Parijs voorlopig gereserveerd over EEG-kansen van Engeland Ook sollicitaties in Brussel van Denemarken en Ierland HET WEER morris Kier m IJsheiligen een week te vroeg Dodelijk ongeluk op Amsterdamsevaart Minister werkt niet mee aan volkswoning van M. J. Meuleman China beschuldigt VS van luchtaanval Bier en bloed in Tilburg VS trekken in 1968 40.000 man terug uit Bondsrepubliek Dodenherdenking in Velsen Officiële naam: W illem-A lexander Nazi-arts Eisele in Cairo overleden Rus botste tegen Chinees Netto-resultaat Kon. Shell bijna zes pet gestegen Financiële situatie bij de N.S. „Rif de politie ben je iemand Klacht tegen narcotiseur gegrond Wandsystemen EEG-commissie in debat over Griekenland pagina 3 Figee zat op zeer hoge rentelasten pagina 19 w eerrapporten 1, 2 Minder koud De Gaulle Bedelstaf Washington ontkent In lste kwartaal Kamer wordt ingelicht Het woord is aan SUEDE - NAPPAJASJES Nodig schilderen of behangen A S S E N B R O E K 52e JAARGANG NUMMER 155 WOENSDAG 3 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur- Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN. De voorstellen die premier Wilson van Engeland gis teren in het Britse Lagerhuis heeft ontvouwd voor Britse toetreding tot de EEG, de Kolen- en Staalgemeen schap en Euratom werden luide toe gejuicht door de oppositie van dc Conservatieven en de Liberalen. Ook in de hoofdsteden van Engelands bondgenoten in de EVA werd het Britse besluit verwelkomd. Dene marken maakte bijvoorbeeld bekend ook het lidmaatschap in Brussel te willen aanvragen en Noorwegen zal naar verwachting volgen. Ierland zal zijn aanvraag vernieuwen. Zweden is bereid over een associatieverdrag te onderhandelen en ook Cyprus wil zijn associatie-aanvrage vernieuwen. Inmiddels is voor de Britse regering de houding van de Fransen nog altijd een groot vraagteken. De theorie doet vol gens onze correspondent in Londen op geld. dat president De Gaulle, ondanks zijn twijfel aan de geloofwaardigheid van Engelands Europese gezindheid uiteinde lijk zijn zegen zal geven aan de Britse toetreding. Dit omdat hij in de toekomst als hijzelf van het toneel zal zijn ver dwenen Engeland zou zien als een heilzaam tegenwicht tegenover eventuele Westduitse economische overheersing van de EEG. Wilson zou echter wel ernstig Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Kennetner Kruimels 7 In de Vishal en op see 9 Economisch nieuws 13, 19 Sport 13, 21 Ferdinand 14> Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Luidsprekers 9 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Op vele plaatsen nachtvorst. Mor gen overdag iets minder koud dan vandaag. Opklaringen, maar later toenemende bewolking met kans op regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. rekening moeten houden met een lange periode van onderhandelen. Gedacht wordt in Londen aan een periode van enkele jaren. In Londen wordt gehoopt dat Engeland in 1969 of 1970 zal kunnen worden toegelaten. In het algemeen is de rede van Wilson in de kringen van de EEG in Brussel met zekere genoegdoening ontvangen. ,.Zeer verheugd dat Groot-Brittannië de aan vraag doet", verklaarde zich dr. Sicco Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de uitvoerende EEG-commissie. „Wij moeten thans", zo zei hij, „nader gaan bestuderen over welke punten Engeland wil onderhandelen. Verscheidene ervan, zoals die over de periode van aanpassing en het probleem Nieuw-Zeeland, kennen we." Onze Parijse correspondent verwacht niet, dat de Franse regering (die vanmor gen bijeen was) direct haar standpunt ten aanzien van de nieuwe Engelse kan didatuur zou kunnen formuleren. Gene raal De Gaulle die in zijn staatkunde al tijd een sterke voorliefde voor dramatiek en verrassingen aan de dag heeft gelegd, zal zich de kans zeker niet laten ontlo pen pas op zijn persconferentie van 16 mei, na een zorgvuldige psychologische voorbereiding van de publieke opinie, ten tweeden male een vonnis te vellen over het initiatief dat de Engelse regering heeft genomen. Die psychologische voor bereiding is al ingezet. Men kan voorspel len dat de argumenten