Uitbreiding van de oorlog in Vietnam leidt tot hevig debat Washington: Bombardement slechts incidentele actie Drie jaar geëist tegen vrouw die minnaar doodschoot Laatste eer voor Komarov Johnson-tribunaal gaat in Stockholm vergaderen «■■pi Vrouw stak haar man dood Turk doodde landgenoot Eis van vier jaar Contactcommissie voor politie verbindingen Metaalbedrijf in Apeldoorn dicht I mtÊÈÊm tegen soldaat Jongen dood gereden in kermisauto Meer schepen in aanbouw in de wereld Nieuwe ontslagen in Tilburg WOENSDAG 2 6 APRIL 1967 wyers Aanvallend T ragisch Eis één jaar Een jaar geëist .- - I De officier van justitie bij de rechtbank Marechaussee neergeschoten BI Wèg met die slappe kraag, die omgekrulde revers, die gekreukelde rug en mouwen en die slonzige, karakterloze schouders. Dat kan toch niet meer? Komaan, denk eens aan een nieuwe regenjas. Zó duur zijn ze niet. En dan zien we er de eerste twee jaar weer correct-elegant uit. En kies meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super-zorgeloze stof: Menko-Terlenka! Eigenaar tent veroordeeld Vragen van PSP-er over Vietnamdemonstratie Kerkelijk nieuws ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WASHINGTON. In Washington is een hevig debat ontketend door de Amerikaanse uitbreidingen van de luchtoorlog boven Noord-Vietnam. Aanhangers van een harde militaire koers in Vietnam, zoals oud-senator Barry Goldwater en oud-vice-presi- dent Richard Nixon, juichen het toe dat Amerikaanse bommenwerpers nu ook doelen in de steden Haiphong en Hanoi hebben gebombardeerd en dat op Noordvietnamese vliegvelden een bommenregen is neergedaald. Maar voorstanders van een verzoeningsge zinde politiek, zoals de senatoren Fulbright, Young, Robert Kennedy, McGovern en Mike Mansfield zfjn verontwaardigd en zeggen dat een compromisoplossing voor het conflict door president Johnsons hardhandige beleid steeds moeilijker bereikbaar wordt. De regering in Washington, wier on betwiste leider in West-Duitsland Ade nauers overlijden betreurde juist toen in Vietnam de escalatie werd bedreven, doet het inmiddels voorkomen of het bombar deren van doelen in Haipong en Hanoi en van de vliegvelden geen dramatische uitbreiding van de luchtoorlog betekent In genoemde steden worden alleen mili taire doelen aangevallen, zoals allang tn ADVERTENTIE Het Internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. Noord-Vietnam gebeurt en er is geen sprake van dat terreur-bombardementen op bevolking worden uitgevoerd, aldus de regeringslezing. WAT DE bombardementen op Noord vietnamese vliegvelden betreft, zegt Washington officieel dat dit slechts een incidentele actie was, noodzakelijk ge worden omdat Noord-Vietnams Mig-toe stellen van deze vliegvelden uit steeds meer „aanvallende" acties begonnen te ondernemen tegen de Amerikaanse bom menwerpers. Dit laatste punt was voor de regeringswoordvoerders evenwel iet wat moeilijk te verkopen, daar nog geen drie weken geleden de minister Dean Rusk en McNamara openlijk verklaar den dat het bombarderen van de Noord vietnamese vliegvelden een wezenlijke uitbreiding van de oorlog zou zijn, waar tegen beide ministers zich toen keerden met te zeggen dat het gevaar voor een Chinese verwikkeling in de oorlog erdoor zou toenemen. De theorie bleek toen te zijn dat Noordvietnamese vliegtuigen na het bombarderen van hun vliegvelden waar schijnlijk zouden uitwijken naar Chinese luchtbases om van daaruit te opereren, waardoor China's directe rol in de strijd zou groeien en in Amerika zelf druk van .diehards" zou ontstaan om de betref fende Chinese luchtbases aan te vallen Waarom Rusks en McNamara's argu menten nu opzij zijn geschoven is nog niemand ii) Washington helemaal duide lijk. Maar critici van de regering vrezen dat dit gebeurde omdat men vast gelooft dat China teveel in chaos verkeert om zich te mengen in de oorlog, zodat Amerika zich nog heel wat escalatie kan veroorloven zonder het gevaar te lopen van Chinese interventie volgens het Ko reapatroon. Dat vergroting van de militaire druk (meer bommen op meer doelen, meer actie op de grond met meer doden aan de kant van de Vietcong) op dit mo ment Amerika's primaire beleid is, is inmiddels onbetwijfelbaar. Dit blijkt ook uit het feit dat de com mandant in Vietnam, generaal Westmo reland, als een