IJmuider Courant ABVA in Velsen kiest als voorzitter J. Bronkhorst Verenigingsnieuws uit de IJmond Vakblad voor schoenmakers is dringend noodzakelijk" Irissen bloeien reeds op bloemenshow in Voorhout CHEQUE 3 weken IJmuider Courant ZWANENBURG OLIEHANDEL Uittreden personeel Radio-I J muiden was teleurstelling Ophalen van huis vuil in Velsen Paul Huf exposeert in Galerie Boumans Autobotsing op Zeeweg J. Tiems in Delft geslaagd Jacobs gaat ook bij DWS weg Majoor Smith spreekt in IJmuiden Voorlichting over groenten en fruit AUTOSCHADE? Naam: VAN DOESBURG WOENSDAG 26 /.PRIL 1967 Velsen-IJ muiden Beverwijk Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE Hoe vlogen de duiven Voorzitter van R.-K. Schoenmakerspatroonsbond: ,Goed vakmanschap OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY STOFZUIGERS DE VILDER veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK 90 cent i i Adres: Gemeente: -- Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. wwwwwwwti Binnen enkele dagen klaar I AUTOSPUITERIJ Wijkermeerweg 50 - Beverwijk Telefoon 0 2510 - 24442 ADVERTENTIE Onder grote belangstelling van haar le den heeft gisteravond de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), afdeling Vel- sen-IJmuiden, in één van de bovenzalen van het Cultureel Centrum in IJmuiden haar jaarvergadering gehouden. Doordat de heer Th. Mooy per I april is overge plaatst naar Hilversum, werd zijn functie van voorzitter overgenomen door de waar nemend voorzitter, de heer J. Bronk horst. Later op de avond, tijdens de ver kiezing van het afdelingsbestuur, werd de heer Bronkhorst met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. De ABVA mag op een succesvol jaar terugzien. Een voorstel van de afdeling Ve.lsen-IJmuiden werd tijdens de op 8, 9 en 10 juni gehouden congresdagen aan genomen, nadat het hoofdbestuur het voorstel aanvankelijk naast zich neer had gelegd. Het voorstel van de afdeling hieid een verzoek aan het hoofdbestuur in, om er voor te ijveren dat in het vervolg de beschrijvingsbrief voor het vierjaarlijks congres voordat deze op het congres zal worden behandeld door het hoofd bestuur van een pre-advies zal worden voorzien. Bij het hoofdbestuur bleek geen enkele behoefte aanwezig te zijn, om 'ot een dergelijk pre-advies te komen. In het congres bleek deze behoefte echter wel aanwezig, zodat men tot een stemming moest overgaan. Het voorstel werd met een meerderheid van duizend stemmen aangenomen. Ook het na de zomervakantie ingestelde WOENSDAG 26 APRIL Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelavond voor De Gieteling; HTC voert op „Smaad- ichrift". Ned. Bond Gepensioneerden, 14.30 u.: Jaarvergadering in het oude raadhuis in Velsen-Zuid. De Weyman, 20 u.: Voorlichtingsavond KWF over kanker en kankerbestrijding. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad Brinostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 u. polotraining of wedstrijden DONDERDAG 27 APRIL Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden: Ten toonstelling van werk van de Huishoude lijke en Gezinsvoor lichting in Velsen; de tentoonstelling wordt gehouden in de kantine en is open van 14.30 tot 17 uur en van 19 tot 21.30 uur. Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, IJmui- den-Oost, 19.30-20.30 u.: Spreekuur Inter kerkelijke Stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 u.; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. DONDERDAG 27 APRIL Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 13.30 u.: Naai- en kniples door St. Re creatie Bejaarden. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 u.: Hoedjesmaken, door de St. v. huish.- en gezinsvoorlichting. Kennemer Theater, 20 u.: Toneelvoor- steling door Rederijkerskamer „Kenne- merland". Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: Lezing door dr. R. R. Kusuma Subrata, vrouwenarts, voor Ned. Ver. v. huis vrouwen. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: Algemene jaarvergadering B.S.C.R Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen gesloten spreekuur voor ambtenaren blijkt een suc ces te zijn. Elke dinsdagavond kunnen de bij de ABVA aangesloten leden op dit spreekuur verschijnen en hun problemen voorleggen of hun belastingbiljetten laten invullen. Dit spreekuur (van 19.30 tot 20.30) wordt gehouden in het N.V.V.-huis aan de Kon. Wilhelminakade in IJmuiden. Jongstleden zaterdag heeft de ABVA een zevental van haar leden gehuldigd, te weten de heren J. van Riemsdijk, J.Ver steeg, W. Wijnnobel, Chr. Weller, C.Wil- lemse, G. Berghuis en J. Noortman. Eerstgenoemde drie waren 25 jaar lid van de vakbeweging, terwijl het laatste vier tal 40 jaar lid was. Een teleurstelling tijdens het afgelopen jaar was wel het uit de vakbeweging tre den van 36 personeelsleden van Radio- IJmuiden, een onderafdeling van de P.T.T. Deze leden zagen geen heil in een verder lidmaatschap en meenden om de ze reden uit de vereniging te moeten tre den. De ABVA-afdeling Velsen-IJmuiden sprak haar spijt uit over het feit, dat de ziektekostenregeling tot op heden nog met is gerealiseerd. Aanvankelijk had men gedacht, dat deze regeling in 1966 haar beslag zou krijgen. Een belangrijke ver traging is echter opgetreden door het af treden van de regering Cals in het na jaar van 1966. Ook konden de ambtena- renorganisaties niet akkoord gaan met de door de regering gestelde voorwaarden Door het congres, dat in juli is gehou den, is aan de regering een telegram ge zonden, dat een verzoek inhoudt aan de regering om zo spoedig mogelijk tot de in werkingtreding van de ziektekostenrege ling te komen. Ook de uitkeringsregeling wegens het ontbreken van een winstdeling is nog steeds een verlangen van de ABVA. Wel ging voor vele ambtenaren een belangrij ke wens in vervulling, namelijk het be sluit van de onregelmatigheidstoeslag. Twee jaar geleden besloot men in de af deling Velsen-IJmuiden om het afdelings bestuur van 9 leden te brengen op 11 le den. Op grond van opgedane ervaringen besloot men gisteravond dit bestuur weer in te laten krimpen tot negen leden. Behalve de heer Bronkhorst, die tot voorzitter werd gekozen, werd een viertal bestuursleden, dat reglementair moest af treden, met algemen stemmen herkozen voor een volgende bestuursperiode. Dit zijn de heren J. Nijmeijers (secretaris), A. Reidinga, A. Nieuwenhuizen en P.v.d. Meer, allen bestuursleden. Na het benoemen van een nieuwe kas controle-commissie en de rondvraag werd de jaarvergadering gesloten. Op maandag 1 mei, als Koninginnedag I wordt gevierd, en op donderdag 4 mei, Hemelvaartsdag, zal in de gemeente Vel sen geen huisvuil worden opgehaald. Dit betekent, dat in de wijken, waar de j Reinigingsdienst op maandag en donder dag pleegt te komen, men volgende week slechts eenmaal de vuilnisbak zal kunnen buitenzetten. Daar waar op maandagmorgen huisvuil wordt opgehaald, zal dat nu uitsluitend gebeuren bij de tweede ophaalbeurt, op woensdagmiddag. In de wijken, waar de vuilnisman nor maal op maanddagmiddag en donderdag morgen komt, zal nu alleen dinsdag in de namiddag huisvuil worden opgehaald. ADVERTENTIE de ideale brandstof voor uw verwarming: Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 5404 - 8400 BONTE DUIF. Van de postduivenhouders- vereniging „Bonte Duif" te IJmuiden namen 260 duiven deel aan een wedvlucht van St. Kathelyna Waver af over een afstand van 155 km. De lossing van de duiven geschiedde om 1150 uur. Een duif van N. Swart bereikte als eerste het hok om 15.20 uur; de laatste prijs- duif om 16.18 uur. De uitslag was als volgt N. Swart 1, 2. 7, 8; K Jellema 3, 25, 40, 44; Niemeyer 4. Ulehake 5, 30; Wielart 6; Duin 9, 15, 16, 20. 26; Van Vliet 10 31 46 49; A Wassenaar 11, 36, 43; Griek- spoor 12. 17, 41; Wilms Floet 13. 