is vrije meningsuiting Eerste Kamer steekt een stokje voor hoge ministerspensioenen Minister Beernink moest wetsontwerp terugnemen Agenda voor Haarlem en de IJmond Demonstreren met borden Kort en bondig WITTE KRUIS 't Spijt ons „Caledonia" niet naar Stenen Hoofd Camera bij auto verzekering VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS Rondvaart en galadiner Doden in het verkeer Indonesië geeft Heineken een brouwerij terug Zonnig Advocaat-generaal Hoge Raad 1.25 WOENSDAG 26 APRIL 1967 2 ook in tabletten en cachets. 25 stuks „Politiek onfatsoenlijk" Kon. bezoek uit Nepal Haarlem I elsen-lJ muiden )ebfi~l2&&r>Lnaa Gras- en Bloemzaden Grasmachines en alle Tuingereedschappen Beverwijk (Van onze correspondent) DEN HAAG. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad meent dat de vier jon geren, die in juli van het vorige jaar op de Lijnbaan in Rotterdam met borden hebben gedemonstreerd tegen het Ameri kaanse optreden in Vietnam en daarvoor zijn beboet, niet strafbaar zijn. Hij ver zocht dan ook de Hoge Raad het viertal van alle rechtsvervolging te ontslaan. „Ik ben mij ervan bewust dat een uit spraak in deze zin heel wat Nederlanders de schrik om het hart zal doen slaan", zo zei mr. s'Jacob in zijn uitvoerige con clusie, „Bij het erkennen van veel funda mentele vrijheden i# één vrijheid tussen het schip en de wal geraakt: de vrijheid om zichzelf te zijn." De advocaat-generaal stelde voorop, dat de vraag of het doel van een demonstra tie al dan niet respectabel is, bij de be rechting geen rol mag spelen. Essentieel in deze principele zaken zijn naar zijn oordeel artikel 10 van het Verdrag van Rome en artikel 7 van de Grondwet, waarin de vrijheid van meningsuiting is gewaarborgd. Naar zijn mening waarborgt artikel 7 van de Grondwet grotere vrijheden dan in artikel 10 van het Europese verdrag zijn vastgelegd, zodat aan dit laatste ver drag kan worden voorbijgegaan. Herin nerd aan het „landman-arrest" van de Hoge Raad: „Nederland ontwapent" in neonletters op toren niet strafbaar con stateerde mr. s'Jacob dat het meevoe ren van spandoeken moet worden be schouwd als een meningsuiting in de zin van de Grondwet. Volgens de advocaat-generaal gaat ar tikel 18 van de Rotterdamse politieveror dening, dat categorisch het rijden, gaan en staan met reclame- en propaganda middelen verbiedt, te ver. De gemeente lijke overheid mag slechts het effect van ADVERTENTIE inaar *n grotere advertentie voor Navy Club zou u teveel geld gaan kosten Gewoon een pakje uitstekende sigaretten maken is nog te doen. Het wordt wat moeilijker om 25 uitmuntende Amerika-, nen in 'n passend pakje te steken voor slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten 'we daardoor nu wel met reclame voor Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje af. Omdat u 't tenslotte toch wel moet we ten,nietwaar? Dat Navy Club er is. 25 per pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen méér voor 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeten woekeren. De havenmeester van Amsterdam gaat met studenten, die op het studentenschip „Caledonia" wonen de mogelijkheid on derzoeken om het schip een andere lig plaats te verschaffen. De studenten heb ben het denkbeeld geopperd het schip aan het Stenen Hoofd achter het Centraal Station te leggen, maar dat is uitgesloten. Het stenen hoofd is een aanlegplaats voor bezoekende oorlogsschepen, toeris tenschepen en koopvaardijschepen die niet komen laden of lossen. Een perma nent studentenschip aan het Stenen Hoofd zou de Amsterdamse havenautoriteiten hun laatste „parkeerplaats" ontnemen. Het proefproces tegen een Rotterdamse verzekeringsagent over het in bruikleen geven van fototoestellen aan cliënten die een autoverzekering sluiten, is aangehou den tot 26 mei. Het proces gaat over de vraag of een as- «urantiebemiddelaar een via hem verze kerde automobilist een camera