragen, die vooral niet-Amerikanen vaak stellen. En kort geleden zei een Ne derlandse bezoekster aan Washington nog tegen mij: „hier is kennelijk geen rassen probleem. Je ziet overal negers: in res taurants, hotels, theaters en scholen. Waarvoor zouden de negers hier rellen willen maken?" Het antwoord op al die vragen is mak kelijk te geven. Om even bij Washington te blijven: het is waar dat restaurants, theaters, etc. geïntegreerd zijn. Maar wo nen doen de rassen voor het grootste deel nog streng gescheiden. 65 percent van de bevolking van Amerika's hoofdstad is ne ger, maar dit gekleurde bevolkingsdeel wordt in eigen wijken gehouden door de discriminerende methoden van huiseigena ren, verhuurders en makelaars. De open bare scholen in de stad zijn officieel ge mengd, maar in feite gaat 85 percent van de negerkinderen naar scholen, waar geen blanke te bekennen is. (De meeste blan ken sturen hun kinderen naar dure privé scholen). Het niveau van de huizen zowel als de scholen, waarop de negers aange wezen zijn, is opmerkelijk lager dan dat van de blanken. Hun inkomen ligt ook aanzienlijk lager. Niet alleen, omdat het aantal ongeschool de negers met armoedige achtergrond zo groot is dat het gemiddelde erdoor' ge drukt wordt, maar ook, als men negers en blanken met soortgelijke opleidingen ver gelijkt. Een blanke met middelbare school vindt altijd wel een baantje als kantoor bediende. Een neger komt vaak niet ver der dan schoonmaker of loopjongen. Al leen overheidsinstellingen zijn gehouden niet te discrimineren, vandaar de voor keur van negers voor baantjes bij de pos terijen, in het leger, enz. De werkloosheid onder negers is nog al tijd een veelvoud van die onder de blan ken. In de negerwij ken van de grote Ame rikaanse steden schat men het werkloos heidspercentage op 20 tot 25. Het nationa le percentage is 3,6. Uitzicht op spoedige verbetering is er niet. President Johnsons met veel fanfare verklaarde oorlog tegen de armoede suddert op een laag pitje Veel geld is er niet voor, want dat gaat op in Vietnam. Ruim twee miljard dollar heeft de president voor 1967 gevraagd voor bestrijding van de armoede, iets minder dan de interventie in Vietnam per maand kost. Massaal scheppen van ba nen of overgaan tot sociale uitkeringen op veel grotere schaal dan tot nu toe is met dit bedrag niet mogelijk En wat de discriminatie in het wonen betreft, is de toekomst nauwelijks roos kleuriger. Uit opiniepeilingen is gebleken dat het Amerikaanse volk drie tegen twee gekant is tegen wetgeving, waarin ras sendiscriminatie bij verkoop en verhuur wordt verboden. Wetsvoorstellen in die richting lijken daarom even weinig kans te hebben als vorig jaar september, toen conservatieve senatoren aanvaarding van dergelijke wetgeving wisten tegen te hou den. Door dit alles is de stemming onder de negers er niet verzoenender op gewor den. In de getto's van New York, Chicago, Cleveland, Los Angelos en Philadelphia broeit het. Kruitvaten zijn het, zeggen kenners van zaken, en er is niet meer dan de schijn van een vonk voor nodig om een explosie te bewerkstelligen. Een blin de woede sist in de harten van miljoe nen, die van alle hoopgevende voorspel lingen en toezeggingen niets zien komen Natuurlijk zijn er velen, die zich zorgen maken over de rassensituatie en die zich afvragen wat gedaan kan worden om Amerika's grote steden, die door steeds meer welgestelde blanken verlaten wor den en daardoor elk jaar meer beginnen te lijken op grote achterbuurten met hoge negerpercentages, te redden. Senator Ribicoff uit Connecticut beleg de openbare verhoren om uit te vinden hoe het leven in de negergetto's en ande re arme stadsbuurten nu eigenlijk is. Van alle kanten kwam onthullende informatie. Maar het schokkendste en doordringend ste getuigenis kwam van de negerschrij ver Claude Brown, wiens boek „manchild in the promides land" verplichte lectuur voor iedereen, die iets wil begrijpen van het leven in New Yorks negergetto Harlem. Voor de straatarme, tussen ratten en niet opgehaald huisvuil opgroeiende ne ger in Harlem is het leven een constante strijd aldus Brown, om ondanks discrimi natie, politie, slechte scholen en bittere armoede succes te hebben. Niet succes in de ogen van de