van dag tot dag Gesprek tussen Kiesinger en Trouw of verraad i Johnson had geen resultaat Bonn helt meer en meer over naar Frans standpunt m Grote vossenjacht in België om hondsdolheid te bestrijden „Voor misdaden van stalinisme hele systeem verantwoordelijk" Schoolstrijd in West-Duitsland Europese communisten willen meer collectieve veiligheid il U steeds we^ u. m iStalins dochter in New York Fronten McNamara verdedigt bombardementen op vliegvelden Ander bestuur voor Zuidwest-Afrika Cornwall-kust weer door olie bedreigd MIELE WASAUTOMATEN amm DONDERDAG 2 7 APRIL 1967 (Van onze correspondent) BONN. „De atmosfeer is opge klaard zonder dat concrete beslis singen zijn genomen". Zo ongeveer luidde de formule, waarmee de Ame rikaanse president Johnson en de Duitse bondskanselier Kiesinger woensdagmiddag na een geïmpro viseerde persconferentie in paleis Schaumburg naar buiten kwamen. In de loop van de middag voegde de officiële regeringswoordvoerder ech ter nog enige verklaringen aan de woorden van Johnson en Kiesinger toe, die opvallend negatief uitvielen. De kern van het betoog van de re geringswoordvoerder was tot veler verbazing onomwonden, dat het tus sen de beide staatslieden gevoerde ge sprek nauwelijks iets zinnigs had op geleverd. M eningsv er schil (Van onze correspondent) Verbazing besmetting gevonden. Het zeer giftige blauwzuurgas is het voornaamste wapen in de strijd, waarin militairen en burgers zeventig percent van de Belgische vossen- en dassenstand ho pen uit te roeien. HARTENDORP Ontwerp-resolutie in VN R.-k. kerk wil met de communisten samenwerken TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! ALTIJD IM DE ORIGINELE VERPAKKING Terwijl de gedragingen van het nieuwe militaire bewind steeds sterker wijzen in de richting van een terreurbewind, dat met volkomen voorbijzien van menselijke rechten en wettelijke vrijheden Robes- pierre-achtige voorschriften uitvaardigt en massa-arrestaties laat verrichten, blijft de houding van koning Konstantijn nog «teeds een raadsel. De koning heeft een kabinetsvergade ring gepresideerd en met de nieuwe machthebbers voor de fotograaf ge poseerd weliswaar met een strak ge richt, maar dat laatste is dan de enige aanwijzing dat de gang van zaken hem niet bijzonder bevalt. Verder zijn er geen lymptomen, die op een moedig verzet van deze constitutionele monarch tegen de uitschakeling van de democratische staats vorm wijzen. Er komen ook in het leven van een koning momenten, waarop hij waar moet maken wat hij bij de troonsbestijging en de eed op de grondwet heeft beloofd. Een strak gezicht trekken en dan de machts- ovememing door een stel jonge, met duidelijke waanideeën behepte officieren accepteren is niet in overeenstemming met de rol, die een koning en een ko ningshuis te vervullen hebben. Wanneer koning Konstantijn van zijn onderdanen een trouw tot in de dood in dienst van het vaderland eist, kan hij zich niet ont trekken aan diezelfde trouw en diezelfde offers, nu de vrijheden en de persoonlijke veiligheid van zijn volk op het spel komen te staan. Toen eertijds koning Victor Emmanuel van Italië morrend maar lijdelijk de dicta tuur van Mussolini aanvaardde en daar mee deze tiran een vrijbrief gaf om het land in een van de meest betreurens waardige avonturen van zijn geschiedenis te slepen, was voor Italië het vertrouwen in de monarchie verraden. In Grieken land staat hetzelfde te gebeuren, indien de verdere ontwikkelingen niet moedig en drastisch worden beïnvloed door de ko ning; ontwikkelingen overigens die helaas passen in de politieke drijverij van de jonge koning tegen de oppositie, tegen Papandreou en tegen de zich groeperende liberaal-sociale voorvechters van een democratisch en sociaal gesaneerd Griekenland. Eerder die middag vertrok president Johnson naar Washington. Kort na hem keerde de Britse premiër Wilson naar Londen terug. In hetzelfde regeringsvlieg tuig reisde de vroegere eerste minister MacMillan mee. De Franse president De Gaulle was dinsdagmiddag al naar Pa rijs teruggevlogen. De geïmproviseerde reis van de Ame rikaanse president naar Bonn stond voor