in bruikleen mag geven om bij eventuele aanrijding foto's te maken van de situatie, nu de po litie van ongelukken met een schade van minder dan duizend gulden doorgaans geen processen-verbaal meer opmaakt. De ver zekeraar is van mening dat automobilisten doorgaans niet juridisch geschoold zijn en fouten kunnen maken bij het opstellen van verklaringen over een ongeluk. Een foto zou uitkomst kunnen bieden in zeer veel gevallen. De Rotterdamse officier van justitie meent dat de Wet op het Cadeaustelsel wordt overtreden als een fototoestel in bruikleen wordt gegeven bij een verzeke ring en ook de Wet op de Assurantiebezor ging dat niet toelaat. de inhoud van de bij een demonstratie te openbaren gedachten en gevoelens op de openbare orde toetsen. In het verdrag van Rome hebben de verdragsluitende partijen alleen maar vrijheden toegekend en geen verplichtin gen daartegenover gesteld, met name niet de verplichting om bij het gebruik maken van de daarin gewaarborgde vrijheden zo nodig de gedachten en gevoelens van an dersdenkenden te respecteren. „Deze eis van innerlijke beschaving klemt temeer in een tijd als de onze, waarin het in vele gevallen niet mogelijk is van een me ningsuiting van een ander niet kennis te nemen." Toch meent de advocaat-generaal dat het gevaar bij een uitspraak van de Hoge Raad in de zin van zijn conclusie niet zo erg groot is. De jurisprudentie van de Hoge Raad laat nog wel mogelijkheden voor een verordende bepaling die de uit oefening van het grondrecht van vrije me ningsuiting binnen redelijke grenzen kan houden. De Hoge Raad zal op 30 mei arrest wij zen. Op dezelfde dag zal het hoogste rechtscollege ook uitspraak doen in een zaak over Amsterdamse demonstranten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren een stokje gestoken voor de mogelijkheid om gewezen mi nisters en staatssecretarissen buiten sporig hoge pensioenen toe te kennen. De Algemene Pensioenwet voor Poli tieke Ambtsdragers, waaruit die mo gelijkheid voortvloeide, ontmoette zoveel bezwaren dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, zich genoodzaakt zag het wetsont werp ter nadere overweging terug te nemen. En het was nog wel het eerste dat hij in het parlement kwam ver dedigen. Het verzet uit de senaat was algemeen. Had de minister het wetsontwerp gehand haafd, dan was het stellig verworpen. Voornaamste bezwaar was dat deze pen sioenwet zonder enige beperking een sa menloop toelaat van pensioenrechten uit verschillende functies. Een minister, die tegenwoordig 88.000,- verdient, heeft recht op een pensioen van 5 percent van dat bedrag per dienstjaar tot een maxi mum van 40 percent. Dat is dus 35.000,-. Als hij ook nog uit andere hoofde (burge meester, hoogleraar, ambtenaar of Kamer lid) pensioenaanspraken heeft, kan zijn pensioen oplopen van 80.000 tot 90.000 per jaar. Een burgemeester van een gro te stad heeft na 35 dienstjaren recht op een pensioen van 54.000,-. Het wetsontwerp, dat ten doel had de pensioenen van ministers, staatssecreta rissen, Kamerleden, gedeputeerden en wethouders aan te passen aan de Alge mene Burgerlijke Pensioenwet voor rijks ambtenaren, is enige weken geleden de Tweede Kamer ongehinderd gepasseerd. Het ontbreken van een plafond, dat de aanspraken bij samenloop van pensioen rechten in de praktijk wat zou moeten beperken, was voor de Eerste Kamer ech ter reden het wetsontwerp te weigeren. Een dergelijk plafond ontbrak want in de Algemene Burgerlijke Pensioenwet, die vorig jaar van kracht is geworden, was juist de vroegere korting bij cumulatie van bijvoorbeeld ambtelijke en militaire pensioenen afgeschaft. De consequenties daarvan voor de pensioenen van goed be taalde politieke ambtsdragers zijn daarbij kennelijk overzien. Voor prof. M. Troostwijk, (P.v.d.A.) die in het debat als eerste tegen het wetsont werp bezwaar kwam maken, was het ont breken van een