Professor Plate is begonnen met het forceren van bevalling prinses Beatrix Konstantijns vurige wens: „parlementair bewind" HET WEER Koninklijk bezoek aan Keukenhof I Bouw toren-hotel aan Randweg hangt nog op oplossing toegangsweg Vragen mr. J. H. van Wijk over aanhouding Teleraaf-verkopers morris TRON ZOMER SPORT SEIZOEN 1967 Prins Claus blijft nu constant in het academisch ziekenhuis Papandreou jr. van verraad beticht Gecensureerd Nieuwe telefoon centrale IJmuiden Philips komt „verre kijkers" tegemoet Mr. Van Hall krijgt exemplaar van rapport-Enschdé Vliegtuigen vielen Manokwari aan Bii 1 52e JAARGANG NUMMER 150 DONDERDAG 27 APRIL 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje UTRECHT. „Aangenomen mag worden dat prof. Plate aanleiding heeft gevonden maat regelen te nemen om de be valling te bespoedigen". Zo luidde om halfelf vanmorgen de voorzichtige mededeling van de R.V.D. Prof. Plate is, zo mag men hieruit opmaken, begonnen de bevalling te forceren. Niet bekend is hoe lang het duurt voordat dit gevolgen zal heb ben. Prinses Beatrix heeft een rustige nacht gehad. Prins Claus heeft zijn ver plichtingen, die hij vandaag had in verband met het bezoek van de vorstelijke gasten uit Nepal, afgezegd. Hij blijft in het ziekenhuis in Utrecht. Noordoostelijke wind ,Grap Het woord is aan Versterkers voor TV-antennes Discreet aanbieden 40 doden in West-Irian REGENKLEDING MAX KOELEMIJ ZWIER SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) De koningin en prins Bernhard hebben hun programma niet gewijzigd. Zij be zochten vanmorgen met het koninklijk paar uit Nepal de Keukenhof in Lisse en gingen daarna naar Rotterdam. Het medisch team is paraat, maar nog niet in het ziekenhuis gearriveerd. Prof. Plate heeft gisteravond laat gezegd dat er tussen het tijdstip waarop hij zijn in trek in het ziekenhuis neemt en het mo ment van de bevalling tenminste zes of zeven uren zullen verlopen. Hij heeft vannacht in het ziekenhuis geslapen, omdat hij thuis om het kwar tier werd opgebeld door een onbekende, die zei: „U spreekt met de pers" en dan de hoorn weer neerlegde. Prof. Plate nam daarom de vlucht naar het ziekenhuis. Prinses Beatrix heeft gisteren niet de gehele dag het bed gehouden, maar ook rondgewandeld in het ziekenhuis. Zij heeft een kamer aan de achterzijde van de kliniek. Twee anders kamers zijn in gebruik bij prins Claus en mr. Van Schelle. Prins Claus zag er zeer vermoeid uit toen hij gistermiddag het ziekenhuis ver liet en voor enige uren naar Drakensteyn ging. Bij zijn terugkomst bij het zieken huis reed hij recht op een filmman van Polygoon af, hetgeen de verontwaardi ging van filmers en fotografen wekte. Een omroepster van de gewestelijke radio-omroep Antwerpen heeft woensdag avond om 5 minuten voor 12 beroering in België en Nederland gewekt met een be richt, dat 9 minuten tevoren in Neder land een prinsje was geboren. Zij merkte pas achteraf dat ze het slachtoffer was geweest van een grappen maker, die haar tegen middernacht had opgebeld met dit nieuws, dat zij nog nei in de laatste uitzending kon opnemen Daar de zender om 12 uur sloot kon het niet herroepen worden. Het gevolg was, dat tot diep in de nacht het kantoor van het ANP in Den Haag overstroomd werd met telefoontjes van mensen, die bijzonderheden vroegen. Ra- dio-Antwerpen verklaarde vanmorgen het gebeurde diep te betreuren, vooral omdat het niet meer herroepen kon worden. In Deventer heeft een aantal cafébe zoekers het bericht van de Belgische om roep geloofd. Er werd tot half drie feest Koning Konstantijn van Griekenland heeft gisteren in een toespraak tot het nieuwe, na de militaire staats greep gevormde kabinet verklaard, dat het zijn „vurige wens" is dat het land „zo spoedig mogelijk terugkeert naar een parlementair bestuur". De 26-jarige vorst, die naar verluidt het militaire bewind van het begin af heeft tegengewerkt, was tijdelijk van zijn buitenverblijf in Athene terug gekeerd om een