pro en contra het Engelse toetreden afwisselend door offi cieuze en officiële Franse monden ver tolkt zullen worden, terwijl het staats hoofd zelf zich als een sfinx in een myste rieus zwijgen zal blijven hullen. Voorlopig legt men hier inmiddels wel de nadruk op de negatieve aspecten van de Britse kandidatuur. De omstandigheid dat Engeland bij voorbaat al verschillen de condities heeft gesteld, hebben daartoe mede geleid. Dat daarbij ook de toekomst van het Gemenebest nadrukkelijk werd genoemd, heeft een Gaullistische televi siecommentator al doen opmerken: „Dat Londen zich gedroeg alsof de EEG eigen lijk tot de Commonwealth wilde toetre den, terwijl het een bekend feit is, dat Engeland buiten de kring der Zes tot de bedelstaf gedoemd zal zijn of blijven." Parijs reageert dus koel, maar niet on beleefd. Men verwacht hier grote hinder nissen wat betreft onderhandelingen over een herziening van de Europese land- bouwfinanciering, waarop Engeland wel licht zal aansturen. De vertegenwoordi gers van de Franse boeren, profiterend van de Euromarkt, slaan Engelands optre den met achterdocht gade. (Vervolg op pagina 13) (Van onze weerkundige medewerker) De heerschappij van de IJsheiligen, die volgens de kalender pas op 11 mei begint en op 14 mei eindigt, is blijkbaar een week te vroeg begonnen blijkens de sneeuw- en hagelbuien van vanmorgen. Ook morgen Hemelvaartsdag, is er op de meeste plaatsen nog een bui te ver wachten. In De Bilt en op het vliegveld Eelde werd in de afgelopen nacht drie graden vorst gemeten! Sinds 1879 is in De Bilt alleen op 4 mei 1929 een lagere temperatuur, -4 graden Celsius, voorge komen. Nabij een benzinestation op de Amster damsevaart in Haarlem is om kwart voor tien vanmorgen de 42-jarige automobilist G. J. T .Willemsen uit Amsterdam bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De heer Willemsen stapte aan de linker zijde uit zijn auto en werd daarbij aange reden door een personenauto die van ach teren naderde. Hij werd op slag gedood Minister Schut, de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening is van mening, dat technisch volwaardige woningen niet tegen een prijs van 15.000 kunnen worden gebouwd. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het kamerlid Van den Doel (P.v.d.A.) over het ont werp-wereldvolkswoning van de Heem- steedse architect M. J. Meuleman. De heer Van den Doel had onder meer ge vraagd of de minister in de produktie van deze woningen een bijdrage zag aan de oplossing van de woningnood en of hij bereid was steun te verlenen voor de pro duktie van de eerste 10.000 stuks. De bewindsman stelt echter, dat er reeds eerder contacten zijn geweest tus sen de heer Meuleman en het departe ment. In 1964 had hij reeds een ontwerp voor een wereldvolkswoning aan de mi nister voorgelegd, evenals in 1966. Het toen voorgelegde ontwerp voldeed welis waar wat oppervlakte en indeling betreft aan dei voorschriften en wenken voor het ontwerpen van woningen (1965), maar de materiaalkeuze en constructie waren zo danig dat zij onvoldoende waarborgen bo den voor de bouw van volwaardige wo ningen. In de bouwtechnische samenstel ling zijn sindsdien geen wijzigingen aan gebracht. Aangezien de wereldvolkswo ning vooralsnog niet als een reële pro positie kan worden aangemerkt, wordt van het plan in dit stadium geen wezen lijke bijdrage tot oplossing van de wo ningnood verwacht. Tegenstanders van Britse aansluiting bij de Europese Economische Ge meenschap demonstreerden tijdens de beraadslagingen van het Britse kabinet in Chequers bij de uitgang van het landgoed. PEKING (AFP/Reuter) China heeft de Verenigde Staten er vandaag van be schuldigd Chinees gebied te hebben ge bombardeerd. In een verklaring van het ministerie van Defensie in Peking wordt gezegd dat vier Amerikaanse vliegtuigen gisteren boven het district Ningming ver schenen en hun bommen afwierpen, waardoor schade was veroorzaakt en mensenlevens in gevaar waren gebracht. Chinese toestellen hadden de aanvallers op de vlucht gedreven. Het ministerie voegt erahn toe, dat se dert april 24 Amerikaanse toestellen het