Griekse straatveger heeft bewijs van goed politiek gedrag nodig In de verafgelegen dorpen worden kinderen verminkt om ze uit bedelen te sturen President bestuur Unilever: Risico dragen brengt mede dat winst maken mogelijk is STOUTENBEEK Ruim 625.000 buitenlanders iÊaranka iiieubelen Fa. B. ENGELENBERG Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje: Aardschokken in Zuid-Limburg Vrouw mishandeld in Rotterdam Niet te danken 7 Christelijke kerken in Guinee moeten afrikaniseren De Limburgsche Kolenhandel im DINSDAG 2 MEI 1967 9 Folklore LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SPEEDY" Verfspuit - installatie Goed gedrag Bedelaars Goede staatsburger Recht van overheid Niet blindelings Argument van tirannen Vertrouwen winnen SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje jf K M. Een van de vele nieuwe gezichten uit onze mode- kollektie „Shorties". Interessant is de nieuwe lijn van het lange jasje, gebaseerd op het engelse rijkostuum. Klokkend vanuit de taille met rugsplitjes en ceintuur. Zowel met pantalon als met rok te kombineren. In zuiver wollen flannel, diverse kleuren f 69,75 De afgebeelde heuppantalon in Iers linnen met ceintuur, in diverse tinten f 29,75 Overstroming in Syrië In het weekeinde: Als ik mensen spreek die uit Griekenland terugkomen, stralend van verrukking over het met eigen ogen aanschouwen van de Acropolis, Delphi, de olijfgaarden aan de voet van de berg waarop Delphi gebouwd is, de witte eilanden, kortom, vol glorieus gevoel aan de bron van de Europese cultuur gestaan te hebben, ben ik steeds met stomheid geslagen. Een stomheid die allengs plaats maakt voor groeiende verontwaardiging. Want wat hebben ze eigenlijk anders gezien, dan het fossiel van bovengenoemde cultuur? En de mensen dan, vraag ik, de mensen? Wat, de mensen? Wat een land, wat een land, de Olympos, zelf gezien en. En de werkloosheid? vraag ik. Zijn er werklozen? Niets van gemerkt. Nou ja, er zitten veel mannen in de cafés te triktrakken, maar daar kunnen ze blijkbaar niet buiten. Heb je dan niet gezien, dat die mannen nooit iets drinken? Dat ze daar blijkbaar geen geld voor hebben? En dat ze honger hebben, dat ze er rondlopen met diezelfde blik die wij in de hongerwinter hadden? En de werkende kinderen, dan, vijf, zes jaar en ouder? En de bedelaars? En de vele, vele politieagenten? Ach, alles behoort voor hen tot de folklore. Zestigduizend bannelingen, waarvan er 22000 de nationaliteit ontnomen is. En dat niet sinds gisteren, maar sinds 1946. De onderdrukking van practisch aale vrijhe den waarop een democratisch land bogen mag: vrijheid van drukpers, van me ningsuiting, van vergadering en van ver eniging. Het voor elke staatsbetrekking nodig hebben van een bewijs van goed politiek gedrag. En onder staatsbetrekking valt ook het beroep van straatveger. Zo'n be wijs betekent dat de persoon in kwestie nooit mag hebben gestaakt, nooit mag hebben meegelopen in een demonstratie, niet het verzet tegen de nazi's mag heb ben gesteund)!niet mag hebben mee gevochten in de burgeroorlog. Ook mag men geen lid zijn van welke links groe pering ook en daartoe wordt tevens ge rekend het democratisch, gematigde mid den. Waartoe een dergelijk briefje leiden kan, illustreert het volgende verhaal: brengen. Van allen ook van de bannelin gen is indertijd have en goed geconfis- keerd en niemand die ervan verdacht wordt „links" te zijn, heeft ooit oorlogs schadevergoeding gekregen, ook al was hij een verzetsheld. De grondwetsherziening die de pasgebo ren militaire regering heeft aangekon digd (aldus het ANP) zal wel een gran dioze grap zijn zij behelst herverde ling van het land en het stichten van coöperaties. Over welke gebieden zou die regering het hebben? Dat kleine beetje bouwland, aangevreten door erosie? Wat ik van de boeren heb kunnen bespeuren is dat ze schapen en geiten hebben en dat hun vrouwen voor tien gulden een prach tige lap stof weven waar ze een week mee bezig zijn. De boetiekjes verkopen die stof dan weer voor een honderd gul den. Misschien heeft Amerika (bondgenoot in de NAVO) daarom ook geweigerd geld voor de industrie te verstrekken: Grieken land kan leven van de vreemdelingenin dustrie. En