CIRCUIT VAN ZANDVOORT ook van economisch belang Heerlijk werk DRIE FEITEN: DRAF- EN RENSPORT HEBBEN ER DE VAART IN DE SCOW TEMPO GAAT WERELD ROND HUGENHOLTZ: 1. Snelheid liep van 1948 tot 1967 op van 125 tot 175 km/u 2. In 1949 had men 43 exploitatie dagen en in 1967 281 3. Toevoerwegen naar Zandvoort in 1967 dezelfde als in 1948 nieuwe tweemans-boot PAARDESPORTACENDA ZEILACENDA APRIL 1967 DONDERDAG mnnr In de openingsrace van het circuit van Zandvoort in 1948 haalde prins Bira van Siam een gemiddelde snelheid van 124 km per uur in een Maserati. Enkele dagen geleden, om precies te zijn op woensdag 19 april, joeg de Italiaan Bandini in een helrode Ferrari met een gemiddelde snelheid van 175,111 km per uur over het veiligste circuit ter wereld. Een ander feit. In 1949, het eerste volledige „circuit-jaar", had men 43 exploitatiedagen. Vorig jaar, in 1966, kon circuit-directeur J. B. Th. Hugenholtz met trots de boeken afsluiten op 281 exploitatiedagen. „Wanneer we niet zes weken hadden moeten sluiten in verband met verbreding van het tracé bij de pits, zouden we zeker boven de 300 da gen zijn gekomen", aldus deelde de heer Hugenholtz bij vlagen mee tussen het huilende motorgeweld van Bandini's Ferrari en Clarks Lotus door. Nog een ander feit, maar dan een die in mineur geschreven staat. In 1948 waren er twee toevoerwegen naar Zandvoort, naar het circuit dus, de Zandvoortselaan en de Zeeweg. Nu, in 1967 zijn dat precies dezelfde wegen. En dat met de enorme groei van het wagenpark in Nederland. Zuigkracht Belangrijk Hans Rombouts (Van onze paardesportmedewerker) Draf- en rensport in ons land heb ben er de vaart in. De ontwikkeling gaat zelfs zo snel dat die vaart en vooral in de draf sector nauwelijks of niet is bij te benen. Het is sinds 1949 een sport geworden, waarin nu meer dan 42 miljoen gulden per jaar omgaan en plannen zijn gerealiseerd en op stapel staan, waarmee tegen de zes miljoen gulden is gemoeid. Des ondanks blijven er verlangens en eisen, afkomstig van de deelnemers, de eigenaren en vooral van het pu bliek, dat urenlang op de banen ver toeft en behandeld wil worden op de voet van „de klant is koning". Over dekte, glasdichte en verwarmde tri bunes en totalisatorgelegenheden, startboxen voor de volbloeds, auto starts voor de dravers, de modernste foto-finishapparatuur, kortom alles wordt gedaan in het raam van het fi nancieel mogelijke om het de kijker naar de zin te maken, pogingen die al beginnen door leiding geven aan fokkerij, cursussen voor jonge rijders en het zoeken naar courses drave rijen en rennen waarin het maxi mum aan spanning en strijd wordt geboden. HHiiniiHiiiiininmuiiimiiimunniiiiiinnnHiiiimiuniHintiniunniiuinuu m. T'ëmm Promotor Visser met zijn eigen Scow Tempo. Hans Rombouts HAMMMWWWMMIMVWWIAMWIAMMMWMWWtfMAAIMA Hugenholtz, ook directeur van Tou ring Zandvoort (VVV), heeft er geen goed woord voor over: „we zijn nu al jaren aan het praten over de weg De Ranitz, maar er komt maar niets. Die weg hadden we tien jaar geleden al kunnen en moeten hebben. Het zal als het nog eens ooit zo ver komt een zesbaansweg moeten zijn, want nu nog een vierbaansweg aanleggen is waanzinnig. Met zo'n grote toevoer- weg zouden Zeeweg en Zandvoortse- 1 laan dusdanig ontlast worden, dat die weer geschikt zouden zijn voor locaal verkeer, voor de mensen, die rustig naar het strand willen. Maar ja, zucht- te de er als een real