Wilson bepleit in Lagerhuis Britse toetreding tot de EEG „Zonder samengaan Europa in tweederangs positie" Senator Dodd beschuldigd r I Papandreou ligt in een ziekenhuis „op zicht" Karamanlisme" voor Griekenland I KROONKOSTUUM KROONGETUIGE JARIGE GROOTMOEDER Griekse koningin verwacht baby Minister Pisani afgetreden Internationale weerwacht Russen speuren naar „beschaving" in het heelal ramm ZATERDAG 29 APRIL 1967 Landbouw De Gaulle Tsjechische kompels ingesloten (Van onze speciale verslaggever) ATHENE. Akademiasstraat 20. Plaats van handeling: het gebouw van de Persunie van Griekenland. In de zaal ongeveer 250 journalisten die zweten onder het felle licht van ten minste 25 televisie- en filmcamera's, die het eerste optreden van een mi nister uit het nieuwe kabinet zullen vastleggen. 11 (Van onze correspondent) In Griekenland kan men nu overal horen dat er maar één man in de griezelige nachtmerrie in het land overeind kan blijven: oud-premier Karamanlis, die acht jaar lang heeft geregeerd zonder ooit te bezwijken voor de verleiding het leger in te schakelen. Zelfs het rechtse Atheense ochtendblad „Acropolis" heeft binnen de beperking van de censuur al een bedekte lans gebroken voor zo'n „gaullistische" oplossing. Ook al heeft Griekenland, aldus het blad, het verder laten komen dan de Fran sen in 1958, doordat hier de militaire ingreep al wel heeft plaatsge vonden. Het schrijft er niet bij, dat in het Griekse geval, anders dan in het Franse, ook massa-arrestaties zijn uitgevoerd, die niet makkelijk van de ene op de andere dag ongedaan kunnen worden gemaakt. Zwarte lijst U it e enge d reven Belangrijkste figuren (Van onze correspondent) LONDEN In de derde en slotver gadering van Labours lagerhuisfractie over de Britse aansluiting bij de EEG heeft zoals verwacht, premier Wilson ten overvloede nog eens duidelijk gemaakt dat hij wil dat Groot-Brittannië tot de Eu ropese Economische Gemeenschap toe treedt, hoewel hij er de nadruk op leg de dat de beslissing nog niet is gevallen. Niemand twijfelt er meer over hoe die beslissing, waar de Britse regering thans in ijltempo op afstevent, zal uitvallen. De opeenvolgende ononderbroken bespre kingen op het hoogste niveau van de ko mende dagen zijn bedoeld om Parlement en publiek op het historische besluit voor te bereiden. Wilson zei dat Groot-Brittannië de EEG niet om een gunst vraagt en dat het niet de nadruk legt op de voordelen die de EEG voor de Britten zal afwerpen, maar op de belangrijke bijdragen die Engeland aan de EEG kan leveren, met name op technologisch gebied. Na Amerika komen wat dit betreft de Britten op de tweede - plaats. Indien Groot-Brittannië en het vasteland niet samengaan, zouden zij ge doemd zijn economisch en politiek ten op zichte van de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie een tweederangs positie in te ne men. Wilson noemde de EEG landbouwrege- ling verre van ideaal, maar zij is een feit, waarmee men tot overeenstemming zal dienen te komen. Hij voorzag van Engelands aansluiting geen fundamentele verandering in de De fensie-regelingen. De hoop op een verdere ontspanning tussen Oost en West zal er evenmin door worden aangetast. Enge lands lidmaatschap zal een grote sprong voorwaarts in de richting van de Europese politieke eenheid betekenen. De voor- en tegenstanders van aanslui ting gingen wat de sprekers op de ver gadering betrof in aantal gelijk op, maar het is bekend dat tweederde van de La bour-partij en ook van de regering voor stander van toetreding is. De veteraan Emanuel Shinwell, de de zer dagen afgetreden fractievoorzitter, was de belangrijkste tegenstander die de eventuele toetreding een geweldige schok noemde. Hij waarschuwde dat het nog veel te vroeg is om te juichen. Er was echter geen sprake van een op het laatste moment ontketende rebel lie- tegen het komende besluit van de re gering. De algemene toon van het debat was dat de eigenlijke veldslag pas zal ont branden wanneer het resultaat van de on derhandelingen bekend zal zijn. Een groep