I Nieuw regime legt Griekse] schooljeugd kerkplicht op Wij geven aan zo'n Top-Form bankstel nog iets éxtra's mee A top rann V Mihajlov vecht tegen partijdictatuur r Van dag tot dag Fabrieksgebouw in Bilbao ingestort DDR krijgt steun Radarvliegtuig van VS verongelukt Dr. Bohne staat in Frankfort terecht EVA vergadert over Britse EEG wensen Kostenbesparing telegrammen WOENSDAG 26 APRIL 1967 advertentie Mini-rokken en lange haren zijn verboden Gepast gekleed Als U bij ons een TOP-FORM bankstel uitzoekt, kunt U - ongeacht de prijs - heel gewoon op enkele óngewone dingen rekenen. De keus is groot, de modellen zijn exclusief én... het blauwe TOP-FORM keurmerk zit op iéder meubel, zodat U inderdaad garantie hebt. Elk TOP-FORM meubel is zijn prijs dan ook ten volle waard. TOP-FORM staat erop - en wij staan erachter. Met heel ons vakmanschap en onze vaste wil U van dienst te blijven. Een extra garantie. INTERIEUR - VERZORGING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM Vier verdiepingen vol woonideeén T egenstellingen Vóór Djilas Vlot Russisch Censuur .jjfli;, xil'1' i||Hi1 De waarschuwing van dr. Holtrop, pre sident van de Nederlandsche Bank, opge nomen in het jaarverslag van 1966, dat een scherper bewaking van het loonpeil noodzakelijk zal zijn om het bedrijfsleven de kans te geven de harde strijd om het voortbestaan te winnen, is niet alleen gericht aan het adres van de vakbewe ging, maar ook aan dat van de bedrij ven zelf. Het is namelijk niet zo, dat de flinke stijgingen van het loonpeil der laatste ja ren uitsluitend een gevolg waren van eisen der vakbeweging, maar ook voor een deel veroorzaakt werden door de ondernemin gen zelf, die in hun dwangpositie ten aanzien van de arbeidsmarkt door zwarte lonen en omzeiling van de loongrenzen hebben meegewerkt aan een situatie, waar in loonronden om praktische redenen niet meer te voorkomen waren. Men kan het zo stellen dat de achter stand in de lonen, die Nederland ten op zichte van het buitenland vertoonde, goed deels is ingelopen. Nu echter gaat de kos tenstijging in de bedrijven zodanig druk ken, dat al ettelijke slachtoffers zijn ge vallen en het ziet er niet naar uit dat deze rij van bedrijven, die de strijd moeten op geven, geëindigd is. Toch klinkt de mededeling van dr. Hol trop, dat zeker geen economische crisis in het vooruitzicht is, zeer positief. Kostenverlagende, respectievelijk kos- tenbeheersende factoren in het bedrijfsle ven zullen daar echter onmisbaar voor zijn, waarbij de gedachten onmiddellijk uitgaan naar besparingen en bezuinigin gen in het produktieproces en nauwkeu riger marktonderzoek, afschaffing van kostprijsverhogende elementen door ster ker automatisering en rationalisering. Een matiging in de komende looneisen, door de vakbeweging reeds toegezegd, zou op die wijze beantwoord kunnen worden en kunnen meehelpen in de sanering van het bedrijfsleven, die tenslotte ook de werk nemer ten goede komt. Er zijn natuurlijk ook daarbij diverse terreinen van uitstekende werkzaamheid te vinden voor de overheid, die veel kan bijdragen tot de kostenbesparing door de algemene voorzieningen van sociale en technische aard zo snel mogelijk te rea liseren: de woningbouw, de wegen, de op leiding van industrieel en economisch ka der om slechts enkele factoren te noe men kunnen de lasten van het bedrijfs leven aanmerkelijk verlichten, om nog maar niet te spreken van de belastingpro cedure, die toch ook rekening zal moeten gaan houden met de draagkracht der on dernemingen. Dat kost de overheid altijd geld, maar ook in haar eigen bestedingen vertoont deze nog steeds niet een zodanige efficiëntie, dat zij een diploma voor zui nigheid kan verlangen. In dit verband heeft de Eerste Kamer een staaltje van drastische uitgavenbe heersing getoond, door minister Beernink te dwingen zijn ontwerp pensioenen po litieke ambtsdragers terug te nemen. De opeenstapeling van politieke en ambtelij ke pensioenen voor ministers en andere politieke functionarissen die hun functie hebben neergelegd was de senatoren te gortig. Er gingen zelfs stemmen op die het wetsontwerp „in strijd met de goede po litieke zeden" achtten. In