soort propagandist voor I president Johnson door de Verenigde Staten toert, redevoeringen uitsprekend waarin het Vietnam-conflict simplistisch als agressie van buitenaf wordt afge schilderd en de Amerikaanse bevolking wordt voorbereid op een lange en voor lopig uitzichtloze strijd, die nog meer offers en inspanning dan op het ogenblik zal gaan kosten. DOOR SENATOR McGovern is West- moreland dan ook al een „lobbyist voor I uitbreiding van de oorlog" genoemd, waaraan deze regeringscriticus die eens een groot vriend van president Kennedy was en een van Amerika's prominentste woordvoerders is in het gevecht tegen de wereldhonger, toevoegde het tragisch te vinden dat de machtigste natie ter we reld uit zogenaamd goede motieven een kleine en arme staat verwoest en een land ruïneert, welks vrijheid het zegt te verdedigen. Dat de reactie van Mc.Govern en andere regeringscritici op uitbreiding van de oorlog en het optreden van West- moreland feller was dan in enige tijd I was voorgekomen hing zeker samen met het argument dat hun critiek „onvader landslievende hulp aan de vijand" is. Gemakkelijk zal het evenwel niet zijn I om de oppositie inzake Vietnam uit te schakelen. Mede door de beangstigende uitbreiding van de luchtaanvallen in de afgelopen week en de geruchten dat de Amerikaanse troepen opnieuw met vijf tig- of honderdduizend man moeten wor- I den uitgebreid, zijn de Vietnam-critici weer wakker geschud. Voor deze zomer hebben dominee Mar- I tin Luther King, kinderarts Benjamin Spock en oud-ambassadeur Galbraith min of meer de handen ineengeslagen om een actie tegen de politiek in Vietnam op touw te zetten en al zullen zij niet meer dan een relatieve minderheid voor hun ideeën kunnen winnen, deze oppositie zal zich zeker laten horen in de komende maanden, hoezeer president Johnson en zijn mannen ook betogen dat Hanoi er plezier aan beleeft. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - De officier van justitie I in Rotterdam heeft een 22-jarige Rotter damse een gevangenisstraf van drie jaar (Van onze correspondent) ALKMAAR Voor de Alkmaarse I rechtbank heeft een 41-jarige vrouw te rechtgestaan, die in de avond van 16 ok tober vorig jaar haar man, een veertig jarige schrijver bij de marine, met een mes heeft getsoken met het gevolg dat hij diezelfde avond aan inwendige bloedingen overleed De echtelieden hadden samen cafés be zocht, waarbij de man elf en de vrouw acht glazen bier had gedronken. Thuisge komen begon de man zijn vrouw te trei teren, waarop de vrouw haar man met een aardappelschilmesje een steek in de hartstreek toebracht De zwaarbeschonken man zag zijn toe stand niet ernstig in en wilde niet naar het ziekenhuis of naar de dokter. Buren waarschuwden echter de dokter. De man overleed dezelfde avond in het ziekenhuis. De officier eiste tegen de vrouw wegens I ernstige mishandeling, de dood ten gevol ge hebbende, een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk verbindingen in de praktijk en omtrent L Maastricht mr w Moors. heeft een de mogelijkheden om in diebehoeftenJe L gevangenisstraf geëis1 ,egen een 32- voorzien. erder zal de commiss jarige Turkse mijnwerker uit Hoensbroek adviseren over het doen onderzoeken van dip g() oktober tijdens een vechtpartij de toepassingsmogelijkheden van ontwik- 32-jarige landgenoot Burhannettin Gu- kelde en nog te ontwikkelen verbindmgs-1 middelen, over coördinatie van de radio geëist. In oktober van het vorig jaar had zij haar minnaar in de nacht, op hun ge zamenlijke zolderkamer, zes kogels door het dronken lijf gejaagd. Een week later stierf de man aan zijn verwondingen. Twee jaar geleden had de verdachte de man leren kennen. Zij ging veel houden van een man met een overvol strafregis ter, die in Rotterdam als onverbetelijk te boek stond. Hij dwong haar echter haar baantje als I telefoniste op te geven en trachtte haar tot prostitutie te brengen. Zij liep van hem weg, maar had niemand waar zij bescher-1 ming kon vinden. De man vond haar te rug en zijn dwang werd sterker dan ooit. I Nog een maand incasseerde zij de drei gementen en de dagelijkse klappen. Tot de bewuste nacht in oktober, toen het ty-1 pische souteneurs-dreigement van het ge zicht-verminken werd geuit, en zij naar I het geladen pistool greep. De officier stel de bij zijn eis