conservatieve lagerhuisleden waaronder twee oud-ministers, die altijd tegen aansluiting zijn geweest, heeft een motie ingediend, waarin de regering wordt verzocht de beslissing uit te stellen tot dat men meer weet over de economische gevolgen van het Britse lidmaatschap Het is een algemene klacht in het Par lement dat de regering gefaald heeft de Britse bevolking voldoende over de EEG in te lichten, hoewel het de bedoeling is om vóór het lagerhuisdebat er een aantal witboeken over te publiceren. De komende regeringsbeslissing. die aanstaande dinsdag wordt verwacht, be tekent alleen nog maar dat besloten zal worden onderhandelingen over toetreding aan te knopen. Volgens de Britse regering zou er geen twijfel aan bestaan dat de onderhandelingen zullen slagen, ware het niet de onzekere factor die gevormd wordt door president De Gaulle. Wilson heeft reeds in zijn rede in Straatsburg gewaarschuwd dat het Enge lands fout niet zal zijn, wanneer deze nieuwe Britse poging zou falen. Juist om dat de eindbeslissing nog niet genomen is en Engeland nog altijd terug kan, wan neer er zich in Brussel onoverkomelijke moeilijkheden mochten voordoen, worden er op de ministerbijeenkomst van de EVA-landen in Londen geen extra com plicaties verwacht. Zoals de zaken thans staah is het in ie der geval zeker dat Wilson de eerste hin dernis, de bezwaren in eigenkring tegen indiening van een lidmaatschapsaanvrage heeft overwonnen. Het grote verschil met vijf jaar geleden is dat de Conservatieven toen aarzelden en Labour vierkant tegen was. Daarom kan men dit keer niet zeggen dat de ko mende onderhandelingen in Brussel Enge land tot niets verplichten. Londen heeft praktisch het ja-woord gesproken. Alleen president De Gaulle kan nu nog roet in het eten gooien. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter). De tucht- commissie van de Amerikaanse Senaat heeft een aanbeveling ingediend tot het treffen van disciplinaire maatregelen we gens wangedrag op financieel gebied te gen senator Dodd. Als de Senaat zich met de aanbeveling akkoord verklaard zou dit de eerste keer zijn, dat de Senaat optreedt tegen een van zijn leden, sinds de veroordeling in 1954 van senator Joseph MacCarthy, die werd beschuldigd van het misbruik maken van de senaat tijdens diens „communistische heksenjacht". De 59-jarige democratische senator Dodd, die elf jaar senator is, is schuldig bevon den aan gebruik van verkiezingscampag negelden ten eigen bate en het „schrijven met dubbel krijt" bij zijn reisdeclaraties ATHENE (AP) De twintig jarige koningin van Griekenland, Anne Marie, verwacht haar tweede kind tegen half of eind mei. Het eerste kind, kroonprin ses Alexia, is 22 maanden. ORLO VA-OSTRA VA, (AP) Red dingsploegen hebben contact gemaakt met de zes mijnwerkers die door een instor ting al vijfenveertig uur ingesloten zitten in een mijn in Orlova-Ostrava. Dat meld de het Tsjechoslowaakse persbureau Ce- teka. De ingeslotenen hebben laten weten dat ze het naar omstandigheden goed ma ken. Van drie kanten tegelijk tracht men hen met behulp van boren te bereiken. Nog zestien meter scheiden de redders van het zestal. Via een buis wordt vloeibaar voedsel naar de ingeslotenen gepompt. PARIJS (AFP en Reuter) De Fran se minister van Bevoorrading en Huis vesting, Pisani, is afgetreden en vervan gen door Frangois Ortili, commissaris generaal voor de Produktiviteitsplanning. Pisani, vroeger minister van Landbouw, was het volgens politieke zegslieden niet eens met het regeringsbesluit speciale volmachten te vragen om de komende zes maanden het economisch beleid per dekreet te voeren. Super light-weight kostuum. Extra lichte kwaliteit dacron/wol. Geheel %mJ nieuwe Amerikaanse verwerking door een atelier van topniveau. mmmmm 3 knoops-model met rugsplit en iets schuin gestelde zakken, fijn door gestikte kanten. Rug van kolbert is half gevoerd. 