f!@UW De eeuwige schoonheid Feesthaantje - i tt1! TPCr-MC rijzend sterretje aan het R1A COKNtLlJbfcJNb firmament der zangkunst Haarlemse sopraan van grote klasse "i* Make-up recepten uit verre verleden Onvergetelijk koffer-strijkijzer 19 1 m. mm ZATERDAG 29 APRIL 1967 - DE SOPRAAN R1NA CORNEL1SSENS uit Haarlem is 24 jaar, maar zij heeft haar eerste buitenlandse seizoen, bij de Opera in Lyon, al achter de rug. Onlangs is zij in Haarlem teruggekeerd. Rina Cornelis- sens is gediplomeerd pianolerares. Zij kreeg de tweede prijs in het Internationaal Vo calistenconcours in 1963 in Den Bosch, zong opera-hoofdrollen in Lyon, vertolkte Pa- mina in Mozarts Zauberflöte, zong de sopraanpartij in de Mattheus Passion in het Concertgebouw en werkte mee. aan uitvoeringen van de Johannes Passion. Rina Cornelissens uit Haarlem. .-?L -i# LUISTEREN naar de politieradio op zondag avond, wanneer het weekeindverkeer een hoogte punt bereikt is boeiend voor bezitters van een radio met FM-band: hij zit naast het „tuudeluut"- signaal bijna aan het einde van de band. Je hoort van verkeerschaos op de verkeersruit Oudenrijn, van filevorming, kettingbotsingen, mensen die motorpech krijgen juist op het moment dat de mannen van de witte Porsches de ergste knopen hebben ontward, en als grote onbekende de man, die van de centrale post in het hoofdbureau uit, de politiewagens dirigeert. Dat drukke weekeind verkeer wordt voor een groot deel veroorzaakt door mensen die er zondags met de wagen op uit trekken om de rust van de natuur te zoeken en zich dan in een landelijke uitspanning te laten Verwennen. In de provincie liggen gezellige eethuizen vaar u de kip aan het spit ziet rondwentelen, en bruin worden, terwijl de heerlijkste geuren uw reukorgaan prikkelen. ZO'N KIP aan het spit vereist zorg, toewijding en vakmanschap, maar bovenal fantasie van de kok. Er zijn juweeltjes bij. Ze te ontdekken is een sport, waarbij ik u in de toekomst hoop behulp zaam te zijn. Wellicht kunnen we ervaringen uit wisselen, want de liefhebber van een goed maal onthoudt het „adresje". THUIS kunnen we zo'n maal met wat inspan ning en liefde voor de edele kookkunst vaak ver talen in wat onze beurs ons op dat moment toe staat. Zo kreeg ik van een vriend die enige tijd in de „States" had doorgebracht het recept voor een goudbruin gebraden kuiken (of haantje), dat ons zeer goed bevallen is, ook al door de geraffineer de wijze waarop de ingrediënten werden ver mengd. U hebt ervoor nodig: (voor vier personen): Twee kuikens van ongeveer 1 kilo elk, aan stukken gesneden, twee eieren goed losge klopt, 100 gram paneermeel, 60 gram bloem, 2'/i dl olie. Als kruiden gebruikt u: één eetlepel zout, twee theelepels ve-tsin (een aromatisch poe der van Chinese afkomst), één theelepel knof- lookzout, één theelepel paprikapoeder. Deze ingrediënten vermengt u goed. Bestrooi er dan de kippehelften of stukken mee. Leg de kipdelen in een schotel en giet er een marinade over, die bestaat uit: één eetlepel augustorabitter (de cocktailliefhebbers wel bekend), één eetlepel citroensap, één eetlevel Amerikaanse whiskey, die gewoon wat straf fer van smaak is, en ongeveer Va kopje water. Dit alles in een steelpannetje even verhitten, terwijl u goed roert. Giet het dan over de schaal met de kip en laat alles een paar uur, als het kan een nacht staan. Keer de kip in die tijd enige malen. Als u aan het braden toebent, haalt u de stuk ken kip uit de schaal, laat ze goed uitlekken en voegt de marinade bij de losgeklopte eieren. Doe het paneermeel en de bloem in een plastic zak, stop er een voor een de stukken kip in en schud goed, zodat ze aan alle kanten bestoven zijn. Haal de kip dan door eieren en