Goudroof in Londens centrum: buit van zeven miljoen gulden Verzekeringsmaatschappij looft 500.000 gulden uit Eén-mei in China met Mao Vietnam-tribunaal begon in Stockholm zijn werk SMOG Eéti-mei-parade in de Sovjet-Unie Britse vrouwen en kinderen in Aden met dood bedreigd r (Ol Rokers smikkelen van Onderzoek naar vliegramp Ook in de grote en extra-grote maten een passend kostuum voor voor een prettige prijs bij Van dag tot dag Datum en Ook anti-tribunaal opgericht Zestien doden bij wervelstormen in Noord-Amerika Mevrouw Kosygin overleden 0/ Q Evacuatie zal in juli voltooid zijn Rusk: „De VS deed 28 vredespogingen in Vietnam" telegrammen DINSDAG 2 MEI 1967 wijn is niet duur! Klopjacht Hakenkruis in Dachau De la Fuente in Spaanse gevangenis overleden SMOG rokerspastilles 'zijn mild verfrissend en bevatten het j geneeskrachtige anethol tegen heesheid ÊSÊ rÉ1 ft modieus en meer keus Hoe moeten we de straatrellen van de eerste mei van dit jaar noemen: een on rustige 1-meiviering of een vergalde Ko ninginnedag? Het staat vast dat de com binatie tussen het van oudsher aan de „rode" zijde toebehorende 1 meifeest en de viering van de vorstelijke verjaardag allerminst een gelukkige is geweest. Het was een combinatie die zeer geschikt mocht heten om rumoer uit te lokken en dat is dan ook gebeurd, niet alleen m Amsterdam maar ook elders in den lan de. Natuurlijk moet weer, zoals voorheen, een groot deel van de ellende geweten worden aan de „horden van ae straat de asociale jeugd zonder bepaalde over tuiging, behalve dan de overtuiging dat het grootste plezier bestaat uit het sar ren en molesteren van „het fatsoen". Die zelfde horde heeft ook vroeger al diverse ordeverstoringen op haar naam gebracht, zoals bij de viering van oudejaarsnacht en Luilak. Op de eerste mei echter botsten ook overtuigingen en in het kielzog van die botsing kwamen de relschoppers in actie. Dezelfde relschoppers die ook telkens weer betogingen van volkomen vreedzaam karakter bederven en zowel de politie als de demonstranten in het vaarwater zitten. Het is de vraag of de volkomen aan de kalender te wijten combinatie tussen Koninginnedag en 1 mei te vermijden was geweest, bijvoorbeeld door de Oran je viering op zaterdag te concentreren. Daar zullen wel praktische bezwaren te gen zijn geweest, want het is ondenkbaar dat de autoriteiten de moeilijkheden van de 1 mei-combinatie niet eveneens heb ben voorzien en deze zo mogelijk niet liever hadden vermeden. Het is met die eerste mei ongeveer zo als met de dodenherdenking: men moet een dergelijke traditie, die voor velen méér betekent dan een oppervlakkig ui terlijk vertoon, liefst zo min mogelijk aantasten. Men moet er niet willekeurig aan dokteren, als men niet het gevaar wil lopen dat degenen die zeer verknocht zijn aan datum en gedachtenis, zich „geprovo ceerd" gaan voelen. De eerste mei is geen nationaal feest, maar een internatio nale gedachtenis van de opstanding der werkende bevolking tot menswaardigheid. De vierde mei is wel een nationale dag, maar tegelijk een universele gedachtenis van de oorlogsdoden met een sterke be zinning op het onheil van de oorlog. Ook die vierde mei is dit jaar vanwege de ka lender van zijn traditie ontdaan. In dit geval is er geen bezwaar in gezien, de herdenking een dag eerder te stellen. Toch zou handhaving op Hemelvaartsdag niet alleen de „provocatie" hebben ver meden, maar deze dag een nog diepere religieuze inhoud hebben gegeven. Een beetje psychologie is ook in de betrekkin gen tussen overheid en publiek vaak zeer heilzaam. IftlWWWWIlWWIIMWWWWWMWWWWWWWWWWWWWWWMMWta ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN. In het centrum van Londen is gistermiddag de grootste goudroof aller tijden