198."" A53 Op een internationale conferentie in Genève hebben afgevaardigden van ruim honderd landen besloten een internatio nale „weerwacht" in te stellen. Het eer ste deel van het plan, dat in de komende vier jaar tot uitvoering komt, beoogt een verbetering van de nauwkeurigheid van weersverwachtingen voor een periode van twaalf tot vierentwintig uur. Men hoopt in staat te zijn met de verbeterde ge gevens ook verwachtingen voor een pe riode van twee tot dreie weken te doen met dezelfde nauwkeurigheid als thans voor twee tot drie dagen mogelijk is. Op het ogenblik doen ongeveer acht duizend weerstations te land, drieduizend in de lucht en vierduizend op het water elke vierentwintig uur ruim honderddui zend waarnemingen. De „weerwacht" wil meer dergelijke waarnemingspunten, ten einde de gehele aardbol te kunnen „over zien" met automatische weerobservatoria onbewoonde streken, meer waarne mingspunten op de oceanen en meer weerkunstmanen. De gegevens, die deze stations opleveren, zullen in drie meteo rologische centra, Moskou, Washington en Melbourne, die onderling met elkaar wor den verbonden, verwerkt en doorgegeven worden naar de meteorologische diensten in alle landen. MOSKOU (AP) Een sterrenkundi ge Nikolai Kardasjev die eens een rol heeft gespeeld in een incident, dat de Rus sische wetenschap in verlegenheid bracht, zou volgens het officiële persbureau Tass hebben gezegd, dat nieuwe pogingen zul len worden gedaan om af te stemmen op signalen van intelligente wezens „ergens' in het heelal. Kardasjev zei, dat de pogingen zullen worden gedaan door middel van een nieu we, zeer gevoelige radio-ontvanger. Twee jaar geleden heeft Kardasjev zich gedis tantieerd van een bericht volgens hetwelk hij had gezegd, dat ontvangen geheim zinnige signalen het bestaan hadden aan getoond van een „superbeschaving" in de ruimte. Het is morgen een bijzondere verjaardag van koningin Juliana, die nu, na de geboorte van een prins van Oranje, wel in een dubbel feestelijke sfeer gevierd zal worden. Op het toneel, achter de lange tafel met naast hem een zenuwachtige en slechte vertaler, de nieuwe minister van Informatie, kolonel Papadopoulos. Hij is in burger, maar zijn manier van optre den verraadt de militair. Met zijn handen in zijn zij overziet hij als een veldheer de rokerige zaal en met zijn stentorstem ^IIUMmillllWWIlWIMIIIIHIIIMWWHI^IW^I^XWIliyWWWIiWWWWIWWWMIMWWWWUWIWWIWWWWIMWIlWWWWWM spreekt hij zijn troepen toe. Een micro foon is voor hem een overbodig instru ment. Zijn inleiding wordt door bijna nie mand opgeschreven. Het zijn de slogans, die de regering nu al een week verkon digt en die niets nieuws bevatten. „De politieke anarchie van vóór de staats greep zou leiden tót verVal en cOihmMHls- tische overheersing, de regering was slecht, de administratie corrupt." Af en toe onderbroken door de vertaler, die zijn eigen handschrift vaak niet meer kan ont cijferen, rollen de slagzinnen uit zijn mond. „Je moet ons zien als discipelen van de vrijheid in de meest ruime zin van het woord. Het land is als een patiënt op een operatietafel, die langzaam begint bij te komen." Vraag uit de zaal: „Is de linkerzijde van de patiënt geamputeerd?" Bovendien is er in tegenstelling tot het Frankrijk van de Vierde Republiek met zijn machteloze partij coalities, in Griekenland een duidelijke meer derheid voor één partij en dat is niet die van Karamanlis. Maar, als Grie ken van een onafhankelijke politieke richting over de huidige toestand, nog iets zeggen, geven zij hun opinie met behulp van hun geliefde dubbele ont kenning: „Het kan niet dat Karaman lis uit dit gekkenhuis niet als over winnaar tevoorschijn komt" Zelf heeft de vroegere premier al vanuit Parijs laten weten dat zijns in ziens allen schuld hebben, dus ook het leger, maar de Papandreous het meest. Wanneer het inderdaad gaat in de rich ting van zo'n Gaullistische oplossing, eventueel met een par lemen tsvol- macht voor zes maanden of een heel jaar, dan is het verleidelijk nog even door te speculeren of de gaullistische parrallel niet verder kan worden ge trokken. Met andere woorden, of Ka ramanlis niet de aangewezen man zou kunnen worden om de overdreven in