m Johnny wil samen met Rijk in de circuspiste Verguisde Portugese edelmandoor beulshanden monsterlijk vermink was St. Helena's eerste inwoner... Toni Boltini: een leuk ideef maar of ik het betalen kan aBgfeC SINT HELENA is een minuscuul subtropisch eilandje in de Atlantische Oceaan. Het heeft de status van Britse kroonkolonie: een dik woord voor een stukje rotsgrond dat slechts 122 vierkante kilometer meet en nog geen 5.000 inwoners telt. Economisch van geen enkel belang, heeft het toch een lange en bewogen historie sinds het in 1502 door de Portugezen ontdekt werd. In 1600 werd het door de Nederlanders bezet die het in 1660 met de Britse Oostindische Compagnie ruilden voor Kaapland. Het diende als drenkplaats en depot voor de schepen der slavenhalers. In de Boerenoorlog zat generaal Cronjé er met enkele duizenden Boeren in krijgsgevangenschap. Maar zijn voornaamste rénommée dankt het eiland toch aan het feit dat Napoleon er als banneling zijn laatste dagen sleet. Zijn graf en zijn villa-gevangenis zijn thans, als enclave, een stukje Frans grondgebied, hetgeen een staatkundig unicum is, in een Britse kolonie. MAAR SLECHTS zeer weinigen weten dat er, lang voor Napoleons tijd, een vrijwillige balling op Sint Helena geleefd heeft, een zwaar- verminkte Portugese edelman wiens tragische levensloop zo uitzonderlijk was dat zij ook nu vier eeuwen na 's mans dood als een legende voortleeft. De eilanders wijzen u zelfs nog het primitieve hol-in-de-grond, waar hun grote martelaar jaren in gewoond heeft. Misschien is dat nol later nagemaakt wie zal het zeggen? Maar vast staat in elk geval dat deze Dom Fernao Lopez (wiens neus, oren en anderhalve hand door de beul waren afgekapt) de eerste reguliere bewoner van het eiland was en daarmee de stamvader van alle vijfduizend Helenezen. Hier volgt zijn bewogen geschiedenis. Concentratiekamp Ontsnapt uit de hel Sprong naar vrijheid Als Robinson Lotgenoot Terugkeer Vrijgeleide kozen". Johnny Kraaykamp: „Ik heb het er zelf wel naar gemaakt". Boetetocht Grondlegger DE EENZAAMSTE MAN DER ZESTIENDE EEUW Enkele jaren na Dom Fernao's dood vestigden zich de eerste vaste bewoners op St. Helena. De „hoofdstad" Jamestown (foto) telt nu 2.500 zielen. IN HET BEGIN der zestiende eeuw waren de Portugezen druk in de weer om handelsposten, christelijke kerken en hun heerschappij in India te ves tigen. Dit ging gepaard met veel strijd. Een der beroemdste Portugese aan voerders was de hertog van Albuquer que, een officier van formaat en een gelovig, maar hardvochtig man. Een zijner officieren was de edelman Dom Fernao Lopez. De tropen hadden op Dom Fernao een slechte invloed gehad, want hij was gedeserteerd uit het Por tugese leger en had het christelijke geloof verzaakt. In het jaar 1512 dwong Albuquerque een Indiase vorst (Rasul Khan) tot overgave. In de capitalatie- voorwaarden stond, dat de binnen het bereik van Rasul Khan zijnde Portu gese overlopers moesten worden uit geleverd, maar dat hun leven gespaard zou blijven. Zo viel ook Dom Fernao Lopez in handen van Albuquerque. De hertog hield zijn woord. Hij doodde de deser teurs niet. Maar gestraft moesten zij worden, vond hij. En daarom gaf hij opdracht, alle oren, neus, rechterhand en de duim van de linkerhand af te kappen. Een afschrikwekkend voor beeld moest worden gesteld, want on trouw aan kerk en koning was een zware zonde. Drie dagen lang voltrok ken Albuquerque's beulsknechten de bloedige operaties. De ongelukkige verminkten werden nadien als slaven tewerkgesteld in Indische concentratie kampen avhnt la lettre OOK DOM FERNAO trof dit lot. Hij werd beschouwd als- de leider der overlopers en daarom nog meer ge meden en veracht dan de andere ver minkten. Moeizaam sleepte hij zich door het