Mr. J. H. van Wijk ten strijde tegen plaatselijke verordeningen SI MCA 1000 G.INIA wiel VEILIGHEID GEBAAT BIJ VOORTGANG IN DE TECHNIEK NIEUW TYPE CAMARO Vervoer in Nederlandse toerwagens stijgt Aanhouding van Teleraaf-verkopers in Haarlem koren op zijn molen Hoofdstuk over mensenrecht in A.P.V. opnemen 4 Nieuwe nylonband voor vrachtwagens en bussen ZATERDAG 29 APRIL 1967 (Van een onzer verslaggevers) Toen de Heemsteedse advocaat en procureur mr. J. H. van Wijk er op zaterdag 15 april 's avonds om kwart over zes bij toeval getuige van was hoe op het Haarlemse Stationsplein twee verkopers van het provoblad „De Teleraaf" werden aangehouden en met hun kranten in een politie auto werden weggevoerd, was dat een kolfje naar zijn hand. Hij ver diept zich namelijk al enige tijd in de wijze waarop sommige gemeenten volgens hem artikel 7 van de Grond wet, dat handelt over de vrije meningsuiting, geweld aandoen door allerlei verboden in te stellen. Hij heeft daarbij steun aan een omvang rijke jurisprudentie van de Hoge Raad, die stelt dat een algemeen ver bod van alle vormen van versprei ding van een mening, maar ook van een bepaald middel en van een be paalde plaats verboden is. Van deze gerechtelijke uitspraak maakte hij nog kortgeleden dankbaar gebruik in zijn pleitrede voor de Hoge Raad bij de behandeling van de zaak van en kele Rotterdammers die met plak katen met Vietnam-teksten hadden gedemonstreerd. Heksenjacht iWSWI Hoewel de veiligheid bij de bouw van de auto ongetwijfeld steeds meer aandacht van de constructeur zal krijgen in de vorige Weg en Wielrubriek is daar uitgebreid over geschreven kan de ontwerper het zich niet veroorloven daarbij de vooruitgang van de techniek uit het oog te verliezen. Veilige auto's zijn uiterst noodzakelijk, maar com mercieel 'gezien is een auto pas rijp voor de markt als hij in zijn technische conceptie niet onderdoet voor het produkt van de concurrent. De auto dient even licht in de bediening te zijn, even snel en even rij vaardig (en liefst nog iets beter) als de andere model len in dezelfde klasse. Het is duidelijk dat bij de jacht op technische verworvenheden het begrip „veiligheid" gemakshalve soms even wordt vergeten. Compressie Comfort Automatisch Resumerend: In de vorige Weg en Wielrubriek hebben we gezien, dat de constructeur in zijn ont werp reeds een grote mate van veiligheid kan „in bouwen". Nu hebben we kunnen lezen, dat de tech nicus hetzelfde kan doen, ook al is hij zich daar niet onmiddellijk van bewust. Conclusie: een auto kan veiliger zijn dan u denkt. Let wel: hier staat niet: een auto is veiliger dan u denkt. In de afgelopen tijd heeft deze ju rist gestudeerd op en geschaafd aan de schriftelijke vragen die hij, zoals we reeds berichtten, als Eerste-Kamerlid voor de P.S.P. aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie heeft gesteld naar aanleiding van de door hem in in Haarlem waargenomen arrestatie. Tijdens ons gesprek in zijn werkkamer aan het Haarlemse Kenaupark neemt mr. Van Wijk beurtelings verschillende plaatselijke politieverordeningen, de Grondwet en het Europees Verdrag van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden ter hand. Hij constateert dat de gemeente Haar lem, niet zoals Amsterdam een artikel in haar algemene politieverordening heeft staan, op grond waarvan het venten met gedrukte of geschreven stukken op bepaal de tijden en plaatsen verboden is. In Haarlem zijn in 't algemeen allerlei din gen verboden die hinder voor de mede mens opleveren. „Maar als in Haarlem mensen, ventend met bladen die niet politiek in het oog lopen, worden opgepakt, dan maakt dat op mij de indruk van discriminatie. Er is momenteel een soort heksenjacht op provo's gaande en door dit soort aan houdingen ontstaat een scheve situatie. Trouwens ik vind het gewoon onwijs om op provocaties in te gaan. Als mensen door de politie worden meegenomen, zo als in Haarlem nu is gebeurd, dan heeft dat op de toeschouwer de suggestie dat zij van iets worden verdacht," aldus mr. Van Wijk. Er is, naar hij meent, alleen een be perking van de vrijheid van menings uiting mogelijk door middel van een po litieverordening als het gaat om de be veiliging van het openbaar verkeer. Al gemeen