vloed van het leger en de overdreven inmenging van het hof op den duur in te perken. Ook al zou hij dan ook door leger en hof aan de macht zijn gebracht. Ook op Cyprus, vanwaar dit bericht u bereikt omdat vanuit Athene, waar het nieuwe regime mij op een „zwar te lijst" heeft geplaatst niet kon wor den gewerkt, zijn speculaties hierover aan de orde van de dag. De Cyprioot, met wie ik op een terrasje een glaasje drink, laat zijn gedachten over een mo gelijke oplossing overigens de vrije loop: „Amerika", zegt hij, „heeft ruim één miljard gulden uitgegeven om de democratie in Griekenland te redden. Het offert nu tienduizenden mensen levens en miljarden dollars om de de mocratie in Vietnam te herstellen. Waarom stuurt het dan niet de zesde vloot naar Piraeus en laat die een paar waarschuwingsschoten lossen om de democratie in Griekenland nóg een keertje te redden?" Het is misschien een beetje een sim plistische visie van de Cyprioot op het terrasje, maar het is een genot op zich zelf om weer eens een vrije Griek te spreken, die niet eerst naar links en rechts kijkt voordat hij begint te pra ten. Nicosia is inmiddels natuurlijk geen schoolvoorbeeld van een hoofdstad van een oprechte vrije democratische staat. Uit het raam van mijn hotel, dat precies gelegen is in de zogenaam de groene zone bij de Turkse wijk, ont waar ik een bewapende Turkse her der, die zijn kudde in dat groen laat grazen onder een rode Turkse vlag en met nog altijd veel blauwe baretten van de VN-vredes-macht erbij op wacht. Maar het blijft een weldaad, uit Athe ne komend, weer Grieken hun eigen krantje te zien lezen. Blij over de din gen te kunnen praten en op de achter grond Theodorakis op de radio te ho ren. De Cyprische pers meldt dat Theo dorakis op de Russische ambassade asiel zou hebben gevonden. Koning Konstantijn van Griekenland. Dat de Cyprioten bepaald overvol zijn van de gebeurtenissen in hun moe- derland-in-spe kan ik overigens niet zeggen. Hier en daar hoorde ik zelfs verblijde speculaties, dat het isole ment van Griekenland het Cyprische toerisme ten goede zou kunnen komen. Alleen al hieruit blijkt hoe de twee landen de laatste jaren uiteen zijn ge dreven. Intussen kan Cyprus, met ruim tien duizend man Griekse strijdkrachten onder de extreem-rechtse generaal Gri- vas, nog voor gekke dingen komen te staan. En mede daardoor is de positie van president Makarios niet zo heel veel minder delicaat dan die van ko ning Konstantijn. Sommige bladen dringen er, tot nu toe vergeefs, op aan dat de aartsbisschop zijn stem verheft namens heel het Griekendom om te protesteren tegen wat in Griekenland is gebeurd. De communistische pers, die ook nog geheel vrij is, pleit bovendien voor scherpe veiligheidsmaatregelen om te voorkomen dat Cyprus hetzelfde lot ten deel valt als Griekenland. In hoe verre Grivas, behalve over de strijd krachten, ook oppperbevelhebber is over de Cyprische Nationale Garde, is nog steeds niet duidelijk bepaald Tenslotte een korte schets van de belangrijkste figuren van het nieuwe Griekse regiment: Konstantin Kolias. (Premier) Ge boren in 1901 in Stilias, vlakbij Ko- rinthe. Studeerde rechten in Athene. Werd in 1962 procureur-generaal van het Griekse Hof van Cassatie. Kwam in conflict met Papandreou, in de pe riode dat deze nog premier was, in verband met de Lambrakis-affaire. Generaal Gregoire Spantidakis. (Vice-premier en minister van Defen sie). In 1909 op het eiland Kreta gebo ren. Kreeg in Groot-Brittannië en in de Verenigde Staten een militaire op leiding. Was tijdens de burgeroorlog adjudant van maarschalk Papagos. Spantidakis heeft een belangrijke rol gespeeld bij de staatsgreep van vorige week. m Admiraal Athanase Athanassiou. Werd geboren in 1911. Was kort voor en tijdens de wereldoorlog adjudant van de toenmalige kroonprins, de nu overledeif koning Paul. Commandant van zeestrijdkrachten van Kreta en de Aegeïsche Zee. Athanassiou is minis ter van Koopvaardij. Nicolas Economopoulos. (minis ter van Industrie) werd in 1896 gebo ren in Athene. Studeerde