leven, radeloos en wanhopig. Hij zon op een middel om verbetering te brengen in zijn bestaan. Hij vond dit pas nadat Albuquerque gestorven was (1515) en de bewaking iets minder streng werd. Toen slaagde Fernao er in, als verstekeling aan boord van een schip met bestemming Lissabon onder te duiken. De afschuwelijke slavenhel, die India voor hem was geweest, lag achter hem. In Lissabon (aldus de Portugese ge schiedschrijver Correa, die Dom Fer nao's lotgevallen te boek stelde) wachtten de verstekeling vrouw en kind. Daar hoopte hij vrede, rust en geluk te vinden. De reis van India naar Europa duurde in die tijd lang en bood ruimschoots tijd om na te den ken. Naarmate India verder weg kwam te liggen, begon de twijfel zich te nes telen in Dom Fernao's gemoed. Zou zijn vrouw hem, een geschandvlekte, zwaar verminkte man, willen op nemen? En welk leven stond hem te wachten in Portugal? Hoe zouden zijn landgenoten reageren op zijn terug keer? Vrees en wanhoop overmees terden hem. TOEN HET SCHIP voor anker ging bij de kust van het onbewoonde eilandje St. Helena om drinkwater in te nemen, sloop Fernao naar de ver schansing, sprong in zee en zwom naar de wal. Daar verborg hij zich in de bossen. De bemanning deed zijn best om hem te vinden, doeh zonder resul taat. De zeelui lieten vóór hun ver trek een en ander achter voor hem: scheepsbeschuit, gezouten vlees, zout, gedroogde vis, oude kleren en vuu r. Zo bleef de verminkte, geschandvlekte edelman moederziel alleen achter op het eilandje. Hij was de eerste mens, die zich metterwoon op St. Helena vestigde. DOM FERNAO was een nieuw leven begonnen. St. Helena bood hem rust en troost. Hij vond daar, in de een zaamheid, genezing voor de wonden, die menselijke verachting en spot hem toegebracht hadden. Natuurlijk had hij het vooral in het begin niet gemakke lijk. Zijn eerste zorg was een woning te maken. Met de schamele resten van zijn linkerhand groef hij een hol in de grond. Hij sloot het af met doornige takken. In dit hol sloeg hij de levens middelen op, die men voor hem had achtergelaten. Gelukkig leefden er op St. Helena geen verscheurende dieren. De eerste tijd was zijn grootste zorg, het vuur brandende te houden! Hij zocht en vond vuurstenen en leerde vuur slaan. Pas toen kon hij zich ver oorloven, zijn eiland te gaan verken nen. Hij maakte lange tochten door de bossen en heuvels. Hij vond eet bare planten en verschalkte zo nu en dan een zootje vis. Wat hij vond en ving, was voldoende om hem van voed sel te voorzien. Zijn levenskracht en gezondheid keerden terug. gees schip. Een panische schrik beving hem. De angst, gevangen genomen te worden en opnieuw slavenketenen te moeten dragen, deed hem de wijk nemen in de bossen. Vergeefs pro beerde de bemanning van het schip het verhaal van Dom Fernao's vlucht was inmiddels op alle Portu gese schepen bekend geworden hem te vinden. Doch toen Fernao zich na enige dagen in de buurt van zijn hol waagde, vond hij daar levensmiddelen èn een brief, waarin hem werd mede gedeeld, dat hij zich gerust kon ver tonen, als er weer een schip ankerde, daar niemand nog kwaad tegen hem in de zin had. De balling sloop naar de kust en sloeg, verborgen onder de struiken, het vertrek van het schip gade. Hij hoorde de ankerkettingen bonken in de kluizen, hij zag de zeilen hijsen. Statig voer het schip weg. Eensklaps zag hij, hoe er „iets" over boord viel en in zee dwarrelde. Wat? Dom Fer nao tuurde en tuurde. Wind en tij maakten, dat dat „iets" naderbij kwam. Toen zag hij, dat het een haan was. Hij dook in zee, zwom naar de haan toe en bracht het dier aan land. Hij nam hem mee naar zijn hol, droogde hem bij het vuur en gaf hem te eten. De haan werd zijn trouwe huisdier. Als een jonge hond, zo wist Correa