kabinetsbijeenkomst voor te zitten in zijn paleis. De Griekse linkse voorman Andreas Pa pandreou, die kort na de militaire staatsgreep van afgelopen vrijdag is ge arresteerd, is gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens hoogverraad De 48-jarige Andreas, die in de Verenig de Staten economie heeft gestudeerd en vele jaren aan Amerikaanse universitei ten doceerde, is de zoon van oud-premier George Papandreou, de leider van de grote Centrum-Unie partij. Evenals zijn vader is hij een aartsvijand van koning Konstantijn en de conservatieven. Vorig jaar november werden hij en vijf andere politici er door de justitie van beschul digd, een rol te hebben gespeeld in de Weerrapporten l, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 8, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee 6 Langs sluizen en havens 6 Topsy 6 ln de Opregte Hollander .- 8 Kunst 10 Radio en tv 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 11, 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13-31 Ferdinand 30, 26 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer met in hoofdzaak in de kustprovincies af en toe wol kenbanken, overigens zonnig weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Over het al gemeen weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Onderstaand artikel van onze specia le verslaggever in Athene werd door een Griekse telefoon-censor voortijdig afgesloten. Onze verslaggever moest tijdens zijn telefoongesprek op de En gelse taal overschakelen. Toen de in houd de controleur niet beviel, werd de verbinding verbroken. geheime legerorganisatie „Aspida" die er op uit zou zijn geweest de regering om ver te werpen. Naar het schijnt zit de nieuwe Griekse regering voorlopig nog vast in het zadel, maar in de komende dagen zal zij toch enige krachtproeven moeten ondergaan Het „gevaar" van links heeft men voor lopig weten te bezweren door het arres teren en verbannen van duizenden tegen standers van de regering. Maar er be staat wel degelijk ook een oppositie van rechts, hoe vreemd dat ook mag klinken. Niet geheel Griekenland bestaat immers uit politieke extremisten. Er zijn ook rechtse politici die zich niet kunnen ver enigen met het huidige bewind dat zij te dictatoriaal achten en dat in verschillen de maatregelen een fascistisch karakter draagt. Het tweede probleem voor het nieuwe regime is de vraag of koning Konstan tijn zich zal aansluiten bij de militaire machthebbers- Aangenomen mag worden dat de ko ning een tussenweg zoekt, maar de kans is groot dat de tijd daartoe hem ont breekt. Wellicht komt er in het komende weekeinde in zekere zin op dit punt een antwoord. In dit Grieks-orthodoxe land worden dan namelijk Goede Vrijdag en Pasen plechtig gevierd. De verbondenheid van de vorst met zijn regering wordt bij die gelegenheid traditioneel tot uiting ge bracht in een processie, waarin koning en ministers meelopen. In alle hotels hangen nu ook plakkaten, waar het bewind meedeelt, dat iedereen die iemand een politieke mening hoort verkondigen, deze persoon onmiddellijk moet aangeven bij het dichtsbijzijnde po litiebureau. (Zie ook pagina 8) gevierd. De eigenaar van het café en een van de bezoekers staken zich in carna- valskledij en reden naar Utrecht, waar ze tegen half zes aankwamen. Ze waren er moeilijk van te overtuigen dat zij te vroeg waren. De nieuwe omschakeling op de nieuwe telefooncentrale in IJmuiden begint aan staande vrijdag niet om tien uur 's mor gens, zoals gisteren is gemeld, maar om tien uur 's avonds. 