De wind kan nie t lezen Opnieuw conflict tussen het Vaticaan en Bonn PANDA EN DE MEESTER-DRINKER rHOE IS HET ONTSTAAN?^ J •top :orm stoutenbeek POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal 3 Franse oppositie wantrouwt regering-Pompidou Jemen wenst geen hulp meer van VS RECHTER TIE HET GEHEIM VAN DE WIEROOK.K.LOK. :k De Limburgsche Kolenhandel ZATERDAG 29 APRIL 1967 8 Een romantisch verhaal door Richard Mason Over schoolhervorming in de Bondsrepubliek Concordaat van 1933 Erkenning Dit woord: REP Dit woord: PAP Dit woord: ONTSLAPEN Dit woord: LID Kerkelijk nieuws I Woninginrichting-Beverwijk -250modelkamers f Af6Eew PRoetÊEM A#1IVW1»WWWWV1#WWVW 30) En als Peter dat van iemand zei, kon je er zeker van zijn, dat het waar was. Ik heb nooit iemand ge kend, die zo precies het waardevol le in een karakter wist te onderken nen en ik ken evenmin iemand, die zo meedogenloos het saaie en alle daagse in iemand kan afkraken, zon der er iets om te geven, wie hij daarmee beledigt of kwaad maakt. „Zo heet Rosie," zei hij, „en je doet er goed aan op haar hand te zijn, want ze weet een heleboel van de „meisjes" af. Ze praat altijd over „meesjes" in plaats van meisjes net als de vrouw van de vicaris bij ons thuis, ,,'t Is zo'n aardig meesje met zulke aardige "krallen" Dat zijn krullen, zie je. Rosies meesjes zijn altijd aardige meesjes. En ze vindt ons allemaal aardige jongens. Ze heeft ons verteld, dat ze voor de oorlog in Rangoon heeft gewoond. Ze is met het laatste schip hierheen gekomen, met al haar meesjes op een rijtje. Ze is daar uit zuiver patriot tisme weggegaan; ze heeft het wel niet met zoveel woorden gezegd, maar er valt niet aan te twijfelen. Ze was niet van plan, haar beschermelingen aan de genade van de Japanse krijgslui te leveren. En nou zit ze hier en ze drijft dit keurige etablis sement. Ze kan er alleen niet tegen, jongemannen als wij te zien, dui zenden kilometers van huis en hui selijke gemakken, verstoken van de troost, die onze sekse en onze no bele instelling toekomst. O Rosie is een juweel en haar moppen zijn om je dood te lachen". ,,'k Vind 't allemaal erg interes sant", zei ik. „En je hebt zeker ook grote vorderingen gemaakt met je Japans?" „Nee. Ik heb een boek geschre ven. Ik ga 's avonds naar school terug en daar zit ik het in de klas te schrijven. Het zal het uitgelezen boek over de oorlog worden. Een epos. Wat Van het Westelijk front geen nieuws in de eerste wereldoorlog be tekende en Voor wie de klok luidt in de Spaanse burgeroorlog, dat zal mijn boek betekenen in de tweede wereldoorlog. Helaas kan ik maar niet tot het besluit komen, of ik 't De Moord op het Ministerie van Oor log of Een vah onze lijken wórdt vermist zal noemen. Maar mijn de tective draagt een monocle en hij is op Eton geweest, en hij zal met mr. Micawber en de Rode Pimpernel op één lijn worden gesteld, als een van de grote unieke figuren van de lit teratuur. En hij zal me ook duizen den ponden verschaffen, zodat ik met een van Rosies meesjes de beste ge legenheden kan bezoeken. Lijkt het je geen goed idee?" „Ja, 'k vind 't reusachtig". „Ik heb dan natuurlijk gouden haar borstels en een slee van een wagen met een claxon, die zo is gemaakt (heel kostbaar, dat begrijp je) dat ik er alle serieuze en verarmde stervelingen mee opspoor, die de kunst bedrijven om de kunst. En el ke keer, wanneer in 'n wagen, zo iemand op straat passeert, gilt mijn claxon „uilskuiken"! Om mijn lippen zal zich dan een glimlachje van cy- !t nische spot plooien en ik zal me weer dadelijk omdraaien naar mijn overmatig geparfumeerde maitres- se. „Zeg es, hoe staat 't nu met eten"? „Ik kan niet met je mee", zei ik. „Maar je kunt me niet zomaar af danken, als