Fotografie werd kunstvorm ook m de Verenigde Staten topjas '67 Haarlemse middelbare scholieren stichten cultureel maandblad Cappeloni" zijn de nette provo's van Italië VANAVOND GRONINGENr Têhlenkw J Einde van beat-mekka Scheveningen Munch dirigent van Parijs orkest Modernste muziek „en rond" in het Concertgebouw Koning Mahendra opende expositie Twee maanden bescheiden proefdraaien Bijna twee miljoen voor Picasso Sir Laurence wil stuk toch brengen %Jr DONDERDAG 27 APRIL 1967 10 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Toen de foto grafie opkwam, dachten velen dat het laatste uur voor de schilderkunst ge slagen had. Dat is anders uitgekomen, maar wel is onloochenbaar, dat de schilderkunst, wat sommige onder werpen betreft, het veld geruimd heeft voor de fotografie. Historische gebeurtenissen, anekdotes en portret ten spelen in de schilderkunst van de laatste halve eeuw een veel geringere rol. De camera heeft hier in vele op zichten de taak van penseel en teken- stift overgenomen. Superb gesneden. En elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel voor lente, zomer, herfst en winter. Zaterdag in Haarlem *9 De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogramma's het gratis onder de betrokkenen ver spreiden, de leerlingenverenigingen zullen, als het bijvoorbeeld een school van zeshonderd personen betreft, per nummer dertig gulden fourneren Persconferentie Werkgroepen Subsidie? KUNSTVORM Tot aan de tweede wereldoorlog leek de fotografie met dit erfgoed nauwelijks raad te weten. Wel waren er actieve en bekende foto-journalisten, die de sfeer van het tijdperk probeerden vast te leg gen en daarin, zoals de beroemde Salo mon, slaagden, maar met kunst had deze fotografie meestal weinig uit te staan. Sinds 1945 ziet, mede door de fabuleuze ontwikkeling der fotografische techniek, de situatie er anders uit. Fotografie is een kunstvorm geworden, vermengd en onzuiver vaak in haar journalistieke aspekt, maar indringend en hoogst per soonlijk in haar zuiver artistieke uitingen. In de Verenigde Staten is de belangstel ling voor de foto enorm. Ieder modern museum, dat zich respekteert, brengt ge regeld foto-tentoonstellingen. VIETNAM In Washington National Geographic Society Building was kortgeleden de 24ste jaarlijkse tentoonstelling van kranten en tijdschriftenfoto's te zien, die onder de titel „foto's van het jaar" internatio nale bekendheid geniet. Het niveau van de foto's was voortreffelijk, maar het be langrijkste thema deprimerend: de oorlog in Vietnam. Larry Burrows van het blad Life leek de mooiste, meest onthullende en daarom vaak gruwelijkste foto's van het oorlogstoneel te hebben meegebracht. De expositie bewees overigens weer eens te meer, dat publiciteit en schokkende beelden vooral gezocht worden, waar oor logen woeden en rampen gebeuren. VERFIJND Veel verder van actualiteit en geweld verwijderd was een andere fototentoon stelling, die tot voor kort in New York Metropolitan Museum of Art getoond werd, nl. de vijfde expositie onder de titel „Photography in the fine arts". Luchtopnamen, foto's van grassen, twij gen en stenen vormden het leeuwenaan deel van de tentoonstelling. Van de be roemde portrettisten Yousuf Karsh en Richard Avedon bijvoorbeeld hingen er ADVERTENTIE Het beat-Mekka van West-Europa, zo als het casino-Club 192 in Scheveningen het laatste halfjaar heette, houdt op te bestaan. De huurprijs is zo hoog en de belangstelling zozeer verminderd, dat ini- atiefnemer Jacques Senf niet meer ver der kan op de anderhalf jaar geleden in geslagen weg. Hij wil het bestaan van het beat-Mekka afronden met een groots beat-feest dat vier dagen zal duren en waarop de liefhebbers honderden orkesten kunnen beluisteren. Duizenden fans wor den in het casino verwacht op 28, 29 en 30 april en op 1 