gepleegd. In een stille straat werd een grote kogel vrije, geheel afgesloten bestelauto, die 140 goudstaven ter waarde van 7,5 miljoen gulden bevatte, door een bende overvallen toen de wagen had stilgehouden om ergens een kleine hoeveelheid zilver dat voor fotogra fische doeleinden wordt gebruikt af te leveren. Toen de bestuurder, die het pakje had bezorgd, naar het voer tuig terugkeerde werd hij neerge- knuppeld. De overvallers gaven ver volgens een geheim klopteken dat zij blijkbaar kenden, waarop de twee bewakers die zich in de wagen be vonden het rolluik aan de achterzijde openden. De boeven spoten ammonia in hun gezicht en sloegen ook hen neer. De bewusteloze bestuurder werd naar binnen gesmeten en het drietal in de eigen auto opgesloten, waarna deze werd weggereden. De rovers hadden blijkbaar ruim schoots de tijd om de 140 goudstaven uit te laden en ermee te verdwijnen, voordat het personeel van de bestelauto in staat was alarm te geven. Hoewel de roofoverval tijdens het lunchuur in de onmiddellijke nabijheid van een volle kazerne geschiedde, schijnt niemand iets van het gebeurde te hebben gemerkt. Het goud was bestemd voor een aantal banken in het centrum. In dit geval werd er geen gebruik ge- TOKIO (Reuter en AP) Voor het eerst sinds lange tijd is Mao Tse-Toeng op de dag van de arbeid in het openbaar verschenen. Met maarschalk Lin Piao, premier Tsjoe En-Lai en zijn vrouw Tsjiang Tsjing aan zijn zijde reed de Chinese leider in een open auto over het plein van de poort der hemelse vrede in Peking. Strijdkrachten en volk hebben op 1 mei een bijeenkomst in Hanoi gehouden. Op die bijeenkomst werd de belofte gedaan de strijd tegen de Amerikaanse agressie tot en met de eindoverwinning voort te zetten, aldus meldde radio-Hanoi. Tijdens een 1 mei-bijeenkomst in het stadion van Stockholm zijn vijf jongens met de vlag van het Zuidvietnamese Na tionale Bevrijdingsfront het middenter rein opgestormd. Ze reden naar een vlag- gemast waaraan een Amerikaanse vlag wapperde, haalden de vlag neer en ver scheurden hem. Ongeveer dertig studenten zijn tijdens een 1 mei-parade in Algiers gearresteerd. Zij betoogden tegen „onderdrukking door de regering". Bij één mei-demonstraties in Basken land (Spanje) is vandaag een jongeman ernstig gewond en zijn 48 mensen, onder wie drie vrouwen en twee geestelijken, gearresteerd. De gewonde viel in San Sebastian, waar de politie het vuur op de demonstranten opende. De Spaanse regering had enkele dagen geleden ge waarschuwd dat illegale demonstraties uiteen zouden worden gejaagd. Groepen één mei-vierders in Warschau hebben tegen het Amerikaanse oor logs- beleid in Vietnam gedemonstreerd. Bij de Amerikaanse ambassade werden enke le vitrines vernield. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Het Vietnam-tribu naal begint vandaag zijn inmiddels veel omstreden werkzaamheden. Dit heeft de Franse auteur Jean-Paul Sartre ver klaard. Hij is op het ogenblik in Stock holm. In zijn gezelschap bvindt zich ook Simone de Beauvoir met wie hij sedert meer dan dertig jaar onafscheidelijk ver honden is. Afhankelijk van de snelheid waarmee het tribunaal zal werken, dacht Sartre ongeveer tien dagen in Zweden te verblijven. Inmiddels is een anti-tribunaal opge richt, dat op 10 mei aanstaande zijn eer ste zitting in Stockholm zal houden. Het is het comité voor een Vrij Azië, dat be sloten heeft de werkzaamheden van het Russell-tribunaal te „ontzenuwen". Te vens heeft men tien Noordvietnamezen, die gedeserteerd zijn en naar Zuid-Viet- nam gevlucht, uitgenodigd om als getui gen op te treden. Het gerucht wil dat ook een hoge Nederlandse militair verbonden aan de Koninklijke Militaire Academie van Breda van het anti-tribunaal deel zal