de kleine, welgestelde boven laag denkt er niet anders over: zij be leggen hun geld in huizen. NA DIT ALLES, zal het duidelijk zijn, dat de meeste kinderen geen tijd hebben om naar school te gaan, laat staan dat de volwassenen, op een aantal uitzonde ringen na, zoals meestal, tijd hebben om aan de Griekse cultuur te denken. Dat laat men aan de vreemdelingen over, die nu zo geschokt zijn en zeggen dat zij het „nicht gewusst" hebben. Elke reiziger in Griekenland die niet al leen zijn bagage, maar ook zijn sociale geweten meeneemt, heeft deze toestand die latent reeds lange jaren aanwezig was, kunnen zien aankomen. Hij zou zijn wijsheid zonder meer hebben kunnen op doen bij de barkeeper van het hotel, die hem dan o.m. verteld zou hebben dat de Griekse soldaat drie jaar dient, dat hij 2.50 per maand verdient, maar kost en inwoning vrij heeft. En dat hij met angst en beven die „drie jaar luxe" ziet eindi gen, omdat hij zich daarna kan laten in schrijven als werkeloze. Vandaar dat Griekenland voornamelijk veroudert, omdat de jongeren bij duizen den emigreren en niet om misverstand te voorkomen, omdat Grieken zo oud worden. Dat zijn ze alleen in de school boeken. Lizzy Sara May ADVERTENTIE Maandagavond omstreeks negen uur zijn in het zuiden van Limburg, en voor namelijk in Valkenburg, kleine aard schokken gevoeld. In vier dagen tijd zijn nu vier aard schokken door de seismograaf van het geologische bureau voor het mijngebied te Heerlen geregistreerd. Volgens dr. W. Kimpe, directeur van dit bureau, heeft men reeds de hele win ter in toenemende mate kleinere en hevi gere schokken waargenomen. De oorzaak is nog niet duidelijk. De schokken con centreren zich met name in Valkenburg. Het KNMI in De Bilt heeft de schokken niet geregistreerd. Dr. Kimpe noemde de bevindingen „zeer ondiep". De verschil lende seismogrammen zullen ter bestude ring naar De Bilt worden gezonden. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 DE BURGERLUCHTVAART engageer de kort geleden twaalf Engelse vliegers om dienst te doen op de Griekse luchtlij nen. Bij aankomst in Athene vroeg men hun hun bewijs van goed gedrag te wil len tonen, wat in Engeland natuurlijk iets onbekends is. De vliegers waren niet zo goed, of ze moesten naar Engeland te rugkeren om alsnog zo'n bewijs te gaan halen. Men heeft daar toen maar het een of andere officiële stuk in elkaar ge draaid, zodat de vliegers aan het werk konden gaan. Met pijn in de buik van het lachen waarschijnlijk. Op de boulevards in de grote steden van Griekenland staat op elke tien meter een kiosk. Die kiosk is zo volgestouwd met allerhande goederen, dat de man of vrouw die zich daar zomer en winter, van 's morgens 7 tot 's nachts twaalf uur be vindt, zich er nauwelijks verroeren kan. Specialisatie bestaat niet, want hoe meer artikelen men aanbiedt, des te groter de kans om tenminste iets te verkopen. Want de concurrentie (zie elke tien me ter) is onnatuurlijk groot. Men verkoopt in dat kleine hokje in de zomer bij meer dan dertig graden dan ook: schoenveters, worstjes, kranten, broodjes, crucifixen, eieren, armbanden, tandpasta, ansicht kaarten, koeken, schoenen, zeep, enfin, nog veel meer dat torenhoog opgestapeld nauwelijks het hoofd van de verkoper of verkoopster vrijlaat. DE SCHOENPOETSERS vormen een grote organisatie, waarvan de leden eik kaar doodconcurreren. Nu is het schoen poetsen, waarbij de ene mens voor de an dere op de knieën ligt, toch al een ver nederend beroep, erger is het als daar een jochie van vijf, zes jaar smeekt je schoenen te mogen poetsen. Vanaf die leeftijd lopen ze bij honderden of mis schien ook wel duizenden rond, de zware kistjes op de heup gedrukt, elkaar de cliëntele afsnoepend. Geen enkel ander beroep geeft zoveel vergroeide lichamen als het schoenpoetsersbedrijf. Met zes jaar nog recht van lijf, met twaalf reeds vol komen scheef gegroeid. OP EEN TERRASJE in Pyraeus gezeten telden we het aantal bedelaars dat ons binnen de tien minuten benaderde: Twee schoenpoetsertjes, een volwassen schoen poetser, een zigeunerin, nog een, een ou de vrouw met bidprentjes, een geestelijke, een oude man die alleen maar om een sigaret vroeg. Verder zitten er op