de Bondsrepubliek werden overschaduwd door de concrete verschillen van mening over de op te stellen tekst van het non- proliferatieverdrag. Maar ook hier bleek duidelijk dat de Bondsrepubliek niet van plan is zich met handen en voeten aan de Verenigde Staten en haar „dictaat" te binden, en dat het vrij wil zijn voor nieu we arrangementen binnen Europa, dat steeds minder in de belangstelling van de politici in Washington staat. Veel sterker nog dan in de Bondsrepu bliek komt deze mening die ontstond naarmate de wereldpolitiek de laatste ia- ren van aspect veranderde tot uitdruk king in Frankrijk en de persoon van pre sident De Gaulle. Min of meer schouder ophalend wordt in Bonn dan ook al ge- sproken over de zogenaamde verzoenende rikaanse president naar Bonn sionu vuui sproken over Ge zogenaamue veuuencnuc en na en zelfs tijdens de rouwplechtighe- geste, die op de dag van Adenauers be- i ji iTTnnraH I Tai-i+ T.iiVtlro van F)p den rond de begrafenis van Konrad Adenauer in het centrum van de belang stelling. Al geruime tijd is er sprake van een vertrouwenscrisis tussen de regerin gen in Bonn en Washington. Bij zijn aan komst in de bondshoofdstad trof Johnson, die voor het eerst in zijn func tie van president de Bondsrepubliek be zocht, een sterke en zelfverzekerde Bonds kanselier aan, die zich meer dan zijn voor grafenis bondspresident Lübke van De Gaulle en Johnson wilde afdwingen, door hun handen ten overstaan van persfoto grafen uit de gehele wereld in elkaar te leggen. Vooral op de filmopname blijkt hoe pijnlijk dit goedbedoelde maar geheel verkeerd begrepen en uit een zwak ont- wikkeld politiek gevoel voorgekomen idee van president Lübke is. Zo eenvou- Svetlana Stalin maakte op de pers conferentie die zij in New York gaf een ontspannen indruk. Vaak lachte zij. Ze gaf onomwonden en scherp antwoorden op de haar gestelde schriftelijke vragen. kanselier aan, aie zien meei uau uju ïaee van piesiucm ±o. ganger Erhard aan de zijde van de Franse dig wordt geen wereldpolitiek gemaakt, tvo rianlla had Geschaard. /n nnfpcomnlieeerd als president Lübke gailgci JJlimi" J president De Gaulle had geschaard. Dieper liggende oorzaken van de ver wijdering tussen de Verenigde Staten en I zoek naar ongeveer vierduizend vossen- en dassenverblijven. ciig wuiui 6v-v.il yv 07. zo ongecompliceerd als president Lübke dat blijkbaar denkt, is de relatie tussen twee werelden niet. Bijna symbolisch voor het onbegrip van de gemiddelde Amerikaan maar ook van een gemiddelde Amerikaanse politi cus als Lyndon B. Johnson was de houding van de Amerikaanse president tijdens de officiële plechtigheden rond Adenauers begrafenis, waaraan hij deel nam. Heel wat Duitse t.v.-kijkers hebben zich verwonderd en geërgerd over de non chalance, waarmee de president de indruk wekte niets te begrijpen van wat om hem heen in de Bondsdag en in de Keulse Dom gebeurde. (Van onze correspondent) NEW YORK. „Niet alleen mijn va der, maar ook de Russische Communis tische Partij de leden van het Polit bureau, de communistische ideologie en het hele systeem waren verantwoordelijk voor de misdaden van het Stalinisme". Dat zei woendag Svetlana Stalin op een men meenden uit de toespraak van, ua, - VERVIERS - De diens, Bossen e„| SSJtj, gewijd. Water van het Belgische ministerie ttl,aten ,j,.kt.n alle '«S ™or*h», w,s se- van Landbouw in Brussel is bezig mei de dieren, op een na, zorgvuiia gvan generaai De Gaulle (zoals Lübke weest. Zij kondigde aan, dat haar boek, i m üe sovjet-ume zai m iviusi het uitroeien van de vossen en dassen vergasser gooit in die ta g g de president bij vergissing noemde) heel dat in oktober door Harper Row zal wor- enthousiasme ontvangen zijn. de oosthoek van he, land. Daarmee *"'5.5 AM"a* I £t2? I lijk dat zij een goudmijn aan historische kennis bezit over de nog in veel opzich ten duistere Stalin-periode. Interessant was dat zij er niet voor te rugschrok dingen te zeggen die voor de Russische regering niet prettig zijn. Zo zei zij, bijvoorbeeld, dat zij er zeker van is dat haar brieven haar kinderen nooit zullen bereiken en dat zij met zekerheid weet dat