m Hannover Messe dit jaar barometer van de conjunctuur PANDA EN DE MEESTEIDDRINKER m POLLE, PELLI EN PINGO Kousenfabriek „Hollandia" ontslaat 61 man X Kleintje room bij de koffie i C i BRAMMET JE FOK e win Fa. B. ENGELENBERG Wasmiddelen in Engeland 20 goedkoper koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN De Schelde bouwt voor PNEM zeer grote stoomketel DONDERDAG 27 APRIL 1967 11 Ons vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason Gasmotor y M Basis voor persoonlijk bezit OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kort nieuws I WWWWWVWWWWV i w 28) „Het is een vrij penibele geschie denis, als je eigen brieven in je ei gen tegenwoordigheid worden gele zen", zei ik. „Het was heel vriendelijk van u om te schrijven. Het is een aardige brief". ,,'t Is geen echte brief, 't "Is alle maal dwaas en formeel en hele maal niet wat ik had willen zeggen" „En wat was dat dan?" „Ik had willen zeggen, dat als u niet antwoordde, ik kwaad en be droefd zou zijn en voortaan altijd met een nijdig gezicht uw lessen zou bijwonen, en dat ik liever had dat u in plaats van te antwoorden me zelf in het ziekenhuis zou komen op zoeken. Maar als ik dat had geschre ven, zou u niet gekomen zijn". „Misschien toch wel". „Ik zou het niet hebben verdiend. En ik zou u in m'n brief ook hebben gevraagd, waarom u soms zo sabis- hii kijkt". „Maar ik probeer blij te kijken". „Daar gaat het niet om", zei ik. „Het gaat er niet om hoe u probeert te kijken, maar hoe u zelf bent". „Ik ben werkelijk heel gelukkig". „Dat kan waar zijn", zei ik. „Een deel van u is gelukkig en vrolijk. Als u lacht, bent u erg gelukkig. Maar er is ook een deel in u, dat sabishii is". „Ik begrijp niet, hoe u dat weet". „Het komt, omdat u zulke expres sieve ogen hebt". „Ik zal bril dragen en dan ben ik echte onderwijzeres. Ik zal stok gaan gebruiken". „Maar dan voelt u zich nog steeds hetzelfde", zei ik. „U zult niet weten hoe ik me voel achter bril". „Vindt u het erg dat ik het weet?" „Niet als u sabishii niet naar vindt". „Ik vind het heel mooi en zielvol", zei ik. „En ik ga u voortaan sabis hii noemen. Alleen zou het beter zijn om bij afkorting Sabby te zeggen. Sabby! Dat is een vrij goeie naam misschien beter dan uw ware naam." „Mijn ware naam is „Hanako". „Het Bloemenkind! Dat is ook een mooie naam. Maar ik ga u Sabby noemen". „Ik weet al hoe u heet," zei ze. „Ja, Quinn is 'n gemakkelijke naam om te onthouden". „Maar ik weet ook andere naam, omdat uw vriend hem altijd gebruikt op school. Het is Michael." „Hoe?" „Michael. Moet ik zo niet uitspre ken?" „Ja, zo is 't goed". „Michael", herhaalde ze. „Sabby", zei ik. „Wel?" „Wel?" Toen ze wegging, liep ik in mijn kamerjas en op pantoffels met haar mee tot aan het hek, waar ik haar in de taxi zette. De chauffeur lag met zijn mond open te slapen en ik moest hem wakker maken door hem in het oor te brullen. Daarna ging ik naar de ziekenkamer terug. Toen ik binnenkwam, keek de kapitein me misnoegd aan. „Je kunt je radio wel weer aan zetten", zei ik, ,,'t Kan me nou niet meer schelen of het dak in de lucht vliegt van 't lawaai". „Dank je zeer", zei Gregory met geforceerd sarcasme. „Niet in het minst", zei ik en ik begon te lachen. En opeens ontdekte ik, dat ik niet meer tot bedaren kon komen. TWEEDE BOEK Hoofdstuk 1 Ik zou graag eens een boek over een ziekenhuis schrijven. Voor heel veel mensen is het een unieke erva ring in hun leven, als de geest, niet langer gebonden aan de sleur van geldverdienen en huiselijke gewoon ten, gelegenheid krijgt om zijn vleu gels uit te slaan als een vogel, die uit zijn kooi wordt verlost en die vaak in zijn nieuwe vrijheid ontdekt dat zijn vleugels zijn gekortwiekt. En hij leert ook, dat het een inge wikkeld mechanisme is waar hij van afhangt, oneindig ingewikkelder dan de motor van een vliegtuig en heel wat moeilijker om onder controle te houden en te repareren. Ik denk dat er in ziekenhuizen evenveel filosofie wordt gepleegd als in een studeerka mer of zolderkamertje. En er zullen