Geboorte van het prinsekind aanstaande HET WEER „We hebben alleen problemen met Vietnam-optochten" LENTE morris GROTE SHOW- EN DEMONSTRATIE-AVOND CAMPING-SHOW 'T SP0RTHUIS Prinses Beatrix - nu in Utrecht - had rustige nacht Opwinding om niets Picasso week langer te zien Nieuwe beslissing van Londen over EEG valt dinsdag n Medisch team is evenwel nog niet in academisch ziekenhuis Maarse en Kroon vernieuwt regeling Nederland over weegt toch levering duikboten Z.-Afrika B. en W. van Amsterdam: Twee doden bij ontploffing Nieuwe telefoon centrale IJmuiden vrijdag in dienst J. J. Voogd stelt vragen over de aanhouding van Teleraaf-venters Grote brand in Paramaribo u PlftiiPl pagina 17, 19, 21 Moederdag 52e JAARGANG NUMMER 149 WOENSDAG 26 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. „Nu kan het nog acht tot tachtig uur duren". Dat voor spelde ons vanochtend een internist, gevraagd naar het tijdstip van de be valling van prinses Beatrix, die thans met haar echtgenoot verblijft in het academisch ziekenhuis te Utrecht en daar een rustige nacht heeft gehad. De prinses zal waarschijnlijk een injectie krijgen om de bevalling op gang te brengen. Mocht die injectie geen resultaat hebben, dan moet de prinses eerst een dag rust nemen, voordat men een nieuwe injectie kan geven. Kraamverpleegster mejuffrouw Van Leeuwen, gisteravond opgehaald in een Utrechtse politiewagen, bracht de afgelopen nacht in een kamer naast die van de prinses door. Het medische team, dat bij de bevalling aanwezig zal zijn, is nog niet opgeroepen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 27 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee 5 Ferdinand 32 Economisch nieuws 9, 13 Topsy 10 Kunst Radio en tv Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Feuilleton 27 Beeldverhalen 27 Luidsprekers 6 Zwakke wind 4 -JbrfS Deze zomer twee lijnen in Haarlem v jb „Demokratisch aktiekomitee" in Vlaanderen Het woord is aan SU EDE - NAPPAJASJES ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL en VAN BREEMEN warmte-specialist Nodig schilderen of behangen ASSENBROEK v/h RASCH Polydof Zie advertentie pag. 30 Kennemerlaan 94 IJmuider Courant jiiinnnniiiinnnnniiiwirn",,'MM,M,B,l',MIMIIIW*ltf 1 In een trein, die vanmorgen op weg was van Santpoort naar Amsterdam werd vanmorgen omstreeks tien mi nuten voor acht via de microfoon installatie, die deze moderne trein rijk is omgeroepen, dat prinses Beatrix vannacht het leven had geschonken aan een zoon. Er ontstond onder de vele passagiers een uitbundige stemming na het aan horen van deze feestelijke tijding. Bij het eerstvolgende station, Amsterdam- Sloterdijk, stapten grote groepen scho lieren uit de trein om de eerstvolgen de trein naar huis te nemen vanwege de vrije dag. Het „Oranje boven" en andere feestelijke liederen schalden over het station. Het bleek later dat een grappenmaker zich toegang had verschaft tot de cabine van de conduc teur en het gefingeerde bericht had omgeroepen. Gezien de overweldigende belangstel ling is besloten de Picassotentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam tot en met 7 mei te verlengen. De expo sitie, die tot dusver reeds bijna 157.000 bezoekers trok, zou oorspronkelijk tot mei duren. Van de zijde van het museum vestigt men er de aandacht op, dat de tentoonstelling alleen déze week nog ook woensdag- en donderdagavond te zien is. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering zal naar wordt verwacht, dinsdag de formele beslissing nemen inzake nieuwe stappen bij de EEG. Er is thans geen twijfel meer aan dat de regering besloten heeft Enge land opnieuw aan te melden voor het lid maatschap van die gemeenschap. Weken geleden heeft prof. dr. W. P. Plate gezegd dat hij de beslissing over een eventuele opneming van prinses Bea trix in zijn kliniek pas in een heel laat stadium dacht te nemen, op het moment dat de geboorte zeer aanstaande was. Het ziet er naar uit dat de complicaties waar mee hij voor een dergelijke beslissing re kening hield, zich hebben voorgedaan, doordat de geboorte te lang op zich laat wachteen. Prof. Plate die vannacht niet in het ziekenhuis gebleven is herhaalde gis teravond zijn de dag tevoren gedane me dedeling, dat de gezondheidstoestand van de prinses uitstekend is. Vannacht om één uur was de verhui zing van de pers, radio en televisie van Lage Vuursche naar Utrecht een feit. Het perscentrum in de Domstad is inmiddels geheel paraat. Telefoon- en telex-appa- ratuur staan opgesteld in een legertent. Particulieren en hotels hadden het van- 6, Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind uit oos telijke richtingen. Plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee nacht druk met het onderbrengen van de onverwachte gasten van de pers. Tot ver in de nacht was het een drukte van be lang in het geïmproviseerde Utrechtse perscentrum, waar verpleegsters de pu- bliciteitsmensen laafden met koffie. Ten slotte ging men ook hier ter ruste, ho pend dat het prinsekind nu niet meer te lang op zich zou laten wachten. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de nacht doorgebracht in het pa leis op de Dam waar ook hun gasten uit Nepal hebben geslapen. Het programma voor het bezoek van het Nepalese konings paar zal vandaag normaal worden afge werkt. De televisiezender van Lopik is sinds vanochtend zeven uur permanent in de lucht. Het PTT-testbeeld wordt tot 24 uur vertoond, maar op het eerste sein vanuit Utrecht kan een rechtstreekse televisie uitzending beginnen. Als een televisie uitzending tussen 7 en 24 uur wordt ge geven, zal zulks via de beide Hilversum- se radiozenders worden aangekondigd. De televisiereportage van de opening van Schiphol (vrijdag), waarvoor twee repor tagewagens en een helikopter waren gere serveerd, komt in gevaar. Als de geboorte morgen zou plaats vinden, is de kans groot dat deze reportage wordt afgelast om het beschikbare materieel naar Utrecht of an dere plaatsen te kunnen dirigeren. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Schiphol zal de autobusonderne ming Maarse en Kroon een nieuwe, aan trekkelijker dienstregeling invoeren. De onderneming, die zorgt voor het openbaar vervoer in het gebied tussen Haarlem, Am sterdam, Utrecht en Leiden, heeft in de nieuwe regeling, die op maandag 8 mei van kracht wordt rekening gehouden met een fervent vervoer tussen de genoemde ste den en zowel het oude als het nieuwe Schiphol. Met de directie van de N.Z.H. is Maarse en Kroon voorts overeengekomen, dat laatstgenoemde maatschappij twee lokale buslijnen in Haarlem mag gaan exploite ren. In de loop van de zomer zal Maarse en Kroon met deze stadritten een begin maken. Op de nieuwe dienstregeling komen wij morgen terug. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het feit dat in de mi nisterraad is gesproken over de eventuele leverantie van Nederlandse duikboten aan Zuid-Afrika heeft deze kwestie weer in het nieuws gebracht. Enkele weken nadat volgens Franse berichten de rege ring in Pretoria al had besloten de order aan Franse scheepsbouwers te geven. Deze berichten blijken voorbarig te zijn geweest. Het is bekend dat minister-president De Jong tegen de leverantie geen be zwaar heeft. Ongetwijfeld is de stem ming in het huidige kabinet in meerder heid voor aanvaarding van een order. Een duidelijke stellingneming bestaat