joodse studenten aan Russische universiteiten gediscrimineerd worden. Ook haar opmerking dat er bepaald meer democratische vrijheid is in de VS dan in de Sovjet-Unie zal in Moskou niet met in ue uusinucik »an Uk, -het dodelijk blauwzuurgas „z-ymun zal worden geprobeerd de opmars van dekt dan snej die laatste uitweg toe de hondsdolheid te stuiten. Vanuit het Tientallen jagers maken jacht op de nnitce FiffolppberPte drong de ge- vossen, die aan de dood door gas zijn Duitse LilteigeDergte a rong ue g ltkomen In deze tijd van het jaar ver vreesde ziekte vorig jaar juni Keigie laten voorai de oudere vossen overdag binnen. Sindsdien is bij 134 dieren, hun holen om voedsel voor de jongen te i i -.ïi 1. .2n/Lnv>T\Yi IiAll»* /-I <-»/-» 1 v\ om ore aan Hp ftDPrstlG Uit vele commentaren, die gisteren de ochtend na de staatsbegrafenis te doet hoe zij haar ouders en haar twee gestorven broers zag. Ook alle brieven, i die Stalin haar schreef toen zij nog een klein kind was, zullen in dit boek gepu bliceerd worden. Op één van de vragen, die schriftelijk binnen. Sindsdien is bij 134 dieren, hun holen om voedsel voor de jongen te de ochtend na de rtratebeerafems -te m^ten worden ingediend, antwoordde zij waaronder een dertigtal huisdieren, zoeken Alle deehie*e e «eren vi^, ^.J I geloven dat klassenstrijd en revolutie 99 99 De Tweede-Kamerfractie van D'66 heeft een motie gesteund van de P.S.P., waarin aangedrongen werd op het onder zoeken van de mogelijkheid, de defensie uitgaven te verlagen. Onmiddellijk zijn geruchten opgedoken dat D'66 aanstuurt op een frontvorming met de linkse par tijen, een „volksfront", door welke ge ruchten de doelstellingen en inzichten van D'66, voor zover die in programma en praktijk tot uiting zijn gekomen, wel schromelijk worden misverstaan. Ten overvloede heeft drs. Van Mierlo, de fractievoorzitter van D'66, die front vormingsneigingen van zijn partij ont kend, en wel tijdens een televisie uitzending. Ten overvloede, omdat en zo zei hij het ook het een doodnormale zaak van eerlijke politiek is als men een motie steunt die een redelijke inhoud heeft. Het is de vraag welke geruchten zullen opduiken als de fractie van D'66 straks een motie van de Boerenpartij steunt, waarin wordt aangedrongen op steun voor de middenstand. Vorming van een „rechts-radicaal front"? Er zijn blijkbaar lieden die de mogelijkheid van een eerlijke, op inhoud en strekking getoetste politieke wilsvorming in de Kamer al bij voorbaat uitsluiten. Toch is dat de enige manier, waarop een volksvertegenwoor diging haar taak en plicht behoorlijk kan vervullen. Het gaat immers niet om „fronten" tegen wat-dan-ook, maar om voortdurende, zorgvuldige toetsing van wetsontwerpen, moties en nota's aan het algemene belang en om gewetensvolle opstelling van ieder Kamerlid afzonderlijk tegenover alles, wat tegen dat algemene belang lijkt in te druisen. Dat D'66 de defensiekosten te hoog vindt, is geen wonder. De meeste Kamer leden vinden dat maar men moet er op een bepaald moment voor durven uit komen. gmnnnnnnnfinnnnfyiiv"***""*"""" BONN (Reuter). De Westduitse re gering heeft laten weten dat zij geen mid delen heeft om druk uit te oefenen op de Westduitse deelstaten in verband met het huidige geschil met het Vaticaan over de schoolstatus in de Bondsrepubliek. Veertien april maakte mgr. Conrado Basfile, pauselijk nuntius in West-Duits land, de tekst bekend van een brief die hij aan de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Brandt, had geschreven. In deze brief tekende de nuntius protest aan tegen wat hij een schending noemde van het in 1933 tussen Duitsland en het Vaticaan gesloten concordaat van enkele Westduitse deelstaten om de R.K. en pro testantse scholen te vervangen door openbare scholen. Twintig ploegen van ieder vier mili tairen, een jachtopziener en een „vrij willige vergasser" trekken vier weken lang door de bossen rond Verviers, Spa. Malmedy, Vietsalm en Neuf-Chateau in de Luikse en Luxemburgse Ardennen op WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse minister van Defensie, McNama ra, heeft gisteren tegenover de pers