verboden over de meningsuiting worden door de Hoge Raad onverbindend verklaard, zegt hij. Dan gaat hij terug in de geschiedenis tot 1892, toen op 7 november, door de Hoge Raad een duidelijke uitspraak over artikel 7 van de Grondwet werd gedaan. De boekbinder H.L. had op de Grote Markt in Den Haag aan de passanten bil jetten aangeboden. De kantonrechter ont sloeg hem van rechtsvervolging, maar de rechtbank veroordeelde hem tot een gul den boete. „Hier zijn we aan de bron van de rechtspraak in vrijheidslievende zin", aldus mr. Van Wijk. „In die situa tie van 75 jaar geleden stond de Hoge Raad geen preventieve maatregelen in een gemeentelijke verordening toe. De Grondwet laat ons uitdrukkelijk vrij in in het uiten van onze mening" en dan citeert hij artikel 7: „Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te open baren behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet". De advocaat-generaal, mr. Gregory, voerde in de zaak van de boekbinder aan dat in Den Haag het verspreiden van drukwerk op of aan de openbare weg de openbare orde in gevaar bracht, maar de Hoge Raad concludeerde dat het fout was dit te verbieden. Die openbare orde kan alleen de verkeersorde zijn. De ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: Voor gem. VELSEN KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224—226 IJMUIDEN Tel. 0 2550 - 4324/6238 SIMCA 1000 v a. 5395.— De politie in Velsen heeft vrijdag aan de Lange Nieuwstraat een auto wrak weggesleept, dat hier reeds geruime tijd stond. Langer, dan de wettelijk toegestane termijn zo werd ons verzekerd. Een auto mag namelijk alleen rijklaar langs de weg staan en onmiddellijk op eerste bevel van politie of brandweer kun nen wegrijden. Staat een niet-be- drijfsklare auto langer dan twee maal vierentwintig uur langs de weg, dan is de politie gerechtigd dit voertuig te doen verwijderen. Offi cieel zijn den de sleepkosten vijf- en-twintig gulden voor rekening van de eigenaar van de auto. gemeenten moeten niet gaan knoeien in een wet tegen de bedoeling van de wet gever (koningin en Staten-Generaal) in, aldus het hoogste rechtcollege in ons land. Nu is het begrip drukpers zo verruimd in de loop der jaren dat niet alleen vlug schriften, strooibiljetten, kranten enzo voorts dienen tot het uiten van menin gen. Van het gedrukte stuk is er dui delijk een overgang te zien naar het beeld, de illustratie dus, en het symbool Het is geloof ik alleen nog te betwijfe len of beeldhouwwerk onder deze be gripsverruiming valt. Maar al met al mag men de bepalingen over het uiten van de mening niet zo formuleren dat er geen ruimte blijft voor een bepaald mid del", aldus mr. Van Wijk. Dan pakt hij het Europees Verdrag en slaat artikel 10 op. Dit artikel is vol gens hem ruimer dan de Grondwet en hij heeft voor de Hoge Raad bepleit Waarom breidt u artikel 7 van de Grond wet niet uit?". Artikel 10 omvat alle uitingen van de mening. Beperkingen zijn beperkingen, geen verboden. Ver der mag volgens artikel 17 van het Eu ropees Verdrag een enkele staat die par tij is, het verdrag verder willekeurig beperken dan het verdrag toestaat. En artikel 60 verbiedt het verdrag verder te beperken dan de Grondwet van een land. Het zou, zo meent mr. Van Wijk goed zijn, als de Hoge Raad zich aan het Eu ropees Verdrag zou houden. „Wij moeten eens ophouden met al die verboden. Die stammen nog uit de tijd dat de gemeen ten onafhankelijke lichamen waren. Wij moeten leren leven met het mensenrecht, Waarom niet in de algemene politiever ordeningen een nieuw hoofdstuk 1 of A ingelast dat handelt over het mensen recht? Dat valt tenminste bij al die malle verboden uit de toon en lijkt mij voldoen de ter voorkoming van narigheden en ter bevordering van een goede samenleving in een stad". Dan laat mr. Van Wijk het ontwerp zien van zo'n hoofdstuk over het men senrecht voor de Amsterdamse algemene politieverordening, waarmee hij bezig is op verzoek van de P.S.P. in de hoofdstad Als zo'n beginselontwerp zou kunnen wor den opgenomen, zouden daarnaast zake lijke beperkingen kunnen staan, waarvan de grondslag in de wet vastligt, meent de Heemsteedse jurist. „Redelijke, reële beperkingen, waarvan iedereen zegt: Na tuurlijk, vanzelf!" Overigens