mei. foto's, waarop Alexander Calder, Ben Shann, twee kinderen van Picasso, Lord Bertrand Russell en Bob Dylan, alle in dringende, fascinerende studies. De meest persoonlijke bijdragen aan de tentoonstelling waren wellicht die van Marie Consindas, een unieke fotografe, die met Polaroid-kleurenfilm kleine deli cate foto's maakt van bloemen en mensen. Haar werk, dat vorig jaar met een schit terende tentoonstelling in New Yorks Museum of Modern Arts geëerd werd, is rijk aan kleur en stofuitdrukking als zeventiende eeuwse stillevens, maar daar naast verstild als Fantin-Latour. ABSTRAKT Dat fotografie niet alleen de ruimte vult die de schilderkust haar in het figu ratieve vlak laat, maar dat zij ook door stoot in de regionen der abstracte kunst, bewijst het werk van de fotograaf Aaron Siskind, dat kort geleden in de Washing ton Galery of Modern Art ten toon werd gesteld. Siskind fotografeert als het ware collages en abstracte composities, die hij niet zelf schept zoals de schilder, maar die hij vindt. Fotografie en schilderkunst hebben el kaar bepaald niet gebeten. Wie in Ame rika tentoonstellingen ziet van schilde rijen en tekeningen zowel als van foto grafie zal alleen maar kunnen zeggen, dat er een inspirerende wisselwerking tussen beide kunstvormen bestaat. Eén opmerking echter tot slot. Het is opvallend dat één klassiek thema der schilderkunst door de kunstfotografie ver waarloosd wordt: het menselijk lichaam. Naaktstudies ziet men hier zelden (mis schien door de concurrentie van Play boy) en komen zij voor, dan hebben zij vaak niet dezelfde kwaliteiten, die werk met een ander thema bezit. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) PARIJS. De 76-jarige Charles Munch is door de Franse minister van culturele zaken, André Malraux, benoemd tot eer ste dirigent van een orkest, dat vanaf vol gend seizoen in Parijs en zijn randste den wekelijks concerten zal geven. Het orkest zal worden samengesteld uit de beste musici, die nu aan diverse sym fonische ensembles in Parijs meewerken. Picasso's kinderen Claude. Paloma en Het concert van uiterst hedendaagse muziek, bestaande uit werken van de „Groep van Vijf", zal zaterdagavond in het Concertgebouw niet als te doen ge bruikelijk vanaf het podium worden ge bracht, maar „en rond". De toeschouwers plaatsen zijn cirkelsgewijs gegroepeerd om de magische ruimte, waarin onder an deren de pinkeltreintjes van Louis An- driessen zullen musiceren tegen een ach tergrond van origineel Engels spoorweg- materieel. Wat nog niet eerder in het gemeente museum in Den Haag gebeurde, vond gisteren plaats: een koning opende er een expositie. Koning Mahendra van Ne pal opende de tentoonstelling van kunst schatten uit zijn rijk, het geboorteland van Boeddha, in de Himalaja. Ruim hon derd voorwerpen worden er getoond. De expositie was al te bewonderen in het Musée Gimet in Parijs en in villa Hügel in Essen. Ze gaat ook nog naar Mechelen en K( cnhagen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze kunstredacteur) VOLGENDE WEEK wordt de droom van een aantal Haarlemse middelbare scholieren op een beschei den wijze werkelijkheid, als het eerste nummer van hun culturele maand blad „Impuls" in achtduizend exem plaren van de offsetpersen rolt. Zevenduizend van hun medeleer lingen en duizend leraren moeten vóór de zomervakantie uitmaken, of zij dit periodiek voortaan tien maal 's ja ars voor vijf cent of minder per nummer in hun bus willen hebben Twaalf van de dertien Haarlemse middelbare scholen hebben de proef met „Impuls" aangedurfd: zij zullen (Van onze correspondent) ROME „Rocks" en „mods", „beats", of „nozems" hebben we in Italië eigenlijk niet. Wat leeft er onder de Italiaanse tieners en twens? Tot op zekere hoogte hetzelfde wat men ook in andere landen vindt, maar alles een beetje kalmer. De