De wind kan niet lezen HAAR JOURNAAL Vis op zijn allerbest Oorzaak van Griekse crisis ligt in jaren na de oorlog PANDA EN DE MEESTER-DRINKER II POLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK fris in de mond Vis moet vers zijn da's goede lichaamsbeweging „Rookbom is vuurwerk" Agent deelde als kelner klappen uit RECHTER TIE HET GEHEIM VAN DE WIEROOK.K.LOK Ons vervolgverhaal Alleen boter bij de vis? WOENSDAG 26 APRIL 196) 27 wwwwwwwwww 27) Ik nam het schrijfbloc, dat Baha dur voor me had meegebracht en tien minuten later was de brief klaar en dichtgelikt. En toen het zover was, wist ik niet zeker of ik hem zou verzenden, omdat de inhoud on stuimiger was dan ik zelf had ge wild. Ik legde de brief op het tafe-1 tje naast mijn bed, ging achterover in de kussens liggen en probeerde een besluit te nemén. Maar de radio schetterde zo afschuwelijk, dat ik niet tot denken in staat was. Ik was nog steeds in dubio, toen de zuster het zaaltje binnenkwam om de bedden netjes te leggen. Ze zag de brief. „Wil u deze gepost hebben?" vroeg ze. „O ja, alstublieft". Ik was blij, dat de brief nu weg was; het luchtte alweer wat op. Ik voelde me iets beter, hoewel nog steeds gebeten op de kapitein, die Gregory heette. Ik verzocht hem de radio af te zetten en ik denk. dat ik dat op een beleefder toon had kun nen vragen, want we begonnen ruzie te maken als een paar visvrouwen. „Sinds jij hier op de zaal bent ge komen, ben je vervloekt brutaal en onhebbelijk geweest", zei hij. „Wat scheelt je toch?" „Laten we in godsnaam ophouden met dat plukharen", zei ik. „Ja, nu wil je natuurlijk ophou den". „Ten slotte moeten we samen in dit vertrek wonen", zei ik. „Je zou misschien eens wat manie ren kunnen leren." „Wel allemachtig!" zei ik. „Als jij maar een beetje manieren had, zou je ons niet lastig vallen met dat hel se lawaai De zuster kwam in het vertrek terug en ik schaamde me, dat ze me betrapte in zo'n kinderachtige kib belarij. „Och verdomme", zei ik, „laten we alsjeblieft niet weer opnieuw be ginnen". „U bent vliegofficier Quinn, niet waar?" vroeg de zuster. „Hier is iemand, die u komt bezoeken". Ze hield de deur open en even dacht ik: „Fijn, dat is Peter hij zal me tenminste opvrolijken en ik kan hem opheldering vragen over die brief van hem, en ik hoor meteen iets over miss Wei". Maar het was Peter niet. Het was miss Wei zelf, die de zie kenzaal binnenkwam. „Ik hoop dat u niet erg vindt", zei ze. Voor een fractie van een seconde dacht ik, dat ze was gekomen van wege de brief, maar toen herinner de ik me, dat ik hem pas een half uur geleden geschreven had en dat ze dus uit eigen beweging kwam. Ik bibberde als een schooljongen van opwinding. „Ik wist niet of het goed was om te komen", zei ze. „Is 't eerlijk in orde?" „Natuurlijk", zei ik. ,,'t Is gewel dig". Ik stapte uit bed, trok mijn kamer jas aan en we gingen samen haar de veranda. We gingen in twee leun stoelen in de schaduw zitten en een ogenblik wist ik niets te zeggen. „Vertel me eens", zei ik eindelijk, „hoe gaat het op school?" „Ik ben een slechte onderwijzeres. Maar iedereen is aardig voor me". „Zelfs Fenwick?" „Hij heeft niet meer lelijk gedaan. We hebben heel veel plezier gehad met spelletjes doen. Ik behoef niet les te geven als wij spelletjes doen". „Wat voor spelletjes?" „Iemand denkt aan iets en ieder een doet vragen in Japans om uit te vinden wat het is. Het is altijd iets grappigs. Mr. Lamb dacht aan grootmoeder van brigadier". „En dacht u óók ergens aan?" „Ja, zij wilden dat". „En wat was dat dan wel?" „Dat wil ik niet zeggen". „Dan vraag ik het aan Peter", zei