Eerste paal voor nieuw centrum Oud-Katholieke Kerk in IJmond ONZE SPIEGELS LATEN U ZIEN WAT STAAT: LANG OF KORT Diolen bender Trombonist Schaap uit Driehuis wordt zanger Hechte fundering voor kerk en geloof 5 mei in Wijk aan Zee ,De macht van het kleine" IETS VAN U BIJ? HU LP-POSTKANTOOR BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN PRIJS VOOR RINY BUS LEVENSGEVAARLIJK! NIEUWE TELEFOONNUMMERS WOENSDAG 26 APRIL 1967 IJMUIDEN - ZEEWIJK J. ZIJLSTRA Canopusplein 7 Ruime sortering cosmetica WASAUTOMATEN a. Regenjas, kort en goed. Glanzende katoen met soepele diolen, Voor de man die vindt dat het zo moet zijn en niet anders. b. Regenjas op regenlengte! Geeft beschutting tegen alles. Dit model met verdekte sluiting is de proef op de som. HEREN EN JONGENSKLEDING N.V. In het kader van de nationale herdenking van de bevrijding wordt woensdag 3 en vrijdag 5 mei in de dorpskerk van Wijk aan Zee de traditie voortgezet, welke de laatste jaren is begonnen met op voering van respectievelijk Fry's „Droom der gevangenen", Sylva- nus' „Korczak en de kinderen" en Goes' „Het brandoffer". Het laatst genoemde stuk zal waarschijnlijk gedurende de zomermaanden nog maals worden gespeeld. Ditmaal wordt een Brechtpro- gramma opgevoerd, bestaande uit twee fragmenten uit zijn toneel spel „Angst en ellende in het Derde Rijk" en vier songs uit „Soldaat Schweyk in de Tweede Wereld oorlog". De regie is van de heer L. W. Boeree, mat als spelers Diny Verhagen, Maps Woldhuis, Jacques Davidson, Jan Dobber, Toon Nierop en Rinus Smit. Velserend" heropend Voorheen Trombonist tmmk wwam V. ADVERTENTIE Pockets Tijdschriften o.a. Yardley - Sans Soucis dépositair: Margarete Astor en Poly color. Gezondheidssandalen. BEVALLEN: H. H. BlankwaterHoll mann, z., Perseusstraat 19, Haarlem; C. Korvervan der Does, z., Torenstraat 28, Velsen-Z.; C. ImmersKoelemeijer, z., Van Dalenlaan 171, Santpoort; A. PlugHoek, z.. Kompasstraat 54; IJmuiden; M. A. C. Woutersvan der Jagt, d., Meervlietstraat 48. Velsen-Z.; N. de FeberHofmann, d. Sparrenstraat 13, IJmuiden; C. Schagen— Oud, d„ Bik en Arnoldkade 43, IJmuiden J T. GoudaBarnhoom, d., Trawlerkade 18, IJmuiden; T. K. V. MullerTjang A Fa, z., Franz Schubertlaan 66, Heemstede; B. E. Reitsmaden Broeder, d„ Stations weg 44, Velsen-Z.; G. DienderAarts, z. Eridanusstraat 43, IJmuiden; M. G. van HeijningenHasenbrink, z„ Oranjeplein 4 Haarlem; Y. M. TimsStigter, d., Tromp straat 168A, IJmuiden; J. D. BaesKemp, z.. De Ruijterstraat 46, IJmuiden; J. M ReerinkKruidhof, d., J. M. van Nassau- laan 26, Santpoort; C. WijsVonhoff, z. Kanaalstraat 176 rd., IJmuiden; J. M. C. StamKuyer, d., Schulpweg 476, Velsen N.; N. E. GravemakerGroen, z., Caroli- nastraat 10, IJmuiden. OVERLEDEN: J. van Ham, 82 j., echt genoot van N. Troost, Eikenstraat 11, IJ muiden; A. Schoorl, 72 j., echtgenoot van C. J. Roels, Meidoornstraat 8, IJmuiden; S. J. de Graaf, 59 j„ echtgenoot van M. H. Rijke, Planetenweg 251, IJmuiden; C. J. de Heer, 57 j., echtgenoot van A. H. Irik, Piet Heinstraat 48, IJmuiden; R. van der Wal, 93 j., weduwnaar van A. Oostra, Rijnstraat 4. IJmuiden; C. M. Hoes, 22 mnd., Lange Nieuwstraat 501, IJmuiden. