Straatbeeld van Amsterdam werd door onlusten beheerst TROCAL* TROCAL® HOUTWERF STEENWERF Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig uw matras Weet U „Favoriet In verwarring gaven agenten zelfs collega een pak slaag V Doden in het verkeer Rijden onder invloed: 1500 boete Acht maanden geëist voor ogenprikker Christen zijn in toeristenplaats Koud en buiig Brand in Apeldoorn Haarlems matrassenhuis DINSDAG 2 MEI 1967 Rechercheur afgerammeld Geen taptoe Rode vlag Utrecht Ede Den Haag DAKGOTEN en BUIZEN SLAGVAST ook bij VORST of GROTE HITTE Oranje-franje beu Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN mmm ifÊl* 1 v Tl ff Ml - f i e> r H aarlem Velsen-IJ muiden - m Beverwijk Heemskerk Het verplaatsen van de koninginnedag naar de dag waarop de wereld het 1 mei feest van de arbeid viert (behalve dit jaar in Griekenland en Indonesië) heeft op ve le plaatsen in Nederland tot onlusten ge leid. Vooral in Amsterdam ontstonden vele botsingen tussen Vietnambetogers, die zich vooral tegen het vieren van een oran jefeest op 1 mei keerden, en de politie. Verschillende parades werden verstoord door demonstranten, die zich tegen een show van wapentuig uitspraken. In verschillende bijeenkomsten werd de betekenis van 1 mei onderstreept. Marcus Bakker deed dit voor de CPN in het RAI- congrescentrum, waar hij over de solidari teit van de Nederlandse werkers met het Vietnamese volk sprak en de arbeiders opwekte de loonstrijd te voeren. Tegen over de mening dat de regering-De Jong een zwakke regering is stelde hij dat dit kabinet vast van plan is een keiharde anti- arbeiderspolitiek te voeren. Dit verklaart de sfeer van provocatie in Amsterdam", zei hij. In Utrecht heeft de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, alle socialisten opgeroe pen tot een nieuwe democratische actie: strijd tegen de armoede in de wereld, strijd voor de vrijheid. Rookbommen, op een rel beluste jongeren, en vaak meedogenloos chargerende politiemannen beheers ten gisteren het straatbeeld in Am sterdam. Dertig arrestanten, een on bekend maar groot aantal licht ge wonden, ingegooide ruiten en bescha digde auto's vormden vannacht de trieste balans. Om elf uur 's morgens begon het al, toen de politie op de Dam een „Kop van Jutson in beslag nam, die enkele leden van de socialistische jeugd daar als ker misvermaak wilden opstellen. Een kleine protestdemonstratie leidde tot vijf arres taties. 's Middags kwam het tot ernstige on geregeldheden in het kader van een Vietnamdemonstratie. waarvoor vergun ning was verkregen. Toen duizenden jon geren zich op de Dam verzamelden (het toegestane vertrekpunt was het Singel) ontstond een explosieve situatie op dit plein waar zich ook tal van koninginne- dagvierders om kraampjes verdrongen. Veel rookbommen ontploften, maar de politie toonde (nog) veel beheersing. monument ging om de vlag te verwijde ren, werd met fietsbellen en stenen be kogeld. Commissaris B. Groenevelt gaf toen sein het plein te ontruimen. De honderdtien politiemannen onderna men enige charges, daarbij gewapend met wapenstokken en schilden. De demon stranten verdedigden zich met fietsbellen, straatstenen en lege flesjes. Onschuldige voorbijgangers, koninginnedagvierders en buitenlandse toeristen werden het slacht offer van de politiecharges. Een vrouw met een kind op haar arm was een van de velen die een tik opliep. Haar man, die zich tegen de betrokken politieman keerde, werd door hem en drie collega's tegen de grond geslagen. De verwarring werd tenslotte zo groot dat ook een rechercheur in burger een aframmeling van zijn collega's kreeg. Het „hoogtepunt" van het politieoptre den kwam bij een charge van de Dam door de Paleisstraat naar de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Een vrouw van middelbare leeftijd bleef daarbij bewusteloos op straat achter. Een jongeman, die op een tramhalte juist de deur voor zich zag dichtgaan kreeg er zo met een bullepees van langs dat zijn bril sneuvelde. Dat werd anders toen de demonstran ten na de mars zich weer een weg naar de Dam baanden, en daar onder meer een rode vlag plaatsten te midden van de figuren op het monument. Een aantal politiemannen dat naar het ADVERTENTIE Na nog een kleine uitbarsting bij het Telegraaf gebouw ontstonden er 's avonds nieuwe botsingen bij de Beurs, waar de P.S.P. 1 mei vierde met het op „Mac Bird" geïnspireerde „Gijsbert van Am- stel" Jongeren, die daar het Damrak blokkeerden, raakten er slaags met de politie. Deze had inmiddels besloten de taptoe van de Amsterdamse politiekapel op de Dam af te gelasten. Tegen elf uur bereikten de ongeregeld heden een nieuw hoogtepunt. De bezoe kers van de P.S.P.