marinade en doe ze weer in de plastic zak. Goed schudden. Maak in een diepe braadpan de olie heet en leg er de stukken kip in. Braad ze goudbruin en gaar. Geef hierbij een frisse lentesalade van tomaten, komkommer, radijs en kropsla. DURF hierbij eens met wat angustorabitter en whiskey te experimenteren. Als u de vleespnjzen in uw berekening betrekt, zult u zien, dat een haantje ook al gebruikten wij wat duurdere ingrediënten op deze wijze bereid, geen aan slag op uw huishoudbudget is. Vooral wanneer u eens een feestelijk tintje wilt geven aan uw dis bij bijzondere gelegenheden. Gaston Gourmet IE NU OPGEWEKT een winkel binnenstapt om een vrolijk zomerjurkje te kopen komt er beslist geslagen en diepdroef uit. Want het is geen ge zicht, die witte armen, dat grauwe nekje en dat fletse gezicht bij zo'n stralend „bloot" japonnetje. Dat is elk voorjaar hetzelfde, de grote klap voor de passpiegels En daarna volgt, onvermijdelijk als de schoonmaak, de opknapbeurt van het winterse uiterlijk. De schoon heidsmiddelen liggen klaar en de specialiste kan des gewenst hulp bieden. Wat dat betielt heelt de vrouw van tegenwoordig het veel gemakkelijker dan de Eva van vroeger. DE EVA van heel vroe ger, zo 1500 voor Cbr., had er heel wat meer werk mee om zich mooi te maken. In het British Museum in Londen bevindt zich het allereerste schoonheidsre cept dat opgetekend is in hiëroglyfen op papyrusrol uit Egypte van 1580 voor Chr. Om gelaatsrimpels te doen verdwijnen schrijft dit recept voor: wierookkorrels, was, verse olie en bessen van de cipres fijn te stam pen en deze te vermengen met verse melk. De kuur moet gedurende tenminste zes dagen worden toegepast, aldus het recept. Of de rim pels dan inderdaad verdwe nen zijn is niet nagegaan in het British Museum. VOOR het verstevigen van de spieren gebruikte de Egyptische vrouw een mengsel van albastpoeder, sodapoeder en zout, waaraan honing werd toegevoegd. De Egyptenaren wasten zich voor en na elke belang rijke maaltijd. Voor het tegengaan van lichaams geurtjes gebruikte men terpentijn en wierook, ver mengd met bepaalde zaad korrels. De beroemde Egyptische Nefertete-ogen werden ver kregen met malachietpoeder. Deze opmaak was trouwens ook bestemd om ontstekin gen tegen te gaan ten ge volge van het opwaaien van stof en zand. VAN DE Griekse vrouw omstreeks vierhonderd voor Christus is bekend dat zij wangen en lippen verfde met alkanawortel, waarvan stiften werden gemaakt. Antimonium voor de wenk brauwen en wimpers werd evenals in Egypte ook in Griekenland gebruikt. De schone Grieksen „stijfden" haar wimpers met eiwit en ammoniak-gom. De Romeinse had wel wat over voor het verkrijgen van een stralend blanke huid. Zij nam twee pond ge pelde gerst en evenveel lin zen en mengde dit dooreen. Daarbij deed zij dan twaalf eieren, liet het mengsel op drogen en maalde het fijn onder een molensteen. Ver volgend voegde zij daarbij geraspte hoorn van een hert, fijngestampte narcis- bollen, gom en honig. En dan zou zij gladder dan haar spiegel worden, hetgeen haar na al die moeite ook wel toekwam. PUISTJES, eeuwen door een akelig euvel, bestreed men met salpeter, gemengd met wierook, gom en mirre. Meestal hoefde mevrouw de Romeinse al die karweitjes niet zelf op te knappen, zij liet- het haar slaven doen. IN DE middeleeuwen wis ten ze ook van wanten. De chirurg Henri de Modeville gaf in 1306 iedereen die ge- zichtsharen wenste te ver wijderen de raad deze uit te'trekken en onmiddellijk daarna een hete naald in de ontstane opening te steken. Gewoon de primitieve uit voering van onze elektrische ontharingsmethode. EEN LAATSTE middel, ditmaal tegen haaruitval. Vermeng zee-egels met hun schelp, groene