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER MARKTPLEIN daqelijks demonstratie mm IJMUIDEN - TEL. 4262 Geen spreekuur. I, de week van 30 april tot en met 6 mei heeft geen der leden van het college van burgemeester •n wethouders van de gemeente Velsen spreekuur. Dinsdagmiddag is de bouw van het nieuwe oud-katholieke centrum in IJmuiden officieel begonnen. Pas toor J. C. M. Keman heide in veilig heidsuitrusting de eerste paal. Pastoor J. C. M. Keman van de oud katholieke H. Adelbertusparochie heeft dinsdagmiddag om 2 uur officieel de eer ste paal geslagen voor het nieuwe kerke lijk centrum van de oud-katholieken' in de IJmond, dat zal verrijzen aan d e Wil genstraat in IJmuiden. Het wordt een grote kapel met enige kerkelijke ruim ten, die in directe verbinding staan met de pastorie. Het kerkelijke centrum krijgt een eenvoudig torentje van ruim zestien meter hoogte. De kerk wordt tien meter hoog. Op de bouwplaats haalde pastoor Ke man in een knalgele heiersjas en met een witte helm op de woorden uit het Mattheüs-evangelie aan, die verhalen van een verstandige man die zijn huis op een rots bouwt en van een dwaas die zijn huis op zand bouwt. „Graag zou ik de man willen zijn die op een rots bouwt, maar wij zijn genood zaakt hier op zand te bouwen. In de vak taal heet dat echter bouwen „op staal" Vanwege veènlagen in het zand moeten wij hier toch heien, hetgeen tot c ompli caties heeft geleid, omdat niet alle huizen in de omgeving even goed gefundeerd zijn gebouwd", aldus pastoor Keman, die hiermee even duidde op klachten van omwonenden. Na het heien van enige proefpalen in de ochtenduren achtte men het verant woord nu officieel de eerste paal te slaan, in aanwezigheid van enkele genodigden. Pastoor Keman sprak de wens uit, dat de nieuwe kapel zal worden gebruikt door christenen van verschillende richtingen dus niet alleen door oud-katholieken van wie het geloof even hecht gefun deerd zal zijn als het kerkgebouw op de betonnen palen. Na deze korte toespraak trok pastoor Keman de heiershandschoenen aan om de eerste paal te helpen heien. Het feit, dat men hem twee linker handschoenen bleek te hebben gegeven, leidde niet tot uitstel van de officiële aanvang van de bouw. die al lange tijd tegemoet werd gezien De stijging van de bouwkosten maakte het noodzakelijk, het uit 1964 daterende oorspronkelijke bouwplan te versoberen tot het thans in uitvoering zijnde ont werp, waarvan wij de tekening en de toelichting enkele maanden geleden reeds publiceerden. ADVERTENTIE Gaarne komen wij met een zichtzending BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK by u aan huU' (Natuurlijk óók tussen de middag geopend) Kennemer Kruimels Onlangs heeft de heer J. Schaap uit de Schaepmanlaan in Driehuis een ïnigszins merkwaardig debuut als zanger gemaakt in het Haarlemse kunstcentrum „De Ark". Een debuut, waar deze bas-bariton behoorlijk geld op heeft toegelegd. Maar dat vindt de heer Schaap niet zo erg, om dat hij nu in ieder geval zijn eerste optreden achter de rug heeft. Boven dien waren de muziekcritici unaniem van oordeel dat het optreden niet slecht is geweest, zelfs integendeel. Maar wat voor de debutant het be langrijkste was is het feit, dat hij met dit optreden de vicieuze cirkel heeft doorbroken: een vicieuze cirkel waar de heer Schaap al vele jaren in ronddoolde, zonder dat het hem mocht gelukken deze te doorbreken. „Niemand kent je, dus word je nim mer gevraagd en krijg je ook nooit be kendheid", vertelt de heer Schaap. „Overal waar je voor een auditie aan klopt word je beleefd ontvangen, doch met een kluitje in het riet gestuurd. Je begint je dan ook zo langzamerhand als het zwarte Schaap te voelen. Wel iswaar word je soms uitgenodigd voor een optreden in besloten kring, maar als je dan voorzichtig naar een onkos tenvergoeding informeert kijken de or ganisatoren je aan met een blik van „Hoe heb ik het nou?". Ze denken Riny Bus uit IJmuiden, leerlinge van de Vissering-h.b.s., is één van de winnaressen van een door het „Evoluon" in Eindhoven tijdens de paasvakantie uitgeschreven prijs vraag voor scholieren. Zoals