uitmaken. De Zweedse regering beschouwt het tri bunaal van de Britse filosoof Russell en Sartre als een ongenode gast, maar de meningen hierover zijn sterk verdeeld. Premier Tage Erlander heeft in een inter view voor de Amerikaanse televisie te Bertrand Russell kennen gegeven het sterk te betreuren dat het tribunaal in Stockholm plaats vindt. Maar deze mening heeft felle de monstraties opgewekt bij de één-mei pro testmars in Stockholm. Daar werd onder meer een meegevoerde Amerikaanse vlag in het stadion waar men zich na afloop had verzameld, uit zijn standaard gerukt en verscheurd onder het oog van duizen den toeschouwers. De Zweedse pers is zeer gereserveerd en de televisie zal aan het tribunaal niet te veel aandacht schenken. De eerste eigenlijke zitting van het tri bunaal begon vanochtend. Daarbij on derzocht men de vraag, of de regeringen van de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Korea daden van agressie hebben begaan naar maatstaven van het internationale recht. maakt van een speciale transportveilig heidsdienst. Evenmin was er om een politie-escorte verzocht. De reden is waar schijnlijk dat goudvervoer door de stra ten van Londen als de gewoonste zaak ter wereld wordt beschouwd. De Britse hoofdstad is namelijk het grootste cen trum ter wereld voor de handel in goud specie, hetgeen betekent dat er zich dage lijks altijd veel goud op de openbare wegen bevindt. Er zijn sinds een aantal jaren geleden, toen de roofovervallen in Londen sche ring en inslag werden, speciale veilig heidsdiensten opgericht die zich in het transport van geld en andere waardevolle zaken hebben gespecialiseerd en daar voor gepantserde auto's gebruiken be waakt door geüniformeerde en van slag wapens voorziene stoere lieden wier ver vaarlijk uiterlijk veel gelijkenis vertoont met dat van de werkelijke zware jongens. Zelfs dit vervoer waarborgt geen hon derd percent beveiliging. Het is namelijk al voorgekomen dat gangsters die zich als veiligheidswachten vermomden, ver warring stichtten en op die manier de beroepsbeschermers konden overmeeste ren. ALS HET gestolen goud niet snel wordt opgespoord zal het zo goed als zeker in gesmolten vorm en in kleine hoeveelhe den uit het land worden gesmokkeld en DACHAU (DPA) - Op de begraafplaats van slachtoffers van het concentratie kamp Dachau hebben onbekenden op een joods gedenkteken een hakenkruis en de woorden „Heil Hitier" geverfd. Twee jaar geleden werd het gedenkteken op dezelf de manier besmeurd. BISMARCK (Reuter) Bij wervelstor men in de Amerikaanse staten Noord- en Zuid-Dakota zijn zestien mensen omge komen en meer dan 150 gewond. In Noord Dakota, waar 1.20 meter sneeuw viel, is de noodtoestand afgekondigd. In Zuid- Minnesota werden twaalf mensen door zes wervelstormen gedood. De schade bedraagt miljoenen dollar. Het ergst is Waseca in Minnesota ge troffen. De wervelwind sloeg daar zo plotseling toe dat de waarschuwingssire ne pas begon te loeien toen alles al voor bij was. Twintig huizen werden vernield en vijftig beschadigd. Omdat de verbin dingen met afgelegen gebieden niet zijn hersteld kon nog geen juist dodencijfer worden opgegeven. MOSKOU (Reuter) - Mevrouw Klavdia Kosygin, de echtgenote van de Russische premier, is gisteren na een langdurige ziekte overleden zo is gisteren officieel meegedeeld. Verondersteld wordt dat mevrouw Ko sygin aan kanker in het ziekenhuis van het Kremlin is gestorven. De echtgenote van de Russische premier vergezelde haar man al niet toen deze in december van het vorig jaar Parijs bezocht. De 63-jarige Russische premier was gisteren wel aanwezig bij de traditionele parade op het Rode Plein. Hij zag er ver moeid uit. Mevrouw Kosygin genoot de reputatie van een van Ruslands