JONGE PRINS VAN ORANJE DRAAGT VIJF NAMEN Will 1000 CALTEX n ij m a n morris Alexander HET WEER em Alexander us Ferdinand Koninginnedag eindigde met veel rumoer GULDEN GEWONNEN weekend-systeem Beslissing over textiel valt nog deze maand Dodelijk ongeval op Alkmaarseweg Vliegtuig landde op vliegtuig Betere winstmarge bij Hoogovens Kustvaarder „Thea" uit Groningen na goudroof doorzocht Hartziekten op de eerste plaats van alle doodsoorzaken ai fN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 1G0.224 geldprijzen]. is m a Ze noemen hem (Van onze correspondent) UTRECHT. Willem Alexan der Claus George Ferdinand. Dat zijn de namen van de zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De jonge vader maakte vanochtend in het Utrechtse stadhuis bekend dat de prins Alexander genoemd zal worden. Hij deed dit bij de aangifte van de jonggeborene ten overstaan van burgemeester De Ranitz die optrad als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Als getuigen traden op premier De Jong en prof. Beel, vice-president van de Raad van State. Jaavrede president Unilever-concern pagina 9 KRANT Koud weer Alexander voluit Het woord is aan In welvarende landen NEONINSTALLATIE'S CAMEL - TWEEDJASSEN Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten DE WOLF van 1333 52 e JAARGANG NUMMER 154 DINSDAG 2 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Tevoren was volgens wettelijk voor schrift in het academisch ziekenhuis de baby aan burgemeester De Ranitz ge- j Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 j Van Dag tot Dag N3 in de Vishal en op zee4 Uit stad en Omgeving 4, 5, 7 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Beelverhalen 11 Kuunst 13 Radio en tv 13, Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Koud weer met plaatselijk nacht vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. toond. Ook hierbij waren premier De Jong en prof. Beel getuigen. „Ik heb mij ervan kunnen overtuigen", zei de burgemeester in zijn toespraak bij de geboorte-aangifte, „dat het een prach tige jongen is, een flinke, kerngezond uit ziende baby, die een duidelijke gelijkenis heeft met de eerste foto die prins Bern- hard van prinses Beatrix heeft gemaakt." Nadat de geboorte-akte was onderte kend sprak burgemeester De Ranitz de beste wensen uit voor een vlot algeheel herstel van de moeder, voor een voortdu rend blakend welzijn van prins Alexan der en voor een zo spoedig mogelijke te rugkeer van moeder en zoon naar Dra- kensteyn. „De geboorte heeft uitbundige vreugde gewekt bij de bevolking", aldus de bur gemeester, „Stellig is Nederland de laat ste honderd jaar bij de vrouwelijke Oranjes weigevaren, maar toch is er extra vreugde met deze mannelijke telg, aan wie U de prachtige voornamen Wil lem Alexander hebt willen geven. Moge hij opgroeien met Gods goedheid in de onbekommerde vreugde van zijn ouders en grootouders". De burgemeester bood namens het ge meentebestuur Prins Claus voor zijn zoon een rammelaar aan welke in de laatste drie dagen ontworpen en vervaardigd is door de Utrechtse edelsmid Jan Noyons. Wel een beetje zwaar voor een baby" zei prins Claus. Het kleine gezelschap dronk hierna volgens oud-vaderlandse gewoonte kandeel uit kopjes. Na de aangifteplechtigheid heeft prins Claus verklaard dat de keuze op Alexan der als roepnaam is gevallen, omdat het prinselijke paar deze naam het leukste vindt. Prins Claus liet weten dat hij en zijn vrouw geen afkorting wensen, zoals Lex of Alex. Zij zullen hem voluit Alex ander noemen. Niet bekend is waarom bij de voornamen die van de grootvader, prins Bernhard, ontbreekt. Binnen enkele weken wordt de beslis sing van de regering verwacht over de maatregelen die ten behoeve van de Twentse textielindustrie genomen zullen worden. De moeilijkheden in Twente en