opstand tegen de ouderen en vooral tegen de eigen ouders is er wel degelijk, maar dat is niets nieuws. Wij geloven dat het zo oud is als de mensheid. In Italië is die opstand minder fel, omdat het fa milieleven in dit land zo bijzonder hecht is. Sinds kort beginnen Italiaanse jonge ren over hun ouders te praten als over „de ouwen", maar toch altijd met veel eer iets van vertedering dan bitterheid. Geen jongen, laat staan een meisje, haalt het in zijn hoofd het ouderlijk huis te verlaten voor zijn trouwdag en als regel trouwt de Italiaanse jongeman zelden voor hij 25 of zelfs dertig jaar is. De meisjes plegen wel voor hun vijfentwintig ste „aan de man" te zijn gebracht. De band met de ouders is als gezegd bij zonder sterk en dat hangt stellig samen met de Italiaanse opvoeding. Noorderlingen staan er altijd verbaasd over, hoe in Italië kinderen worden „ver wend". En die noordelingen voor zo ver zij toeristen zijn weten nog hele maal niet hoe ver dat „verwennen" gaat. In het Italiaanse gezin zijn de kinderen het middelpunt: ze worden geliefkoosd, met trots aan vrienden en kennissen ge toond iedere dag naar school gebracht en uit school gehaald en meer nog dan de moeders zijn het de vaders, die eigenlijk alleen voor hun kinderen leven, en de resultaten? Als men het ons vraagt: ner gens ter wereld leven aardiger kinderen dan juist in Italië. Italiaanse kinderen zijn waarschijnlijk ADVERTENTIE Van Nelle bestellen nog levendiger en rumoeriger dan hun noordelijke leeftijdgenootjes. Maar opzet telijk iets vernielen, agenten, of in het al gemeen ouderen, plagen of uitlachen komt niet voor. Men kan in de meest be ruchte voorsteden van Rome, buurten waar de onderwereld, de prostitutie en de souteneurs huizen, rondlopen en er dingen ervaren, die voor ons ook na vele jaren verblijf in Italië nog altijd verras singen zijn. Een groep wilde, opgeschoten jongens zijn aan het voetballen op straat. Telkens wanneer er iemand voorbij komt zal een van de jongens de bal vasthouden, zodat t de voorbijganger er geen last van heeft. Vraagt men iets aan een van die kna pen, dan zal het hele groepje eraan te pas komen om een zo juist mogelijk ant woord te geven. En als men de weg vraagt, is het bijna vanzelfsprekend, dat er een paar meegaan om precies te zeg gen hoe men op de gezochte plaats komt. Zijn er dan helemaal geen „nozems" Ja, de „cappelloni" In elke stad hebben ze hun punten van samenkomst, hun loka len en wat dies meer zij. De rechtse pers spreekt er schande van. De linkse meent, terecht of ten onrechte, dat de meeste „capelloni" er linkse principes op na houden. Persoonlijk hebben wij de indruk, dat er evengoed fascistische als communis tische „capelloni" bestaan, dat de mees ten helemaal geen politieke overtuiging hebben, maar altijd bereid zijn te „pro testeren" en dat de gematigde partijen, christendemocratisch of liberaal, voor de ze jongens (die, al zij het dan alleen door hun haardracht, zich willen onder scheiden van hun vaders) geen bekoring hebben. Natuurlijk zien we hier ook veel bui tenlandse langharigen, vooral Engelsen. Wat onmiddellijk opvalt is, dat de buiten landers er onverzorgd, vaak beslist sme rig .uitzien, terwijl de Italianen zich weliswaar vreemd uitdossen maar altijd even proper en verzorgd zijn. Tegen de ongewassen elementen van gene zijde der Alpen treedt het publiek nogal eens op, ondermeer omdat zij mensen lastig val len of bedelen. Het aantal Italianen dat zich over de eigen „capelloni" opwindt, is echter niet groot. 7.00 Nws. 7.23 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.mu ziek. 9.00 Moderne pianomuziek. 9.10 Stereo: Viool en piano: moderne muziek. 9.35 Water standen. 9.40 Stereo: Moderne kamermuziek. 10.00 Schoolradio 10.20 Lichte gramm.mu ziek. 11.00 Nws 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Oud balletmuziek. 