gal, bittere amandelen, rozijnen aan de stengel, bladeren van de vijgebqom en buffelhaar, al les in hoeveelheden van twee drachmen en verwarm dit. Dan vier gram rattemest vermengen met azijn en cederhars. Een mengseltje maken en de haren schieten welig op. De Venetiaanse genees heer Giovanni Marinelli schreef in 1562 tegen kaal hoofdigheid trouwens sim pel wat gedroogde en fijn gewreven kikvorsen en hagedissen voor. Het streven naar schoon heid is door de eeuwen ee- lijk gebleven. Op het kritieke moment krabbelden de anderen terug, terwijl Rina haar eisen handhaafde. „Ik voelde er niet veel voor me weer in genade te laten aan nemen, het is bij mij dan alles of niets. In Lyon werd het niets", Rina en haar impresario weten nog niet wat zij zal gaan doen. Zij kan verschillende kanten op, zowel opera als oratorium. Haar grote liefde gaat echter uit naar de liedkunst. Zij heeft nu hoop op Genéve, waar men de op bouw van een vast operagezelschap voorbereidt. Zij heeft er al voor ge zongen. „Er zitten voor deze zomer ze ker wel een paar gastrollen in". VOLGENS MR. DE LEEUW staat Rina op een tweesprong. Een progam ma instuderen of meedoen met een concours. Rina voelt zich heerlijk op het podium, maar een zangcarrière heeft ook de verschrikking van het al tijd maar reizen, het altijd in een vreemde omgeving zijn. „Die bezwa ren leven bij mij heel sterk", zegt Rina. Zij kan niet die bindingen aan gaan die zij graag zou willen, ze gaat toch overal weer weg. „Dat zijn de zwarte kanten van dit werk. Maar ik kan de Bühne toch ook niet missen. Ik weet nog niet wat het allemaal zal gaan worden." t,: i' ■- v' EIGENLIJK BEGON RINA als alt. Bij Jo Vincent studeerde zij twee jaar alt. Toen zij daarna naar Corry Bijster ging, ontdekte deze dat Rina beter sopraan kon gaan zingen. De Franse sopraan Jeanine Micheau maakte in 1963 deel uit van de jury bij het Vocalistenconcours in Den Bosch. Zij hoorde Rina zingen en no digde haar uit naar Parijs te komen. Zo studeerde Rina twee jaar in Parijs aan het Conservatoire National Supe rieur de Musique. „Voor haar leeftijd heeft zij al heel hoge ogen gegooid", zegt haar impre sario mr. G. J. H. de Leeuw uit Haar lem. Hij is er van overtuigd dat Rina mogelijkheden voor een internationale carrière in zich heeft. Het is gemakkelijk voor Rina dat zij zichzelf aan de piano kan begeleiden. „Toen ik piano ging spelen vermoed de ik niet dat ik later zou gaan zin gen. Toen ik een jaar of zestien was bedacht ik dat ik ook weieens zangles zou willen hebben. Een jaar later mocht ik bij Jo Vincent voorzingen. Van haar kreeg ik mijn eerste zang lessen". IN LYON ZONG Rina de rol van Antonia in Offenbachs „Les Contes d' Hoffmann" en de vrouwelijk hoofdrol in Gianni Schicchi van Puccini. In de kritieken werd zij „une soprano de grande classe genoemd. „Met die rollen heb ik overigens wel schele ogen gemaakt. Ik kwam er groentje, net van het conservatorium in Parijs en bovendien als buitenland se. In het begin konden ze me wel wegkijken! Sommigen zongen al vier of vijf jaar in het gezelschap, zonder ooit een hoofdrol. Ik vond die jaloezie in het begin wel erg, maar toch kan het een mens goed doen". Na zes maanden Lyon was Rina er uit gekeken. Het was mogelijke er lan ger te blijven. Maar om niet achter uit te gaan stelde zij met anderen van het gezelschap een aantal eisen. Vergeetachtige vakan tiegangsters zullen dit Britse nieuwtje ver welkomen: een koffer niet ingebouwd strijk ijzer. Kofferhandvat annex grondplaat vor men tezamen het strijkapparaat. Los schieten onderweg is onmogelijk, omdat het geval aan de binnen kant van de koffer met een pal gezekerd is.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19