ge zegd, dat het besluit om Noordvietname- i. Alle deelnemers aan de operatie beluisteren vielen, klonK verDazing aoor klassenstrijd en revolutie „vos" zijn beschermd met gasmaskers en over h®|da®lt'®k"jgk®"d de Bonds- niet te verzoenen zijn met religie en naas- "gesmette dieren vahende mengelden Ss^en de kinde7en'een^erbTt- stok voor te houden. Daar kan het beest fout te herstellen. I Z1J meh mddI Ilel zich dan in vastbijten". De heer Belle- flamme onderkent het gevaar, dat het evenwicht in de natuur door de actie kan worden verstoord. „Een van de ge volgen kan een geweldige muizenplaag zijn", vertelt hij. Instanties van veterinair toezicht in Limburg vinden nog geen aanleiding om ook in die provincie maatregelen te nemen om de hondsdolheid buiten de (Nederlandse) deur te houden. Wel zijn alle jagers uit Limburg een paar maan den geleden opgeroepen om zoveel moge lijk vossen en dassen en verwilderde huis dieren af te schieten. Alle afgeschoten ADVERTENTIE DAGELIJKS DEMONSTRATIE Belangrijke prijsverlaging Gen. Cronjéstr. 43, tel. 52760 - Haarlem i dat het besluit om Noordvietname- uicien —o.- vliegvelden te. bombarderen genomen dieren worderrables onj KARLOVY VARY (DPA en Reuter) Vierentwintig Europese communistische partijen hebben woensdag aan het slot van hun driedaagse conferentie in de Tsjechoslowaakse stad Karlovy Vary in een gemeenschappelijk communiqué op heffing van NAVO en Warschau-Pact en een conferentie van alle Europese landen over de veiligheid in dit werelddeel be pleit. In een verklaring stellen zij voor de te genover elkaar staande militaire blokken te vervangen door een stelsel van collec tieve veiligheid. Daarvoor is echter nood zakelijk dat: De bestaande grenzen in Europa wor- NEW YORK (AFP). 49 Afrikaanse den erkend, speciaal, de Oder-Neissegrens en Aziatische landen en Joegoslavië heb-1 en de grens tussen beide Duitste staten; ben woensdag in de Algemene Vergade- Rlake heeft deze mening vastgelegd in I ring van de VN een ontwerp-resolutie in- a Het bestaan van twee Duitse staten de tekst van een toespraak, die hij zal gediend, waarin wordt voorgesteld dat de wordt erkend, wat tevens inhoudt dat houden op een oecumenische bijeenkomst organisatie zo nodig met geweld het ge- West-Duitsland zijn aanspraken op het al- van rooms -katholieken en protestanten in zag in Zuidwest-Afnka van Zuid-Afrika leenvertegenwoordigingsrecht voor Duits ctor! Nnrwallf I overneemt. Als streefdatum voor het on- hand laat varen; afhankelijk worden van het gebied, dat nu door Zuid-Afrika wordt bestuurd, word 0 De mogelijkheid dat West-Duitsland juni 1968 genoemd de beschikking krijgt over kernwapens, was om de reactie in de lucht van de tegenstander, die sinds enige tijd was uitgebreid, tegen te gaan. De activiteit van de Noordvietnamese jachttoestellen was groter geworden en daarom was be sloten de gedragslijn te verlaten om geen Noordvietnamese vliegvelden aan te val len. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, Eugene Blake, heeft gisteren verklaard dat de VS de oorlog in Vietnam niet kunnen winnen, „ook al zou de Mekong-delta bezaaid zijn met lij- ken van Vietnamezen." Blake heeft deze mening vastgelegd in nauwkeurig op besmetting met rabies on derzocht in het centraal dierkundig insti tuut in Rotterdam. de Amerikaanse stad Norwalk. Vietcongstrijders hebben op het voor naamste goederenemplacement in Saigon vanochtend vroeg met kneedladingen I acht locomotieven en een kraan vernield PENZANCE (AFPUit het wrak van I de tanker Torrey Canyon stroomt opnieuw olie naar de kust vap Cornwall. Die olie is door het getij vrijgekomen. Deze bedreiging van de kust wordt ern stiger door het feit dat grote hoeveelheden olie, die tot nu toe vast werden gehou den tussen de klippen van Lands End. door de wind op drift zijn geraakt en I naar de Britse zuidwestkust drijven. On der andere kaap Lizard loopt groot ge- vaar bevuild te worden. De Britse autoriteiten achten de hoe veelheid olie die uit de Torrey Canyon kan stromen niet belangrijk genoeg om j het wrak van de tanker opnieuw te bom barderen. VATICAANSTAD (DPA) In del