12.00 Lichte orkestmu ziek. 12.25 Beurs. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Jour naal en beurs. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beurs. 13.30 Klassieke en moderne muziek. 14.00 Poëzie. 14.15 Bij de tijd en bij de thee. 16.00 Nws. 16.02 Moderne muziek. 16.50 Mo derne muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Muzikale aanwinsten. 17.45 Aktualiteiten. 18.00 Nws 18.15 Amerika in termijnen (le zing). 18.20 Uitzendng van de P.S.P. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Informatie. 19.00 Ronduit: programma voor jonge mensen. 19.30 Kunst. 20.00 Nws. 20.05 Jazz. 21.00 Klassieke en moderne muziek 22.20 Semi-klassieke liede ren. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.55 Pla ten. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Gramm. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Gramm.muziek. 7.40 radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Gramm.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gramm.muziek. 10.00 Gramm. muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Amuse- muziek. 15.15 De metalen Mei: poëzie. 15.30 In 't zilver. 16.30 Moderne kamermuziek. 17.00 Gramm.muziek. 17.30 Klassieke en moderne muziek.18.55 Praatje. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 De lichaamsbeschou wing in het denken van Merieau Pontv. 20.00 Filmmuziek uit Porgy and Bess. 20.55 Gesprek. 21.15 Volksmuziek uit Vietnam. 21.35 Lichte gramm.muziek 22.05 Parle mentair weekoverzicht. 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Klassieke en mo derne muziek. 23.20 Radiorama. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Vrolijk ochtendprogramma. 10.00 Nws 10.02 Arbeids vitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buiten landse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenland se pers. 14.02 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes. 16.00 Nws. 16.02 Oud plaat werk. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.05 Pop-party. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Amusement 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Tips voor het weekend-verkeer. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Amusement. 20.00 Lichte muziek. 20.30 Trammelant. 22.00 Nws. 22.15 Dansmu ziek. 23.55 Nws. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reklame. 19.00 De verrekijker. 19.10 Van ge west tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.56 Reklame. 20.00 Journaal. 20.16 Rekla me. 20.20 Een beetje lente in huis. 21.20 Ko ning Klant: consumentenrubriek. 21.50 Het Peleton-Anderson. reportage over de oorlog in Vietnam. 22.40 Journaal. 22.45 De gou den Roos van Montreux. 23.00 Teleac. Auto matisering. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reklame. 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven (TV-film) 20.35 - Jong-leren. alledaagse gebeurtenissen in een gezin. 21.45 Het verlovingsgeschenk, (detec tivefilm: 22.10 Reklame. 22.15 Journaal. 22.30 Dichterbij, (over de Bijbel). VOOR VRIJDAG. NEDERLAND I. 10.20 Schooltelevisie. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reklame. 19.00 Opening Schiphol door H.M. Koningin Juliana. 19.30 Omsingeld. 19.56 Reklame. 20.00 Journaal. 20.16 Reklame. 20.20 Wereld op wielen, maga zine op automobiel- en verkeersgebied. 20.50 Charles Aznavour 1967: oude en nieuwe chansons. 21.30 Onaantastbaar (TV-film). 22.15 Politiek bekeken: Een progamma over politieke wetenswaardigheden. 22.45 Jour naal. NEDERLAND II. 20.00 Nws. 20.01 Reklame. 20.05 Vioew voor de tieners. 20.35 AVRO's Televizier. - 21.00 AVRO-danstest '67. 