alle straathoeken bedelaars op de grond. Kinderen met (vermoedelijk) gefingeerde beenletsels, maar ook kinderen en volwassenen met geamputeerde ledematen, duidelijk zicht baar. Het is bijna niet te geloven, maar in deze twintigste eeuw, in Europa, waar men bittere tranen schreit over een of meer ruimtevaarders die een bedrijfs ongeval gehad hebben, worden in ver af gelegen dorpen nog kinderen verminkt om ze uit bedelen te kunnen sturen! Dat zijn mensen, die tijdens de nazi bezetting tegen het fascisme hebben ge vochten en later hebben meegestreden in de burgeroorlog die eindigde met het in stalleren van de koning door de Engelse regering. Zowel degenen die tegen de na zi's vochten als de anderen, zijn ver bannen omdat zij als linkse elementen worden beschouwd. Naar huis terugkeren kunnen zij niet, omdat hen dan, zelfs na twintig jaar, de gevangenis wacht. Er zijn vrouwen en kinderen die hun man en vader al meer dan twintig jaar niet meer hebben gezien. Tot deze zelfde categorie behoren de politieke gevangenen, die, hoewel onder de regering Papandreou voor het groot ste deel vrijgelaten, toch vogelvrij zijn verklaard: een kleinigheid kan ze weer voor ettelijke jaren in de gevangenis Wie zyn geld in een volstrekt vei lig object belegt aangenomen dat zoiets mogelijk zou zijn mag te vreden zijn met een rendement dat op eerste klas obligaties wordt ver kregen. Wie grotere bedragen inves teert in research en in nieuwe kost bare apparatuur met de mogelijkheid dat zijn produkt bij de consument niet aanslaat, of met de kans dat een concurrent hem een slag vóór is, die behoort als hij werkelijk in de roos heeft geschoten op een hoog rende ment te kunnen rekenen. Anders zou niemand ooit de risico's op zich wil len nemen, die nu eenmaal met het inslaan van nieuwe wegen gepaard gaan. Ook voor de grootste ondernemingen is het pad niet altijd over rozen gegaan. In een maatschappij met vrije concurrentie is aan uitzonderlijk hoge winsten geen lang leven beschoren. Wanneer pioniers eenmaal het pad hebben gebaand, duurt het niet lang of anderen hebben de weg ook gevonden. Mogen echter de pioniers hun beloning niet innen, dan zullen er spoedig geen pioniers meer zijn, zo be toogde de president van de raad van be stuur van Unilever N.V. in de algemene vergadering van aandeelhouders. In het geval van Unilever zou dit bete kenen dat de consument van vandaag zonder margarine van de huidige kwali teit zonder synthetische wasmiddelen en zonder moderne levensmiddelen als diep vries zou moeten stellen. Het spreekt vanzelf het zou althans vanzelf moeten spreken dat een onderneming als Uni lever de oprechte wil heeft om zich te ge dragen als een goed staatsburger van de landen waar zij werkzaam is. Dit houdt, zo zette de heer Hartog uiteen, onder meer in de bereidheid om de overheid bij de vervulling van haar rechtmatige func ties medewerking te verlenen. De overheid heeft het recht en de plicht om toezicht te houden op het algemene economische bestel waarbinnen het ba drijfsleven moet werken. Dit omvat te vens de noodzaak om de geldontwaarding binnen de perken te houden en te waken over de betalingsbalans, om te zorgen voor defensie, onderwijs, gezondheidszorg, we gen en openbare diensten en eveneens om bij de belastingheffing het juiste even wicht te vinden tussen de behoeften van het bedrijfsleven enerzijds en die van de noodzakelijk geachte sociale voorzienin gen anderzijds. Dit alles, zo ging de heer Hartog voort, behoort tot de specifieke taak van de overheid. Bij de vervulling hiervan heeft zij recht op de loyale medewerking van de ondernemingen. Als woi;dt aangetoond dat de economische toestand tijdelijk een zekere zelfbeperking vereist, zal Unilever zich daaraan houden. Het concern is be reid aan het algemeen belang de voorrang te geven boven het eigen directe belang, indien die twee met elkaar in botsing ko men. Unilever is echter geenszins verplicht om blindelings toe te geven dat iets in het algemeen belang zou zijn omdat een bepaalde gezagsdrager dat zegt. Ipse dixit hij heeft het zelf gezegd is voor het bestuur van Unilever geen afdoend argu ment. Alleen in een totalitaire staat moet de burger, noodgedwongen, zich