te vertellen, volgde het dier Dom Fer nao overal. Als deze hem riep, kwam het dier onmiddellijk. En als de bal ling zich te slapen legde, ging de haan gevraagd te betreden! Wie zou menen, dat er tussen Dom Fernao en de Ja vaan lotgenoten in de ware zin des woords! vriendschap ontstond, ver gist zieh deerlijk. Dom Fernao ver koos zijn haan boven de Javaan. Dat hij de indringer het leven zuur maak te, kan men afleiden uit het feit, dat de jonge slaaf zich meldde bij de kapitein van het eerstvolgende schip, dat St. Helena aanliep. in het hol op stok. Zo kwam er vriend schap in het leven van de Balling, zo werd zijn eenzaamheid gebroken. TIEN JAREN lang vermeed Dom Fernao ieder gezelschap, behalve dat van zijn haan. Telkens als er een schip voor anker ging, verborg hij zich in de bossen. Zijn hol echter was inmiddels een bezienswaardigheid geworden en de „Eenzaamste Man der Zestiende Eeuw" was gaan behoren tot de meest besproken Portugezen. Zelfs de Portu gese koning hoorde over hem vertellen. Hij was zo onder de indruk van het relaas, dat hij Dom Fernao een brief schreef waarin hij hem vrijgeleide aanbood, als hij naar Portugal wilde terugkeren. TOEN DOM FERNAO die brief op een goede dag bij zijn hol vond, ge raakte hij in tweestrijd. Zou hij ge volg geven aan de koninklijke uitnodi ging? Of deed hij er beter aan, alle contact met Portugal te mijden? Ter wijl hij nog wikte en woog, ontwaar de hij plotseling in de buurt van zijn hol een mens. Het bleek een jonge Javaanse slaaf te zijn, die gedrost was van een voor anker liggend schip. De Portugese balling ontstak in woede. Hoe dorst iemand het wagen, „zijn domein" on- UIT WRAAKZUCHT verried de Ja vaan de plek, waar de Portugese bal ling zich verborgen had. Hij leidde er de kapitein en een aantal matrozen heen. De kapitein Pero Gómez Teixeira heette hij gaf bevel, Dom Fernao gevangen te nemen. De bal ling nam de benen, doch was niet op gewassen tegen de overmacht. Toen hij bij de kapitein werd gebracht, zei deze dat hij hem niet wilde dwingen terug te keren naar Portugal. Dom Fernao zei, slechts één wens te hebben, namelijk: Wilde de kapitein de Javaan meenemen? De kapitein stemde toe, mits Fernao beloofde, zich voortaan niet meer verborgen te houden als er een schip bij St. Helena ankerde. Toen gaf hij de balling een verklaring, waarin hij alle scheepskapiteins, die St. Helena zouden aandoen, op het hart bond, Dom Fernao niet tegen diens wil mee te nemen naar Lissabon. GEPLAAGD door zijn herinnerin gen aan gelukkiger tijden, besloot Dom Fernao op een goede dag, terug te keren naar Portugal om daar zijn zon den te belijden. En dus ging hij scheep naar Lissabon zonder zijn haan. Niemand in Portugal legde hem een strobreed in de weg, maar toch werd het weerzien met zijn geboorteland een teleurstelling. Lissabon werkte op zijn zenuwen. Hij kon, na zoveel jaren eenzaamheid in de vrije natuur, niet meer wennen aan het geroezemoes en de drukte van een grote stad. Op nieuw dook hij onder en wel in het huis van de scheepskapitein die hem van St. Helena naar Portugal had ge bracht. Een paar maal ging hij, als de avond gevallen was, in het geheim naar het koninklijk paleis, waar hij werd ontvangen door de koning en de koningin. Zij boden hem een plaats aan in een klooster, doch Dom Fernao weigerde. Hij smeekte de vorst, hem EEN JAAR had Dom Fernao te vreden op St. Helena geleefd, zonder dat een schip het eiland genaderd was. Maar op een ochtend ontwaarde hij zeilen aan de horizon, een koopvaar der, die koers zette naar St. Helena. Het was, zag Dom Fernao, een Portu- „TOEN IK bij de Snip en Snap- revue was ontslagen en ik er in kranteverhalen niet te best af kwam, wist ik: Johnny, jongen, je hebt het er ook wel naar gemaakt. Je