ieder geval werd duidelijk dat de gulle uitgaven uit de overheidskas die nota bene de Tweede Kamer zonder slag of stoot zijn gepas seerd! in de huidige situatie onver antwoord, ontactisch en uitdagend zouden zijn. De minister van Binnenlandse Zaken zegde haastig „nader beraad" toe, waar door hij aan een nederlaag ontkwam, maar hij zou een betere beurt hebben gemaakt als hij het gewraakte ontwerp dat van zijn voorgangers afkomstig was tevoren critischer had bekeken. Want als er ooit uiterste zuinigheid is geëist en ook beloofd, dan geldt dat wel voor het kabi net-De Jong, dat het al of niet doorbre ken van een echte economische crisis voor een aanzienlijk deel zal kunnen beïnvloe den. VWVWVWWWWWIMIIIWWMMMMWIMWIMMMWlAWWWWMWtfW rfWWWWWWKWMWUWWWIAftftrWMmVWVfWWWWWUWWW BILBAO (Reuter) In de Spaanse «tad Bilbao is dinsdag een fabrieksgebouw van vier verdiepingen ingestort, waarbij twee mensen zijn gedood. Er zijn twaalf lichtgewonden uit het puin gehaald. Een twintigtal mensen zou er nog onder bedol ven liggen. Het gebouw was van de Wes- tinghouse Frimotorfabriek, die voor een deel Amerikaans eigendom is. KARLOVY VARY (AFP) De Oost- duitse partijleider Walter Ulbricht heeft op de Europese communistische confe rentie in Karlovy Vary in Tsjechoslowa- kije meegedeeld van de Hongaarse en Bulgaarse afgevaardigden te hebben ge hoord dat hun landen bereid zijn zeer binnenkort met Oost-Duitsland een ver drag van vriendschap en wederzijdse bij stand te sluiten, in navolging van Polen en Tsjechoslowakije. Ulbricht zei verder dat hij nu de zekerheid heeft dat de commu nistische landen erkenning van de DDR als absolute voorwaarde zullen stellen voor normalisering van hun betrekkingen met Bonn. Roemenië heeft echter al be sloten diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen en is niet op de conferentie vertegenwoordigd. ATHENE (Reuter en AFP). Het nieuwe militaire bewind in Grieken land tracht zijn greep op het land te verstevigen. Hoewel gisteren wat ge makkelijker verbinding met het buitenland kon worden verkregen werd nog een strenge censuur uitge oefend op uitgaande berichten en de plaatselijke kranten, die voor het eerst na de staatsgreep weer mochten verschijnen. De meeste hadden vrij wel gelijke koppen, die meldden dat de militaire coup een door de commu nisten geïnspireerd bloedbad had voorkomen. Oud-premier Papandreou, die meteen na de staatsgreep gearresteerd is maar in een militair hospitaal is opgenomen, zou het volgens de artsen heel goed gaan. In Athene is intussen officieel bekend gemaakt dat koning Konstantijn sinds de staatsgreep bezoek heeft gehad van zowel de Britse als de Amerikaanse ambassa deur. Een Amerikaanse functionaris zei dat de ambassadeur van de VS, Philip Talbot, zelfs meermalen de koning in diens zomerpaleis buiten Athene heeft opgezocht, waar de 26-jarige monarch sinds de coup verblijft. De „New York Times" meldt dat Konstantijn zich tegen over Talbot afkeurend over de militaire staatsgreep heeft uitgelaten. Diplomatieke kringen in Washington menen volgens het blad dat de koning passief verzet pleegt jegens de junta door I te weigeren decreten te ondertekenen die schorsing van constitutionele waarbor gen inhouden en doTir verzoeken om in het openbaar zijn steun te betuigen aan het nieuwe bewind af te wijzen. Konstan tijn zou de Amerikaanse ambassadeur ge zegd hebben dat hij het zijn plicht jegens het Griekse volk achtte, zich te verzetten tegen een militaire dictatuur. De Griekse ministeries van Binnenland se Zaken en Onderwijs hebben gezamen lijk nieuwe regels voor de schooljeugd uitgevaardigd. De scholieren moeten een verzorgd uiterlijk hebben en gepast ge kleed gaan, zo staat in een communiqué. Voor de jongens zijn lange haren en voor de meisjes mini-rokken taboe. Er is in Griekenland geen plaats meer voor beatles en beatniks, zo wordt ver klaard. Verder wordt de jeugd de toe- gang tot bepaalde vermaakgelegenheden, onder andere biljartzalen, ontzegd. Zij moeten tenslotte „gedurende de week NANTUCKET (AFP) Een Constella tion van de Amerikaanse luchtmacht die als radarvliegtuig werd gebruikt, is dins dagavond bij het eiland