wel evenveel goede voornemens wor den gemaakt als in welke huiskamer op Oudejaarsavond ook. Ik zou ook graag willen schrijven over de mensen, die alzo door de zaal liepen, waar ik in bed lag, en hoe ieder door de dingen die hij mee bracht, of door een gebaar of een woord of een blik, zijn persoonlijk heid verried. Zoals een wild dier, dat over zachte grond loopt, zo laat iede re man zijn spoor achter. Hij kan zich op zijn tenen voortbewegen of 'n omweg maken, maar de slimme jager zal hem zelfs door een heel labyrint tot in zijn geheime schuil plaats kunnen volgen. In dat hospitaal in Mahalakshmi vond ik het wel aardig, óók een beet je op jacht te gaan. De kapitein en de luitenant werden een paar dagen vóór mij uit het ziekenhuis ontsla gen. Hun bedden werden door ande ren bezet en omdat die nieuwe ge vallen achteraf geen dysenterie ble ken te hebben, kwamen er wéér an deren. Ik zag in het geheel zes nieu we patiënten en het was vermakelijk uit hun gezichten-en manieren op-te maken, hoe hun karakter was. Het was als een legpuzzel, .^waaraan de stukjes tezamen de. persoonlijkheid van ieder mens vormden. En toen dacht ik opeens: ze zullen wel op een bepaalde manier over mij denken, al is het misschien on bewust. Het kan zijn dat ze me een goeie vent vinden of een stiekemerd, of dat ze denken dat ik erg zelfinge nomen ben of misschien een minder waardigheidscomplex heb. Maar in ieder geval hebben ze een min of meer vastomlijnde gedachte over me. Wat vreemd om zo te worden geoordeeld door een ander en wat is het een groot verschil om zelf over een ander te oordelen, als we van onszelf weten, dat de mens hon derd facetten aan zijn karakter heeft die een ander onmogelijk al lemaal kan kennen. (Wordt vervolgd.) lyi/WtflAIWWWWIIWWWWfWWWWWVWWWWWWWWWWWIAAWXfVVWA^Wt^AOAWWWVWIAnAnnniWWVVWWW Ondanks de lichte recessie die zich in het economische leven van de Westduit- se bondsrepubliek voordoet, verwaohten de organisatoren van de 21ste Hannover Messe, die zaterdag 29 april wordt ge opend, wederom grote belangstelling uit binnen- en buitenland voor deze jaarbeurs van kapitaal- en verbruiksgoederen. Dit bleek op een persbezoek uit Nederland de ze week aan de Hannover Messe in op bouw, waar dagelijks niet minder dan 3000 vaklieden in de weer zijn om de stands op te bouwen en in te richten, kort om alles gereed te maken voor de feeste lijke opening, waarbij de bondsminister van economische zaken, prof. dr. Karl Schiller, een toespraak zal houden. Uit het buitenland zullen 1600 expo santen uit 28 landen deelnemen, waaron der uiteraard Nederland, dat in 1950, toen de Hannover Messe werd geopend, tot de eerste behoorde om daarheen te gaan. De Nederlandse industrie zal ditmaal met 78 exposanten en 25 vertegenwoor digde firma's de zesde plaats in de buiten landse deelneming bezetten. Het zwaarte punt van de Nederlandse acte de Dré- sence zal vallen op de machine bouw, de elektrotechniek, de kan toormeubelen en diverse andere ge bruiksgoederen incl. porselein, aardewerk glas, galanterieën enz. Ook kan men Ne derlandse bedrijven aantreffen in de af delingen chemie, kunststoffen, bouwmate rialen, ijzer, staal, gereedschappen enz. Men rekent wederom op een intensief bezoek uit Nederlandse vakkringen. Het bedrijfsleven ziet met des te meer belangsteling de Hannover Messe tege moet omdat men daar hoopt te ervaren, in hoever de maatregelen van de bonds regering om de economie nieuw leven in te blazen, zich reeds doen gevoelen. Zoals bekend, zijn de verwachtingen van het be drijfsleven voor 1967 relatief pessimis tisch, zodat deze Jaarbeurs een heel bij zondere economische barometer kan wor den. De haard van de Europese recessie, zo werd deze week bij de publikatie van het jaarverslag van de Nederlandsche bank opgemerkt, is gelegen in de West- duitse bondsrepubliek waar de industrie over minder opdrachten beschikt, waar de investeringsactiviteit der gemeenten sterk is verminderd, en waar de vraag der consumenten is afgenomen. De Hannover Messe, die van 29 