ik. „Het was nagel van iemands pink". „Van wie?" „Hij was van u. Wij hadden over u gepraat omdat u ziek was daar door wist ik dat u hier was. Maar ik had verschrikkelijke moeite. Ik wist niet, of vingernagel dierlijk of plant aardig of mineraal was. Ik zei mine raal en toen kon niemand raden. Ze waren allemaal heel kwaad op mij". Ze trok droevig snuivend haar kleine neus op en haar warmbruine ogen keken humoristisch en plechtig te gelijk. Ik keek haar zwijgend aan. Het was niet de eerste keer dat we zwe gen zonder ons verlegen te voelen, en je kunt met stilzwijgen heel wat zeggen. „U had die bloemen niet moeten sturen", zei ze toen. „Niet?" „Het was ondeugend van u om geld uit te geven". „Hoe wist u dat ze van mij waren?" „Ik ging later naar winkel en ze beschreven persoon die op u leek. Maar ik had al geraden, omdat ik wist dat u vriendelijk was". „Ik heb u vandaag een brief ge schreven," zei ik. De zuster, die ik de brief had gegeven, stond aan het eind van de veranda. Ik riep haar bij me en vroeg of ze hem nog had. Ze haalde hem uit haar schortzak en gaf hem me. „U behoeft hem niet te posten", zei ik. „Toe, laat mij lezen", zei miss Wei. „Dat is niet nodig. Ik kan u alles vertellen wat erin staat". „Alstublieft", ze stak haar hand uit. „Heus, er staat niets in", zei ik. „Ik zou toch graag lezen". „Nee, het is een dwaze brief". „Maar brief is aan mij geadres seerd en heeft postzegel. Het is uw brief niet meer". „Maar ik heb hem nu terug". „Geef hem mij", zei ze quasi streng. „Ik ben uw onderwijzeres U moet doen wat u gezegd wordt". „Goed dan", zei ik en ik gaf haar de brief. Ze scheurde de enveloppe open, bleef heel lang lezen, vouwde hem toen zorgvuldig op en stopte hem in haar handtasje. (Wordt vervolgd.) Vis wordt in ons land nogal stief moederlijk behandeld. Hetgeen goed beschouwd heel verbazingwek kend is voor een produkt, dat in onze economie toch wel een rol van bete kenis speelt. In tegenstelling tot ver schillende andere visvangende naties .s het Nederlandse volk geen volk van viseters. Vis is doorgaans goedkoop en doet wat voedingswaarde betreft zeker niet onder voor vlees, dat in ons land toch wél hoge ogen gooit. Vis bevat ge middeld 17 percent eiwit en veel mine ralen en vitamines; in de vette soor ten zijn ook de vitamines A en D ver tegenwoordigd. Andere voordelen van vis: het is een licht verteerbaar produkt èn het kan op talloze manieren worden bereid. Vissoorten zijn er te over. Vis eten behoeft dan ook nooit een sleur te wor den of u nu het visje bij de brood maaltijd prefereert, dan wel bij de warme maaltijd. Denkt u voor de broodmaaltijd behalve aan gebakken vis ook eens aan gestoomde makreel, gebakken hom of kuit en de vele soor ten haring en bokking, al dan niet kant-en-klaar in blik of glas verpakt. Een eerste vereiste voor lekker vis- eten is, dat die vis goed vers is. Denk niet, dat u alleen op vrijdag verse vis kunt kopen; ook op andere dagen wordt vis aangevoerd als het weer het toelaat. Als u uw visje op versheid wilt be oordelen, let er dan op of het fris ruikt en een glanzend vel en veer krachtig vlees heeft. Rode kieuwen en bolle ogen zijn voor de beoordeling op versheid niet doorslaggevend. De op ijs bewaarde vis vertoont deze ken merken zelden of in het geheel niet meer. Wilt u ook in ander opzicht waar voor uw geld hebben, let dan op de grootte (kleine vis bevat naar ver houding veel afval) en op de aanwe zigheid van hom of kuit. Op zichzelf zijn dat zeer gewaardeerde delen. Maar hun aanwezigheid in de vis heeft een nadeel: vlak voor het kuitschieten is het visvlees slapper en