Chinese luchtruim hebben geschonden, waarvan er vijf zijn neergeschoten. Voorlichtingsambtenaar Robert McCloskey va nhet Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zegt, dat de Verenigde Staten geen protest van China hebben ontvangen over het geallieerde bombardement in de provincie Kangsi, waarover radio-Peking heeft gerappor teerd. McCloskey zei niets af te weten van de beschuldiging van radio-Peking. Het mi nisterie van Defensie wist evenmin iets van de kwestie af. (Van onze correspondent) TILBURG Honderdvijftig liter bloed en 750 liter bier hebben er gisteren in Tilburg gevloeid als gevolg van een on besliste weddenschap tussen prof. dr. H. van den Eerenbeemt en het studenten korps St. Olof. Op dertien april wedden beide partijen om twee zaken: de profes sor zou voor veertigduizend gulden aan sigarenplanken verkopen, zo niet, dan zou hij 750 liter bier aan de studenten geven. De studenten zouden voor tachtigduizend gulden verkopen of honderdvijftig liter bloed afstaan aan het Nederlandsche Roode Kruis. De professor verkocht voor 25.000 gul den, de studenten voor 52.000 gulden. De kas voor de aankoop, verbouwing en in richting van boerderij „De Tongerlose Hoef", waar straks een nieuwe studenten sociëteit komt, werd dus aardig gespekt. De weddenschap werd door niemand ge wonnen. Daarom hielden beide partijen zich aan hun verlies, zodat er bier en bloed vloeide in Tilburg. WASHINGTON (AFP en Reuter) De erenigde Staten en Groot-Brittannië heb ben plannen bekendgemaakt om in totaal ongeveer 40.000 militairen en ruim hon derd supersone gevechtsvliegtuigen uit West-Duitsland terug te trekken. Hiermee zal in het volgende jaar wor den begonnen. Wat de V.S. betreft gaat het om een voorstel om ten hoogste 35.000 man en vier squadrons van de luchtmacht te rapatriëren. Groot-Brittannië zal ver moedelijk 5.000 militairen en één squadron terug trekken. De republikeinse senator Robert Taft jr. wil de voorgenomen inkrimping van de Amerikaanse navo-troepen in West- Duitsland vergezeld doen gaan van een overeenkomstige inkrimping van de Rus sische troepen in Oost-Duitsland. De jaarlijkse dodenherdenking in Velsen is hedenmorgen op de tra ditionele wijze ingezet met een kranslegging aan de voet van het monument, dat op de begraafplaats „Duinhof" is opgericht. Deze krans legging geschiedde namens het ge meentebestuur van Velsen door wet houder J. van Leeuwen, die hier voor door wethouder J. G. Kolkman werd vergezeld. Nadat een aantal nabestaanden van de oorlogsslacht offers eveneens bloemen bij de gra ven hadden neergelegd, werd ook deze korte plechtigheid met een défilé besloten. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee: De officiële naam van de kleine prins is Willem-Alexander. Indien men schepen, straten of gebouwen naar de prins wil noemen, dient dus de naam Willem- Alexander gebruikt te worden. Hetzelfde geldt voor herinneringstegels en derge lijke voorwerpen. De verkorte naam in het dagelijks gebruik en de roepnaam in de huiselijke kring is prins Alexander. CAIRO (DPA) De voormalige S.S.- arts van het concentratiekamp Buchen- wald, dr. Hans Eisele, is vandaag op 55- .iarige leeftijd in Cairo overleden. Eisele was in 1958 naar Egypte ge vlucht, nadat in een oorlogsmisdadigers- proces in Bayreuth zeer belastende ge tuigenverklaringen tegen hem waren af gelegd. In de Egyptische hoofdstad had Eisele een goed lopende artsenpraktijk. (Van onze correspondent) Bij Utrecht is een auto van de Russische ambassade in Den Haag in botsing geko men met een wagen die werd bestuurd door de 24-jarige in Baarn wonende Chi nees Koon W. Chon. De Chinees moest met een hersenschudding en inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis in Utrecht wor den overgebracht. Een convooi van vier auto's van de Rus sische ambassade was op weg naar Amers foort om de dodenherdenking bij te wonen. Eén van de wagens kreeg echter bij Utrecht pech. Nadat de Wegenwacht as sistentie had verleend reed de Rus de weg op zonder op het verkeer te letten, waar door hij tegen de wagen van de Chinees botste. De Koninklijke Shell