'fi - Het Nepalese koningspaar en hun kinderen hebben vanmorgen in ge zelschap van koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Margriet en Christina van Amster dam uit een bezoek aan de Keuken hof gebracht. Het hoge gezelschap wandelde met als gastheer burge meester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse, tevens voorzitter van de Keukenhof, door het park, waarin duizenden voorjaarsbloemen in vol le bloei staan. Ook de bloemen weelde in de kassen kreeg ruime aandacht. Prins Bernhard bleef steeds achter om te filmen. Daarbij gebruikte hij dankbaar een beeld als statief. Tegenover een omstan der liet hij zich ontvallen niet te weten wat hel beeld voorstelde, maar hij zei het wel een fijne steun te vinden om zijn filmcamera te laten rusten. John Cowper Powys: Berusting is een mooi woord voor het afsterven van onze innerlijke vitali teit. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De NV Philips heeft een antenne-versterker met transistors voor alle televisie- en F.M.-kanalen ont wikkeld, die grote verbeteringen in de huiskamerontvangst kan brengen. Een klein kastje op de antenne kan voor alle stations een viervoudige beeldstrekte op leveren, zodat voor zenders, die niet of slecht doorkomen, een prima kwaliteit op de beeldbuis wordt getoverd. De breedbandversterker, die deze week door Philips Nederland is gedemon streerd kan vooral in de randgebieden, waar bepaalde buitenlandse zenders (Bel gië en Duitsland) verstek laten gaan een redelijk aanvaardbaar beeld in de huis kamer loodsen. In veel gevallen is de sneeuw, in feite ruis in 't beeld, dus prach tig met deze antenneversterker van Philips te verhelpen. Het nieuwe van deze tenneversterkers is dat ze van een bij zonder soort transistor zijn voorzien. Een versterker bedient alle antennes voor di verse kanalen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Burgemeester Van Hall van Amsterdam heeft sinds gisteren een gedrukt exemplaar van het eerste interim rapport van de commissie-Enschede in huis. Deze commissie heeft een onderzoek in gesteld naar de achtergronden van het bouwvakkersoproer van vorig jaar juni in de hoofdstad. Ook de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kra nenburg, heeft een exemplaar van het rap port gekregen. Vorige week had premier De Jong in de Tweede Kamer verklaard dat het rapport besproken zou worden met de betrokkenen. Met de Amsterdamse burgemeester en de commissaris zal de regering van ge dachten moeten wisselen over de beant woording van de zeven beleidsvragen die de commissie aan het einde van het rap port heeft gesteld. In Den Haag wordt aan genomen dat de ministers Beernink (Bin nenlandse Zaken) en Polak (Justitie) zich met deze gedachtengang zullen bezig houden. Het wordt voorts niet onmogelijk geacht dat ook premier De Jong bij het beraad met de Amsterdamse burgemeester aanwezig zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het probleem van de toegangswegen speelt nog steeds de belangrijkste rol bij de bouw van het hotel op de samenvloei ing van de Wagenweg en de Westelijke Randweg in Haarlem. Momenteel worden de laatste besprekingen gevoerd over een (Van een onzer verslaggevers) De Heemsteedse advocaat en procureur mr. J. H. van Wijk heeft nu als lid van de Eerste Kamer voor de P.S.P. aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justitie de schriftelijke vragen gesteld, die hij, zo als wjj eerder berichtten, van plan was te stellen naar aanleiding van de door hem waargenomen aanhouding en wegvoering van 2 verkopers van het provoblad „De Teleraaf" op het Haarlemse Stationsplein, op zaterdag 15 april des middags om kwart voor zes. Hij vraagt de ministers of het juist is dat in enkele gemeenten in Nederland der gelijke aanhoudingen hebben plaats gehad, of proces-verbaal is opgemaakt, of de kranten in beslag zijn genomen en zo ja op welke gronden. Is dit niet in strijd met artikel 7 van de Grondwet en met artikel 10 van het Euro pees Verdrag van de Rechten van de Mens en de fundamentele vrijheden en kunnen de ministers enigszins bevorderen dat de politie dit soort maatregelen nalaat? zo vraagt hij. Tenslotte vraagt mr. Van Wijk of het mogelijk is de gemeenten in overweging te geven de gemeentelijke verordeningen, in zoverre dit soort maatregelen is gegrond op bepalingen in die verordeningen, in over eenstemming te brengen met de Grondwet en het