Englishman uit ziende directeur: „de regering zal wel weer het eerst bezuinigen op het ver keer. Maar we kunnen het ons niet permitteren. Het kan niet". Hugenholtz, sinds 1949 aan het cir- cuit en Touring Zandvoort verbonden en nog bepaald niet van plan er mee te stoppen: „ik vind het heerlijk werk. Vooral die combinatie van VVV-man en auto-man bevalt me uitstekend. Ik ben pas 52 jaar en kan dus nog een flinke tijd meedraaien", heeft cijfers voldoende bij de hand om de dreigen de en verstikkende verkeerschaos te preciseren: „er zijn nu 1,8 miljoen au- to's in Nederland, februari volgend jaar zijn dat er 2 miljoen. Het werkt als een sneeuwbal. Binnen niet al te lange tijd zitten we hier met 8 miljoen auto's te kijken, of je het nu wilt of niet". toch weer op 20.000. Over het jaar genomen is het gewoon door het circuit een miljoenenzaak wat ver teringen in Zandvoort betreft". De heer Hugenholtz, die behalve het beheer en exploitatie van het circuit en het VVV-werk ook nog het toezicht heeft op de sportaccommodaties van de gemeente, heeft in het VVV-gebouwtje in het centrum van de badplaats zijn hoofdkwartier. Het bruist er van le ven aan de balie (waar knappe en vriendelijke meisjes alle inlichtingen geven over logies tot aan zaken als heeft geadviseerd bij de bouw van het circuit) heeft directeur Hugenholtz weer enige verbeteringen aan laten brengen. Er zijn weer wat nieuwe hek ken aangebracht. Het puntdraad dat er nog was is vervangen door harmoni ca-gaas. Er zijn nog wat vangnetten bijgekomen. Een zeer lichte verzakking bij de tunnel west alleen merkbaar voor de formule I-wagens, die een snel heid van 240 kilometer halen is weg gewerkt. En tenslotte wordt er een hulptribune van 1500 plaatsen aan de noordzijde van de grote tribune bijge zet. Men heeft wel eens gezegd: dat cir cuit in Zandvoort heeft een veel te gro te zuigkracht in het toch al zo volle westen van het land. Directeur Hugen- holtz komt weer direct met cijfers aan dragen: „van het totale bezoekersaan tal in Zandvoort trekt het circuit slechts 4 percent. Bovendien vallen de toppen van het circuit in het voor- of nasei zoen. De Grand Prix is altijd in be gin juni (dit jaar 9 juni, volgend jaar 4 juni). Dan is er nog geen enorme toeristenstroom. Bovendien is het maar één keer in het jaar, dat er zo'n 50.000 mensen komen kijken. Bij de andere wedstrijden ligt dat wat minder, zij het toch wel uit VVV-oogpunt ge- i zien ook zeer aardig. Zo waren er bij de eerste NAV-races. twee weken geleden, 12.000 man. Maar ik wil maar zeggen: die verkeersdrukte voor het circuit is in feite maar een klein deel van de grote toeristische verkeers- stroom, die normaal naar Zandvoort gaat". Er is echter iets anders. „Het circuit is gewoon economisch verschrikkelijk belangrijk voor Zandvoort. En nu", al dus Hugenholtz. „kruip ik weer in de huid van de VVV-man. Er komt %lA ton aan inkomsten binnen. De exploi tatie beloopt V-A ton. Touring Zand voort wordt voor 4/5 gerund uit in komsten van het circuit. En ik kan er wel bijzeggen, dat sommige men- sen (de middenstand) de minste bijdra gen leveren voor het VVV-werk, ter wijl ze er toch het meest belang bij hebben. Maar die lieden zeggen: de mensen komen toch wel naar het strand. Nou, er komen altijd natuur lijk wel toeristen naar het strand, maar zonder propaganda komen er aanmerkelijk minder. Bovendien wordt de concurrentie van het buitenland