meest elegante vrouwen te zijn. Onder Stalin's bewind was zij een van de weinige vrouwen die make-up gebruikten. Zij heeft destijds het initiatief genomen om ook in Moskou modeshows te houden. MADRID (AFP) In Madrid, waar hij een gevangenisstraf van veertien jaar uitzat, is gisteren de communistische lei der Justo Lopez de la Fuente overleden. In de burgeroorlog was hij commandant in het republikeinse leger. Hij week uit naar de Sovjet-Unie. In de laatste we reldoorlog was hij leider van een groep partizanen die achter de Duitse linies opereerde. vermoedelijk zijn weg vinden naar het Midden- of Verre Oosten, waar voor goud zeer hoge prijzen worden betaald. Op de boeven werd een uitgebreide klopjacht georganiseerd. In de noordelij ke buitenwijken van de stad werden hon derden politiemannen afgezet, die weg versperringen oprichtten. De Britse poli tie deed een oproep alles wat getuigen kunnen meedelen aan de politie te mel den. Een verzekeringsmaatschappij heeft voor elke aanwijzing die ertoe leidt dat het goud terugkomt 500.000 gulden uit geloofd. De gewaagde goudroof is een van de grootste die in Engeland is gepleegd sinds de grote treinroof in oktober 1963 toen de buit 25 miljoen gulden bedroeg. Een van de drie begeleiders van het transport is met verwondingen aan hoofd en borst in een ziekenhuis opgenomen. De andere twee zijn overgebracht naar de oog-kli niek van Moorfields. ADVERTENTIE SMOG is overal verkrijgbaar waar tabaksartikelen worden verkocht ADEN (AP en AFP) De terroristi sche organisatie Flosy in Aden heeft gis teravond opgedragen Britse vrouwen en kinderen in Aden te doden of te verwon den als represaille voor de Arabische kinderen die zondag omkwamen toen een schoolbus op een mijn liep. De Flosy deed de mededeling in vlugschriften die in de Arabische wijk van Aden werden verspreid. De Britse autoriteiten hebben maatre gelen genomen om de autobussen waar mee Britse kinderen naar school worden gebracht, te beveiligen. Het is de eerste maal sedert drie jaar geleden de geweld daden begonnen dat vrouwen en kinde ren direct worden bedreigd. In totaal zijn er achtduizend Britse vrouwen en kinderen in Aden. Vandaag wordt begonnen met hun evacu atie die in juli voltooid moet zijn. Tot de repatriëring was al eerder besloten. Britse militairen hebben een oude Ara bier door het hoofd geschoten tijdens een BASEL (AP)- Na een Zwitsers onder zoek naar de luchtramp bij Nicosia, die op 19 april van 126 mensen het leven eiste, zullen gerechtelijke stappen worden genomen tegen de Zwitserse luchtvaart maatschappij „Globe Air". Officier van Justitie Jan Krieger heeft meegedeeld dat de maatschappij zich zal moeten verantwoorden voor het overtre den van veiligheidsregels. De „Britan nia" van „Globe Air" keerde met toeris ten uit het Verre Oosten terug, toen het toestel op Cyprus neerstortte. schotenwisseling in de buitenwijk Sjeikh Othman. Aanvankelijk werd gezegd dat de man een sluipschutter was, maar bij een later onderzoek is er twijfel gerezen. Het is de vraag of hij werkelijk heeft gescho ten op de Britse troepen. Er is een algemene staking in Aden aan de gang. Sluipschutters hebben herhaal delijk op Britse troepen geschoten in Sjeikh Othman en ook in Crater, de an dere grote Arabische wijk van Aden. De twee grote elkaar bestrijdende terreuror ganisaties staan beide achter de staking. Een Britse majoor werd gisteren aan de hand gewond door een handgranaat. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een rede verklaard dat de helft van de regeringen in de we reld op een of andere manier betrokken is geweest bij een vredespoging in Viet nam. Bovendien hebben de Verenigde Staten tenminste achentwintig voorstel len voor een vreedzame regeling gedaan die alle door Noord-Vietnam van de hand zijn gewezen. Rusk sprak voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel. Hij gaf een opsomming van een aantal stappen van de Amerikanen of anderen om te komen tot een schaalverkleining van de strijd. Hieronder vielen ingrijpen van de Verenigde Naties, het bijeenroepen van diverse internationale conferenties, rechtstreekse besprekingen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam en an dere voorstellen. Het van de hand wijzen van alle Amerikaanse voorstellen noem de hij 'n aanwijzing waaruit men kan af leiden welk land oprecht naar vrede streeft en welk land „alleen interesse heeft in het veroveren van een ander land". ADVERTENTIE AMERSFOORT, APELDOORN, ARNHEM, HAARLEM, ZWOLLE Een van de reusachtige raketten die gisteren tijdens de grote 1-mei viering op het Rode Plein in Moskou te zien waren. (Telefoto). i J Vuurgevecht. Vijf personen, waaronder twee politiemannen, zijn in Buenos Ai res omgekomen bij een vuurgevecht na overval op een restaurant in het cen trum van de stad. De acht rovers, waarvan enkele vioolkisten bij zich hadden, hadden in het restaurant een laat souper gebruikt. Om half drie 's nachts openden ze hun vioolkisten en haalden vuurwapens tevoorschijn. Daarop begonnen ze de vijftig gasten en de kelners hun geld en juwelen af te nemen. Toen twee agenten binnentra den, werden ze doodgeschoten. Daarop arriveerden nog meer agenten die twin tig minuten lang een vuurgevecht le verden met de rovers. Drie van de ro vers werden gedood. De anderen ont kwamen. Overleden. Eva Maria Probst, een van de vier vice-presidenten van de Westduit- se Bondsdag is overleden. Zij was 64 jaar. Eva Maria Probst was de eerste vrouw die deze hoge functie vervulde. Zij werd in 1965 tot vice-president geko zen. Mevrouw Probst heeft sinds 1949 in de Bondsdag zitting gehad. Intellectvlucht. De Britse regering zal 750.000 gulden beschikbaar stellen voor een campagne van drie jaar om het door hogere verdiensten naar de Ver enigde Staten gelokte intellect terug te winnen. Het gaat vooral om technici. Kraamdiner. Het Misericordia-ziekenhuis in de Amerikaanse stad Philadelphia biedt de patiënten op de kraamafde- ling een diner bij kaarslicht aan, com pleet met krab, aardbeiengebak en ach tergrondmuziek. Een ziekenhuiswoord voerder zei: „Wij weten dat het een he le tijd duurt voor patiënten eens uit di neren gaan als ze eenmaal met de baby thuis komen, daarom kwamen we op het idee van een feestelijk avondje uit op de kraamafdeling." Apartheid. Secretaris-generaal Oe Thant heeft plannen bekend gemaakt voor een internationale conferentie over rassen discriminatie in het zuiden van Afrika, van 15 tot 28 juli in Dar-es-Salaam te beleggen. Verscheidene Amerikaanse organisaties voor gelijke burgerrechten zijn voor de conferentie uitgenodigd. Gearresteerd. John O'Brien, een journa list van Associated Press die de demon straties in Madrid versloeg, is door de politie ruw behandeld en op het politie bureau vastgehouden, zonder dat acht werd geslagen op zijn door de Spaanse regering uitgereikte perskaart. Bezoek. Kanselier Josef Klaus van Oos tenrijk brengt een officieel bezoek van drie dagen aan Hongarije. Het is de eer ste keer sinds 1938 dat een Oostenrijks regeringshoofd dit buurland bezoekt. De laatste jaren zijn de betrekkingen wat verbeterd. Beloften. Generaal Anastasio Somoza De- bayle is officieel in functie getreden als president van Nicaragua. Hij heeft een tijdperk van democratie, vrede, vrij heid en voorspoed beloofd en de bevol king verzocht hem te steunen bij de uit voering van een plan tot verhoging van de produktie in landbouw en industrie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3