strijd tegen de honger en de armoede in de wereld is het Vaticaan in principe be reid met de communistische landen sa-1 men te werken. Dit heeft een woordvoerder van de Va- ticaanse commissie Justitia et Pax, die haar overleg over de realisering van de in de encycliek Popolorum Progressio vervatte ideeën heeft afgesloten, woens-1 dag op een persconferentie in Rome ver klaard. wordt uitgeslo- in welke vorm dan ook, ten; Het verdrag van München uit 1938 van a tot z ongeldig wordt verklaard. De verklaring noemt vier doeleinden die bereikt zouden kunnen worden wanneer aan de eerder genoemde voorwaarden wordt voldaan: 0 Een verdrag tussen alle Europese landen waarbij wordt afgezien van het gebruik van geweld of van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van an dere landen; 0 Normalisering van de betrekkingen tussen alle landen en Oost-Duitsland, tus sen de twee Duitslanden en tussen Oost- Duitsland en West-Berlijn als „afzonder lijke politieke eenheid"; 0 Een verbetering van de democratie in West-Duitsland, o.a. door middel van een verbod van neo-nazistische organi saties en toelating*van de communistische partij; 0 De ondertekening van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. ADVERTENTIE Oefening. Zes Zuidkoreaanse militairen zijn om het leven gekomen en zeven gewond, toen bij een oefening te Po- hang aan de zuidoóskust een raketgra naat ontplofte. Vliegtuigongeluk. Een tweemotorig vlieg tuig van de luchtvaartmaatschappij Avianca is woensdag in het Colum- biaanse departement Boyaca tegen een berg gevlogen en verongelukt. Vijftien inzittenden dertien passagiers en twee bemanningsleden kwamen om het leven. Areestaties. De Ghanese regering heeft bekendgemaakt, dat 87 manschappen en zeven officieren van het Ghanese leger, die betrokken zijn bij de mislukte staatsgreep van vorige week, in hechte nis zijn. Ook twee burgers zijn ge arresteerd. Verbod. Het Spaanse ministerie van Voorlichting heeft de twee belangrijk ste r.-k. arbeidersbladen La Voz del Trabajo en Juventud Obrera verbo den, omdat het eerste blad zich niet bijtijds in het daarvoor bestemde re gister had laten inschrijven en het tweede orgaan een hoofdredacteur heeft die niet is ingeschreven als journalist. Spionage. Voor het Franse hof voor de Staatsveiligheid is woensdag een proces begonnen tegen twee Duitse echtparen, die beschuldigd worden van spionage voor Oost-Duitsland. De verdachten zijn de 36-jarige Peter Kranick en zijn vrouw Renée en de 41-jarige Peter Brammler met zijn vrouw Marianne. Scheepsramp. Zes mensen zijn woensdag verdronken toen de motorboot waarin zij zaten, op de rivier de Limpopo bij Maasstroom in het noorden van Trans vaal omsloeg. Onderneming. Vier Spaanse jongeman nen zijn in Barcelona toegetreden tot een onderneming, die financiële steun probeert te krijgen voor de lancering van een tweede Spaanse raket vanuit Almeria. De lancering zou in de loop van juni plaatsvinden. Afluisteren. Een Belgische politieman is woensdag gevangen genomen verdacht van het afluisteren van telefoonge sprekken van de Braziliaanse voetbal ler Jose Germano, wiens voorgesteld huwelijk met een rijke Italiaanse gra vin wordt tegengewerkt door haar familie. Taxi's. Taxi's die men zelf moet besturen, zullen in Parijs op 1 mei gaan rijden. De exploitanten zeggen dat zij een do zijn kleine auto's gaan verhuren voor vijftien frank per uur. Zij zullen vooral bestemd zijp voor toeristen en zijn uit gerust met op de band opgenomen aan wijzingen die de toerist naar de attrac ties zullen leiden die hij graag wil zien. Directeur-generaal. Dr. P. Siderius te Wassenaar is benoemd tot directeur- generaal voor de Gezondheidszorg als opvolger van dr. R. J. H. Kruisinga, die staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid is geworden. Demonstratie. Ongeveer vierhonderd jongelui, leden van linkse jeugd- en stu denten-organisaties, hebben gister avond in Amsterdam gedemonstreerd tegen de gang van zaken in Grieken land. Zij hadden voor deze demonstra tie toestemming van de gemeentelijke autoriteiten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3