be kend wordt in dit „Evoluon" op boeiende wijze de vooruitgang van wetenschap en techniek gedemon - streerd, alsmede de rol die een gro te elektronische onderneming in de samenleving vervult. Ruim elf honderd scholieren uit geheel Ne derland hebben uitermate geïnte resseerd door het gebouw gedwaald, teneinde op de gestelde vragen de juiste antwoorden te kunnen vinden. Voor Riny Bus vormde een mecha nische bouwdoos de beloning voor haar intensief speurwerk. waarschijnlijk dat je louter en alleen voor je genoegen zingt. Maar," ver volgt de heer Schaap, „als je dan la ter hoort dat een beatband van diezelf de lui wel een vergoeding incasseert, met het oog op de dure apparatuur, dan word je toch wel eens verbitterd. Het lijkt wel alsof ik geen onkosten heb gemaakt, mijn dure zanglessen bij- Het bouwterrein van de aannemings maatschappij Panagro in de IJmuiden- se duinen, waar een nieuwe stadswijk ontstaat, is voor de kinderen een zeer aantrekkelijk speelterrein, waar door de aanwezigheid van enorme bouw- machines, kranen, zandauto's enzo voort veel te beleven valt. Waar ook maar iets gebeurt, de kinderen staan er met de neus boven op, ondanks vriendelijke verzoeken of driftige ver maningen van opzichters om uit de buurt te blijven. Zij sturen de kinderen niet alleen weg omdat zij er hinder van ondervin den, maar vooral omdat zij weten dat speciaal dit bouwterrein levensgevaar lijk is voor de kinderen. Men moet werken in duinzand en daardoor zakt er wel eens een auto of een ander bouwwerktuig weg. Minder goed dan op een vaste ondergrond kan men de werktuigen beheersen. Dat maakt het voor de kinderen werkelijk levensge vaarlijk om zich in de nabijheid van de werktuigen en de auto's te bevin den. De aannemingsmaatschappij Pana gro doet een dringend beroep op de ouders, er aan mee te werken dat de kinderen uit de buurt blijven. Met ingang van vrijdag 28 april zullen in IJmuiden de telefoonnum mers worden gewijzigd, zodat het aanbeveling verdient voor eventuele noodgevallen op de buitenzijde van de telefoongids de volgende num mers te noteren: Brand 02550-16400. Ongevallen 02550-15400 Politie 02550-19019. Zaterdag 29 april, des morgens om tien uur zuilen de hekken van het na tuurbad „Velserend", tegenover de Ru- ine van Brederode in Santpoort weer voor het publiek worden geopend, bij welke gelegenheid de bezoekers de ge hele dag vrij toegang wordt verleend. Bovendien ontvangt iedereen een ijs- traktatie, terwijl als speciale attractie de clown Tuffi is geëngageerd, die ge regeld zal optreden als humoristisch tekenaar. Voorts vermeldt dit feestelij ke openingsprogramma voor des mid dags om drie uur een grote taptoe met trompetters, uit te voeren door het fanfarekorps „Wilhelmina" uit Sant poort. voorbeeld. Nu moet u alleen niet den ken dat ik uitsluitend voor geld zing, waardoor het aspect van de liefhebbe rij op de achtergrond zou geraken. Maar er zijn meer mensen die hun werk met vreugde verrichten en er toch voor moeten worden betaald". De heer Schaap zingt al sinds 1958, waarvan hij gedurende vijf jaar zang lessen ontving van de zangpedagoge en hoofdlerares aan het conservatorium, Coby Riermersma uit Heemstede. Ove rigens is de heer Schaap in de muziek wereld lang geen onbekende, want hij is al bijna twintig jaar als trombonist verbonden aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Schertsend beweert hij dan ook wel eens van zichzelf de „beste zanger onder de trombonisten en de beste trombonist onder de zan gers" te zijn. Overigens is de kwestie om als trom bonist definitief als vokalist te gaan optreden, voor de heer Schaap stellig een moeilijke