De wind kan niet DE STERRENHEMEL IN MEI A PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO m KRAMMETJE FOK 1 cadeau Casanova-congres Kratje blikgroente Comité vecht tegen klassejustitie Ons vervolgverhaal - wasautomaat of koelkast waar ook in Nederland gekocht A Vraagt inlichtingen bij uw handelaar. DINSDAG 2 MEI 196 11 Een romantisch verhaal door Richard Mason --- Britse prins Charles gaat naar Cambridge EXAMENS Frenko N.V., Herengracht 391, Fraay Korper N.V.Singel 422-424, Amsterdam. POOLSTER DRY GIN Haal Henkes in huis! -"' 820 d- 32) „Dat is niet antwoord. Nee, zeg maar niets alsjeblieft. Ik wou dat ik niet zo dwaas had gevraagd." „Het was niet dwaas." „Er is geen reden waarom je mij aardig zou vinden. Kijk, achter je zit heel mooie vrouw, die intelligent en wereldwijs is. Ik ben afschuwelijk dom en kinderachtig." „Dat is bescheidenheid," zei ik in het Japans, omdat ik me dat woord nog herinnerde en omdat het werke lijk bescheidenheid van haar was. „Nee, het is waar, ik ben soms vreselijk kinderachtig. Het is me dikwijls gezegd." „Het is heel aantrekkelijk", zei ik „Waarschijnlijk hebben ze je dat óók gezegd." Ik dronk langzaam mijn glas whis ky uit en Sabby rookte drie of vier sigaretten. Wat later gingen we naar binnen om te eten. Er speelde een orkest en er werd gedanst en het zaaltje was vol uniformen en avond japonnen, en dat alles bewoog zich door elkaar in een steeds wisselen de kleurenmengeling. Ik was absoluut niet dronken, maar aan de manier waarop mijn zinnen op dat mensen- geroes reageerden zou je hebben kunnen zeggen dat ik wel dronken was, want het leek allemaal vaag en onwezenlijk en het enige werkelijke en duidelijk zichtbare was Sabby en het tafeltje tussen ons en ons kleine stille hoekje temidden van al dat ru moerige jolijt om ons heen. „Dit is onze eerste maaltijd sa men", zei Sabby. „Maar we hebben toch thee ge dronken op jouw kamer." „Dat was de tweede keer dat we elkaar ontmoetten. Privé ontmoetten, bedoel ik." „En dit is de vierde keer." „Moet ik nog altijd mr. Quinn zeggen?" „Het kan me niet schelen wat je zegt. Je kunt me mr. Quinn noemen als je dat prattig vindt. Het maakt helemaal geen verschil." „Maar ik zou liever Michael zeg gen." „Nu, dan zeg je Michael. Wat je ook tegen me zegt, ik voel me in ie der geval alsof ik je al jaren gekend heb." „Dat is grappig." „Zo voel ik me. Je ontmoet iemand soms honderden keren en dan ken je hem nog niet. En soms hoef je ie mand maar een keer of twee te ont moeten en je voelt je veel meer op je gemak met hem dan met mensen waarmee je groot geworden bent." „Ze passen als oud paar schoe nen?" „Ja, zo iets. Als je nieuwe schoe nen aantrekt, verwacht je niet, dat ze je helemaal goed zullen zitten. En het is tamelijk verrassend als dat wèl het geval is". „Ben ik oude schoen?" „Het klinkt raar," maar je bent het werkelijk." „Maar je zei dat het eerste keer is, dat je Japanse vrouw hebt ont moet." „Dat doet er niets toe. Het lijkt me, dat ik je al eerder heb gekend. Ik heb je handen ook eerder gezien; alleen waren het toen misschien geen handen." „Wat waren handen dan?" „Ik weet het niet; misschien bloe men, of wolken, of duiven." „Je praat als Japanse dichter." Ze had mooie, kleine, beweeglijke handjes en toen ik er later in de ghari een in de mijne nam, was ik half bang, dat ik het zou verpletteren omdat het zo tenger was. Het leek alsof ik in mijn handpalm het tere lijfje van een vogeltje had, dat trilde onder de zachte veertjes. Het was koel in de ghari en we hadden de kap neer. De koetsier zat hoog boven ons ineengedoken op de bok, met al zijn aandacht bij het paard; van ons nam hij geen notitie. „Hou je van Bombay bij avond?" vroeg Sabby. „Soms." „Liever dan overdag?" „Het is 's avonds mooier met alle lichten aan." „Is het mooier dan Londen?" „Ik heb Londen