minder sma kelijk. Als u uw keus op verse vis hebt bepaald, zult u de vishandelaar uw aanwinst waarschijnlijk laten fileren. Ware visliefhebbers vragen de kop en graten erbij om ze eventueel voor de saus te gebruiken. Spoel de vis vóór de bereiding altijd goed schoon. Voor al de ingewandsholte mag u niet ver geten. Hebt u bezwaar tegen dit karweitje, dan kunt u uw toevlucht nemen tot diepvriesvis, die u al dan niet gepa neerd kunt krijgen en die in een om mezientje op tafel kan worden ge bracht. Ga er van uit, dat u verse vis niet kunt bewaren. Het allerbeste is het de vis zó-in-huis te bereiden. Koop hem dus niet lang van tevoren. En is dat onvermijdelijk, maak hem dan direct na aankoop klaar en laat hem snel afkoelen. Gebakken vis kunt u vlak voor het eten opbakken of in alumini umfolie heet laten worden; gekookte vis warmt u voorzichtig op in een saus En het is juist die saus, die de ge kookte vis tot een ware concurrent kan maken van de vaak meer geliefde gebakken vis. Een kruidig sausje met bijvoorbeeld gesnipperde ui, peterselie, tuin- krui den, paprika of tomaat, maakt uw ge kookte vis een succes. Eet u vis bij de warme maaltijd dan hoort daar natuurlijk een portie groen te bij. Wie dan alleen denkt aan wor teltjes en kropsla doet zichzelf en de vis tekort: alle rauwe slaatjes, maar ook sperciebonen en spinazip doen het uitstekend bij een vismaal. Rode kool of bietjes vormen een goede combi natie met gebakken bokking of haring. Voor feestelijke gelegenheden biedt vis talrijke mogelijkheden. U denkt na tuurlijk dadelijk aan vissandwiches en -toostjes met bokking, garnalen, ge bakken mosselen, zalm, sardientjes, - ansjovis, gefileerde paling of schelvis lever. Zéker gewild als u ze garneert met bijvoorbeeld mayonaise of slasaus zo uit de tube, met peterselie, augurk jes, ei, tomaat, paprika enzovoort. Een visschotel kan trouwens ook tot een waar feestmaal worden door de garnering. En visschotels kunnen heel decoratief worden opgemaakt: met kleine slablaadjes, tomaat, uitgetan- de schijfjes citroen, peterselie bijvoor beeld of met gebakken vruchten, zoals partjes mandarijn of sinaasappel, ana nas, banaan- en appelschijfjes. Een keur van visrecepten vindt u in het boekje „VIS OP Z'N BEST", dat u per briefkaart kunt bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Plak op de adreszijde 55 cent extra aan postzegels (50 cent voor het vouwblad -f 5 cent administratiekos ten). ADVERTENTIE o*oc DEN HAAG Naar het oordeel van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. P. s'Jacob is een rookbom vuur werk. Hij constateerde dat in zijn conclu sie in de zaak tegen een 24-jarige Amster damse student en diens echtgenote, die op de trouwdag van prinses Beatrix in de Raadhuisstraat in Amsterdam een rook bom hadden gegooid. Mr. P. Mout uit Den Haag had aange voerd dat een rookbom geen vuurwerk is in de zin van artikel 230 van de Am sterdamse politieverordening. De advocaat-generaal was het daar niet mee eens. „U hebt zeker in een woorden boek gekeken bij feestvuurwerk, zoals ze venklappers, knalkurken, gillende keuken meiden en fraai gekleurde sterrenregens. Maar het woordenboek vermeldt ook „ernstvuurwerk", zoals brandbommen, licht- en rooksignalen die in de oorlog worden gebruikt en worden aangeduid als pyrotechnische munitie. De rookbomwer pers beoogden bepaald niet de feestvreug de te verhogen", zei de advocaat-generaal. Hij concludeerde dan ook tot verwer ping van het cassatieberoep tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de student en zijn echtgenote wa ren veroordeeld tot hechtenisstraffen van vier weken, waarvan twee voorwaardelijk. De Hoge Raad wijst op 30 mei arrest. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Enkele weken geleden heeft de secreta ris-generaal van de Griekse bond voor de rechten van de mens Startis Someritis in Parijs in een redevoering zijn visie ge geven op de situatie in zijn land. Op dat moment had het Griekse leger nog niet de machtsgreep uitgevoerd, maar de situatie in het land was al uiterst onstabiel. Hier volgt een samenvatting uit zijn rede. De oorzaken voor de huidige situatie, waarin Griekenland verkeert, moeten ge zocht worden in de periode vlak na de tweede wereldoorlog. De laatste be slissende fase van de Griekse burgeroor log die drie jaar, van 1946 tot 1949 in het land woedde, onderscheidde zich door Amerikaanse interventie. De tegenrege ring en de Griekse Communistische Par tij zagen zich genoodzaakt na de slag in het Grammos-gebergte te vluchten naar naburige Balkan-landen, zoals Albanië en Bulgarije. Joegoslavië had de grenzen stevig gesloten en weigerde communisti sche vluchtelingen toe te laten. Na verkiezingsoverwinningen van maarschalk Papagos, kwam in 1955 Ka- ramanlis aan het bewind. Pas na verkie zingssuccessen van de linkse EDA-partij slaagden de Centrum-partijen erin zich te verenigen. Kort voor de verkiezingen van 1961 werd de Unie van het Centrum geformeerd, waarin verenigd waren alle centrum-partijen en zij, die in 1958 had den samengewerkt met de EDA. On danks de grote parlementaire meerder heid, die Karamanlis verwierf was de overwinning précair. Bij de verkiezingen van 1963 verloor de rechtse partij ERE. De Unie van het Centrum kreeg 53 per cent van de stemmen, de ERE 35 percent en de linkse EDA 12 percent. Griekenland bevindt zich in een kritie ke situatie sinds de zomer van 1965. De ernstige crisis kan herleid worden tot de tegenaanvallen die door reactionaire krachten worden gedaan. Deze kritieke situatie waarop Someri tis doelde, begon op 15 juli 1965, toen ko ning Konstantijn premier George Pa- pandreou ontsloeg en een nieuw kabinet liet samenstellen onder de Kamer-presi dent Atanasiades Novas. Na heftige rellen in de Griekse hoofdstad Athene, werd de ze regering gevolgd door het kabinet-Ka- nellopoulos, leider van de rechtse ERE. Het leek er aanvankelijk op dat 1966 een rustiger jaar voor de Grieken zou worden, maar in juli na heftige rellen in Saloniki hervatte de oude Papandreou zijn aanvallen op de regering. De onrust groeide. December 1966 trad de rege- ring-Paraskevopoulos op, die de verkie zingen in mei moest voorbereiden. In middels werden de gemoederen in Grie kenland opnieuw opgezweept door het Aspida-proces. Eind maart nam Paras- kevopoulos zijn ontslag en opnieuw werd door de koning een beroep gedaan op ERE-leider Kanellopoulos. Maar voordat deze goed en wel aan het werk kon gaan sloeg het leger, afgelopen vrijdagmorgen toe. De rechtbank in Maastricht heeft een 26-jarige hoofdagent van politie uit Ge leen, veroordeeld tot 75 boete omdat hij een 18-jarige jongen had mishandeld, toen hij op een zondag in de danszaal van zijn vader als kelner dienst deed. Toen enkele jongelui bier morsten en hij daarover een opmerking maakte, kreeg hij een brutaal antwoord. Daarop had de kelner-agent een der jongens twee klap pen in het gezicht gegeven. De president van de rechtbank vond dat een hoofdagent in zijn vrije uren niet als kelner moet gaan werken. De officier van Justitie zei: „De verdachte was wel niet in functie, maar ik vraag mij af of een po litieman niet altijd in dienst is." ADVERTENTIE