een ouwe, uitgekloven sinaasappel. Ik ga met je mee". „Dat kun je doen als je wilt". „Nee, ik maakte, maar een grap je. Ik weet alles." „Dat betwijfel ik". „Je hebt om half zeven een af spraak met de verrukkelijke Hana- ko in de hall van het Taj". „Hoe wist jij dat?" vroeg ik. „Ze heeft het ons in de les ver teld". „Dat geloof ik niet", zei ik. „O, ze is zo'n kleine heks. Ze ver telt ons alles". „Maar ze heeft het toch niet aan de hele klas verteld?" „Nou, bijna wel. Ze was vanmid dag zo opgewonden, dat iedereen die maar een klein beetje bij de pin ken was, had kunnen weten dat ze een rendez-vous had. 't Is maar ge lukkig voor jou, dat ik de enige ben, die een detectieve-verhaal schrijft. Je ziet, dat ik al heel slim word. Ik kan aan die asbak zien, dat je minstens een uur hier bent". „Maar hoe ben je achter de plaats en de tijd gekomen?" „Dat is ook heel slim van me. Je bent al gekleed om uit te gaan. wat dus betekent, dat je om half zeven in Taj moet zijn. En natuurlijk is het 't Taj, omdat in Bombay nie mand ergens anders dan daar afspra ken maakt". „Je hebt me lelijk aan het schrik ken gemaakt", zei ik. „Dat was de bedoeling ook. Je gaat zo'n fijne avond tegemoet, dat het niet meer dan billijk was, dat je je eerst een ongeluk schrok. Maar je kunt erop rekenen, 'dat ik voor de hele wereld wil zweren, dat je met Rosie naar de bioscoop bent. En Rosie zal er ook een eed op doen". „Je bent een waar vriend", zei ik. „O, 't betekent niets. Ik zou het voor iedereen doen. Ik vind het wel aardig jonge harten in romantische extase te zien kloppen". „Je kunt je wat mij betreft, ge rust verdrinken", zëi ik; Buiten nam ik een ghari, omdat ik me koel voelde en--£ètgraag wil de blijven. In het Taj Hotel was het ook koel. Ik was tien minuten te vroeg en dus ging ik de boeken bij de kiosk bekijken. Er waren er een heleboel over Japan. Verscheide ne hadden afstotende karikaturen op de omslag, net als de karikatuur die we op de muur hadden gezien, van dat Japanse gezicht met de vooruit stekende kaken. Toen zag ik een boek, dat heette Two faces of Ja pan. (Twee gezichten van Japan) waarop een wreed mannengezicht fel naar voren sprong en met als achtergrond een vage tekening van een knielende vrouw. De vrouw was mooi. Ik bladerde het boek door en zag nog veel meer afbeeldingen van knappe lachende Japanse meisjes. (Wordt vervolgd.) yinnrnrwvvMViruvvvinnnnnrinnrinnnnnjwi, (Van onze correspondent) BONN. De r.-k. kerk en de re gering in Bonn zijn met elkaar in conflict geraakt over de schcolher vormingen in de Bondsrepubliek Kanselier Kiesinger ontving gister middag kardinaal Döppner, de hoog ste gezagsdrager van de r.-k. geeste lijkheid in het land. Tevens was een scherpe nota van het Vaticaan binnengekomen, waarin de Bonds regering ervan werd beschuldigd het rijksconcordaat van 1933 te hebben geschonden. Begin van dit jaar had de pauselijke nuntius in Bonn. mgr Bafile, al stappen bij de regering ondernomen. De hoogst noodzakelijke schoolhervor mingen in de Bondsrepubliek, die op fa natieke tegenstand van het Vaticaan stuiten, voorzien in een omzetting van de duizenden onderbezette zogenaamde dwergscholen tot christelijke gemeen schapsscholen. In deze scholen wordt de leerlingen van alle gezindten gezamenlijk onderwijs gegeven. Het godsdienstonder wijs vindt gescheiden plaats. GROTE moeilijkheden ondervond men in verband met deze hervormingen eerst in Baden-Würtemberg. De toenmalige mi nister-president Kiesinger hal alle moeite gedaan de partijen tot elkaar te bren gen. Op het moment dat hij in deze op zet leek te slagen, vertrok hij als de nieuwe kanselier naar Bonn. In Baden-Würtemberg is de school kwestie intussen tot rust gekomen. Het