-bijeenkomst trokken naar de Dam, waar opnieuw rookbommen tot ontploffing werden gebracht. Hierna trok men naar het Telegraaf- gebouw, waar aan- en afrijdende auto's van dit blad met stenen werden bekogeld en op straat vuurtjes werden gestookt. Tegen half één was de rust hersteld. In Utrecht werd het militaire défilé tot driemaal toe door rookbommen verstoord. Een student met een bord met anti-mili taire leuzen, die tegenover de autoritei ten in een boom was geklommen, werd eraf geplukt. Daarna volgde een ordever storing, die tot zeven arrestaties leidde. Tijdens een vechtpartij tussen een sol daat, die de politie wilde helpen, en de 25-jarige G. Vocht uit Utrecht kreeg deze een stomp op het rechterjukbeen zodat hij naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. In de wanorde werd een kinderwagen omvergelopen, waardoor het kind eruit- viel en de wagen werd beschadigd. De politie zal de schade vergoeden. I slag en gaf ze later weer vrij, waardoor I ook de demonstratie kon doorgaan. Bij de parade in Ede hebben provo's op verschillende plaatsen rookbommen ge gooid. De politie verrichtte zes arresta ties. Terwijl de demonstranten werden weggevoerd, riepen ze: „We magge met zegge wat Johnson is." In Den Haag moest de politie in de binnenstad herhaaldelijk charges met de gummiknuppel uitvoeren. Er werden tien personen gearresteerd, die later op de avond weer werden vrijgelaten. Ongeveer honderd vijf tig leden van de PSP en de Pacifistisch Socialistische Jon geren hebben na de 1 mei-viering in de Dierentuin in Den Haag een fakkelop tocht gehouden naar de Griekse ambassa de aan de Alexanderstraat. Ondanks herhaald bellen werd niet open gedaan, waarop een brief aan de ambassadeur in de bus werd gedepo neerd. Daarin werd geprotesteerd tegen de militaire staatsgreep in Griekenland, die in strijd wordt geacht met het ver drag van Rome. In de Dierentuin had de voorzitter van de Haagse afdeling, de heer A. van Ros malen. onder meer opgemerkt dat het een schande is dat de eerste burger van Am sterdam, die spreekt van schorriemorrie, nog steeds lid van de Partij van de Ar beid is. Een KRO-verslaggever, Felix Huizinga, die gisteravond gewond is bij de ongere geldheden op de Dam in Amsterdam, zal een aanklacht indienen. Een marechaus see, aldus zijn lezing van het gebeurde, drong door het publiek naar hem toe, riep: „ik zal je wel krijgen" en gaf hem een tik met een soort korte wapenstok op het gezicht. Hij moest in het Binnengast huis worden behandeld, waarna hij naar huis kon gaan. m L-: s v Vraagt uw loodgieter. Het beste tot nu toe Importeurs: N.V. de Kampersingel 22, Haarlem Tel. 02500- 11932 Spaarndamseweg 48 Tel. 0 2500-58211 Veertig demonstranten droegen borden met leuzen als „Eén mei rood", oranje franje beu", „één mei dag van de arbeid, internationale solidariteit", „geen be krompen nationalisme", „militarisme leidt tot oorlog", en „Rood en oranje vloekt". De politie nam de borden in be- (Van onze correspondent) ALMELO De Almelose rechtbank heeft de 55-jarige burgemeester van Los ser wegens rijden onder invloed tot 1500 gulden boete, subsidiair een maand hech tenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden veroor deeld. Een autobusje met vier militairen is op de provincialeweg in de Wijde Wormer tegen een boom gereden. De dienstplich tig korporaal D. C. Haan uit Wieringer- waard heeft hierbij het leven verloren. Bij een autobotsing in Bitberg in het Eifelgebied (West-Duitsland) zijn de 46- jarige mevrouw P. Verschuren-Van Rij- sewijk en haar 24-jarige stiefzoon Rinni Jansen, beiden afkomstig uit Tilburg, op slag gedood. Nabij Marssum op de rijksweg Leeu warden-Afsluitdijk is een personenauto met drie inzittenden geslipt doordat de bestuurder onwel werd. De auto sloeg over de kop, waarbij de bestuurder, de 56-jarige J. van der Veen uit Leeuwar den, om het leven kwam. Bij een botsing tuspen een auto en een motorrijder met duopassagier in Kromme nie is de 21-jarige A. Warmerdam uit* Wormerveer zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval is overleden. De 18-jarige bromfietser N. J. M. Hoog- zaad uit Opmeer is, na eerst in de berm tegen een boom te zijn gebotst, in de sloot langs de buchtige zuidermeerweg te Opmeer geraakt en verdronken. Een van de demonstranten wordt weggeleid. Als