hebt die trap onder je achterste verdiend. Maar toen daarna mijn privé-leven werd uiteengerafeld, vond ik het eigenlijk wel een trap na. Ik sta nu voor de keus: een leven met als vooruitzicht te ein digen onder de bruggen van Parijs met een fles spiritus of zorgen niet meer af te glijden en heel hard werken. Ik heb het laatste ge- I JOHNNY Kraaykamps contract bij To ni Boltini begint op 2 mei als het cir cus in Tilburg staat. Daar zal Johnny voor het eerst optreden als circus clown. „Sommige vrienden hebben ge zegd: wat, jij in een circus? Ze den ken dat ik een soort dikke dame op de kermis word. Maar het circus is toch een levend stuk show-business, waar zeker zo hard wordt gewerkt als bij revue of cabaret. Ik heb in mijn leven al van alles gedaan, jongens sopraan, rolleh in musicals, cabaret, to neelacteur, revueartiest en nu ga ik het circus proberen. Het zal een nieu we ervaring worden, maar ik geloof dat het goed kan worden. BOLTINI, wiens progamma vrij wel geheel door artiesten van het Hon gaarse staatscircus wordt gevuld zal Johnny Kraaykamp in de publiciteit als een speciaal nummer aankondigen. Hoe zal het nummer eruit zien? „Dat staat nog niet helemaal vast. Ik geloof dat ik 10 minuten solo optreed en daar naast nog een keer of vier als grap penmaker tussen de andere nummers doorloop. Ik schmink me niet. Ik kom op als gewone man, in de geest van de grote Russiche circusclown „Popov". KRAAYKAMP heeft een stille hoop dat Toni Boltini ook Rijk de Gooyer zal engageren. Ruzie met Rijk? „Ach, dat is al weer voorbij. Wij zijn nooit een duo geweest dat lief en vredig naast elkaar heeft geleefd. Wij heb ben elkaar altijd flink de waarheid durven zeggen. Toen ik Rijk vertelde van het contract met Boltini zei hij: dat moet je pakken, jongen. Ik ben jaloers op je, ik zou het geweldig vin- den om in een circus op te treden. Hij zou best met mij samen een cir cusnummer willen maken." Toni Boltini: „Het is voor het eerst dat ik hoor dat Rijk de Gooyer bij me zou willen werken. Ik heb er trouwens nooit aan gedacht om hem te vragen. Het is misschien een goed idee, maar ik zal toch eerst grondig moeten overwegen of mijn budget het toelaat." Boltini zegt de afgelopen winter al aan Kraaykamp te hebben gedacht. Omdat „het zo moeilijk is goede clowns te vinden en hij het type van de ge boren grappenmaker is". Toen de kranten berichtten dat de rechtbank Kraaykamp had veroordeeld tot beta ling van ƒ2650 schadevergoeding aan René Sleeswijk, stuurde Boltini de ar tiest een telegram: „Ben bereid schade vergoeding te betalen uit respect voor u als artiest. Bied voorts contract aan". Het betalen van de schadevergoeding is inmiddels wat op losse schroeven komen te staan, want Boltini zegt te hebben bedoeld bereid te zijn de 4500 te betalen, die Sleeswijk aan de AVRO, als een soort afkoopsom zou hebben voorgesteld. DIT IS de lezing van Boltini: „Ik heb de advocaat van Sleeswijk opge beld en gezegd de ƒ4500 onmiddellijk te willen betalen op voorwaarde dat Kraaykamp verder met rust wordt ge laten. Maar de man zei woordelijk: Meneer Boltini. nu Kraaykamp weer 'n contract heeft en goed gaat ver dienen. willen wij er ook van profi teren. Daarom moet het hele bedrag van de schadevergoeding worden be taald". Boltini zei verder: „Ik vind dat Slees de zaak niet menselijk bekijkt. Hij zou zich een goed mens tonen door die 4500 te accepteren en Kraaykamp niet verder te achtervolgen." BOLTINI zei ook: „Wat er bij Slees is gebeurd, is niet goed te praten. Een artiest die zomaar uit de voor stelling wegblijft, pleegt een misdaad tegenover het publiek. Zo voelen wij dat. Dat hij op straat is gezet en dat daarna zijn persoonlijke leven te kijk is gezet, is echter meer dan voldoen de straf geweest. Sleeswijk