Nantucket, voor de kust van Massachusetts, brandend in zee gestort. Toen het toestel op het wa ter neerkwam, ontplofte het. Eén van de zestien inzittende werd opgepikt en in een ziekenhuis opgenomen. De andere beman ningsleden zijn om het leven gekomen. voor het orthodoxe paasfeest en verder elke zondag de mis bijwonen en ter com- munie gaan". De Griekse regeringswoordvoerder Ni colas Farmakis heeft gisteravond tijdens een rumoerige persconferentie in Athene toegegeven dat er nog steeds arrestaties worden verricht aan de hand van een voor de staatsgreep opgestelde lijst. „Men zegt dat het programma van de regering fascistisch is", zo werd uit de zaal geroepen. De regeringswoordvoerder liet een af gebeten „nee" horen. Er was volgens hem een „nationale regering gevormd, van geen enkele partij afhankelijk, die het volk in zijn geheel vertegenwoordigt". De Amerikaanse regering heeft intus- sen te kennen gegeven dat zij de moge lijkheid overweegt van stopzetting van de economische en militaire hulpverlening I aan Griekenland. Griekenland kreeg vo rig jaar nog militaire hulp ter waarde van 78.7 miljoen dollar. Het radiostation „the Voice of America'' heeft een van zijn Griekse programma's, dat werd uitgezonden vanuit Saloniki en vanaf het eiland Rhodos, voorlopig ge-1 schrapt omdat het dit niet aan censuur] wilde onderwerpen. FRANKFORT (DPA) In Frankfort is dinsdag het tweede grote euthanasie-pro- ces begonnen tegen vier leiders van de nationaal-socialistische euthanasie-orga- nisatie T-4. Ze worden beschuldigd van moord in duizenden gevallen. De hoofdbeklaagde is de 64-jarige ju- rist dr. Terhard Bohne, die in november 1966 na een langdurig juridisch steekspel door Argentinië aan West-Duitsland werd uitgeleverd. Hij zou medeplichtig zijn aan de moord op 15.000 mensen tussen 1939 en 1940. Verder staan tercht de 62-jarige koop man Reinhold Vorberg, die in 1963 door Spanje werd uitgeleverd, de 57-jarige ju rist Dietrich Allers en de 64-jarige Adolf Kaufmann. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op respec tievelijk 90.000, 50.000 en 80.000 tot 100.000 mensen. Er zijn 230 getuigen gedagvaard, meest voormalige employees van de organisatie T-4. Bankstel "Genua", compleet met hoge en lage fauteuil ca, f 1.595. Fauteuil op draaivoet, extra f50.-. Salontafel in teak f265.-, in palissander f295.- BERN (Reuter) De Zwitserse rege ring heeft bekendgemaakt dat de minis terraad van de Europese Vrijhandels As- sociatie vrijdag in Londen vergadert om te spreken over een eventuele Britse aan- I vraag van het lidmaatschap van de Eu- j ropese Economische Gemeenschap. De bijeenkomst zal tijdens het weekein de worden gevolgd door besprekingen van de Britse ministerraad, waarna premier Wilson zal besluiten of al of niet formele onderhandelingen over het Britse lid maatschap van de EEG zullen worden geopend. Zondag zal de voltallige Britse ministerraad bijeenkomen op Chequers, het buitenverblijf van premier Wilson, vijftig kilometer van Londen. Maandags gesloten 13 (Van een medewerker) De schrijver en geleerde Mihajlo Mihajlov, die door een rechtbank in Belgrado is veroordeeld tot een gevangenisstraf van viereneenhalf jaar, is een markante bevechter van een monopolie. Dat monopolie is het alleenrecht van de communistische partij in Joegoslavië de politieke dienst uit te maken. De communistische autoriteiten in zijn land, hoe zeer 'ook geneigd tot vérgaande decentralisatie en tot liberalisatie van het regime, kunnen het uitstrooien van dat soort nog verdergaande en zelfs afwijkende gedachten niet verkroppen. Het nieuwe proces vorige week scheen bedoeld om te voorkomen dat Mihajlov gevolg zou geven aan zijn vaste voornemen, na het uitzitten van zijn straf van een jaar, waartoe hij in augustus 1966 werd veroordeeld, on danks alle bezwaren een als „sociaal democratisch" te bestempelen opposi tieblad op te richten. Gold die vorige veroordeling „een valse propaganda in het buitenland", die van vorige week betreft „vijandige propaganda tegen het regime", zonder directe verwijzing naar export-activiteit. Zo'n sociaal-democratisch oppositie blad als Mihajlov in de zin heeft, zou