Een overtoom op 236 Wekelijks toegevoegd aan alle edities van rletns Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou IJmuider Courant en Beverwijkse Couram DAT IS meer dan een jaar later dan de bedoeling was, maar er moesten uitzonderlijke problemen worden uitgevoerd. De bo dem heeft op allerlei wij zen weerstand geboden aan de operaties, die op haar moesten worden uit gevoerd. Ze bleek on vermoeibaar in het sa boteren van het werk, dat telkens door deze nukken een ernstige ver traging opliep. Het leed is nu evenwel geleden en het kunstwerk wordt in goed vertrouwen afge werkt. INDERDAAD krijgt men iets heel bijzonders te zien. Langs een betonnen hel ling lopen twee bakken met boten en water er in op en neer. Hetzelfde doen twee contragewichten er onder, die ook op wielen lopen. De helling is ander halve kilometer lang en loopt tussen twee torens: bovenaan een toren van 150 meter die straks zal dienen als uitkijktoren, waarin de controle- en be- dieningsapparatuur is op gesteld, en onderaan een kleine toren voor onder delen van de hijsinstallatie, die de bakken 91 meter lang en 12 meter breed optrekt of laat vieren. De bakken, die elk een belast baar vermogen hebben van 5.000 ton, kunnen vier schepen van ieder 300 ton (of één schip van 1.350 ton) bergen, lopen elk op 236 wielen. De schepen varen in en uit de bakken ter weerszijden van de torens. HET „Hellend vlak" van het knelpunt in het Ka naal van Charleroi naar Brussel, met veertien kilo meter door het afsnijden Hoofdgebouw van de bedieningscentrale van het Hellend vlak" met de uitkijktoren. Ronquières maakt 28 ge wone sluizen overbodig en bekort de vaarafstand tus sen Seneffe en Ronquières, van 27 bochten en het overwinnen van een ver val van 68 meter. De totale vaartijd tussen Charleroi en Antwerpen wordt van 35 tot 14 uur bekort, af hankelijk van de vaarsnel- heid der schepen. HET WERK heeft vijf jaar geduurd en heeft 175 miljoen gulden gekost. Er werd meer dan acht miljoen kubieke meter aarde en rots voor verzet. HET resultaat van dit geweldige werk kan men nu bezichtigen, varende tussen Viesville en Ittre in het nieuw aangelegde ka naal. Zodra de „Hellende Sluis" rond 15 juli in gebruik genomen zal zijn, worden de beide rond vaartboten gebruikt voor de op- en afvaart. Dan wordt ook de uitkijktoren opengesteld waar men de reusachtige windassen van het kunstwerk zal kunnen zien werken. De voortbeweging ge schiedt met een snelheid van 1.20 meter per secon de, door middel van acht stalen kabels van 5l/2 cen timeter dik, die verbonden zijn met zes elektromoto ren van 125 kw elk. De elektrische energie wordt ter plaatse geleverd door een eigen hydro-elektri- sche centrale. ER WORDT tevens een film vertoond die werking en doel van het „Hellend vlak" verklaart en de ma quette van het kunstwerk wordt er blijvend ten toongesteld. Het gebied is gemakke lijk te bereiken. Ronquiè res ligt maar 25 kilometer ten zuiden van Brussel in een vriendelijk heuvelach tig landschap met plaatsjes als Luttre, Pont-a-Celles, Arquennes, Godarville, Ecaussines en Virginal. WAT DE AFSLUITDIJK jarenlang voor Nederland is geweest, wordt voor België het „Hellend vlak van Ron quières: een bouwkundige prestatie waar een heel volk prat op gaat. In het land van Henegouwen evenwel geen scheiding tussen zout water en zoet water, maar een mo derne versie van de vanouds bekende „overtoom voor schepen. Haalde men vroeger de schepen van het ene water naar het andere over een gladgemaakte helling heen, in Ronquières zet men de schepen in hun element in reusachtige bakken op een paar honderd wielen over van het ene water in het andere. Om dat wonder dienst baar te maken aan het toerisme worden vandaag twee rondvaartboten in dienst gesteld, die in Zaandam zijn ge maakt. Ze zijn nu op hun bestemming en beginnen mor- gen hun taak: comfortabel uitzicht geven op de sluizen op wielen in het Kanaal van Charleroi naar Brussel, die pas medio juli officieel in gebruik gesteld zullen worden. Rechts: Een van de twee sluisbakken in aanbouw onderaan de helling bij Se neffe. Op de achtergrond de uitkijktoren. ik Links onder: Gezicht op het hellende vlak van de toren te Ronquières in de richting van Seneffe. Links zijn de beide contragewich ten bovenaan de helling nog zichtbaar. Links: Maquette van het kunstwerk van het „Hel lend vlak van Ronquières stroomopwaarts gezien vanaf Seneffe. Op de voor grond de wachthaven met de beide kanalen voor in- en uitvaart. Over het ka naal de nieuwe verkeers- brug. ik HET HELLENDE VLAK VAN RONQUIÈRES

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13