steeds groter. Je moet er iets voor doen om de mensen te houden of te trekken. Dat is toch duidelijk." „Gelukkig heeft het gemeentebestuur alle oog voor de belangen van o.a. het circuit. Ik ben ook erg gelukkig j met de nieuwe burgemeester, die de lijn van zijn voorganger op dit punt doorzet. Trouwens", en hij gaat door met waarderingspluimen rond te strooi en ook de politie in Zandvoort is ge weldig. Want die kerels leven het hele seizoen onder hoogspanning met al die drukte". Directeur Hugenholtz komt nog even terug op de Zandvoortse middenstand en hotellerie: „Ik noemde net een be drag van 3% ton aan inkomsten voor de gemeente (en Touring Zandvoort, dat een semi-gemeentelijk orgaan is). Dat staat helemaal los van het geld, dat door bezoekers en gebruikers van het circuit in Zandvoortse zaken en hotels wordt uitgegeven. Om een voorbeeld te noemen: in een „verloren" weekeinde in het voor- of naseizoen of zelfs in de winter hebben we veel Westduitse au toclubs (het circuit is bij de Duitsers zeer in trek, omdat het in tegenstelling 1 met de Nürburgring, niet te lang is, niet te duur en vooral veilig). Wel 1 zo'n autoclub komt met een man of 200. Dat zijn dan altijd wel 400 of 600 overnachtingen met alles wat er bij komt. Als je stelt, dat ze toch min stens 100 uitgeven per man, zit je wasserettes e.d.) en op zijn kantoor, waar de telefoon bijna niet zwijgt en post met inlichtingen en verzoeken uit alle windstreken wordt aangedragen. „Ik heb nu al verzoeken uit Montevideo, Canada, Australië en Amerika gekregen om kaarten te reserveren voor de Grand Prix. Dat wordt weer wat". Er zijn ook brieven bij van jongens, die auto coureur willen worden of autotester (Hugenholtz heeft al 408 wagens getest in 300.000 km). Ze krijgen allemaal een vriendelijk briefje terug met advies. Wat het circuit betreft („ik ben er zeer tevreden mee, slechts een paar de tailpunten zou ik misschien anders ge daan hebben dan wat de (beroemde) oud-coureur Sammy Davis niet te verwarren met de showman Davis Natuurlijk is Hugenholt.z die advi seur en tekenaar was van de circuits van Suzuka (Japan), Zolder (België), Oregon (V.S.) en Jarama (Spanje), ver heugd over het feit, dat „zijn" circuit op Zandvoort goed exploitabel is. „Dat kan echter alleen bij de gratie van het feit, dat het circuit indertijd maar één miljoen gulden heeft gekost. Te genwoordig zou de bouw op rond de tien miljoen gulden komen. En op die basis is geen fatsoenlijke exploitatie meer mogelijk". Waarmee de heer Hu genholtz dan meteen in feite plannen voor de bouw van een ander circuit (bij Tilburg) ook op andere gronden trouwens naar het land van de on mogelijkheden heeft verwezen. Hiervoor moeten zorgen 140 volbloeds en 1200 dravers, die aan de hoede van de over het gehele land verspreide trainers zijn toevertrouwd. Reizen en trekken van de ene naar de andere baan en met dat alles in zich de stille hoop van iedere trai ner eens die nauwe landsgrenzen te kun nen overschrijden met een absolute crack als Theo Messidor, Mac Kinley, Hairos II, Quicksilver S, Jour de Java en vele anderen waren en mee te doen aan de grote internationale wedstrijden. Een lan ge gouden keten, waarin ook de Neder landse drafsport haar gouden schakels heeft gesmeed met de Grote Prijs der Lage Landen (Duindigt, zondag 25 juni) met bijna 58.000,- aan prijzen en pre mies, Merevelds Mijlrecord-prijs op zon dag 13 