echter voorzover bekend is nog niet. Vorige week heeft minister Luns het ondérwerp besproken met de president van de Zuidafrikaanse kamer van Indu striebevordering, de heer Lesley Lulofs. Tijdens een bezoek van vooraanstaan de Zuidafrikaanse marine-autoriteiten aan ons land is duidelijk geworden dat Nederlandse schepen van de „Potvis klasse" uitstekend geschikt zouden zijn voor de dienst bij de Kaap. Frankrijk, dat de Zuidafrikaanse strijd krachten Mirage-straaljagers en Panhard- pantserwagen reeft geleverd, zal gaarne duikboten van de Daphne-klasse leveren, die echter volgens Zuidafrikaanse des kundigen minder geschikt zijn voor het woelige water rond de Kaap dan de Nederlandse „Potvissen". Wachten, wachten, wachten.is het parool voor het publiek bij het ziekenhuis (foto hiernaast) zowel als voor de verslaggevers die af en toe een inlichting krijgen van de Regeringsvoorlichtingsdienst (foto onder). I™ 1> BRUSSEL (ANP) Naar het voorbeeld van de Nederlandse partij D '66 is in Bel gië een nieuwe linkse groepering opgericht het „Democratisch Actiekomitee Vlaan deren". Het D.A.K. heeft een „manifest van pro gressieve gelovige en ongelovige Vlamin gen" uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de partij geen nieuwe filosofische of politieke doctrine wil uitwerken. Opzet het organiseren van alle linksgerichte Vlaamse krachten, onafhankelijk van le> vensbeschouwing of partij, voor actie ten aanzien van concrete problemen. B en W. van Amsterdam hebben in overleg met de fractievoorzitters een ver zoek tot prof. mr. G. E. Langemeyer en prof. mr. I. Samkalden gericht, hun oor deel te geven over een wijziging van de algemene politieverordening inzake optochten. Als uitgangspunt daarbij zal dienen het ontwerp, dat door de heer Van Tijn is ingediend, alsmede een door de afdeling algemene zaken der gemeen tesecretarie opgesteld ontwerp, waarbij getracht is de vrijheid van meningsuiting van demonstranten te vergroten en aan de andere zijde zorg te dragen, dat de openbare orde en de belangen van de andere bewoners van de stad door deze demonstraties niet worden geschaad. De praktijk is het laatste jaar steeds geweest, dat in de meest ruime mate ge legenheid tot demonstreren wordt gege ven, waarbij met uitzondering van de demonstraties van de Aktiegroep Vietnam vrijwel nimmer moeilijkheden hebben plaatsgevonden, aldus B. en W. in hun antwoord op vragen van de heer Van Tijn (P.v.d.A.). ,,In tegenstelling tot andere optochten, waarvoor vergunning is aangevraagd, lei den de door de Aktiegroep Vietnam ge organiseerde optochten herhaaldelijk tot moeilijkheden .vooral door de zwakke or ganisatie en door het feit, dat een aantal aanhangers van deze groep conflicten met de politie en de daarop volgende behan deling door de rechter blijkens eigen uitlating kennelijk als aanleiding tot welkome publiciteit beschouwt", zo zeg gen B. en W. In de afgelopen nacht heeft zich bij de ENCK (Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek) in Vlaardingen een ontploffing voorgedaan, welke aan twee personen het leven heeft gekost. De 24-jarige bankwerker J. C. Bender uit Rotterdam en de 37-jarige bankwer ker M. J. M. Hooymans uit Schiedam wa ren op de derde verdieping van het pro- duktiegebouw bezig met het monteren van een transportschroef. Op een gegeven ogenblik explodeerde deze schroef. Beide mannen werden weggeslingerd. Bender bleek op slag te zijn gedood. Hooymans werd over de balustrade geslingerd en viel op de achttien meter lager gelegen vloer. Hij overleed in het Holy-zieken- huis. De Vlaardingse recherche stelt in overleg met de arbeidsinspectie een on derzoek in. Op vrijdag 28 april wordt de