Europees Verdrag. Tevens heeft de Heemsteedse jurist aan de genoemde ministers vragen gesteld over een persbericht, volgens hetwelk de recher che in Maastricht enkele boekhandelaren die „De Teleraaf" verkochten, zou hebben bezocht met het verzoek dit blad zo dis creet mogelijk aan te bieden en het niet te etaleren. Indien dit bericht juist is, op grond van welke wetsbepaling heeft dit politie-optreden dan plaats gehad, aldus mr. Van Wijk. Houdt dit optreden verband met de civiele procedure die tegen het uit geven van „De Teleraaf" is aangespannen?, zo vraagt hij verder, en: Moet deze handel wijze niet strijdig worden geacht met ar tikel 7 van de Grondwet? uitmonding op de Wagenweg via de ter reinen van Nieuw-Unicum, dat binnenkort naar Zandvoort verhuist. Zodra overeen stemming over deze toegangswegen is be reikt kan met de bouw van het hotel, dat van groter omvang zal zijn dan de oor spronkelijke plannen aangaven, worden begonnen. De toegangswegen zijn van meet af aan een probleem geweest om het hotel ex ploitabel te maken. Aanvankelijk heeft men getracht een in- en uitrit te projec teren dicht bij de kruising van de Wagen weg en de Westelijke Randweg. Hierte gen kwamen van de zijde van Rijkswa terstaat onoverkomelijke bezwaren. Een voorstel van deze dienst om een toegang te scheppen via de aan de achter zijde van het hotel gelegen Zandvoorter Allee, kon geen genade vinden in de ogen van de toekomstig exploitant. De toegang via de terreinen van Nieuw-Uni cum zou een aanvaardbaar compromis kunnen zijn, ook voor Rijkswaterstaat, of schoon ook daar verkeersgevaren zullen ontstaan. De vergunning voor de bouw van het hotel behoeft geen'probleem meer te zijn. Alhoewel het aantal verdiepingen van elf tot veertien is uitgebreid waardoor het aantal bedden van zeventig tot meer dan 150 kan toenemen, is het wel zeker dat de bouw kan beginnen zodra de problematiek van de toegangsweg is opgelost. De bouw zal drie jaar duren. Het deel van het complex, waarin 131 accommodatieflats zijn ondergebracht, is enkele maanden geleden in gebruik ge nomen. Dit complex zal samen met het hotel vanuit een gemeenschappelijke keu ken worden verzorgd. De stijging van het aantal bedden is mogelijk geworden door het vergroten van het aantal verdiepingen en het laten vervallen van kantoorruimten DJARKARTA (AP) De militaire op perbevelhebber van West-Irian heeft er kend, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht in januari een opstandige stad in West-Irian drie dagen lang hebben be schoten. Bij die beschietingen zijn veer tig mensen om het leven gekomen. Op een persconferentie in Djarkarta heeft brigade-generaal Bintoro echter ont kend, dat in deze stad, Manokwari, 2.000 mensen om 't leven gekomen zouden zijn. Op 5 januari, aldus Bintoro, hadden schermutselingen plaats tussen troepen en inwoners van Manokwari. Na de stad gewaarschuwd te hebben was op 18 janua ri om vliegtuigen gevraagd. Twee dagen lang namen de vliegtuigen de stad onder vuur. Daarbij werden echter geen bom men of raketten gebruikt. Toen het verzet voortduurde werden op nieuw vliegtuigen ontboden, waarna de bevolking zich overgaf. Volgens Bintoro was de bevolking van Manokwari opgehitst. Het zomer-sport-seizoen 1967 is aangebroken. Dat is voor ons aanleiding geweest om aan al'e zomersporten reportages te wijden. De lezer treft ze aan in een speciale uitgave van negen pagina's, opgenomen in de editie van vandaag Zomer sportseizoen 1967. Negen zon nige pagina's met sportieve informatie. ADVERTENTIES larteljorisstraat Haarlem - Tel. 1ISI2 leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam superieure muurverf blijft langer wit. Een MUKO produkt. DIVERSE SALADES 50 cent en 1,00 Belegde broodjes - hot dogs - enz., enz. Kennemer Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 IJMUIDEN-O. - TELEFOON 400U Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 42118

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1