ongetwijfeld het middelpunt worden van een misschien steeds grotere kring van critici van Tito's regime. En dat regime is niet alleen uit op zelfbe houd, maar is ook van mening dat nieuwe partijen, als men die toelaat, verzamelpunten zouden worden van „regionaal-chauvinistische en andere anti-socialistische elementen". In de eerste (twintiger) jaren van haar bestaan heeft de Joegoslavische Communistische Partij het zwaar te stellen gehad met interne conflicten, die veelal samenhingen met tegenstel lingen tussen de diverse bevolkings groepen: Serven, Kroaten, Slovenen, Macedoniërs, Montenegrijnen enz. De in de partizanenstrijd tegen de nazi's gesmede eenheid onder de nationale held Josip Broz, alias Tito, heeft een federatie tot stand gebracht die deze nationale kwesties naar de achtergrond wist te schuiven. Het is begrijpelijk, dat Tito al die kwesties van al of niet vermeende achterstelling of bevoordeling van an dere groepen niet de kans wil geven weer op te laaien. Tegen deze achter grond moet men ook de uitstoting zien, waarmee de Communistische Partij in de deelstaat Kroatië tien leden heeft gestraft die zich achter een boze ver klaring van de Kroatische intellec tuelen hadden gesteld, volgens welke het Kroatisch Joegoslavië bij het Ser visch werd achtergesteld. Om het beeld nog ingewikkelder te maken is er dan nog deze schijnbare tegenstrijdigheid, dat de Joegoslavische Communistische Partij meer dan welke andere ook, het leninistische beginsel huldigt, dat naarmate de voorwaarden voor het socialisme zich ontwikkelen, niet alleen de staat geleidelijk zal „af sterven" en overbodig worden, maar dat ditzelfde ook geldt voor de partij Het zou dus onjuist zijn, te stellen dat Mihajlov alleen maar sneller zou willen liberaliseren dan Tito en de zijnen en dat hij alleen vanwege die grotere vaart in de gevangenis moet. Er zijn wezenlijke verschillen van me ning in het spel. Maar wel kan men betwijfelen of de monopoliepositie van de Communistische Partij bij alle „de mocratisering" via arbeiders- en ge meenteraden nog lang is vol te houden. Behoort Mihajlov niet tot de Commu nistische Partij, de door hem bewon derde oud-medestrijders van Tito, Mi- lovan Djilas, die hij als de toekomstige president ziet, is wél lid. Djilas jaren lange gevangenschap volgde op de critiek die hij in dezelfde zin had be- uit als Mihajlov nu, zij het zonder daaraan het persoonlijke plan tot op richting van een oppositieblad vast te koppelen. Het was al in 1953 dat Djilas het po litieke monopolie van de Communisti sche partij veroordeelde. Hij waar schuwde voor allerlei ontaardingsver- schijnselen, die uit zo'n monopolie positie kunnen ontspruiten. Werd Dji las vorig jaar december vrijgelaten, lang voor het verstrijken van zijn straf, Mihajlov wordt nu extra lang achter de tralies gezet voor het militant ver dedigen van datzelfde idee. Ook hij kent het Joegoslavische ge vangeniswezen al langer van binnen. Half maart 1965 werd hij al in hechte nis genomen omdat hij in het kader van zijn strijd tegen het partijmono polie in het literaire tijdschrift „Delo" een somber beeld had getekend van de toestanden in de Sovjet-Unie. De de-stalinering, zo had hij op een reis naar Moskou kunnen constateren, was heel wat minder grondig gebeurd dan men wel zou wensen. Hij stelde ook vast dat de communistische parti.i- dictatuur er voor verantwoordelijk was, dat de Sovjet-Unie zich had schul dig gemaakt aan genocide (volken- mcord) en het aanrichten van con centratiekampen vóór het nazi-regime van Hitier. Mihajlov's ouders hebben indertijd behoord tot de Wit-Russische vluchte lingen voor het geweld van de Russi sche revolutie. Hij zelf werd in 1934 in Joegoslavië geboren. Twee factoren zijn van groot gewicht voor zijn op treden in de politiek. Ten eerste hebben zijn ouders hem zodanig het Russisch leren spreken, dat hij in Moskou wezenlijk van ge dachten kon wisselen met collega's, ge leerden en literatoren. Ten tweede staat hij buiten de tegenstellingen tussen de diverse „nationaliteiten" in Joego slavië. Misschien is het mede daaraan toe te schrijven, dat hij minder zwaar dan Tito aan die latente