het laatst in het stikdonker gezien; ik liep tegen lan taarnpalen op en struikelde over de stoepranden." „Dat deed ik ook." „Ik kan me jou niet voorstellen in Londen", zei ik. „Ik hield zoveel van Londen. Ik was daar erg gelukkig, zie je. Je moest eigenlijk sterven als je geluk kig bent, anders moet je weer be droefd worden." „Maar je bent nu toch niet be droefd?" „Nee, nu niet. Nu ben ik geluk kig." „En je zult altijd gelukkig zijn", zei ik. „Nee", zei ze. „Zo is leven niet. Ik moet weer verschrikkelijk bedroefd worden, omdat ik nu zo verschrikke lijk gelukkig ben." „Dat betekent niet, dat je nu graag zou sterven, wel?" „O nee, asjeblieft niet niet nu." We waren bij haar hotel gekomen. Ik gaf de koetsier wat geld en we gingen naar binnen. De hal was slecht verlicht en zag er somber uit. De man van de receptie zei grijn zend goedenavond en de liftbedien de bracht ons in de rammelende lift naar boven. Maar Sabby's kamer zag er levendig uit en de toilettafel ook levendig en vrouwelijk, met al die glimmende potjes en flesjes. „Ik schaam me zo", zei Sabby. „Ik heb alles slordig laten liggen. Ik ben slordig mens. Vergeef asjeblieft." Terwijl zij blootsvoets in de ka mer rondscharrelde, ging ik naar het balkon. Je kon daar naar de sterren kijken of naar beneden in de straat; het kwam er niet op aan wat je deed, want je voelde de rust en je had boven je de schoonheid van het heelal en beneden je een kleurige glimp van het geweldige mozaïek dat leven heette. Beide aspecten waren op hun manier prachtig en op dat balkon stond je er precies middenin. Ik leunde over de balustrade en keek naar het geroes beneden; iedere hel der verlichte winkel was een minia tuurtoneel op zichzelf, omlijst door het duister. De droge geur van houts koolvuurtjes drong mijn neusgaten binnen. (Wordt vervolgd.) ^niwvwwwvwww./wwwwwwwwwwvwwvwvwwvwwvwwvwwvwwwwwwwvwwwwwyw«www (Van onze correspondent) LONDEN De Britse kroonprins Char les die in het najaar zijn universitaire studies in Cambridge begint, heeft beslo ten colleges te volgen in archeologie en in fysische en sociale antropologie. De prins is nu nog in Gordonstoun, de beroemde kostschool in Schotland, opgericht door de Duitse schoolhervormer Kurt Hahn, waar speciale nadruk wordt gelegd op karak tervorming en het stalen van het lichaam door allerlei activiteiten in de vrije na tuur, waarbij persoonlijk initiatief op de voorgrond staat. Ook zijn vader, prins Philip, kreeg daar zijn opvoeding. UTRECHT. De chirurg J. B. H. M. Lomans uit Schiedam is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proef- chrift „Een experimenteel onderzoek naar de invloed van anticoagulantia op de wondgenezing". Promotor was prof. dr. J. F. Nuboer. ADVERTENTIE CADEAU MERCURIUS bevindt zich deze maand te dicht bij de om waargenomen te kunnen worden. Venus is de avondster bij uitstek. Men kan de heldere planeet elke avond waarnemen als een schitterend hemel licht, na zonsondergang, in het noordwesten. Mars, de planeet met de opvallende oranje-rode kleur, is bijna de hele nacht zichtbaar. Zij staat bij zonsonder gang in het zuidoosten en gaat in de vroege morgen onder in het westen. De planeet verwijdert zich weer lanzaam van de aarde. Jupiter beweegt zich aan het uitspansel langzaam in de richting van de zon. Deze planeet, met haar heldere rus tige licht, kan men 's avonds in het zuidwesten opmerken. Zij blijft boven de horizon tot na middernacht. Saturnus, die al enkele maanden aan ons hemeltoneel ontbrak, komt tegen het einde van de maand weer te voorschijn. Men kan haar dan waarnemen voor de dage raad in het oosten. Elke dag komt de planeet ongeveer vier minuten vroeger Pp. Op 9 mei staat de planeet Jupiter in een rechte lijn met twee heldere sterren in haar nabijheid. Het geheel vormt een opvallende formatie aan de avondhemel. De