aange paste welvarende blanke Amerikaan, maar succes in de ogen van de Harlem- gemeenschap, en dat betekent geld. Op een „erlijke" manier (dat wil zeggen in overeenstemming met de morele en juri dische normen van de Amerikaanse sa menleving in haar geheel) is dat voor een jongen uit Harlem niet te bereiken en goed geld verdienen betekent meestal dan ook: handelen in verdovende middelen, diefstallen plegen, illegaal gokken, prosti tutie, enz. De manier waarop men aan geld komt doet er weinig toe in Harlem. Respect dwint men af met dollars, haast, moed en geweld. Brown beschrijft in zijn boek hoe een jongeman pas meetelt als hij ge dood heeft. Steken met messen en schie ten met pistolen worden beschouwd als echt manlijke activiteiten en worden al leen betreurd als de politie er achter komt en de daders inrekent. Ook dan worden de gewelddaden (of het handelen in verdovende middelen) zelden afge keurd. Voor de bevolking van Harlem ho ren zij bij de tragedie, die het leven nu eenmaal is. De misdadigers achter slot en grendel worden meer beschouwd als krijgsgevangenen in een onuitwijkbare strijd dan als criminele uitzonderingen. ADVERTENTIE Dames,- Heren- en kinderkleding Betaling v.a. 2,— p. week Ziet onze etalages Jansstraat 51-63 Haarlem seffen dat het opheffen van de getto's in Aerika's steden een immense taak is. Miljoenen, die in een volstrekt a-sociale en vijandige wereld leven, moeten wor den geholpen en gesteund in de aanpas sing aan de omringende samenleving maar voor het zo ver is, zullen er evenwel ze ker nog heel wat glazen ingegooid wor den, zal nog heel wat bloed vloeien. Want niet alleen zal er veel moeten gebeuren voordat de misdeelden uit de getto's ver trouwen en hoop krijgen op een betere toekomst en daardoor ook iets zullen wil len doen aan verbetering van hun lot. Ook lijkt er nog heel wat water door Amerika's rivieren te moeten stromen, voordat de grote welvarende, meest blan ke, meerderheid der Amerikaanse bevol king zich werkelijk bewust wordt van de benauwende crisis in de grote steden. Zo bewust dat zij bereid is miljarden dol lars (een getal van honderd miljard is al genoemd) en oneindige inspanning te wij den aan de oplossing van het probleem. Het is een treurige conclusie maar het ziet er niet naar uit dat deze bewustwor ding zal plaatsvinden zonder dat de ne ger met rellen hun gesmoorde stemmen verheffen. Het grote gevaar, waarvoor iedereen in Harlem vreest, is verslaving aan verdo vende middelen. Claude Browns boek ont hult hoe heroïne, enz. voor een groot deel de plaats heeft ingenomen van alcohol en sexualiteit, waaraan men zich in vroege re generaties overgaf om de uitzichtloos heid van het bestaan te vergeten. Heroïne is overal in Harlem. De vormen, die pros titutie en misdaad aannemen zijn ondenk baar zonder dit verdovende middel. Wie Claude Browns getuigenis voor se nator Ribicoffs commissie heeft gehoord en zijn boek heeft gelezen, moet wel be- ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Margaret Rohan miss Australië 1967 komt op 27 mei naar Neder land om een steentje bij te dragen tot de bevordering van de fruit- export van ons land naar Australië. In Nederland staat Australië op de derde plaats wat de invoer van appels en peren betreft. LUXEMBURG (ANP, Belga) De Belgische regering heeft de Hoge Autori teit van de KSG toestemming gevraagd voor steunverlening aan scheepswerven, die bedreigd worden door concurrentie als gevolg van schrootinvoer uit derde lan den. De regering vreest dat een duizend tal arbeiders zonder werk zullen komen als geen steun wordt geboden. Zij zou een invoerrecht op schroot uit derde landen willen heffen en bepaalde subsidies ver lenen aan de Belgische werven. LAGOS (AFP) „Nigeria dreigt een nieuw Kongo te worden." Dat heeft het hoofd van het federale militaire bewind in Nigeria, luitenant-kolonel Jakoeboe Gowon, maandag verklaard. Hij zei dat er „zekere maatregelen zijn genomen te gen de illegale en trouweloze activiteit" van de gouverneur van Oost-Nigeria, lui tenant-kolonel Ojoekwoe. Alle militaire eenheden zijn in het weekeinde in alarmtoestand gebracht. Volgens overste Gowon moet aan de „on wettige acties" in Oost-Nigeria een einde worden gemaakt, voordat deze uit de