augustus, de Gold Cup's voor de dravers en volbloeds (resp. Hilversum dinsdag 13 juni en Duindigt zondag 9 juli) de draversinterland Nederland-Bel- gië op zondag 24 september op Duindigt, waarvoor de snelste 4-benige atleten naar ons land komen, omdat de Nederlandse drafsport in de rijen der groten geaccep teerd is als een volwaardige partner. De Nederlandse draf- en rensport ken nen behalve deze grote internationale ont moetingen nog hun grote klassieke ver- richtingsproeven voor hun eigen paarden: de sweepstakes te Groningen, zondag 11 juni, het H. van Wickevoort Cromme- lin Memoriaal op Mereveld (zondag 24 september), de St. Leger op Duindigt (zondag 3 september) en de beide Derby- dagen voor volbloeds en dravers (resp. op 4 juni en 6 augustus) die de fokkers en eigenaren niet alleen de eer, maar ook kleine kapitaaltjes brengén. Derby's gelden als het hoogst bereik bare ideaal, een ideaal slechts^no^ ,bena-s derd door de Gouden/Zweep, waarvan.de geschiedenis als een rode draad door de drafsport loopt. Op zondag 16 juli, Hil versum is de Gouden Zweep na de oor log steeds verreden in aanwezigheid van Prins Bernhard weer de inzet voor een machtig veld paarden, dat tegen de moderne coulissen op een moderne baan even fel strijdt om die trofee als twee jaar geleden de beroemde „Malle Jan." Een eeuwenoude sport in een nieuw mo dern kleed gestoken blijkt nog niets van haar aantrekkingskracht te hebben verlo ren en boeit de mens van nu nog in minstens dezelfde mate als zoveel jaren her. Honderden dravers en volbloeds, veer tien banen, bijna 250 wedstrijddagen, groeiende belangstelling, betere presta ties, het is in kort bestek een beeld van ,een spojj., die da va^rt erin heeft gn erin hoiidt. jf 13 - 15 mei Reeuwijkse plassen: Goud se zeilweek. 4 - 10 juni Medemblik: Zuiderzee-re gatta. 8-11 juli: Braassemweek. 15 - 20 juli: Kaagweek. 22 - 27 juli: Nieuw Loosdrechtweek. 28 juli - 1 augustus Loosdrecht: Hol- landweek I. 1-4 augustus Toronto: W.K. Draken. 3-6 augustus IJsselmeer (Muiden): Hollandweek II. 5-10 augustus: Sneekweek. 10 -13 augustus Rudolfzell: W.K. Vau- rien. 26 -27 augustus Spaarne: Open nat. wedstrijden. 26 - 27 augustus: Kralingse Zeilweek. 9-10 september: Nationale kampioen schappen wedstrijdzeilen. 16 en 17 september: Nationale kam pioenschappen wedstrijdzeilen. 1 mei Amsterdam: Springconcours. 10 mei: Duindigt Derby. 13 juni Hilversum: Gold Cup. 24 en 25 juni Amsterdam: Springcon cours. 9 juli Duindigt: Golden Cup. 12 juli Hoofddorp: Concours Hippique. 16 juli Hilversum: De Gouden Zweep. 22 juli Duindigt: Kampioenschap van Nederland voor dravers. 29 juli Santpoort: Concours Hippique. 6 augustus Duindigt: Derby F. 13 augustus Mereveld: Merevelds Mijl- record. 26 augustus Rotterdam: CHI. 29 augustus Hilversum: Kampioen schap Nederlandse paarden. 17 september Mereveld: H. v. Wicke voort Crommelin Memorial, (drav.). 27 - 30 oktober Amsterdam: Concours Hippique Indoor. Voorts elke week draverijen en ren nen op Duindigt, Mereveld en Hilver sum. Je vraagt je af: moet dat nou? Moet er nu wéér een type wedstrijdzeilboot toegevoegd worden aan de grote serie, die er al is. Maar als je dan het enthousias me ziet, waarmee zo'n nieuw type zeil boot, in dit geval de Scow Tempo, wordt gepropageerd, dan zeg je: ja, het moet wel. Voor de half-ingewijden wordt het een moeilijke zaak om alle soorten boten uit elkaar te houden, want er