sterren zijn Castor en Pollux, helderste exemplaren van het sterrenbeeld Tweelingen. Jupiter overtreft beide ech ter nog aanzienlijk in helderheid. Rond 11 mei wordt weer de gelegenheid geboden het zogenaamde „asgrauwe licht" van de maan te bewonderen. De maan, die dan als een smalle sikkel aan de hemel staat, vertoont voor de aandachtige waarnemer haar ge hele schijf, gehuld in een grijsachtig schijnsel. Dit licht, dat ons de „donkere" zijde der maan laat zien, is afkomstig van de aarde zelf. Op 15 mei staat de maan nabij Jupiter. Het is dan nog twee dagen voor Eerste Kwartier; de planeet bevindt zich dus ook op nog minder dan 90 graden van de zon. Vijf dagen later, op 20 mei is de maan bij Mars aange kome. Dichtbij bevindt zich ook de heldere witte ster Spica van het sterrenbeeld Maagd. Van 30 april tot 31 mei lengen de dagen met 1 uur 42 minuten. (De dag is de pe riode die duurt van het begin der sche mering vóór zonsopkomst tot het einde der schemering na zonsondergang.). >V BOOTES HAAR VAN BERENICE 4' arcturus MAAGB MAAN Laatste Kwartier: op 1 mei te 11.32 Nieuwe Maan: op 9 mei te 15.55 Eerste Kwartier: op 17 mei te 6.18 Volle Maan: op 23 mei te 21.22 Laatste Kwartier: op 31 mei te 2.52 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het Noorden laten samenvallen met de noordelijke ho rizon. De stand van de hemel is die op 15 mei te 22 uur. Voor vroegere tijdstip pen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijd stippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijd stippen aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Venus (V), Mars (M), en Jupiter (J) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. ^S3 COP. MARTEN TOONDER 37-93. De vreemdeling had Geheim Agent 38 met een aardappelzak onschadelijk gemaakt. „Dat is dat!" pre velde hij, de ongelukkige in een schuurtje achterlatend. „Finesse-est, zoals de ouden riepen wanneer zij iemand het zwijgen oplegden. Nu kan ik mij ongestoord aan het krijgen van de verdwijn-drank wijden!" Hij begaf zich naar de tuin van Hobbeldonk en keek zoekend rond tot hij Panda en Jollipop ontdekte. „We stellen voor om de professor een uur opzeggingstermijn te ge ven!" hoorde hij de huisknecht juist zeggen. „Elke minuut dat hij langer blijft, kan nieuwe ontploffings- schade opleveren en wij hebben geen geld om dat te betalen. Wanneer de Regering niet spoedig een subsi die geeftHij zuchtte diep, en Panda trok zo'n zorgelijk gezicht, dat het verharde gemoed van de toe hoorder zich verzachtte. „Het baaske is in geldelijke moeilijkheden!" mompelde hij. „Dat verandert mijn benadering. Ik voel dat ik enige hulp moet bieden vóór ik aan mezelf denk. Komaan ik zal beginnen met het aankondigen van mijn aanwezigheid. Ahumü" „W-wie is dat dat?" vroeg Panda zich geschrokken omdraaiend toen hij het gekuch hoorde f ZEEROB MOET MUM SNEEUWPOP ZIEN - HIJ ZAL ZICH WEL DOODLACHEN OMDAT ZE ZOOP GEEN IDEE! ER MOET IEMAND SNEEUW OVER ME HEEN6E600ID HEBBEN, TERWIJL IK SLIEP ZEEROB, WAT DOE JIJ IM MIJN SNEEUWPOP? ELKAAR LIJKEN 2736 B ADVERTENTIE MILANO MARITTIMA (Reuter) De Casanova's van Europa zijn in het aan de Adriatische Zee gelegen Milano Marittima bijeengekomen om zich te beraden over de problemen, en de voordelen, die het hebben van dezelf de naam als de beroemde achttiende- eeuwse verleider uit Venetië, Giacomo Casanova, meebrengen. Ongeveer vijf tig naamgenoten zijn al uit Spanje, Italië, Zwitserland en Tsjechoslowa- kije gearriveerd voor een conferentie van vier dagen. Het is niet waarschijn lijk, dat zich hieronder nakomelingen van Giacomo Casanova bevinden, want hoewel zijn uit tien delen bestaande memoires nauwkeurig het wel en wee van ontelbare liefdesaffaires verhalen, getrouwd is hij nooit en van buiten echtelijke kinderen is niets bekend. In een aantal zelfbedieningszaken