hand lopen. (Van onze correspondent) DJAKARTA. Hoewel het nu wel vaststaat, dat de verkiezingen in In donesië niet in juli volgend jaar ge houden zullen kunnen worden, blijft het onderwerp partijvorming de ge moederen bezighouden. In zijn eerste persconferentie als staatshoofd van Indonesië heeft generaal Soeharto gezegd, dat er geen behoefte aan een nieuwe partij bestaat. De voorzitter van het Voorlopig V olks- congres, generaal Nasoetion, heeft echter reeds eerder verglaard, dat er een nieuwe organisatie-vorm dient te komen voor de samenwerking tussen de krachten van de nieuwe orde. Over één punt zijn de gene raals het echter roerend eens, namelijk dat die nieuwe orde als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd te voorschijn dient te komen. De wetten op partij- en organisatie wezen, op de samenstelling van de verte genwoordigende lichamen, alsmede op de verkiezingen zijn nog steeds in behande ling bij de commissies van het parlement. Een moeilijk onderwerp van gesprek blijkt het aantal zetels voor de strijd krachten te zijn. Volgens het ontwerp krijgen zij auto matisch 25 percent van de zetels in de vertegenwoordigende lichamen, zowel landelijk als regionaal. Het is duidelijk dat deze bepaling nog stamt uit de tijd waarin men een tegenwicht wilde schep pen voor een te grote stemmenwinst van de communisten. Een argument, dat nu niet meer toe passelijk is, aangezien in theorie deze laatste groep het kiesrecht niet meer heeft. Verder zal er in de commissies wel gedokterd moeten worden aan het dis trictenstelsel om te bereiken, dat kleine partijen met een groot moreel gezag (zo als de protestantse en katholieke) nog aan bod komen in het parlement. de eisen van de nieuwe tijd beantwoor den. Momenteel zijn er de confessionele partijen, de Nahdatoel Oelama, de Partai Sjarikat Islam Indonesia en de Perti (alle islamitisch), de protestants christelijke partij Parkindo en de Partai Katolik. Wereldlijke" partijen zijn de Partai Na- sional Indonesia (P.N.I.de linkse Moer- ba-partij en de Centrum-Partij, I.P.K.J.. De marxistische Partindo is weliswaar niet, zoals de communistische partij (P.K.I.) verboden, maar heeft door het verbod van het marxisme in Indonesië, haar bestaansrecht verloren. Politieke waarnemers zijn van mening, dat het herstel van de door Soekarno in 1960 verboden islamitische partij, de Ma- sjoemi, en de Partai Sosialis Indonesia van wijlen Soetan Sjahrir, uitgesloten moet worden geacht. De P.S.I. was niet zo zeer belangrijk door het overigens geringe aantal zetels in het parlement, maar veel meer door de concentratie van intellectuelen in deze partij. Deze zijn echter niet voor Indonesië verloren, want met name onder de adviseurs van het hui dige kabinetspresidium bevinden zich ex- leden of sympathisanten van die partij. In aanmerking nemend, dat de P.N.I nog steeds Soekarno in ere houdt als „va der van het Marhanisme" en in de ortho doxe Nahdatoel Oelama sprake zou zijn van versplintering in vier grote fracties, zou er nog tenminste plaats zijn voor twee nieuwe progressieve partijen, een confessionele en een andere. De I.P.K.I. zou, als zij erin slaagt haar image op het binnenkort te houden congres te verbete ren, mogelijk de rol van de P.N.I. gedeel telijk kunnen overnemen door de moder nisering in haar vaandel te voeren. Een vraag, waarmee de democratie in Indonesië valt of staat is intussen of de bestaande politieke partijen nog wel aan In de politieke arena heeft zich inmid dels een nieuwe confessionele partij aan gediend, de Partai Demokrasi Islam Indo nesia. De geestelijke vader is de voorma lige vice-president Mohammed Hatta, die veertien maart zijn plannen voor de nieuwe partij voor het eerst duidelijk ont vouwde in een vraaggesprek met onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar. De PDII heeft als grondslag de pantjasila, de Indonesische staatsfilosofie van vijf- zui len, nl. het geloof in God, humaniteit, na tionale eenheid, volkssoevereiniteit en so ciale rechtvaardigheid. Dit punt is belangrijker dan men op het eerste gezicht zou concluderen. Im mers, het falen van de gekozen consti tuante in 1959 was vooral een gevolg van het feit, dat zowel Nahdatoel Oelama ais Masjoemi een islamitische