dergelijk plafond onaan vaardbaar. De Groninger hoogleraar re kende uit, dat minister Beernink zelf, ge zien zijn vroegere functies, na acht jaar ministerschap recht zal krijgen op een pensioen van 70.500,- per jaar, de mini- ter-president op 70.000,- en de minister van Justitie op 64.000,- per jaar. Aange nomen dat hij zelf minister zou worden, raamde hij zijn eigen pensioenrechten in dat geval na acht jaar ministerschap op /72.500,-. Prol Troostwijk noemde dergelijke pen sioenen in strijd met de goede politieke zeden. Hij adviseerde de minister de pen sioenaanspraken van politieke ambtsdra gers aan grenzen te binden. Woordvoer ders van KVP, VVD, AR, CH en PSP slo ten zich bij hem aan en adviseerden de minister dringend het wetsontwerp in na dere overweging te nemen. Met uitzonde ring van de heer Van Pelt (P.S.P.) die alleen een premievrij staatspensioen effi ciënt noemde, wilde de Eerste Kamer de mogelijkheid tot cumulatie in beginsel niet bestrijden. Zij verlangde alleen een plafond tegen buitensporig hoge bedra gen. Prof. Troostwijk zei de grens te wil len leggen op het pensioenniveau van een hoge ambtenaar met veertig dienstjaren. Minister Beernink zei in zijn antwoord, dat hij het wetsontwerp bij zijn optreden als bewindsman had aangetroffen. Hij was bereid het wetsontwerp in nader be raad te nemen en daarbij met de verlan gens van de Kamer rekening te houden. Prof. Troostwijk wilde ook de termijn van 1;wee jaar, tijdens welke een gewe zen minister recht heeft op een wacht gelduitkering, bekorten. Een burgemees ter of staatsraad, die enige maanden tij delijk het ministerschap uitoefent zoals onder het kabinet-Zijlstra is gebeurd en daarna weer ih 'Zijn oude functie terug keert, sleept daarmeee een douceurtje van 50.000.- tot 70.000,- in de wacht. Ook dat vond de P.v.d.A.-woordvoerder poli tiek onfatsoenlijk. ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte JÊL Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn MÊtmË, en kiespijn. De statiefoto. Op de foto van links naar rechts koningin Juliana, koning Mahendra, koningin Ratna en prins Bernhard, en staand prinses Mar griet, prinses Sobha, prins Gyanen- dra, prinses Christine en mr. Van Vollenhoven. De burgemeester van Amsterdam en zijn echtgenote hebben gistermiddag de koning en de koningin van Nepal met hun beide kinderen en koningin Juliana en prins Bernhard in de ambtswoning aan de Herengracht ontvangen. In een toespraak zei mr. Van Hall o.m. dat Ne derland het laagste en Nepal het hoogste land in de wereld is. Eén produkt uit Nepal kennen de Nederlandse kinderen, zei de burgemeester. Dat zijn de haren van de yak, waarvan de beste Sinter klaasbaarden worden vervaardigd. Na mens het stadsbestuur bood hij de koning van Nepal, die muntenverzamelaar is, in een 1578 in Amsterdam geslagen zilveren 40-stuiversstuk aan, een heel zeldzame munt. Deze is geslagen van door de bevol king ingezamelde zilver. Na deze ontvangst maakte het konink lijk gezelschap een rondvaart door de grachten en over het IJ. Om half zes maakten de hoofden der diplomatieke missies in ons land in het paleis op de Dam hun opwachting bij koning Mahen dra en zijn gemalin. 's Avonds, aan een galadiner in het paleis, herinnerde koningin Juliana in een tafelrede aan het bezoek dat het Nepalese koninklijk paar in 1958 aan Nederland had gebracht. „Nepal beteken de vroeger voor ons een prachtig sprook je uit de Himalaja. Heden ten dage zien wij een ander, nieuw Nepal: een natie, die er met grote krachtsinspanning naar streeft, te beantwoorden aan de eisen van de moderne wereld en aan die van de toekomst", aldus koningin Juliana. Ko ning Mahendra zei in zijn antwoord dat Nepal streeft naar wereldvrede, het wel zijn der mensen, vermindering der span ningen, het weren van buitenlandse in- minging en uitbreiding van de onderlinge samenwerking. Hij hoopte dat de vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen verder versterkt zouden worden. Op de Woldweg te Appingedam is het vijfjarig zoontje van de familie J. Rond- huis door een tractor overreden en op slag omgekomen. De 53-jarige schilder A. Suurhoff uit Groningen is met zijn bromfiets op de on bewaakte spoorwegovergang aan de Kooi weg te Groningen door de sneltrein uit de richting Zwolle aangereden. Hij was op slag dood. t Stadsschouwburg, vandaag en donderdag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Een appel voor de dorst" van Marcel Mithois. Regie: Fons Rademakers. De Ark (Nieuw Heiligland), vandaag 20.30 u.: Recital door Marianne Jéru. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „King Kong", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De boeka niers", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Partners", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Drie op de di van", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Spionnen doden in stilte", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Goed gescho ten, Matt Helm", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Playgirl", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Deserto Rosso", 18 j. Van donderdag af 20.15 u.: „Een tikkeltje getikt", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Nattlek", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Paris Cham pagne", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.i „Anthea, de slavin", 14 j.. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lilith", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „De onschuldige verleiders", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67). Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf" expositie van werken van 50 internatio nale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks geopend van 11-17 uur, zondags van 13-17 uur. Cruquius Museum, (Cruquiusweg, Heemstede), Historische stoommachines en maquette van Nederland met water standen en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-12.30 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van gouaches en tekeningen van Kiek Schrieken. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en van 20.30 tot 22.30 uur. Museum Van Looy (Kamperlaan)Ex positie van werken-van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 8 mei. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Artificia (Heemstede): Expositie van werk van Max Bueno de Mesquita en Wim Worm. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van kunstwerken van het echtpaar Jorritsma. Dagelijks van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt), T.m. 30 april Stedebouwkundige tentoonstelling uit Osnabrück. Dagelijks van 10-17 u. Op zon en feestdagen van 13-17 u. Vishal (Grote Markt), T.m. 21 mei wer ken van kunstenaars uit Osnabrück. Da gelijks geopend van 10-17 uur. Op zon- en feestdagen van 13-17 uur. DIVERSEN Linnaeushof, Bennebroek, tot en met ok tober: Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voor j aarsbloemen. Raadhuis Heemstede, donderdag 20 uur: gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Bennebroek, donderdag 20 uur: gemeenteraadsvergadering. WOENSDAG 26 APRIL City, 20 u.: „De vrouw en het moeder schap". DONDERDAG 27 APRIL City, 20 u.: „De onbevredigden". Stadsschouwburg, 20 u.: Velser Kunst kring, Nieuw Rotterdams Toneel voert op „Arsenicum en oude kant". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. Naar Lyon. De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, zal vrijdag in Lyon de vergadering bijwonen van het pas opgerichte internationale centrum voor kankeronderzoek van de Wereldgezond heidsorganisatie. Waardevolle wissel. De Rotterdamse po litie zoekt naar een 28-jarige scheeps- leverancier die ervan verdacht wordt, een Rotterdams bedrijf voor 20.000 te hebben opgelicht. De man kreeg tegen afgifte van een wissel op een Griekse rederij 20.000 als voorschot. Toen de wissel bij een bank werd aangeboden bleek de rederij haar krediet te heb ben opgeheven. Rijschoolhouder. De rechtbank in Maas tricht heeft een 20-jarige autorijschool- houder uit Brunssum veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en twea jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De jongeman had onder invloed van drank op de autoweg in Geleen een on geluk veroorzaakt, waarbij een der in zittenden van zijn auto om het leven kwam. Uitbreiding luchthaven. In Rotterdam is officieel het begin gemaakt met een spec taculaire uitbreiding van de luchthaven: burgemeester Thomassen sloeg namelijk de eerste paal voor een nieuw modern stationsgebouw met verkeerstoren, voor de Rotterdammers de kroon op de poging om weer een volwaardig vliegveld te krijgen. DJAKARTA (Reuter) - Het Indonesi sche ministerie van industrie heeft mee gedeeld dat nog zeven buitenlandse on dernemingen aan de eigenaars zullen wor den teruggegeven. Het zijn de Heinekens Brouwerij, Dunlop Tyre Cy, British-Ame- rican Tobacco Cy, de Faroka Sigaretten- fabriek (Belgisch) Procter and Gamble Cy (V.S.) Everready Battery Cy en Fra- zer and Neave Soft Drinks (Engels). Teruggave geschiedt op voorwaarde dat de eigenaars de ondernemingen weer be drijfsklaar maken en Indonesiërs in het bedrijf opleiden. ADVERTENTIE BN ATO RALIfiTe Ni in een grote sortering. Ged. Oude Gracht 62 Telef. 112 69 HAARLEM Het KNMI deelt mee: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren tot over Scandi navië, terwijl de luchtdruk boven de Middellandse Zee en Rusland relatief laag is. Hierdoor wordt in onze omgeving een oostelijke tot noordoostelijke stro ming in stand gehouden waarmee droge lucht naar ons land wordt gevoerd. Hier in komt in het algemeen weinig bewol king voor. De komende 24 uur komt in deze toe stand nog weinig verandering. Een fron tale zone behorende bij een depressie in de buurt van IJsland trekt weliswaar ge leidelijk over de Britse eilanden naar het oosten, maar zal in ons land slechts later op de dag wat bewolking in de hogere niveaus kunnen brengen. De temperatu ren die in de middag zullen worden be reikt zijn normaal voor de tijd van het jaar. Bij weinig wind zal opnieuw plaat selijk nachtvorst voorkomen. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum- c temperaturen sj binnen- en buitenland Den Helder onbewolkt ozo 10 6 Ypenburg onbewolkt ono 12 1 Vlissingen onbewolkt no 12 4 Eelde onbewolkt ono 12 2 De Bilt onbewolkt no 12 1 Twente onbewolkt ono 12 1 Eindhoven onbewolkt nno 12 1 Z.-Limburg onbewolkt nno 11 0 Helsinki onbewolkt windst. 10 -3 Stockholm onbewolkt wzw 10 -1 Oslo zw. bew. windst. 11 4 Kopenhagen onbewolkt n 10 4 Aberdeen zw. bew. windst. 13 Londen onbewolkt n 9 1 Amsterdam onbewolkt ono 12 4 Brussel onbewolkt ono 13 2 Luxemburg half 'bew. no 10 1 Parijs onbewolkt O 11 1 Bordeaux onbewolkt n 13 5 Grenoble geh. bew. windst. 14 1 Nice zw. bew. n 14 8 Berlijn zw. bew. n 10 3 Frankfort zw. bew. nno 11 3 München geh. bew. wnw 5 -1 Zürich zw. bew. no 7 -0 Genève zw. bew. no 10 2 Locarno onbewolkt ono 13 -1 Wenen regen wnw 9 3 Innsbruck zw. bew. ono 6 -1 Belgrado onbewolkt wnw 11 2 Athene onbewolkt nw 10 Rome onbewolkt nno 14 3 Barcelona regen zo 17 11 Madrid onbewolkt n 20 3 Mallorca regen windst. 19 10 Lissabon licht bew. nnw 21 11 WOENSDAG 26 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nattlek". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De on gelooflijke overwinning". Donderdag 27 april Zon op 5.20 uur; onder 19.57 uur. Maan op uur; onder 6.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 april Hoog water 4.41 uur en 17.03 uur. Laag water 0.31 uur en 12.55 uur. Donderdag 27 april Hoog water 5.22 uur en 17.47 uur. Laag water 1.12 uur en 13.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2