52; J. Dekker 14; P. Verscheuren 18, 24, 34, 38, 45; J. Swart 19; Muyderman 21, J. Kaldenbach 22 32, 33, 50; W Opbergen 23, 35, 39; J. van Kooten 27, 42; G Heis 28, 29, 47, 48; Thiele 37; Dijkhuis 51 „Een goed vakblad is hetgeen waaraan de schoenmakersbranche in Nederland op de kortste termijn de grootste behoefte heeft." Dit deelde de voorzitter van de r.k. Schoenmakerspatroonsbond St. Crispinus, de heer P. J. de Jong uit Haarlem, maan dagmiddag mee in zijn openingstoespraak van het congres dat de bond thans in Brinkmann in Haarlem houdt. Zoals wij gisteren berichtten is de viering van het gouden jubileum van de bond, dat met liet Congres samenvalt, begonnen met een ontvangst in het Haarlemse Stadhuis en een expositie van oude schoenmodellen. „In samenwerking met het bedrijfschap zou een intensieve voorlichting georgani seerd moeten worden", aldus de heer De Jong. Voor het bereiken van zakelijke voordelen voor de leden van de organisa tie achtte hij dit van groot belang. Van de ongeveer 6000 schoenmakersbedrijven in Nederland zijn er ruim 1200 bij de r.k.- organisatie aangesloten. Met betrekking tot het ontwikkelings- en saneringsfonds wees de voorzitter er op dat het aantal oudere ondernemers in de branche bijzonder groot is. Ruim 46 per cent van de ondernemers is ouder dan 55 jaar. Thans hebben zich reeds 720 onder nemers uit de branche aangemeld voor ontwikkelings- of saneringshulp. Indien de helft van alle oudere onder nemers tot opheffing van hun bedrijf zou besluiten dan zouden er volgens de prog nose van de voorzitter over vijf jaar nog 3000 schoenmakersbedrijven in Nederland zijn overgebleven. De heer De Jong was van mening dat er voor deze bedrijven voldoende werk zou zijn. „Het grote wapen van de schoenma kerij zal zeker tegen die tijd goed vak- I manschap moeten zijn. De klanten moe ten goede schoenen blijven kopen die het herstellen waard zijn en die herstellingen moeten voortreffelijk gebeuren". De heer De Jong zag er voor de bran che een groot economisch gevaar in, in dien men meer en meer zou overgaan tot het aanschaffen van zogenoemde „weg- gooischoenen". Over de verzekeringen zei hij: „Indien een groter orgaan dan de eigen ziekte- en ongevallenverzekering voordeliger zou kunnen werken, dan zou moeten worden overgegaan tot het afsluiten van een col lectief abonnement bij een dergelijk or gaan". Met betrekking tot het vraagstuk van een eenheidsorganisatie van de schoen makersbonden zei de heer De Jong niet te verwachten dat de confessionele organisa ties zich in 1967 zullen opheffen. „Het bestaansrecht van een confessione le organisatie wortelt in de overtuiging van nog zeer velen dat de eigen koers ge ïnspireerd moet worden door een christe lijke opvatting van mens en maatschap pij", zo zei de voorzitter. Na de opening van het congres door de voorzitter voerden nog acht afdelingsafge vaardigden en afgevaardigden van de werknemersvereniging en het Bedrijf schap van de Schoenmakerij het woord. Aan de opening van het congres ging een zeer drukke receptie vooraf waarbij vele afgevaardigden en leden van de bond het bestuur feliciteerden, met het gouden jubileum van de bond. Tijdens het jaar congres dat vandaag wordt gehouden wor den de problemen en plannen verder be sproken. Tot en met 7 juni zal in Galerie Bou mans aan de Breestraat 122 in Beverwijk een fototentoonstelling te zien zijn van Paul Huf onder het motto „Twintig jaar zwart-wit en kleur". Deze expositie zal donderdag 27 april worden geopend door I Jurriaan Schroger. Onze fotoredacteur tekent hierbij het volgende aan. Vorig jaar heeft Paul Huf, onze bekendste reclame fotograaf, voor het eerst een eenmans-expositie van zijn werk ingericht, die medio november in het Amsterdamse museum Fodor van sta pel ging. De tentoonstelling omvat een I keuze uit Hufs bekendste werk (o.a. uit de lange serie „Vakmanschap is meester schap" die hij voor de Grolsche Bierbrou werij maakte als tribuut aan het edel ambacht), maar ook proeven van „vrije" fotografie, waarin Huf zijn meestal nogal „gebonden" fantasie