denkt mr. Van Wijk dat het mogelijk is via de rechtspraak tot een zuivering van de verschillende plaatselij ke verordeningen te komen. „De autori teiten moeten er dan maar aan gaan wennen niet alles van bovenaf te kunnen verbieden en regelen." <WMWWMMWMWWIIWIAA«WW\Aft>WW nnfywwwiniwifwnnivMwwuiimiDi Waarin schuilt de technische vooruitgang van de auto? Kort gezegd: in het gestegen vermogen, de lichtere be diening, de aanpassing van de vering en tot op zekere hoogte ook in de vooruitgang op het gebied van banden. Uit deze kwaliteiten vloeien voort een verbeterde weg- ligging, hogere snelheid en meer comfort. (Allemaal eigenschappen die toch weer iets bijdragen tot de veilig heid van de auto). Wat de snelheid betreft, past hier nog een aantekening: bij de huidige auto valt de nadruk niet zozeer op ver hoging van de topsnelheid, als we) op het aanwezig zijn van extra „power", waardoor inhaalmanoeuvres snel en soepel uitgevoerd kunnen worden. Als snelheid op deze manier wordt geïnterpreteerd, levert zij een bijdrage aan de veiligheid van de auto. Een wagen waar in een eventuele noodsituatie „niets meer uit te halen valt" herbergt meer risico's voor de berijder dan een auto, die onder alle omstandigheden nog een reserve overhoudt. Een stijging van het motorvermogen is zeer eenvoudig te behalen door vergroting van de cilinderinhoud. Het uitboren van de cilinder is een allerwegen toegepast tech nisch procédé, maar in de huidige constructie zoekt de technicus meer zijn heil in de verhoging van de com pressie. Daarnaast maken betere legeringen en smering hogere toerentallen mogelijk, zodat meer dan vijfduizend om wentelingen per minuut voor de normale automotor verre van opzienbarend is. Vergroting van de prestatie werd eveneens bereikt door de bovenliggende nokkenas (soms zelfs twee) en een be paalde vorm van de verbrandingsruimte in combinatie met hangende kleppen. Maar hier spreken we reeds over de speciaal voor rally's of rennen geconstrueerde motoren. De plaatsing van de motor en de daarmee samenhan gende aandrijving op voor- of achterwielen vormt nog steeds voldoende stof voor een technische discussie. Wat de constructeur ook besluit: hij dient zich allereerst vér gaand bezig te houden met de gevolgen voor zijn toekom stige passagiers. Naast technische eisen die in een be paald wagentype de plaats van de motor reeds bij voor baat bepalen, moet hij zich er rekenschap van geven dat een onpraktisch gebruik van de ruimte gepaard gaat met minder comfort voor de toekomstige inzittenden. In Europa kennen de meeste wagens nog de voorin ge monteerde motor en de aandrijving op de achterwielen. Maar een nieuwe constructie is reeds enige tijd in op komst: de dwars voorin geplaatste motor met aandrijvng op de voorwielen. De besparing van de ruimte door het zo goed mokelijk benutten van de wielbasis, komt bij deze modellen ten goede aan het comfort van de passagiers en daarmee weer in zekere zin aan de veiligheid van de be trokken wagens. Een bijna optimale gewichtsverdeling wordt verkregen bij plaatsing van de motor vlak voor de achteras. Maar daarmee is slechts de renwagen gebaat. In de personen auto zou dit teveel ruimte vergen. De motor achterin heeft tot nu toe stand gehouden. Er zijn zelfs een aantal sportieve wagens mee uitgerust (Porsche) waarbij een verbeterde achterasconstructie aan het stuurkarakter ten goede is gekomen. Wagens met de motor voorin of achterin verschillen in hun gedragingen op de weg. Door het toepassen van aan gepaste asconstructies kunnen sommige onprettige ge dragingen bij auto's die de motor achterin hebben worden gecorrigeerd, zodat thans vele van die verschillen zijn weggewerkt. Hoewel het een eis van verdergaande ontwikkeling is, betekent de automatische versnellingsbak tevens een bij drage aan de veiligheid. De aandacht kan nu gericht blij ven op de besturing, het werken met de versnellings- handel blijft achterwege en vergt geen energie meer. Niettemin blijven sommige merken uit het oogpunt van commercie nog modellen leveren die weliswaar met een automatische bak zijn uitgerust, maar waarmee naar believen nog geschakeld kan worden. In welke vorm dan ook: de automatische bak maakt de bediening van de auto