de Ach terhoek zijn op het ogenblik nog onder werp van kabinetsberaad. Er wordt daar bij grote aandacht besteed aan de sugges ties die naar voren zijn gekomen tijdens de openbare „hearing" die de vaste Ka mercommissies voor economische en so ciale zaken in Enschede hebben gehou den. Het is nog niet bekend in welke rich ting naar hulp wordt gezocht. Op de Alkmaarseweg in Beverwijk is vanmorgen omstreeks halftien de vijf tienjarige Eduard Anema zeer ernstig gewond geraakt na een aanrijding met een bestelauto. Het slachtoffer is later in het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Eduard Anema was bezorger van de Beverwij kse Courant. Hij reed op zijn fiets op de Alkmaar seweg in de richting Heemskerk. De be stelauto reed in tegenovergestelde rich ting. Ter hoogte van de Kuikensweg wil de Anema plotseling linksaf: hij kwam op de rijbaan en werd door de bestelauto vijftien meter meegesleurd. Met ernstig hoofdletsel werd Anema naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar hij werd opgenomen. Kort daarop is hij overleden. Van de vijf namen van het prinsje is de eerste traditioneel in het Huis van Oranje. Vele koningen hebben die naam gedragen, laat stelijk Koning Willem III, de vader van Koningin Wilhelmina. De eerste Alexander in het Huis van Oranje werd in 1818 geboren als zoon van de latere Koning Willem II en de Russische groot vorstin Anna Paulowna. De tweede Alexander (1851 - 1884) was een halfbroer van Koningin Wilhelmina. De jonge prins van Oranje werd vanmorgen voor de geboorte aangifte in Utrecht aan de autori teiten getoond: Prins Claus neemt de baby in ontvangst van een ver pleegster, terwijl professor dr. Nu- boer van de medische staf van het Academisch Ziekenhuis toekijkt. (Telefoto). Cla NEW YORK (AP) Een passagiers vliegtuig van de „Yankee Airlines" met elf personen aan boord is gisteravond op Laguardia luchthaven boven op een sport vliegtuigje geland. De drie inzittenden van dit laatste vliegtuigje kwamen om het leven. De eerste en tweede piloot van het pas sagiersvliegtuig moesten in een zieken huis worden opgenomen. Hun toestand is goed. Geen van de andere inzittenden werd gewond. De luchthavendirectie maakte bekend, dat het toestel van de „Yankee Airlines" toestemming had om te landen en dat de aanwezigheid van het sportvliegtuigje op de landingsbaan onverklaarbaar is. Blijkens een vandaag verschenen resul- tatenoverzicht heeft de omzet van Hoog ovens in het eerste kwartaal van dit jaar 299.8 miljoen bedragen. In het overeen komstige kwartaal van 1966 beliep de om zet 299.4 miljoen. De bedrijfswinst in percenten van de omzet steeg van 13.6 naar 14.5 percent. Als nettowinst resteert als bekend 20.8 miljoen of wel 3.8 mil joen meer dan in het eerste kwartaal van 1966. De produktie in IJmuiden van ruw- ijzer beliep 648.000 (v.j. 510.000) ton, die van ruw staal 740.000 (v.j. 721.000) ton. Als derde voornaam heeft het prinsje die van zijn vader gekregen. George Deze naam is zeldzaam voor de Oranjes. De enige drager ervan was graaf George van Dillenburg, broer van de Friese stadhouder Willem Lodewijk. George van Dillenburg leefde van 1562 tot 1623 en overleed kinderloos. George is ook een van de voor namen van prins Claus. De naam Ferdinand komt in de stamboom van Oranje Nassau niet voor. Deze naam is gekozen omdat een van de getuigen bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus, Ferdinand, vorst Von Bismarck was. LONDEN (Reuter) De Londense po litie heeft gisteravond een onderzoek in gesteld op de 500 ton metende Nederland se kustvaarder „Thea" uit Groningen toen het schip de haven wilde verlaten. De politie onderzocht de „Thea" naar aanleiding van de overval op een geld transport, waarbij drie bandieten in Lon den staven goud ter waarde van meer dan zeven miljoen