een standbeeld staat deze demonstrant met een rookbom op geheven boven de menigte. Acht maanden gevangenisstraf en on- voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering is bij de rechtbank in Den Haag geëist tegen een 36-jarige grondwerker uit Delft. Hij wordt door de officier van Justitie, mr. dr. H. van 't Weer, schuldig geacht aan zware mis handeling. Hij zou de achttienjarige werkster Rietje van O uit Den Haag op 7 oktober van het vorige jaar een oog heb ben uitgestoken, toen hij, dronken en doelloos 's avonds door de residentie liep. Onder caravan bekneld. In Den Haag is de 44-jarige brandstoffenhandelaar J. Verwey onder zijn caravan bekneld ge raakt en aan de gevolgen overleden. Hij was met een famililid bezig de caravan, waarvan de wielen gedemonteerd wa ren op een vrachtwagen te schuiven. Doordat de krik los schoot kwam hij onder de caravan. Tankers in brand. Zaterdag is brand uit gebroken op twee uit Rotterdam af komstige tankschepen, de Valesia en de langszij gelegen tanksleper Bohemia, die op de Rijn bij Godorf in de nabij heid van Keulen liggen. Van de Valesia zijn de machinekamer en de kajuit ver brand, van de Bohemia ging een laad ruimte in vlammen op. Eén matroos werd licht ggewond. Verdronken. Een 2-jarig zoontje van de familie Noordhoek uit Apeldoorn is in de veerhaven in Breskens verdron ken. Het kind logeerde met zijn ouders bij zijn grootouders in Breskens. In een onbewaakt ogenblik is het kind het huis uitgelopen. Compromis en protest. Het werkcomité Von Kielmansegg, een groep theologi sche studenten, die sinds enige tijd een protestactie voert tegen de benoeming van Graaf von Kielmansegg, zal op 6 mei in de Stadsgehoorzaal te Leiden een bijeenkomst houden ter afsluiting van de actie. Op deze bijeenkomst, die om twee uur begint, zal gesproken worden over de problematiek rond „Compro mis en protest". V'erdrinkingsgeval. De 38-jarige mej. I. Bos, adjunct-directrice van de landbouw» huishoud- en opleidingsschool te Drach ten, is in de jachthaven aldaar door verdrinking om het leven gekomen. ADVERTENTIE I te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.—voor uw oude spiraal of ledikant ADVERTENTIE De rooms-katholieke kerk, de gerefor meerde kerk en de hervormde gemeente van Noordwijk hebben hun leden in een gezamenlijke brief gevraagd het verdie nen van geld niet boven alles te stellen. „Christen zijn in een toeristenplaats" heet het stuk, dat aanmaant meer aandacht te schenken aan het lichamelijk en gees telijk welzijn. De jacht op geld bij het verhuren van gemeubileerde huizen en het verhuren van zomerhuisjes aan jonggehuwden wordt in de brief met zorg genoemd. De zomer- verhuur, waarbij de verhuurders in een te kleine ruimte verblijven, wordt beden kelijk genoemd, omdat vooral de kinderen te weinig nachtrust krijgen en geen ruim te hebben om te spelen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Drachten (7de pred. pl.) L. J. Wolthuis te Woerden. dat u onder het genot van een heerlijk kop koffie, onze beel dige Jersey collectie kunt be kijken, die is samengesteld uit de meest vooraanstaande bui tenlandse huizen. Verplicht u niet tot kopen. Speciale aanbieding 20% KORTING op MANTELCOSTUUMS en zuiver zijden BLOUSES JERSEY SHOP 99 Barteljorisstraat 27 - Telefoon 11770 liWtwWVWMWVMIIVWWWWWW|ftivvtfMUVVVIIWVWVWWVV Het KN.M. deelt mee: Een depressie, die vanmorgen boven de Noordzee lag, ver andert maar weinig van plaats. Dit lage drukgebied is tot grote hoogte gevuld met koude en onstabiele lucht. Daar de druk verschillen in de omgeving van de depres sie gering zijn, zijn de winden in het al gemeen zwak, in onze omgeving tussen west en noord. In de lucht die met de ze winden over ons land gevoerd wordt, ontwikkelen zich stapelwolken, waaruit enkele buien vallen, die hier en daar ver gezeld kunnen gaan van onweer, hagel, of natte sneeuw. In deze situatie komt maar weinig verandering, zodat het ook morgen koud en buiig weer zal zijn. In de komende nacht moet weer met nacht vorst rekening worden gehouden. De mid- dagtemperaturen zullen morgen ongeveer I dezelfde zijn als vandaag. Maximum- en minimum- e temperaturen v 3 a binnen- en buitenland i g g I Den Helder half bew. windst. 9 3 Ypenburg licht bew. o 10 2 Vlissingen regenbui n 9 2 Eelde licht bew. zzw 10 -2 De Bilt licht bew. zw 11 1 Twente half bew. windst. 10 2 Eindhoven licht bew. zzw 9 0 Z.