lichter, en het ziet ernaai* uit dat in de toekomst de automatie het pleit zal winnen. Nadat reeds lang op grotere modellen de automatische transmissie als extra is te verkrijgen, volgen nu ook in snel tempo de kleine auto's. Bekrachtiging op remmen en stuur hebben intussen eveneens hun steentje bijgedragen tot verhoging van het bedieningscomfort. In de aanhef schreven we, dat veiligheid niet noodzake lijk de hoofdreden behoeft te zijn, waarom de auto tech nisch steeds meer vervolmaakt wordt. Eerder zou dit ge beuren uit concurrentie-overwegingen. Nu wij echter glo- In Amerika heeft General Motors een speciale versie van de Camaro uitgebracht: de Z-28 coupé. Deze wagen, uiterlijk te onderscheiden door twee zwarte banden op de motorkap, is uit gerust met een V-8-motor van 4951 cc, speciale vering en een vierversnellingsbak waarvan de verhoudingen dicht bij elkaar liggen. De inlaat naar de viervoudige carburateur is geplaatst vlak onder de vooruit, in een zone van hoge druk. De Nederlands- Amerikaanse ban denfabriek Vrede- stein heeft op de Europese markt een nylon truckband in gevoerd, onder de naam Buffalo. De banden die ongeveer vijf percent duurder zijn dan de conven- O v v..:: tionele banden, zijn volgens de fabriek aanmerkelijk veiliger. Het profiel van deze nylon band heeft drie loopvlakbanen, waardoor het contact met het wegdek is verbeterd. Een zeer fijne profilering met la mellen biedt maximale weerstand tegen slippen. De band is uitgerust met zogenoemde ronde schouders; de be sturing wordt mindei zwaar en de wagen is niet langer gevoelig voor naden in de lengterichting van de weg, zo als tramrails en middennaden in betonwegen. Het toegepaste nylon, aldus de fabriek, geeft minder warmte-ontwikkeling (vooral van belang voor rijden over grote afstanden) en is aanzienlijk sterker. Vredestein claimt dat de levensduur van deze nylonband voor bussen en vrachtwagens langer is dan die van een conventionele band. Bovendien bestaat de mogelijkheid het loopvlak verschillende malen te vernieuwen, zonder dat de bedrijfszekerheid van de wagen wordt aangetast. Het toeristisch vervoer per autobus beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Het aantal reizigers steeg van 6,4 miljoen in 1950 tot elf miljoen in 1965. Dit betekent een toeneming van 72 percent. Het aantal complete vakantietrips nam door toedoen van de concurrerende personenwagen en vliegtuig af. Thans wordt de toerwagen veel gebruikt voor gecombi neerde reizen; zij vullen het vervoer per schip of vlieg tuig aan. Vooral Amerikaanse toeristen reizen op deze manier over het continent, daarin gevolgd door Japanners en Engelsen. Nederland heeft in het toerwagenvervoer een goede naam. Nederlandse toerwagens worden onder meer ge charterd voor vervoer door Europa, waarbij ons land met eens wordt aangedaan. Terecht werken de ondernemers dan ook hard om hun toerwagens zo gerieflijk mogelijk te maken. Air-conditio- ning, luchtvering, verbeterde installaties voor verwar ming en ventilatie zijn zo langzamerhand gemeengoed geworden. Verleden jaar was het toerwagenpark in Nederland ge stegen tot een aantal van 3.400. baal enkele punten hebben opgesomd, waaruit de tech nische vooruitgang van de automobiel blijkt, wordt het duidelijk dat met deze vooruitgang op zeer vele punten tevens de veiligheid wordt gediend. Voor de constructeur snijdt het mes hier dus aan twee kanten. Een goed voorbeeld van het streven naar technische perfectie en verhoogde veiligheid vinden we in de ma nier waarop verschillende merken de constructie van de achteras verbeteren. Door toepassing van verschillende veerelementen wordt de werking van een starre achteras aanzienlijk verbeterd (Opel, Volvo). In combinatie met een gewijzigde wielophanging levert deze technische in greep een aanzienlijke winst in rijcomfort, wegligging en veiligheid op. De verschillende merken hebben ook hier weer verschillende oplossingen voor gezocht, maar het bovenvermelde resultaat blijft hetzelfde; zeker als zulke vernieuwingen worden afgerond door de wagen het juiste type band mee te geven. De vooruitgang in de bandenindustrie staat er borg voor dat er zo'n band is te vinden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4