april tot mei geopend zal zijn, noemt zich een wereldmarkt der industrie, en voelt zich een sterk Europese jaarbeurs, waar de landen zowel van de E.E.G. als van de E.V.A. maar ook die van het Oostblok vertegenwoordigd zijn. Bijzondere aan dacht besteedt men in Hannover ook aan de industriële vormgeving, waartoe 280 firma's 1148 artikelen ter beoordeling voor een jury hebben ingezonden. Een curiosi teit vormt voorts op het zeer ruime en fraai gelegen Messe-terrein een honderd jaar oude gasmotor van Kloeckner-Hum- boldt-Deutz A.G., die nog even nauwkeu rig werkt als op de Parijse wereldtentoon stelling van 1867, en toen bekroond werd met de gouden medaille. LONDEN. Unilever en Procter and Gamble zullen nog een assortiment zeep poeders en synthetische waspoeders van hoge kwaliteit op de Britse markt bren gen tegen een prijs die twintig percent lager is dan die van overeenkomstige reeds aan de markt zijnde produkten. Dit is het resultaat dat de Britse mi nister van Handel, Douglas Jay, in ant woord op een vraag uit het Lagerhuis heeft bekendgemaakt van zijn besprekin gen met de twee maatschappijen over het rapport van de monopoliecommissie om-| trent de voorziening van het publiek me wasmiddelen voor huishoudelijk gebruik in Groot-Brittannië. De Britse huisvrouw krijgt de keuze tussen deze goedkopere produkten waar van de prijzen de lagere kosten voor reclame en speciale verkoopacties tot uit drukking zullen brengen en de hoger geprijsde produkten waarvoor inten siever reclame wordt gemaakt. Volgens de minister hebben de twee ondernemin gen verder toegezegd de prijsstop voor de wasmiddelen die in het rapport van de commissie zijn vermeld, met nog eens twee jaar te verlengen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! 33-93. De politiemannen begonnen een uitgebreide speurtocht naar de bankrover. En zo stuitte een van hen al spoedig op de door Joris ingesloten Geheime Agenten. „We hebben niets met die overval te maken!" verklaarde een van hen. „Wij zijn Geheim.' „Geheim, huh?" sprak de politieman. „Dat klinkt verdacht! En bovendien trof ik jullie aan, verstopt in een kelder!" „Het was Goedbloed!" riep de andere agent. „Die heeft de bank bestolen! Hij was onzichtbaar we hebben hem zelf gezien!" „Zo. zo!" zei de rechercheur honend. Hoe zien jullie onzichtbare personenen waar is die Goedbloed dan?" Tja dat was een scherpe vraag En het antwoord daarop was moeilijk te geven, want Joris had zich teruggetrokken in een oude schuur waar nooit iemand kwam. „Een aardige eh rust plaats!" prevelde de rover. „Hier kan ik rustig plannen uitwerken. Het eerste wat mij nu te doen staat, is om nieuwe onzichtbaarmakende vloeistof te halen uit Hobbeldonk". Daar waren de professor en Panda er tenslotte in geslaagd om een drank te mengen, die Jol- lipops goedkeuring wegdroeg. „De kleur en de geur lijken op de vorige drank die ik proefde!" sprak hij. „We moeten zorgen dat het deze keer niet wordt ge stolen!" ..MAAR HIER BOVEN SNEEUWT HET OOK NIET JULLIE SNEEUWVLOKKEN SMAKEN ZE LEKKER/ppQggf g HET PROEF NIETS 'CPIR ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! De directie van de Hollandia Wol- en Kousenfabrieken N.V. te Veenendaal zal 61 personeelsleden gaan ontslaan. Hiertoe behoort het hele produktiepersoneel dat uit de Betuwe afkomstig is, in totaal 31 man. Maandag werd op het bedrijf een werktijdverkorting van 50 percent van kracht, die was aangevraagd voor 200 personen. Twee afdelingen, de wolwasserij en de kaarderij, zullen na de zomervakantie worden opgeheven. De produktie van Hol landia bestaat voor ongeveer 75 percent uit industriegarens, waarvoor men mo menteel een zeer geringe markt vindt Hollandia werd in 1959 overgenomen door het concern P. Clos en Leemburg gen N.V. te Leiden. Met de vakbonden is een afvloeiingsregeling tot stand gekomerl Toen Hollandia werd overgenomen, was het produktiepersoneel 315 man sterk. Dit aantal is de laatste jaren geslonken tot 250. De directie spreekt in dit verband van een natuurlijk