zelfde geldt voor de deelstaat Rijnland- Pfalz. waar de kwestie stilzwijgend ge regeld kon worden. Maar nu gaat het om de hervorming in Noordrijnland-West falen, de belangrijkste deelstaat. Met de tactiek, waarvan het Vaticaan zich bedient, treft het de Bondsregering in een van haar zwakste zijden, name lijk in haar politiek ten opzichte van de Oder-Neisselijn de westgrens van Po len. Zij kan dit doen door zich te beroe pen op het rijksconcordaat van 1933 dat toenmaals tussen Adolf Hitler en het Va ticaan werd gesloten. In dit concordaat staat dat de R.K. kerk het recht heeft bijzondere (lees roomse) scholen in Duitsland te bezitten. In het concordaat wordt echter ook de begren zing en het bestuur van de kerkelijke provincies geregeld, en een gedeelte van deze bisdommen ligt op het ogenblik ten oosten van de Oder en de Neisse, dus op huidig Pools grondgebied. •-n- 7. ?i i r ONDANKS DAT heeft het Vaticaan tot nu toe altijd de situatie gehandhaafd, als of de grenzen van het Duitse rijk van 1937 nog bestonden. De kwestie van de vroegere Duitse bisdommen ten oosten van de Oder-Neisse is dan ook nooit defini tief ten gunste van Polen opgelost. Wanneer de Bondsregering zich nu niet aan de letter van het concordaat houdt, aldus het Vaticaan in zijn offensief tegen de christelijke gemeenschapsscholen, dan is het Vaticaan daartoe ook niet lan ger verplicht en is het vrij in het maken van afspraken met de Polen over de om streden bisdommen. Dit betekent dat het Vaticaan de Oder-Neisse-lijn in feite als de definitieve grens tussen Polen en Duitsland erkent. De kwestie krijgt een extra accent door een reeks van geruchten die de laatste weken de ronde doen, als zou het Va ticaan bereid zijn tot verregaande con cessies aan de Poolse regering. De onder- handelingen leken zelfs al zo vergevor derd, dat de voorzitter van de Bond van Verdrevenen en Vluchtelingen, Rehs, naar Rome vloog om daar het standpunt van de vroegere bewoners van het huidi ge Poolse gebied te bepleiten. Ook de Westduitse ambassadeur bij het Vaticaan, Sattler, kwam in beweging en reisde plot seling naar Bonn. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse oppositie is zeer verontwaardigd over het plan van de re gering het parlement wat betreft zijn so ciale en economische bevoegdheden gedu rende een half jaar op non-actief te stel len. Een motie van wantrouwen is in de tweede helft van volgende maand te ver wachten. Premier Pompidou zal officieel met zijn verzoek om blanco volmachten pas na zestien mei voor de draad komen, nadat eerst president De Gaulle zijn pers conferentie heeft gehouden om de motie ven van het plan toe te lichten. Theoretisch is het niet uitgesloten dat de premier zelfs het voortbestaan van zijn regering aan de eis tot uitbreiding van zijn bevoegdheden zal verbinden. In dat geval zou hij echter de meerderheid der stemmen van het parlement achter zich moeten krijgen. Zo'n uitspraak zou im mers een dubbeltje op zijn kant worden gegeven het feit dat onder de volgelingen van oud-minister Giscard d'Estaing en zelfs onder de orthodoxe gaullisten ver scheidene Kamerleden nu al hebben aan gekondigd dat zij zich van stemmingen zouden onthouden. Daarom is het waar schijnlijker dat de premier liever de op positie de eer gunt het parlementaire vuur te openen. Het woordje rep in de verbinding in rep en roer is natuurlijk de stam van het werkwoord reppen. De gehele zegswijze betekent: in beweging en beroering. Het werkwoord reppen, dat verwant is met rap: vlug, snel en met het werkwoord rapen: pakken, naar zich toehalen, betekent: in beweging brengen, aanvatten. Bekend is de uit drukking haastje repje; vroeger zei men ook: repje scheerje of repje