iWvvVtnnAnnflnnfvwvvwwyvvvvtfvwwf'""*""""*""M,tAW*M<l"l>l>"<>ll<lll<tl>,ll><>l>lllll>ltlllll>wwl<llll<l<l<>lll>llill>^i 32-93. De beide Geheime Agenten draafden de hoek om waar de zwevende geldzakken waren verdwenen. „Blijf staan, Goedbloed!" riepen ze. „Je onzichtbare vermomming helpt je niet!" „Daar zit hij!" riep num mer 39. „In dat kapperszuiltje! Grijp hem!" Hij draaf de naar de aangewezen plek, gevolgd dbor zijn collega, en aangezien hij naar boven keek, zag hij de open kelderruimte voor zijn voeten niet, waar de tralies van af waren gehaald. „Zelfs Uw beroep heeft zijn diepte punten!" sprak Joris, toen de beide scherpe lieden in de kelder gestort. „U hoeft het hek niet achter u dicht te doen dat zal ik gaarne op mij nemen; het is nu eenmaal een zwakheid in me dat ik m'n mede mensen graag help!" Hij klom uit de pilaar, sloot de kelder af en greep de geldzakken om ongestoord zijn weg te vervolgen. Maar toen bereikte het geluid van politiefluitjes en -sirenes hem. „Men komt op de alarm- schel van de bank af.prevelde hij. „En de verdwijn- drank is uitgewerkt! Als ik niet snel verdwijn, zou men het mij wel eens moeilijk kunnen maken!" WIJ ÉTEN SWEUIA/, EM JE PRAAT NIET MET EEN VOLLE MOND -o DAT KAN HIJ NIET... GEEP TOCH ANTWOORD ZEEROBr* o WAT STAAN JUU16 DAAR AUEMAAU Q TE KIJKEN TEtlEN JUWIE HOEVEED cl HET BR 2UN? ©PIB unmw 2. „Ik ben bijzonder tevreden over de nieuwe regels voor de scheepsbouw," zegt de jonge reder Yie Pen. De Rech ter mag hem wel. Hij heeft een openhar tig, baardeloos gezicht en staat bekend als een volkomen eerlijk handelaar. De nieuwe voorschriften zijn bedoeld om hem en zijn collega's te berschermen tegen de felle concurrentie van Hwa Min, die ook minder fatsoenlijke middelen niet schuwt als hij een kans ziet om geld te verdie nen. Plotseling wordt de deur geopend. Het is Tsjiao Tai die gehaast binnenkomt en zegt: „Er is iemand die u dringend wil spreken, Edelachtbare. Het schijnt nogal belangrijk te zijn." „Excuseert u mij een ogenblik, heren", zegt Rechter Tie. Hij volgt zijn trouwe helper naar de gang en vraagt wat er aan de hand is. „Het is de huismeester van meneer Ho, Edelacht bare," zegt Tsjiao Tai. Hij is gekomen om zijn meester te rapporteren dat me vrouw Ho zelfmoord heeft gepleegd". „Heilige Hemel", roept de Rechter uit. „Hoe is het precies gebeurd?" „Ze heeft zich met een zijden koord opgehangen in het tuinprieel"antwoordt Tsjiao Tai. „Ze had zich daar voor de middagrust terug getrokken. De huismeester vertelde dat ze de laatste tijd leed aan zwaarmoedig heid." „Het is vreselijk voor Ho", zegt Rechter Tie. „Hij is misschien een wat stugge man, maar een uitstekend rechts geleerde. Dit zal een harde slag voor hem zijn." 815. De tanden van de heks dansten in haar mond, toen zij de leerlingen toe sprak. Bram hield zich bescheiden achter af; de leidster kon van hem niet veel meer zien dan zijn punthoed. „Het vliegen gaat goed", zei de heks, „maar het landen lijkt nog nergens op. Óp die manier beschadigen jullie de be zems. En de landingsbaan wordt er ook niet beter op." Beschaamd bogen de leerlingen het hoofd. De heks moest er krijsend om lachen. „Nou, volgende keer beter moeten jul lie maar denken. We gaan nu over tot het lesuur Betovering. Ik hoop, dat jullie je huiswerk gemaakt hebben." „Jaja", riepen ze allemaal en ook Bram knikte heftig. Maar toen hij in de klas zat, voelde hij zich slecht op zijn gemak. Hij wist er niets van. En stel je voor, dat hij een beurt zou krijgen! Hij trok een zo onschuldig mogelijk ge zicht. Weglopen kon hij nu toch niet meer

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 27