zijn momen teel niet minder dan 22 erkende en ge meten wedstrijdklassen aan boten. De jongste dan is de Scow Tempo, die van uit Haarlem z(jn verspreidingsgebied gaat vinden over de gehele wereld. Het is practisch een geheel Haarlemse zaak, want de boot werd door een naar Zuid- Afrika geëmigreerde Haarlemmer, Jack Köper, ontworpen en werd daarna vervol maakt door de Haarlemmer Visser, de promotor van het nieuwe type tweemans boot, en de Bloemendaler Sebregts. Het is trouwens toch een opmerkelijke zaak, dat Haarlem ook bij de verspreiding van andere typen boten een grote rol ge speeld heeft, zoals van de twaalf-voetsjol- len en de OK-jollen (de Haarlemse Jacht Club was hierbij actief). En nu dan de Scow (afkomstig van het woord schouw) Tempo, een platte boot, waarvan men in grote versie de lark de voorvader zou kun nen noemen. De lengte is 4.73 meter en de breedte 1.52 meter. Het grootzeil en de genua zijn samen 12,4 meter groot, de spinaker 10 meter. Een groot voordeel van de Scow Tempo is, dat het gewicht rond de 85 kg ligt. Daardoor is het schip ge schikt voor trailervervoer en gemakkelijk in en uit het water te brengen. Dat alles zijn zaken waarover de heer Visser, in het maatschappelijk leven be drijfsleider in de Werkplaats tot herstel van antiek textiel, met gloed kan vertel len. Hij legt er de nadruk op, dat de Scow Tempo een geheel eigen plaats in het gamma van zeilschepen inneemt en geen concurrent is van welke boot dan ook. En hij somt nog wat voordelen van zijn Scow op: het is een tweemansboot, pittiger dan de Schakel, de FJ of De Stern, die ge schikt is voor plezier- of wedstrijdvaren. Niet voor een trektocht. „Een groot pluspunt voor de Scow Tem po", aldus de heer Visser, „is, dat de boot voornamelijk in amateurbouw wordt gemaakt.. De Scows zijn wel compleet op 'n werf te koop is (voor de prijs van 3.700), maar de meeste zeilliefhebbers geven er de voorkeur aan de boot zelf te maken. In de goedkoopste uitvoering komt de prijs dan op 1700. Dat zelf bouwen geeft een enorme voldoening". De Scow Tempo, waar van de wat amateuristische bouwte kening in de „Waterkampioen" verscheen in 1964 en waarvoor onmiddellijk flinke be langstelling was bij o.a. de JV Watervrien- den, werd datzelfde jaar al in Neder land gepousseerd. Ze voer op 19 decem ber voor 't eerst op de Binnenliede. Jacht bouwer Jan. D. Schooneveldt uit Aalsmeer fervent FD-zeiler had er direct gein in. Ook Köper, de ontwerper, was overgeko- men voor de proefvaart. Al snel kreeg de Tempo de officiële erkenning van 't Ver bond. En sindsdien groeide de Tempo- vloot in Nederland tot 70 boten (waarvan er al 40 gemeten zijn) aan en zijn er veel in aanbouw. Maar niet alleen in Nederland had men interesse voor de Tempo. Vooral in Duits land, waar men in clubjes van tien poly ester boten zelf ging vervaardigen, is de animo groot. Al twee keer z\jn er in de be kende Essener Segelwoche wedstrijden voor de Scow Tempo gehouden. Er is een internationale Tempo-organisatie op touw gezet en overal ter wereld al kan men het ranke scheepje, dat in Nederland schertsenderwijze vanwege zijn platte bo dem en het materiaal (hechthout) „de voordeur van Bruynzeel" wordt genoemd, tegenkomen. Er zijn leden in Nieuw-Zee land, Verenigde Staten, Australië, Zuid- Afrika, Engeland, enz. De Scow Tempo gaat met volle zeilen de wereld rond.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 29