en supermarkten in Nederland wordt een proef genomen met zogenaamde veel voudverpakkingen voor conserven, wij nen, babyvoeding enz. Nederland kent deze wijze van verpakking al in de vorm van de kartonnen kratjes met flesjes bier en limonade. Nu zal het Amerikaanse concern Mead International, dat ook een vesti ging heeft in Roosendaal, van week tot week in de winkels gaan contro leren hoe zijn verpakkingsmateriaal de klanten kan verlokken ook van an dere artikelen meerdere stuks tegelijk te kopen. Ook in Australië, de Verenig de Staten en Frankrijk heeft men de conserven-kratjes geïntroduceerd. Het comité voor de verdediging van de slachtoffers van de klasse-justitie heeft zich mede namens een tweehonderdtal personen met een brief tot de minister van Justitie gericht naar aanleiding van de arrestatie en gevangenhouding van Hans Metz. In zijn brief schrijft het comité de ar restatie van Hans Metz onrechtmatig te achten, daar hij slechts zijn giro-nummer ter beschikking had gesteld van de uitge vers van het blad „God, Nederland en Oranje" en niet verantwoordelijk kan worden beschouwd voor de inhoud van het blad. De gevangenhouding van Hans Metz is naar de mening van de briefschrijvers in strijd met de grondwettelijke rechten en derhalve wordt zijn onmiddellijke vrij lating geëist. Ondertekenaars van de brief zijn onder meer Peter Schat, Ed Hoornik, J.H. Don- ner, Louis Andriessen, Henk de By, Re- nate Rubenstein, R. Ferdinandusse, Ton Regtien, Jan Blok, Simon Vinkenoog, Roel van Duyn, Irene van de Wetering, P. Eickenboom, W. Oskam, Th. Wiering, Luud Schimmelpenninck, O. Boetes en B. Opland. 7. Na de huismeester betreden Rechter Tie en de lijkschouwer het prieel. Het is erg warm binnen en er hangt een prikkelende geur van Indische wierook. Tegen de muur rechts staat een divan, waarop nu de stille gedaante van een jonge vrouw ligt uitgestrekt. Haar ge zicht is naar de muur gekeerd en dikke tressen glanzend zwart haar hangen tot op de grond. Mevrouw Ho draagt een lang zomerkleed van dunne witte zij. „Doe de ramen maar open, huismeester", zegt Rechter Tie. „Het is hier bedompt door de wierooklucht.". Tot de lijkschou wer zegt hij: „Als u haar nu even wilt onderzoeken, meneer Wang, dan schrijf ik vast de overlijdensakte uit". De Rechter haalt een officieel formulier uit zijn mouw en legt het klaar op de zijtafel naast de deur. Dan neemt hij het vertrek wat nauwkeuriger op. Op een tafel in het midden van de kamer staat een theeblad met kopjes. Daarnaast ligt een stuk zijden koord. Behalve twee stoelen is er verder geen meubilair. Wel hangt er een bam- boerelc aan de wand, met wat boeken en snuisterijen. Er hangt ook een houten pa neel, waarop in sierlijke karakters een oud gedicht geschreven staat. Onder de koepel lopen kruiselings dikke roodgelak te balken. Aan een van deze balken hangt nog een stuk van het zijden koord waar aan mevrouw Ho zich heeft opgehangen. 820. Zonder het te weten of te willen had Brammetje een echte toverspreuk uitgesproken.en wat er daarna ge beurde deed hem ontzet achteruit deinzen. Het vleerfantje veranderde plotseling van vorm. Twee blote voeten betastten aarza- lend de grond. Voor Bram stond.een halve zeeman met een vleerfantenhoofd en knobbeltenen. „Wel alle spinnekoppen op een kluitje", riep de heks woedend. „Jij hebt je huiswerk niet gemaakt.jij hebt de zaak verknoeid. Ze sprak snel een toverspreuk uit, waar door de zeeman zijn gewone uiterlijk herkreeg. En vervolgens rukte ze met een heftig gebaar de muts van Brams hoofd. „Jij bent niet waard de heksenmuts te dragen", riep ze krijsend. „Jij brengt schande over ons beroep. Jij moet. Een schreeuw van de leerlingen deed haar opzien. „Juf.... juf.... die hoort helemaal r.iet bij ons! Dat is geen echte heks!"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11