22.10 Reklame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: Kernfysica. Een bescheiden begin van de tien scho lieren sterke redactieploeg onder leiding van Adries Vonk, die gisteren doel en werkwijze toelichtte tijdens een perscon ferentie in de Stadsschouwburg. Het eer ste nummer zal slechts vier pagina's tekst bevatten, maar ook reduktiebonnen voor het bezoek van voorstellingen in Con certgebouw of Schouwburg. Dit laatste wijst op de instemming met hun plannen die de jongens en meisjes hebben gevon den bij de directeur van deze instellingen, Peter Lohr. De heer Lohr vindt deze plan nen goed aansluiten bij zijn ideeën aan gaande het wekken van grotere belang stelling voor de cultuur. Afgezien van het beschikbaar stellen van de ruimtelijke faciliteiten gistermiddag heeft hij zich zorgvuldig buiten de organisatie gehou den. Het moet een blad van en voor de jeugd van de middelbare - schoolleeftijd worden, mikt in principe op een ruimer verspreidingsgebied en wil zeker op den duur ook de werkende jeugd en de ande re vormen van voortgezet onderwijs be reiken. De inhoud: kunst en aanverwante ge bieden, die zich later zullen uitstrekken tot de vrijetijdsbesteding. Het systeem van reduktiebonnen zal naar de redaktie verwacht de lezers ook naar andere in stellingen kunnen lokken, met de directie waarvan om die reden onderhandelingen zullen worden gevoerd. Een andere stroom van aktiviteiten zal uitgaan van nog te vormen werkgroepen, die als daarvoor bij de lezers belang stelling bestaat,wat door enqêtes zal wor den gemeten culturele evenementen zullen organiseren of naar Haarlem ha len, die daar anders niet te beleven zou den zijn. Het eerste nummer bevat informatie en recensies geschreven door de leden van de redaktie. Ook dat moet veranderen. De lezers moeten medewerkers worden. Hun artikelen op het gebied van onder an dere beeldende kunst, film, theater, bal let en muziek zullen dan wekelijks beoor deeld worden door een geregeld met ver se krachten aan te vullen redaktie, die de aangeboden kopij door gerichte op drachten wil aanvullen. Maar eerst is er het financiële pro bleem. De organisatoren willen de prijs- drempel van hun blad zo laag mogelijk maken, zij willen het ook snel in om vang doen toenemen. Daarvoor is geld no dig, waarvoor subsidie van gemeente of anderen welkom is. Slechts in het uiter ste geval zal worden overgegaan tot het plaatsen van advertenties. „Impuls" is niet commercieel opgezet. Enig doel er van is de verspreiding van de cultuur, De redactie hoopt dat daaraan behoefte is. Is die er niet, dan wil zij die schep pen. Daarmee geeft zij blijk van een ze kere mate van idealisme. (Van onze correspondent) LONDEN Een collectie van 87 im pressionistische en moderne schilderijen heeft gisteren bij Sotheby in Londen het wereldrecordbedrag van 1.058.200 pond opgeleverd. Een Picasso moeder met kind op de arm, wandelende langs het strand uit de zogenaamde blauwe pe riode, behorende aan een Zwitserse ver zamelaar, werd voor 1,9 miljoen gulden verkocht. Dit is een wereldrecord voor een nog levende kunstenaar en tegelij kertijd. het hoogste bedrag, dat ooit be taald is voor een werk van enige 20ste- eeuwse levende of overleden kunstenaar. Het werd door een Amerikaanse kunst handelaar gekocht. Deze Picasso was de laatste uit de genoemde periode, welke nog in omloop was. Het hoogste tot dus ver voor een Picasso betaalde bedrag was 90.000 pond. Andere recordprijzen werden afgeha merd voor een aquarel van Cézanne, die voor de verbazingwekkende som van 1,4 miljoen gulden naar het Johnson Art Centre of America ging, een Jongkind, een Chagall, een bronzen beeldje van Degas en een Boudin. Zes schilderijen, behorende aan een particuliere Russische verzamelaar, gingen voor 417.000 gulden weg. Dit is waarschijnlijk de eerste maal dat een Rus, wonende in de Sovjet-Unie, iets in het buitenland heeft laten veilen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Nederland 