dat het voor de verdachte mogelijk is dat zij in de Van der Hoeven-1 kliniek wordt opgenomen. Bij besluit van 24 april hebben de mi-1 nisters van Justitie en van Binnenlandse Zaken ingesteld een „contactcomissie voor de politieverbindingen." Taak van de commissie zal zijn aan de ministers advies uit te brengen omtrent de behoeften op het gebied van de politie telefonische en telexverbindingen van het I ney heeft doodgestoken. De officier van justitie nam aan dat de verdachte het mes uit zelfverdediging j- veruacnie nei mes uib icinciucuisms korps rijkspolitie met 4e vn de««der-1 gehanteerd toen zijn landgenoot had scheiden gemeentelijke politiekorpsen en edreigd hem dood te schieten De Turk van laatstgenoemde korpsen I was echter niet ter rechtzitting versche nen omdat hij vreesde dat de Neder landse rechters hem meteen ter dood zou den veroordelen. Zijn raadsman, mr. N Wetzels, moest daarom afzien van zijn voornemen om onmiddellijke vrijstelling te bepleiten op grond van noodweer exces. alsmede over andere vraagstukken op het gebied van de politieverbindingen. Overweging tot het instellen van deze commissie was de noodzaak van doelma tige verbindingen ten behoeve van het korps rijkspolitie en van de gemeentelij ke politiekorpsen. Voorzitter der commissies is de heer W. Hoevers, plaatsvervangend chef van de afdeling politie van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Door een concentratie der bedrijfs onderdelen zal de firma J Kleinbus- «ink en Zoon te Borculo, fabrikante van machines en apparaten voor de graan KALE, GERAFELDE, ONMODIEUZE, KREUKELIGE REGENJAS! LEVE NIEUW tissu mm stop menko l&denhw (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor het Hoog Mili tair Gerechtshof is een gevangenisstraf i d van dg kermjs was pe man kreeg van vier jaar en ontslag uit de militaire egn voorwaardeijjke gevangenisstraf van drie maanden. Hij werd voorts veroor deel tot schadevergoedingen van 142.000 De rechtbank van Brugge heeft het ongeval behandeld, waarbij vorig jaar mei op de kermis in Brugge een veertien jarige Nederlandse jongen afkomstig uit Hansweert om het leven is geko men. Het slachtoffer was met een auto- tje van de baan van een kermistent ge raakt, de weg opgereden en daar bij een botsing om het leven gekomen. De rechter verklaarde de eigenaar van de kermistent schuldig, omdat deze een deel van de afsluiting van zijn autobaan reeds had afgebroken daar het de laatste dienst geëist tegen een 22-jarige sol daat uit 't Harde, die op 21 september in het politiebureau in Zwolle een marechaussee met een pistool in de borst schoot. De krijgsraad in Arnhem had de soldaat tot een gevangenisstraf van twee-en-een-half jaar veroordeeld. De soldaat had met vier kameraden de bloemetjes buiten gezet in Zwolle, waar zij kisten op de markt omtrapten en een standbeeld beklommen. De politie nam de vijf militairen mee. De beklaagde die door het dolle heen was, misdroeg zich ook in het bureau, maar werd niet afgezonderd. Hij nam uit een kast een pistool weg, dat hij in zijn broekzak stopte. Na enige tijd kwamen twee marechaussees de soldaat meenemen. Dit ging met veel strubbelin gen gepaard. In de hal gaf de beklaagde een der marechaussees een kaakslag, greep het pistool uit zijn zak en schoot, waardoor de marechaussee ernstig werd gewond. Een der andere soldaten nam daarop de wilde man in een wurggreep, ontwrong hem het pistool en duwde zijn maat met het hoofd onder de kraan. Het pistool schoot hij leeg. frank en 4800 gulden. LONDEN (Reuter) Volgens Lloyds Re gister of Shipping waren in het eerste kwartaal in de hele wereld (de Sovjet- Unie en China niet meegerekend) schepen in aanbouw van 12.608.129 bruto register- ton. Dat was 744.428 ton meer dan in het voorgaande kwartaal en ook meer dan ooit tevoren. In het eerste kwartaal werd be gonnen met de bouw van 616 schepen van 3.730.723 ton (voorgaande kwartaal 4.238.111 ton), werden 607 schepen van 3.553.445 (3.587.466) ton te water gelaten en 569 sche pen van 3.241.618 (4.438.247) ton voltooid Al deze cijfers liggen ruim boven het ge- Op 9 mei doet het gerechtshof uitspraak. I middelde van de afgelopen drie jaar. Het Eerste-Kamerlid Boetes (PSP), heeft de minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de gebeurtenissen tijdens de