nieuwe telefooncentrale in IJmuiden in dienst ge steld. De omschakeling begint 's morgens om tien uur. Alles is tot in de puntjes voorbereid; toch is het niet uitgesloten, dat men gedurende korte tijd niet kan telefoneren. Men wordt verzocht in dat geval niet direct de Storingsdienst in te schakelen omdat daardoor vertraging kan ontstaan in de opheffing van echte sto ringen. Zoals bekend is gaat de indienststelling van de nieuwe centrale gepaard met een nummerwijziging. De bestaande 4-cijferi- ge nummers worden gewijzigd in 5 cijfe- rige door voor het bestaande nummer een 1 te plaatsen. Een aantal abonnees krijgt echter een geheel nieuw nummer. Deze zijn met dit nieuwe nummer reeds gerui me tijd bekend. De nieuwe nummers zijn vermeld in de aanvullingsgids welke is opgenomen achter in de telefoongids voor het district Haarlem, uitgave juli 1966. Dat is de gids die de abonnees thans be zitten. Degenen die na 28 april nog het oude nummer kiezen worden over de nummer wijziging ingelicht door middel van een berichtenautomaat. Alphonse de Lamartine: Niemand is zozeer geneigd zijn macht te misbruiken als hij, die ze pas kort verworven heeft. WWWWWtfWWWWWWWWIlWWWWIWMWWIIIflfWWW» (Van een onzer verslaggevers) Het Haarlemse gemeenteraadslid en Tweede-Kamerlid J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft de volgende vragen aan B. en W. van Haarlem gesteld: Is het waar dat enkele jonge mensen, het blad Teleraaf verkopend, een dezer dagen zijn meegenomen naar het bureau van po litie? Kan het college mededelen of zij spoedig zijn vrijgelaten en wat met de in hun bezit zijnde bladen is geschied? Op grond van welk artikel van de Alge mene Politie Verordening heeft een en an der plaatsgevonden? Indien het niet op grond van de A.P.V. is geschied, welke waren dan de overwe gingen? Indien het wel op grond van de A.P.V. is geschied, willen Burgemeester en Wet houders bij de aan de raad toegezegde herziening van de A.P.V. overwegen of het betreffende artikel en zijn toepassing niet nodeloze vrijheidsbeperking meebrengen? Zoals wij maandag berichtten, heeft de Heemsteedse advocaat mr. J. H. van Wijk de aanhouding van de Teleraaf-verkopers gesignaleerd. Deze jurist heeft daarbij aan gekondigd vragen over deze zaak te zullen stellen in de Eerste Kamer, waarin hij voor de P.S.P. zitting heeft. Bij het ter perse gaan van deze editie waren deze vragen echter nog niet gereed. In de Surinaamse hoofdstad Paramari bo is vannacht omstreeks half vier een hevige brand ontstaan, waarbij zeven winkelhuizen en een aantal woningen in vlammen zijn opgegaan. Er zijn geen slachtoffers gevallen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem Tal. 1HI1 Laidteilraat (bi] Koningsplein) Telefoon (020) 22KM - Amsterdam ADVERTENTIES houden op donderdag 27 april van 7-9.30 uur n.m. van de nieuwste typen gashaarden, verwarmingsapparatuur en mo derne aanbouwkeukens. Geneel nieuw: KEUKEN BUFFETTTEN. Beide hoek KalverstraatVelserduinplein (achter V. en D.) Parkeergelegenheid voor ruim 200 auto's. Laat u eens vakkundig voorlichten onder het genot van een kopje koffie. Ja, nog maar twee we ken en moeder moet eens goed getracteerd worden. Ze heeft 't ver diend. Enkele suggesties om haar een practisch en gezellig geschenk aan te bieden zijn: lektuur- bakken, kapstokken, pa- raplubakken, handwerk- meubels, T.V. of radio tafels of -kastjes, haard- bankjes, bloemtafeltjes, tafelkleden of een ge makkelijke fauteuil. Keus in overvloed bij neubelen Sadart 164» BOOT NU 1204» (6f«rfttraat\ 32-54-56/ HAARUM dan naar IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 4858

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1