beslissing geweest. Ook al met het oog op de sociale zekerhe den, want hij heeft een gezin met twee kinderen. Daarnaast speelde bij dit besluit ook de leeftijd 45 jaar een belangrijke rol. De voormalige trombonist zong bij zijn debuut een interpretatie van Frans Schuberts liederencyclus „Die schone Müllerin", naar de gedichten van Wil helm Müller, voor welk optreden hij aan de vleugel werd begeleid door He len Scott, een Engelse alt-violiste van het Noordhollands Philharmonisch Or kest. „Ik ben tot deze interpretatie geko men door verschillende uitvoeringen te beluisteren en deze dan maar na te apen", bekent de heer Schaap open hartig. „Trouwens het hele leven hangt immers van naapen aan elkaar", meent hij. „Dit begint al op de lagere school: de juffrouw zegt „aap" en de kinderen zeggen het haar na. Zelf ben ik na de lagere school twee jaar op de ambachtsschool geweest en heb daarna nog enige jaren als krullenjongen ge werkt. Daar schaam ik me helemaal niet voor, want ik heb inmiddels door hard studeren in zekere zin mijn „Schaapjes op het droge" gekregen. De eerste schreden op het nieuwe pad zijn nu gezet,' dut! wacht ik verder nog maar even af, want voorlopig zal de trombone nog wel het hoofdmiddel van bestaan moeten blijven. U kunt het waarschijnlijk het best vergelijken met een onderwijzer, die probeert tijdens de avonduren zijn akte Frans te behalen", besluit de heer Schaap zijn verhaal. Zoals ongetwijfeld bij velen bekend is „De macht van het kleine" de naam van een organisatie, welke zich be ijvert het werk te steunen van de „Vereniging tot Verpleging van Lij ders aan Vallende Ziekten" (epilepsie) in Heemstede, waar onder meer het centrum „Meer en Bosch" is gevestigd. Wellicht is ook bekend dat aan de rand van deze gemeente een geheel nieuw complex verrijst, „De Cruquiushoe- ve'T waar niet minder dan vijfhon derdveertig patiënten kunnen worden ondergebracht. Men zal begrijpen dat er veel geld nodig is om deze plannen te realise ren, zo worden bijvoorbeeld de bouw kosten geraamd op 25-30 miljoen gul den. Toch is de bouw hoogst noodza kelijk geworden, want er staat nog steeds een groot aantal patiënten op de wachtlijst, omdat voor hen nog geen verpleegruimte beschikbaar is. Nu wordt in de week van maandag 8 tot en met zaterdag 13 mei in de ge meente Velsen ten bate van deze ver eniging een huis aan huiscollecte ge houden, waarvoor de organisatoren nog gaarne over enige collectanten en collectrices zouden beschikken. Hun die voor dit mooie doel hun medewerking willen verlenen, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij mevrouw Hoekstra, Bellatrixstraat 55, telefoon 2676, of de heer P. van Rijn, Scheldestraat 154, telefoon 8771. Ook voor deze actie geldt immers: „Vele handen maken licht werk". Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange- gegeven: portefeuille, weekendtas met een paar schoenen en handschoenen, foedraal voor hengel, houten schep, doosje met aansteker, zakagenda, bor stel in etui, portemonnee met sleutels, hond, portemonnee met inhoud, autoped, want, Lipssleutel, parkiet, aansteker, zadeltasje met diverse messen, regen broek, sleutel, nylonjack, aktentas met brood en schoenen, gympakje, glacé dameshandschoen, verzekeringsplaat je bromfiets (PHG. 672), drie sleutels aan hangertje, zwembroek en hand doek, halsketting met hangertje, bril, zakdoek in doosje, snoeischaar, verze keringsplaatje bromfiets (DWR 565), ring, basketbal .schoen, jopper, Opel- wieldop, paar laarzen. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. nTR^nnnrwnwwnmwnjmnnnnfinn

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4