rechten en was voor de staatsgreep verbonden aan het Hof van Cassatie. Paul Ekonomougouras. (Minister van Buitenlandse Zaken) werd in 1898 in Korinthe geboren. Studeerde rech ten en politieke wetenschappen in Athe ne en Parijs. Was eveneens minister van Buitenlandse Zaken in het kabi- net-Paraskevopoulos in 1966. President Makarios van Cyprus. Volgens de kolonel niet. Vraag: „De koning heeft gezegd, dat hij de parlementaire democratie snel wil her stellen, wanneer?" De kolonel zegt, dat de patiënt nog iets meer tijd nodig heeft. Hij voegt eraan toe, dat hij verder geen profeet is. „Waarom worden de telefoongesprekken gecensureerd?" vraagt een vertegenwoor diger van een internationaal persbureau, „ook regeringscommuniqué's die wij wil len doorgeven worden tegengehouden". „Ik moet u daarvoor mijn excuses aan bieden, maar er heerst nog steeds span ning in het land. Het zal echter een onder geschikte ambtenaar zijn geweest die uw gesprekken heeft onderbroken. Wanneer iets dergelijks nog eens voorvalt, beklaag u dan bij mij persoonlijk". De vertegenwoordiger van de New York Times informeert naar de toestand van de gevangenen en vraagt hoeveel het er zijn. Papadopoulos antwoordt, dat er in het begin 25 mensen zijn gearresteerd om bloedvergieten te voorkomen. „Zij- bevin den zich onder huisarrest in een hotel in de omgeving van Athene, waar zij goed worden verzorgd. De meesten van hen zijn echter al weer vrijgelaten." Achte loos voegt hij er echter nog aan toe, dat apart van deze kleine groep, waarvan enkelen door speciale veiligheidscomités zullen worden berecht, er nog vijfduizend communisten zijn gearresteerd, waarop hij echter niet verder in wil gaan. „Papandreou ligt in de suite van een hospitaal", verklaarde hij „en kan door journalisten worden bezocht en gefilmd, waarbij echter eerst permissie moet wor den gevraagd bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Bij het bezoek aan het ziekbed mogen ook geen vragen worden gesteld." Tenslotte zegt Papadopoulos, dat het hem niet interesseert dat het bui tenland zo slecht geïnformeerd is over de toestand in Griekenland „alleen Grie kenland zelf is verantwoordelijk". Nieuwe partij. Onder de naam Chadi Ly- draedis-Flokkurinn onafhankelijke democratische partij is op IJsland een nieuwe politieke partij opgericht. Spionage-winkel. In een achteraf straat je in Parijs is donderdag Europa's eerste winkel in spionage-artikelen geopend, waar iedere aspirant-spion wel iets van zijn gading vindt. Men kan er een pols horlogezendertje kopen, een „onbeperk te ontvanger", die een telefoonhoorn op honderden kilometers afstand zou kunnen „afhaken" enzovoorts. „Vergissing". De Argentijn Alejandro No- voa eist van zijn regering ruim een miljoen pesos (meer dan 80.000 gulden), omdat hij dertig jaar „per vergissing" is gevangen gehouden. Terugtrekking. In Londen is gezegd, dat Groot-Brittannië ongeveer 500 man van zijn 59.000 man tellende troepenmacht in West-Duitsland zal terugtrekken in het eerste kwartaal van het volgende jaar. Uitwijzing. De twee Chinese diplomaten, die door de Indonesische regering tot personae non gratae waren verklaard, zijn vrijdag met een vliegtuig van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij naar hun land teruggekeerd. Toepolev. Het nieuwe Russische verkeers vliegtuig Toepolev-154 bezit de snelheid van de Toepolev-104, de actieradius van de Iljoesjin-18 en de eigenschappen van landen en opstijgen van de AN-10. Dat schrijft het Rusische luchtvaarttijd schrift Aviatzia Kosmonavtika. Opschudding. Het Oostenrijkse dagblad „Arbeiterzeitung' heeft een storm in de diplomatieke wereld veroorzaakt met de publikatie van „zeer geheime" Brit se en Amerikaanse documenten over de gevolgen van een kernaanval op China. Later bleek dat Arbeiterzeitung het slachtoffer was geworden van een publiciteitsstunt van de Britse uitgeve rij Jonathan Cape, die de „documenten" had verspreid in verband met de uit gave van een boek.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3