gulden buitmaakten. Volgens de politie betrof het controle op uit Londen vertrekkende schepen, omdat zij vreest, dat het goud per schip het land uit gesmokkeld zal worden. Het Nederlandse schip mocht na het onderzoek zijn reis voortzetten. (Zie verder pagina 3). (Van een verslaggever) Koninginnedag is in Haarlem, evenals in Amsterdam, rumoerig ge eindigd, doordat enige honderden jongelui baldadigheden pleegden. Er zijn geen arrestaties verricht. Nadat op de Grote Markt, waar een bal- champêtre werd gehouden, muziek korpsen hadden gespeeld, kwamen jongeren omstreeks tien uur in actie In groepen trokken zij in de richting van de Jansstraat en de Riviervismarkt waar zij het verkeer belemmerden. Hier bonsden zij op passerende auto's, waar aan een einde kwam toen de politie op trad. Zij werden hier „met zachte hand verwijderd. De politie heeft, voor zover bekend, niet van de wapenstok gebruik gemaakt. Vervolgens renden grote groepen naar het Verwulft, waar het verkeer eveneens ernstig werd gehinderd. Ongeveer twee honderd jongelui begonnen hier op auto's te slaan en er tegen te schoppen. Hier bij werden twee jeugdige Haarlemmers door een wegrijdende auto gewond. De chauffeur hiervan had iemand op straat zien liggen en reed direct door naar het politiebureau om aangifte van het gebeur de te doen. Hij verklaarde na de aanrijding te zijn doorgereden, omdat hij bang was door de horde gemolesteerd te worden. De twee gewonden liepen respectievelijk een ge kneusde rechter bovenbeen en een ge scheurde wenkbrauw op. Toen de politie ook hier een einde aan de ongeregeldhe den had gemaakt, verplaatsten de jongelui zich naar de Grote Houtstraat. Op de Grote Markt werd een brand kraan opengedraaid, waardoor een drie meter hoge fontein ontstond. De brand weer maakte hier een einde aan. Een vlag in de kleuren van Haarlem, rood en wit, werd in brand gestoken. Een auto van een lederbewerker werd door nog onbe kend gebleven jongelui in de Bakenesser- gracht gegooid. Vanochtend werd hij er weer uitgehaald. Tijdens het optreden van de politie tegen baldadige jongelui kwamen een ruiter en zijn paard in de Grote Houtstraat te Haarlem ten val. L o g a u De lente is een kus van de hemel aan de aarde. GENèVE (AFP) In de sterk ge- industrialiseerde landen vormen hart- en vaatziekten, kanker en ongelukken de voornaamste doodsoorzaken: in zeventig percent van alle gevallen. Daarentegen sterven in de ontwikkelingslanden verre weg de meeste mensen door parasitaire en infectieziekten. Dt blijkt uit statistieken die door de internationale gezondheidsorganisatie, een van de gespecialiseerde organen van de VN, zijn gepubliceerd. In de welvarendste landen zijn hart ziekten de voornaamste doodsoorzaak, ge middeld in 32,5 percent der gevallen. Kanker neemt de tweede plaats in. Deze ziekte blijft zich uitbreiden. Vervolgens komen in volgorde beroerten, ongelukken en, te zamen genomen, griep en longont steking. De gevallen van zelfmoord ne men toe. In Frankrijk en de Bondsrepu bliek nemen leverziekten een voorname plaats in als doodsoorzaak. In de landen van Afrika, Azië, Mid den- en Zuid-Amerika sterft het meren deel van de mensen aan maag- en inge wandsziekten. De infectieziekten in deze landen zijn echter in vergelijking met tien jaar geleden door de verbetering der hygiëne aanzienlijk afgenomen. Het aan tal sterfgevallen bij bevallingen en door zwangerschapscomplicaties vooral is sterk achteruit gegaan. ADVERTENTIES De heer H. J. Koot de Vriesstraat 48 Den Haag SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorisstraat Haarlem Tel. TS3S2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 Ï5 94 - Amsterdam FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 158, Santpoort Tel. 5003

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1