had dat proces nooit moeten beginnen." Johnny Kraaykamp erkent dat hij de schadevergoeding op de één of an dere manier moet terugbetalen. „Ik hoop alleen maar dat ik daarna niet nog meer op mijn boterham krijg. Die periode bij Sleeswijk wil ik zo gauw mogelijk vergeten. Van de eerste dag af heb ik me er niet happy gevoeld. Ik was duidelijk het derde rad aan de wagen. Meer wil ik er niet van zeg gen. Wie wil weten hoe het is, moet er maar eens een paar weken gaan werken. Ik heb nooit tegen hard wer ken opgezien, maar wel tegen ongezel lig werken. KRAAYKAMP had de plannen van de circusdirecteur om hem vorige week reeds in de piste te brengen, afgewezen. „Ik wil behoorlijk voorbe reid voor het publiek komen. Boven dien was ik nog te druk met de re petities voor de volgende Johnny en Rijk-show en voor een televisiespel van de NCRV." Johnny zal in het circus gaan wo nen. Hij krijgt van Boltini een cara- toestemming te geven om naar Rome te gaan. Daar wilde hij biechten en zijn geweten ontlasten. ZO TROK Dom Fernao naar Rome. De pau§ wees een der kardinalen aan als biechtvader. Fernao beleed zijn zonden, toonde oprecht berouw en verkreeg absolutie. De paus, geïnteres seerd in het geval, ontving hem in audiëntie en stond hem ^oe, een gunst te vragen. Dom Fernao antwoordde, slechts één wens te hebben: terug te keren naar zijn eiland. Hij vreesdë echter, dat de koning van Portugal hem in Europa wilde houden! De paus schreef een brief aan de vorst, waarin hij verzocht, Dom Fernao's terugkeer naar St. Helena niet te beletten. Zo kon Dom Fernao terugkeren naar St. Helena. Hij was een ander man ge worden. Zijn geweten kwelde hem niet meer. Hij had geen angst meer voor zijn medemensen. TERUG op zijn stille eiland bouwde Dom Fernao een kleine woning en be gon hij een boerenbedrijfje. Eenden, kippen, varkens en geiten liepen rond op zijn erf. De nakomelingen dezer dieren verwilderden na Fernao's dood en verrijkten de dierenwereld op St. Helena. Tot het einde zijner dagen leefde Dom Fernao als enige bewoner tevreden en gelukkig op „zijn" rots in de oceaan. In 1545, na bijna dertig jaar onafgebroken op St. Helena te hebben vertoefd, overleed hij. Pas in .1557 vestigden zich opnieuw enige mensen op het eiland: een paar Afri kaanse slaven en twee Javaanse sla vinnen. Met hen kreeg St. Helena een bevolking, want hun kinderen bleven op het eiland wonen. Stellig hebben deze mensen kunnen profiteren van het agrarische pionierswerk, dat Dom Fernao Lopez verricht had. van. „Ik heb vroeger een caravan ge had en ik heb er heerlijke vakanties mee beleefd. Het is wel een probleem dat ik straks mijn verloofde Tilly niet zo vaak meer kan zien. Wij hadden het plan na het seizoen te trouwen, maar het zal wel eens kunnen zijn dat die datum wordt vervroegd." OVER zijn honorarium wil Kraay kamp niet meer zeggen dan dat het aanmerkelijk hoger is dan hij bij Slees wijk kreeg. „Ik vroeg Boltini een ho norarium dat hij veel te hoog vond. Wij hebben toen het gemiddelde geno men van zijn voorstel en dat was precies wat ik wilde hebben, want ik had veel te veel gevraagd". Boltini: „Dat is dan de eerste ar tiest die me op de eerste dag al te glad af is geweest." KRAAYKAMP zegt alle vertrouwen te hebben in de toekomst. „Natuur lijk heb ik er even vreemd tegen aan staan kijken, maar moet je eens zien hoe de kinderen zich verdringen voor de hekken. Het circus trekt en de mensen die er heen gaan willen lachen. Ik zal me tot het uiterste inspan nen om ze een vrolijke middag of avond te bezorgen. Het moet heerlijk zijn temidden van duizenden mensen te staan en ze vrolijk te maken. Ik hoop dat ik hem goed zal raken en de mensen zich te pletter lachen."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 18