conflicten tilt. Hij is docent voor slavistiek aan de letter kundige faculteit van de universiteit van Zadar in Dalmatië, een dependence van die in Zagreb. Wegens zijn be schuldigingen aan het adres van de Sovjet-Unie werd hij in april 1965 niet alleen veroordeeld tot tien maanden gevangenis, maar ook tot ontslag uit die docentenfunctie. Maar in hoger beroep werd die ge vangenisstraf veranderd in een voor waardelijke van vijf maanden. En het ontslag werd onrechtvaardig verklaard. Kennelijk heerste toen nog de opvat ting dat men hem niet tot martelaar moest maken. Intussen heeft men hem in de loop van de processen gebrand merkt als een rechts geïnfiltreerde agent van de witte garde. En in scherp contrast daarmee als een agent van Moskou, die al verwarring stichtend de roekeloosheid van de Joegoslavische liberaliseringen zou moeten aantonen. Mihajlov, die voor zijn ideeën even zeer opsluiting in communistische ge vangenissen over heeft als Tito in de twintiger jaren in bourgeois-strafin- richtingen, toen die tot vijf jaar werd veroordeeld wegens ongeoorloofde po litieke activiteit, blijft intussen hame ren op het aandeel van de vrijheid. „Mijn boeken", zo zei hij vorige week in de rechtszaal, onder meer zinspelend op zijn „Gesprekken met moderne Rus sische schrijvers", „zijn in veertien talen uitgegeven, maar ik heb nog nooit de kans gehad, ze in Joegoslavië het licht te doen zien". En verder uitte hij deze critiek op het hem in de gevangenis opgelegde verbod, buitenlandse kranten te lezen: „U hoeft niet bang te zijn dat mijn denkbeelden door het lezen van bui tenlandse kranten worden beïnvloed. Van mijn jeugd af lees ik ook de com munistische pers en toch ben ik geen communist". iuinnfwnnnn"'',"",BM*,,iMM<lllliW>lw>* Afgrond. Op ongever dertig kilometer van Turijn is dinsdag een bus van een bergweg geraakt en veertig meter om laag gestort. Het voertuig bleef liggen op de rand van een veel diepere af grond, waardoor het aantal slachtoffers beperkt bleef tot een dode en verschei dene gewonden. Hittegolf. Een groot gedeelte van Mexico wordt geplaagd door een hittegolf met, in het noordelijke deel van het land, temperaturen tot 42 graden Celcius. In de armenwijken van de noordelijke steden worden steeds nieuwe gevallen van vochttekorten bij kinderen gecon stateerd. Het gezondheidscentrum in Monterrey meldt, dat tweehonderd kin deren in de ziekenhuizen van de stad zijn opgenomen. Monument. Koning Boudewijn en komn- ging Fabiola van België zullen zeven mei een monument onthullen ter nage dachtenis aan de 209 katholieke en pro testantse missionarissen die sinds 1960 in Kongo om het leven zijn gekomen. Gevechten. Dinsdag is het in Napels tot gevechten gekomen tussen communis ten, politie en rechtse demonstranten na afloop van een betoging gericht te gen de militaire coup in Athene. Schatje. Een vrouw die in scheiding ligt heeft van de rechter in Chicago toe stemming gekregen tijdens het week einde haar vroegere hond te bezoeken in de woning van haar echtgenoot. Ze had hierom gevraagd, omdat ze niets anders had om voor te leven. De hond is de vier jaar oude dalmatiner teef Schatzie. Arrestatie. De politie heeft een zestien jarig meisje beschuldigd van de moord op een zestienjarige jongen, wiens lijk gevonden is in een modderpoel even buiten de Engelse universiteitsstad Cambridge. De jongen was gewurgd. Hangbrug. Maandag is een hangbrug bij Sindhoe Palansjok, negentig kilometer van de Indische hoofdstad New Delhi, ingestort. Dit ongeluk heeft aan negen tig mensen het leven gekost. Priesters. In Spanje zijn dinsdag twee priesters veroordeeld voor verzet tegen de overheid. In Bilbao kreeg de pas toor van Amorebieta, pater Berrioate Gordura, een half jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 peseta. In het andere geval legde de gouverneur van San Sebastian aan de pastoor van Mondragon in Baskenland, pater Ibar ra, een boete van 25.000 peseta op, om dat deze bij herhaling bloemen die ter nagedachtenis van de in de burgeroor log omgekomen aanhangers van gene raal Franco waren neergelegd, had verwijderd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3