1:. Tussen zeven en acht het internationaal jeugdjournaal de Verre kijker, van Gewest tot Gewest en Mensen in de Sport. Na het journaal een TROS programma en wel Een beetje lente in huis. In het circustheater in Schevenin gen wordt vanavond Miss Holland geko zen. De wedstrijd is georganiseerd door de Telegraaf.Gastvrouw Karin van Wa- melen-Kraaykamp ontvangt niet alleen „de mooisten van het land", maar ook en kele artiesten, onder wie de negerzange res Virginia Vee en the New Sound.De jury wordt gevormd door Toni Boltini, Adèle Bloemendaal, Rita Reys, Geza Frid en Pim van Meeuwen. Een recht- De zangeres Virginia Vee, vanavond op de Tros. streekse lentereportage van een uur. Daar na de VARA met een programma van to taal andere aard, nl. Koning Klant, waar in de consument wordt voorgelicht. Ver volgens Peleton Anderson, een reportage van de strijd in Vietnam. De Franse te levisie zond een camaraploeg naar het strijdtoneel, cineast Pierre Schondorfer heeft zich met mannenmoed van zijn taak gekweten. Hij voegde zich bij een peleton Amerikanen onder leiding van sergeant Anderson en volgde de mannen tot in het heetst van de strijd. Zes weken lang trok Schondorfer met hen op. Toen zat hun aandeel in de strijd in Vietnam er op. Niet allemaal kwamen ze uit de strijd terug. Zes weken in vijftig minuten. Na het laatste journaal nog even naar Mon treux, waar de Gouden Roos wordt be- twist.Even kijken hoe het met de Ne derlandse inzending is gegaan: de Dorus show. Helemaal aan het slot van de avond Teleac over Automatisering. Nederland 2:. Geen beter leven dan een buitenleven vormt de start van het NCRV programma. Er komen vreemde mannen opdraven, als Oliver een bodemonderzoek laat instellen op zijn erf. Zou er mis schien olie zitten? Of monsters? Veel Ne derlands werk is er weer niet bij vaft- avond.De Amerikaanse serie wordt op gevolgd door een Franse, getiteld Jong leren. Het is evenwel een Nederlandse bewerking, waarin een aantal vaders, moeders en kinderen van gedachten gaan wisselen over alledaagse gebeurtenissen in de familiekring. Deze eerste keer is dat bijv. een ongelukje, waarbij een au tospatbord een krasje heeft opgelopen, De titel Jong-leren heeft een dubbele be tekenis. Reactievermogen, evenwichtig- Franziska Bronnen als de vrouw van een consul in „Het verlovings geschenk". heid en concentratie eigenschappen, die ook nodig zijn voor het jongleren moeten jong worden geleerd, aldus de toe lichting. Duitsland is ook vertegenwoor digd en wel met de tweede aflevering van de uit dertien delen bestaande serie Van nul een tot middernacht. Hoofdper soon is de Interpoldetective Mark Lissen, die tijdens een vakantie allerlei vreem de dingen beleefd. Titel van deze afle vering: het verlovingsgeschenk. Mark gespeeld door de Nederlands-Amerikaan se acteur John van Dreelen heeft een rijke weduwe ontmoet, die van haar ad- spirant-verloofde een heel duur collier te geschenke krijgt. Mark gelooft aanvanke lijk, dat het echt is, maar later zijn er aanwijzingen dat de zaak toch niet zo een voudig ligt. Een diplomaat meent nl. te kunnen bewijzen, dat het sieraad een ver valsing is. Mark Lissen zit daarmee, on danks zijn vakantie, helemaal in de nes ten. Na het journaal een kerkelijke uit zending. In de reeks Dichterbij vandaag als onderwerp de Duivel. Sir Laurence Olivier heeft gisteren ver klaard te hopen in Londen onafhankelijk het stuk „De soldaten" van Rolf Hoch- huth te brengen, waarvan de raad van het Nationale Theater de vertoning in dat theater verboden heeft. Hij zal geholpen worden door Kenneth Tynan, de leider van het Nationale Theater. Sir Laurence is de artistieke literaire leider. In het stuk staat, dat Churchill de Poolse leider, generaal Sikorsky heeft vermoord.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10