er bij neerleggen dat de staat de enige is die ge acht wordt over deze zaken een oordeel te hebben. Wanneer een overheidsorgaan bij ons zegt dat een bepaalde vrijheidsbeperking in de particuliere sfeer voor het algemeen welzijn noodzakelijk is, hebben wij geluk kig nog het recht om te verlangen dat hiervoor het bewijs wordt geleverd. Nog steeds geldt de oude waarschuwing, dat noodzaak het argument is dat tiran nen gebruiken om hun boze plannen te volvoeren. De heer Hartog maakte deze opmerkingen naar aanleiding van de pressie, die in Groot-Brittannië wordt uit geoefend om tot een onnatuurlijke prijs stelling te geraken voor synthetische was middelen. Weliswaar is hieromtrent een zeker compromis bereikt, maar de heer Hartog voerde zijn bezwaren aan tegen het principe van de kwestie. Het ziet er, zo zeide hij, niet naar uit dat het streven der regeringen tot uitbreiding van hun bemoeiingen met het particuliere be drijfsleven in de loop der jaren in kracht zal afnemen. Indien een concern als Unilever zich bij voortduring niets van het algemeen be lang zou aantrekken, dan zou het zijn za ken niet lang kunnen drijven. Insgelijks houdt de plicht jegens aandeelhouders in dat het bestuur de belangen van de con sument ten volle laat meewegen, zonder de consument zouden de zaken niet kun nen floreren. Hetzelfde geldt voor de be langen van de werknemers. Het spreekt vanzelf dat ieder die zijn geld in een on derneming belegt, dit in de eerste plaats doet omdat hij verwacht dat de onderne ming winst zal maken. Het is zonder meer duidelijk dat onder nemers hun zaken alleen winstgevend kunnen blijven voeren door met hun han delingen het vertrouwen te winnen bij hun afnemers, leveranciers en werknemers. Alleen wanneer de consument vertrouwen heeft in de produkten zal hij ze kopen. Zou Unilever artikelen brengen, die de huis vrouw niet wenst of een prijs /ragen, die zij te hoog acht, dan wordt de misreke ning al gauw zichtbaar in de resultaten.. De aandeelhouders zouden het bestuur dan wel snel hun misnoegen kfenbaar ma ken. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 TELEFOON 10748 HAARLEM Een 49-jarige in Birma geboren man heeft zijn 47-jarige vrouw in hun woning aan de Korfmakerstraat in Rotterdam zeer ernstig mishandeld. Hij heeft zich gemeld en bekend de vrouw met een por- celeinen vaas op het hoofd te hebben ge slagen en een aantal ernstige steekwonden te hebben bezorgd. De toestand van het slachtoffer is kritiek. Op de advertentiepagina van het weekblad van Barnard Castle in het noorden van Engeland stond onlangs „Degene, die de twee stoelen uit het taxikantoor van Murton heeft gestolen wordt verzocht ook de daarbij passende sofa mee te nemen. Dank u wel." Toen Murton de dag daarop zijn kan toor binnenkwam geloofde hij zijn ogen niet: de sofa was verdwenen. ADVERTENTIE mjzM LOOK W. y K <ST«.S»* jfyjss Wferfó?.* I |BEVERWIJK,BREESTRAAT 65-HAARLEM,HOUTPLEIN 10, ALKMAA.R, LANGESTRAAT 79 Damascus (AFP). In Syrië staan der tig dorpen onder water doordat de rivier de Eufraat buiten haar oevers is getre den. Er zijn volgens de president van het Syrische rode kruis, zeker 20.000 daklo zen. ADVERTENTIE I witte yoghurt limonade DAKAR (AFP) President Sekoe Toe- ré van Guinee heeft in zijn boodschap ter gelegenheid van de eerste mei de ka ders van de katholieke en protestantse kerken in het land gelast zich voor 1 ju ni van dit jaar te afrikaniseren. De maatregel is volgens president Toe- ré een uitvloeisel van een reeds in 1961 genomen besluit, dat een jaar later ge deeltelijk werd uitgevoerd met de benoe ming van de Guinese geestelijke mgr. Raymond Marie Tsjidimbo tot aartsbis schop van Conakry. Op het ogenblik zijn er in Guinee on geveer 35.000 katholieken en 5.000 protes tanten. Naar schatting van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (ANVV) zijn gedurende het af gelopen 1 mei-weekeinde ruim 625.000 bui tenlandse toeristen via de dertien belang rijkste grensdoorlaatposten aan de weg ons land binnen gekomen. Hiermee is het 1- mei-record van 1964, toen van vrijdag tot en met zondag 600.000 buitenlanders onze grens overschreden, geslagen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9