spoed- je. Men kan de handen en ook de lip pen reppen. Wie de lippen rept spreekt en vandaar dat reppen ook is gaan betekenen: melding maken van iets. Men zegt: van de bezwaren tegen zijn voorstel repte de spreker niet. Wie de handen rept, pakt iets aan. Wat door niemand is aangeraakt noemt men daarom ongerept. Men spreekt van de ongerepte natuur of van ongerepte sneeuw. Pap is melkbrij voor kinderen. Het woord komt in verscheidene talen voor. Het Engels heeft pap, het Duits Pappe en het Italiaans pappa. Ook de Scandinavische talen hebben soortge lijke woorden. Aangezien het Latijn het werkwoord pappare: pap eten, kende, heeft men gemeend dat het woord in het Rijngebied uit het Ro maans is overgenomen. Anderen ach ten het waarschijnlijker dat pap in het Germaans onafhankelijk van an dere talen is ontstaan als een soort natuurwoord dat spontaan wordt ge vormd wanneer kinderen afwisselend de lippen openen en sluiten. Op de zelfde wijze is immers het vleinaam- pje voor de vader: pa of papa in de kindermond ontstaan. Vele werkwoorden beginnen met het voorvoegsel ont dat in het algemeen een verwijdering of scheiding aan duidt: ontlopen, ontnemen. In enkele van die samengestelde werkwoorden heeft dit ont- echter een afwijkende betekenis. Het duidt dan aan dat de handeling van het werkwoord begint. Waarschijnlijk heeft ont- hier een an der voorvoegsel, namelijk in- verdron gen. Zo is te begrijpen dat ontslapen de betekenis heeft gekregen van overlij den, een betekenis die men ook wel geeft aan inslapen, wat letterlijk: be ginnen te slapen is. Zo betekent ont branden: beginnen te branden, ont vlammen: beginnen te vlammen en ontbijten: beginnen te bijten, dus: de eerste maaltijd nuttigen. Er zijn twee woorden lid. Het ene betekent: lichaamsdeel en is te verge lijken met het Latijnse lituus: krom staf. Een samenstelling met dit woord lid is lidmaat. Het andere woord lid betekent: deksel. Het is bekend in de samenstelling ooglid en door het spreekwoord Wie het onderste uit de kan wil hebben krijgt het lid op de neus: wie al te begerig is komt be drogen uit. Het is waarschijnlijk dat lid in deze betekenis in de verte ver want is met het werkwoord leunen tegen, iets ergens tegen aan leggen en dat de grondbetekenis van lid is: ope ning die bedekt moet worden. Men heeft wel aangenomen dat in het verre verleden, toen de wanden der huizen nog uit gevlochten takken bestonden, lid betekende: vlechtwerk. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Apeldoorn Z. G. van Oene te Zwolle. Bedankt voor Hoogezand-Sappemeer en voor Monte Alegre (Brazilië) W. Wie- renga te Zuidbroek-Veendam. ADVERTENTIE Bekijk de komplete top-form kollektie 1967 in. de meubel- catalogus met 120 kleurig geïllustreerde pagina's. Stuur een kaartje of kom even langs bij MI A h|X3 maiadags gesloten, tel.02510-25141 lufirieel A, 'l' adviseur voor Beverwijk, IJmuiden,Zaanstreek;,Alkmaar en omgeving I I form ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 - HAARLEM TELEFOON 10748 SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje. CAIRO (Reuter) Het republikeinse bewind in Jemen heeft gisteravond be sloten, de overeenkomst die het vorige regime in 1959 met de Verenigde Staten had gesloten voor Amerikaanse hulp, op te zeggen en de Amerikaanse missie die voor deze hulpverlening in Jemen ver blijft, uit te wijzen. Volgens een bekendmaking van de re gering in Taiz zouden twee leden van genoemde missie geprobeerd hebben, de ze hoofdstad te verwoesten door met een bazoeka op het plaatselijke munitiedepot te schieten. Daarbij werden vier mensen gedood. De twee Amerikanen zouden te recht moeten staan voor het Jemeniti- sche hof voor de staatsveiligheid. Ook zouden later enige leden van de Ameri kaanse missie geschoten hebben op de begrafenisstoet die de vier slachtoffers naar hun laatste rustplaats bracht. Uit onderzoekingen zou zijn gebleken, dat de missie de hand heeft gehad in de mees te sabotagedaden die de laatste tijd in Jemen zijn gepleegd. 