-Limburg zw. bew. zzw 9 0 v ,'<2 - A'., ff §0' V 4? tV' A 4 In Apeldoorn is brand uitgebroken in het hoofdgebouw van de Sint Jozefstichting, een inrichting voor geestelijk gestoorden. Een vleugel van het t-vormige gebouw is vrijwel geheel verwoest. De andere vleu gel heeft niet alleen brandschade maar ook enorme waterschade opgelopen. Grote of Sint Bavokerk, vandaag 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „King Kong", 14 jr. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „In het Wilde Westen", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Spionnen do den in stilte", 18 jr. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Playgirl", 18 jr. Minerva, vandaag 20.15 u.: ,,'n Tikkel tje getikt", 14 jr., woensdag 14.30 u.: „Avonturen van een Zigeunerjongen", a.l. Rembrandt, 14, 19, en 21.15 u.: „Natt- lek", 18 jr. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Een avond aan het strand", 18 jr. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De on schuldige verleiders", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie-T, (Bakenessergracht 67). Tot 9 mei vijfde manifestatie „L'Oeil de boeuf" expositie van werken van 50 in ternationale hedendaagse kunstenaars. Dagelijks geopend van 11-17 uur, zondags van 13-17 uur. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 917 u. Op zaterdag van 9-12 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u.: Expositie van kunst smeedwerk van Ab Vermeulen en schil derijen en beeldhouwwerken van Jan le Noble. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr.Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. en 20.30 tot 22.30 uur. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 8 mei. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Artificia (Heemstede) Dagelijks van 9.30 tot 18 u.: Expositie van schilderijen en grafiek van Michel Overbeeke en beeldhouwwerken van Jordaans. Gemeentehuis Overveen (Bloemen daalseweg 158): Expositie van kunstwer ken van het echtpaar Jorritsma. Dage lijks van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De 1ste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): t.m. 30 april Stedebouwkundige tentoonstelling uit Osnabrück. Dagelijks van 10-17 u. Op zon en feestdagen van 13-17 u. Vishal (Grote Markt), T.m. 21 mei wer ken van kunstenaars uit Osnabrück. Da gelijks geopend van 10-17 uur. Op zon- en feestdagen van 13-17 uur. DIVERSEN Linnaeushof, Bennebroek, tot en met ok tober: Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Keukenhof Lisse. Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang voorjaarsbloemen. DINSDAG 2 MEI City, 20 u.: „Ik, Dr. Fu Manchu". '#3K WOENSDAG 3 MEI City, 21.15 u.: „De overval". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Tentoonstelling van schilderijen en grafiek van Jacob Hillenius. Deze expo sitie duurt tot en met 21 mei. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. DINSDAG 2 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De spion van Berlijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De dertien slavinnen van Dr. Fu Manchu". Galerie Boumans, Expositie foto's van Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30 18 u. WOENSDAG 3 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De spion van Berlijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De dertien I slavinnen van Dr. Fu Manchu". Galerie Boumans, Expositie foto's van Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30- 18 u. 1 DINSDAG 2 MEI Slot „Assumburg": expositie Jan Rein- ders. WOENSDDAG 3 MEI Slot Assumburg: expositie Jan Reinders.I Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. sneeuw geh. bew. licht bew. sneeuwbui zw. bew. regenbui licht bew. zw. bew. licht bew. regenbui zw. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. regen licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. w no ono wzw wnw nw wzw z wzw windst wnw windst n w wzw zw wzw zw w windst. o zzo windst. z n windst. windst. zzw 5 12 7 11 10 9 16 18 17 20 15 18 21 22 15 17 18 22 21 25 20 18 19 5 20 22 -0 -0 0 5 1 1 2 -0 3 1 7 10 9 7 6 9 9 7 12 13 13 12 3 15 11 Woensdag 3 mei Zon op 5.08 uur; onder 20.07 uur. Maan op 3.43 uur; onder 13.22 uur. Maanstanden Nieuwe maan9 mei 15.55 uur Eerste kwartier17 mei 6.18 uur Volle maan 23 mei 21.22 uur Laatste kwartier31 mei 2.52 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 mei Hoog water 10.13 uur en 22.56 uur. Laag water 5.24 uur en 18.15 uur. Woensdag 3 mei Hoog water 11.36 uur en uur. Laag water 6.43 uur en 19.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2