Groep heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een netto resultaat behaald van 61.6 miljoen pond sterling. Dit betekent een stijging van 3.3 miljoen pond of wel 5.7 percent ten op zichte van het eerste kwartaal van 1966 De kosten stegen met 4.8 pet. tot 503.5 miljoen, de inkomsten stegen met 5.6 pet tot 731.6 miljoen. In een toelichting zegt de raad van be stuur dat in Europa de afzet van huis brandolie te lijden had van de zachte winter. De verkopen van autobenzine wa ren daarentegen scherp hoger; in sommi ge Europese afzetgebieden waren de prij zen echter lager. In Noord-Amerika ble ven de prijzen voor olieprodukten over het algemeen vast. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal vóór de behandeling van de nieuwe be groting worden ingelicht over de financi- eel-economische situatie van de Neder landse Spoorwegen. Het Tweede Kamer lid de heer Peschar (P.v.d.A.) had dit gevraagd na berichten over plannen tot sluiting van onrendabele spoorlijnen. Ook vroeg hij in hoeverre de NS-directie is gevorderd met de studie over een effici ënter organisatie van het bedrijf, een on derzoek naar eventuele splitsing tussen verschillende lasten, de winsten of verlie zen per lijn bij personen- en goederenver voer. De gemiddelde bezettingsgraad van de treinen, die op lijnen van het Nederlandse spoorwegnet rijden, bedraagt 45 percent. Voor de eerste klas geldt een percentage van 25, voor de tweede 60. De meeste Eu ropese landen blijven aanmerkelijk ach ter bij dit percentage. Voor de internatio nale treinen die ons land als vertrekpunt hebben of hier arriveren, liggen de cij fers hoger. Voor D-treinen of TEE-trei- nen is een bezettingspercentage van 80 a 90 geen zeldzaamheid. Uit de bezettingsgraad van 45 percent voor het binnenlandse net mag men niet afleiden dat meer dan de helft van de trei nen te lang is. In het reizigersvervoer is vrijwel geen regelmaat te bespeuren. Men moet met variaties rekening houden, hetgeen betekent dat in een aantal gevallen „te ruim" moet worden gereden. In de stille uren staat ongeveer 45 per cent van het wagenpark stil. ADVERTENTIE Komt U dan eens kijken naar de vier verschillen de wandsystemen welke wij U kunnen laten zien o.a. de wandset „S". El kastje kunt U los kopen zodat U Uw eigen berg meubel kunt opbouwen en uitbreiden. Moge lijkheden; het opbergen van Uw T.V.-toestel, se cretaire, bar, glazenkast enz. enz In eiken-, noten-, teak- of palissanderhout. rneubelen Bede* 164* boot z HAARLEM 's Maandags gesloten. E Laurillard: Bid, werk, geef, bemin, verdraag, blijf hopen. „Bij de politie ben je iemand", luidt de titel van een grammofoonplaatje dat de Rotterdamse politie voortaan zal sturen aan meer serieuze sollicitan ten naar een functie in het Maasste- delijke politieapparaat. Het plaatje met een speelduur van ongeveer zeven minuten komt in de plaats van de wervingsfolder, die tot dusver aan sol licitanten werd toegestuurd. Opvallend is dat de kosten van het plaatje on geveer eenderde bedragen van die van de folder. De grammofoonplaat bevat een tekst opgeluisterd door achtergrondgeluiden, waarmee een beeld wordt gegeven van diensttaken, opleiding, toekomstmoge lijkheden enzovoorts. Het Algemeen Dagblad weet te mel den, dat het college voor medisch tucht recht in Zwolle de klacht gegrond heeft verklaard, die de 51-jarige Enschedese verkoopleider W. J. B. Versluis heeft in gediend tegen een Enschedese narcoti seur. Deze arts heeft de 22-jarige dochter van de heer Versluis op 14 april van het. vorig jaar in het ziekenhuis Ziekenzorg een narcose toegediend, waaruit het meis je niet meer is ontwaakt. Zij ligt nog steeds bewusteloos en zal waarschijnlijk niet meer genezen. De nar cose was toegediend bij een lichte opera tie, die aan de hielen van Mia werd ver richt. Of een strafvervolging tegen de arti zal worden ingesteld, is nog niet bekend. ADVERTENTIES Bartel jorisstraat - Haarlem TeL IU12 Leidsestraat (bi) Koningsplein) Telefoon (030) 2115 M Amsterdam dan naar v/h RASCH IJmuiden - Huygensstr. 59 - Tel. 14858

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1