staat wenste en tegenover zich het pantjasila-blok von den. Hatta wenst deze controverse niet te doen herleven en wijst er op, dat wan neer de pantjasila aanvaardbaar is voor protestanten en katholieken, er geen re den zou zijn waarom zij ook niet voor de islamieten aanvaardbaar zou zijn. ADVERTENTIE BEVERWIJK.BREESTRAAT 65-HAARLEM,HOUTPLEIN 10 ALKMAAR, LANGESTRAAT 79 (Van onze correspondent) MOSKOU Het Russische legerblad „Rode Ster" heeft nü ook een bijdrage geleverd aan de herwaardering van de rol die Jozef Stalin heeft gespeeld in de geschiedenis van de Sovjet-Unie. In een artikel, dat dient als voorbeschouwing voor de 22ste verjaardag van de op Hit- ler-Duitsland behaalde overwinninggaf het blad enkele dagen geleden een beoor deling van Stalin's activiteiten als opper bevelhebber in de tweede wereldoorlog. Zijn verdiensten worden geprezen, maar ook weer bepaald niet overschat. Het blad attendeert er namelijk op dat in het door Stalin geleide hoofdkwartier spra ke is geweest van een collectief optre den van partij- en regeringsleiders en dat het merendeel van de in het hoofdkwar tier genomen beslissingen was voorbereid door de generale staf. Deze interpretatie komt overeen met de sinds anderhalf jaar gevolgde gedragslijn om een eind te maken aan de onder Kroesjtsjev begonnen kleinering van Sta lin's werk en hem zelfs weer bepaalde verdiensten voor het land toe te kennen. Wat de militaire geschiedenis van de tweede wereldoorlog betreft, werd een eind gemaakt aan de „ontmaskering" van Stalin als de onfeilbare opperbevelheb ber. Historische artikelen, waarin vooraan staande leiders in de Sovjet-Unie zichzelf op een voetstuk plaatsen en tegelijkertijd Stalin verantwoordelijk stelden voor de tegenslagen in de eerste fase van de oor log, kwamen onder een systematisch kruisvuur van critiek te staan. WAT NU HET legerblad heeft gedaan, is op zichzelf dus niet bepaald nieuws. Niettemin trekt de actie, om via de pu- bliciteitsorganen tot een „re-stalinisa- tie" te komen, de aandacht. Hoe sterk de beoordeling van de geschiedenis in de Sovjet-Unie nog altijd ondergeschikt is aan de politiek, blijkt uit een ander voor beeld in hetzelfde artikel. Dit meldt dat de regering van Groot- Brittannië door haar bevolking werd gedwongen samen met de Russen tegen Duitsland te strij den, ondanks de vijandige houding van die regering tegenover Moskou. Het feit dat de Britse regering Duits land bijna twee jaar eerder de oorlog verklaarde en wel in de tijd waarin de Sovjet-Unie door het niet-aanvalsverdrag van Molotof en Ribbentrop nog goede be trekkingen met de Duitsers onderhield, wordt wijselijk verzwegen. Overigens schrijft „Rode Ster" over de gehele oor log dat die pas een anti-fascistische strijd werd toen de Sovjet-Unie eraan ging deel nemen. Voordien was sprake geweest van een louter imperialistische oorlog, waar aan de westelijke mogendheden in ruime mate medeschuldig waren geweest. STRAATSBURG De achttien leden- landen van de Raad van Europa hebben besloten een permanent Europees jeugd centrum te stichten, waarvan de taak tweeledig zal zijn. Het centrum zal de jeugd moeten stimuleren deel te nemen aan de Europese samenwerking en het zal jeugdleiders uit de achttien landen de „Europese geest" moeten bijbrengen. Spanje en het Vaticaan, beide deelne mers aan het educatieve en culturele werk van de Raad van Europa, zullen hun medewerking aan het project geven. Het centrum zal in Straatsburg worden gebouwd. Het zal elk jaar 560 jongeren kunnen ontvangen en het zal in mei 1969 (het jaar waarin de Raad van Europa twintig jaar bestaat) gereed zijn. Honger. In de Indische staat Oettar Pra- desj zijn zeker honderd mensen van honger omgekomen. Duizenden zijn niet veel meer dan geraamten, die „wachten op de dood". Dat is maandag meege deeld door Goer Narain, algemeen se cretaris van de door de staat in ver band met de droogte opgerichte hulp commissie. Autonomie. Koning Sobhoeza II van Swa ziland heeft een akkoord met Engeland getekend op grond waarvan zijn land autonomie krijgt. Dit akkoord wordt dinsdag van kracht. Engeland blijft ver antwoordelijk voor de defensie en de buitenlandse zaken van Swaziland.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9