Vietnam-betoging op 15 april in Amsterdam schriftelijk gevraagd stap pen te ondernemen tot verbetering van de gespannen verhouding tussen politie en „zekere geëngageerde groeperingen in Amsterdam" door het scheppen van een paritaire gespreksmogelijkheid onder lei ding van een niet-gezagsdrager. Ook vraagt de heer Boetes de mening van de minister omtrent een aantal ge beurtenissen tijdens de betoging. (Van onze correspondent) Tilburg De directie van de N.V. Wol len stoffenfabriek Thomas de Beer in Til burg zal in de loop van de komende maan den 40 mannelijke werknemers ontslaan in verband met reorganisatie van het be drijf. Bij het gewestelijk arbeidsbureau liggen nog honderd andere ontslagaan vragen van enkele andere Tilburgse be drijven. Namen worden niet genoemd, omdat de betrokkenen nog niet zijn inge licht. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Het verbod van de Zweedse premier Erlander ten spijt zal vandaag de eerste voorbereidende zitting I van het Johnson-tribunaal in Folkets Hus in Stockholm plaatsvinden. In een gesprek Imet Peter Weiss, de bekende toneelschrij- verwerkende industrie, in de loop van dit ver, verzekerde deze ons dat het Zweed jaar het 35 werknemers tellende nevenbe- drijf te Apeldoorn sluiten. Aan de betreffende werknemers is ge legenheid geboden naar Borculo te ver huizen. Met de vakbonden i s volledige overeenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling voor die werknemers, die van dit aanbod geen gebruik maken. se Russellcomité onder leiding van het parlementslid Stellan Arvidson besloten heeft zijn steun te verlenen aan het hoofd comité van de Russellgroep dat in Londen gezeteld is. Het besluit van een grote groep heeft in de sociaal-democratische partij een split sing teweeg gebracht. Peter Weiss ver klaarde ervan overtuigd te zijn dat de verklaring van premier Erlander die maandagnacht vanuit Keulen een scherpe waarschuwing aan de leiding van het tri bunaal zond dit niet in Zweden te hou den, als een politieke zet te beschouwen, die zuiver bedoeld zou zijn om de Ameri kaanse gemoederen te sussen en het eigen geweten gerust te stellen. Het verbod van premier Erlander werd overigens scherp becritiseerd door leden van zijn eigen partij. Volgens Weiss zullen de volgende perso nen aan het tribunaal deelnemen: de Franse schrijver Jean-Paul Sartre en diens echtgenote, de Joegoslavische pro fessor Waldimir Dedijer, de Britse histo ricus Isaac Deutscher, de Duitse profes sor Wolfgang Abendroth, de Schotse vak bondsleider Daley en de Amerikaanse negerschrijver James Baldwin. Lord Rus sell zal om gezondheidsredenen niet bij het proces aanwezig kunnen zijn. De leiding van de Zweedse Russellgroep meent dat het tribunaal ongeveer twee weken zal zitten. De eerste openbare zit ting zal zaterdag 29 april plaatshebben en wordt voorafgegaan door een serie interne besprekingen. In de eerste fase presenteert men het door de verschillende uitgezonden commissies vergaarde mate riaal en hoort men de getuigen, gevolgd door de tweede fase waarin men conven ties en internationale wetten zal bestude ren. Het resultaat wordt daarna verge leken en aan de hand hiervan tracht men dan vast te stellen of er in Vietnam oor logsmisdaden zijn begaan en, zo ja, door wie. De visa voor een vijftiental Noord vietnamese getuigen zijn reeds aange vraagd, maar een bevestigend antwoord heeft men nog niet ontvangen. Vertegenwoordigers van de gehele we reldpers zijn onderweg naar Stockholm, terwijl reeds enkele tientallen Westeuro- pese correspondenten in de loop van dins dag arriveerden om de voorbereidingen van het proces te kunnen bijwonen. De Russische premier Kosygin (links) en president Podgorny van de Sovjet-Unie hebben dinsdag de laatste eer bewezen aan de omge komen ruimtevaarder Vladimir Ko marov. Zijn as was opgebaard in het Huis van het Leger in Moskou. Telefoto Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Hertogenbosch (vac. K. A. Oskam) R. F. Snoo te Kielwindeweer te Engwierum P. Feenstra, vic. te Kromme nie te Rotterdam-Delfshaven (vac. ir. D. Harteveld) P. Holst te 's-Gravenhage te Noordhorn c.a. J. J. Winckel te Foudgum te Borger (toez.) J. Terpstra te Huizum (Fr.) te Ruurlo (toez.) H. Brouwer te Bergen op Zoom.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9