35-93. Professor Kalker keek afkeurend naar de rom mel die door de ontploffing was veroorzaakt, en begon vervolgens zijn apparatuur de keuken uit te duwen. „Het is hier niet netjes" verklaarde hij. „Je moet eens stof afnemen, eh..Lollipop! Op deze manier komt er te veel neerslag in mijn mengsels". „M-maar. riep Panda stotterend, „m-maar het is Uw eigen schuld. U hebt een explosie veroorzaakt en daardoor. .Hij luistert niet eensJollipop voegde zich met een misprijzende blik bij zijn werkgever. „Het kan zo niet doorgaan, meneer Panda!" verklaarde hij. ...De wetenschap vraagt offers, maar nu wordt niet alleen ons leven in gevaar gebracht, doch bovendien komen wij op kosten die wij niet kunnen betalenHet komt me voor dat we een subsidie moeten vragen. Ik stel voor dat we Generaal Dondersteen eens bellen!" Het zag er echter near uit dat dit niet nodig was; de hoge militair had zelf de telefoon reeds ter hand genomen. „Hallo!, Agent 38!" sprak hij. „Zoek contact met de heer Jollipop! Dringend! Ik moet weten wanneer we het geheime verdwijn-wapen kunnen verwachten!" OP DIB SKIES KOM JE NIET VER SCHERPE KANT VAM VOREN MOST ROND ZIJN r 0 V/OCH, DAT IS ZO: HEBBEN 4UU.I6 N06 EEN PAAR SKIES VGyuuv DIE 6E806EN MOETEN yWORDEN? 5. In de ontvangkamer bij de voorhof stelt Tsjiao Tai de huismeester van de oude ambtenaar Ho aan de Rechter voor. Het is een kleine, bescheiden man, die erg onder de indruk lijkt van de ramp in het huis van zijn meester. „Ik heb meneer Ho al op de hoogte gesteld", zegt Rechter Tie vriendelijk. „Hij is natuur lijk zwaar geschokt door het nieuws, en wil graag dat ik alle formaliteiten voor hem regel. Ga snel naar huis, dan volg ik zo meteen met de lijkschouwer. Je hebt hun toch gewaarschuwd. Tsjiao Tai?" „Ja, edelachtbare, daar komt hij net aan", zegt Tsjiao Tai, terwijl hij naar buiten wijst. Inderdaad komt de welge dane gestalte van lijkschouwer Wang in zicht, zeulend met zijn instrumentenkof fertje. „Ga jij maar naar de kanselarij en neem de ingekomen stukken door", zegt Rechter Tie tot zijn trouwe helper. „Ik zal je bij deze eenvoudige zaak wel niet nodig hebben". De Rechter loopt naar buiten en begroet de lijkschouwer. „Ik heb u nodig om een overlijdensakte op te stellen, meneer Wang", zegt hij. „De vrouw van de gepensioneerde ambtenaar Ho heeft zich opgehangen. Ho's huis is hier wel niet ver vandaan, maar we zul len maar per draagkoets gaan. Ik zie dat u van de kleine wandeling al aardig bui ten adem bent". Lijkschouwer Wang knikt dankbaar en volgt de Rechter naar de draagkoets, die op het voorplein staat. 9. 818. De opperheks zag met genoegen, dat Bram onder de indruk was, want heksen vinden het altijd fijn als ze ande ren de vrees aanjagen. „Nou, tover het vleerfantje dan maar weer terug," zei ze neerbuigend. „Je mag naar het bord kijken... je hebt maar precies hetzelfde te zeggen als ik. Ga je gang." Bram spreidde zijn handen uit boven het vleerfantje. Tevergeefs probeerde hij zich de spreuk te herinneren, waarmee van de zeeman dit eigenaardige gedierte was gemaakt. Hij schrapte zijn keel. „Toe maar", zei de lerares. „Karazal.aarzelde Bram. „Goed zo, ga door", zei de heks en toen flapte Bram het er op goed geluk maar ineens uit. „Karazalwelzien of z'n pollepel past", zei Bram. „Lieve help.roep de opperheks. „Wat heeft dat te betekenen? Er gebeurt er gebeurt helemaal niets."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8