ongeremd kon uit leven. In onze recentie, op 15 november 1966, van de tentoonstelling in Fodor, hebben wij het hier getoonde werk uit voerig besproken en Huf gekarakteri seerd als een der zeer weinige fotografen van internationale reputatie die van alle markten thuis zijn. Paul Hufs veelzijdig heid, zo schreven we bij die gelegenheid, omvat moeiteloos de gehele scala der moderne creatieve fotografie, maar op zijn best is hij, naar onze smaak, in zijn reclamefoto's rondom het thema-vrouw Beroepsmodellen of „aangewaaide" mooie en grappige meisjes, hij speelt met hen als de tovenaar Coppelius met zijn ledepop pen." Een bezoek aan deze expositie, die nu in Galerie Boumans in Beverwijk is neergestreken, kan elke fotovriend warm aanbevolen worden. Men kan tot en met 7 juni in Galerie Boumans terecht. Op het kruispunt Zeeweg-Tussenbeek- straat in IJmuiden zijn dinsdagavond om acht uur drie auto's op elkaar gebotst. Een 31-jarige chauffeur uit Velsen ver leende geen voorrang aan een 22-jarige vertegenwoordiger, eveneens uit Velsen. Een 21-jarige administratrice uit Velsen probeerde nog de op elkaar gebotste auto's te ontwijken, maar dat lukte niet meer De drie auto's werden zwaar beschadigd maar voor de inzittenden liep het onge luk vrij goed af. Alleen een in de auto van de vertegenwoordiger meerijdend echt paar kreeg lichte verwondingen. Een wijkzuster van het Wit Gele Kruis ver leende dit echtpaar eerste hulp, waarna het zijn weg kon vervolgen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen werktuigkundig ingenieur de heer J. Tiems, oud Velsen- noorder die dinsdag zijn bul kreeg uitge reikt. Met zijn vierentwintig jaren behoort deze oud-plaatsgenoot tot de jongste groep van ingenieurs. Ook de tweede trainer van DWS, Ja cobs, gaat de Amsterdamse eredivisieclub verlaten. Hij, in tegenstelling tot Jaap van der Leek, op eigen verzoek. Jacobs, uit Zandvoort afkomstig, heeft enige we ken geleden de A-licentie van de KNVB behaald en wil thans proberen als hoofd trainer bij een betaald voetbalclub in dienst te komen. In de kassen van het proefbedrijf m Voorhout is een weelde van irissen, gerbera's, fresia's en chrysanten te bewonderen. De senior-majoor Allister Smith B. A. van het Leger des Heils zal op 2 mei spreken op een interkerkelijke bijeen komst in het Cultureel Centrum in IJmui den. Majoor Smith, wiens vader zendeling was onder de Zoeloes, is in Zuid-Afrika geboren. Daar heeft hij ook een aantal jaren een regeringsfunctie vervuld. Na zijn dienstneming bij het Leger des Heils bezocht hij vele landen om er opwekkings samenkomsten te houden. Hij bracht daar in de boodschap dat een herleving van de christelijke kerk pas tot stand kan komen na een gebedsopwekking. De stichting huishoudelijke- en gezins voorlichting voor Beverwijk en omstreken heeft voor gistermiddag de bejaarden voor 's avonds elke geïnteresseerde uit genodigd de voorlichtingsbijeenkomst over groenten en fruit bij te wonen in het Ken- nemer Theater. Gedurende beide bijeenkomsten werden de aanwezigen, die uiteraard voor het merendeel uit dames bestonden, welkom geheten door mejuffrouw W. Lyclama a Nijeholt, leidster van de Beverwijkse stichting, die de voorlichters van het pro- duktschap voor groenten en fruit inleid de. Aan de hand van dia's werden de aan wezigen daarop ingelicht over de voedings- waarden en de toepassingen bij de maal tijden, van de verscheidene groenten- en fruitsoorten. Dit werd op vaak zeer aan lokkelijke en smakelijkewijze verricht, zo dat het niet moeilijk was een goed ge hoor te vinden bij de geïnteresseerde da mes. Tijdens de pauze werden proeven genomen met groentensalades en dergelij ke, zijn zakjes fruit verloot en genoot men van de koffie-met-iets-erbij. De bijeenkomsten werden besloten met de suggestieve films „weet, waarom u eet" en „mijn liefde is groen". Een groot aantal wetenswaardigheden rijker keerden de dames aan het eiqde van beide voor lichtingsbijeenkomsten huiswaarts. ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Veiserduinweg 173 - Telefoon 4402 Op het proefbedrijf van W. Moolenaar en Zonen in Voorhout wordt steeds meer met de natuurlijke gang van zaken in de bloembollen gespot. Er bloeien irissen, die precies na acht weken in bloei zijn ge komen, zoals dat door een reeks van temperatuurbehandelingen bevolen is. Elke vakman constateert met verbazing, dat inderdaad achttien soorten tegelijk in bloei te trekken zijn, zodat er straks ook gemengde boeketten op de markt kunnen worden gebracht. Een ander nieuwtje be staat uit een rij hyacinten, opgeplant 10 april, in bloei 26 april. De heer W. Segers van Gebr. Segers in Lisse vertelde er wel bij, dat de lila amethyst en de rose mar- coni er een week langer over doen. Men kan deze hyacinten nu op afroep gaan leveren, zodat de bloemen van januari tot moederdag precies op de gewenste dag verkocht kunnen worden. En daarmee is weer een stap gezet in de richting van het bereiken van het hoogste rendement in die dure kassen. Er is een prachtige bloemenshow in de pakhal opgesteld van irissen, gerbera's, fresia's en niet te vergeten de chrysan ten. Het zijn alle artikelen, die tegen woordig het gehele jaar door in bloei te krijgen zijn. W. Moolenaar en Zonen is de ontwerper van het verkoopsysteem, waarin hij de klanten adviseert hoe zij hun kassen het meest rendabel kunnen maken. Dit wordt in de kassen in Voor hout getoond. Het schema is zo, dat het gehele jaar door bloemen te verkopen zijn. Hoe meer „jaarrond-cultures" hoe beter men ook nog het risico kan sprei den. Daarin behoort dan ook de poging om de bloemen zo snel mogelijk te laten komen. In acht weken van bol tot bloem is voor irissen zeer kort. Men kan dus veel met kassen doen. Er lopen nu proe ven met zogenoemde rolkassen, waaruit men vier tot vijf oogsten haalt! Het is een groot bedrijf, maar het won derlijkste voor de bloembollenhandel is het feit, dat Moolenaar een ingenieus ver koopsysteem heeft opgezet door nauw samen te werken met zeer grote zaken in Europa. Iedereen werkt voor iedereen, is daar het motto. In feite heeft dus ie$er bedrijf de beschikking over een groot aantal verkooppunten. Men verkoopt voor de Riviera Plant Comp, met de Neder landse heren Stolze als de promotors in ons land, de stekken voor de chrysanten. Men hoopt dit jaar de veertig miljoen stuks te halen! Men neemt even gemakkelijk de anjerstekken van de heer Klemm uit Stuttgart mee in zijn assortiment als de irissen en fresia's van Moolenaar. Slechts op deze manier is het mogelijk geld te verdienen, aldus de heer Moole naar. Hij voert nog een verbeten strijd in de bloembollenorganisaties om einde lijk eens een systeem van betaling van bloembollen ingevoerd te krijgen, dat de bloembollenexporteurs eindelijk eens ver lost van het bankiertje spelen. Men geeft uit concurrentie-overwegingen veel te lange kredieten en durft dan eigenlijk nog niet eens te incasseren, als de afnemer nog niet heeft betaald. De meeste zaken moeten eerst zelf dure leningen sluiten. De Bloembollenstreek holt zichzelf lang zaam maar zeker uit op zo'n manier, vol gens de heer Moolenaar. Hij heeft nog niet zoveel medestanders als hij hoopte. Het grootste gedeelte van zijn handel ver loopt via de vertegenwoordigende firma's in het buitenland, die geheel volgens de normale handelsgeruiken binnen dertig dagen betalen. Op zo'n manier kun je tenminste met geld werken, aldus de heer Moolenaar. De show duurt tot 6 mei. De eerste chartervliegtuigen kwamen dinsdag aan. Er zullen vermoedelijk een tweeduizend buitenlandse bloemisten gebruik maken van de vierdaagse vakantietrip, die voor hen is uitgezet door de heer Moolenaar in samenwerking met een reisbureau. Nederlanders die graag goede bloemen in een strak modern arrangement van Jelle Atema willen zien, zijn even hartelijk welkom.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5