verloop. Volgens adjunct directeur P van der Kooy kampt Hollan dia al sinds bijna een jaar met moeilijk heden. De vakbonden beschouwden het als een verrassing toen men dezer dagen van de ontslagen vernam. Het personeel zal vandaag over een en ander worden ingelicht. ADVERTENTIE iH* ih-Xv.; v - Ja elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Bezoekers van Nederlandse horecabe drijven zullen binnen afzienbare tijd hun kopje koffie gegarneerd kunnen vinden met een klein pakje room. Het Produkt- schap voor Zuivel gaat een verordening maken waarin het verpakken van slag room, koffieroom en halfroom in éénma lige verpakkingen van 25 milliliter of minder wordt toegestaan. Voor koffie melk zal het misschien ook mogen, maar daarvoor moet dan eerst nog een Bene- lux-regeling worden veranderd. ADVERTENTIE Doelstraat 19 - Haarlem Tel. 1S252 ,KRAUTZBERGER spuitpistolen De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vissingen, deel uitmakend van de Rijn-Schelde Groep, heeft van de N.V. Provinciale Maatschappij Electrici- teits Maatschappij (PNEM) de opdracht gekregen voor het leveren van de groot ste stoomketel ooit in Nederland ge bouwd. De installatie heeft een capaciteit voor de produktie van maximaal conti nu 1143 ton stoom per uur. Deze Schelde-Combustion engineering ketel is bestemd voor een verdere uitbrei ding van het vermogen van de Amercen- trale in Geertruidenberg met 392.000 kilo watt. Hij zal in 1971 worden opgeleverd. Niet open in spitsuren. De brug over het Amstel-Drechtkanaal in Ouderkerk aan de Amstel zal na 1 mei gedurende drie weken als proef in de spitsuren niet meer worden geopend. Nagegaan zal worden in hoeverre de filevorming hierdoor wordt verminderd. 3 „Laat de huismeester wachten, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie. „ik zal Ho dit ontstellende nieuws zelf meedelen. Waar schuw jij intussen de lijkschouwer". De Rechter gaat weer naar binnen. Het ge beurt niet vaak dat hij naar woorden moet zoeken, maar dit maal aarzelt hij voor hij het woord richt tot de gepensioneerde ambtenaar. „Het was uw huismeester, meneer Ho", zegt hij eindelijk. „Hij kwam heel slecht nieuws brengen over uw vrouw". De Rechter wacht even en ver volgt dan op ernstige toon: „Uw vrouw heeft de hand aan zichzelf geslagen, me neer Ho. Het schijnt dat ze zich heeft op gehangen in het tuinprieel."Ho is op gesprongen uit zijn stoel. Wanhopig roept hij uit: „Mijn vrouw dood! Waarom? O, ik wist dat ze de laatste tijd neerslachtige buien had, maar dat ze zich zou ophan gen!" Verslagen laat hij zich weer in zijn stoel zakken. „Uw huismeester wacht bui ten om met u mee te gaan", zegt Rech ter Tie, die geroerd is door het verdriet van de oude ambtenaar. „Ik zal die lijk schouwer met u meesturen om meteen de overlijdensakte op te stellen. U wilt na tuurlijk dat alles zo snel mogelijk gere geld wordt. Gelooft u mij als ik zeg dat we allemaal met u meeleven. Als ik iets voor u kan doen. 816. Voorlopig scheen er nog geen ge vaar voor Brammetje te dreigen. De op- perheks schreef op een schoolbord met een piepend krijt allerlei onbegrijpelijke tekens, die ze met de bezem stuk voor stuk aanwees. „Letten jullie nu goed op, want dit kan je later van pas komen. Dit is de stelling van Piet Heksegras: een Betovering is recht evenredig met kwadraten van de spinnekoppen. Het duizelde Bram. Op de Zeevaart school was hij één van de besten geweest, maar hiervan begreep hij niets. Hij meen de al dat hij hier zijn tijd zat te ver doen, toen de opperheks een kort bevel snauwde: „Breng het proefkonijn hier". Bram veerde op. Want het proefkonijn was.een mens, en niet ten onrechte meende Bram dat hij eindelijk één van degenen had gevonden, die een noodsig naal had uitgezonden. „Een zeeman", mompelde Bram. „Een Jongen van Stavast, een stoere knaap, nu hier om zich door leerlingen te laten be toveren. Hier moet ik een stokje voor ste ken". Maar zolang dat geen toverstokje was, zou dat moeilijk gaan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11